לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 21-02-2012, 20:09
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.09
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי High_Hopes שמתחילה ב "עדיין, לא הבנתי. (ברצינות)"

חלק א'

כדי שמדינת ישראל תהיה מדינה יהודית, נדרשת מידה מסוימת של אפליה לטובת יהודים.
זה לא אומר שלא-יהודים צריכים להיות חסרי זכויות, ואם יהודי רואה לא-יהודי ברחוב מותר לו לירות בו ולקחת את הארנק שלו.
על המידה אפשר להתווכח. העיקרון נותר.
מכאן: תמיכה בשוויון זכויות וחובות גמור מנוגדת ועומדת בסתירה למדינה היהודית.

חלק ב'

ההיסטוריה (הקרובה והרחוקה) הוכיחה שבלי מדינת יהודית, ליהודים לא יהיה כל-כך טוב, וזה אנדרסטייטמנט של ממש.
בניגוד למדינה לג'ינג'ים, או לחובבי קריוקי, או לרקדני סלסה, מדינת יהודית מחויבת כדי לשמור על ביטחונם של היהודים.

חלק ג'

אנטישמיות היא שנאת יהודים ורדיפתם. לפי חלק ב', פגיעה במדינה היהודית גוררת פגיעה ביהודים, ולכן פגיעה במדינה היהודית היא אנטישמיות. לפי חלק א', שוויון חובות וזכויות אינו מאפשר מדינה יהודית, ולכן (לפי המשפט הקודם, בהתבסס על חלק ב') הוא אנטישמיות.

אמר פסטן: שניהם גרועים, אבל עדיף להיות טיפש מאשר שקרן.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 21-02-2012, 22:44
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "דווקא לפי הניתוח הזה המתנגדים להחלטת בג"ץ הם אנטישמיים"

ראה את דברי לסאם למטה - ההתנגדות להחלטת בג"ץ איננה בשל תוכן ההחלטה, אבל בגלל החיזוק שהיא נותנת להשתלטות על המדינה. הפעם במקרה בג"ץ צודק. בסך הכל, יוצא שכרנו בהפסדנו.

1. אכן. בגלל זה כשהאדון לעיל שאל אותי אם שוויון זכויות בינו לביני הוא אנטישמיות אמרתי שלא. שוויון זכויות באופן כללי ובלתי מסויג - כן. זה בדיוק מה שהוא שאל, ומה שהסברתי בתגובה האחרונה לעיל...

2. לא. הניתוח שלי מסתמך על כך שמי שמתנגד למדינה יהודית הוא אנטישמי. שמי שלא תומך ולא מתנגד (לא בעמדה ולא בפועל) במדינה יהודית איננו אנטישמי. כמו שאדם לא חייב להיות ציוני או אנטי-ציוני. הוא יכול להיות אדיש כלפי הציונות. טרזן, לדוגמה. או איזה אינואיט שבחיים לא יצא מהאיגלו שלו...
אבל כן, מי שלוקח תקציבים מהמדינה ולא תורם לה בחזרה (לפחות כדי לאזן את ה'תקציב האישי' שלו) פוגע במדינה, ולכן יש בהחלט מאפיינים אנטישמיים להתנהלות של החרדים בסוגיית הגיוס. חד וחלק.

ישן 21-02-2012, 19:16
  Sam Weller Sam Weller אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.01.05
פסילה מוצדקת בהליך עקום
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי EtEoR שמתחילה ב "בג"צ פסל הערב (ג') את חוק טל - תוקפו יפקע בחודש אוגוסט"

חוק טל הוא חוק מפלה באופן בוטה. היתה לו הצדקה כהסדר ביניים שיסלול את הדרך להסדר ארוך טווח שוויוני יותר. אבל החוק לא הביא לשינוי משמעותי, והמחוקק גם לא הראה שום כוונה לפעול בנושא מיוזמתו.

לבג"ץ כמובן אין משענת חוקתית לביטול החוק. הפרשנות לחוק יסוד כבוד האדם היא מרחיבה באופן בוטה. אבל המציאות בנוגע ל"חובת" הגיוס היא בלתי סבירה ואינה מתיישבת עם האתוס הלאומי של צבא העם או עם עקרונות מגילת העצמאות. חבל שהכנסת לא יזמה חקיקה משמעותית בתחום ושהממשלות השונות לא ניסו מעולם להביא לשינוי שחוק טל היה אמור להביא.

נערך לאחרונה ע"י Sam Weller בתאריך 21-02-2012 בשעה 19:32.
ישן 21-02-2012, 20:00

ביטול החוק לא יפתור את הבעיה כמובן
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "החוק אמנם מפלה, אבל איך הגעת..."

חוק טל שימש את הממשלות כעלה תאנה וכתרוץ למדיניות שב ואל תעשה. אני סבור שנתניהו יידרש לסוגיה מכיוון שמדובר בחומר נפץ אלקטורלי. נתניהו הפסיד בבחירות 99 לא מעט בגלל הנושא הזה, ואני מניח שהוא למד לקח. ההנחה שלי, לכן, היא שביטול החוק יניע תהליך של חקיקה חדשה, וזו תוצאה רצויה. (זה לגבי סעיף 1 שלך)

הסדר בחורי הישיבות פגע אנושות, לדעתי, בלכידות החברתית בישראל ובעקיפין גם בחוסן הלאומי שלה. הוא עומד בסתירה לאתוס הבלתי כתוב של מדינת ישראל כמדינה יהודית ושל צה"ל כצבא העם. בהבט הדמוקרטי, מובן שההסדר פסול מיסודו. ביטול חוק טל לכן הוא מוצדק מבחינה עקרונית. כדי להסיר ספק, אני חושב שביטול החוק על ידי בג"ץ הוא דבר פסול וחמור מבחינה פרוצדורלית, בעיקר אם הביטול מבוסס על חוק יסוד שאין לו קשר עם הסוגיה. (זה לגבי סעיף 2). אבל ישראל יכולה הפעם לצאת נשכרת מהכרעת בג"ץ.
ישן 21-02-2012, 21:03
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "ביטול החוק לא יפתור את הבעיה כמובן"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Sam Weller
חוק טל שימש את הממשלות כעלה תאנה וכתרוץ למדיניות שב ואל תעשה. אני סבור שנתניהו יידרש לסוגיה מכיוון שמדובר בחומר נפץ אלקטורלי. נתניהו הפסיד בבחירות 99 לא מעט בגלל הנושא הזה, ואני מניח שהוא למד לקח. ההנחה שלי, לכן, היא שביטול החוק יניע תהליך של חקיקה חדשה, וזו תוצאה רצויה. (זה לגבי סעיף 1 שלך)
סברה לגיטימית.

אני סבור שאולי תהיה תנועה, אבל פחות סביר שתהיה חקיקה של ממש (כלומר, חוק שעובר בקריאה שלישית ונכנס לספר החוקים, שניתן ליישום (מבחינה תקציבית, ציבורית, וכו'), שכולל דרכי מימוש אפקטיביות וסנקציות אמיתיות). הו, דיבורים אני בטוח שיהיו...

אני סבור שהחרדים ימשיכו כמעט ולא להתגייס יהיו תנודות מסיבות כמו תוכניות קומבינה-צבא-כבקשתך בחה"א וכד' מחד ורדיפת דתיים (סליחה, "מדירי נשים פאשיסטים") מאידך, אבל רמת הגיוס של החרדים תישאר באותו סדר גודל.

המציאות תבחן איזו סברה עדיפה.

ציטוט:
הסדר בחורי הישיבות פגע אנושות, לדעתי, בלכידות החברתית בישראל ובעקיפין גם בחוסן הלאומי שלה. הוא עומד בסתירה לאתוס הבלתי כתוב של מדינת ישראל כמדינה יהודית ושל צה"ל כצבא העם.
זה לא האתוס של מדינת ישראל, כי אין אתוס למדינת ישראל. חלק עצום מהאנשים היושבים בתחומי מדינת ישראל אינם מודעים אפילו לאתוס הזה. נתחיל מהחמישית ה"צעירה" של הציבור. עליה נוסיף חלק גדול מהחרדים. עליו נוסיף חלק מעולי-הקומבינה ממדינות ברה"מ לשעבר. לסיום נוסיף את הישראלים הצברים, החילונים הטובים שנולדו לישראל עם כל הנ"ל, והחליטו שהם לא יהיו הפראיירים של המדינה...

פעם היה איזה אתוס חלוצי/ציוני חביב. היום הוא דה-פאקטו מת. מספיק לראות את הביקורת המרומזת, הדקה, החריפה והשנונה כל-כך של 'הארץ' על ישוב אותה הארץ כמעשה ציוני: http://www.latma.co.il/article.aspx?artiId=5817

ציטוט:
בהבט הדמוקרטי, מובן שההסדר פסול מיסודו. ביטול חוק טל לכן הוא מוצדק מבחינה עקרונית.
בהבט הדמוקרטיה דווקא אין שום בעיה בחוק טל. הרוב החליט לתת למיעוט יחס מועדף. זה דמוקרטי לחלוטין. אילו המיעוט היה כופה משהו על הרוב, הייתה לנו בעיה בהבט הדמוקרטי.

אם 20% לבנים שולטים ב-80% שחורים, ונותנים ללבנים יחס מועדף, יש בעיה בהבט הדמוקרטיה. אם מדינה אירופית כלשהי מעניקה "אוטונומיה תרבותית" למיעוטים החיים בקרבה, אין בעיה בהבט הדמוקרטי.

זה, אגב, גם מה שטען בג"ץ במשך עשרות שנים. אבל פתאום היום, כשזה נוגע לחרדים, הטיעון אינו תקף.

ראה גם את דבריו של השופט גרוניס באשכול שבדיוק העלתי: http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...572#post4189118

אם כבר, הבעיה היא בהבט מוסרי כלשהו, אבל לא בהבט הדמוקרטי.

ציטוט:
כדי להסיר ספק, אני חושב שביטול החוק על ידי בג"ץ הוא דבר פסול וחמור מבחינה פרוצדורלית, בעיקר אם הביטול מבוסס על חוק יסוד שאין לו קשר עם הסוגיה. (זה לגבי סעיף 2). אבל ישראל יכולה הפעם לצאת נשכרת מהכרעת בג"ץ.
הדברים לעיל היו מעניינים (באמת), אבל עכשיו הגענו לחלק שקשור במישרין לאותו סעיף 2 שלי.

לצורך העניין, אני מוכן לקבל את זה שיכול לקרות מצב של "מעז יצא מתוק". זה עשוי לקרות.
אלה שבמקרה הנוכחי, קיבלנו לא רק את ביטול החוק (שלצורך העניין אסכים שהוא דבר חיובי בפני עצמו), אלא גם חיזוק לסמכות ההתערבות של בג"ץ בחקיקה, וכו'.

נגיד שצד אחד של הדברים הוא חיובי (אני, כאמור, חושב שההשפעה של ביטול החוק על גיוס החרדים ממש תהיה מועטה עד מזערית, אבל לצורך העניין נגיד שתהיה השפעה חיובית משמעותית). אבל מה עם הצד השני? זו עסקת חבילה. מי מבטיח לך שהיתרון מגיוס חרדים לא יקוזז ועוד יכניס אותך למינוס עצום עם החלטות עתידיות של בג"ץ - איחוד משפחות, תוואי גדר ההפרדה, בתי-כלא פרטיים... במה הוא עוד לא נגע? אני מפחד לחשוב מה עוד הם יכולים להרוס...

ישן 21-02-2012, 21:35

אני מסכים עם רוב הדברים שלך
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "[QUOTE=Sam Weller]חוק טל שימש..."

לא מסכים עם ההתייחסות שלך להבט הדמוקרטי. מתן זכויות יתר למיעוט הוא דבר שמתיישב עם הדמוקרטיה רק אם הוא לצורך מוגדר ואם הוא אינו פוגע באופן משמעותי ברוב. אם יוחלט שאנשי העשירון העליון, מיעוט לכל הדעות, פטורים מתשלומי מסים, הרי שלא יהיה מדובר בצעד דמוקרטי במיוחד. עקרון השוויון בפני החוק הוא ערך (תנאי) בסיסי בדמוקרטיה. אפשר לחרוג מהשוויון ולהעדיף מיעוטים על מנת לקדם אותם לשוויון או על מנת לאפשר להם לשמר תרבות מסויימת (עם הרבה סייגים), זה הצידוק להעדפה מתקנת בקבלה לעבודה למשל, והצידוק לקיומו של החינוך הממלכתי דתי.

בעניין הגיוס יש גם פגיעה מעשית ברוב, משום שניתן היה לקצץ את משך שרות הסדיר והמילואים לכלל האוכלוסיה, וגם פגיעה עקרונית משום שחובת השרות היא מאד משמעותית ואינה שקולה לרוב החובות האזרחיות האחרות. אין דין דרישה לויתור על חירויות בסיסיות למשך 3 שנים, כולל הזכות לחיים, כדין דרישה לחנות במקום מותר או כדין הדרישה לשלם מיסים. הפטור מגיוס גם אינו מגן על אורח חיים או תרבות מסויימת, אלא להפך, יחד עם זכויות יתר אחרות הוא יצר תרבות חדשה של "תורתו אומנותו" שאם היתה קיימת בהסטוריה היהודית אז היא היתה נחלתו של מיעוט קטן של עילויים.

מכיוון שסך כל זכויות היתר שניתנות למיעוט החרדי הגדל והולך כרוך במחיר (כספי, חברתי) משמעותי מאד, הוא מגדיל את חוסר השוויון ולא מקטין אותו, והוא אינו לתכלית של שימור תרבות שלא ניתן לשמרה אחרת, הרי שיש פה חריגה מהיסודות הדמוקרטיים. כמובן שלכך יש להוסיף את המימד של העדר אכיפה של ההסדר הקיים, אבל זה סיפור אחר.
ישן 21-02-2012, 21:55
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "אני מסכים עם רוב הדברים שלך"

כמעט השתכנעתי, ואכן הבאת מספר טיעונים חזקים. השניים החזקים ביותר בעיני הם זה שנוגע להבדל בין השירות לצבאי לשאר חובות, וזה שאומר שלא מדובר בשימור של תרבות מיעוט אלא ביצירה והגדלה שמנציחה ומחזקת את עצמה של תרבות חדשה ובעייתית.

עם זאת, אני עדיין לא משוכנע שזה מראה על בעיה בהבט הדמוקרטי.
הטיעונים שלך בעיקרם הם שהמצב הנוכחי מהווה אי-צדק, ואפשר להשתמש בהם כמעט באותה צורה גם במשטרים אחרים. המצב הזה איננו צודק בפני עצמו, גם ברפובליקה-שאינה-דמוקרטיה, וגם במשטר אוליגרכי או מריטוקרטי, ואפשר לומר שאפילו תחת משטר אותוריטרי. יכול להיות שהם תקפים ביתר שאת בדמוקרטיה, אבל זה לא האלמנט העיקרי בהם.

אך מאחר ואני מסכים עם הטיעונים באופן כללי, נראה לי שאת הדיון אודות הדמוקרטיה אפשר להשאיר לפעם אחרת.

לגבי הדוגמה של מיסוי העשירון העליון: אם רוב הציבור היה תומך בדבר כזה, הייתי אומר שזה דמוקרטי לגמרי. תאר לעצמך את הדוגמה הקיצונית שבה כל הציבור תומך באי-מיסוי העשירון העליון - אין אפילו מתנגד אחד. זה עדיין פגיעה בדמוקרטיה?
אלא שבמציאות הציבור דווקא לא כל כך תומך בזה, ואם תעלה הצעה כזו בכל דמוקרטיה ממשית, סביר להניח שהיא תגיע כתוצאה מקשרי הון-שלטון לא לגמרי חוקיים.
לכן אפשר להגיד שההצעה הזו בלתי-דמוקרטית. לא בגלל הפגיעה בשוויון, אלא כי בכל תרחיש מציאותי, רוב הציבור מתנגד לה.

ישן 21-02-2012, 21:57
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי High_Hopes שמתחילה ב "כי אתה יוצא מראש מנקודת הנחה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי High_Hopes
כי אתה יוצא מראש מנקודת הנחה שלא יכול להיות שוויון.

מה? להיפך...אני רוצה להביא לשוויון מקסימלי שבו "אפילו" הערבים נושאים את משקלם בחברה.
ציטוט:
אבל אי אפשר לתרץ את אי גיוס החרדים ב"עד שלא מגייסים את הערבים גם לא צריך לגייס את החרדים" מדובר בשני מקרים שונים לחלוטין.

אני ממש לא מתרץ- להיפך, אני בעד הטמעת הציבור החרדי בחברה הישראלית, אני פשוט מביע פליאה למה בג"צ פועל בכזו חריצות כלפי החברה החרדית אבל אפילו לא פוזל לכיוון החברה הערבית.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 21-02-2012, 20:40
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי High_Hopes שמתחילה ב "אוקיי, אז אתה מבין שבקרה הזה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי High_Hopes
המצב עם חרדים הוא שונה - ההמנעות מגיוס היא חד צדדית לחלוטין, אם מחר כל החרדים מגיעים לבקו"ם בהחלט ניתן יהיה לקבוע קריטריונים הוגנים לכל הציבור של מי מתגייס לשירות צבאי ומי מתגייס לשירות אזרחי.
ציטוט:
במקור נכתב על ידי channb
איזה יופי.
רק נותר לשאול מתי צה"ל -
פותח קורס משגיחי כשרות ומשנה את הנהלים במטבחים באופן שיהיה מקובל על האוכלוסייה החרדית.
בונה מקוואות שיתאימו לאלו הנוהגים לטבול כל בוקר.
מקבל לשורותיו רבנים שיפסקו בנושאים שונים כמו שבת וכשרות (אני מניח שפקודות מטכ"ל לא יהפכו למשנה ברורה של החרדים, ושהטייס תא"ל הרב רפי פרץ לא בדיוק מקובל עליהם).
מכשיר את מאות המדריכים הנדרשים להכשרת בחורי הישיבה (לא ניתן להכשרים באמצעות מדריכות).
מקצה את המליארדים הנדרשים לצורך תשלומי משפחה.

או שלשם שינוי אולי נראה את הרמטכ"ל ראש אכ"א ושהב"ט עותרים לשם המשך יישומו של החוק.
(הורדתי משפט אחד מההודעה של channb שהתייחסה לאלה שלא יסכימו להתגייס, ולא קשורה לתרחיש שלך.)

ישן 21-02-2012, 20:15
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "אוקיי, אז למה החוק לא חל..."

אתה שואל למה, או מה ההצדקה המשפטית?
אלה שתי שאלות שונות מאוד.

הצדקות משפטיות אפשר להנפיץ לך מכאן ועד להודעה חדשה (לדוגמה: זו אפליה מתקנת לטובת האוכלוסיה הערבית שסובלת מקיפוח ארוך שנים, ולכן מוצדקת). תעתור לבג"ץ ותגלה את הסיבה התורנית שהם יתנו לך...

הסיבה היא שבג"ץ הוא גוף עוין שמורכב משונאי-ישראל אנטי-ציוניים ואנטישמיים.
זה כמו לשאול למה נתנו למפלגות טרור ערביות לרוץ לכנסת, אבל מפלגה לכאורה-גזענית יהודית רודפים כאילו היא השטן בעצמו...

ישן 21-02-2012, 22:53
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "או שכן והתקשורת פשוט בחרה לא..."

אני אוהב לנחש. לנחש זה יותר קל מללמוד, יותר קל מלחשוב, ואפילו יותר קל מלחפש בגוגל.

www.google.co.il/search?q=גיוס+ערבים+לצהל+בגץ&ie=utf-8&oe=utf-8

הו..
ב-1997 עתירה של עו"ד יהודי – נגד חוקתיות הסדר אי גיוס בני מיעוטים לצבא – ברקע יש פסק דין תקדימי של בג"ץ בעניין הסדר אי גיוס תלמידי ישיבות. בהרכב מורחב של 11 שופטים נקבע כי דחיית השירות בצה"ל לתלמידי ישיבות שתורתם אומנותם אינה כדין. הרשות המבצעת צריכה להימנע מהכרעות עקרוניות בסוגיות חברתיות השנויות במחלוקת ולהניח את ההכרעה לרשות המחוקקת. לכן הפתרון צריך להיות מעוגן בחקיקה ראשית. העותר טען שפסק דין תקדימי זה בעניין הישיבות צריך לחול גם בעניין המיעוטים –היועץ המשפטי לממשלה התחייב בפני בג"ץ כי נושא גיוס בני המיעוטים יוסדר בחקיקה ראשית. בג"ץ פסק כי דין בני המיעוטים כדין בני הישיבות. בג"ץ קבע כי ובתה של המדינה להסדיר חקיקה ראשית לגבי גיוס בני המיעוטים.

ועדת טל הוקמה בעניין גיוס בני הישיבות. העותר חזר ועתר כי ועדת טל צריכה לדון גם בעניין גיוס בני המיעוטים. השופטת דליה דורנר חזרה על הנחיית היועץ המשפטי לממשלה בפני בג"ץ – גיוס בחורי הישיבה טרם הוסדר ואין הסדר שניתן להחילו על בני המיעוטים. העותר הגיש עתירה בפעם השלישית לאחר פריצת אינתיפאדה שנייה בשנת 2000 בשטחים ואירועי אוקטובר 2000 עם ערביי ישראל – פרקליטות המדינה השיבה שהמציאות הביטחונית לעת עתה אינה בשלה לחיוב בני המיעוטים לבצע שירות צבאי או לאומי. בג"ץ מחק את העתירה והמליץ לעתור שוב כאשר יבוא השלום. היום דנה בנושא וועדת עברי.
http://virtual2002.tau.ac.il/users/...-Obligation.doc

וגם:
בסוף פברואר האחרון, כשתמה השנה הקצובה, פניתי למשרד המשפטים ושאלתי האם הוגשה הודעה משלימה מטעם המדינה. הסתבר כי משרד המשפטים לא העביר את התשובה במועד כמצוות בג"ץ, אך נראה כי הדבר לא טרד את מנוחתו של בית המשפט העליון, והשופטים לא מצאו לנכון לקבוע מועד לדיון בעתירה.
לפני כחודש החליט עו"ד סעדיה שלא להמתין עוד ופנה לבית המשפט. באופן לא מפתיע, המדינה, בתשובתה שהתקבלה בשבוע שעבר, לא היתה יכולה לבשר על התקדמות הטיפול בנושא. בתשובה לקונית חזרה המדינה לנימוקים ברוח ימי המלחמה, שבהם כאמור אי אפשר לגייס ערבים ללחום באחיהם. בבית המשפט הציע סעדיה להסתפק בגיוס הצעירים הערבים לשירות לאומי. אך שלוש שופטות בית המשפט העליון - דורנר, נאור וחיות - הפצירו בסעדיה למשוך את העתירה. לדעתן המצב כרגע אינו מאפשר לדרוש מאזרחי ישראל הערבים שירות לאומי כלשהו. הם המליצו בפני סעדיה לשוב ולעתור לבג"ץ – כשיבוא שלום.
http://www.global-report.com/shapir...%9C%D7%95%D7%9D

תוספת בעריכה:
חיפוש מייגע בגוגל על שם העו"ד מצא לבסוף ידיעה בכלי תקשורת (אחד!):
בהמלצת בג"ץ מחק עו"ד ד"ר שמואל סעדיה את עתירתו, שביקשה לגייס בני מיעוטים לצה"ל או להחיל עליהם שירות לאומי.

השופטת דליה דורנר אמרה לו שמוטב לו שימתין עד שיסתיים הדיון הציבורי בנושא גיוס בני הישיבות, גם אם נושא זה יסתיים בפרק זמן של עוד 20 שנה.

לדבריה, "יש בעיות חמורות בנושא הזה, ומוטב להמתין אתו לזמנים אחרים".
http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-2820536,00.html
מרשים כמה שהתקשורת עסקה בזה, לא?
סוף עריכה.וכו' וכו'.

לא רק שעתרו לבג"ץ, אלא מסתבר שיש לו תשובה גאונית מן המוכן. נשלב את הדברים יחד לניסוח משפטי-פלצני: "תחזור אלינו כשיהיה שלום, או כשהחרדים יתגייסו - המאוחר מביניהם"...

נערך לאחרונה ע"י פסטן בתאריך 21-02-2012 בשעה 23:04.
ישן 21-02-2012, 19:57
  משתמש זכר EtEoR EtEoR אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.04.03
פסטן צודק, אפילו אם כתב את הודעתו בסרקזם
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "איזה חוק ייסוד הוא סותר?"

בחוק יסוד "כבוד האדם וחירותו" באה לידי ביטוי גם מגילת העצמאות שמבטאת את "חזון העם", וכתוב בה:
"...תקיים שיוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין...".

אגב, אח"כ בשנת 1992, החליט ברק לכבוש את העולם ולתת לשני חוקי היסוד "כבוד האדם וחירותו" וחוק
"חופש העיסוק", מעמד על-חוקי (איזה כייף להיות שופט ביהמ"ש העליון...), במה שכונה המהפכה החוקתית
וכך לבטל כל חוק "רגיל" שסותר את אחד החוקים האלה (בתרגום פשוט, לעליון יש כוח וסמכות לבטל כל חוק
של הכנסת שסותר אותו).

אמנם בעברו, אישרר אהרון ברק את קיומו של חוק טל, אבל עכשיו באה בייניש, החליטה שהוא לא יעיל, לא
מממש את מטרתו (לעניות דעתי היא צודקתI הפעם), וקבעה שהוא נוגד את עיקרון השיוויון.

נערך לאחרונה ע"י EtEoR בתאריך 21-02-2012 בשעה 20:34.
ישן 21-02-2012, 19:27
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי EtEoR שמתחילה ב "בג"צ פסל הערב (ג') את חוק טל - תוקפו יפקע בחודש אוגוסט"

אז מעכשיו חרדים יגויסו לצבא?
ואם אם בכל זאת לא יתייצבו ללשכ"ג, יבואו אלפי מנאייקים לעצור אותם?
לא ידעתי שחמ"צ כל-כך גדול. ועוד בוכים לי שחסר מתגייסים ליחידות הלוחמות...
יכול להיות שאין מספיק כ"א כדי לעצור את כל החרדים שלא יתייצבו לגיוס? (שלא לדבר על מתקני כליאה עבורם...)

הו, הנה רעיון. אפשר יהיה לגייס חרדים ישירות למשטרה צבאית כדי שיעצרו את שכניהם!
אפשר יהיה לפתוח קו מלשינון שבו אנשים יוכלו לדווח על חרדים אחרים שלא התגייסו, ובתמורה יקבלו עוד מאה גרם של מרגרינה באותו חודש, או משהו כזה.

משם קצרה הדרך ליצירתו של גיבור לאומי חדש - "שאול קורי" האמיץ שילשין על אביו, החרדי המשתמט...

הו, זה מזכיר לי תקופה נפלאה במדינה הגדולה בעולם!

נערך לאחרונה ע"י פסטן בתאריך 21-02-2012 בשעה 19:49.
ישן 21-02-2012, 19:42
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי EtEoR שמתחילה ב "אז מה אתה אומר, שבגלל שהם רבים וחזקים אז עדיף לוותר להם?"

אני תמיד בעד לוותר לחזקים.
אם בא אלי שודד חמוש ודורש את הכסף שלי, אני צודק והוא לא, אבל אני מוותר לו...
אם אתה לא רוצה לוותר תדאג להיות יותר חזק.

אבל במקרה הזה לא מדובר על ויתור לחזקים. מדובר על חוסר רלבנטיות.
יש חוק טל. אין חוק טל. החרדים לא התגייסו לפני שנחקק החוק, וימשיכו לא להתגייס אחרי שיבוטל החוק.
לא חוק טל היה מה שגרם לחרדים לא להתגייס מלכתחילה, ולא ביטולו יגרום להם להתחיל להתגייס עכשיו.
אתה רוצה שהחרדים יתגייסו? בכיף. אני תומך במאה אחוז. ביטול חוק טל פשוט לא קשור לזה...

ישן 21-02-2012, 19:50
  משתמש זכר channb channb מחובר עכשיו  

חבר מתאריך: 25.08.03

איזה יופי.
רק נותר לשאול מתי צה"ל -
פותח קורס משגיחי כשרות ומשנה את הנהלים במטבחים באופן שיהיה מקובל על האוכלוסייה החרדית.
בונה מקוואות שיתאימו לאלו הנוהגים לטבול כל בוקר.
מקבל לשורותיו רבנים שיפסקו בנושאים שונים כמו שבת וכשרות (אני מניח שפקודות מטכ"ל לא יהפכו למשנה ברורה של החרדים, ושהטייס תא"ל הרב רפי פרץ לא בדיוק מקובל עליהם).
מכשיר את מאות המדריכים הנדרשים להכשרת בחורי הישיבה (לא ניתן להכשרים באמצעות מדריכות).
מגדיל את הקיבולת של כלא 6 למקרה שיהיו כאלו שבכל אופן לא ישתפו פעולה.
מקצה את המליארדים הנדרשים לצורך תשלומי משפחה.

או שלשם שינוי אולי נראה את הרמטכ"ל ראש אכ"א ושהב"ט עותרים לשם המשך יישומו של החוק.
ישן 21-02-2012, 21:41
  קגנס מנהל קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
יעשו בדיוק מה שעושים בנח"ל החרדי ובמסלולים הייעודיים
בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "איזה יופי. רק נותר לשאול מתי..."

הצבא לא צריך לספק מענה לכל שיגעון שמתווסף למה שהוא בגדר חובה הלכתית. ולגבי משפחות, אני לא חושב שאפילו אצל החרדים יש יותר מדי בני 18 נשואים פלוס ילדים. בייחוד כשזוכרים שהחוק בישראל אוסר נישואין לפני גיל 17. ההגיון והנסיון אומרים שבדך כלל לא נכנסים להריון מייד אחרי החופה אלא זה לוקח כמה חודשים לפחות. ונוסיף לכך 9 חודשי הריון. יוצא מכך שבגיל הגיוס רוב החרדים יהיו נטולי ילדים. היות וממילא אם היו הולכים לכולל האישה הייתה עובדת ומפרנסת, היא תפרנס עצמה. במקרה הגרוע, במקום לשלם לבחור הישיבה כספים לקיומו כשהוא לומד, ישלמו לאותו חרדי את אותו סכום כשהוא בצבא. זה אפילו ייצא לו משתלם כלכלית כי בצבא לצרכים שלו ממילא דואגים וכך יישאר לו יותר כסף לשאר הצרכים. כל מה שזה אומר הוא שיעבירו לתקציב הביטחון את התקציב שנועד למימון הקיום של תלמידי הישיבות. אם החרדים היו עובדים, זה כמובן היה סיפור אחר ומדובר היה בתוספת נטל על המדינה. אלא שכאן מדובר בכאלו ש"תורתם אומנותם" והם בהגדרה לא עובדים.
ישן 21-02-2012, 21:56

בתגובה להודעה מספר 79 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "יעשו בדיוק מה שעושים בנח"ל החרדי ובמסלולים הייעודיים"

א' במציאות הנוכחית יש הרבה חייבי גיוס שהם בעלי משפחות. (תוכל לפטור אותם ולגייס רק את הצעירים ואז החשבון שלך נכון).
ב' בפועל חייל נשוי מקבל את התשלומים הנ"ל. (אינני בקי באופן התחשיב ועד כמה יש התחשבות ביכולת ההשתכרות של בת הזוג, אולי ינסו לשנות זאת, זה יהיה מאבק בפני עצמו, וזה גם יפגע בעוד אוכלוסיות כמו עולים למשל).
ג' לגבי הנושאים ההלכתיים, הבאתי את נושא הטבילה בתור קלישאה. ובכל מקרה אני בטוח שיש מי שיעשה מזה ענין במידה והדברים יגיעו לכלל מעשה בין אם הוא צודק ובין אם לא. ישנם נושאים הרבה יותר מהותיים כמו תערובת עם נשים (נושא הלכתי מובהק עי' אבן העזר סימן כא וסימן כ"ב ואורח חיים סימן ע") כשרות המאכלים, חפצי דת כשרים כמו ספרי תורה מזוזות ארבע מינים פסח - מצות קטניות שרויה (רף ההקפדה הרבה יותר גבוה בציבור החרדי) ועוד. (ואלה לא נושאים שבהם תוכל לטעון כנ"ל, ולמען האמת מכיון שאני לא בטוח שכל מפקד בצה"ל יבין זאת תהיינה התנגשויות על ימין ועל שמאל).

בכל מקרה כל הנ"ל תיאורטי, בפועל הצבא לא ערוך לקלוט את החרדים והחרדים לא ערוכים להיקלט בצבא. ניתן להוביל שינוי חברתי (לשני הכיוונים) באמצעות תהליך הדרגתי ומבוקר ולא באמצעות פסיקת זבנג וגמרנו.

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 21-02-2012 בשעה 22:00.
ישן 22-02-2012, 10:38
  eshely77 eshely77 אינו מחובר  
מנהל פורום סטודנטים

חבר מתאריך: 03.09.08
בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "איזה יופי. רק נותר לשאול מתי..."

הכל נכון, חוץ מהאמת.
הסיבה שהחרדים לא מתגייסים היא לא בגלל בעיות כשרות או נוכחות של בנות ושאר סיבות הלכתיות.
ביהדות והלכה כתבת, לא זוכר באיזה אשכול - אבל לא מזמן, את דעתך על המדינה או לפחות על הדרך בה היא מתנהלת ועל כל אורח החיים בה.
ככל שאני פוגש ומדבר עם יותר חרדים, דווקא משכילים וראויים, מתברר שהדרך היחידה בה החרדים באמת רואים אותנו החילוניים הם ככאלו המשרתים אותם על מנת שילמדו תורה.
וכל הדיבורים מסביב הם בעצם זריית חול בעיניים.
מאחר וזאת היא נקודת המוצא האמתית ליחסיי חרדים לא חרדים בארץ, אזי שאני לא רואה דרך לסגור את הפער התפיסתי, הממסד החרדי יאמין שככל שהוא יחטוף מאיתנו יותר הוא בעצם מועיל לנו יותר, אנחנו נהייה מתוסכלים יותר ויותר מפעם לפעם תקום מפלגה שתנסה לשנות את זה, אבל בדרך כלל ישימו שם ליצן נרקסיסט דוגמת י.לפיד כך ששינוי אמתי לא יצמח. וגם אם יהיה שינוי הוא יהיה זמני.
למשחק הדמוקרטי יש את החסרונות שלו או בעיניים החרדיות את היתרונות שלו.

ישן 22-02-2012, 13:36

בתגובה להודעה מספר 82 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "הכל נכון, חוץ מהאמת. הסיבה..."

אתה צריך להפריד בין הנושא ההשקפתי כלומר ראייתה של המדינה כגאולה זוטא או כאחת מתהפוכות הגלות, לבין ההשתלבות הפרקטית במציאות החיים כאן בארץ. מצד אחד אני לא מחשיב את מדינת ישראל כאתחלתא דגאולה (האם אתה מבין את משמעותו של המושג), כנזכר בפורום הנ"ל, אך מצד שני אני לא שולל את ההשתלבות בה כדלהלן:

ברשותך אציג כאן את הצד השני: במדינת ישראל -
שירותי דת מצוינים בכל תחום
תמיכה בלומדי תורה למרות ההתמודדות בנושא בסופו של יום מקבלי ההחלטות מבינים את חשיבותן של הישיבות (הויכוח הוא בעיקר לגבי המינון).
תמיכה בעניים ומעשי חסד רבים
שמירה על כללי ההלכה בנושאי אישות
אוירת שבת וחג ברוב המקומות
חופש מוחלט בכל הנוגע לקיום המצוות (תנסה לבנות סוכה ברחוב בחו"ל)
ולסיכום ללא ספק כאן המקום הנוח ביותר ליהודי לחיות בו כיום.

אין ספק שכל אחד מתשוביה היהודים (וגם הלא יהודים אך זה נושא אחר) של המדינה נהנה מקיומה ומהשירותים שהיא מספקת, ובשל כך על כולם חלה החובה ולכולם גם האינטרס להגן עליה, זאת בפרט לאור האיומים הקיומיים המופנים כלפי כל תושביה היהודים של המדינה. הסיבה שבני הישיבות לא מתגייסים היא בגלל שעל פי הלכה גם בזמן מלחמת מצווה ישנו איסור לגייס לומדי תורה שעל פי אמונתינו הם חיוניים להצלחתו של עם ישראל בשדה הקרב ובכל תחום אחר.
אכן, מי שאינו בכלל בן ישיבה צריך להתגייס אך מצד שני צריך לספק לו תנאי שירות התואמים את אופיו הדתי והתרבותי ועל כך מתנהל הדיון.

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 22-02-2012 בשעה 13:38.
ישן 22-02-2012, 13:51
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 83 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "אתה צריך להפריד בין הנושא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי channb
הסיבה שבני הישיבות לא מתגייסים היא בגלל שעל פי הלכה גם בזמן מלחמת מצווה ישנו איסור לגייס לומדי תורה שעל פי אמונתינו הם חיוניים להצלחתו של עם ישראל בשדה הקרב ובכל תחום אחר.
אכן, מי שאינו בכלל בן ישיבה צריך להתגייס אך מצד שני צריך לספק לו תנאי שירות התואמים את אופיו הדתי והתרבותי ועל כך מתנהל הדיון.
השאלה היא מיהם "לומדי תורה" וכמה גדול צריך להיות חלקם? מדוע צריכים להיות 10% לומדי תורה ולא אחוז? האם לרבש"ע יש סף מספרי מסוים שמתחתיו לומדי התורה אינם עוזרים לעם ישראל?
האם לא עדיף שאפילו "לומדי תורה" (או לפחות חלקם) ישרתו שלוש שנים בצבא, ולאחר מכן יוכלו ללמוד תורה עוד 60 ו-70 ו-80 שנה בעז"ה ולו בשביל הסיכוי שזה יפחית את האיבה בעם ישראל?

ישן 22-02-2012, 14:15

בתגובה להודעה מספר 84 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "[QUOTE=channb]הסיבה שבני..."

רמב"ם הלכות שמיטה ויובל פרק יג

ולמה לא זכה לוי בנחלת ארץ ישראל ובביזתה עם אחיו מפני שהובדל לעבוד את י"י לשרתו ולהורות דרכיו הישרים ומשפטיו הצדיקים לרבים שנאמר יורו משפטיך ליעקב ותורתך לישראל, לפיכך הובדלו מדרכי העולם לא עורכין מלחמה כשאר ישראל ולא נוחלין ולא זוכין לעצמן בכח גופן, אלא הם חיל השם שנאמר ברך י"י חילו, והוא ברוך הוא זוכה להם שנאמר אני חלקך ונחלתך.

הלכה יג

ולא שבט לוי בלבד אלא כל איש ואיש מכל באי העולם אשר נדבה רוחו אותו והבינו מדעו להבדל לעמוד לפני יי לשרתו ולעובדו לדעה את יי והלך ישר כמו שעשהו האלהים ופרק מעל צוארו עול החשבונות הרבים אשר בקשו בני האדם הרי זה נתקדש קדש קדשים ויהיה י"י חלקו ונחלתו לעולם ולעולמי עולמים ויזכה לו בעה"ז דבר המספיק לו כמו שזכה לכהנים ללוים, הרי דוד ע"ה אומר י"י מנת חלקי וכוסי אתה תומיך גורלי.

ילקוט שמעוני תורה פרשת מטות (לגבי מלחמת מדין)

אלף למטה יש אומרים שני אלפים מכל שבט ושבט שלח, ויש אומרים שלשת אלפים שנים עשר אלף חלוצי צבא ושנים עשר אלף שהיו משמרים כליהם ושנים עשר לתפלה שנאמר אלף למטה אלף למטה, וימסרו מאלפי ישראל אלף למטה, ומהו וימסרו שהיו נמסרין זוגות זוגות.

על פי הנ"ל זה שליש (או חצי לדעה א') מכלל הצבא שיעסוק בתורה ותפילה.

מצאנו בזמן דוד המלך שעמשא נמנע מלגייס תלמידי חכמים (בזמן מרד שבע בן בכרי) משום שדרש אכין ורקין (יהושוע צווה רק חזק ואמץ על מלחמת הכיבוש. רק – למעט תלמידי חכמים). יואב הרג אותו בשל כך (באופן בלתי מוצדק), אך שלמה חייבו בדין על הריגתו (סנהדרין סוף פרק נגמר הדין)

יהושוע עצמו נתבע על ביטול תורה בזמן המלחמה (גמ' ריש פרק נגמר הדין). אסא מלך יהודה נענש (חלה את רגליו) על שגייס תלמידי חכמים לפרק את הביצורים של בעשא מלך ישראל שלחם בו.
ישן 23-02-2012, 15:11
  משתמש זכר ck5760 ck5760 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.02
רמב"ם פיהמש"נ אבות ד, ז
בתגובה להודעה מספר 85 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "[font="]רמב"ם הלכות שמיטה..."

"כבר חשבתי שלא לדבר בצוואה זו מפני שהיא ברורה, וגם מפני שאני יודע שדבריי בה לא ימצאו חן בעיני רוב גדולי התורה ואולי אף כולם, אבל אומר ולא אשים לב ומבלי לחוש למי שקדם ולא לנמצאים. דע שזה אמר 'לא תעשה את התורה קרדום לחפור בה', כלומר אל תחשבנה כלי לפרנסה, ופירש ואמר שכל הנהנה בעולם הזה בכבוד תורה הרי זה הכרית את נפשו מחיי העולם הבא, והתעוורו בני אדם בלשון הזה הברור והשליכוהו אחרי גוום, ונתלו בפשטים שאינם מבינים אותם, ואני אבארם, וקבעו לעצמם זכויות על היחידים ועל הקהילות, ועשו את השררות התורתיות חוקי מוכסים והשגו את בני אדם בהטעאה מוחלטת שזה חובה ושצריך לעזור לחכמים ולתלמידים ולאנשים המתעסקים בתורה ותורתן אומנותן. וכל זה טעות שאין לו יסוד בתורה, ולא רגליים להישען עליהם כלל. כי כאשר נתבונן בעקבות החכמים ז"ל לא נמצא להם שגבו מבני אדם ולא קיבצו נדבות לישיבות המרובות והמכובדות ולא לראשי גלויות ולא לדיינים ולא למרביצי תורה ולא לאחד מן הממונים ולא לשאר אדם, אלא מצאנו את כולם יש מהם שהיה מצבו דחוק בתכלית ויש שהיה עשיר גדול בתכלית, וחלילה לי מה' לומר שהם לא היו מתנדבים ולא נותנים צדקה, אלא אותו שמצבו דחוק אילו פשט ידו לקבל היו ממלאים לו את מקומו זהב ומרגליות, אבל לא עשה כן, אלא נתעסק במלאכה שיתפרנס ממנה אם ברווחה ואם בדוחק, והיה בז למה שבידי בני אדם כיון שהתורה מנעתו מכך. וכבר ידעת כי הלל הזקן היה חוטב במקצועו...
וחנניה בן דוסא אשר מכריזים 'כל העולם כולו אינו ניזון אלא בשביל חנניה בני וחנניה בני דיו בקב חרובין מערב לשבת לערב שבת' ולא ביקש מבני אדם. וקרנא דיין בכל ארץ ישראל והוא היה שואב מים, וכשהיו בעלי הדין באין לפניו אומר להם: או שתתנו לי מי שישאב במקומי בזמן שאני עסוק עמכם או שתתנו לי כדי מה שאני בטל מעבודתי ואדון לכם, ולא היו ישראל שהיו בדורם של אלה וזולתם לא אכזרים ולא בלתי גומלי חסדים... וטעו אלו המכחישים את האמת ואת הלשונות האלו הברורים ולוקחים ממון בני אדם ברצונם או בעל כרחם במעשיות שמצאו בתלמוד על בני אדם בעלי מומין בגופם או זקנים באים בימים עד שאינם יכולים לעשות מלאכה ואין להם שום דבר אלא לקבל...
ולמה לי להאריך בענין זה? הריני מזכיר את המעשה שנזכר ונתבאר בתלמוד והרוצה להתווכח ולהכחיש יעשה כרצונו. מעשה באיש שהיה לו כרם והיו באים עליו גנבים ובכל יום שהיה מבקרו היה מוצא ענביו מתמעטים וחסרים...
ופתח רבינו הקדוש עליו השלום אוצרות חטים בשנת רעבון ואמר 'כל הרוצה לקבל מזונו יבוא ויקבל מזונו ובתנאי שיהא תלמיד חכמים'...
ושני מעשיות אלו משתיקים כל מתווכח בענין זה.
אבל הדבר שהתירתו התורה לתלמידי חכמים הוא שיתנו מעות לאדם להתעסק להם בהן כרצונו אם ירצה, והעושה כן יש לו שכר על כך, וזהו מטיל מלאי לכיס תלמידי חכמים, וכן למכור סחורתם בתחלה לכל הנמכרים ומוסרים להם המכירה הראשונה בשוק בהכרח, כי אלה זכויות קבעם ה' להם כמו שקבע את המתנות לכהן ומעשרות ללוי כפי שבא בקבלה. כי שתי הפעולות הללו עושים אותם לפעמים הסוחרים זה עם זה דרך כבוד ואף אל פי שאין שם חכמה, ולפחות שיהא תלמיד חכמים כעם הארץ שמכבדין אותו. וכן פטרה התורה כל תלמידי החכמים מכל החובות המממשליות כגון המגביות והארנוניות ומסים המיוחדים על האדם, והוא נקרא כסף גולגולתא ומשלמים אותם עליהם הקהל...

רמב"ם הלכות תלמוד תורה פרק ג הלכות י-יא כל המשים על לבו שיעסוק בתורה ולא יעשה מלאכה ויתפרנס מן הצדקה, הרי זה חלל את השם ובזה את התורה וכבה מאור הדת וגרם רעה לעצמו ונטל חייו מן העולם הבא, לפי שאסור ליהנות מדברי תורה בעולם הזה. אמרו חכמים: כל הנהנה מדברי תורה נטל חייו מן העולם, ועוד צוו ואמרו אל תעשם עטרה להתגדל בהן ולא קרדום לחפור בהן, ועוד צוו ואמרו אהוב את המלאכה ושנא את הרבנות וכל תורה שאין עמה מלאכה סופה בטילה וגוררת עון, וסוף אדם זה שיהא מלסטם את הבריות.
מעלה גדולה היא למי שהוא מתפרנס ממעשה ידיו, ומדת חסידים הראשונים היא, ובזה זוכה לכל כבוד וטובה שבעולם הזה ולעולם הבא שנאמר יגיע כפיך כי תאכל אשריך וטוב לך אשריך בעולם הזה וטוב לך לעולם הבא שכולו טוב.

ישן 23-02-2012, 18:57

בתגובה להודעה מספר 86 שנכתבה על ידי ck5760 שמתחילה ב "רמב"ם פיהמש"נ אבות ד, ז"

א' ומה הקשר בין ההתגייסות לצבא = עורכי המלחמה, שפטורים ממנו תלמידי חכמים כנדרש מהפסוק רק חזק ואמץ, לבין נושא ההסתמכות על תמיכה הכלכלית שאותה שולל הרמב"ם בפירוש המשניות.
ב' אכן הרמב"ם בהלכות שמיטה ויובל כותב שראוי לאדם לפרוק מעליו את עול החשבונות וכו' והוא זוכה מחלק ה', כפי שנטלו הלויים מעשרות, ועליך לשאול איך באמת לתרץ את הסתירה בין דבריו בפירוש המשניות לבין דבריו בהלכות שמיטה ויובל. (למעשה אין בדבריו סתירה וד"ל).
ג' אני מניח שידוע לך שהרמב"ם הוא לא הדעה היחידה בענין.

(בנוגע לסעיף א' אין חולק שת"ח פטורים מעורכי המלחמה. היחיד שחלק היה יואב שהוצא להורג בדין הסנהדרין בשל כך - על שהרג את עמשא שלא כדין ולשיטתו).

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 23-02-2012 בשעה 19:00.
ישן 23-02-2012, 19:19
  משתמש זכר ck5760 ck5760 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.02
את הקשר עושה דווקא הציבור המדובר
בתגובה להודעה מספר 87 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "א' ומה הקשר בין ההתגייסות..."

מפני שבטענה על כך שהם כביכול ה"לווים החדשים" מרומז גם שהם צריכים לקבל מימון (היינו "מעשרות") על לימוד התורה (מלבד ההשתמטות משירות בצה"ל - (האם לויים פטורים ממלחמת מצוה? אינני יודע אני שואל...)).
אני יודע שהרמב"ם הוא לא הדעה היחידה בעניין ובמשך הדורות חלה "הדרדרות" (מסיבות מוצדקות בחלקן בזמנו (לרשב"ץ לא היה מה לאכול משום שהיה רופא ומכיוון שנאלץ לעבור למקום בו פנו כולם לרופאי אליל לא הייתה לו פרנסה והוא "חיפש היתר"(כך לפי דבריו אםאני לא טועה), אח"כ בנו על גבי זה היתר נוסף על גבי זה ועד שנפסק ההיפך הגמור מדברי הרמב"ם))

לסיכום תמיד צריך להרגיש לא בנוח:
אם משום שלא מקיימים את דברי הרמב"ם ואם משום שלא מקיימים את דברי מי שחולק עליו בנושא הזה.
הציבור החרדי (כך נראה לא אחת) חש טוב מידי עם אי קיום דברי הרמב"ם.

ת"ח לא צריכים להתגייס, הבעיה היא שהיום עמי הארצות אינם מתגייסים בהוראת ת"ח (משיקולים שונים שאינם קשורים דווקא לבעיות ההלכתיות בשירות צבאי (שניתנות לפתרון אם הציבור ירצה לשרת).
מה שמזכיר לי שפעם היה איזה חבר כנסת חרדי עם הארץ שהגיב לטענה שאינו מקיים מצוות שירות צבאי באמירה "לא נורא אני מקיים רק תרי"ב מצוות".

ישן 23-02-2012, 19:52

בתגובה להודעה מספר 88 שנכתבה על ידי ck5760 שמתחילה ב "את הקשר עושה דווקא הציבור המדובר"

אני מדגיש שנית אין קשר בין נושא השירות הצבאי לבין הנושא הכלכלי משירות צבאי תלמידי חכמים פטורים. ואין מה להרגיש שלא בנוח בשל כך. יסוד הפטור בדברי קבלה כנ"ל מהפסוק רק חזק ואמץ התלמוד מזכיר אותו בכמה מקומות. ואין פוסק בעולם שחולק על כך! (אם מישהו מקשר זאת לנושא הכלכלי הוא עושה זאת מתוך בורות מוחלטת ועל דעת עצמו בלבד)

בנוגע לחלק הכלכלי יש כמה נושאים:
א' מותר לאדם לפרוק מעליו את עול החשבונות כנ"ל בדברי הרמב"ם בהלכות שמיטה ויובל ועד כמה שאכן הוא ראוי לכך מצוה לסייעו ולהחזיקו, ודינו כדין שבט לוי. לשם כך ישנו מעשר כספים שהוא מדאורייתא לדעת הבה"ג ולדעת רוב הפסוקים מצד תקנה י"א שהוא מנהג.
ב' לדעת הרמב"ם (בפירוש המשניות הנ"ל) לא נכון לדרוש הטל קבוע מהציבור לשם אחזקת לומדי תורה בכך נחלק על הגאונים ותקף מוסד שהיה קיים מאות בשנים. מדובר במחלוקת עתיקה שהשתברו עליה קולמוסים רבים ולא כאן המוקם להאריך. וכשאני מדבר על החולקים כוונתי לבעלי התוס' הגאונים הרמ"א החתם סופר והתוספות יום טוב מהרא"י (בעל תרומת הדשן) מהרי"ק מהר"י וייל ועוד רבים אחרים.
ג' ישנו נושא נוסף של נטילת שכר רבנות ואני מניח שלגביו דן הריב"ש ושלגביו צריך התרים. (גם בענין זה נשתברו קולמוסים רבים ולא כאן המקום להאריך)

מי אתה שתכנה את גדולי הפוסקים בדורם בתור מדרדרים.

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 23-02-2012 בשעה 20:09.
ישן 22-02-2012, 13:56
מנהל פורום סטודנטים

בתגובה להודעה מספר 83 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "אתה צריך להפריד בין הנושא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי channb

ברשותך אציג כאן את הצד השני: במדינת ישראל -
שירותי דת מצוינים בכל תחום
תמיכה בלומדי תורה למרות ההתמודדות בנושא בסופו של יום מקבלי ההחלטות מבינים את חשיבותן של הישיבות (הויכוח הוא בעיקר לגבי המינון).
תמיכה בעניים ומעשי חסד רבים
שמירה על כללי ההלכה בנושאי אישות
אוירת שבת וחג ברוב המקומות
חופש מוחלט בכל הנוגע לקיום המצוות (תנסה לבנות סוכה ברחוב בחו"ל)
ולסיכום ללא ספק כאן המקום הנוח ביותר ליהודי לחיות בו כיום.

באתחלתא דגאולה אני לא מבין ולא מתיימר להבין.
ואני מבין שאם הדברים נאמרו בקונטקסט הספציפי הזה, הרלוונטיות שלהם לדיון היא קטנה.

הצד השני שאתה כותב בעצם אומר למה טוב לנו, החרדים, שמדינת ישראל קיימת.
אבל מס השפתיים הנמצא בסוף דבריך, מי שלא לומד שיתגייס (אבל אנחנו נדאג שזה יהיה בלתי אפשרי מבחינת הדרישות שנציב) מחזיר אותנו לנקודת ההתחלה.

אנסה להסביר זאת מכיוון פרטי.
לצערי הרב על בתו של בן דודי היקר התרגשה מחלה קשה מאוד. בן דודי הוא חרדי לעילא ולעילא. מגיד שיעור בישיבה ליטאית מכובדת מאוד. ובאמת הוגה בתורה יומם ולילה.
בשל הצרה קשרים ישנים מהעבר שנעלמו התחדשו.

תהיתי ביני לביני האם זה שמדינת ישראל מספקת לבתו טיפול בעלות של מאות אלפים אם לא מליונים של שקלים. אם זה שבית החולים מתוחזק על ידי חילוניים, דתיים לאומיים וערבים אבל חרדים בסגל הם ממצא תאורטי לחלוטין. (למעט בעמדת משגיח הכשרות אולי) יגרום לשינוי תפיסה על המחוייבות החרדית להצלחת התאגיד שבו אנו חיים.
לשיטתו, והוא בהחלט לא היחיד האוחז בה. זהו המצב מחויב המציאות.
שכן הוא ושאר החרדים לומדים תורה. שבתחילתו ובסופו של דבר זה הדבר היחיד שמשנה.
בעצם לי ולו אין כבר מכנה משותף לדיון בנושא, אני חושב שלימוד תורה הוא חשוב מאוד. אני לא רואה בה חזות הכל ולא יכול לראות בה ככזאת.
לכן נותר לנו להתפלל לרפואת הבת.

אף אחד לא שאל באמת את הצד שמאפשר לחרדים את צורת החיים הזאת. (להלן, הציבור העובד והמשרת) האם הוא מעוניין שהמצב יימשך כפי שהוא. בעצם המשחק הדמוקרטי הוא זה שמאפשר זאת אבל לא הצד המשתתף בנטל.

אנחנו, קרי הלא חרדים, נמצאים בפלונטר. אתם משחקים לפי כללי המשחק. אבל על הדרך אתם הופכים את הלוח.
הרי אם מדיניות הרווחה תיפסק ויחד אתה תשלומי הביטוח הלאומי, ביטוח הבריאות הממלכתי, וההקלות בתשלומי המשכנתא לזכאים. המערכת החרדית תשתנה מידית. החל בלימודי ליבה וכלה ביציאה לעבודה ושירות בצבא. (במידה ושירות צבאי יהפוך להיות קריטריון עיקרי להנאה ממדיניות הרווחה)

השיטה החרדית רואה אותנו ככאלו המשרתים את לומדי התורה.
אם תודה על האמת אפשר לשמוע זאת גם בין השורות בשעורים הנאמרים בישיבות.

אני לא מצליח למצוא שום פתרון חוץ מפתרונות רעים.

נערך לאחרונה ע"י eshely77 בתאריך 22-02-2012 בשעה 13:59.
ישן 22-02-2012, 14:39

בתגובה להודעה מספר 91 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "[QUOTE=channb] ברשותך אציג..."

אתה חייב להפנים מספר דברים, אם אתה רוצה להבין את הציבור החרדי (הסדר לא מעיד על חשיבותם):
א' כפי שכתבתי מספר פעמים בעבר, ישנם הרבה חרדים וחרדיות שעובדים. זה נכון שברפואה כמעט ולא תמצא חרדים מקוריים (יש רופאים חרדים אך הם כאלו שעשו את דרכם פנימה), אבל תמצא אותם בתחומים אחרים. הם לא יסתובבו במקום עבודתם עם כובע וחליפה אך הם חרדים לכל דבר.
ב' ישנם גם לומדי תורה רבים. ואמונתו (וכשאני מדבר על אמונה אני לא מדבר על משהו ערטילאי אלא על מסורת מדויקת שהועברה דור אחר דור מהר סיני) של כל אחד מהם, שלימוד זה מקיים את עם ישראל בפרט ואת העולם בכלל. אם לא בריתי יומם ולילה חוקות שמים וארץ לא שמתי.
ג' אף אחד לא מתבסס על ניצול, ולרוב מדובר באנשים מוכשרים שמותרים על הנאות העולם וחיים בצמצום רב בשביל מה שחשוב להם באמת.
ד' גם מי שמשתכר שכר מינימום לא משלם מיסים ונהנה מכל השירותים במדינה. (בודאי תטען הרי הם ממצים את כושר ההשתכרות, ומנגד אני טוען שבסופו של דבר גם בני הישיבות תורמים לחברה וקיומם מוצדק ונדרש מבחינתה כפי שכתבתי בעבר).
ה' ישנם עוד ציבורים שחיים על חשבון אחרים כמו למשל ציבור הסוטים (הנשאים) שנוגסים בסל הבריאות (הסל האחרון שבמסגרתו אושרו להם תרופות על חשבון חולי הסרטן הוא שערורייתי). העובדה שאף אחד לא תוקף אותם או את המגזר האחר שחי על חשבונך הרבה יותר מהחרדים (גם לא מתגייסים גם מעלימים מס וגם מנצלים את תקציבי הרווחה) מעידה על כך שמדובר בבעיה אחרת.

אני מאחל רפואה שלמה לחולה הנ"ל.

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 22-02-2012 בשעה 14:43.
ישן 22-02-2012, 15:34
מנהל פורום סטודנטים

בתגובה להודעה מספר 93 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "אתה חייב להפנים מספר דברים,..."

תודה על האיחולים, בעזרת השם יהיו בשורות טובות.

אתה בוחר להתעלם מן העיקר, והעיקר הוא שצורת החיים הייחודית של החרדים אפשרית בגלל מדינת הרווחה שקיימת כאן.
קרי, אלו הבוחרים לחיות בצמצום, ואני יודע שמדובר בעוני על פי הפרמטרים שלי. יכולים לבחור לחיות כך כי הדברים הבאמת יקרים בחיים מסובסדים על ידי המדינה.
בדברים שכתבת בסעיף ב' נמצא שורש הוויכוח.
אומנם אני אישית מאמין בחשיבות לימוד התורה, אומנם לא במתכונת החרדית כפי שהיא כיום אבל בעד סבסוד של חלק מחבורת הלומדים. בבחינת עשרה בטלנים המקיימים עיר.

אבל זהו לא המצב, המצב הוא כזה שיש כאן ציבור שלם שאם נכמת את הדברים בצורה מתמטית קרה, העלות שלו גדולה מההכנסה שלו. הציבור הזה הולך וגדל ובמקביל מבסס עוד יותר את האג'נדה של החובה שלנו לשרת את לומדי התורה, שבזכותם העולם קיים.
לא בגלל התקשורת או מסיתים אחרים, אלא בגלל המציאות, נוצר מצב שהצד הממן חש שהוא לא מוכן לסבול זאת יותר.

בנוגע להשוואות שלך, לגבי נשאי ה HIV זאת שאלה מצוינת באתיקה, אני אישית חושב רבות על הנושא. ובמידה לא קטנה מסכים אתך.יש צורך שכל מערכת הבריאות צריכה לעבור שינוי תפיסתי מבחינת האחריות האישית של האדם לבריאותו.
ובאחד המקומות הראשונים של חסרי האחריות נמצאים הומסקסואלים שבחרו לקיים יחסי מין ללא אמצעי מניעה עם מספר גדול של פרטנרים. (לא בטוח איפה נמצאים המעשנים אבל גם להם יש מקום של כבוד) אבל עד ששינוי התפיסה הזה לא יקרה, ומבחינה אתית ומוסרית לא בטוח שנכון שהוא יקרה. מערכת הבריאות תמשיך להתנהל על פי הכלל של לעשות את המירב להאריך ולשפר את איכות חייו של כל חולה בלי קשר לאחריות של אותו האדם על המחלה.

על המגזר הערבי כתבתי בעבר. (ובטח גם אכתוב בעתיד שכן בסופו של דבר הפורום הוא כמו לופ אינסופי של דברים שחוזרים על עצמם)
1. העויינות שיש כלפי המגזר הערבי בארץ גדולה בהרבה מזאת שיש כלפי המגזר החרדי. דבר פעם עם ערבי ישראלי.
2. לערבים יש דאוליות ידועה ביחס למדינה, לא מעט מהיחס שהם מקבלים מהמדינה היא נגזרת של אותה הדואליות. (תשווה את מספר הערים החרדיות שהוקמו בעשרים שנה האחרונות למספר הערים הערביות)
3. במבחן התוצאה של עבודה, הערבים ככוח עבודה בישראל משמעותיים הרבה יותר מחרדים.
4. אתה בעצם טוען שחרדים וערבים זה אותו הדבר?
בכל מקרה לפחות לדיון הזה אני מעדיף שהערבים לא יהפכו להיות הנושא, פשוט כי זה לא עיקר הנושא כאן.

ישן 22-02-2012, 19:38

בתגובה להודעה מספר 94 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "תודה על האיחולים, בעזרת השם..."

אינני מתווכח עם המציאות כלומר ברור שישנו אחוזון מסוים בקרב הציבור החרדי שנשען על תמיכתם של אחרים. חלק מתמיכה זו מגיע מהמדינה וחלקו מתורמים פרטיים שחשוב להם להיות שותפים במפעל התורני. גודלו של האחוזון תלוי בשאלה מיהו חרדי וככל שתגדיל את הציבור החרדי תקטין למעשה את האחוזון. כשלעצמי אינני חושב שנכון להתייחס לציבור בני הישיבות המצומצם כציבור בפני עצמו ולהפנות אליו את כל חיצי הביקורת במנותק משאר הציבור (הכולל גם מסורתיים) התומך בו, אך לא זהו הנושא העיקרי. הנושא העיקרי הוא נושא המכסות, ולכך אתייחס:

כשאתה מודד הכנסה מציבור לא יהיה זה נכון להתייחס רק למתמטיקה הקרה. כלומר כמה כסף הוא הכניס וכמה הוא עלה. באם תעשה כן תוכל לשלול את קיומן של מגזרים שלמים כמו אומנים ספורטאים אנשי אקדמיה בתחומים לא יצרניים ועוד. (אני מודע לכך שתוכל לספק תשובות דקדקניות כמו סביב הנ"ל מתפתחת כלכלה מסוימת וכו' בחלק מהמקרים זה יהיה נכון ובחלק גדול מהם זה לא יהיה נכון, ובכל מקרה לא זהו השיקול). המסקנה המתבקשת היא שכל חברה צורכת שירותים לא יצרניים כמו בידור תרבות וכו' ובכלל זה גם תחום התרבות התורנית ושירותי הדת. (פירטתי בעבר את תרומתם של בני הישיבות לחברה ואת מגוון השירותים שהם מספקים בעלות הכשרה מינימאלית).

אם הבנתי נכון טענתך העיקרית היא בנוגע לחסרונן של המכסות, כלומר שגם אם נסכים עקרונית שאכן יש צורך ותועלת בישיבות ובלומדי התורה יש להגביל את מספר הלומדים (על פי תחשיב כלשהו).

במישור העקרוני אני מכיר בכך שלמעט דורות מסוימים שזכו להנהגה על טבעית, נדרש לקיים יחס מסוים בין מספר הלומדים לבין שאר הציבור. הויכוח הנסוב הוא אם לעשות זאת באמצעות הגבלה מלאכותית, או לא. על פי הלכה (רמב"ם בסוף הלכות שמיטה ויובל שצוטט בתגובתי לפסטן) לכל אחד הזכות לבחור בחיי תורה ועבודת ה', ולא ניתן להגביל זאת. יחד עם זאת ניתן ליצור תנאים מציאותיים שיאפשרו למי שלא מסוגל ללמוד ולמי שלא מנצל את כוחותיו כראוי בתחומים התורניים, לצאת לשוק העבודה. הציבור החרדי שעד היום התייחס בשלילה ליציאה שכזו עובר מהפך וישנם רבים (לפחות 50% לפי התרשמותי) שפונים ללימודים ולשוק העבודה. באם ייווצרו התנאים המציאותיים שיאפשרו השתלמות במגוון מקצועות ויקלו על קליטתם של החרדים בשוק העבודה, הלחצים הכלכליים והחברתיים, בשילוב השאיפה הטבעית להצלחה ולהגשמה עצמית, יעשו את שלהם ומי שלא מצליח בתחום התורני ינוע לכוון התעסוקתי. מה שנותר לעשות בהקשר זה הוא לסייע ולתמוך במהלך זה, שאין כל ספק שלא ניתן לעצור אותו. (הסיבות לשינוי הנ"ל רבות, ונשאיר זאת לדיון אחר).

בלייק ווד (ניו ג'רזי) וגם בברוקלין ישנה קהילה גדולה של בני ישיבות הדומה במתכונתה לקהילה הקיימת בארץ והיא מתקיימת גם ללא חלק מהסובסידיות שאתה מדבר עליהן.

בנוגע לנשאי איידס לא התייחסתי לשאלה האתית (אם לטפל בהם למרות שהם אשמים לכאורה, ואציין בדרך אגב שאני סבור שיש לעשות ככל שניתן כדי לטפל בחולים אלה), אלא לשאלה החברתית (כלומר חלוקת משאביו המוגבלים של סל הבריאות). חולי סרטן לא זכו לקבל תרופות מצילות חיים בגלל שתקציבו של הסל הופנה לעבר חולי האיידס. יש לציין שחולי האיידס מאוגדים היטב, ובשל מצבם הכרוני מצד אחד אך המאפשר תפקוד מצד שני הם מייצגים את עצמם בנחישות הראויה למי שנאבקים על חייהם. מחלת הסרטן לעומת זאת היא בדרך כלל הרבה יותר קצרה, ומצבם של החולים לא מאפשר להם בדרך כלל להיאבק לאורך זמן. ואילו הבריאים מעדיפים לטמון את ראשם בחול (מי רוצה לקטלג את עצמו כחולה סרטן פוטנציאלי), בפועל מלחמתם היא המלחמה של כולנו (אתה בודאי מכיר את הסטטיסטיקות יותר טוב ממני), וניצחונם של הנ"ל הוא על חשבון כולנו.

את נושא המגזר הערבי אשאיר אך אציין ביחס לנקודה 4 שהשוואה נערכה בנוגע ליחס שאליו זוכים המגזרים, ולא בין המגזרים בעצמם.

ישן 22-02-2012, 21:06
מנהל

לגבי הנשאים אני חייב לציין שזהו בסך הכל תירוץ מקובל לשינאת הומוסקסואלים
בתגובה להודעה מספר 94 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "תודה על האיחולים, בעזרת השם..."

לא רק שאפשר ליטעון אותו דבר לגבי המעשנים (כפי שציינת נכונה) אלא גם לאלו שעשו תאונות בשל רשלנותם ומערכת הבריאות צריכה לממן את הטיפול בהם, שיכול להמשך שנים רבות ולשים בכיס הקטן את עלויות הטיפול בנשאים. כנ"ל לגבי אלו הזוללים בלי חשבון ובגלל משקלם העודף לוקים במחלות כרוניות כאלו ואחרות. כנ"ל ביחס לאלכוהוליסטים והמחלות שהם לוקים בהם, כנ"ל לגבי פגועי נסיונות התאבדות, כנ"ל נשים שלא ביצעו בדיקות תקופתיות לאיבחון סרטן השד כנידרש לגיל ולכן מחלתם,כשתגלתה כבר, הייתה קשה ויקרה ומסובכת לטיפול, וודאי כנ"ל לחולי מלנומה שרבצו בשמש לי חשבון בלי כל הגנה למרות שהסכנה הייתה ידועה היטב.
בקיצור, אם נתחשבן עם כל חולה ופצוע ביחס למידת האחריות למצבו הרי שניצטרך לשלול טיפול מרבים רבים, כולל קרובים ויקרים לכל אחד מאיתנו.
ישן 23-02-2012, 12:57
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 96 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "לגבי הנשאים אני חייב לציין שזהו בסך הכל תירוץ מקובל לשינאת הומוסקסואלים"

לגבי טענתך - אני חייב לציין שזהו בסך הכל תירוץ לאהבת הומוסקסואלים.

רוב הדוגמות שהבאת נכונות, ובהחלט צריך להחשבן עם כל אחד שעושה את הדברים שציינת, כמו שחברת ביטוח פרטית מתחשבנת איתו על זה...

המדינה ה'שמנה' (בניגוד לשומר הלילה המובן הקיצוני) היא סוכנות הביטוח של כלל אזרחי המדינה. בגלל זה לשירות "ביטוח לאומי" קוראים כך. המדינה מחייבת אותך לשלם לה פרמיית ביטוח, ומבטיחה לספק לך ביטוח במקרה שקורה לך משהו (אפילו שהיא לא עושה את זה באמת). מעבר לכך שזה לא משתלם לגבות פרמיה נמוכה ממי שרמת הסיכון שלו גבוהה, ולכן חברות פרטיות לא נוהגות כך, זה גם לא מוסרי - מה שמוסיף עוד טיעון שהמדינה צריכה להתחשב בו. אין סיבה שאזרחים שמוכרחים לשלם את פרמיית הביטוח ישלמו יותר כדי לפצות על התנהגות רשלנית ומסוכנת של אחרים.

ישן 23-02-2012, 23:05
מנהל

יענו, הכל עובר אליך וגו'
בתגובה להודעה מספר 97 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "לגבי טענתך - אני חייב לציין..."

בוגר.
לעניין, עובדה היא שהטענה נגד מימון מי שאשמים (באמת או כביכול) במצבם מושמעת בעיקר כשמדובר בהומוסקסואלים חולי/נשאי איידס, ועל ידי מי שדיעותיהם כלפי הומוסקסואליות הן לא בדיוק חיוביות באופן כללי. אותם אנשים לא יעלו על דעתם שישללו דאגה רפואית למי שאשם במצבו בכל סיטואציה אחרת מהסוג שהזכרתי.
הניסיון שלך לסימטריה לא יעזור. אני לא מבחין בין הומוסקסואלים ואחרים אלא רוצה התייחסות שווה לכולם. על אותו עיקרון של פסילת הטיפול בנשאי האיידס צריך לשלול טיפול ברבים מאוד אחרים. ואני נגד לשלול טיפול רפואי מאף אחד. המדינה איננה חברת ביטוח פרטית המונעת על ידי רווח אלא דואגת לכלל חבריה, ולכל משפחה מהאוכלוסיה שמרכיבה את המדינה יש חברים חולים או פצועים בנסיבות שהן באשמתם. לכן לכלל האזרחים במדינה האינטרס שהמדינה תדאג לכולם מבחינה רפואית בלי להיכנס לשאלות של אחריות אישית תורמת.
ישן 22-02-2012, 18:38

בתגובה להודעה מספר 100 שנכתבה על ידי infected aviad שמתחילה ב "[QUOTE=channb] הסיבה שבני..."

יש בזה סתירה:

בגמ' סוטה דף י דרש רבא: מפני מה נענש אסא? מפני שעשה אנגריא בתלמידי חכמים. וכן מוכח במלחמת מדין ובמלחמת יהושוע שהיו מלחמות מצוה ועל פי נביא.

ולעומת זאת במדרש:

פסיקתא זוטרתא דברים פרשת שופטים דף לג:

והיה ככלות השוטרים. כיון שגומרין דבריהם מיד מעמידין זקפין לפניהם ואחרים מאחריהם וכשילים של ברזל בידיהם וכל המבקש לחזור הרשות בידו לנתח את שוקיו שתחלת נפילה ניסה. שנאמר (ש"א ד) נס ישראל לפני פלשתים וגם מגפה היתה בעם בד"א במלחמת הרשות אבל במלחמת מצוה הכל יוצאין ואפי' חתן מחדרו וכלה מחופתה וכן הוא אומר (מ"א טו) והמלך אסא השמיע את יהודה אין נקי.

וכן בספרי דברים פרשת שופטים פיסקא קצ

רבי יוסי הגלילי אומר מנין שלא יצא למלחמה עד שיהו לו ידים ורגלים ועינים ושנים תלמוד לומר לא תחוס עינך נפש בנפש וג' כי תצא למלחמה. אמר רבי יהודה במה דברים אמורים במלחמת מצוה אבל במלחמת חובה הכל יוצאים אפילו חתן מחדרו וכלה מחופתה.

אינני יודע לתרץ זאת כרגע.
ישן 22-02-2012, 09:35
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

חבר מתאריך: 28.10.01
מעבר לעובדה שאני נגד ביטול חוק רק בגלל שלא נאכף, אני נגד ביטול חוק שלא ע"י המחוקק...

חוק טל נועד להתמודד עם תופעה בעייתית של חברה שלא משרתת בצבא ולא משתלבת במעגל העבודה. הוא הציע כמה מנגנונים סבירים לגמרי, לדעתי, שנועדו לגשר על הבעיות הבלתי-פתירות. העובדה שלא נעשו מאמצים מספקים בכדי לוודא שייושם באופן שיביא להגדלת מס' המתגייסים החרדים ולהגדלת מס' החרדים המשתלבים במעגל העבודה - לא מצדיקה את ביטולו. היא מצדיקה הגברת המאמץ ליישומו.

למרבה הצער, אווירת הבחירות מביאה לכך שעכשיו הוא ייזנח ויהיה גל סיסמאות על "גיוס לכל", שאין דרך ביקום להפוך אותו למעשי - כך שבמקום לשפר את המצב, הוא יתדרדר עוד יותר, לשמחתם של חרדים קיצוניים ואנטי-חרדים קיצוניים.

הפסיקה כמובן לא משנה כלום באופן מעשי - הכנסת עמדה להצביע נגד הארכת תוקף החוק, כך שבכל מקרה הוא היה מתפוגג בקיץ. הבעייה בפסיקה היא בעצם קיומה, ובניסיון האחרון של בייניש לכפות עלינו את הרעיון שיש רשות ערר על הרשות המחוקקת, הגם שאין כל חוק מפורש שמסמיך את העליון לנהוג כרשות שכזו.
הרוב הסוחף (6-3, שלדעתי היה במקור 8-1, אבל תוקן בכדי לא ליצור מצב דרמטי כ"כ של נשיא-נכנס שנותר בבדידות מזהרת מול מחנה עצום של הנשיאה היוצאת. לא מקרה לדעתי שדווקא שני אנשיה המובהקים ביותר של בינייש בהרכב, היו אלה שהצביעו נגדה במקרה הזה - אבל מובן מאליו שזו השערה שאין לה על מה להתבסס מעבר להלך רוח חשדני ביותר כלפי בייניש ושות') הוא מטריד. הוא מחזק את התחושה שהליך של העברת חוק בכנסת בשלוש-ארבע קריאות (אם יש טרומית) הוא הליך ע"ת. זה לא אמור להיות ככה במדינה דמוקרטית.
ישן 23-02-2012, 13:32
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

ולכן לא צריך בכלל לנסות לגייס בכפייה - צריך לטפל בבעייה מכיוון הפוך לגמרי:
בתגובה להודעה מספר 111 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "..."

במקום לכפות על אנשים להתגייס באיומים של כלא - פשוט למנוע הטבות ממי שהיו אמורים לשרת, ולא שירתו (בשירות צבאי או לאומי).

ברגע שבו לא ישולמו קצבאות ביטוח לאומי למי שחמק ממילוי חובתו האזרחית לעם ולמדינה, כולם ירוויחו: החרדים והערבים יקבלו פטור חוקי לגמרי ואיש לא ידרוש מהם לשרת - ואלה שמשרתים יקבלו הרבה יותר, כי כמויות הכסף שייחסך יאפשרו למדינה לתת לחיילים משוחררים מענקים שכאלה שיאפשרו מימון מלא של תואר אקדמי, ומענק משמעותי מאוד לרכישת דירה/בית. מובן מאליו שחרדי/ערבי שישרת בשירות צבאי/לאומי יהיה זכאי לאותן הטבות.

אסור לכפות גיוס על חרדים. מצד שני, צריך להפסיק לתת בלי לקבל כלום בחזרה.
ישן 23-02-2012, 16:25
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

נו, אז הבאת לינק למכתב של יועמ"ש, שבמדינה מתוקנת היה אמור, לצרפו למכתב התפטרות
בתגובה להודעה מספר 118 שנכתבה על ידי sheep שמתחילה ב "..."

בישראל נקבע נוהג מטורף שהיועמ"ש הוא סוג של סמכות ערר על הדרג הנבחר (באמצעות הביטוי "זה לא יעמוד במבחן בג"ץ"). זוהי אנומליה שלא מתוקנת בדיוק מאותן סיבות שבעטיין המיעוט יכול לנהוג ברודנות כלפי הרוב, ולספר לנו שזה נוהג דמוקרטי שתכליתו מניעת "עריצות הרוב".
האיש הוא פקיד ממונה. אם הוא מתנגד למדיניות ממשלה נבחרת - שישים את המפתחות ויילך להביע את מחאתו על המדיניות בראיון זועם ל"הארץ".

חוק שנותן עדיפות ליוצאי צבא עומד בכל הסעיפים של פסקת ההגבלה הקיימת בכל אחד מהחוקים שברק וצאצאיו הרוחניים עושים בהם שימוש כדי לכפות עלינו את רודנות בג"ץ. הסיבה לטענה ש"זה לא יעמוד במבחן בג"ץ", היא שבג"ץ עצמו לא עומד במבחן בג"ץ, ומעולם לא התיימר לפסוק באופן ענייני ומנותק מאג'נדה. זו הסביה שהצליח להמציא "פרשנויות מרחיבות" שאומרות את ההיפך מחוקיםפ מפורשים, זו הסיבה לכך שהצליח לפסוק באופן הפוך על שתי עתירות זהות (שבאחת מהן העותר ימין קיצוני ובשנייה העותר הוא שמאל קיצוני), ועוד שלל דוגמאות.

אין ספק שבג"ץ במתכונתו הברקו-ביינישית ינסה לטרפד כל חוק שנותן עדיפות למדינה הציונית על פני המדינה הפוסט-ציונית - אבל מה לעשות, שבג"ץ הוא כבר לא מה שהיה פעם? הרוב עודנו קיים, אבל הוא פחות בולט, ומי שקובע את ההרכבים, זה כבר לא מישהו שמחוייב אידיאולוגית לאג'נדה פוליטית כלשהי. אדרבא, הנשיא הבא מחוייב לעקרון של צמצום האקטיביזם.

חקיקה כזו היא טובה, גם אם "תכשל במבחן בג"ץ" - שכן כל פעם שבג"ץ נכנס לעימות עם הכנסת, הוא מגדיל את המחוייבות של הכנסת לפעול לריסון של בג"ץ והחזרתו לגודלו הטבעי כרשות שופטת, ולא ערכאת ערעור של השמאל/ערבים, בכל פעם שמסתבר להם שהרוב בציבור אינו עימם...
בקיצור, החוק הוא טוב מאוד, במידה ויעבור - והוא טוב מאוד, גם אם בג"ץ יפסול אותו (אולי אפילו יותר טוב - החזרת העליון למימדיו הטבעיים היא דבר חשוב בהרבה בכל הנוגע לסיכוי הישרדות המשטר הדמוקרטי כאן, ובכל הנוגע לשאלת יכולתה של ישראל להישאר כמדינה יהודית).
ישן 23-02-2012, 18:07
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 122 שנכתבה על ידי sheep שמתחילה ב "[LEFT]Unlike formal equality,..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי sheep
Unlike formal equality, which overlooks personal differences, substantive equality is concerned with the impact of the law on different groups of individuals. Substantive equality requires that there be an equal impact on the person affected by the law.
http://en.wikipedia.org/wiki/Sectio...ose_of_equality

מזל שגם כשאין תשובה יש ויקיפדיה.
אילו "personal differences"? האם מבחן בלשון אינו שיוויוני כי הוא פוגע בעילגים, מבחן בפיזיקה איננו שיוויוני כי הוא פוגע בטיפשים, ותחרות ריצה אינה שיוויונית כי הוא פוגעת בנכים?

אולי נטוס לקנדה ונשאל אותם...

ישן 23-02-2012, 18:03
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

וודאי שאני מסכים, כל קיומו של צה"ל הוא דרך עקיפה להפלות את המשתטים מגיוס אליו...
בתגובה להודעה מספר 120 שנכתבה על ידי sheep שמתחילה ב "אתה מסכים שכשאתה קובע שמה..."

למרבה הצער, צה"ל נחוץ לנו מסיבות משניות כאלה ואחרות, ועל כן עלינו להסכין עם קיומו של המכשיר הזדוני הזה שתכליתו הראשית היא אפלייה עקיפה.

למקרה ולא הובנתי נכון: ודאי שאני חושב שמה שכתבת זו התפלפלות סתמית. הקביעה של השירות בצבא במדינת ישראל היא לא רעיון שרירותי שתכליתו אפלייה עקיפה של הנמנעים משירות בו. שירות בצה"ל הוא בעל ערך יוצא דופן סבהשוואה לכל שירות בצבא אחר בעולם, ונגזר לא רק מחוק גיוס חובה, אלא מהיות צה"ל הדבר שמפריד בין קיומה של המדינה, לבין חורבנה.

התחמקות משירות בצבא בפרט ומשירות לאומי בכלל, מצדיקה מניעת הטבות כאלה ואחרות שמעניקה המדינה. למעשה, אי מתן עדיפות בשירותי המדינה לאלה המשרתים, מהווה אפלייה בוטה כנגדם, ונותנת תמריץ להשתמטות.

שוב, זה לא פוליטיקלי קורקט לכתוב זאת בימינו, ובג"ץ (שמאוד מוטרד מהשירות לצה"ל כל זמן שזה יכול לעצבן ת'חרדים, אבל מאוד לארג' עם ההשתמטות באופן כללי, עד כדי הזדעקות כנגד כל הטבה למשרתים) בוודאי ירים קולו במחאה - אבל מה לעשות שחצינו איזשהו סף של אי-סבירות, בכל הנוגע למימדי ההשתמטות, בכל המגזרים.
ישן 23-02-2012, 18:09
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 124 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "וודאי שאני מסכים, כל קיומו של צה"ל הוא דרך עקיפה להפלות את המשתטים מגיוס אליו..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ori
שוב, זה לא פוליטיקלי קורקט לכתוב זאת בימינו, ובג"ץ (שמאוד מוטרד מהשירות לצה"ל כל זמן שזה יכול לעצבן ת'חרדים, אבל מאוד לארג' עם ההשתמטות באופן כללי, עד כדי הזדעקות כנגד כל הטבה למשרתים) בוודאי ירים קולו במחאה - אבל מה לעשות שחצינו איזשהו סף של אי-סבירות, בכל הנוגע למימדי ההשתמטות, בכל המגזרים.
די להסתה המגוכחת והסתמית הזו נגד בית המשפט העליון. הבאתי פה למעלה קישורים לגולני שמראים שבית-המשפט העליון מוטרד מאוד מהשתמטות בכל המגזרים! הוא אף אמר במפורש שברגע שיהיה שלום הוא מיד ניגש לטפל בבעיה...

ישן 23-02-2012, 17:01
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 128 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "בחשבון הסופי, השכבות החלשות..."

או שכן או שלא. כנראה שלא.

כי משטרה, צבא, תחב"צ, סלילת כבישים, תאורת רחוב, וכו' וכו' וכו' וכו' וכו' וכו' הם יקבלו, פשוט כי אי-אפשר להגביל את רוב הדברים הללו. גם את אלה שאפשר להגביל - לא כדאי. לדוגמה, המשטרה יכולה לא לטפל בתלונות שמתקבלות מאזרחים שלא משלמים מס הכנסה, אבל זה רק יביא לפשיעה, שבסופו של דבר תזיק גם לאזרחים אחרים. חוץ מזה, רעיון כזה גם לא יעבור בית-משפט (ולא רק את בג"ץ שלנו).

ישן 23-02-2012, 19:48
מנהל פורום סטודנטים

בתגובה להודעה מספר 129 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "או שכן או שלא. כנראה שלא. כי..."

לא מדויק.
בו נגיד שתפסיק הקצאת קרקעות בתנאים מעודפים לכאלו שלא שרתו בצבא.
שתעלם הזכאות לקבלת משכנתה.
שביטוח בריאות ממלכתי לא יכול עליהם.
שהתקציב לחינוך יהיה נגזרת של סוג החינוך המוענק.
מה יהיה אז?

אגב, אם יהיו נדבנים שיבחרו לממן את הציבור, קרי לקנות לו ביטוחי בריאות, לרכוש עבורו קרקעות להלוות לו כסף למשכנתאות. אזי אדרבא ואדרבא.

ובעצם כאן אני חוזר לדיון עם channab
אמרת בצדק שמהות הדיון הוא על מספר לומדי התורה הפטורים משירות צבאי ומעבודה.
במקרה הזה הוויכוח הכמותי הוא גם ויכוח איכותי.
הפונדקאי כבר לא יכול להכיל את הטפיל, לא יכול או שאולי גם לא רוצה.
גם אם באמת לומדי התורה באמת רוצים ודואגים לכלל ישראל, וצר לי אך אני מסופק, הרי שההתנהלות החרדית ב 60 שנה האחרונות הביאה למצב שהציבור הכללי לא מוכן יותר להסכם הזה.
אנחנו גם לא יכולים כבר טכנית לעמוד בו, לא החרדים הם לא האשמים היחידים ואפילו לא העיקריים ביוקר המחיה בארץ, אבל הם שחקן חשוב ומשמעותי.
התמונה שציירתי למעלה, כזאת שבעצם קוראת להקמה של שני עמים כאן, משהו שלפני כשנה אתה קראת לו במסגרת ויכוח על חוקי נישואים. כתבת כאן על דת שהמצווה העיקרית שלה תהיה לשרת בצהל.

ויכול להיות שהחזון שלך יתגשם ואנחנו נפסיד את לומדי התורה החרדים ואתם תפסידו את כל השירותים שאתם מקבלים מאיתנו.
לא ברור לי מי יפסיד יותר.

אגב, הדרישה הכללית היא סך הכל הגיונית.
לימודי ליבה, כך שאלו שלא נמצאו מעולים יוכלו לעבוד בעבודות שממקסמות את כושר ההשתכרות שלהם.
שירות צבאי ברמה כזאת או אחרת לרוב הציבור.
שכמו שיש מוזיקאים מצטיינים, ספורטאים מצטיינים ושאר מצטיינים יהיו גם לומדי תורה מצטיינים. ומקובל לגמרי שהבחירה של מי הם המצטיינים תעשה על ידי החרדים.
כמו שמוזיקאים מאתרים מוזיקאים מצטיינים כך גם רבנים יאתרו תלמידי חכמים מצטיינים.
לי לא חשוב שתהיו ציוניים, כי זה באמת לא ענייני.
בטח לא שתהנו מהופעה של חוה אלברשטיין או שתלבשו ג'ינס.
אבל המדינה הזאת היא תאגיד שלכולנו יש בה מניה.
כרגע היא מנוהלת כמדינת רווחה, במידה ורוב בעלי המניות ינצלו את מדיניות הרווחה כדי להחליש את התאגיד הוא פשוט יצטרך לשנות את ההתנהלות שלו כדי להגן על עצמו.

ישן 23-02-2012, 22:22

בתגובה להודעה מספר 130 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "לא מדויק. בו נגיד שתפסיק..."

בוא נגיד שתפסיק הקצאת קרקעות בתנאים מעודפים לכאלו שלא שרתו בצבא.
שתעלם הזכאות לקבלת משכנתה.
שביטוח בריאות ממלכתי לא יחול עליהם.
שהתקציב לחינוך יהיה נגזרת של סוג החינוך המוענק.
מה יהיה אז?

יהיה אפרטהייד

הויכוח הכמותי:
אני חושב שמצד אחד רוב העם מכיר בחשיבות הקיום של גרעין תורני, ומצד שני ישנה הכרה מצד חלק גדול מהציבור החרדי, וגם הסכמה שבשתיקה מצד ההנהגה הרבנית, שחלק ממנו צריך לעסוק לפרנסתו. מתוך נקודות הנחה אלו אני מציע שהמדינה תגביר את שיתוף הפעולה שלה עם מוסדות ההשכלה הגבוהה שפועלים בציבור החרדי, ותעודד את פתיחתם של מסלולים בתחומים נוספים. כל נסיון אחר נידון לדעתי לכישלון מראש. (לא התייסתי לשאר הנקודות שלדעתי פחות רלוונטיות).

ציטוט: לא ברור לי מי יפסיד יותר.

לי ברור מאד: עם ישראל עבר תהפוכות ותקופות במשך 3800 שנה (מאברהם אבינו) ומי ששימר אותו הם לומדי התורה ומעתיקי השמועה. איה השומרונים (כותים) הצדוקים הביתוסים המתייונים הקראים השבתאים הדור הרביעי לרפורמים בארה"ב ועוד. ייתכן שלא חשוב לך אם ילדיך יהיו יהודים, ואם תהיה כאן מדינה יהודית, ואתה גם ודאי לא מבין את תפקידו ההיסטורי של עם ישראל, (או שמא בעיניך הרצל חזה את הקמתו של עם ישראל - לעומת העם היהודי), ולא נותר לי אלא להצר על כך.

ליבה: אני מסכים אתך רק לגבי מתמטיקה ואנגלית ברמת היסודי (אך ברמה גבוהה) כל שאר הלימודים יילמדו לפי דרישה מקצועית. (דנו בכך בעבר באריכות).
נושא ההצטיינות הוא לא רלוונטי - זכותו של כל אחד ללמוד תורה, וגם לא מעשי (התייחסתי באריכות באשכול).
השירות הצבאי: לומדי תורה פטורים על פי הלכה משירות (ואמונתינו שהם מגנים על העם). מכסות - לא מעשי, התייחסתי באשכול. מוסכם שמי שלא לומד שיתגייס. הפוטנציאל לדעתי מגיע לפחות 50% מכל שנתון (לאו דוקא מגיל 18) אם תהיה התנהלות ממשלתית נכונה.
ניתן לשקול העלאת גיל הגיוס לחרדים, והורדה בתקופת השירות למי שלמד מספר שנים בישיבה (זה בעצם כבר קיים במסגרת ישיבות ההסדר).

מדינה היא ממש לא תאגיד ועל כך בהזדמנות אחרת.

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 23-02-2012 בשעה 22:27.
ישן 23-02-2012, 19:54
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

ודאיש שיקבלו, רק לא את שירותי הביטוח הלאומי
בתגובה להודעה מספר 133 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "אה - אז הם ישלמו מסים, אבל לא..."

הכבישים שייסללו יעמדו גם לרשותם, הרכבת המקרטעת תעמוד גם לרשותם, הצבא יגן גם עליהם, הרבנות תיתן להם שירותי כשרות, המשטרה תגבה מהם תלונות, משרד התחבורה יפקח על רישוי רכביהם - וכל שאר השירותים שהמדינה ממננת באמצעות כספי המסים. הם יהיו זכאים להם כמו כל אחד אחר.

שלא תתבלבל, אני לא חושב שהרעיון הזה, או הרעיון המקורי שלי, הולכים להתבצע - וממש לא בגלל שהם לא צודקים או מוסריים. הם לא יתבצעו כיוון שהאוכלוסייה שתפסיד מאכיפתם, מחזיקה בכוח פוליטי גדול דיו בכדי להפחיד את שני המחנות הפוליטיים ולאלצם להמשיך בסטטוס קוו הקיים, סטטוס קוו שיהפוך אותך, אותי, או כל אחד אחר ששירת, עובד ומשלם מסים - לפראייר שמסבסד קבוצה הולכת וגדלה של אוכלי חינם.
ישן 23-02-2012, 20:47
  משתמש זכר shruki shruki אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.10.08
בתגובה להודעה מספר 135 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "מהו הפיתרון המעשי לדעתך (אבל..."

אם תשאל את דעתי- לא לכפות לימודי ליבה, לא לכפות גיוס, לא להשתמש במקלות הללו. אבל כן למנוע את הגזרים. להכריז שעכשיו קצבאות הילדים בטלות (כך או אחרת, למשל להכריז שזה יחול רק מעכשיו והלאה, כדי לא לפגוע בילדים עצמם, אפשר להתנות בשירות צבאי למרות שלא בטוח שבג,צ יסכים, אולי בהרכבו החדש..), קצבאות האברכים מקוצצות, כך שהחרדים יהיו חייבים לצאת לעבוד. כשהם יהיו חייבים לצאת לעבוד, הם ייאלצו ללמוד את הלימודים הנדרשים כך או אחרת. ואגב- הם ממש לא חייבים לימודי ליבה. אם טוב להם לעבוד בעבודות פשוטות רק כדי לשים אוכל על השולחן, עבודות להן אין צורך בהשכלה גבוהה, שיהיה להם לבריאות. באמת.מי שירצה לעבוד במקצועות החופשיים או הייטק וכו', שיילך ללמוד, וידאג שילדיו ילמדו את המקצועות הנדרשים, בגיל 12 או בגיל 25, כמו חרדים רבים כיום (קראתי שהעניין שלהם הוא בעיקר זה שגיל הנעורים מוקדש לתורה כי אז המוח הכי חד, ואת החומר "החילוני" אפשר להשלים בשנה לאחר מכן).

אני מאמין שלאחר שישתלבו יותר בחברה שלנו, הם לבד יילכו לשירות לאומי/צבאי, כי זה המפתח להשתלבות, בין אם בגלל ההשכלה שניתן לרכוש בצבא, או בגלל הקשרים שניתן לפתח, או כדי לקבל פיקדון לאוניברסיטה. אבל להכריח עשרות אלפי אנשים להתגייס, זה לא יקרה, לא בשיטות דמוקרטיות.

ישן 23-02-2012, 21:15
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
בתגובה להודעה מספר 138 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "ישראל של שנות ה-50 אינה ישראל..."

אני לא בהכרח מסכים עם חוק קצבאות הילדים (ומנגד גם לא בהכרח מתנגד אליו) אבל להגיד שאחוז הילודה בציבור החילוני היא "די גבוהה" זה לא בדיוק נכון. הי די גבוהה ביחס למדינות מערביות אחרות- כן, אבל לא ביחס לציבורים אחרים במדינה.

אם כבר לשנות את החוק- מה ההגיון במה שהצעת? זה עושה ההיפך מלעודד ילודה אם אנשים מקבלים פחות כסף על כל תינוק "חדש", היה יותר הגיוני להתחיל להעניק קצבאות ומענקים על כל יילד שנולד מעל לממוצע.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 23-02-2012, 20:56
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

פתרון מעשי הוא הגעה להסכמות על מכסות
בתגובה להודעה מספר 135 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "מהו הפיתרון המעשי לדעתך (אבל..."

ראשי הישיבות יסמנו בכל שנה את העילויים, ואלה יקבלו מעמד מיוחד שיכלול תמיכה כספית נדיבה לכל תקופת לימודיהם, כולל תמיכה במשפחות.
אלה שלא יוכרו כעילויים, ישולבו במסגרות שונות של שירות אזרחי (אלה שלא יהיו מעוניינים להתגייס לצה"ל), ובסיומו יזכו לסיוע להשלמת בגרות בכדי שיוכלו להשתלב בלימודים גבוהים ומקומות עבודה מסודרים.
אם ההנהגה החרדית לא תשכיל לחפש פתרונות ברוח הזו - הלפידים רק יתחזקו. המספר של החרדים, שהולך וגדל, עובד גם נגדם, כיוון שהוא מחזק את הטינה כלפיהם, שכן הנטל על האחרים הולך וגדל.
אם זה יקרה או לא, תלוי בעיקר בהנהגה החרדית. בשעתו, הרב שטיינמן הוציא מכתב הסכמה לנח"ל החרדי, ונוכח איומים וזעקות, הוא חזר בו. לו הקשיבו ליהודי החכם הזה כבר אז, ייתכן שכיום היו נוצרות עוד ועוד מסגרות, ולא היינו נמצאים בברוך הזה כיום...

הדבר נכתב בנוגע לחרדים, אבל צריך להיות תקף גם לערבים - למרות ששם זה פחות סביר, ובסופו של דבר המדינה תצטרך להתמודד עם העובדה שהמיעוט הערבי הפך גדול מכפי יכולותיה של המדינה, במידה וברצונה להשאר יהודית. הפתרון הנוגע לערבים חייב להיות במסגרת של הסדר מדיני כולל. אין דרך להסדר מדיני שבבסיסו שתי מדינות לאום, מבלי להגדיר את הפלסטינים כחולי התעודה, ככאלה שהפתרון הלאומי שלהם חייב להיות במסגרת של יישות פלסטינית (נאום צ. לבני, באחד מרגעיה היפים הבודדים בעשור האחרון...).
ישן 23-02-2012, 21:40

בתגובה להודעה מספר 147 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "פתרון מעשי הוא הגעה להסכמות על מכסות"

א' הרב שטיינמאן לא חזר בו, ויש הבדל בין הסכמה שבשתיקה לבין עידוד ופירסום (ישנם הבדלי גישה מסוימים בין ההנהגה הירושלמית לבינו בהקשר זה, אך מדובר בנואנסים בלבד, אך בפועל לא היתה לכך משמעות מעשית).
ב' אין קשר בין הנח"ל החרדי שמיועד לאלו שאינם לומדים ומשתלבים במסגרת הישיבות לבין בני ישיבה שרצונם ללמוד, והרב שטיינמאן לא חשוב לרגע לשלוח אותם לצבא. (זה נוגד את השקפת עולמו באופן המוחלט ביותר שניתן להעלות על הדעת).
ג' אין דרך מעשית לאפשר לפלוני את הלימודים ולשלול זאת מאלמוני. א' משום שכך נפסק להלכה (הובא באשכול). ב' מפאת החשיבות העצומה המיוחסת ללימוד התורה והתפיסה שזו מטרת החיים. ג' משום שכל נסיון לקבוע קריטוריונים מוסכמים בהקשר זה נדון לכישלון מראש. (וזאת מבלי לקחת בחשבון את נראטיב הספר הלבן).

הדרך המעשית היחידה לדעתי היא הפניית תקציבים ועידוד לאלו שכן יוצאים למעגל העבודה ולומדים במגוון המכללות הפועלות בציבור החרדי. ומדובר על אלפי אנשים המונים עשרות אחוזים מהשנתונים האחרונים. בנוסף צריך לנהל הסברה מול הגורמים המסוגלים לקלוט אותם לעבודה.

בנוגע לערבים בוא ונראה איך ייגמר ההסדר המדיני הראשון לפני שתציע הסדר (אוטונומיה או טרסנפר?) לערביי חיפה לוד צפת יפו אום אל פאחם הגליל הבדואים בדרום ועוד. ובמילים אחרות כרגע אין לך פתרון.
ישן 23-02-2012, 22:24

בתגובה להודעה מספר 150 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "טוב, כנראה שאתה רוצה לפיד בממשלה..."

כמה חרדים לדעתך לומדים היום במבחר (אונ' חיפה) מכון לב טורו קולג' הקריה באונו ובעוד מספר מוסדות? ולמה אתה חושב שזו לא התקדמות מבחינתך?
בעצם למה אתה רוצה להגיע?
(השאלה מופנית גם לאשלי)

עריכה:
מתוך חיפוש שטחי: באונו לומדים 1600 סטודנטים ובטורו 2700 אני מניח שיש לפחות עוד 5000 תלמידים שמפוזרים במבחר מכון לב ועוד. אם נניח שנתונים אלו כוללים 3 שנתונים בממוצע מדובר על 2500-3000 תלמידים בכל שנתון שלומדים מקצוע אקדמאי. יש להוסיף על כך את אלו שנפלטים למעגל העבודה ללא הכשרה מקצועית. בסופו של יום לדעתי כמחצית מכל שנתון של בני ישיבות מצטרף למעגל העבודה.

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 23-02-2012 בשעה 22:35.
ישן 24-02-2012, 06:01
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

כמובן שאין בסיס להערכה הזו. למה להגיד חצי? תגיד 80%, לא עולה כסף להגיד...
בתגובה להודעה מספר 151 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "כמה חרדים לדעתך לומדים היום..."

רובו הגדול של הציבור החרדי, כמו גם של כל ציבור בעולם, לא מורכב מעילויים. אתה חושב שאנחנו חייבים להגיע עימם למן הסדר יששכר וזבולון - מבלי שמישהו שואל אותנו, ומבלי שרובנו חושבים שיש ערך עבורנו בכך שרבבות אנשים ילמדו תורה (כשרובם בפועל לא מסוגלים לכך, וממילא לא עושים כן).

כל הסדר שלא ייתן אפילו מראית עין של מאמץ חרדי לתרום משהו (ותסלח לי, לצאת ללימודים ולעבודה זה לא תרומה לאיש. שאותם סטודנטים נפלאים יילכו לעשות 3 שנות שירות אזרחי, ואז יילכו ללמוד), לא יחליש את התביעות מהם, ובסופו של דבר, יביא לחיזוק הזרמים האנטי חרדיים בחברה הלא-חרדית.

במקום לחפש מה לא בסדר אצל האחרים, נסה להבין שיש אנומליה עצומה בכך שיש חברה של מאות אלפים, שחיה על חשבון אחרים (כתוצאה מהסדרים פוליטיים שנכפו על האחרים, עקב כולה הפוליטי של אותה חברה), ומסרבת בעקרון לעשות פעילות שתכליתו הגנה או תרומה לשאר הקהילה. כל זמן שלא תבין את זה, תמצא עצמך מזדעק כל היום על כך ש"אנטישמים" רודפים את החרדים סתם כך...
ישן 24-02-2012, 08:24

בתגובה להודעה מספר 152 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "כמובן שאין בסיס להערכה הזו. למה להגיד חצי? תגיד 80%, לא עולה כסף להגיד..."

הערכותי אכן גסות אבל הן מתבססות א' על הערכת מספר התלמידים בשנתון ב' על נתונים חלקיים לגבי מספר הלומדים במכללות לה"ג הפונות לציבור החרדי. נניח שזה רק 25%, אבל צריך לזכור שאנחנו בתחילתו של תהליך שיקח יותר מכל לו"ז פוליטי כזה או אחר.

צריך להפריד בין נושא השירות האזרחי - צבאי לבין הנושא הכלכלי. ובנושא זה הצעתי א' דחיה של גיל השירות ב' הכרה בשנות הלימודים בישיבה כעילה לקיצור משך השירות כפי שנעשה בעצם במסגרת ישיבות ההסדר. (מתווה זה יאפשר למי שבוחר בכך, לתרום תרומה סבירה למדינה ולהתחיל את חייו האזרחיים מאוחר יותר. ולדעתי הוא סביר מבחינת הצבא והציבור הכללי שכבר מתפשר על כך עם בני"ש ההסדר).

אני בהחלט מבין את הביקורת מנקודת המוצא החילונית, אבל מאידך אני חושב:
א' שהיא מוגזמת למדי (אין מאות אלפי אברכים, והמספרים שמפורסמים כוללים גם את בני"ש ההסדר ויתכן שאף את המכינות הקד"צ למשל)
ב' שהיא מתעלמת מתהליכים קריטיים שעוברת החברה החרדית.
ג' שחלק גדול מהעם כן תומך בלימוד תורה בגבולות מסוימים
ד' שניתן להגיע לפתרון סביר באמצעות המתווה הנ"ל לגבי השירות.
ה' שנושא המכסות הוא לא ישים ולדעתי גם לא רלוונטי במישור הענייני. (גם מי שנתוני הפתיחה שלו נמוכים יכול לבסוף להצליח מאוד, ולכל אחד הזכות לנסות).

אני לא חושב שבאשכול זה טענתי אי אילו טיעונים הקשורים לאנטישמיות. אכן יש לי ביקורת על הניתוק החילוני מהמסורת ומההכרה בתפקידו ההיסטורי של עם ישראל. אני חושב שהיא לגיטימית והיא לא מונעת ממני להבין את הביקורת מהכיוון החילוני.

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 24-02-2012 בשעה 08:41.
ישן 24-02-2012, 12:30
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

אל תנסה, אפילו לשנייה, להכניס את הבני"שים לאותה חבילה.
בתגובה להודעה מספר 153 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "הערכותי אכן גסות אבל הן..."

הבני"שים משרתים ברובם הגדול בתור לוחמים - ומשרתים אח"כ יותר מעשרים שנים במסגרת המילואים. אם תציע הסדר שיהפוך את רוב הישיבות החרדיות לישיבות הסדר, זה כבר משהו אחר - אבל מעניין מאוד שלא הצעת זאת...

הצעתך "לדחות" את השירות (למתי לדחות? לגיל 40? 50? 72.5?) היא בעצם הצעה להמשיך בהשתמטות, ולהכיר בשנות לימוד בישיבה שלא כוללות מחוייבות לצבא/שירות לאומי תוך כדי (בני"שים יכולים להיקרא לשירות בכל דקה במהלך השנים שבמסגרת ההסדר), גם כאן זה בעצם להציע לנו פשוט להכיר בהשתמטות באופן רשמי.

מדבריך עולה שאתה מתקשה להבין את הביקורת מהכיוון הלא-חרדי (אל תשלה עצמך שרק "חילונים" מתנגדים לתרבות הנצלנית שצמחה כאן בשני דורות האחרונים), למרות שאתה חושב שאתה מבין אותה. זו בדיוק הסיבה שאתה ודומיך תמיד תתפלאו לגלות את השנאה אצל מקביליכם החילונים. אתם מסרבים לכל פשרה שתדרוש מכם משהו, והם מסרבים לכל פשרה, שתדרוש מהם לוותר על משהו.

עד שלא תפנים שהמצב של דורות שלמים של משתמטים (ולא יעזור כלום, מאסות לומדי התורה זה דבר הזוי ובלתי מתקבל על הדעת), אתה תמצא עצמך מתפלא תמיד על כך שהסטטוס קוו ממשיך להישחק לרעתכם - ושלא תטעה, השחיקה בסטוס קוו נובעת במידה לא מבוטלת מהתחושה שאין דרך להגיע לפשרה עם החרדים, ועל כן צריך לפעול חד-צדדית.
ישן 24-02-2012, 13:16

בנוגע לעצם הקיום של הישיבות לא תיתכן פשרה
בתגובה להודעה מספר 154 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "אל תנסה, אפילו לשנייה, להכניס את הבני"שים לאותה חבילה."

למען הסר ספק, רובו המוחלט של הציבור לא יקבל פגיעה בישיבות ובמי שרוצה ללמוד בהם. בנושא זה לא יתכנו פשרות (כנ"ל במכתבו של הרב אוירבך).
הנידון הוא בקשר לאחוזון הגבוה (ואגב היום פורסם שהשנה צה"ל גייס 25% מהשנתון החרדי -2500 חיילים) שמעוניין להשתלב באזרחות, ובהתחשב בנקודת המוצא שבציבור החרדי ישנה הבנה שלא כולם יכולים בסופו של דבר להשאר אברכים.
הצעתי באופן יותר קונקרטי היא לאפשר למי שדחה את הגיוס עד לשנות ה20 המוקדמות מתווה שירות באורך דומה לזה הקיים בישיבות ההסדר, מה שיאפשר למי שהשלים את לימודיו בישיבה (שהם חיוניים) לקבל החלטה על ההשתלבות באזרחות. באופן פרטני ודאי שצריך לבחון זאת יותר. אני לא רואה סיבה שלא להשוות מיתווה זה שבסופו של דבר יכלול שירות צבאי ומילואים למתווה הקיים בישיבות ההסדר.

אם אתה מחפש פיתרון זהו הפיתרון האפשרי. אני לא יכול שלא לתמוה על ביהמ"ש שלא בדק בכלל את הנתונים (שסותרים את קביעותיהם בפסה"ד) ודוקא כשחוק טל, תכנית שח"ר, הנחל החרדי, ההשקעה באקדמיה החרדית, סוף סוף נותנים את פירותיהם (25% זה הרבה) בא ביהמ"ש וניפץ את הכל.

אין לי כוונה לרצות את כולם ואני גם לא יכול. אני רק יכול להצביע על הכיוון שמוביל לדעתי למציאות שפויה, שלא היתה קיימת עד היום. (מי שירצה ילמד, ומי שלא ירצה - ומטבע הדברים יש הרבה כאלה - ילך לצבא לאקדמיה ולעבודה). אני מקבל את הביקורת בגין העדר האופצייה עבור אלו שלא רואים את המשך דרכם בעולם התורני (ולהערכתי הם למעלה מ50%). ומכיר בכך שחברה חרדית בריאה אמורה להכיל אנשים שעובדים לפרנסתם. ואכן ישנו שינוי מהותי בהקשר זה.

אך מאידך (הגם שאני מבין שמנקודת המוצא החילונית קיומם של מאסות הלומדים לא מתקבל על הדעת כלשונך), מנקודת מבט יהודית זהו אידיאל, ובנקודה זו לא נוכל להגיע להסכמה. יחד עם זאת במישור המציאותי הייתי מציע לבחון את הדברים מחדש בעוד 3-5 שנים בשלב זה ניתן יהיה להעריך יותר את השפעתם המעשית של השינויים שעובר כיום הציבור החרדי.

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 24-02-2012 בשעה 13:36.
ישן 24-02-2012, 13:41
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

אם אין אפשרות לפשרה - אתה יכול לצפות להתחזקות של אלה שידרשו קיצוצים...
בתגובה להודעה מספר 155 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "בנוגע לעצם הקיום של הישיבות לא תיתכן פשרה"

בלי תמיכה מהמדינה, רוב הישיבות בכל מקרה לא ישרדו - וכנ"ל תלמידיהם, החיים מהביטוח הלאומי.

ככל שתימשך הגישה שמאמינה שתפקידה של המדינה הוא לסבסד רבבות אנשים - כך תתחזק הגישה שתקרא לביטול כל הטבה שמקבלים מי שלא נותנים כלום למדינה.

אם יש דבר שההנהגה החרדית הייתה כבר אמורה להבין, זה שככל שהם מקצינים - כך מקצין גם הזרם האנטי-חרדי. בעבר היו חרדים באצ"ל, לח"י והגנה - אגב לימודיהם בישיבות. בהמשך היו חרדים בצה"ל, והם לא נחשבו לפסולי חיתון או לשב"בניקים. מה שקרה בעשורים האחרונים, גרם וגורם נזק לחרדים, כי הם עדיין מיעוט פה (למזלם - לו היו רוב, היו נאלצים לעבוד למחייתם במספרים גדולים בהרבה...), ורוב הציבור ממש לא מתלהב מהרעיון של סבסוד אוכלי-חינם...
ישן 24-02-2012, 14:21
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
איש לא מאיים חלילה על 'קיום הישיבות'. זה לא נכון להציג זאת כך.
בתגובה להודעה מספר 155 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "בנוגע לעצם הקיום של הישיבות לא תיתכן פשרה"

גם אם תשלוף את שלושת שנתוני גיל גיוס חובה ועוד 1/12 של משרתי מילואים בזמן נתון עדיין יוותרו עשרות שנתונים שיקיימו את הישיבות וישמרו את לימוד התורה.

גם בשביל חילוניים רבים 'קיום הישיבות' הוא יהרג ובל יעבור. בדיוק בשביל זה חלקנו מסתכנים ללא ציניות בלההרג תוך שמירה על המדינה המקיימת בתוכה את עולם הישיבות. וזה לא נאמר בשביל לקנטר. השמות 'חכמי לובלין' , פוניבז' וכו' וההמונים הממלאים את אולמות הלימוד נוסכים גם בי שמחה ואנחת רווחה על עצם קיומם.

ברשותך מספר שאלות טרם שבת שהתשובות עליהן תסייענה בהמשך הדיון:

[1] מהו להערכתך אחוז הצעירים החרדים בגילאי גיוס חובה או בשנות העשרים המוקדמות המשרתים פרק זמן של נאמר 16 חודשים [כדוגמת אנשי ההסדר]?

[2] מה להערכתך שיעור הלומדים בישיבות בארץ ישראל אשר היה זוכה עפ"י רמתו התורנית ללמוד בישיבות בפולין ולהיות המאושר והמוכשר שהמשפחה תתאמץ כדי לאפשר את לימודיו בה?

[3] מה אחוז הממשיכים ללמוד נאמר בגיל 45-50 והלאה בישיבות ואם אחוז זה נמוך [הכוונה רק באם 'נמוך משמעותית'] מאחוז הלומדים בגילאי גיוס - כיצד מוסבר הפער? שהרי לא יתכן שסתם קשיי פרנסה גוברים על הצורך בלימוד מתמיד והצורך לא לעמוד מן הצד כשצעירים אחרים דתיים, חילוניים ומסורתיים מסכנים נפשם אינו גובר על כך.

[4] הזכרת קודם את עמדת הרב עובדיה יוסף. מצביעי ש"ס משרתים בצה"ל והרב אינו פוסל את שירותם כלל ועיקר. כך גם רבים מאנשי חב"ד [איני יודע מה היתה עמדת הרבי בנושא שרות בצה"ל] וכך גם חרד"לים חריפים ומוכשרים רבים. כלומר מנהיגי הציבור המאמין שמניתי אינם דוחפים בכח את כלל בני קהילתם להסדר תורתו-אומנותו כפי שעושים זאת מנהיגי הציבור החרדי האשכנזי. לתחושתי - חרדי ספרדי שירצה לשרת בצבא לא יחשוש מפגיעת הסביבה ורבותיו וחרדי מציבורים אחרים כן. מה ההסבר לכך?

[5] מה היתה עמדת רבני יהדות ארה"ב החרדית לגבי שרות בצבא ארה"ב במלחמת העולם ובשנות גיוס החובה שאח"כ וכיצד נהג הציבור החרדי שם באותן שנים?

[6] האם לתפיסתך יכל להתקיים ישוב חרדי על גבול קלקיליה ללא הגנת ותמיכת המעטפת הבטחונית [נעזוב את הכלכלית בצד לפי שעה] החילונית-דתית-חרד"לית? האם עיר תאורטית כזו שהיתה מוקמת שם יכלה לשרוד ללא גדר, סיירים על הגדר, מודיעין ומניעת ירי תלול מסלול או צליפות? זו כמובן שאלה רטורית ומתוך הנחה שתשובתך הישרה היא 'לאו' - אמשיך לשאלה הבאה: כיצד היו נבחרים מתוך בני העיר-מדינה הזו האנשים שיגנו עליה ואיזה שיעור מאזרחיה היו צריכים לעזוב את לימודם לשם כך?

[7] מהו מספרם של בני התורה שהיית רואה חשיבות עליונה להמשך לימודם הרציף תחת שרות צבאי?

[8] בהנחה כי חלק מהתנגדות הרבנים החרדים לשרות בצה"ל בשל העדר תנאים הולמים מדוע לא נשמעת דרישתם של פרנסי ציבור זה להכשיר את צה"ל לשרותם? בטוחני כי מכתב של הרב אויערבך לשר הבטחון בו היה דורש להכשיר ברמת הבד"צ מטבחים ולהקים יחידות צבא ללא נשים בהם יוכלו לשרת בסדיר ובמילואים אלפי לוחמים חרדים החפצים להשתתף בהגנת קהילתם ולהודיע כי מיד לכשיוקמו אלה לשביעות רצונו יורה להמונים הקשובים לו ללכת ולהשתתף בקידוש השם שבסכנה, בקושי הפיזי העצום והריחוק ממנעמי החיים שכרוכים בשרות צבאי אמיתי. הדבר היה מוציא את העוקץ מטענות המלעיזים על הציבור החרדי ומוביל לשלום בית שאנו כה זקוקים לו.

בכבוד ובברכת שבת שלום.

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 24-02-2012 בשעה 14:28.
ישן 25-02-2012, 20:49

בתגובה להודעה מספר 158 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "איש לא מאיים חלילה על 'קיום הישיבות'. זה לא נכון להציג זאת כך."

אקדים הקדמה לפני שאתייחס פרטנית:

על פי הגישה המערבית שאיפת החיים היא להגיע לביסוס כלכלי ובמקביל לתרום לחברה כ"א לפי דרכו (משפחה, מדע, עסקים פוליטיקה וכו'). בסוף ימיו מתבונן אדם בסיפוק על הישגיו בתחומים אלו. גישת היהדות שונה על פיה אדם מגיע לעולם על מנת לעסוק בתורה ובמצוות, (במקום שיש לו ניסיונות וזכות בחירה), ולמעשה תכליתם של החיים היא לימוד התורה וקיום המצוות עמם חוזר האדם לבוראו.

למה כל זה נוגע לכאן:

ברור שכחלק ממציאות החיים האדם נאלץ לעסוק בענייניו הקיומיים במשך רוב היום, זאת עד כמה שהוא אכן עוסק לפרנסתו. במהלך מרוץ החיים ניתן להמשיך את היכולות שצבר האדם בימי בחרותו ואף לפתחם, אבל קשה מאוד לפתח יכולות חדשות. בנוסף נדרש ידע רב על מנת לנהל אורח חיים יהודי. (ניתן לעיין בשלחן ערוך אורח חיים כדי לראות כמה משטחי החיים הוא מכסה וכמה השכלה תורנית נדרשת כדי לקיימו כראוי).

לאור הנ"ל ובהתחשב בהקדמתי לגבי מטרת החיים ואורח החיים הרצוי, חיוני שאדם ישלים את עיצוב האישיות שלו במסגרת ישיבתית שבה הוא יקנה: א' תובנת חיים נכונה לקראת יציאתו למרוץ החיים באם יבחר בכך. ב' השכלה תורנית שנדרשת לשם קיום התורה והמצוות כראוי. ג' יכולת להתמודד עם סביבת החיים המערבית. לא די בלימודים התיכוניים = ישיבה קטנה כדי להשיג את המטרות הנ"ל.

המשך החיים:

ישנם כאלו שלמעשה לא מצליחים בלימוד התורה ולהם מיועדים מסלולי הגיוס הייעודיים (כנצח יהודה).

לגבי אלו שכן מצליחים המצב האידיאלי היה עיסוק בתורה יחד עם קיום כלכלי סביר (תמיכה משפחתית, משרה תורנית, עסק או אומנות מהצד, בת זוג מפרנסת וכו'). במציאות אין הצע מספיק של משרות תורניות, זאת בניגוד לעבר (לפני 30 שנה כל אברך שרצה בכך מצא משרה), מקצוע דורש השקעה רבה, כנ"ל לגבי עסק, ובת הזוג לא תמיד מצליחה לעמוד בנטל. בנוסף ישנה שאיפה טביעת להצלחה הגשמה עצמית וכו' ולא כל אחד מסוגל להפיק זאת משנותיו הארוכות בכולל. מנגד תפיסת העולם של מנהיגי הציבור בעבר, התמקדה באידיאל הנ"ל וזו מנעה את קיומן של אופציות אחרות בתוככי הציבור. מי שבכל אופן החליט לעסוק לפרנסתו, מצא את עצמו במסגרת אחרת ועם תחושת כישלון ואכזבה (תסמונת סוג ב').

עם גידולו של הציבור נוצרה מערכת לחצים (בעיקר פנימית אבל גם חיצונית), חברו לכך גורמים שונים שהביאו לשינוי המצב. הוקמה אקדמיה חרדית המונה להערכתי כ2500 איש בשנתון, נוצרה הידברות עם הצבא שהביאה להקמתם של מסלולי גיוס ייעודיים, והוקמו מיזמי תעסוקה ייעודיים. בנוסף ישנם כאלו שיצאו לשוק העבודה או לעסקים ללא הכשרה מוקדמת, ומספרם אף הוא גבוה. תהליכים אלו הם עדיין בתחילתם ומוקדם מדי לשפוט את ההיקף העתידי שלהם ואת מבנה הציבור לאחר שהם יבשילו. עם זאת ברור לכל אחד שמדובר במהפכה ובשינוי המבנה של הציבור החרדי.

למעשה בקרב ההנהגה הפרגמטית בציבור ישנה הסכמה שבשתיקה ואף עידוד סמוי של ההליכים הנ"ל, כשמובן להם שלא ניתן לקיים ציבור כל כך גדול באמצעות תמיכה. וברור שלכל אורך הדורות [למעט דורות מסוימים כדורו של חזקיה שזכו למדרגה רוחנית מיוחדת, וכדורו של ר' יהודה בר' אילעי שנאלצו לקיים את התורה מתוך עוני בתקופת מרד ביתר ועשרה הרוגי מלכות], רוב העם עסק בפרנסתו, ומי שיכל גם תמך בלומדי התורה שהיו מועטים יחסית.

ברגע שנוצרו האופציות הנ"ל, והוסדרו המסלולים הנ"ל ברור שהאילוצים השונים יעשו את שלהם ובעתיד הקרוב נראה יותר אברכים שיצאו לשוק העבודה (להערכתי בסופו של דבר מספרם יעלה על 50%).

התנגדותי לרעיון המכסות נובעת מכמה סיבות:

א. מבחינה עקרונית לכל אחד הזכות לבחור באורח חיים תורני, ולא ניתן לשלול זאת מאיש כנפסק ברמב"ם. (אני מקווה שזה מובן יותר לאור הקדמתי הנ"ל).

ב. אין אפשרות לקבוע קריטריונים שבאמת יבטיחו שלא תישלל הזכות ממי שכן ראוי לכך. ובנוסף יהיה קשה מאוד להגיע לקריטריונים שיהיו מוסכמים על כל הגורמים הנוגעים בדבר.

ג. מכסות ייצרו פוליטיזציה בישיבות, ולמעשה יגרמו להרס מוחלט שלהם. (הדבר האחרון שהייתי רוצה לראות זה איוש המכסות באותו האופן שבהם מאוישים תפקידים במועצות הדתיות, "נבחרים" רבנים וממונים דיינים).

ד. יש לאפשר לתהליך הנ"ל לקרות באופן הדרגתי וכל התערבות חיצונית רק תזיק. לעומת זאת האיזון הטבעי ישיג את מטרתו באופן יותר טוב מאשר כל אמצעי אחר.

ועתה התייחסות פרטנית:

מספר נתונים מכאן:

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4184986,00.html

השנתון של מקבלי הדחיה שתורתם אומנותם מונה כ8500 איש, למיטב הבנתי הנ"ל כולל גם את בני"ש ההסדר ואם כן השנתון החרדי לא מונה יותר מ7500 איש. במסלולי הגיוס החרדים התגייסו כ1400 איש שהם 18.5% מהשנתון. (בתגובה קודמת כתבתי 2500 בטעות - מדובר על צפי לא נתון עכשווי).

1. במסגרת נצח יהודה גויסו השנה ל3 שנים כ600 איש (בכתבה הנ"ל). כאמור המספרים בעליה, ונכון יהיה יותר לשפוט זאת בעוד כשנתיים - שלש. בנוסף לדעתי יש להקים מסלולי גיוס לאלו שיבחרו לצאת לשוק העבודה, לצה"ל או לשירות אזרחי, שיקבילו באורכן למסלול הסדר.

2. המציאות כיום שונה מפולין (בהרבה היבטים) ואינני חושב שההשוואה נכונה, ובכל מקרה כבר ציינתי שישנה הבנה לכך שמה שהתאים לציבור של 20 אלף איש לא מתאים לציבור של 200 א' איש.

3. פטור ניתן כיום בגיל 30. ברור שכולם כמעט לומדים בגיל 20 ורק 50% מהם לומדים למשל בגיל 30. אך לא הצבא הוא השיקול העיקרי אלא מערכת הלחצים המתוארת שהיא לא רק כלכלית אלא גם עניינית.

4. רוב הרבנים לא פוסלים שירות צבאי במישור העקרוני (בהם גם הר"ג אדלשטיין ר"י פונביז). אבל הם כן תומכים בלימוד תורה וכמו כן בהעדר מסלולים ייעודיים ישנה התנגדות מובנת.

5. אינני יודע.

6. לא, ויש לך את ביתר וקרית ספר כדוגמה ואולי גם רמות ושועפת (בעצם כל הארץ).

7. זה לא תלוי במספרים אלא לכל אחד הזכות לבחור בלימוד התורה כדרך חיים כנפסק ברמב"ם. יחד עם זאת יש ליצור מציאות חיים שפויה שתאפשר למי שלא רואה עצמו ככזה לצאת לחיים. בניגוד לרושם, החרדים לא סובלים מפוביה כל שהיא ביחס לשירות הצבאי.

8. הדרישה נשמעת בערוצים שקטים והיתה התקדמות רבה בנושא, שסבלה מנסיגה משמעותית בעקבות קמפיין הדרת הנשים.

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 25-02-2012 בשעה 20:52.
ישן 23-02-2012, 22:15
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 134 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "ודאיש שיקבלו, רק לא את שירותי הביטוח הלאומי"

אז יקבלו את אותו כסף בסבסוד דרך משרד השיכון (מגורים), משרד החינוך (גני-ילדים, בתי-ספר וישיבות), משרד התשתיות/האנרגיה/איך-שלא-קוראים-לו-היום (חשמל ומים), וכו'. לנתמכי הסעד הרי לא אכפת האם הם מקבלים כסף או שווה כסף מאחד ממשרדי הממשלה, מאחד מהגופים הסטטוטוריים, או מהשמיים, ולאלה שמממנים אותם לא אכפת דרך איזה סעיף תקציבי הכסף הזה יוצא לאותה מטרה. זה לא ישנה כלום לאף אחד.

זה לא שמסים מסוג מסוים מיועדים לתקצוב של נושאים מסוימים.
כל המסים (ישירים, עקיפים, ורודים בלתי-נראים ומלוכסנים) נכנסים לאותו מאגר, ומשם הם מופנים לכל מה שיש בחוק התקציב של אותה שנה.
זה לא שהמוסד לביטוח לאומי ממומן רק מדמי הביטוח הלאומי, ותקציב המשרד לאיכות הסביבה ממומן רק מקנסות על זיהום...

אילו זה היה המצב, יכלת ליצור קשר בין מסים לשירותים שהם מממנים ישירות.אבל אין זה המצב.

ישן 23-02-2012, 23:55
צלמית המשתמש של maorhag
  maorhag maorhag אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.01.06
שלח הודעה דרך MSN אל maorhag
הבהרה בקשר לגיוסם של בני הישיבות

הובאה פה עמדה חד צדדית שאסור לגייס בני ישיבות,יש להבהיר כי זוהי עמדתם של החרדים ואך ורק החרדים וגדולי הפוסקים של הציונות הדתית חייבו ומחייבים גם בני ישיבות להתגייס.
הסיבות רבות-בין היתר מצווה שאי אפשר לעשותה בידי אחרים (לצה"ל אין מספיק סד"כ) ועוד שורה של טעמים,שמעתי בשם אחד מראשי הישיבות שלנו ששאל את הרב אלישיב שליט"א (ה' ישלח לו רפואה שלמה בקרוב) והוא הודה שאין היום דין בני לוי לעניין גיוס (אגב חשבתם פעם מה ההלכה הזאת עושה בהלכות שמיטה ויובל? למחשבה...) בכל מקרה לא אכנס פה לכל הדיון ההלכתי גם כי קטונתי.להכריע בין גדולי הדור וגם כי כל הטענות כבר מזמן כתובות,כל הרוצה יבוא ויקרא...
עוד אוסיף כהערת אגב:הרבה פעמים הפסיקה מושפעת מהשקפת עולם הלכתית של הפוסק,גדולי הציונות הדתית שרואים בכל עם ישראל כאחים ושותפים ומבינים את גודל השעה של תחיית עם ישראל רואים צורך לתרום לכלל ולהשתלב בו,יש כאלה שלא זכו לראות ולהבין את גודל השעה והמשמעות של מדינת ישראל וממילא חשיבות הגיוס והא בהא תליא (ע"ע דברי הרצי"ה שהביא את הפסוק "מי עיור כמשולם" ואין כאן מקום להאריך).
לchannb- לא מי שאתה מכנה בני הישיבות (ואני מניח שהכוונה לחרדים) החזיקו את עם ישראל אלא התורה וכל לומדיה ולא החרדים הם אלה שבנו כאן משהו,אדרבה,אם היינו בונים עליהם אז ההוראה היתה להשאר באירופה בזמן השואה ובטח ובטח שלא להקים מדינה (מישהו אמר "לא להתגרות בגויים"?) *

נערך לאחרונה ע"י maorhag בתאריך 23-02-2012 בשעה 23:58.
ישן 24-02-2012, 00:43

בתגובה להודעה מספר 165 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "הבהרה בקשר לגיוסם של בני הישיבות"

אולי תביא סימוכין לדבריך אל מול הפוסקים הבאים שאולי גם הם לא הבינו את גודל השעה וכו'. דעתו של הרב אלישיב שבני ישיבות פטורים מגיוס כמפורט בכל מכתביו והתבטאויותיו לאורך השנים (מילא לקשקש, אבל להכחיש את המציאות?!)
שו"ת אגרות משה יורה דעה חלק ד סימן לג

אם ללמוד תורה בישיבה או להתגייס לצבא

ע"ה עש"ק י"ז סיון תשמ"א.

מע"כ התלמידים החשובים מישיבת נתיב מאיר בירושלים מר דניאל קראוס נ"י ומר עפר טויבר נ"י.

הנה אף שעניין צבא ההגנה הוא ענין גדול, אבל עניין לימוד התורה ללומדי תורה עוד יותר גדול גם מלהגין על המדינה כמפורש פ"א דבבא בתרא ח' ע"א הכל לאגלי גפא (לשערי חומות העיר להציב בהן דלתות - רש"י) אפילו מיתמי אבל רבנן לא צריכי נטירותא. וכנראה שהממשלה הכירה ג"כ את זה, ומי שלומד בישיבה גדולה ועוסק בתורה פטור מענייני חיובי הצבא. ולכן ודאי מי שיש לו תשוקה ללימוד התורה ולהעשות גדול בתורה ובהוראה וביראת שמים, יש לו לילך לישיבות הגדולות, ויהיה ברכה לכלל ישראל והגנה גדולה לכל ישראל.

והנני המברך אתכם להתגדל בתורה וביראה לתפארת בישראל

משה פיינשטיין.

והנה ממי שאף נהג לומר הלל ביום העצמאות:

שו"ת קול מבשר חלק א סימן מז

אבל בעיקר השאלה מ"ש כהד"ג שאם נאמר שהיא מלחמת מצוה וכח רוב הישוב הוא ככח המלך וא"צ ב"ד של שבעים ואחד ויש לנו הכח לכוף לגיוס, ואפילו אם נדון שאין זו מלחמת מצוה רק הצלת ישראל מבחינת פקו"נ דרבים, הרי מן הדין כופין על מ"ע ואין לך מ"ע גדולה מזו. נפלאתי מאוד ע"ז שהיכן מצינו שכופין לסכן את חייו בשביל מ"ע, הרי מבואר בש"ע או"ח סי' תרנ"ו דאפילו הפסד ממון אינו מחוייב להפסיד ולבזבז יותר מחומש של רכושו, ובחולין דף קל"ב ע"ב דאמרינן: במ"ע כגון אומרים לו עשה סוכה ואינו עושה עשה לולב ואינו עושה מכין אותו עד שתצא נפשו, פירש"י: כגון אומרים לו עשה סוכה עשה לולב שאין בהן חסרון כיס כולי האי. ובסנהדרין דף ע"ג: מנין לרואה את חבירו שהוא טובע בנהר או ליסטים באין עליו שהוא חייב להצילו, שנאמר לא תעמוד על דם רעך, והא מהכא נפקא מהתם נפקא אבדת גופו מנין ת"ל והשבותו לו, אי מהתם ה"א ה"מ בגופו, אבל מיטרח ומיגר אגורי אימא לא, קמ"ל, אבל להכניס עצמו בסכנה כדי להציל חבירו לא שמענו. וכו'

ובאמת קשה מאוד, שהבי"ד יזדקק לשאלה כזו לדון דיני נפשות ממש ולקבל עליו את האחריות של כפייה בכח לגיוס. הלא הם עושים שלא ע"פ דין שנוטלים מגיל י"ז ואילך, והלא רש"י ורמב"ן במדבר א' ג' כתבו שאין יוצא לצבא פחות מבן עשרים וכ"כ רש"י פ' תשא. והלא אינו ברור עכ"פ שזה מלחמת מצוה וא"כ צריך בי"ד של שבעים ואחד, וספק נפשות להקל. בודאי אם יש מתנדבים מוטב אבל לא לכוף אותם ע"פ הוראת בי"ד.

הציץ אליעזר בחלק י"ח סימן ל"ג סופד לגרצ"פ פראנק ומשבחו על התנגדותו לגיוס בני תורה.

גם אלו שכן תמכו בגיוס בני ישיבות תמכו בו מסיבה אחרת לגמרי והיא שמדובר במלחמת הצלה כלומר מלחמה שבה תוקפים איש ישראל על מנת להורגו וכולם מחויבים בהצלת נפשות וכך כתב למשל הרב הרצוג בשו"ת היכל יצחק, וכך גם כתב הציץ אליעזר בחלק ג' סימן ט' פרק א'. (עצם הטיעון שנוי במחלוקת כמו גם הרלוונטיות שלו ועקרונית רק בית דין יכול לחייב את גיוסם של בני הישיבות). בכל מקרה איש לא נקט בטיעון השגוי שלך שאין כיום מציאות של שבט לוי ותורתו אומנותו והם בפירוש כותבים אחרת בתשובותיהם.

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 24-02-2012 בשעה 00:59.
ישן 24-02-2012, 00:54
צלמית המשתמש של maorhag

לא חידשת כלום
בתגובה להודעה מספר 168 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "אולי תביא סימוכין לדבריך אל..."

לא טענתי שהרב אלישיב קורא לגיוס אלא רק שבני לוי לא שייך
ומה חידשת בהביאך עוד 3 פוסקים חרדים? עיין בדבריהם של פוסקי הציונות הדתית ותמצא הפוך אתה רוצה משחקי שמות או מה? את כל הדיון ההלכתי אי אפשר אפילו להתחיל בפורום הזה.(בתור התחלה עיין ביד פשוטה לרב רבינוביץ' שליט"א על ההלכה הנ"ל ברמב"ם)
וכן,מפי מו"ר הרב צבי יהודה למדנו שיש מציאות של גדולי עולם בש"ס ופוסקים שהדרכותיהם בענייני ציבור שגויות (בהתבסס על העיקרים של הנהגת ציבור של הגר"א אאל"ט,כשיהיה לי מחשב ומקלדת אשמח להאריך כרגע אני מהפלאפון)

ישן 24-02-2012, 01:05

בתגובה להודעה מספר 169 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "לא חידשת כלום"

א היינו הך.
ב' הרב הרצוג היה ציוני לא פחות מהרב קוק, וכך גם בעל קול מבשר. הרב אוירבך והרב פיינשטיין היו מקובלים על שכבות הציבור.

לא אכנס אתך לויכוח בנושא גדלותם של מנהיגי הציבור, אך אציין שברור שאני לא רואה ברצ"י קוק סמכות תורנית מכרעת בעניינים ציבוריים, ומקובלת עלי האפשרות שאתה מחזיק בדעה דומה לגבי הרב מבריסק החזון איש הגרי"מ פיינשטיין הציץ אליעזר הרב הרצוג הרב אוירבך הרב עובדיה יוסף.. את שאר הרשימה תוכל להשלים לבד.
אגב איזו מסורת היה לרצי"ק מהגר"א אולי דרך בעל נפש החיים שאת שער ד' בספרו בודאי קראת לעומק. אתה פעם טרחת ללמוד את האבן שלמה את קול התור לר"י משקלוב את הקטעים הרלוונטיים בביאורו לספרא דצניעותא לפני שהבעת דעה?

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 24-02-2012 בשעה 01:09.
ישן 24-02-2012, 01:27
צלמית המשתמש של maorhag

לרדת למה שלמדתי לא רלוונטי
בתגובה להודעה מספר 170 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "א היינו הך. ב' הרב הרצוג היה..."

אבל כן. את נפש החיים למדתי וגם חלקים רלוונטים מקול התור בכל מקרה לא הבנתי את דבריך לגבי הרב הרצוג שאמרת בעצמך שתמך בגיוס.
הרב אוירבך והרב פיינשטיין השתייכו לציבור החרדי למרות המוסכמות שלהם.
ניסיתי להעביר שתי נק': א' יש פוסקים שחובה גם על בני הישיבות להתגייס הבעיה הסמויה פה היא שהציבור החרדי לאו דווקא מכיר בהם כגדולי תורה ומכאן חד הצדדיות שבדבריך (אני לא מייחס את זה לך אלא לרוח בציבור החרדי שלא מכירה בגדולתם של רבנים ציונים מסוימים)
ב' שיש מציאות של גדולי דור שאינם בקיאים בהנהגת ציבור וזאת ע"פ דבריו של הרצי"ה ומכאן המקור שלו לא באמת רלוונטי אבל נדמה לי שמבוסס על אותם עיקרים בקול התור,אתה יכול לא לקבל אותו כמובן אבל רק הראיתי על מי אני מסתמך
נ.ב אתה לא חייב לקבל את הרב קוק או אף אחד אחר כסמכות מכרעת אבל אני אישית פשוט מסתכל על המציאות ועל התוצאות של תלמידי כל אחד מבתי המדרש,בעיני הדרך החרדית מנותקת מהמציאות,משניאה את התורה על עמ"י ואני רואה בעיניים איך המציאות מכחישה אותה ותומכת בדרך הציונית פעם אחר פעם,וזה יותר חזק מכל פלפול בקצות שלא יהיה

נערך לאחרונה ע"י maorhag בתאריך 24-02-2012 בשעה 01:30.
ישן 24-02-2012, 12:02

בתגובה להודעה מספר 173 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "א.עזרת ישראל מיד צר,אתה סבור..."

א' זו המציאות בחלק מהמקרים ובחלק לא (ולא כאן המסגרת להאריך בענין).
ב' זו לא סברא אלא כך נפסק בהלכה.
ג' אין חובה, מכיון שת"ח פטורים מכל מה שקשור להכנת העיר להגנה (גמ' ב"ב וכמובא בתשובות הנ"ל). גם כאן מדובר בהלכה פסוקה וברורה שאין עליה חולק.

הנזכר מבואר בקול מבשר באריכות ותוכל לעיין בדבריו. אני מניח שניתן להשיגו בhebrewbooks.

הנ"ל לדעת הפוסקים הציונים, הפוסקים החרדים סברו שאין כאן אפילו מלחמת הצלה (לא אכנס לזה כאן).
אגב גם בישיבות ציוניות כמו מרכז הרב יש מסלולים שבהם לא משרתים בצבא, כך שאני לא מבין את ההיתממות שלך. (ברור שגם הרואים בשירות צבאי כאידיאל, לא שוללים את המסלולים של תורתו אומנותו, כמו למשל תלמידי הראי"ה קוק שהקימו את מרכז הרב. אם קיים ויכוח הוא רק לגבי המינון.)
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 23:24

הדף נוצר ב 0.35 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר