לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה שנה טובה וגמר חתימה טובה לכל החברים ובני משפחותיהם !!! :-) חג שמח !!! חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > מה שבלב
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 16-01-2012, 21:09
צלמית המשתמש של MS_Rogue
  משתמש זכר MS_Rogue MS_Rogue אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.03.10
אשכול נבחר כמה זה חשוב שהוא\היא יהודי\ה?

לא סתם אני פותח את האשכול הזה פה ולא ביהדות והלכה (שם התשובה לשאלה די ברורה).

אם הייתם אוהבים מישהו\מישהי למרות שאינם יהודיים... האם הייתם בוחרים באהבה או במסורת היהודית הדורשת להימנע מהתבוללות?

אני מודה, השאלה קצת צבועה כשהיא מגיעה ממני - אחרי הכל, אני כבר בחרתי. למי שעוד לא יודע, גברת רוג איננה יהודייה. לי זה מעולם לא הפריע, כמובן. עדיין, מעניין אותי לראות מה חושבים אחרים פה.

הבחירה שלי הייתה, כנראה, צפוייה מראש. גדלתי כקיבוצניק אתאיסט. עם ההתבגרות שלי נוכחתי שעל החינוך האתאיסטי נוספת דחייה של ממש מפני העיוות שעוותה הדת. הסגידה נסובה סביב רבנים, עדות מעריצים להם כמו היו שליחי האל עלי אדמות... בעצם, לא היה שום דבר שיצור איזשהו משקל נגד לאהבה. כשידעתי שאני רוצה לבלות את כל חיי לצידה, לא חשתי שום היסוס.

מאז ועד היום אני נתקל לא פעם בתגובות די חצופות של אנשים שיוצאים מנקודת הנחה שהייתי אמור להקריב את אושרי האישי על מזבח טוהר הדם. המילה התבוללות מוטחת כעלבון, אף כי מה שהיא באמת מעידה עליו הוא גזענות (ולעיתים קרובות צביעות) המשתמש בה. שרחוקים מקיום מצוות הדת וחוטאים באופן די ברור מתיימרים לקבוע שאני עושה משהו אסור, כאילו חס וחלילה פשעתי או עשיתי משהו בלתי מוסרי...

האם זה באמת כך? האם יש סיבה של ממש להקריב את האושר האישי על מזבח היהדות? אם אתם הייתם במצב שבו הלב מוביל לכיוון אחד אך המסורת דורשת את היפוכו, מה הייתם בוחרים?

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 16-01-2012, 21:29
צלמית המשתמש של Eli173
  משתמש זכר Eli173 Eli173 אינו מחובר  
בעל תואר שני ביהדות, בהתמחות בהיסטוריה של עם ישראל והגות יהודית.

חבר מתאריך: 15.02.09
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "כן :)"

אז ככה.
שני חלקים:
חלק ראשון קצר ולעניין. זה נוגד את ההלכה. אם ההלכה לא מעניינת אותך אז תעבור לחלק השני. (תרתי משמע...)
חלק שני: נקרא לזה עם ישראל/היסטוריה/שואה/התבוללות או איך שתרצה לקרוא לזה. לאורך אלפי שנים ניסינו לא להידמות לגויים מסביבינו. נלחמנו כדי לשמור על זהותינו. זה התחיל כבר במצריים וזה נמשך עד היום. בשנת 1096 ניסו וזה עלה לנו ביוקר, וזה נמשך בספרד האינקויזיציונית ותראה מה קרה באירופה של אמצע המאה ה20. התבוללות לא "עזרה" לנו. צר לי על כל יהודי שאובד מעם ישראל. אולי זה לא נשמע פוליטיקלי קורקט אבל "עם לבדד ישכון" מעולם לא היה פוליטיקלי קורקט.
כאדם אנושי אני יודע שקשה לומר למישהו את מי לאהוב ואת מי לא לאהוב אבל כיהודי זה כואב לי. כואב לי שהעם שלי ושלך יאבד את הילדים שלך.
אני יודע שזה לא מה שרצית לשמוע.
ישן 16-01-2012, 21:24
צלמית המשתמש של student1
  משתמש זכר student1 student1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.07
שלח הודעה דרך MSN אל student1 Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "כמה זה חשוב שהוא\היא יהודי\ה?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי MS_Rogue
האם זה באמת כך? האם יש סיבה של ממש להקריב את האושר האישי על מזבח היהדות? אם אתם הייתם במצב שבו הלב מוביל לכיוון אחד אך המסורת דורשת את היפוכו, מה הייתם בוחרים?

לא בשבילך. לא בשביל אתאיסט(למרות שלא כל אתאיסטים יסכימו להקרבה זו). כל אחד יבחר את התשובה המתאימה לו, העיקר שלא יעקם את מצפונו ודרכו ויהיה עקבי.
אני גם גדלתי בבית אתאיסטי, ואפילו בקושי מכיר במסורת(רק פעם אחת צמתי ביום כיפור, וגם זה היה יותר מדי). הרצון שלי לבנות משפחה או משהו בדומה לה רק עם יהודיה זהה, כנראה, לזה של בן לאום אחר, שלא מאמין בכלום חות מעצים ואבנים, אך מחפש בת זוג משבטו. לא משנה לי איך קוראים לזה: גזענות, לאומנות, טפשות או כל דבר אחר. בשבילי זה ברור ולא דורש הוכחה, כשם ש 180 מעלות במשולש לא דורשים הוכחה, שכל בני אדם נוצרו שווים(במובן הידוע), אך יש כאלה, שבמקרים מאד ספציפיים אני אעדיף אותם על פני אחרים.

ישן 17-01-2012, 19:27
צלמית המשתמש של student1

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי צ'אקי. שמתחילה ב "זה ברור לך שהדבר היחיד שמאחד..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי צ'אקי.
זה ברור לך שהדבר היחיד שמאחד את היהודים זו תחושת איום קיומי, כן? אם אתה מוריד את הערבים מהמשוואה אז מה עוד מונע מהחילונים, מהמזרחיים, מהאשכנזים, מהחרדים, מהאתיופים וכו' להיפרד לתת קבוצות שעוינות בגלוי זו את זו? הרי אין אהבה בין השבטים הללו - יש רק אויב משותף שגורם לנו להיות מאוחדים כי זה מגביר את הסיכוי להדוף אותו.

למה שמישהו יבחר את מי להכניס למיטה לפי השאלה מה טוב ללאום כשמרכיבי הלאום לא באמת מעניינים אותו?

אותך הם לא מעניינים, אבל יש יהודים, שזה כן מעניין אותם. ומי שזה לא מעניין אותו - יעלם מהנוף היהודי "מוות" טבעי.

ישן 17-01-2012, 13:13
צלמית המשתמש של פאקטשלי
  פאקטשלי פאקטשלי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.12.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "כמה זה חשוב שהוא\היא יהודי\ה?"

שאלה מעניינת.

שאלתי פעם את אמא שלי, האם היא תקבל כחתן מישהו שהוא לא יהודי, ואחרי הרהור מה היא אמרה שזה לא יפריע לה מאוד, מכיוון שלפי ההלכה, הילדים שלנו כבר יהיו יהודיים.

אם תשאל אותי, גם אם יש הסכמה מצד המשפחה שלי (שאני נותנת לה הרבה משקל), אני אעדיף לצאת ולהתחתן עם יהודי. לא בגלל ההלכה, או המנעות מהתבוללות, פשוט כי המכנה המשותף הזה של הדת והמנהגים הוא חלק בלתי נפרד ממי שאני, וכשאני חושבת על סיטואציה כזו זה מרגיש לי פחות נוח ופחות טבעי מבחינתי. אם מדובר בנוצרי, והוא עונה על כל הציפיות שלי ומוכן לגור בארץ ולגדל את הילדים המשותפים שלנו על בסיס היהדות, אולי. אבל מלכתחילה אני לא חושבת שארשה לעצמי להמשך לאחד כזה, או למצוא את עצמי בסיטואציה כזו.

ישן 17-01-2012, 20:47
צלמית המשתמש של MS_Rogue

בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "אני יכול לראות הרבה כאלה, אבל..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי golani_2
אני יכול לראות הרבה כאלה, אבל אם דת היא לא כוס התה שלך לא חסרים אחרים- היסטוריה משותפת, מנהגים, שפה, גם דברים אמורפיים כמו "הרגשה" תופסים.

אבל בסופו של יום שייך מי שמרגיש שייך וזה משהו שאי אפשר להכריח.

הדת היא לא כוס התה של לא מעט אנשים שנחשבים יהודים, גולני.

לגבי היסטוריה משותפת, איזו היסטוריה? מה בין יהודי תימן שעלו במרבד הקסמים לאיזה יקה שברח מגרמניה בשנות השלושים והגיע לארה"ב ועשה שם הון?

מנהגים - מעבר לברית המילה והבר-מצווה - שניהם מנהגים המוגבלים ל50% מן האוכלוסיה מינוס-פלוס - אילו מנהגים?

שפה? איזו שפה? עברית? יידיש? ארמית? צרפוקאית מדוברת?

עד עכשיו הדבר האחד שאני כן יכול להסכים עימו הוא דווקא הדבר האמורפי שנקרא הרגשה.

ישן 17-01-2012, 21:06
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "[QUOTE=golani_2]אני יכול..."

ציטוט:
הדת היא לא כוס התה של לא מעט אנשים שנחשבים יהודים, גולני.

נחשבים ע"י מי?
ציטוט:
לגבי היסטוריה משותפת, איזו היסטוריה? מה בין יהודי תימן שעלו במרבד הקסמים לאיזה יקה שברח מגרמניה בשנות השלושים והגיע לארה"ב ועשה שם הון?

ההיסטוריה לא התחילה במאה ה20, אם אתה לא חש חלק מאותו עם רק בגלל שאתה חי במדינה אחרת, שזאת הרגשה שאני לא שותף לה, ישנה מספיק היסטוריה מלפני הגלות.
ציטוט:
מנהגים - מעבר לברית המילה והבר-מצווה - שניהם מנהגים המוגבלים ל50% מן האוכלוסיה מינוס-פלוס - אילו מנהגים?

סלח לי, אבל אתה פשוט מכה במקלדת ומשתמש במספרים שיצאו כנתונים.
באמת- 50 אחוז מהאוכלוסיה עושים ברית מילה ובר מצווה? אתה יכול להתנגד לדעותיי אבל אם אתה הולך על נתונים מספריים לפחות תהיה מבוסס והגיוני.

לשאלתך- ישנם מנהגים אחרים- בין אם זה לצום ביום כיפור ולאכול מצות בפסח ובין אם זה לאכול לקס ובייגל.
ציטוט:
שפה? איזו שפה? עברית? יידיש? ארמית? צרפוקאית מדוברת?

עברית, כמובן.
ציטוט:
עד עכשיו הדבר האחד שאני כן יכול להסכים עימו הוא דווקא הדבר האמורפי שנקרא הרגשה.

זה דווקא הדבר שחותם, כלומר השייכות לא יכולה להתבסס רק עליו אם כי היא לא יכולה להתבסס בלעדיו.

אם אני אניח תפילין כל יום, אשמור שבת, אדבר עברית, אגור בא"י אהיה גאה במדינת ישראל ואשמור עליה אבל לא ארגיש חלק מהעם- מכל סיבה שהיא, הרי שאני לא חלק מהעם.

אראל סג"ל

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ותודה לדורון

ישן 17-01-2012, 21:17
צלמית המשתמש של MS_Rogue

בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "[QUOTE=MS_Rogue]הדת היא לא..."

ציטוט:
נחשבים ע"י מי?

סליחה, גולני, מרבית החילונים (שנחשבים יהודיים, לא כך?) אינם מתתחשבים בדת...

ציטוט:
ההיסטוריה לא התחילה במאה ה20, אם אתה לא חש חלק מאותו עם רק בגלל שאתה חי במדינה אחרת, שזאת הרגשה שאני לא שותף לה, ישנה מספיק היסטוריה מלפני הגלות.

והאם ההיסטוריה הזו משותפת לכל היהודים? גם למי שהתגיירו? מה לגבי מי שאבותיהם באותה התקופה היו יהודים אך משפחתם המירה את הדת באיזשהו שלב אחרי הגלות?

ציטוט:
סלח לי, אבל אתה פשוט מכה במקלדת ומשתמש במספרים שיצאו כנתונים.
באמת- 50 אחוז מהאוכלוסיה עושים ברית מילה ובר מצווה? אתה יכול להתנגד לדעותיי אבל אם אתה הולך על נתונים מספריים לפחות תהיה מבוסס והגיוני.

אם תחשוב שוב מדוע כתבתי 50%, ותחשוב על העובדה שסטטיטית, רק 50% מהאוכולוסייה הם גברים, ונשים, לפי היהדות, לא עוברות בר מצווה (ובטח שלא ברית מילה), תבין שהנתון לא רק מבוסס והגיוני אלא שהוא תופס - כיוון שאם תלך לפי מנהגים אלו, אין אישה אחת יהודייה.

ציטוט:
לשאלתך- ישנם מנהגים אחרים- בין אם זה לצום ביום כיפור ולאכול מצות בפסח ובין אם זה לאכול לקס ובייגל.

אף לא אחד מן המנהגים הללו, כולל לצום ביום כיפור (או "חג האופניים" כפי שילדים חילוניים קוראים לו) איננו קונצנזוס.

ציטוט:
עברית, כמובן.

כלומר כל החרדים במאה שערים שלא מדברים מילה עברית, כל הרוסים שלא לומדים עברית, כל היהודים בתפוצות... לא יהודים?

ישן 17-01-2012, 21:35
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "[QUOTE=golani_2]נחשבים ע"י..."

ציטוט:
סליחה, גולני, מרבית החילונים (שנחשבים יהודיים, לא כך?) אינם מתתחשבים בדת...

שוב- מרבית, מאיפה לך?

ועוד- הגדרות מסובכות להחריד מיהו חילוני? מה זה "לא מתחשב בדת"? מי מייצג מבחינתך את החילוניות?

אלפי שנות אור מפרידים בין הציונות המעשית-חילונית של, נניח, בן-גוריון, שהדבר האחרון שאפשר להגיד עליו זה "דתי" ומנגד לא היה מחובר ממנו לערכים היהודיים, כן, כאלה שנגזרו מהדת. אני בכלל לא נוגע בעובדה שהוא ידע את התנ"ך על בוריו לבין, שוב-נניח, זהבה גלאון, שמבחינתה היא חילונית-ציונית.
ציטוט:
והאם ההיסטוריה הזו משותפת לכל היהודים? גם למי שהתגיירו? מה לגבי מי שאבותיהם באותה התקופה היו יהודים אך משפחתם המירה את הדת באיזשהו שלב אחרי הגלות?

פה משחק עניין התחושה. אני חולק חלק מההיסטוריה שלי עם, למשל, העם הפולני. האם זה אומר שאני מרגיש משוייך אליהם? האם אני מרגיש גאווה בפולין? האם מרשל פילסודסקי ומלחמת 1920 פורטים על מיתרי לבי? נהפוך הוא.
ציטוט:
אם תחשוב שוב מדוע כתבתי 50%, ותחשוב על העובדה שסטטיטית, רק 50% מהאוכולוסייה הם גברים, ונשים, לפי היהדות, לא עוברות בר מצווה (ובטח שלא ברית מילה), תבין שהנתון לא רק מבוסס והגיוני אלא שהוא תופס - כיוון שאם תלך לפי מנהגים אלו, אין אישה אחת יהודייה.

צר לי, אבל זאת קטנוניות לשמה. אז תסתכל על קשת מנהגים רחבה יותר.

ותסלח לי- אין אישה אחת יהודייה? בוא נשמור את הדיון ברמה סבירה.
ציטוט:
אף לא אחד מן המנהגים הללו, כולל לצום ביום כיפור (או "חג האופניים" כפי שילדים חילוניים קוראים לו) איננו קונצנזוס.

אני הייתי ילד חילוני והיום אני אדם חילוני, או לפחות לא דתי, ויום כיפור לא היה ועודנו איננו חג האופניים, כך גם בשביל רבים מחבריי.

כן, קונצנזוס, בהצלחה לך עם למצוא את זה, קונצנזוס לא קיים כמעט בשום עם, אתה בטוח מכיר את החוויה ממעבר לאגם.
ציטוט:
כלומר כל החרדים במאה שערים שלא מדברים מילה עברית, כל הרוסים שלא לומדים עברית, כל היהודים בתפוצות... לא יהודים?

ומכאן, שוב, העובדה שהלאום שזור בדת, רוב יהודי העולם, לרבות היושבים בגולה, שמחוברים למסורת ישראל ולהלן מרגישים שייכות לעם, יודעים כמה מילים לפחות.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 17-01-2012, 21:55
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "בחייך, אתה מתפתל פה לגמרי......"

ציטוט:
בחייך, אתה מתפתל פה לגמרי... השאלה מראש הייתה מה מגדיר אדם כיהודי, בעצם כחלק מן השבט (שעל שלמותו שרוקי מעוניין לשמור) ולכן היה הצורך בקונצנזוס שבטי... אם אין קונצנזוס שבטי, איך תקבע מי חלק מהשבט ומי לא?

אני לא מתפתל בכלל, מלכתחילה אמרתי את דעתי- במקרה היהודי הדת והלאום שזורים זה בזה. זה לא אומר שמי שאינו דתי אני חלק מהעם היהודי, אבל חיבור מינימלי לערכים ולמסורת היהודיים הם מאסט.

להגדרות של מיהו יהודי יש צ'ק ליסט יבש שגם הוא אינו קונצנזוס אבל הוא יחסית קרוב לכך, חותם את הגולל הרגש של האדם עצמו.

ושוב- כאמור, אני לא חושב שיש עם בעולם שיש לגביו קונצנזוס שייכות ואם יש- הם בודדים. כך את העובדה שהיהדות שוזרת בתוכה גם את הדת ותקבל בעיית זהות כפולה.
ציטוט:
שתבין, אינני מתנגד עקרונית להגדרה המפרידה בין יהודי ללא יהודי... אני מחפש לשמוע מה בעצם מפריד בין זה לזה. שרוקי נתן את מה שהוא רואה כהגדרה הולמת ואני יכול להבין אותה. אתה בינתיים נותן לי הרבה מילים גדולות שלא ממש מתחברות עם המציאות...

עצוב שאתה לא רואה את החיבור למציאות אבל מנגד משמח שקשה לך להבין, זה לא נושא פשוט.

אם אתה מעוניין להתחקות אחר הנושא באמת ולא סתם לפרוק אגרסיות בפורום אני מציע שבתור פתיחה תקרא את "אם תרצו, כוכב מישראל, מניפסט לציונות המתחדשת" של רונן שובל.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 18-01-2012, 10:10
צלמית המשתמש של Tallyco
  משתמשת נקבה Tallyco Tallyco אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.06
Facebook profile

למרות שיש כאן עניין אמיתי של הבדל בין גבר לאישה (ילדי יהיו יהודים ככה או ככה, ילדיך לא), ואישה שמתחתנת עם גוי בעצם לא מתבוללת, עדיין לא חושבת שהייתי יכולה לבנות את ביתי עם לא-יהודי. אני אנסה לשים על כך את האצבע.

אני גדלתי בבית מאד חילוני מצד אחד (לא שמרו כשרות בכלל, לא צמים בכיפור וכו') אבל עם זיקה למסורת מצד שני (קידוש בשישי בערב, סדר פסח כהלכתו, חוגגים את כל החגים), ככה שכן ספגתי זהות יהודית-מסורתית כלשהי. בטח ובטח לא הייתי מנותקת מהמסורות. אחד הדברים שהיו לי חשובים בבן זוג, זה שהגישה למסורת, וכן תחושת השייכות לעם עם מסורת והסטוריה כ"כ מפוארת (ולו בגלל הזמן שאנו מחזיקים מעמד מאז הפיכתנו לעם בימי יעקב אבינו) יהיו דומים לשלי, ואני לא חושבת שהייתי מרגישה בנוח עם אדם שחוגג את חג המולד והלך בתור ילד לכנסיה בימי ראשון. גם עם נוצרי "חילוני" לא הייתי מרגישה בנוח. אני את ילדי רוצה לגדל כיהודים, כאן בישראל, ללא הקונפליקטים של " אבל אבא חוגג חגים אחרים".
התחתנתי בחתונה דתית, אני אקבר עפ"י ההלכה, לילדי הבנים אערוך ברית מילה והם יעברו בר-מצווה. הילדים שלי יכירו את ההיסטוריה שלנו, יבינו מדוע אנחנו פה ולא נניח, בקנדה או בהולנד או בארה"ב, ידברו עברית וילמדו תנ"ך בבי"ס.
חשוב לי שבן הזוג שלי יהיה שותף מלא, גם בחלק של החינוך, וגם בהשקפת העולם שלו עצמו.

חנוכה היה החג הראשון שחגגנו יחד כזוג נשוי. הוזמנו להדלקת נרות אצל המשפחה שלי, ואירחנו את שלו אצלנו.
מעבר לזה - גם כשהיינו רק שנינו בבית הקפדנו להדליק נרות. זה היה חשוב לשנינו. אלה בדיוק הדברים שלא יקרו עם בנזוג מדת אחרת. הוא אולי יעשה את הדברים כדי שאני אהיה מאושרת, אבל זה לא יהיה חשוב לו עצמו...

אין מה לעשות, יש פער תרבותי-דתי כלשהו בין מי שגדל כיהודי לבין לא-יהודים. חיי נישואין הם אוסף של כל כך הרבה פשרות, לפחות כאן אני לא רוצה להתפשר. כנראה שזה משהו שהוא מספיק עקרוני בעיני.

מיכל - 20.1.13

מאיה - 9.11.14
נטע - 2.4.20

ישן 18-01-2012, 23:23
  unknown-001 unknown-001 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.07.11
יש לי דעה ועניין אישי בנושא

אני מאומץ מברזיל הגעתי לארץ בגיל חצי שנה גדלתי בבית יהודי חילוני כשר
עושים את כל החגים אני עשיתי בר מצווה וגדלתי כמו כל יהודי חילוני פה בישראל ובצבא גיליתי שהגיור שעשיתי כתינוק פסול ואני צריך להתגייר אם אני לא רוצה להתחתן בקפריסין בחתונה אזרחית
ובדיוק הסיבה שציינת החלטתי בהתחלה להתגייר כי לרוב בנות ישראל היהודיות כן משנה אם אתה יהודי או לא , לרוע מזלי לא עברתי בית דין ולא נראה לי שאני יעשה את זה בקרוב כי גיור זה דבר מעייף ומתיש נפשית אני לא מאמין בדת ואני לא חושב שגם אם אני יתפלל כל יום 3 פעמים וישמור שבת יעבור את הגיור ויהפוך "ליהודי כשר" ישנה משהו בי. למרות זאת אני עדיין יעשה חגים אם המשפחה אני עדיין מחשיב את עצמי כישראלי וכיהודי וחתימה של כמה רבנים לא תשנה משהו וגם אם בחורה לא תסכים להתחתן איתי אני מעדיף להישאר כמו שאני.

לפי דעתי למרות כל ההיסטוריה של היהודים כעם נרדף זה אופייני פה בישראל כמדינה מזרח תיכונית שלאוכלוסייה היהודית המסורת היא דבר חשוב (כמו בכל המדינות פה באזור) ורוב התגובות פה מוכיחות את זה
לבחורות יותר חשוב עניין היהדות מגברים. גם לבחורה חילונית לא יהיה אכפת אם גבר מתפלל או שומר שבת העיקר שהוא יהודי והמשפחה שלו יהודיים ,החתונה בחופה ואתה מסודר אם לא רוב הסיכויים שהבחורה לא תסכים להתחתן , אני אישית חושב שזה מגוחך אנחנו ב -2012 צריכים להיות יותר ליברליים בנושא.
ישן 19-01-2012, 08:43
צלמית המשתמש של פאקטשלי
  פאקטשלי פאקטשלי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.12.06
בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי unknown-001 שמתחילה ב "יש לי דעה ועניין אישי בנושא"

קודם כל, יכול להיות שאנחנו מעט מקובעים בתפיסות שלנו, אבל זה לא התחיל ונעצר ביהודים. עדות, דתות ולאומים רבים מעדיפים את החתונה בתוך הקבוצה עצמה, מסיבות רבות, שאת חלקן פרסו פה הגולשים.

שנית, אני מניחה שהמקרה שלך לרוב לא יהווה בעיה. אלא אם כן תמצא בחורה דתייה שזה יהיה חשוב למשפחה שלה (ופה נכנסת שאלה נוספת, כמה זה חשוב להתחתן עם מישהו שהוא דתי/ חילוני? וההפך. הרבה דתיים יעדיפו אדם שהוא שומר מצוות) הסיבה הפשוטה היא שבסופו של דבר, עניין היהדות שלך תלוי רק בחתימה של כמה רבנים. לפחות לחילוניות כמוני, זה באמת לא משנה. עברת מילה, בר-מצווה, אתה מגדיר את עצמך כיהודי, גדלת על השורשים והמסורת, וסביר להניח שאתה תשאר לחיות בארץ. מכיוון שאתה גבר, זה לא משפיע על הילדים שלך, שכן ביהדות הדת נקבעת לפי האם.

תודה רבה ששיתפת אותנו בסיפור שלך, זו זווית ראייה מאוד מעניינת

ישן 19-01-2012, 13:55
צלמית המשתמש של Tallyco
  משתמשת נקבה Tallyco Tallyco אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.06
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 75 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "לאום זה לא מלאכותי, וזה לא..."

מה הקשר בין לאום לגנטיקה? האם כל בעלי הלאום הצרפתי חולקים גנים? או האמריקאי? או המקסיקני? שלא לדבר על הלאום הסורי (שמורכב משבטים שונים) או הלבנוני.
השניים האחרונים מוכיחים עד כמה לאום יכול להיות מלאכותי (כמו גם, וסליחה ל הפוליטיקה, הלאום הפלסטיני שהוא בן בערך, אם נפריז למעלה, 100 שנה)

הלאום היהודי שונה ויוצא מהכלל מהבחינה הזו, וגם הוא הוסיף אליו לא מעט גנים מהסביבה בה חיו יהודים במהלך 2000 שנות גלות. הוא כן בעל שיתוף גנטי (יהודים אירופאים דומים גנטית יותר ליהודי תימן מאשר לפולנים ולרוסים שסבבו אותם), אבל שוב - יהודים שונים מהבחינה הזו (אולי כי מדובר בדת שהיא גם לאום)

מיכל - 20.1.13

מאיה - 9.11.14
נטע - 2.4.20

ישן 22-01-2012, 14:50
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.09
בתגובה להודעה מספר 76 שנכתבה על ידי Tallyco שמתחילה ב "מה הקשר בין לאום לגנטיקה? האם..."

א. יש קשר בין לאום לגנטיקה. זה שהקשר הוא לא 'חח"ע 'לא אומר שאין קשר. לא ראיתי ששרוקי אמר דבר כזה...

ב. ה"לאום הסורי" הוא לאום כמו הלאום הפסטני. אין לאזרחי סוריה תחושת לאומיות מיוחדת, והחלוקה שם היא עדיין אתנית/שבטית/דתית וכו'. "בן הלאום הסורי" שהוא במקרה גם כורדי יטען שהוא בן ללאום הכורדי. כך יטענו גם שאר הכורדים. יכול להיות שכך גם יטענו לא מעט סורים...
הנישואין הם עדיין תוך-עדתיים (בגדול9, גם שגם מבחינה גנטית, אין לאום סורי.

ג. בלי שעשיתי מחקר גנטי, אני מסתכל על הסקנדינבים והם כולם נראים לי דומים (חוץ מהמהגרים למיניהם); אני מסתכל על כל הרוסים (הרוסים, לא המונגולים ולא הקוצ'קים ולא הגאורגים) והם נראים לי דומים; אני מסתכל על הערבים מהלבאנט והם נראים לי דומים (לא הקדאפים שהם חצי אפריקאים); אני מסתכל על היפנים והם נראים לי דומים; אני מסתכל על ההודים (תלוי מאיזה אזור) והם נראים לי דומים (ודומים לפקיסטנים כמו שתי טיפות מים) - אבל כל זה במקרה. המראה הזה לא קשור לגנים. כנראה יש איזה קסם בכל המקומות האלה שגורם לאנשים האלה להראות כך ולא אחרת?
יש כמובן תאוריה פשוטה יותר שאומרת שדורות של רבייה בתוך הקבוצה יצרה דמיון גנטי רב יותר בין חבריה מאשר בין אנשים מתוך הקבוצה לאנשים מחוץ לקבוצה.

כמובן שלא כל הלאומים הם כאלה. הדוגמה הקלאסית היא השוויצרים, שהלאומיות שלהם היא היסטורית ופוליטית כמעט לגמרי, אבל גם שם, אחרי מאות שנים יש קבוצות מובחנות למדי של גרמנים, איטלקים וצרפתים. אפשר לקרוא להם "שוויצרים דוברי גרמנית", "שווייצרים דוברי איטלקית" ו"שוויצרים דוברי צרפתית", אבל מספיק להעיף מבט על 80% מהם ואתה רואה שהם נראים כמו בני-הדודים שלהם באיטליה, צרפת, אוסטריה וגרמניה.

אמר פסטן: שניהם גרועים, אבל עדיף להיות טיפש מאשר שקרן.

ישן 19-01-2012, 14:14
  Scattered mind Scattered mind אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.06.08
בתגובה להודעה מספר 75 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "לאום זה לא מלאכותי, וזה לא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
לאום זה לא מלאכותי, וזה לא האנשים נותנים להם, זאת הגנטיקה, מה שגרם לך לשרוד עד היום. לולא הגן הזה, השבט המסויים היה נכחד.

גנטיקה זה אמיתי, לאום זה מלאכותי. זה שאנשים טיפה יותר קרובים לאנשים אחרים במטען הגנטי שלהם זו סיבה מאוד גרועה לשים אותם בקטגוריה אחת של "לאום" ולהבדיל את עצמם מהאחרים

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
ומה זאת אומרת אף אחד לא חייב לי? אישית אף אחד באמת לא חייב לי, כמו שאף אחד לא חייב לי להתגייס, אבל לטובת המדינה רצוי שכן.

זה ממש לא אותו הדבר. יש הבדל גדול מאוד בין מושג של מדינה למושג של לאום. המדינה הזאת קיימת ואני יכול לחיות בה בזכות הצבא. על כן מי שחי במדינה צריך להיות מחוייב לעשות צבא(בגדול, בלי כל ההסתייגות של ערבים וחרדים וכו'). לאום זו שטות מומצאת. לא אכפת לי שנולדתי יהודי. הייתי יכול גם להוולד צ'רקסי, סיני או אינדיאני וזה לא היה משנה. מה שמשנה זה שבני אדם נותנים לזה משמעות יתר.
בגלל זה במהלך עופרת יצוקה הרביצו ליהודים בחו"ל - רק בגלל השיוך המלאכותי הזה שלא עשה טוב בשום זמן או מקום בהיסטוריה של האדם
אני אישית מעדיף שהמושג של לאום ישכח כמה שיותר מהר
ישן 20-01-2012, 12:47
  Scattered mind Scattered mind אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.06.08
בתגובה להודעה מספר 87 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "[QUOTE=Scattered mind] עכשיו..."

אני לא יודע, יש כל מיני פירושים לזה. לדוגמא:
ציטוט:
גם ספרו של אדריאן הייסטינגס טוען שיש להפריד לחלוטין את רעיון הלאומיות מן המודרניות, ושבאנגליה קיים הלאום האנגלי בצורה ברורה כבר מאמצע ימי הביניים, ובצורה מוחלשת יותר גם בצרפת ובגרמניה. הייסטינגס גם מייחס מקום מרכזי לעם ישראל בתקופה המקראית כדגם של מדינת לאום, וטוען שלתנ"ך הייתה השפעה מכרעת על התפשטות הרעיון הלאומי, ובכל מקום שתורגם התנ"ך לשפה המקומית (בעיקר במאות 15 - 16), התחזקה מאוד התודעה הלאומית.

http://he.wikipedia.org/wiki/לאומיות

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90....A2.D7.99.D7.9D

ממה שאני מבין הסיבה העיקרית להתפתחות התנועות הלאומיות בתקופה זו נובעת ממניעים פוליטיים ולא כתוצאה מההתפתחות הטכנולוגית. בכל מקרה, המצאת רכבת הקיטור היא לא הסיבה לאביב העמים לדעתי.
ישן 19-01-2012, 14:17
צלמית המשתמש של Seo
  Seo Seo אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.07.05
שלח הודעה דרך ICQ אל Seo שלח הודעה דרך MSN אל Seo Facebook profile

בגיוס, אתה לא תורם רק לטובת ובטחון המדינה, אתה תורם גם תרומה עקיפה לבטחונך האישי (אם אתה לא תתגייס, למה שאחרים כן?). כשאתה מתגייס לצבא אתה עושה את זה כדי שהמדינה בה אתה חי תוכל להמשיך להתקיים, ואתה תוכל להמשיך לחיות בה בבטחון. הימנעות מהתבוללות לעומת זאת, לא תורמת לך שום דבר באופן אישי אם אינך רואה חשיבות רבה להמשכיותו של עם מסויים, ו\או שאתה כן רואה חשיבות לזוגיות עם אדם שאינו בהכרח בן העם שלך.
זה כמו שתגיד שאדם צריך להישאר לעבוד במקום מסויים כי יש לו כישורים גבוהים והוא תורם רבות לחברה בו הוא עובד, אפילו שהוא יכול להרוויח יותר במקום עבודה אחר. אדם קודם כל חושב על טובתו, ולא כל אחד רואה בהמשכיות העם היהודי את טובתו העיקרית.

ישן 19-01-2012, 15:07
  משתמש זכר shruki shruki אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.10.08
בתגובה להודעה מספר 90 שנכתבה על ידי Seo שמתחילה ב "בגיוס, אתה לא תורם רק לטובת..."

ומה יקרה לבטחון המדינה כשיתאזרחו פה המוני אזרחים מחו"ל? אם המדינה תהפוך למדינה רב לאומית, את באמת חושבת שהיא תשרוד באזור הזה? אין זה שונה מהותית מדרישת גיוס החובה.

המשפט הזה "הימנעות מהתבוללות לעומת זאת, לא תורמת לך שום דבר באופן אישי אם אינך רואה חשיבות רבה להמשכיותו של עם מסויים" יפה רק בתיאוריה. לאור כל ההיסטוריה ראינו איך כולם מתנהגים אותו הדבר- חשיבות עליונה לשבט/ממלכה/מדינה/לאום/עם. אפשר לראות את זה למשל ביחס של האוכלוסיה למחבלים לעומת היחס לעבריינים, גם כאלו שמואשמים באותו הפשע- איום מבחוץ על שלמות העם תמיד נתפס חמור יותר מאיום על הסדר.

ישן 19-01-2012, 16:37
צלמית המשתמש של Seo
  Seo Seo אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 91 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "ומה יקרה לבטחון המדינה..."

התבוללות זה לא בהכרח נישואין עם אזרח לא ישראלי, וזה לא בהכרח אומר שהשניים יחליטו לגור דווקא כאן. להיפך, אדם שהלאום לא חשוב לו, אין לו יותר מדי סיבות משמעותיות להישאר כאן, ובאותה מידה הזוג יוכל לעבור למדינה ממנה הגיע האדם השני.
אם המדינה מפחדת לאבד את צביונה לאומי, עליה לחוקק חוקים שיקפידו על שמירת רוב לאומי בין גבולותיה. זה לא אומר שהאזרח הפשוט צריך לבוא בטענות כלפי אזרח אחר שמחליט ללכת בעקבות ליבו.
אולי היא תשרוד ואולי היא לא. המצב הוא היפותטי מדי מכדי שיהיה אפשר לדון בו. כרגע המצב שונה. יש התבוללות בקרב יהודים מסויימים, אך אני לא רואה בנתיים המוני מהגרים גויים מתאזרחים פה, לא ברמה שמסכנת את הרוב היהודי בכל אופן. אבל נניח שמדינת ישראל כמדינת הלאום היהודי לא תשרוד, זה לא בהכרח אומר שתושביה היהודים לא יוכלו להמשיך לחיות כאן אם יבחרו, בקרב עמים אחרים ותחת שלטונם. אם אדם מתכחש ללאום ולחשיבותו, זה לא ישנה לו בקרב מי חי, עד שיפגע מזה אישית, ואז פשוט יהגר.

לגבי טרוריסטים, גם להם יש צורות וסגנונות ולכן גם כאן הדיון היפותטי מדי. הבעיה העיקרית איתם היא לא שהם באים להפיל או לפגוע במדינה או לאום מסויים (כי אי אפשר להגיד את זה על כל טרוריסט) אלא העובדה שהם בוחרים באמצעים אלימים כדי להלחם בתפיסות עולם השונות משלהם.

נערך לאחרונה ע"י Seo בתאריך 19-01-2012 בשעה 16:47.
ישן 19-01-2012, 16:42
צלמית המשתמש של MS_Rogue

בתגובה להודעה מספר 97 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "היא נטע זר כי החברה אינה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
היא נטע זר כי החברה אינה חילונית כלל וכלל, והקשר בין דת ללאום פה הוא שריר וקיים.

החברה איננה חילונית כלל וכלל?

אני אפילו לא יודע איך להגיב להערה כל כך מנותקת מן המציאות, שרוקי.

ראשית - אין חברה אחת אחידה. יש חברות שונות וההבדל ביניהן הוא לפעמים שמיים וארץ. לחפש מכנים משותפים מעבר לסעיף הלאום בת"ז בין חברות שונות בארץ זה לפעמים כאב ראש לא קטן... מה בין הקיבוצניקים, המרכז-צפון-תל-אביבים והמתיישבים הדתיים-לאומיים?

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
אגב, גם נישואים לא מבטיחים כניסה לעם. אם ניקח מצב היפותטי בו כל אזרח מקומי מתחתן עם אזרח זר, כלומר המדינה מכפילה את גודל האוכלוסיה בשניה, ויש שוויון מוחלט בין יהודים ללא יהודים, אתה חושב שהמדינה במתכונתה תישמר? שהחוקים ימשיכו להיום קיימים? שהמדינה תמשיך להיות מדינת הלאום היהודי?

דוגמא לא רלוונטית. אם כל אזרח מקומי היה מתחתן עם אזרח זר, המדינה לא הייתה צריכה לשמור על מתכונתה. אם הלאום היהודי איננו רלוונטי עוד לעם היושב במדינה, אין צורך במדינת לאום יהודי. מעצם היות כל היהודים נשואים ללא יהודיים אנחנו מקבלים מדינה שבה הלאום הפסיק להיות בעל חשיבות. אתה מנסה ליצור מצב של קפיאה על השמרים, של סטטוס קוו אנטה חקוק בסלע... החיים מתעבים מצבים כאלה. מי שקופא על השמרים דינו לעבור מן העולם

ישן 19-01-2012, 19:42

בתגובה להודעה מספר 98 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "[QUOTE=shruki]היא נטע זר כי..."

ראשית- רוב היהודים מגדירים עצמם מסורתיים ומעלה, שנית- גם בקרב מי שמגדיר עצמו חילוני, הזהות היהודי חשובה לו. מכאן שאני לא חושב שאני כל כך מנותק.

לגבי הקפיאה על השמרים- דווקא היהדות הצטיינה בזה במשך מאות שנים. כשהיהודים כן רצו להתבולל, הם החליטו שהם צרפתים וגרמנים בני דת משה, לא בני העם היהודי. מכיוון שהסביבה כבר לא יכלה להבדיל בין היהודים מבחינה דתית, עלתה קרנה של האנטישמיות ה"ביולוגית". לא תמיד חכם לנסות להשלב בכוח.

ואם נוסיף מה שכתבתי למעלה- כניסתו של אדם זר אחד למדינה לא תגרום לכלום. גם השתמטות של אדם אחד מהצבא. אבל יותר מזה?

ישן 19-01-2012, 23:26
צלמית המשתמש של MS_Rogue

בתגובה להודעה מספר 99 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "ראשית- רוב היהודים מגדירים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
ראשית- רוב היהודים מגדירים עצמם מסורתיים ומעלה

א) נתונים?
ב) מסורתיים זה יופי של צביעות... "אני שומר מסורת, אבל נוסע בשבת"... וואלה.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
לגבי הקפיאה על השמרים- דווקא היהדות הצטיינה בזה במשך מאות שנים. כשהיהודים כן רצו להתבולל, הם החליטו שהם צרפתים וגרמנים בני דת משה, לא בני העם היהודי. מכיוון שהסביבה כבר לא יכלה להבדיל בין היהודים מבחינה דתית, עלתה קרנה של האנטישמיות ה"ביולוגית". לא תמיד חכם לנסות להשלב בכוח.

אתה לא מדבר על להשתלב במקום שבו היהודים הם מיעוט ללא כוח, וזה גם לא מה שיקרה פה. אתה מדבר על שילוב של אחרים לתוך מקום שבו היהודים הם הרוב עם כוח, עד לנקודה שבה לאומיות איננה בעלת טעם. יהודים נרדפים רק כשהם מיעוט. לכן בארץ אין רדיפה בסגנון האנטישמיות האירופית...
ובמצב כפי שאתה הצעת, שבו כל היהודים בארץ מתבוללים, לכולם יהיו "גנים יהודיים" כך שגם אנטישמיות "ביולוגית" לא תתפוס.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
ואם נוסיף מה שכתבתי למעלה- כניסתו של אדם זר אחד למדינה לא תגרום לכלום. גם השתמטות של אדם אחד מהצבא. אבל יותר מזה?

ההשוואה איננה תופסת. מדינת ישראל תמשיך להתקיים, עם התאמות, במצב שבו הלאום מתמסמס. בלי צבא היא תושמד כליל.
אין שום הכרח בטחוני לשמור על הלאום היהודי.

ישן 20-01-2012, 01:22
צלמית המשתמש של MS_Rogue

בתגובה להודעה מספר 102 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "א. הלמ"ס. ב'- וחילוני שחוגג..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
לגבי השאר- אתה רוצה לשלב לאומים אחרים במדינת הלאום היהודית כך שהלאום היהודי יתמסמס ואתה חושב שמדינת ישראל תשרוד? אולי בשם, אבל האם היא עדיין תהיה מדינת ישראל?

מה היא מדינת ישראל?

המוסדות - עדיין יהיו אותם מוסדות
המערכת הכלכלית עדיין תהיה אותה מערכת כלכלית
הכנסת עדיין תהיה ביב שרצים
והמדינה עדיין תהיה בטוחה ליהודים מפני רדיפות (כיוון שעוד פעם, התסריט הוא שכולם עם "גנים יהודיים")

והצביעות היא בכך שאדם שהוא "שומר מסורת" איננו דתי ולהחשיב אותו כדתי על מנת לנסות להתווכח עם הטענה שיש רוב חילוני זה קצת מגוחך.

ישן 20-01-2012, 13:10
צלמית המשתמש של MS_Rogue

בתגובה להודעה מספר 104 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "לא הבנתי מדוע אתה מתנגד לכך..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
לא הבנתי מדוע אתה מתנגד לכך שאדם יגדיר עצמו כמסורתי ולא כחילוני. כי זה הורס לך את הטיעון? אם האדם עצמו מגדיר את עצמו כמסורתי, ולא כחילוני, למה אתה קובע שהוא חילוני?

כיוון שדתי זה עניין של הכל או כלום. מי שעושה רק חלק הוא מזוייף, לפחות לפי איך שהאומגה של הדת יתייחס אליו.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
לגבי המדינה- לא, לא המוסדות ולא החוקים ולא כלום יהיו אותו הדבר. כשכולם מתבוללים הם אולי גנטית חצי יהודים, אבל לא מבחינות אחרות- לא דתית, לא תרבותית, אפילו השפה כבר לא תהא משהו משותף.

ארה"ב היא דוגמא מצויינת לכך שאתה טועה. אין לאום של ממש כיוון שהיו מהגרים מכל החורים וכתוצאה מכך נוצר לאום חדש בעצם של "אמריקני". יש, למרות הכל, שפה משותפת, יש מוסדות, יש חוקים...

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
אז מה בדיוק יהיה יהודי בהם? האם יהודי שהתנצר ועדיין יהודי מבחינה גנטית, נחשב כחלק מהלאום היהודי?

אם הם לא יהודיים מבחינה דתית\לאומית אבל א) טוב להם בחיים וב) אינם נרדפים על יהדותם, מה רע?

ישן 20-01-2012, 16:07

בתגובה להודעה מספר 105 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "[QUOTE=shruki]לא הבנתי מדוע..."

דתי זה הכל או כלום? ממתי?
אז מה תעשה- תראה אדם ששומר כשרות ומניח תפילין, אבל לא שומר שבת, ותגיד לו שהוא חילוני בדיוק כמוך? אין ביניכם שום הבדל?

לא ברור לי מה זה לאום אמריקאי. במדינת מהגרים יש בכלל לאום? לגבי שפה- המוני מקסיקנים וסינים שלא ממש מדברים אנגלית וחיים בגטאות סגורים משלהם, עם חיי תרבות משותפים ופרטיים, הם חלק מהלאום האמריקאי?

ולגבי הסוף- אפשר פשוט לעבור לגור בקנדה או בכל מדינה מערבית אחרת, כבר לא רודפים שם יהודים, ויש שם מוסלמים בדיוק כמו פה, אז למה בכלל שתהיה מדינת ישראל?

ישן 22-01-2012, 14:39
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 74 שנכתבה על ידי Scattered mind שמתחילה ב "לי זה לא חשוב. למשפחה זה..."

דת (לפחות רוב הדתות שאנחנו מכירים) היא באמת דבר מלאכותי. פתאום בא מישהו ואומר לחבורת אנשים "שמעו, דיברתי עם אלוהים והוא אמר ככה" או משהו בסגנון. בהחלט יצירה מלאכותית שמגיעה ממקור חיצוני (בלי קשר לשאלה אם הבחור דיבר אמת, שיקר, או חי בסרט).
לאומיות, לעומת זאת, היא תופעה טבעית לחלוטין. אין בא שום דבר מלאכותי. לא בא פתאום מישהו לחבורת אנשים ואמר להם "אתם עם". במקרים שעשו את זה, זה לא פעל מי יודע מה...

ישן 20-01-2012, 15:08
צלמית המשתמש של student1

בתגובה להודעה מספר 115 שנכתבה על ידי metooshelah שמתחילה ב "אני מניח שהקונספט קצת זר לך,..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי metooshelah
אני מניח שהקונספט קצת זר לך, אבל תמיד אפשר לשאול.

אני מניח שאתה קשה הבנה, לכן אני אשנה את צורת כתיבתי, כדי להקל עליך. לשאול, כמובן, אפשר, השאלה באיזה שלב. הרי טליקו רשמה, "לא חושבת שמלכתחילה הייתי נכנסת לקשר עם לא-יהודי.", אבל היא לא תדע שהוא לא יהודי,כשהחיצוניות לא מרמזת על ההיפך, מה גם שהוא עצמו יכול לנהל אורח חיים די מסורתי, להיות קרוב ליהדות. אבל לא להיות יהודי. למה שהיא תשאל מישהו כזה, האם הוא יהודי או לא? זה יתברר לה בשלב מאוחר יותר, כשהיא כבר "נכנסה לקשר".
אני מניח שעד עכשיו לא הכל מובן לך, אתה מוזמן לבקש עזרה מגולשים אחרים.

ישן 28-01-2012, 22:33
צלמית המשתמש של Light Sleeper
  משתמשת נקבה Light Sleeper Light Sleeper אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.08.07

תשובתי הכנה:
אם היו שואלים אותי את השאלה הזאת לפני כמה שנים, הייתי אומרת שזה משנה. למה? מסיבות שונות שנאמרו פה. הסיבה שיעלי (פאקטשלי) נתנה הכי דומה למה שהייתי אומרת בעבר. בגלל מסורת. הרגל. עתיד מסויים עם המשפחה. אבל כל הסיבות שהייתי נותנת היו או מאוד מחושבות ולא רגשיות או ציטוטים של אנשים אחרים שנחשפתי אליהם במהלך חיי.
אני באה מבית חילוני שומר מסורת. הסבים שלי מצד אבא דתיים. מצד אמא חילונים. הישוב בו גדלתי הוא של דתיים וחילונים ביחד. זה ה"קטע" שלו. פלורליזם. מאוד אוהבים את המילה הזאת שם. החברות הכי טובות שלי משם הן דתיה וחילונית. ובסופו של דבר, למדתי שהחילונים צריכים תמיד לוותר ולהתפשר. עד כמה שזה בשיתוף, זה תמיד הרגיש כאילו עושים לנו טובות שאנחנו רק צריכים להתפשר "מעט". לכן העדפתי להיות באמצע, בעבר לא הגדרתי את עצמי כדתיה או כחילונית. אבל הייתי באמצע. נהנתי משני העולמות. מהערכים המעניינים שבדת ומהחופש שבחילוניות. מהביטחון שהכל בידי שמים ומהיכולת להחליט החלטות משמעותיות בעצמי.
ואז התאהבתי. ופחדתי. למה פחדתי? כי חששתי שהחברה הדתיה הכי טובה שלי לא תקבל אותו. הוא אטאיסט עם גישות שונות מאוד משלה. עם תרבות שונה לגמרי משלי. ועם היסטוריה אחרת. יהודי, אבל לא יהודי דתי כמו שהייתי בטוחה שאקים איתו בית בישראל.
אבל בסוף בחרתי ללכת אחרי הלב, כי בסופו של דבר זה מה שחשוב. והוא קיבל את כל המסורת שלי וכיבד את הבקשות שלי וההחלטות שלי. ההתרחקות מהדת הייתה בחירה שלי וזה מעולם לא בא ממנו. זה היה כשהבנתי שהלחץ הדתי שהסובבים אותי מפעילים עלי לא שווה את זה ושעדיף לי להתרחק מהם אם הם לא יקבלו אותי כמו שאני. ולשמחתי הם קיבלו אותי.
הוא אטאיסט, אבל הוא ישים כיפה אם אבקש ממנו בארוחה משפחתית אצל ההורים של אבא. והילדים שלנו יגדלו כיהודים בארץ ישראל (זו אפילו דרישה שלו, ארץ ישראל). והוא יכבה את הפלאפון כשאנחנו אצל חברות דתיות בשבת. והוא ישאר עד הנר האחרון בחנוכה וישיר איתי את כל השירים ויבסס איתי מסורות ישנות וחדשות במשפחה הקטנה שיצרנו לנו (אנחנו, הכלבות והחתול ).
כך שבסופו של דבר, מבחינתי, העיקר שהבן אדם יקבל אותי ויאהב אותי כמו שאני אוהבת אותו ושתהיה הדדיות בפשרות.
ישן 31-01-2012, 04:13
צלמית המשתמש של MS_Rogue

בתגובה להודעה מספר 144 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "סתם שתדע- בתי ספר קיבוציים..."

אני יודע. למדתי באחד כזה ויצא לי להכיר קצת בתי ספר עירוניים כך שאני יודע כמה הרמה גבוהה. עדיין מדובר במערכת חינוכית מאוד מאוד בעייתית. רמת ההוראה הולכת ויורדת, מערכת החינוך הישראלית בצרות צרורות, במקום לשפר את ההוראה מורידים את רמת הבגרויות....

וזה בכלל בלי לגעת בכל הנושא של חיסול החינוך המיוחד ובתי הספר הטכניים\מקצועיים (שהשפיע גם על המערכות הקיבוציות).

ומה שהכי חשוב, מילת המפתח מבחינתנו, היא גמישות. בטווח של עשרים דקות נסיעה מהבית שלנו בארה"ב יש שלושה בתי ספר יסודיים ושני תיכונים. אם תגדיל את הטוח לשישים דקות אתה מכפיל את הכמות הזו. המערכת שם לא מושלמת (רחוק מזה) אבל היא יודעת להגיב יותר בגמישות.

ישן 31-01-2012, 22:29
צלמית המשתמש של MS_Rogue

בתגובה להודעה מספר 159 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "לא אמרתי שזה מדד אבסולוטי..."

היום דברים הרבה יותר תלויים באוויר, או אולי זה רק הרושם שנוצר אצלי... כשאני גדלתי (בבית ספר קיבוצי מהדור הישן) שיעורי תנ"ך היו עם הרבה מאוד יחס מזלזל אל האמונה בתנ"ך (שבדיעבד אגב, מרתיח אותי. אפילו אם לא מסכימים עם האמונה, למה ללמד את הילדים לזלזל באנשים) אבל המסרים הלאומיים (כיהודי ישראלי, לא כיהודי נטו) היו ברורים וחזקים. לא היה ויכוח על כך ששירות בצבא הוא לא רק חובה - הוא כבוד. אתה הולך לשרת את המדינה, תהיה גאה בעצמך, במדינה, בצה"ל.
אני חושב שהקיבוצים יצגו את מה שאני רוצה לחשוב עליו כעל השמאל האמיתי - רוצים בשלום אבל ביטחון קודם.

ישן 31-01-2012, 12:25
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
לא הבנת.. אולי עכשיו לא. אבל בעוד כמה שנים דברים עלולים להשתנות.
בתגובה להודעה מספר 163 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "מעצם השאלה ניתן להסיק את..."

ציטוט:
מעצם השאלה ניתן להסיק את התשובה - אם הכנסייה הייתה חשובה לה, היא לא הייתה מתחתנת עם יהודי...תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

בכל אופן, מאחל לך באמת, כל טוב ושהכל יהיה כשורה.

ישן 31-01-2012, 12:49
צלמית המשתמש של MS_Rogue

בתגובה להודעה מספר 166 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "לא הבנת.. אולי עכשיו לא. אבל בעוד כמה שנים דברים עלולים להשתנות."

הכל יכול להשתנות בעוד מה שנים. אולי תצמח לי חטוטרת על הגב ואני אגלה שאני בעצם אישה בתחפושת... אם אתה חי כל היום על "אוי אוי אוי משהו יכול לקרות בעוד כמה שנים" א - תתקשה להקים קשר של ממש וב' - לא תצליח לחשוב על כל הסיכונים האפשריים ומשהו בכל זאת יפתיע אותך...

הקשר בנוי על גישור, על התפשרות ועל לעבוד יחד... אתה מתנהג כאילו שזה שהיא נוצרייה אומר שאיכשהו יש יותר סיכוי שמשהו דפוק עד כדי פיצוץ יקרה... כאילו שזוגות כל יהודים לא מוצאים אי הסכמות לפרק את החבילה בגללן...
לא הייתי מתחתן עם בחורה ששמה יותר מדי חשיבות בהליכה לבית תפילה כלשהו... יהודיה, גויה, לא משנה במיל.

ישן 31-01-2012, 12:36
  משתמשת נקבה i-pink i-pink אינו מחובר  
מנהלת פורום עשה זאת בעצמך •°ºοΟ דוגמנית הבית Οοº°•

חבר מתאריך: 23.11.09
בתגובה להודעה מספר 162 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "ואני שואל שאלה אחרת.. מה הגישה שלה לדת?"

מה הבעיה בללכת לכנסיה?

הייתי בכנסיה כמה פעמים עם חברים נוצרים, מארה"ב, ואפילו למדתי שיש הרבה דמיון בין הדתות, וחלק מהתפילה בכלל מבוצעת מהתנך היהודי הסטנדרתי שאתה מכיר.

חוץ מזה קיבלתי ברכה מכומר.

ונתנו לי לנגן על העוגב בסיום התפילה.

ולא מתתי, מזה וולא קרה לי כלום, ואפילו נהנתי.

אני מגדירה את עצמי כמישהי שהיא והדת לא נפגשים ביחד אלא בדברים של מסורת ומנהגים.

מאותה סיבה שאני לא פריקית של בית הכנסת, אני לא רואה את עצמי הופכת לפריקת של כנסיה, אבל חוץ מזה אין לי בעיה עם זה, מבחיני אם זה זה נעשה בטוב טעם ולא בצורה קתולית מידי.

לכן אני לא אראה שם בעיה בלחגוג את חנוכה ולצידו עץ קריסמס.

אם יש אהבה אמיתית, והבנה בין בני הזוג, לא יהיה שום הבדל בין עץ הקריסמס לסתם עציץ בבית ובין ביקור בכנסיה, לסתם חוויה בטיול.

ישן 31-01-2012, 15:02
  משתמשת נקבה i-pink i-pink אינו מחובר  
מנהלת פורום עשה זאת בעצמך •°ºοΟ דוגמנית הבית Οοº°•

חבר מתאריך: 23.11.09
בתגובה להודעה מספר 171 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "חנוכה עם עץ כריסמס?..."

אין לי בעיה לקבל כל דבר שתגיד,

אם אני מארחת בבית מישהו נוצרי בכריסמס, אז הוא ירצה לשים עץ אשוח, ושהוא יארח אותי בחנוכה, אני ארצה לשים חנוכיה.

אז מה הבעיה כאן בלקבל ולהבין שיש עוד תרבויות חוץ מהעם היהודי?

למה זה שיהיה עץ כריסמס בחנוכה הופך אותי לפחות יהודיה ואותו לפחות נוצרי?

לכן גם אם הבן זוג שלי היה נוצרי לא היתה לי כל בעיה לקבל את דרך האמונה שלו, אחרי הכל, מדובר במנהגים בני אלפי שנים, אני לא חושבת שאם יהיה עץ, או תהיה חנוכיה, זה ישנה משהו בחיים שלי, אלא אני מתייחסת לזה כאל מנהג ומסורת.

אני לא חושבת שזה מוריד מהלאומיות היהודית, אני חושבת שחיים בשלום והבנה עם התרבויות שסביבי, במיוחד שאני לא בישראל.. הם דווקא מסבירים פנים ליהדות ומראים שיש המון דברים משותפים בין התרבויות.

ישן 31-01-2012, 18:04
צלמית המשתמש של MS_Rogue

בתגובה להודעה מספר 179 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "אני מניח שפרטיים- לא..."

ציטוט:
אני מניח שפרטיים- לא ציבוריים....

ברצינות, האמריקאים אצלנו לא יודעים מה זה האימפריה הביזנטית או האימפריה העות'מנית וזה עוד החבר'ה הרציניים...

אתה בבית ספר לילדי דיפלומטים או משהו?

בארה"ב לימוד ההיסטוריה הוא בעיה בפני עצמו כיוון שלארה"ב אין שום עניין במה שקרה לפני, הו, 1492. הסיבה איננה סתם כי לא מעריכים ידע אלא כי לא נראה שיש לכך קשר להיסטוריה של ארה"ב. דוגרי, הסיבות העיקריות שאנחנו לומדים על האימפריה הביזנטית וזו העות'מאנית הן בגלל ההשפעה שלהן על הארץ שלנו ועל העם שלנו. ארצות וממלכות שלא עשו לנו דבר לא בדיוק נכנסות בקוריקולום... דוגרי, מה לומדים כאן על הממלכות העתיקות של סין, על האימפריה של האינקה או על ההיסטוריה של מרכז ודרום אפריקה?

היסטוריה היא דבר יחסי

ישן 31-01-2012, 18:14
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 180 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "[QUOTE=golani_2]אני מניח..."

ציטוט:
אתה בבית ספר לילדי דיפלומטים או משהו?

לא, בי"ס בינ"ל. למרות שמטבע הדברים יש כמה ילדי דיפלומטים.
ציטוט:
בארה"ב לימוד ההיסטוריה הוא בעיה בפני עצמו כיוון שלארה"ב אין שום עניין במה שקרה לפני, הו, 1492. הסיבה איננה סתם כי לא מעריכים ידע אלא כי לא נראה שיש לכך קשר להיסטוריה של ארה"ב. דוגרי, הסיבות העיקריות שאנחנו לומדים על האימפריה הביזנטית וזו העות'מאנית הן בגלל ההשפעה שלהן על הארץ שלנו ועל העם שלנו. ארצות וממלכות שלא עשו לנו דבר לא בדיוק נכנסות בקוריקולום... דוגרי, מה לומדים כאן על הממלכות העתיקות של סין, על האימפריה של האינקה או על ההיסטוריה של מרכז ודרום אפריקה?

היסטוריה היא דבר יחסי

אני מסכים שזה עניין יחסי, אבל להגיד שלאמריקאים אין עניין במה שקרה לפני גילוי העולם החדש הוא תירוץ שטחי, בל נשכח שהמתיישבים היו אירופאים ולהיסטוריה האירופאית הייתה השפעה עצומה על גילויי העולם החדש, ההתיישבות בו ולמעשה כל מה שקרה בו.

אגב- כמה השפעה הייתה ללחימה באירופה במלחה"ע הראשונה על ישראל? שולית. אז למה לומדים אותה כאן? כי זה אירוע בעל חשיבות היסטורית עצומה שהשפיע על כל העולם.

ובארץ אני לא חושב שלומדים על ביזנטיון, רומא, יוון העתיקה וכו', אבל לפחות יש איזה ענן של הבנה כללית שמרחף. נראה לי בכל מקרה.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 31-01-2012, 19:08
צלמית המשתמש של MS_Rogue

בתגובה להודעה מספר 181 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "[QUOTE=MS_Rogue]אתה בבית ספר..."

ציטוט:
לא, בי"ס בינ"ל. למרות שמטבע הדברים יש כמה ילדי דיפלומטים.

אני מסכים שזה עניין יחסי, אבל להגיד שלאמריקאים אין עניין במה שקרה לפני גילוי העולם החדש הוא תירוץ שטחי, בל נשכח שהמתיישבים היו אירופאים ולהיסטוריה האירופאית הייתה השפעה עצומה על גילויי העולם החדש, ההתיישבות בו ולמעשה כל מה שקרה בו.

אגב- כמה השפעה הייתה ללחימה באירופה במלחה"ע הראשונה על ישראל? שולית. אז למה לומדים אותה כאן? כי זה אירוע בעל חשיבות היסטורית עצומה שהשפיע על כל העולם.

ובארץ אני לא חושב שלומדים על ביזנטיון, רומא, יוון העתיקה וכו', אבל לפחות יש איזה ענן של הבנה כללית שמרחף. נראה לי בכל מקרה.

תשאל את תלמיד כיתה י"ב מה היה המצב במגף האיטלקי בזמן מסעות הצלב, תגלה שלא הרבה יודעים משהו...

ולמלחמת העולם הראשונה הייתה השפעה ישירה וחשובה לא רק על הקמת המדינה היהודית אלא על המשבר הטריטוריאלי כאן שתחילתו בה, תקומתן של ירדן וסוריה ונפילתה של האימפריה העות'מאנית... וגם אז אתה לא ממש לומד על המתקפה העות'מנית לתוך הקווקזים, השמדת העם הארמנית ושאר ירקות..

וחלק ניכר מתלמידי ההיסטוריה בארץ לא היו מוצאים את האימפריה הביזנטית על מפה... לדעת שהייתה אימפריה כזו לא ממש אומר הרבה...

אגב, אני לא מנסה להכן על לימודי ההיסטוריה בארה"ב אלא להסביר את הלוגיקל מאחוריהם. אם אתה רוצה חרפה אמיתית - אין שיעורי גיאוגרפיה, אפילו מינימליים. רוב החבר'ה שם לא רק שלא היו מוצאים את ביזנטיון על המפה - גם את טורקיה לא.

ישן 31-01-2012, 20:58
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 184 שנכתבה על ידי Seo שמתחילה ב "אין לי מושג איפה אתה למדת,..."

כאמור- לא למדתי כלום בבי"ס, אני די אוטו-דידקט חוץ מאולי מתמטיקה בסיסית, אז קצת קשה לי להעיד (אני באמת לא יודע ולא זוכר אם למדנו על הביזנטים) אבל עוד פעם- בהסתכלות על הכיתה שלי שמייצגת חתך רחב מאוד של אוכלוסיית העולם כולו- האמריקאים (כולל הדתיות החרשניות) עושים רושם של פחות...מלומדים (מחוסר במילה טובה יותר) משאר האנשים (שוב- לא כולל אפריקאים).

זה לא נקיטת עמדה או משהו, אני מאוד מחובר לחלקים נרחבים מהתרבות האמריקאית (מן הסתם) ואני ממש לא מהשונאי אמריקה, להיפך לחלוטין וחלק ניכר מהחבר'ה שהתחברתי אליהם בבי"ס הם אמריקאים, כל זאת לא פוסל את האבחנה שניסיתי לבצע.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 31-01-2012, 06:42
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
ואני חייב להגיד לך, שידעתי שזו תהיה תשובתו (בדיוק).
בתגובה להודעה מספר 138 שנכתבה על ידי TIMON the mongoose שמתחילה ב "[font=Verdana]אני חייב להגיד..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי TIMON the mongoose
אני חייב להגיד לך שהוא אישיות מדרגה אחרת. שווה להקשיב לו. חבר דתי מהצבא לקח אותי להרצאה שלו בנושא פסיכלוגיה ויהדות. תענוג להקשיב, גם בלי כיפה.

כי למעשה הדיון הזה די עקר. זה מסוג הנושאים שמי שחושב משהו עכשיו, לא ישנה את דעתו אח"כ (או שהסיכוי לכך קלוש)..

אבל הוא בכ"ז פתח את זה, אז זו תשובתי.

ישן 05-02-2012, 12:04
צלמית המשתמש של Seo
  Seo Seo אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 201 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "אמנם אני לא יכול להוכיח את זה..."

אין פה מה להוכיח. זאת דעתך האישית (שלך ושל אנשים שמאמינים כמוך) ואני מכבדת את זה. ואני חושבת שמן הראוי שאתה תכבד דעות ששונות משלך, בלי לנסות להפיל על אותם אנשים את האשמה של היכחדות\צמצום העם היהודי או לטעון שהם חושבים כך רק כי "לא עשו בדיקה".
אני מנסה כמה שיותר לא להיכנס לויכוחים עם אנשים שהאמונה שלהם שונה משלי ולכן אני לא אתחיל איתך דיון על מה שכתבת, הוא לא יוביל אותנו לשום מקום. אבל תן לי להסביר לך למה הטענה הזאת שלך היא לא כלי יעיל במיוחד כדי לשכנע אנשים שלא להתבולל.
טקטיקות הפחדה לא פועלות. להגיד "אם עם ישראל יתבולל, עם ישראל יסבול כמו שהוא סבל בשואה." לא רק שזה חוסר רגישות כלפי אנשים שאיבדו קרובי משפחה בשואה, זה שווה ערך ללהראות לאדם מעשן תמונה של הריאות שלו אחרי שנים של עישון. זה אולי יעבוד על אדם טיפש, וגם אז, ברגע שתפחיד אותו לצד השני (הצדדים המכוערים של כפייה דתית\ סבל וקריז בזמן גמילה), זה מאוד הגיוני שאותו אדם "יחליף צד" באותה קלות. חיזוקים חיוביים עובדים הרבה יותר טוב מעונשים. אם נציגים של הדת היהודית, וכאדם מאמין שמדבר בשם הדת, אני רואה אותך ככזה, היו לומדים להשתמש בדברים החיוביים שיש לדת להציע (ויש המון), במקום בזוועות, האשמות והפחדות, אני מאמינה ששיעורי ההצלחה שלהם במניעת התבוללות היו הרבה יותר גבוהים.

ישן 05-02-2012, 17:45
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 202 שנכתבה על ידי Seo שמתחילה ב "אין פה מה להוכיח. זאת דעתך..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Seo
אין פה מה להוכיח. זאת דעתך האישית (שלך ושל אנשים שמאמינים כמוך) ואני מכבדת את זה. ואני חושבת שמן הראוי שאתה תכבד דעות ששונות משלך, בלי לנסות להפיל על אותם אנשים את האשמה של היכחדות\צמצום העם היהודי או לטעון שהם חושבים כך רק כי "לא עשו בדיקה".
אבל נישואים בין קבוצות באמת מחלישים את הזהות של הקבוצה. ככה שלא ראוי לא להפיל את האשמה הזאת עליהם.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Seo
להגיד "אם עם ישראל יתבולל, עם ישראל יסבול כמו שהוא סבל בשואה." לא רק שזה חוסר רגישות כלפי אנשים שאיבדו קרובי משפחה בשואה, זה שווה ערך ללהראות לאדם מעשן תמונה של הריאות שלו אחרי שנים של עישון. זה אולי יעבוד על אדם טיפש, וגם אז, ברגע שתפחיד אותו לצד השני (הצדדים המכוערים של כפייה דתית\ סבל וקריז בזמן גמילה), זה מאוד הגיוני שאותו אדם "יחליף צד" באותה קלות.
דוגמה מצוינת. זה אולי חסר רגישות להראות למעשן תמונה של ריאות אחרי שנים של עישון, אבל לא להראות לו את התמונה ולתת לו להגיע למצב הזה זה עוד יותר חסר רגישות.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Seo
טקטיקות הפחדה לא פועלות.
טקטיקות הפחדה פועלות מצוין. זאת הסיבה שמשתמשים בהן.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Seo
חיזוקים חיוביים עובדים הרבה יותר טוב מעונשים.
הממממ... לא.
"חיזוקים שליליים עובדים הרבה יותר טוב ממתנות."

ישן 05-02-2012, 21:44
צלמית המשתמש של Seo
  Seo Seo אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 211 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "[QUOTE=Seo]אין פה מה להוכיח...."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי פסטן
אבל נישואים בין קבוצות באמת מחלישים את הזהות של הקבוצה. ככה שלא ראוי לא להפיל את האשמה הזאת עליהם.
עכשיו תקרא שוב את ההודעה שלו אליה הגבתי. הוא מדבר על הוכחת ההתאמה בין אי שמירת מצוות לבין צרות, לא על הוכחת היחלשות קבוצה שאינה שומרת על ההומוגניות שלה (במצב עליו אתה מדבר, אני גם מסכימה, מן הסתם שזה הגורם, אבל אני לא מסכימה שזה בהכרח דבר רע).
ציטוט:
במקור נכתב על ידי פסטן
דוגמה מצוינת. זה אולי חסר רגישות להראות למעשן תמונה של ריאות אחרי שנים של עישון, אבל לא להראות לו את התמונה ולתת לו להגיע למצב הזה זה עוד יותר חסר רגישות.
ושוב אני מפנה אותך לקרוא את ההודעה שלי מחדש. כי בחיי שאין לי מושג איך הבנת משם שטענתי שלהראות לאדם מעשן תמונה של ריאות = חסר רגישות. העובדה שמשהו מסויים מתואר גם בX וגם בY, לא הופכת את X וY לזהים.
ובאופן כללי, בלי קשר לחוסר רגישות. אתה באמת חושב שאנשים לא מודעים להשפעות השליליות של העישון עד שהם רואים תמונות של חלקי גופות? באמת?
ציטוט:
במקור נכתב על ידי פסטן
טקטיקות הפחדה פועלות מצוין. זאת הסיבה שמשתמשים בהן.
הממממ... לא. "חיזוקים שליליים עובדים הרבה יותר טוב ממתנות."
לא הבנתי מה אתה אומר בזה. אתה פשוט אומר את ההיפך ממה שאמרתי? אשמח להסבר.

ישן 16-02-2012, 22:17
  y o g e v y o g e v אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.05.07

ציטוט:
כמה זה חשוב שהוא\היא יהודי\ה?

זו הסיבה,

זו הסיבה שעומדים ,

זו הסיבה שנהרגו/נטבחו/נשרפו/ נחנקו מליוני יהודים.

זו הסיבה שאף עין לא נשארת יבשה.

זה משותף לכולנו, לא משנה מאיזה צד במפה אתה,

אם זה לא מתנגן לך בלב, אז לצערי מתנגן לך בלב השיר 'למה לא אוגנדה'.(לפחות בצורה סמויה)

זו הסיבה.
התקוה

כל עוד בלבב פנימה
נפש יהודי הומיה
ולפאתי מזרח קדימה
עין לציון צופיה –

עוד לא אבדה תקותנו
התקוה בת שנות אלפים
להיות עם חפשי בארצנו,
ארץ ציון וירושלים!

כיום מתחוללת שואה נוראית בעם היהודי, שקוראים לה השואה השקטה, ב"ה בארץ זה עוד סביר, פה אין ממש קושי למצוא יהודים, אך בחו"ל אלפי יהודים בשנה נעלמים מהעם היהודי ולאף אחד זה לא כואב (סביר להניח שרובכם לא מודעים לכך)

בלי להציב גדרות וגבולות(שהולכים לפי האם), לא יכול להיות כאן עם כלל, סתם אוסף של פריטים, שנקלעו לכאן במקרה ואין שום סיבה שתחזיק אותם בארץ, הרי זו סתם פיסת אדמה.. מה ההבדל בין ישראל לאמריקה??
עולה השאלה- למה לעמוד בצפירה לזכר השואה, הרי כל העמידה זה לזכר הטבח שהתבצע בעמנו (הרי לא חסרים עמים שנהרגו ונטבחו בהיסטוריה) אם העם היהודי לא ממש מעניין אותך, אין ממש סיבה שתעמוד.

אתם יכולים לטעון שהלכתי רחוק, אך זה הבסיס להכל.

כשלא מגדלים לערכים למולדת ולעם היהודי בטח ששאלות כאילו יעלו.

יהודי שמתחתן עם לא-יהודיה,שידע שרוב הסיכויים (אם לא יקרה משהו מיוחד בדרך) שהנכדים שלו לא ידעו מה זו יהדות, מה זה ארץ ישראל, צריך לקחת את זה בחשבון.

ולסיום.
ציטוט:
הבחירה שלי הייתה, כנראה, צפוייה מראש. גדלתי כקיבוצניק אתאיסט. עם ההתבגרות שלי נוכחתי שעל החינוך האתאיסטי נוספת דחייה של ממש מפני העיוות שעוותה הדת. הסגידה נסובה סביב רבנים, עדות מעריצים להם כמו היו שליחי האל עלי אדמות... בעצם, לא היה שום דבר שיצור איזשהו משקל נגד לאהבה. כשידעתי שאני רוצה לבלות את כל חיי לצידה, לא חשתי שום היסוס.

מאז ועד היום אני נתקל לא פעם בתגובות די חצופות של אנשים שיוצאים מנקודת הנחה שהייתי אמור להקריב את אושרי האישי על מזבח טוהר הדם. המילה התבוללות מוטחת כעלבון, אף כי מה שהיא באמת מעידה עליו הוא גזענות (ולעיתים קרובות צביעות) המשתמש בה. שרחוקים מקיום מצוות הדת וחוטאים באופן די ברור מתיימרים לקבוע שאני עושה משהו אסור, כאילו חס וחלילה פשעתי או עשיתי משהו בלתי מוסרי...

אכפת לך,אתה כותב שלא אבל כן אכפת לך, מי שלא אכפת לו לא שואל אפילו.

אני מצטער עלייך אחי, מצטער שגזלו ממך את היהדות של אבותיך, של עמך של הארץ הזאת,כל כך הרבה גזלו ממך!

ציטוט:
הבחירה שלי הייתה, כנראה, צפוייה מראש. גדלתי כקיבוצניק אתאיסט. עם ההתבגרות שלי נוכחתי שעל החינוך האתאיסטי נוספת דחייה של ממש מפני העיוות שעוותה הדת. הסגידה נסובה סביב רבנים, עדות מעריצים להם כמו היו שליחי האל עלי אדמות...

המילים הקשות שרשמת ,אהיה כנה, הם בורות עמוקה שנובעת מאנטי שהטיפו לך , שהרעילו אותך! אני מתערב שאף פעם אפילו לא ביררת! וגם אם ביררת, זה לא היה באמת.

אתה לא הבנת כלום אם כך כתבת, והיריעה קצרה מלהתחיל לכתוב הקדמה למבוא של מה זה יהדות ומה זה רבנים.

בעולמנו הנאור- המפורסם ,הנערץ, הנחשק,שיש לו עדת מעריצים ומחשיבים אותו 'לאל'. מה הוא??? זמר? שחקן? דוגמן? מיליונר??? זה מהותנו? זה הכי הרבה שאנו מסוגלים?? איזה טוב הוא עשה?? מה הוא שינה לטובה בעולם? איזה טוב הוא הוסיף?

הרי ברור שהכל שקר, אך זה מה שמסובב את כולם, רדיפה אחר שקר, כבוד, פרסום, היום מפורסם מחר נעלם.

אך כשתדע מה זה רב, כמה טוב הוא מוסיף, כמה הוא עמל על מידותיו , על להיות אדם טוב יותר, כמה טוב הוא משפיע בכל המישורים, תבין!! תבין למה מנסים להידמות לו.

קח לדוגמא את רב האסירים הרב אריה לוין. קרא את הספר שנכתב על חייו "איש צדיק היה" תחפש את עדת המעריצים, תחפש את כל הסטיגמות והרעל שגדלת עליהם, אני מאמין שלא תמצא כלום, אתה פשוט תבכה ,מה זה לב של יהודי מבוגר . מספר כזה, אתה נהיה לאדם טוב יותר,אתה לומד שאם הרב אריה המבוגר, במציאות הקשה שהיתה בזמנו, כל כך טרח והתאמץ! מי אני שלא אגיד בוקר טוב לסתם אדם (נגיד הדמות השקופה שעומדת בכניסה לסופר או לזה שמזיז את האוטובוס).

אני מאמין שאת זה אף אחד לא טרח לספר לך ועם הכמות רעל שהכניסו בך, מצאת את כל התירוצים בשביל להסביר לעצמך כמה זה לא.

לא כתבתי את כל זה על מנת להשפיל אותך או לפגוע בך, כתבתי את כל זה כי כואב לי עלייך, כי היה חשוב שתשמע את זה,לפחות מהצד שאתה לא מכיר ממש.(מזווית של בחור בגילך אך שומר תורה ומצוות)
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:57

הדף נוצר ב 0.38 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר