לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי         אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #1  
ישן 01-07-2012, 10:40
  טל ענבר טל ענבר אינו מחובר  
מומחה לתעופה, תעופה צבאית, חלל ולווינות. חוקר בכיר במכון פישר
 
חבר מתאריך: 02.07.05
הודעות: 11,426
8200 פינת עמק הסיליקון: היחידה הגדולה בצה"ל לומדת לעבוד כמו סטארט־אפ (כלכליסט)

במסגרת מתקפת (הסייבר?...) יחסי הציבור של 8200, ממנה לא ניתן לחמוק באם אתם צרכני תקשורת, ולרגל הכנס הקרב ובא של בוגריה, כתבה מכלכליסט:

http://www.calcalist.co.il/internet...3575727,00.html

להלן קטעים מהכתבה:

אף שמדובר ביחידה הגדולה בצה"ל, שבה משרתים על פי הערכות אלפי חיילים בסדיר ועשרות אלפי חיילי מילואים, היא נחשבת לאחת הסודיות ביותר שעוסקת באיסוף מידע מודיעיני ובורחת כמו מאש מפרסום ויחסי ציבור. הפעם היא נחשפת מסיבה אחת: המהפך הארגוני שעברה בשנה וחצי האחרונות, שיותר משהוא מתאים ליחידה צבאית, הוא מאפיין חברת הייטק יעילה ותזזיתית.

8200 מעולם לא נחשפה בתקשורת באופן רשמי, אך פרסומים בתקשורת הזרה סיפקו מדי פעם הצצה לפעילותה. בסוף השנה שעברה חשף העיתון הבריטי "פייננשל טיימס" כי 8200 היא המקבילה הישראלית ל־NSA האמריקאית, יחידת הציטוט המודיעיני, שהתפרסמה לאחרונה בזכות הישגיה בתפיסת בן לאדן: זו היחידה שביצעה יירוט של שיחת טלפון אקראית, שהובילה את מערכת המודיעין האמריקאית לזהות את איש הקשר הסודי של בן לאדן, שחשף ללא ידיעתו את המתחם שבו התבצר הטרוריסט.

לפי הפרסומים עוסקת 8200 במודיעין מבוסס אותות ("סיגינט"), כלומר יירוט, ניטור וניתוח של שיחות טלפון, מיילים, תקשורת מחשבים וכל זרימה של נתונים דיגיטליים. מטרתה היא לשלות את פיסת המידע המודיעינית הקטנה והמדויקת שתעשה את ההבדל ותשנה את תמונת המצב המודיעינית. אלא ש־8200 נבדלת ממקבילותיה בעולם בדרך אחרת: היא מחזיקה מערך מו"פ הכולל מהנדסים, עתודאים להנדסה ותלמידים מצטיינים. בנוסף, טוען ה"פייננשל טיימס", 8200 אחראית גם על כל מערך לוחמת הסייבר של צה"ל.


אלא שהכוח ההנדסי האדיר שמחזיקה היחידה הוא גם אחד הנזילים ביותר. שלא כמו חברת הייטק סטנדרטית, היחידה מאבדת שליש מכוח האדם שלה עם כל שחרור מחזור מצה"ל לטובת מחזור טרי. "תחלופת כוח אדם של שליש בשנה היא דבר יוצא דופן בהייטק", אומר סא"ל אסף. "8200 היא ארגון צעיר שבו הגיל הממוצע נע סביב 20, אז התחלופה הופכת לעניין קל יותר. בנוסף, היא מזרימה לנו דם חדש של צרכני טכנולוגיה צעירים. בהשוואה לארגוני סיגינט אחרים בעולם, זו תופעה מאוד ייחודית". סרן ג', שאחראי על השינוי הארגוני המקיף של היחידה, מכנה זאת בקיצור צבאי זמי"ש - "כוח אדם זמין ושמיש".

התחלופה הגבוהה גם הביאה לכך ש־8200 היא מנפיקת הסטארט־אפים הגדולה בישראל. מהיחידה צמחו אינספור חברות ענק כמו ורינט ונייס וסטארט־אפים כמו מינטיגו ואקווייז. כיום, כל חייל ביחידה מקבל הצעות עבודה עוד לפני שהוא יוצא לחופשת השחרור, ולעתים אלה חבריו ליחידה שמושכים אותו ממנה אל השוק הפרטי.

עם זאת, סא"ל אסף בטוח ש־8200 תוכל להצליח במלחמה על כוח האדם שלה גם בתקופה של קיצוצים בתקציב הביטחון. "ברור שאפשר להרוויח הרבה יותר בחוץ ולקבל משרה מתגמלת יותר. במובן הזה, אנחנו ממש לא מתקרבים למה שהשוק הישראלי מציע", הוא אומר. "אבל גם בשוק הפרטי עובדים עוברים מחברה לחברה לא בגלל הכסף, אלא בגלל האתגר הטכנולוגי. צה"ל מאפשר לנו להציע מסגרת כזו למשרתים, שמרגישים שדואגים להם, אבל בעיקר רואים את האתגר הטכנולוגי ואת התרומה למדינה. בגלל האתגרים הביטחוניים, יש כאן אנשים שמוכנים לשרת עוד שנה ועוד שנתיים. בסוף, עם כל האופציות, המניות והמסעדות שמחלקים בחברות הייטק באזרחות, אצלנו מדובר בשליחות".

ב־8200 יש לך גמישות לקחת פרויקטים שלמים ולהוביל אותם הלאה. מדובר בחלק מהתרבות הארגונית של המודיעין, שבה כל אחד יכול להביע את דעתו - עד אחרון הרב"טים - וכל אחד יכול להוביל פרויקט ולהציגו בפני ראש אמ"ן.

מודלים לעבודה מעמק הסיליקון

מפקד היחידה, תא"ל נ', ראה את מה שמתרחש שם בחוץ, ועדיין היה חסר לו משהו. 8200 עסקה בטכנולוגיה אבל התנהגה כמו יחידה צבאית - עד שהחליט להוביל מהלך שייקח קצת מחברות ההייטק ויטמיע אותו אצל לובשי המדים.

"התהליכים הגיאו־פוליטיים שעברו על המזרח התיכון הביאו לכך שהמון מידע פשוט הציף את היחידה. פתאום מצאנו את עצמנו עומדים מול שטף של שפות חדשות שעלינו לנתח, עוד זירות לפעול בהן, עוד מדיות לעקוב אחריהן", מספר סא"ל אסף. "היינו חייבים לשנות משהו, להכניס שיטתיות למערכת ולאמץ שיטות ניהול חדשניות".

לתהליך השינוי הארגוני גויסו סא"ל איילת, קצינה לשעבר ב־8200 שיצאה לאזרחות, עברה לעמק הסיליקון ועסקה בייעוץ אסטרטגי לחברות אמריקאיות; וגיל, קצין לשעבר ביחידה, שהתמחה בייעוץ ארגוני ובשיטות ניהול חדשניות ומשמש כיום כאזרח עובד צה"ל ביחידה. קברניטי היחידה ביקרו בצ'ק פוינט, באינטל וביבמ, ולמדו כמה שיטות בלתי צבאיות בעליל. בעקבות הביקור ביבמ, למשל, הכניסה 8200 את מודל התכנון הרבעוני, שבמסגרתו מתכנסות היחידות ויוצרות תחזית עבודה מחלקתית.

"אם פעם עבד כל מרכז לעצמו, היום כל אחד יודע מה השני עושה", אומר גיל. "הכנסנו ניהול בשיטת 'מפל מים' שקיים באינטל, ואימצנו את מודל פיתוח התוכנה 'סקראם' שבמסגרתו עובדים מנהלים ישיבות קצרות בעמידה של לא יותר מ־15 דקות". סא"ל איילת ביקשה לשנות את הדרך שבה מתקבלות ההחלטות. "אותו הדבר גם במודיעין: כיום העולם כולו הוא זירה מודיעינית אחת גדולה וכמעט כל טכנולוגיה ומדיה הן יעד לבדיקה; ומצד שני, עקומת הביקושים למודיעין גדלה משמעותית, ונוצרה דילמה איך אתה מקבל החלטה מושכלת."כדי לעבור שינוי אמיתי היינו צריכים להגדיר את 8200 במונחים של חברה אזרחית: מיהם הלקוחות שלה? לפי מה ניתן למדוד אותה? מה נחשב לביצוע טוב במודיעין? מדובר במושגים חמקמקים שבמידה רבה ניתנים לפרשנות". בשנה האחרונה בנו בצמרת 8200 מערכת מידע גדולה שכללה לראשונה מערכת ניהול לפרויקטים בכל היחידה, כולל רישום של כל התהליכים העסקיים, שורה של מדדים, ומערכת שבה נמדד כל קצין או מנהל יחידה ומושווה לחבריו. זוהי מערכת בינה עסקית מהגדולות בצה"ל, שמבצעת מדידה בו זמנית של עשרה עולמות תוכן עסקיים ומציגה למפקד תמונת מצב בזמן אמת.

בנוסף, חיפשו ביחידה פתרון לבריחת החיילים הצעירים אל עולם ההייטק, וכעת נמדדים המפקדים ביכולתם לשמר את החיילים שלהם. "נכון, לא מקבלים כאן פרסים כספיים על עמידה ביעדים כמו בחברות בחוץ, והתגמול הוא בעצם העובדה שעמדת ביעד", אומר סא"ל אסף. "אבל כאשר משווים אותך לקבוצה שלך, לא לעמוד בקריטריון הופך פתאום להרבה פחות נעים".

לא מתפזרים על פרויקטים
במקביל, בחרו לאמץ ביחידה גם מודל לניהול תהליכים לפי תורת האילוצים (TOC), מבית מדרשו של הישראלי לשעבר אלי גולדרט. לאחר תקופת השינוי גדל מספר הפרויקטים המנוהלים שהסתיימו ב־8200 משמעותית: מ־80 ב־2008, ל־110 בשנה שעברה. למרות זאת ירד מספר הפרויקטים המנוהלים בו זמנית מ־102 לפני התהליך, ל־45 אחריו. ההסבר פשוט: במקום להתפזר על פרויקטים רבים במקביל, ניתן להתמקד בכל אחד בנפרד, בזה אחר זה. גם הזמן הממוצע להשלמת פרויקט ירד משנה לתקופה שנעה בין שלושה חודשים לחצי שנה. סא"ל אסף חושף שיטת תגמול שכאילו נלקחה ממסדרונותיה של חברת הייטק אמריקאית בוול סטריט: מרכז פעילות שלא יעמוד ביעדים, יקבל פחות משאבים - אך לאו דווקא בכסף אלא בכוח אדם. "לפעמים אין ברירה אלא להסיט משאבים מיחידה ליחידה, בדיוק כמו בסטארט־אפים באזרחות. התפקיד שלי כמפקד הוא להיות 'האיש הרע' ולהודיע למפקד מסוים שהוא לא עמד בלוח הזמנים שנקבע לו".

מטבע הדברים, השינויים הובילו להתנגדויות רבות בתוך היחידה. המחשבה שהיחידה היצירתית ביותר תיכנס לסד של ניהול ויעדים קשיחים היתה לא פשוטה. "בעבר, פרויקט לא נמדד אצלנו לפי ההצלחה שלו, אלא לפי מספר העובדים שהיו באותו פרויקט וכמות הפרויקטים שניהל אותו מפקד. עכשיו אנחנו הופכים את הפירמידה ומבקשים מהם לנהל פחות פרויקטים אבל לעמוד ביעדים שהם הציבו לעצמם".

והטמעת צורת החשיבה החדשה היתה בהחלט קשה ליישום, בעיקר כי בעבר מפקדים לא הכירו בחשיבות של סיום פרויקט בזמן או בחשיבות העבודה המשותפת עם שאר היחידות. לשם כך הביאו ב־8200 חברה חיצונית אשר עזרה להם ליישם את המתודולוגיה ובנתה מחדש את כל שרשרת העבודה.

בצורת העבודה החדשה כל חוליה מבצעת את המשימה שלה בצורה הטובה ביותר מבלי לחשוב על כלל המשימה, עם מתן קדימות להצפת בעיות באופן מיידי. כעת, מפקד אשר בעבר חשש להציף בעיה כדי לא להיראות בחולשתו, מזדרז להעלותה מעלה ולדרוש פתרון מהדרג שיכול לספק אותה.
כדי לעמוד באתגרים החדשים בנתה 8200 כמה עולמות עסקיים בתוך היחידה, כאשר כל אחד מהם מתפקד כיחידת רווח והפסד עצמאית. בין העולמות האלה ניתן לציין את העולם העסקי של רלבנטיות התוצר המודיעיני, מפעל ייצור המודיעין, הון אנושי, תקציבי רכש ואחרים.

"בעבר היינו מצליחים לסיים 80 פרויקטים בשנה וכיום אנחנו כבר עומדים על כ־120. בעבר לא עמדנו בהתחייבויות לעמידה בזמנים ברמה של 40% מהפרויקטים. כיום כבר מדברים על עמידה של 70% בזמנים. אנחנו פונים אל הלקוחות שלנו, צרכני המודיעין, ובודקים איתם אם השתמשו במה שעשינו, עוזרים להם להטמיע, ומבינים עכשיו הרבה יותר טוב את הצרכים שלהם".

האם השינוי הגדול שעברה היחידה הוא שינוי עסקי או שינוי מודיעיני?

"זהו שינוי עסקי לחלוטין שהוביל מפקד היחידה תא"ל נ'", אומר סא"ל אסף. וסא"ל איילת מוסיפה: "יש לנו צרכנים בעלי אופי שונה, אם הם מחקריים או אופרטיביים, ופיסת מידע שאתן לך כצרכן זה המוצר שלי. לא כל כך פשוט להעריך הצלחה כי יש לנו ריבוי צרכנים, ומה שמביא ערך לאחד לאו דווקא מביא ערך לאחר. בעולם ריבוי המידע אנחנו כל הזמן מנסים ובודקים, אבל אני לא חושבת שהגענו לקו הגמר כשאנו מרוצים. חלק מהתהליך הקוגניטיבי של קבלת החלטות הוא שקילת העלות מול התועלת. האתגר שלנו הוא לא כספי אלא להביא את האיש הנכון. אני צריכה את האיש הזה עם המומחיות הזו".

נערך לאחרונה ע"י טל ענבר בתאריך 01-07-2012 בשעה 10:42.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #2  
ישן 01-07-2012, 10:41
  טל ענבר טל ענבר אינו מחובר  
מומחה לתעופה, תעופה צבאית, חלל ולווינות. חוקר בכיר במכון פישר
 
חבר מתאריך: 02.07.05
הודעות: 11,426
התייחסות לרשתות חברתיות וכד' כיעד איסופי (ההדגשות אינן מופיעות במקור)
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "8200 פינת עמק הסיליקון: היחידה הגדולה בצה"ל לומדת לעבוד כמו סטארט־אפ (כלכליסט)"

הרשתות החברתיות שינו את עולם המודיעין

ביחידה הבינו שהפיכתה לחברת הייטק חייבת להתבצע תוך מבט תמידי על איכות היצירתיות של הארגון. כך נוצרו ה"חממות". לדברי סא"ל אסף, "גידרנו אזורים שבהם כל גוף טכנולוגי יכול להתפרע, כמו שעושות חברות טכנולוגיה גדולות דוגמת גוגל. הקמנו גוף שמרים כל מיני רעיונות, וחלק גדול מההצלחות שלנו באו מהגוף ומהיחידות המרכיבות אותו. האנשים שם רואים את התמונה בכללותה ומוצאים פתרונות לבעיות שאנחנו מציבים בפניהם, תוך פריצה של כל הגבולות. במקביל הקמנו פורום של מחשבות שמרכז אנשים מכל הדיסציפלינות, שמטרתו לערבב בין צרכני מידע, טכנולוגים ושאר אנשים וכן לייצר ידע".

פייסבוק, טוויטר ועוד רשתות חברתיות הן שחקן חדש אשר גופי המודיעין השונים בעולם לומדים להפנים את כוחו כיצרן מידע. אביב העמים הערבי שהתפשט ברשתות אלו תפס הרבה גופים מופתעים מעוצמת ההמון ומהיכולת שלו לגייס אנשים בכלים אלו. גם ב־8200 מבינים שהרשתות החברתיות הן משחק חדש שצריך ללמוד אותו. "אנחנו כבר יודעים להבין מה ניתן ללמוד מהרשתות החברתיות ומה לא. הגרעין האיראני לא נמצא ברשתות החברתיות, אך הן מאפשרות לנו להבין טוב יותר כיצד פועל ההמון ולאן הוא זז. אבל אין בכך שום אמירה לגבי צורת החשיבה של הממשל, שאינו חלק מהרשתות האלו ובעיקר מושפע מהן בצעדיו. הרשתות נותנות לנו כלים להבין, אבל גם מציפות אותנו במידע מיותר ולא רלבנטי שאנחנו צריכים לדעת לסנן. לשם כך אנחנו מפתחים כלים שיכולים להתמודד עם כמויות המידע האלה במהירות רבה ולהוציא את המוץ מהתבן", אומר סא"ל אסף.

אחת הסיבות העיקריות למהפך ביחידה היא התהפוכות שעבר העולם שאותו מכירים בחיל. "עד לפני שלוש שנים הנחנו שהעולם שלנו סטטי מבחינת האיסוף. כיום אנחנו יודעים שהעולם דינמי והוא כולו יעד מבחינה מודיעינית, לכן אנחנו חייבים להסתכל על המון גורמים במקביל, והמון גורמים דורשים מאיתנו מידע איכותי ועכשיו", אומר סא"ל אסף.

נערך לאחרונה ע"י טל ענבר בתאריך 01-07-2012 בשעה 10:45.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #3  
ישן 01-07-2012, 13:23
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות
 
חבר מתאריך: 07.04.02
הודעות: 23,839
Facebook profile Follow me...
צילום
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "התייחסות לרשתות חברתיות וכד' כיעד איסופי (ההדגשות אינן מופיעות במקור)"

ציטוט:
הרשתות החברתיות שינו את עולם המודיעין


פייסבוק, טוויטר ועוד רשתות חברתיות הן שחקן חדש אשר גופי המודיעין השונים בעולם לומדים להפנים את כוחו כיצרן מידע. אביב העמים הערבי שהתפשט ברשתות אלו תפס הרבה גופים מופתעים מעוצמת ההמון ומהיכולת שלו לגייס אנשים בכלים אלו. גם ב־8200 מבינים שהרשתות החברתיות הן משחק חדש שצריך ללמוד אותו. "אנחנו כבר יודעים להבין מה ניתן ללמוד מהרשתות החברתיות ומה לא. הגרעין האיראני לא נמצא ברשתות החברתיות, אך הן מאפשרות לנו להבין טוב יותר כיצד פועל ההמון ולאן הוא זז. אבל אין בכך שום אמירה לגבי צורת החשיבה של הממשל, שאינו חלק מהרשתות האלו ובעיקר מושפע מהן בצעדיו. הרשתות נותנות לנו כלים להבין, אבל גם מציפות אותנו במידע מיותר ולא רלבנטי שאנחנו צריכים לדעת לסנן. לשם כך אנחנו מפתחים כלים שיכולים להתמודד עם כמויות המידע האלה במהירות רבה ולהוציא את המוץ מהתבן", אומר סא"ל אסף.

אחת הסיבות העיקריות למהפך ביחידה היא התהפוכות שעבר העולם שאותו מכירים בחיל. "עד לפני שלוש שנים הנחנו שהעולם שלנו סטטי מבחינת האיסוף. כיום אנחנו יודעים שהעולם דינמי והוא כולו יעד מבחינה מודיעינית, לכן אנחנו חייבים להסתכל על המון גורמים במקביל, והמון גורמים דורשים מאיתנו מידע איכותי ועכשיו", אומר סא"ל אסף.


בחרתי לערוך את הדברים של סא"ל אסף:
גם ב־8200
כבר יודעים להבין מה ניתן ללמוד מהרשתות החברתיות, הן מאפשרות להבין טוב יותר. הרשתות נותנות כלים להבין, וגם מציפות אותנו במידע איכותי ועכשיו (שממנו צריך לברור וכו').
אנחנו יודעים שהעולם דינמי והוא כולו יעד מבחינה מודיעינית, גם הקצינים והמערכות ביחידה הם יעד מודיעיני של האוייב.
כל מה שמבינים ביחידה רק בימים האחרונים האוייב הבין כבר מזמן.


תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
התמונה הנ"ל מורכבת מתמונות שנאספו ברשתות חברתיות והגיעו לשם ע"י קצין בדרגה גבוהה.
בתמונה נראה כל הסגל הבכיר של אחת היחידות החשובות באמ"ן.
אפשר להבחין בתא"ל, מספר אל"מים וסא"לים.
סביר שגם סא"ל אסף נראה בתמונה...

_____________________________________
אני כותב רק מה שאני יודע, או שאני חושב שאני יודע ואם אין לי מה להוסיף - אני שותק, מקשיב ולומד!
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
© יוסיפון - על כל האמור בהודעה זו חלים כל כללי זכויות היוצרים הקבועים בחוק. לשם קבלת הרשאה להעתקה או לשימוש במידע יש לפנות אלי לדוא"ל yossifoon@fresh.co.il

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #9  
ישן 01-07-2012, 10:43
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 11.09.06
הודעות: 9,580
מידע 8200 נחשפת (שוב): עברה תהליך ארגוני בהשראת עסקים פרטיים
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "8200 פינת עמק הסיליקון: היחידה הגדולה בצה"ל לומדת לעבוד כמו סטארט־אפ (כלכליסט)"

http://www.calcalist.co.il/internet...3575727,00.html

כתבת יחסי-ציבור עם שאלות קשות כמו "איך זה לשרת ביחידה שהיא הכי גדולה בישראל והסטארט־אפ הכי גדול", אך עדיין מעניין:

ציטוט:
קברניטי היחידה ביקרו בצ'ק פוינט, באינטל וביבמ, ולמדו כמה שיטות בלתי צבאיות בעליל. בעקבות הביקור ביבמ, למשל, הכניסה 8200 את מודל התכנון הרבעוני, שבמסגרתו מתכנסות היחידות ויוצרות תחזית עבודה מחלקתית. .."אם פעם עבד כל מרכז לעצמו, היום כל אחד יודע מה השני עושה", אומר גיל. "הכנסנו ניהול בשיטת 'מפל מים' שקיים באינטל, ואימצנו את מודל פיתוח התוכנה 'סקראם' שבמסגרתו עובדים מנהלים ישיבות קצרות בעמידה של לא יותר מ־15 דקות". [..] בשנה האחרונה בנו בצמרת 8200 מערכת מידע גדולה שכללה לראשונה מערכת ניהול לפרויקטים בכל היחידה, כולל רישום של כל התהליכים העסקיים, שורה של מדדים, ומערכת שבה נמדד כל קצין או מנהל יחידה ומושווה לחבריו. זוהי מערכת בינה עסקית מהגדולות בצה"ל, שמבצעת מדידה בו זמנית של עשרה עולמות תוכן עסקיים ומציגה למפקד תמונת מצב בזמן אמת.
בנוסף, חיפשו ביחידה פתרון לבריחת החיילים הצעירים אל עולם ההייטק, וכעת נמדדים המפקדים ביכולתם לשמר את החיילים שלהם. "נכון, לא מקבלים כאן פרסים כספיים על עמידה ביעדים כמו בחברות בחוץ, והתגמול הוא בעצם העובדה שעמדת ביעד", אומר סא"ל אסף. "אבל כאשר משווים אותך לקבוצה שלך, לא לעמוד בקריטריון הופך פתאום להרבה פחות נעים". [..]

במקביל, בחרו לאמץ ביחידה גם מודל לניהול תהליכים לפי תורת האילוצים (TOC), מבית מדרשו של הישראלי לשעבר אלי גולדרט. לאחר תקופת השינוי גדל מספר הפרויקטים המנוהלים שהסתיימו ב־8200 משמעותית: מ־80 ב־2008, ל־110 בשנה שעברה. למרות זאת ירד מספר הפרויקטים המנוהלים בו זמנית מ־102 לפני התהליך, ל־45 אחריו. ההסבר פשוט: במקום להתפזר על פרויקטים רבים במקביל, ניתן להתמקד בכל אחד בנפרד, בזה אחר זה. גם הזמן הממוצע להשלמת פרויקט ירד משנה לתקופה שנעה בין שלושה חודשים לחצי שנה. סא"ל אסף חושף שיטת תגמול שכאילו נלקחה ממסדרונותיה של חברת הייטק אמריקאית בוול סטריט: מרכז פעילות שלא יעמוד ביעדים, יקבל פחות משאבים - אך לאו דווקא בכסף אלא בכוח אדם. "לפעמים אין ברירה אלא להסיט משאבים מיחידה ליחידה, בדיוק כמו בסטארט־אפים באזרחות. התפקיד שלי כמפקד הוא להיות 'האיש הרע' ולהודיע למפקד מסוים שהוא לא עמד בלוח הזמנים שנקבע לו".

מה הקשר בין TOC ושיטת תגמול? TOC מדבר על ניתוח עמוק שמאתר את המקום שמגביל את קצב הפעילות של הארגון ("צואר בקבוק"), ואז הרחבתו או שליטה בו כדי לתזמן את כלל הארגון.
ומה ההגיון לנוון מרכז שלא עומד ביעדים? אפשר לכלול עמידה ביעדים בעת קידום המפקדים, אך איך אפשר להסיט כ"א ממרכז פחות מוצלח בלי לפגוע בתוצרים שלו?

ציטוט:
ביחידה הבינו שהפיכתה לחברת הייטק חייבת להתבצע תוך מבט תמידי על איכות היצירתיות של הארגון. כך נוצרו ה"חממות". לדברי סא"ל אסף, "גידרנו אזורים שבהם כל גוף טכנולוגי יכול להתפרע, כמו שעושות חברות טכנולוגיה גדולות דוגמת גוגל. הקמנו גוף שמרים כל מיני רעיונות, וחלק גדול מההצלחות שלנו באו מהגוף ומהיחידות המרכיבות אותו. האנשים שם רואים את התמונה בכללותה ומוצאים פתרונות לבעיות שאנחנו מציבים בפניהם, תוך פריצה של כל הגבולות. במקביל הקמנו פורום של מחשבות שמרכז אנשים מכל הדיסציפלינות, שמטרתו לערבב בין צרכני מידע, טכנולוגים ושאר אנשים וכן לייצר ידע".
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #14  
ישן 25-09-2012, 12:25
צלמית המשתמש של deltaforce
  deltaforce deltaforce אינו מחובר  
מנהל פורום מתגייסים
 
חבר מתאריך: 15.06.07
הודעות: 4,680
שלח הודעה דרך MSN אל deltaforce
כתבה "הלוחמים מגלילות"(כתבה מ"ישראל היום")
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "8200 פינת עמק הסיליקון: היחידה הגדולה בצה"ל לומדת לעבוד כמו סטארט־אפ (כלכליסט)"

תכירו את 8200 החדשה: כבר לא יחידה אליטיסטית שמסתכלת על הצבא מלמעלה, אלא סוכנות מודיעין רבת זרועות, העוסקת גם בלחימה • גדוד הלוחמים של היחידה, הנחשף כאן לראשונה, משלב ידע טכנולוגי ומודיעיני עם יכולות קרביות • חייליו מתלווים ליחידות הפועלות בשטח ואוספים מודיעין טקטי, שאי אפשר להגיע אליו בדרך אחרת • המג"ד, סא"ל ו': "ככה אמא יכולה לספר שהילד ב-8200, ואבא יכול להגיד שהילד קרבי"

ערב יום הכיפורים הוא זמן מצוין לבקר ב-8200. יחידת האיסוף המרכזית של צה"ל, שכשלה לפני 39 שנים וצברה מאז עוצמה אדירה, נמצאת בשנים האחרונות על פרשת דרכים - תולדה של השינויים הטכנולוגיים העולמיים, אבל לא פחות מזה, של תהפוכות המזרח התיכון והשתנות אופי הלחימה.

8200 היא שם קוד ללא מעט דברים. המבוגרים יזכירו מן הסתם את הקב"ר (קצין בינה רשתית) ממוצב החרמון, שנפל בשבי הסורי והסגיר את סודות צה"ל הכמוסים ביותר. הצעירים יצביעו על עשרות
הסטארט-אפים המוצלחים שהקימו יוצאי היחידה. והלוחמים - על היחידה מגלילות, שכונתה פעם "חמש ורבע", על שם מספרה הראשון, 515, אבל לא פחות מזה, על שם השעה שבה הלכו חייליה הביתה.

כל הסטריאוטיפים האלו, נכונים יותר או פחות, לא מגרדים אפילו את ליבת העשייה של 8200. חיפוש שטחי בגוגל מעלה לא פחות מ-12.5 מיליון תוצאות, וגם זה רק קצה הקרחון. אם יש משהו שב-8200 הקפידו עליו כל השנים, גם היום, זה מידור קיצוני, בתוך הצבא ומחוצה לו. מיונים קפדניים, הנחיות דרקוניות על שימוש במידע ועל הגבלת שימוש פרטי בטכנולוגיות, והקפדה מוחלטת על הימנעות ממגע עם זרים ועם עיתונאים - כל אלה הם אבני יסוד בהתנהלות היחידה, וסיבה מרכזית להילת המסתורין שעוטפת אותה מאז הקמתה.

לכן גם נדירה כל כך החשיפה של היחידה עכשיו, בלעדית ל"ישראל היום". די היה לראות את פניהם של אנשי המטה ואנשי השטח של 8200 למראה עיתונאי וצלם, כדי להבין עד כמה הסיטואציה הזאת זרה ומוזרה להם. מבחינתם, איש עוד לא הצטער על מילה שלא נאמרה או על תמונה שלא צולמה; כמי שיודעים מה כוחו של איסוף מודיעין, הם חזרו שוב ושוב על המשפט "אין ספק שנסראללה יקרא את הכתבה הזאת, ולא רק הוא".
http://www.israelhayom.co.il/site/n...tter=25.09.2012


תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה


__________________________________________________ __________________________________
לדעתי האישית, מדובר בחשיפה טפשית ומיותרת, אבל נו אם הצבא טיפש וחושף דברים בלי לחשוב(או כמו שכתוב בכתבה אפילו, בשביל למשוך מתגייסים, אז מה אפשר לעשות)..
_____________________________________

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #15  
ישן 25-09-2012, 12:35
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 14.12.09
הודעות: 9,657
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי deltaforce שמתחילה ב ""הלוחמים מגלילות"(כתבה מ"ישראל היום")"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי deltaforce
לכן גם נדירה כל כך החשיפה של היחידה עכשיו, בלעדית ל"ישראל היום". די היה לראות את פניהם של אנשי המטה ואנשי השטח של 8200 למראה עיתונאי וצלם, כדי להבין עד כמה הסיטואציה הזאת זרה ומוזרה להם. מבחינתם, איש עוד לא הצטער על מילה שלא נאמרה או על תמונה שלא צולמה; כמי שיודעים מה כוחו של איסוף מודיעין, הם חזרו שוב ושוב על המשפט "אין ספק שנסראללה יקרא את הכתבה הזאת, ולא רק הוא".
"אנשי המטה ואנשי השטח" אולי כן.
מפקדים מסתבר שלא: http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...092#post4267478

ציטוט:
במקור נכתב על ידי deltaforce
לדעתי האישית, מדובר בחשיפה טפשית ומיותרת, אבל נו אם הצבא טיפש וחושף דברים בלי לחשוב(או כמו שכתוב בכתבה אפילו, בשביל למשוך מתגייסים, אז מה אפשר לעשות)..
איזו חשיפה יש כאן? זו כמו החשיפה של ישראל היום שבוע וחצי קודם לכן בגיליון ראש השנה?
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה(קרדיט למרשי)
אמר לה ינאי מלכא לדביתיה אל תתיראי מן הפרושין ולא ממי שאינן פרושין אלא מן הצבועין שדומין לפרושין שמעשיהן כמעשה זמרי ומבקשין שכר כפנחס

אמר פסטן: שניהם גרועים, אבל עדיף להיות טיפש מאשר שקרן.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #17  
ישן 25-09-2012, 13:02
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 14.12.09
הודעות: 9,657
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי deltaforce שמתחילה ב "מדובר בחשיפה של קיום יחידה"

"איסוף קרבי" כולל סיגינט (או לפחות "נייד" אם לא "קרבי") זה דבר שקיים בערך 70 שנה. מי שרוצה לחשוב שאם לא כתבו ש-70 שנה לתוך התחום, צה"ל לא מסוגל לעשות זאת מוזמן לחשוב כך.
גם אחרי הכתבה הזאת, אני בספק שלכל גדוד בצה"ל יש יכולות כאלה בלי הזמנה מראש. במקומו של האויב, לא הייתי מודאג יותר מדי.

המבוקש בתרחיש שלך לא יודע כלום, כי לא אמרת פה כלום - "לא ניכנס פה לאיך" זה בדיוק מה שהוא יודע.
זה שבעיקרון אפשר באמצעי תקשורתיים לאתר את מיקומו של אדם זה משהו שידוע לכולם הרבה לפני הכתבה הזאת. לדוגמה: המשטרה יכולה לאכן פלאפונים, ולכן כנראה שגם השב"כ יכול. מבחינת המבוקש זה לא באמת משנה אם 8200 או השב"כ אלה שמאתרים אותו...
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה(קרדיט למרשי)
אמר לה ינאי מלכא לדביתיה אל תתיראי מן הפרושין ולא ממי שאינן פרושין אלא מן הצבועין שדומין לפרושין שמעשיהן כמעשה זמרי ומבקשין שכר כפנחס

אמר פסטן: שניהם גרועים, אבל עדיף להיות טיפש מאשר שקרן.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #18  
ישן 25-09-2012, 13:10
צלמית המשתמש של deltaforce
  deltaforce deltaforce אינו מחובר  
מנהל פורום מתגייסים
 
חבר מתאריך: 15.06.07
הודעות: 4,680
שלח הודעה דרך MSN אל deltaforce
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב ""איסוף קרבי" כולל סיגינט (או..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי פסטן
"איסוף קרבי" כולל סיגינט (או לפחות "נייד" אם לא "קרבי") זה דבר שקיים בערך 70 שנה. מי שרוצה לחשוב שאם לא כתבו ש-70 שנה לתוך התחום, צה"ל לא מסוגל לעשות זאת מוזמן לחשוב כך.
גם אחרי הכתבה הזאת, אני בספק שלכל גדוד בצה"ל יש יכולות כאלה בלי הזמנה מראש. במקומו של האויב, לא הייתי מודאג יותר מדי.

המבוקש בתרחיש שלך לא יודע כלום, כי לא אמרת פה כלום - "לא ניכנס פה לאיך" זה בדיוק מה שהוא יודע.
זה שבעיקרון אפשר באמצעי תקשורתיים לאתר את מיקומו של אדם זה משהו שידוע לכולם הרבה לפני הכתבה הזאת. לדוגמה: המשטרה יכולה לאכן פלאפונים, ולכן כנראה שגם השב"כ יכול. מבחינת המבוקש זה לא באמת משנה אם 8200 או השב"כ אלה שמאתרים אותו...

חיל האיסוף קרבי, בצה"ל של היום, ממש לא כולל סיגינט נייד.
זה שאפשר לאכן מיקום של אדם זה דבר אחד, זה שיכולות כאלה יורדות לשטח, לרמה נמוכה, וקורות בזמן אמת, ומוקצאות לכוחות "רגילים" ולא רק מיוחדים זה דבר אחר, וזו התקדמות אדירה ומבורכת, אבל למה לחשוף דבר כזה.
"במקומו של האויב, לא הייתי מודאג יותר מדי."
נכון בגלל זה הכתבה הזאת טפשית ומיותרת.
_____________________________________

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #26  
ישן 25-09-2012, 13:06
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 14.12.09
הודעות: 9,657
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי deltaforce שמתחילה ב ""הלוחמים מגלילות"(כתבה מ"ישראל היום")"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יואב לימור
כמו ללוחמיו, גם לתא"ל נ' החשיפה לתקשורת - אפילו עצם המפגש עם עיתונאים - רחוקים מלהיות טבעיים. הוא בורר מילים בקפידה, חוזר ומדגיש את המינוחים שלמד זה עתה, "לציטוט" ו"לא לציטוט", ומדגיש שפוטנציאל הנזק הוא כל כך גדול, שזהירות היא כלל בטיחות אלמנטרי. "היה אצלנו ויכוח גדול ביחידה אם לחשוף ולהיחשף", הוא מודה, "רבים התנגדו, בעיקר מהנימוק שאנחנו מחנכים לשקט, לדומייה ולחיסיון - ופתאום חושפים".

הוא עצמו מורגל היטב בשקט ובחיסיון. הוא התגייס ליחידה מסווגת במערך המ"מ (מבצעים מיוחדים), גדל בה, ולימים פיקד עליה. בדומה לבוגרים נוספים של המערך (שבהם טל רוסו ונועם תיבון), גם נ' קיבל את דרגות הקצונה למרות שמעולם לא עשה קורס קצינים. לאחר שפיקד על היחידה מונה לסגן מפקד ביחידה הטכנולוגית של אמ"ן, ואחר כך הושאל לכמה שנים למוסד. כשחזר, קיבל את הפיקוד על היחידה הטכנולוגית, ובהמשך מונה לסגן מפקד 8200. לפני כשלוש שנים החליף את דני הררי כמפקד היחידה והועלה לדרגת תת-אלוף.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי פסטן
ודאי שזה אפשרי. יש עוד כמה כאלה.
נדמה לי שגם המפקד הנוכחי של 8200 לא עשה קק"צ, סתם כדוגמה שאולי תהיה קרובה ללבך. תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יוסיפון
נו באמת!
דווקא אתה מוותיקי הפורום טמור להיות מסוגל למצוא אחד מ-353,568,966 האשכולות שכבר עסקו בנושא.

והערה לפסטן: כרגע לא ניתן לדון על מפקד 8200 הנוכחי. כשיתאפשר תוכל להנפיץ חופשי.

ננעל
אוף. למה היואב לימור הזה מנפיץ חופשי?
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה(קרדיט למרשי)
אמר לה ינאי מלכא לדביתיה אל תתיראי מן הפרושין ולא ממי שאינן פרושין אלא מן הצבועין שדומין לפרושין שמעשיהן כמעשה זמרי ומבקשין שכר כפנחס

אמר פסטן: שניהם גרועים, אבל עדיף להיות טיפש מאשר שקרן.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #27  
ישן 25-09-2012, 14:41
צלמית המשתמש של esp_f50
  esp_f50 esp_f50 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 08.08.05
הודעות: 63
גם כן סיגינט נייד...
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי deltaforce שמתחילה ב ""הלוחמים מגלילות"(כתבה מ"ישראל היום")"

2-3 חברה שהם לא חלק אורגני מהיחידה בזמן פעילות הם כאב ראש לא קטן תוסיף לזה את העובדה
שהם ממש אבל ממש לא מוכשרים כלוחמי חי"ר\סיירות\מיוחדות וקיבלת בעיה גדולה עוד יותר.
התמונה עם הדיסק לחיתוך כספת הזויה אני רוצה לראות לוחם באמצע עזה מחפש שקע שעובד
בשביל שאפשר יהיה לחבר אליו את הדיסק הזה, עובדה קטנה- בחורף חם ובעופרת יצוקה לא היה חשמל בכל האזור שבו פעלנו.
אין דבר שכמה מאות גרמים של PX מונחים באופן חכם לא יפתרו.
אני לא מכיר בן אדם שלא יוכל לפרק הארד דיסק ממחשב.
החברה האלה לא פועלים לבד וזה אומר שהם יכולים להגיע רק לאיפה שהיחידה שהם חברו אליה מגיע ז"א
שמה שהם יכולים לעשות אין סיבה שהלוחמים לא יעשו.
היחידה הזאת היא בזבוז כסף וזה נשמע כמעט כאילו הקימו אותה רק על מנת ש 8200 יוכלו להגיד- "הנה אנחנו לא כאלה ג'ובניקים" (עם כל הכבוד לעבודה החשובה שהחברה שם עושים).
הפתרון הכי חכם לדעתי לבעיה שהם מתארים הוא הפתרון שהשתמשו בו בעופרת יצוקה
בחור אחד שהצטרף לפלוגה מיחידה מסויימת שהעבודה שלה כוללת הרבה ערבית, בזמנו נראה שהבחור עשה יופי של עבודה.
הכתבה הזאת ממש הכעיסה אותי.
ועכשיו שיהיה לכולנו חתימה טובה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #30  
ישן 25-09-2012, 15:00
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 14.12.09
הודעות: 9,657
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי esp_f50 שמתחילה ב "הקמת יחידה\חשיפת היחידה או..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי esp_f50
הקמת יחידה\חשיפת היחידה או היכולת שלהם לעשות דברים שהם הרבה מעבר ללקיחת הארד דיסק,
זה לא משנה את דעתי על היות היחידה הזאת מיותרת.
אז דעתך לא מתבססת על העובדות, אלא קיימת באופן בלתי-תלוי, ואתה מנסה להתאים את העובדות לדעתך.
אחרי שהתעלמת ממה שכתוב בכתבה והסבו את תשומת לבך לכך אתה בעצם אומר - אז אולי העובדות הפוכות ממה שאמרתי, אבל זה לא משנה את עמדתי.
טוב. תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
זכותך להחזיק בדעותיך, אבל אם במקום להסתכל על העובדות ואז לבחור עמדה, אתה קודם מתקבע בעמדתך ואז מנסה לעוות את העובדות כדי שיתאימו, קשה להתייחס לדעות האלה ברצינות. אבל כמו שאמרתי - זכותך...
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה(קרדיט למרשי)
אמר לה ינאי מלכא לדביתיה אל תתיראי מן הפרושין ולא ממי שאינן פרושין אלא מן הצבועין שדומין לפרושין שמעשיהן כמעשה זמרי ומבקשין שכר כפנחס

אמר פסטן: שניהם גרועים, אבל עדיף להיות טיפש מאשר שקרן.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #31  
ישן 25-09-2012, 15:55
צלמית המשתמש של esp_f50
  esp_f50 esp_f50 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 08.08.05
הודעות: 63
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "[QUOTE=esp_f50]הקמת..."

אתם יכולים להתפל לכל מילה במה שכתבתי ואתם יכולים לקחת את הרעיון הכללי של הדעה שלי על היחידה אם נחשפה או הוקמה לי אישית לא משנה-
א. בתכלס אלו לא לוחמי חי"ר.
ב. הם בעיה רצינית כשחושבים על אורגניות בכח הלוחם בפעילות.
ג. האמצעים שהראו בכתבה מגוחחים.
ד. יש פתרונות יותר יעילים מתחזוקת יחידה שלמה על טהרת ה"הנה אנחנו ירדנו לשטח",
גם ככה הם לא מגיעים לשום מקום בכוחות עצמם, ויש כבר יחידה שעושה את זה במילואים.
ובתכלס אני לא רואה שום מ"פ שעוצר פלוגה בלחימה בשביל שכוח מודיעין יתחיל לנתח הארד דיסק שלם בשטח.

אגב אם קראנו את אותו דבר בעצם לא חשפו שום דבר מעניין ביכולות של היחידה ושום "עובדות"
אז אם פספסתי משהו אנחנו מתבססים על אותו מידע חסר, על יכולות סיגינט של כל 8200 בשטח (לא הגזימו בכלל).
על בסיס מה שקראתי ו"מעט" הנסיון שלי בפעילות מבצעית זה מה שאני מסיק על "לוחמי 8200".
אדון תא"ל נ' יכול לחשוב אחרת וכנראה שהוא גם יודע דברים שאני ואתם לא,
זה לא משנה את הדעה שלי אם אתם מסכימים איתה או לא.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #38  
ישן 26-09-2012, 14:32
  משתמש זכר erezz erezz אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 01.06.11
הודעות: 167
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "תמיד נוצרת בעיה כשיש כוח לא..."

כמו תמיד בצה"ל ,אולי הרעיון טוב, אבל הביצוע חלש ומטה....
בהחלט יש צורך ביחידה כזו, אבל צירופה לכוח אורגני ובטח לכוח אורגני בעל יכולות לחימה גבוהות יגרמו ללא מעט בעיות בסיכומו של דבר הכוח יצטרך לפצל את העצמו בכדי להשאיר כוח אבטחה.

בלי קשר לזה שבצורה מסורתית יש בעיות עם כוחות חוברים גם בשלב בתוכניות, האישורים, האימונים המקדימים ובטח שבהנחתת כוח שכזה על כוח אחר 5 דקות לפני ביצוע...

עושה רושם שצה"ל בכלל בזמן האחרון באטרף של קידום עצמי, כאלו להוכיח לנו ולמישהו בחוץ שעושים דברים, לא שאני רואה משהו נורא שנחשף כאן אבל אני בהחלט מרגיש כאלו דובר צה"ל גייס משרד יחסי ציבור פעלתני במיוחד...
_____________________________________
the only easy day was yesterday

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #39  
ישן 26-09-2012, 19:13
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס
 
חבר מתאריך: 27.07.05
הודעות: 22,716
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי deltaforce שמתחילה ב "אתה מדבר על מקרים חריגים"

המשאבים האלה לפעמים טובים יותר ולפעמים טובים פחות, אבל אין ספק שכוח חביר הוא תמיד כאב ראש גדול מאוד.
כוח לא אורגני הוא אתגר לכשעצמו, בד"כ כוחות כאלה מגיעים בקושי לקפ"ק 2, אם בכלל (לא תמיד באשמתם) מה שהופך את הנושא למורכב עוד יותר.
זאת אחת הסיבות שמנסים להשאיר הכל, במידת האפשר, ברמת יחידת הבסיס על-מנת לצמצם את הצורך בחבירים. אז אפשר לשלוח חיילים לקורס מתשאלים קרביים או צלמים קרביים או קורס חבלה. אבל קורס כלבנים זה ממש לא אופציה...

מכיר את האירוע של גדוד 51 ש"שכח" חייל בעזה? אחת מהסיבות הייתה כוח חביר שלא ידע איך להתנהג.
_____________________________________
"בטבע הסוס הוא בלונדינית מטומטמת. גם טיפש וגם בעל נורמות מיניות מופקרות.אי לכך, אני גאה להיות חמור."

אראל סג"ל

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ותודה לדורון

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #51  
ישן 27-09-2012, 12:32
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות
 
חבר מתאריך: 07.04.02
הודעות: 23,839
Facebook profile Follow me...
כתבה הכתבה במלואה (כולל השטויות שנדחפו לכתב והוא חזר עליהן בדפוס)
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי deltaforce שמתחילה ב ""הלוחמים מגלילות"(כתבה מ"ישראל היום")"

הלוחמים מגלילות
תכירו את 8200 החדשה: כבר לא יחידה אליטיסטית שמסתכלת על הצבא מלמעלה, אלא סוכנות מודיעין רבת זרועות, העוסקת גם בלחימה
גדוד הלוחמים של היחידה, הנחשף כאן לראשונה, משלב ידע טכנולוגי ומודיעיני עם יכולות קרביות
חייליו מתלווים ליחידות הפועלות בשטח ואוספים מודיעין טקטי, שאי אפשר להגיע אליו בדרך אחרת
המג"ד, סא"ל ו': "ככה אמא יכולה לספר שהילד ב-8200, ואבא יכול להגיד שהילד קרבי"

יואב לימור ישראל היום 25.9.2012


ערב יום הכיפורים הוא זמן מצוין לבקר ב-8200. יחידת האיסוף המרכזית של צה"ל, שכשלה לפני 39 שנים וצברה מאז עוצמה אדירה, נמצאת בשנים האחרונות על פרשת דרכים - תולדה של השינויים הטכנולוגיים העולמיים, אבל לא פחות מזה, של תהפוכות המזרח התיכון והשתנות אופי הלחימה.


8200 היא שם קוד ללא מעט דברים. המבוגרים יזכירו מן הסתם את הקב"ר (קצין בינה רשתית) ממוצב החרמון, שנפל בשבי הסורי והסגיר את סודות צה"ל הכמוסים ביותר. הצעירים יצביעו על עשרות הסטארט-אפים המוצלחים שהקימו יוצאי היחידה. והלוחמים - על היחידה מגלילות, שכונתה פעם "חמש ורבע", על שם מספרה הראשון, 515, אבל לא פחות מזה, על שם השעה שבה הלכו חייליה הביתה.


כל הסטריאוטיפים, נכונים יותר או פחות, לא מגרדים אפילו את ליבת העשייה של 8200. חיפוש שטחי בגוגל מעלה לא פחות מ-12.5 מיליון תוצאות, וגם זה רק קצה הקרחון. אם יש משהו שב-8200 הקפידו עליו כל השנים, גם היום, זה מידור קיצוני. מיונים קפדניים, הנחיות דרקוניות על שימוש במידע ועל הגבלת שימוש פרטי בטכנולוגיות, והקפדה מוחלטת על הימנעות ממגע עם זרים ועם עיתונאים - כל אלה הם אבני יסוד בהתנהלות היחידה, וסיבה מרכזית להילת המסתורין שעוטפת אותה מאז הקמתה.


לכן גם נדירה כל כך החשיפה של היחידה עכשיו, בלעדית ל"ישראל היום". די היה לראות את פניהם של אנשי המטה ואנשי השטח של 8200 למראה עיתונאי וצלם, כדי להבין עד כמה הסיטואציה הזאת זרה ומוזרה להם. מבחינתם, איש עוד לא הצטער על מילה שלא נאמרה או על תמונה שלא צולמה; כמי שיודעים מה כוחו של איסוף מודיעין, הם חזרו שוב ושוב על המשפט "אין ספק שנסראללה יקרא את הכתבה הזאת, ולא רק הוא".


מה הקשר לסטאקסנט?

עם כל הזהירות, אפשר בשקט לומר ש-8200 כובשת בשנים האחרונות עוד ועוד חלקות מבצעיות בצה"ל, וכפועל יוצא, גם עוד ועוד תקציבים וכוח אדם. אם בעבר היה עיקר עיסוקה באיסוף אותות אלקטרוניים (סיגינט), הרי בשנים האחרונות נוסף לה מימד משמעותי חדש: הסייבר. פרסומים זרים קשרו אותה לפרויקט האמריקני-ישראלי המשותף שכונה "המשחקים האולימפיים", שבמסגרתו פותחה תוכנת הווירוס "סטאקסנט" - זו שהשביתה את מערך הצנטריפוגות במתקן האיראני בנתאנז. פרסומים אחרים קשרו אותה לסידרת תוכנות אחרות שתכליתן פגיעה ו/או איסוף מידע, באיראן, אבל לא רק.


לפני כמה חודשים, כשנחשפה התוכנה "פליים" (להבה) שעסקה באיסוף מידע, טענה חברת קספרסקי הרוסית שחשפה אותה כי זאת התוכנה המתקדמת ביותר שיוצרה מעולם. מי שעקב אחר החתימות הדיגיטליות שליוו את התוכנה מצא באחד המקומות את התאריך 2007, עדות לשנה שבה היא שוגרה, לכאורה. אם כך, קשה אפילו לדמיין באיזה מקום טכנולוגי נמצא עכשיו מי שכתב כבר לפני חמש שנים תוכנה שגם היום מוגדרת כמתקדמת ביותר.


בתחום הזה של הסייבר אחראית 8200 לצד האיסופי ולצד ההתקפי. יחידה אחרת, השייכת לאגף התקשוב, אמונה על הצד ההגנתי. בשנים האחרונות גדל התחום עד כדי כך, שבמסגרת ההכנות לתוכנית הרב-שנתית החדשה של צה"ל הוצגה לרמטכ"ל דרישה למשאבים נוספים בהיקף נרחב לתחום הסייבר בלבד; גנץ אישר רק חלק מהסכום, אבל הבטיח לראש אמ"ן ולמפקד 8200 כי בכל מקום שבו יביאו פתרון או פריצת דרך טכנולוגית שתחייב מימון נוסף - הכסף יגיע מייד.


גם השמיים הם לא גבול

8200, שכבר היתה היחידה הגדולה בצה"ל, גדלה עוד בשנים האחרונות. עשרות אלפי אנשים משרתים תחת תא"ל נ', שמקבל מהצבא פריבילגיה אחת מרכזית: לבחור ראשון את מי שהוא רוצה מקרב בני הנוער המתגייסים. רק קורס טיס בוחר לפני 8200, וגם זה מן הסתם ישתנה בעתיד הקרוב - לא רק בגלל העלייה הדרמטית בחשיבותו של המימד הטכנולוגי, אלא גם בגלל הגידול בכמות המטוסים הלא מאוישים והצורך הפוחת בטייסים (ב-8200 צוחקים שאוטוטו הם גם יפעילו מרחוק את מטוסי חיל האוויר).


הדרישה העיקרית היא למוחות מבריקים במדעים מדויקים: מתמטיקה, פיזיקה, וכמובן, מחשבים. מי שמגיע ליחידה הוא אחד שמרגיש טבעי בעולמות האלה, מדבר את שפתם ומסוגל לפרוץ בהם גבולות. רובנו המוחלט לא שם, ולנצח נהיה מהגרים דוברי שפה זרה בארץ הטכנולוגיה והמחשוב. אבל אלה שחיים שם - בעיקר צעירים בני עשרה - נותנים לישראל מקום של כבוד בצמרת העולמית בתחומים הרלוונטיים. ב-8200 אוהבים לומר ש"אנחנו צריכים רק לבחור אותם, להכשיר אותם ולשמור עליהם שלא יעשו יותר מדי שטויות", ומהרגע הזה גם השמיים הם לא גבול. בעולם שבו איראן קרובה בדיוק כמו ירושלים, ו"חלונות" קיימת בדמשק בדיוק כמו בתל אביב, תלויה ישראל בעיקר בעצמה וביכולות של אנשי 8200.


ישראל היתה חלוצה בתחום הסייבר, והיא עדיין נהנית במידה רבה מפירות הראשוניות. בשונה מתחומים אחרים, שבהם היחידה גם פיתחה בעצמה את רוב הטכנולוגיות, כאן היא נשענת על מיקרוסופט ועל אפל. אבל בעוד אנחנו רואים בכל פיתוח חדש מכשיר שימושי, 8200 רואה בהם מקפצה למקומות שנתפסים כלא חדירים ולמבצעים שנחשבים בלתי אפשריים.


הראשוניות הזאת מייחדת את 8200 מאז שהוקמה, גם בעולם הסיגינטי. סיפורים רבים נלחשים מפה לאוזן, וקצתם, כמו השיחה בין נאצר לחוסיין ביום השני של מלחמת ששת הימים, פורסמו. אבל רוב המידע שנאסף לאורך השנים נותר עלום, אצור בכספות ובמוחם של מעט שותפי סוד. חשיבותו היתה ועודנה קריטית לביטחון המדינה, להצלת חיי אדם ולהבנת מהלכים ותהליכים, אבל גם להכרת מגבלות הכוח ולחשיבות ההסתכלות פנימה, לתוך ישראל בכלל וצה"ל בפרט, ולא רק החוצה.


וזה, בתמצית, התהליך הדרמטי שעברה 8200 בשנים האחרונות: מיחידה שמשרתת בעיקר קברניטים - ליחידה שמשרתת קברניטים וחיילים. מי שהתחיל את התהליך הזה היה תא"ל (היום במיל') פנחס בוכריס, לימים מנכ"ל משרד הביטחון וכיום מנכ"ל בז"ן, שכמפקד 8200 בשלהי שנות ה-90 החליט להשמיש את המידע שמלקטת היחידה גם לצרכים טקטיים. הימים היו ימי הלחימה בלבנון, חיזבאללה איתגר את צה"ל, ובוכריס השכיל להבין שהיחידה, על יכולותיה, תקציבה וכוח האדם שלה, לא יכולה להישאר מחוץ למאמץ המרכזי של הצבא.


התהליך הזה הואץ מאוד באינתיפאדה השנייה, ול-8200 היה מקום של כבוד (שנותר עלום), לצד השב"כ, בסיכול הטרור הפלשתיני. היחידה ריכזה יכולות ליהודה ושומרון ואיפשרה ללוחמי צה"ל ולרכזי השב"כ ליירט מחבלים ומטענים ולבצע אלפי מעצרים, שחסכו חיים בישראל. כחלק מהפעילות גם החלו חייליה לצאת לשטח ולשפר יכולת בסיסית שהיתה קיימת גם בעבר, אבל בשנות הלחימה בטרור הפלשתיני הפכה לצורך כמעט קיומי: לפעול מהשטח במקום מבסיסי היחידה המרוחקים, כדי לקצר מעגלים.


כפועל יוצא, הוקם ביחידה גדוד לוחם במתכונת צבאית מלאה, שנחשף כעת לראשונה. המג"ד, סא"ל ו', הוא מהנדס ואיש 8200 ("אשתי מתלוננת שהתחתנה עם איש 8200 וקיבלה לוחם"); הסמג"ד לוחם בצנחנים; ויש מפקדי פלוגות ומפקדי צוותים ולוחמים, שבעבר לוקטו מקרב אנשי סיירות ונושרי קורס טיס, אבל החל מהשנה שעברה מגויסים באופן ייעודי ל-8200.


באוויר בים וביבשה

המחזור הראשון שהתגייס לגדוד סיים את ההכשרה בשבוע שעבר. 11 חודשים, שראשיתם בארבעה חודשי טירונות בבסיס סיירים (רובאי 06), והמשכם בחודש טירונות יחידה בגלילות ובחצי שנה של הכשרות מקצועיות, שנועדו להפוך אותם לאנשי סיגינט. מעתה הם יחברו ליחידות לוחמות ויצטרפו למבצעים, בשתי משימות עיקריות: סגירת מעגלי מודיעין וטכנולוגיה, תוך כדי שימוש ביכולות של 8200 כדי לאפשר סיכול יעיל ומהיר יותר; ואיסוף מודיעין טקטי בשטח. בתרגיל שבו נכחנו נדרשו הלוחמים לפרוץ לכספות ולמחשבים בשטח, כדי לאתר ולשלוף מהם מידע חיוני שיועבר לניתוח ביחידה ובגורמי מודיעין אחרים.


בשיגרה, אם יש כזאת במזרח התיכון, יושב הגדוד בבסיס האם בגלילות. אבל חיי היום-יום של הלוחמים רחוקים מאוד מההווי הג'ובניקי של גלילות: עבורם מדובר בבסיס סגור, עם יציאות מצומצמות ושיגרת כוננויות קבועה. אין כמעט יום שהם לא מוקפצים למבצע כלשהו, בדרך כלל בצוותים קטנים של שניים-שלושה לוחמים; מאותו רגע מתחיל נוהל קרב, שנמשך בחבירה למפקדים בשטח (בדרך כלל מפקדי החטיבות) ולאנשי השב"כ ומסתיים בהתלוות לכוחות הלוחמים - בדרך כלל יחידת עילית או כוח חי"ר.


חלקם מדברים ערבית, חלקם לא. כולם מיומנים לא רק בהפעלת הטכנולוגיות ובפתרון הבעיות שעלולות לצוץ במהלך המבצע, אלא גם בלחימה ממש. לא פעם הם מוצאים את עצמם תחת אש.


"בשנה האחרונה עשה הגדוד יותר מ-300 מבצעים", מספר המג"ד, סא"ל ו'. "ברוב המוחלט של המקרים היה מדובר במבצעים שלא נמצא להם פתרון טכנולוגי בדרכים אחרות, ואנחנו נדרשנו להגיע לשטח כדי לתת תשובות". במילים אחרות, לוחמי הגדוד לוקחים את היכולות של 8200 "הגדולה", ומורידים אותן לשטח שנחשב בעייתי לכיסוי. הקירבה של לוחמי היחידה אל היחידות הלוחמות מאפשרת פתרון ממוקד של בעיות ומיצוי מהיר יותר של אמצעים טכנולוגיים ומודיעיניים.


את מרבית פעילותה מבצעת היחידה בסיכול טרור ביו"ש, אבל לזכותה רשומים גם שורה של מבצעים באוויר ובים, וכמובן בגזרות אחרות. "בעופרת יצוקה הצלחנו לגלות בשטח מודיעין קונקרטי, שלא פעם הציל חיי לוחמים", אומר אל"מ י', ראש מטה 8200. "למשל הגענו למידע על מיקושים או על מלכודים של בתים, שבעקבותיו שונו תוכניות מבצעיות ונמנעה כניסה של כוחות למקומות שהיו עלולים להיות מלכודת מוות. זה בפירוש מידע שלא היה אפשר להגיע אליו בלי להיות שם, ובכך ייחודו של הגדוד".


8200 זה קרבי, אחי

"הרבה צעירים מצוינים שוקלים להגיע ל-8200, אבל מעדיפים בסוף ללכת ליחידות קרביות", אומר אל"מ י'. "גדוד הלוחמים נותן להם ליהנות משני העולמות - גם להיות קרביים וגם להשתייך ליחידה". והמג"ד ו' מחדד: "אמא תוכל לספר שהוא ב-8200, ואבא יוכל להגיד שהילד קרבי".


שיחה עם הלוחמים הצעירים, שסיימו עכשיו את מסלול ההכשרה, מגלה שהשילוב הזה בין טכנולוגיה לקרבי היה מוקד המשיכה העיקרי שהביא אותם לגדוד. "למדתי במגמה ריאלית בתיכון והתלבטתי בין מודיעין לבין תפקיד של לוחם", אומר תירוש מראש העין. "כשהם פנו אלי ניסיתי למצוא אנשים שהיו כאן, שיספרו לי מה בדיוק עושה הגדוד, ולא הצלחתי, כי הכל כאן מאוד ממודר. החלטתי לנסות בכל זאת, ופגעתי בול".


ועדיין, בעולם של הקרביים, ל-8200 אין יתרון ממשי. בשונה מהעולמות הטכנולוגיים, שבהם היא מצביעה על בוגר תיכון ומלקטת אותו בלעדית, על הלוחמים מתחרה היחידה עם שלל יחידות צה"ל, חלקן סקסיות ומושכות בהרבה. כדי לגשר על הפער הזה החליטה 8200 לחשוף את הגדוד בכתבה הזאת.


"אנחנו רוצים להגיע לאנשים חדשים, לצעירים שלא יודעים ש-8200 זאת לא רק יחידה שיושבת מתחת לאורות ניאון משמונה עד חמש, אלא מקום שיש בו גם הרבה דברים מאתגרים וקרביים", אומר אל"מ א'. "היתרון שלנו הוא בשילוב: כל כוחו של הגדוד הוא בהישענותו על עוצמת היחידה והיכולות שלה".


הפנייה לצעירים כעת נועדה לחדד את הזרוע הקרבית הזאת, שמרחיבה את סל האפשרויות של היחידה-האם. לדעת מפקד הגדוד, בדיוק כמו בפעילות מבצעית, גם במלחמה על ליבם של המתגייסים צריך הגדוד ליזום כדי להצליח. היחידה מתכוונת לגייס שני מחזורי לוחמים בכל שנתון, ובתוך כמה שנים להפוך לשחקן מרכזי על מגרש הגיוסים, לצד יחידות החי"ר.


היחידה ירדה אל העם

ב-8200 מאמינים שהמלחמה הבאה תקהה את התחושות הקשות והמשקעים שנותרו ממלחמת לבנון השנייה. היחידה הגיעה למלחמה ב-2006 עם הרבה מאוד יכולת, אבל זו התגלתה כבעלת ערך שולי בלבד. במשך 35 ימי לחימה עשתה היחידה מאמץ אדיר, בכל החזית, עם רלוונטיות קטנה מאוד; היא השפיעה, אולי, בסוגיות האסטרטגיות - למשל בהבנה שסוריה לא מתכוונת להצטרף למלחמה - אבל לא הביאה מודיעין משמעותי שיאפשר לצה"ל להכריע, לא מול חיזבאללה והנהגתו בביירות, ואפילו לא לטובת הכוחות שנלחמו בסמטאות בינת ג'בייל ועייתה א-שעב. נוצרה תחושה ש-8200 הגדולה, על כל יכולותיה, פשוט לא מצליחה לעשות את ההבדל שינצח את המלחמה.


תוצאות המלחמה ותחושת חוסר הרלוונטיות הכניסו את 8200 לתהליך עמוק של הפקת לקחים, במטרה לגשר על הפערים ולהיות מוכנים יותר למלחמה הבאה. כחלק מכך בוצעו שינויים מבניים ביחידה בפרט ובאמ"ן בכלל, ובהם הקמת חטיבת ההפעלה, שנועדה לכוון את איסוף המודיעין לצורכי הכוחות ולהנגיש את המודיעין שנאסף לכוחות עצמם.


במקביל, התקרבה 8200 לשטח. ירדה אל העם. לא עוד היחידה האליטיסטית מגלילות: בשנים האחרונות נוכחים אנשיה בכל תרגיל, בכל קבוצת פקודות ובכל מבצע, מתוך הבנה שללא שיתוף הפעולה הזה, יהיה בלתי אפשרי להכריע את המלחמה הבאה. הגדוד הלוחם, שיצוּות לכוחות השונים, משתלב בתפיסה הרחבה הזאת, שנועדה לבצע את מה שמכונה בצה"ל "שילוביות אופרטיבית" של מבצעים-מודיעין-אש, והכל כאן ועכשיו.


מבחינת 8200, או בשמה הרשמי "יחידת האיסוף המרכזית", מדובר בשינוי דרמטי. על המנעד שבין התרעה להכרעה, תפקידה המרכזי היה להביא את ההתרעה על מלחמה. להאזין ולעקוב אחר מקורות אסטרטגיים, לפענח ולהבין מה הם מתכננים, ולהביא למקבלי ההחלטות את המידע שיאפשר למנוע מלחמה או להקדים לה מכת מנע. התפיסה היתה כי בכך נעשתה 80 אחוז מהעבודה. היום, המצב שונה.


פייסבוק וטוויטר על הכוונת

בהערכת המודיעין השנתית, שהוצגה לממשלה לפני שלושה שבועות, קובע אגף המודיעין כי הסבירות שמדינה ערבית תפתח נגדנו במלחמה נמוכה מאוד. מנגד, עלתה דרמטית הסבירות שנידרדר למלחמה כזאת בעקבות אירועים לא מתוכננים: תקריות גבול, פיגועי טרור גדולים או העברה של אמצעי לחימה אסטרטגיים לידיים לא אחראיות.


גם האיסוף השתנה מן הקצה אל הקצה: לא עוד כמה מנהיגים שצריך לפענח את כוונותיהם, אלא ערב-רב של ארגונים וקבוצות עם כוונות שונות, לעיתים סותרות. מהפכות האביב הערבי חייבו את 8200 להתחיל לעקוב גם אחרי מדיות חברתיות, דוגמת פייסבוק וטוויטר, כדי לנסות לאתר סימנים לשינויים, ואחרי ארגוני אופוזיציה וטרור, שבעבר לא היו יעד.


קחו את סיני, למשל. עד לפני שנתיים ישראל כמעט לא עסקה בסיני, כתוצאה מהסכם השלום והשקט היחסי בגבול. אולם נפילת שלטון מובארק, התעצמות הטרור בעזה, חדירת גורמי ג'יהאד עולמי לחצי האי וזרם הפליטים שהגיע לישראל מאפריקה חייבו מאמץ מודיעיני מרוכז, ש-8200 היא חלק משמעותי בו. היחידה נדרשה להפנות משאבים ואמצעים ליעד החדש. אם בעבר היה אפשר לחלק את המאמץ הטכני בין מומחים שעסקו בעזה, מומחים שעסקו במצרים ומומחים שעסקו בגורמי טרור עולמיים, היום נדרשת פעולה משולבת כדי לענות על איומים משולבים של פיגועים על הגדר, מעבר של הגדר וירי מעל הגדר.


הגדוד הלוחם הוא רק חלק קטן מהטיפול בכאב הראש האזורי, שרק הולך וגדל. ההבנה - שבמקום 80 אחוזים התרעה ו-20 אחוזים הכרעה התהפך תפקידה של 8200 - חילחלה עמוק ביחידה, והיום היא מכוונת להיות רלוונטית ואקטיבית בכל מתאר, בשיגרה ובחירום. יודעי דבר אומרים שהתוצאות הגלויות ייראו במלחמה, ואת אלו החסויות לא נדע, כנראה, לעולם.
* * *
"הפכנו להיות חלק מהצבא הלוחם"
"8200 הפיקה את לקחי מלחמות העבר, ובעיקר מלחמת לבנון השנייה, ותהיה טובה יותר בפעם הבאה", אומר תא"ל נ', מפקד 8200, בראיון ראשון ובלעדי


"המבחן של 8200 הוא ברלוונטיות המודיעינית, ולא בכך שנהיה הקטליזטור לסטארט-אפ הבא", אומר תא"ל נ', מפקד 8200, בראיון ראשון ובלעדי. "אני לא מתגאה באקזיטים של בוגרי היחידה. אני גם לא מתבייש בהם, כמובן, כי הם חלק מעוצמתה של מדינה. אבל לא זאת המטרה שלנו כאן".


כמו ללוחמיו, גם לתא"ל נ' החשיפה לתקשורת - אפילו עצם המפגש עם עיתונאים - רחוקים מלהיות טבעיים. הוא בורר מילים בקפידה, חוזר ומדגיש את המינוחים שלמד זה עתה, "לציטוט" ו"לא לציטוט", ומדגיש שפוטנציאל הנזק הוא כל כך גדול, שזהירות היא כלל בטיחות אלמנטרי. "היה אצלנו ויכוח גדול ביחידה אם לחשוף ולהיחשף", הוא מודה, "רבים התנגדו, בעיקר מהנימוק שאנחנו מחנכים לשקט, לדומייה ולחיסיון - ופתאום חושפים".


הוא עצמו מורגל היטב בשקט ובחיסיון. הוא התגייס ליחידה מסווגת במערך המ"מ (מבצעים מיוחדים), גדל בה, ולימים פיקד עליה. בדומה לבוגרים נוספים של המערך (שבהם טל רוסו ונועם תיבון), גם נ' קיבל את דרגות הקצונה למרות שמעולם לא עשה קורס קצינים. לאחר שפיקד על היחידה מונה לסגן מפקד ביחידה הטכנולוגית של אמ"ן, ואחר כך הושאל לכמה שנים למוסד. כשחזר, קיבל את הפיקוד על היחידה הטכנולוגית, ובהמשך מונה לסגן מפקד 8200. לפני כשלוש שנים החליף את דני הררי כמפקד היחידה והועלה לדרגת תת-אלוף.


"8200 הפכה להיות חלק מהצבא הלוחם", אומר נ'. "אם זה אומר רשת, אז נעביר את זה ברשת, ואם זה אומר שטח ולהילחם בשטח - לעצור ראש חוליית טרור באיו"ש או להילחם בלבנון - נהיה שם. לא תמיד אפשר לעשות הכל מהבסיסים שלנו, ולכן אנחנו נמצאים גם בשטח. תפקידו של הגדוד הלוחם הוא להיות במקומות שבהם אני צריך להגיע פיזית לקצה".


היעד שלו, הוא מודה, הוא המתגייסים שמתלבטים בין גולני לנח"ל, והוא רוצה אותם אצלו כלוחמים. "הם צריכים לדעת שאנחנו לא רק 8200 האליטיסטית שיושבת ליד רמת השרון, אלא יחידה גדולה שפרושה בכל הארץ ורלוונטית לכל מבצע. בניגוד לגאוני מתמטיקה וסייבר, לוחמים אני לא בוחר ראשון, אבל אני צריך מאוד. זה גם סוג של מסר לצבא פנימה, למפקדי החטיבות והפלוגות - שיידעו שיש חיה כזאת".


נ' משוכנע כי "8200 הפיקה את לקחי מלחמות העבר, בעיקר מלחמת לבנון השנייה, ותהיה טובה יותר בפעם הבאה. נצוות אנשים למקומות שבהם הפוטנציאל שלהם גדול יותר, על בסיס קשר הדוק עם התוכניות האופרטיביות", הוא מבטיח. המטרה כפולה: להיות רלוונטיים במאמץ להקטין את היקף ירי הטילים והרקטות על העורף, ובד בבד להביא מודיעין רלוונטי שיסייע לכוחות הלוחמים להתגונן מפני מיקושים, מטענים וטילים נגד טנקים ולהתקדם מהר יותר.


"אנחנו חלק מארגון לוחם וצריכים להיות רלוונטיים לא רק למקבלי ההחלטות ולראש חטיבת המחקר באמ"ן אלא גם ברמה הרחבה יותר, כסוכנות לאומית שנותנת שירות לכולם, וגם ברמה המבצעית הטקטית. אנחנו מקבלים לא מעט כסף ואת טובי האנשים, וזה שם עלינו אחריות כבדה, לכן מחובתי להיות עם מח"ט הצנחנים במשימה הבאה שלו".


נ' נזהר מאוד כשהוא מתייחס לעולם הסייבר, שהפך סקסי מאוד בשנתיים האחרונות, עולם שבו 8200 נחשבת לפורצת דרך עולמית. הוא משתדל לא לחשוף פרטים, נמנע מרמיזות ונשמר לא ליפול למלכודות.


"אנחנו ארגון טכנולוגי מוביל, כנראה מהטובים בעולם", הוא אומר. "בתחרות הזאת אנחנו מבינים שלייצר את הפער הטכנולוגי יש יתרון אדיר. אבל כל זה לא רלוונטי אם אתה לא מבין מי האויב בצד האדום ומי האופרטור בצד הכחול. הטכנולוגיה היא לא שם המשחק, מה שחשוב הוא איך אתה משתמש בה כדי להכריע את האויב".
_____________________________________
אני כותב רק מה שאני יודע, או שאני חושב שאני יודע ואם אין לי מה להוסיף - אני שותק, מקשיב ולומד!
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
© יוסיפון - על כל האמור בהודעה זו חלים כל כללי זכויות היוצרים הקבועים בחוק. לשם קבלת הרשאה להעתקה או לשימוש במידע יש לפנות אלי לדוא"ל yossifoon@fresh.co.il

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #52  
ישן 27-09-2012, 14:34
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות
 
חבר מתאריך: 07.04.02
הודעות: 23,839
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "הכתבה במלואה (כולל השטויות שנדחפו לכתב והוא חזר עליהן בדפוס)"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יואב לימור
8200 יחידת האיסוף המרכזית של צה"ל, שכשלה לפני 39 שנים
יחידת האיסוף כשלה בניבוי פרוץ מלחמת יו"כ?! ואללה?!
חשבתי שהבעיות היו (בעיקר) בחטיבת המחקר ואצל הקברניטים.
דווקא מידע שנאסף הצביע על מלחמה, אך בחטיבת המחקר ובלשכת ראמ"ן החליטו ללכת עם הקונספציה ולא עם העובדות האיסופיות.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יואב לימור
חיפוש שטחי בגוגל מעלה לא פחות מ-12.5 מיליון תוצאות,

הגוגל שלך שבור!
אצלי יש 105 מליון תוצאות


ציטוט:
במקור נכתב על ידי יואב לימור
אם יש משהו שב-8200 הקפידו עליו כל השנים, גם היום, זה מידור קיצוני. מיונים קפדניים, הנחיות דרקוניות על שימוש במידע ועל הגבלת שימוש פרטי בטכנולוגיות, והקפדה מוחלטת על הימנעות ממגע עם זרים ועם עיתונאים - כל אלה הם אבני יסוד בהתנהלות היחידה, וסיבה מרכזית להילת המסתורין שעוטפת אותה מאז הקמתה.
פחחחח!
עיון במעלה האשכול יסביר חלק מהגיחוח.
אפשר גם למצוא נתונים נוספים בתוצאות החיפוש בגוגל, בקבוצות בפייסבוק ובלינקדין ובעוד ה-מ-ו-ן מקומות!


ציטוט:
במקור נכתב על ידי יואב לימור
עם כל הזהירות, אפשר בשקט לומר ש-8200 כובשת בשנים האחרונות עוד ועוד חלקות מבצעיות בצה"ל, וכפועל יוצא, גם עוד ועוד תקציבים וכוח אדם.
אמת. ודווקא בשל כך, כתבה על 8200 דורשת (מלבד דברי השבח המוזמנים) גם התייחסויות לשתי נקודות חשובות: הראשונה, מן הזווית שהיחידה תראה כחיובית - שילוב חרדים בתפקידים שונים ביחידה, והאחרת, שלילית - ביקורת על משאבת התקציבים האדירה (שלא כולם מבוזבזים על איסוף תוצאות בדיקות השתן של נסראללה).

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יואב לימור
אם בעבר היה עיקר עיסוקה באיסוף אותות אלקטרוניים (סיגינט), הרי בשנים האחרונות נוסף לה מימד משמעותי חדש: הסייבר.

המשפט שפתח את הפסקה דיבר על כיבוש חלקות מבצעיות בצה"ל. לוחמת הסייבר, ההגנתית וההתקפית, הינה תחום חשוב מאד, אבל, האם היא "מבצעית"?
מאיזה יחידה מבצעית היה צריך לכבוש את תחום הסייבר? הייתכן שאנשי 8200 הלכו מכות עם (פלוגת סייבר) פלס"ר גולני מי ישלוט על תחום הסייבר, וגם ניצחו?!

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יואב לימור
"חלונות" קיימת בדמשק בדיוק כמו בתל אביב, תלויה ישראל בעיקר בעצמה וביכולות של אנשי 8200... כאן היא נשענת על מיקרוסופט ועל אפל.
כרגיל, עצוב וראוי לציון


ציטוט:
במקור נכתב על ידי יואב לימור
וזה, בתמצית, התהליך הדרמטי שעברה 8200 בשנים האחרונות: מיחידה שמשרתת בעיקר קברניטים - ליחידה שמשרתת קברניטים וחיילים. מי שהתחיל את התהליך הזה היה תא"ל (היום במיל') פנחס בוכריס, לימים מנכ"ל משרד הביטחון וכיום מנכ"ל בז"ן, שכמפקד 8200 בשלהי שנות ה-90 החליט להשמיש את המידע שמלקטת היחידה גם לצרכים טקטיים.
בקשר ל"ירידה לרמת המודיעין הטקטי" אין לי, כרגע, מסמכים כדי לאשר זאת, אבל אני כן זוכר שלתא"ל דודו צור מגיע הרבה קרדיט על המהלך הזה. לא פחות מבוכריס.


ציטוט:
במקור נכתב על ידי יואב לימור
המחזור הראשון שהתגייס לגדוד סיים את ההכשרה בשבוע שעבר. 11 חודשים, שראשיתם בארבעה חודשי טירונות בבסיס סיירים (רובאי 06)
???
חודשיים טירונות 03 וחודשיים מ"כים מקוצר שהביאו אותם לרמת לוחם מוד"ש 06. לא רובאי 06.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יואב לימור
והמשכם בחודש טירונות יחידה בגלילות
השלמה לסמלי מודיעין? שוס! זה אותו מסלול מוד"ש כמו שהיה משנות ה90 ועד היום.
אז מה השתנה? הכשרה לפריצת כספות וסיסמאות מחשב?!


ציטוט:
במקור נכתב על ידי יואב לימור
לא פעם הם מוצאים את עצמם תחת אש. "בשנה האחרונה עשה הגדוד יותר מ-300 מבצעים", מספר המג"ד, סא"ל ו'. "ברוב המוחלט של המקרים היה מדובר במבצעים שלא נמצא להם פתרון טכנולוגי בדרכים אחרות, ואנחנו נדרשנו להגיע לשטח כדי לתת תשובות".
הם רק סיימו מסלול (של 11 חודש) או שהם כבר פעילים מבצעית במשך שנה?
ציטוט:
במקור נכתב על ידי יואב לימור
"בעופרת יצוקה הצלחנו לגלות בשטח מודיעין קונקרטי, שלא פעם הציל חיי לוחמים... זה בפירוש מידע שלא היה אפשר להגיע אליו בלי להיות שם, ובכך ייחודו של הגדוד".


עופרת יצוקה!
הם עוד לא התגייסו בכלל!!!
אה!
אולי היחידה היא בכלל לא יחידה סדירה, אלא יחידת מילואים מבצעית, ורק עכשיו הוסיפו לה לוחמים בסדיר (קרי, המבצעים המהוללים הם של המילואימניקים ולא של הסדירים)?!
כרגיל, היחידה "ששומרת" על מידור וסודיות ולא מדברת עם עיתונאים (בדרך-כלל), שוב חושפת מידע מיותר...


ציטוט:
במקור נכתב על ידי יואב לימור
בעולם של הקרביים, ל-8200 אין יתרון ממשי. בשונה מהעולמות הטכנולוגיים, שבהם היא מצביעה על בוגר תיכון ומלקטת אותו בלעדית, על הלוחמים מתחרה היחידה עם שלל יחידות צה"ל, חלקן סקסיות ומושכות בהרבה. כדי לגשר על הפער הזה החליטה 8200 לחשוף את הגדוד בכתבה הזאת.
יצא המרצע מן השק. זו הסיבה היחידה לכתבה. היה ראוי לכתוב בתחילת הכתבה פסקה בסגנון:
"גילוי נאות - הכתבה הבאה הינה כתבת פרסום מוזמנת ע"י יחידה 8200.
הכתב היה אורח היחידה ונהנה מפינוק שמעט מאד אנשי תקשורת זכו לקבל, אם בכלל.
לכן, לא תמצאו בכתבה זו מילה רעה על היחידה. להפך, הכתבה תכלול אך ורק דברי שבח והלל שהועברו אל הכתב ע"י מארחיו, חלקם אינם מדוייקים, בלשון המעטה. חלקם מנותקים מן המציאות.
כל המתגייס ליחידה 8200 על בסיס קריאת כתבה זו עושה כן על אחריותו בלבד. ואל לו לצפות כי שירותו הצבאי יהיה דומה למתואר להלן.
התמונות להמחשה בלבד
."

את מה שהיה לי לומר על אוסינט ישראלי (איסוף באינטרנט בכלל וברשתות חברתיות בפרט) אמרתי כבר בהזדמנויות רבות אחרות.
בקצירת האומר:
א. בוקר טוב וברוכים הבאים למציאות של המאה ה-20 (אין כאן טעות כתיב. פשוט, מישהו נרדם במשך עשור, לפחות).
ב. למה דווקא 8200 צריכים להיות ממונים על התחום הזה? אם בגלל שסינפו אליהם גורמים אחרים. אז סחטיין על המידע המיותר.
ג. כדאי שמאמצי האיסוף יופנו גם לסיכול של דלף מתוך היחידה ויחידות נוספות באמ"ן. כמויות המידע שזולג מאמ"ן אל הרשתות הפתוחות היא עצומה ועצובה (ראו למעלה).


_____________________________________
אני כותב רק מה שאני יודע, או שאני חושב שאני יודע ואם אין לי מה להוסיף - אני שותק, מקשיב ולומד!
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
© יוסיפון - על כל האמור בהודעה זו חלים כל כללי זכויות היוצרים הקבועים בחוק. לשם קבלת הרשאה להעתקה או לשימוש במידע יש לפנות אלי לדוא"ל yossifoon@fresh.co.il

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #56  
ישן 27-09-2012, 17:28
  Amit_r Amit_r אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 22.03.09
הודעות: 20
גם אני קראתי את הכתבה
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "[QUOTE=יואב לימור]..."

ואני מוכרח להגיד שמעבר להכשרה "קרבית יותר" ביחס לאנשי היחידה הנ"ל לא מצאתי בה שום דבר חושפני או מסעיר. בהחלט כפי שנכתב מזהים בכתוב בעיקר ריח של יחצנות ואגו (וגם זה, לא חדש).

אישית, כמי שבא מהתחום בסדיר והשתחרר כבר לפני 7 שנים, הכתבה הזו יש מישמש שבלבל אותי מאוד (ואולי זה בעצם טוב). אם להתעלם לרגע מהיעוד הלא ברור של הגדוד ה"חדש" הזה, ניתן לציין, שוב, שהפקת סיגינט, בשטח ולא בבסיסים עורפיים, לצרכים מבצעיים טקטיים (וגם אסטרטגים), קיימת עוד מתקופת הש"י בתצורה כזו או אחרת. אני כן יכול להגיד שלפחות בזמני, כולם היו ג'ובניקים, ללא קשר היכן שובצו והיכן שרתו. מחשבה שעברה לי היא האם לדוגמא, היו החיילים במוצב החרמון, ערב מלחמת יום כיפור קרביים יותר, האם זה היה משפר במשהו את מהלך הלחימה ונפילת המוצב בידי הסורים..

בכל מקרה, לדעתי, מזה שנים רבות נעה היחידה על מטוטלת ארגונית שבין הרצון להיות "בשטח" לבין הרצון להיות בעורף כאשר לרוב מי שנותן את הטון בעניין הוא מפקד היחידה ועדיף שהיה בדעה אחת עם ראש אמ"ן. טבעי גם שמפקדי יחידה שהגיעו מהסביבה המודיעינית / טכנולוגית / מחקרית (כמו בזמני, כאשר יאיר כהן היה מפקד היחידה ופרקש ראש אמ"ן) תהיה גישה פרו-עורפית, לעבודת מודיעין שקטה, פורצת דרך טכנולוגית ושנעשית בצללים, ואילו כאשר מפקד היחידה מוצנח מהיכן שהו,כמו סיירת מטכ"ל או צנחנים, אך טבעי שירצה שהיחידה תהיה בחזית הלחימה, פיזית.

אותי זה לא כל כך מעניין כל עוד העבודה מתבצעת כמו שצריך. מאד מפריעה לי התופעה הרווחת שכל הזמן צריך "להמציא" את הגלגל מחדש וזאת, רק בגלל שמישהו הזניח, לא תיקצב או לא ראה את הצורך בתקופה מסוימת לשמר יכולות שלקח הרבה זמן, ידע, יזע ודם לשכלל.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #65  
ישן 04-10-2016, 11:12
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון
 
חבר מתאריך: 26.11.05
הודעות: 9,051
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 61 שנכתבה על ידי האזרח שמתחילה ב "זה לא שעשועון, זה יחסי ציבור ליחידה חדשה..."

נכון הכתבות האלה זה לא שעשועון וזה גם לא מצחיק.

למי בדיוק יח"צ?
אם זה למלש"בים? יש לאמ"ן מנגנון איתור ומיון מאד מתוחכם לכל היחידות של אמ"ן (כולל היחידה הזו, 504 וכו'), בשבילם לא צריך כתבות.
אם זה לאגו של מפקדי היחידה/8200/אמ"ן/דו"צ? אז אני מאד מודאג, בקצב הזה עוד יעשו מצעד גאווה צבאי
אם זה לציבור? הרוב נגד מטעמי ב"מ, אפשר לראות את זה בתגובות לכתבה

כבר טחנו עד דק את כל הנושא של כתבות על יח' מסווגות, הבנו שזה בסדר כל עוד זה נעשה בצורה מאד מינורית.
אבל לצערי בזמן האחרון כתבות "הצצה" מהסוג הזה הפכו להיות ממש מכה גם מבחינת הכמות וגם מבחינת עומק החשיפה.
מי שפותח עיניים תמיד ישים לב לעוד פרט שלכאורה לא חשוב, וכך משלימים את הפאזל - יחי ה OSINT
אבל זה בסדר, היתה אחת שאמרה שהיא לא מתרגשת ממה שהיא רואה באינטרנט...

בקיצור, כמו שסירפד כתב בחשיפה האחרונה באשכול על ש.13 - עונת המלפפונים
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...216#post4641931


נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 04-10-2016 בשעה 11:58.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #68  
ישן 04-10-2016, 12:02
צלמית המשתמש של Benjamin Willard
  משתמש זכר Benjamin Willard Benjamin Willard אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 25.04.11
הודעות: 9,931
בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "[B]אני בטוח ש 8200..."

אתה צודק לגבי osint

אבל הנקודה שלי לגבי 504 היא אחרת...

לגייס סוכן כשאתה גוף עלום שנראה בעל עוצמה, ויכולות אינסופיות, ונהנה מהאדר של גופי מודיעין אחרים; זה שונה בתכלית מיוסי ודוד מחדרה ומכבים- רעות, שדחפו למישהו אלה בתחת, והתבכיינו על זה בטלויזיה, הבזיונות שלהם מתגלים לציבור, והם צריכים ללכת לשכנע למה הם דווקא בסדר.

אפילו נתעלם מהפאשלות... יש אנשים במדינות ערב שברצינות מאמינים שמדינת ישראל שולחת נשרים, כרישים, סוכנים, ומחבלת ומתערבת בכל מה שקורה סביבם, והכל זה מזימה ציונית. האנשה, והפיכת גופי המודיעין שלנו לבני תמותה, וחשיפת היכולות והפגמים, לא תורמת לנו...
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #69  
ישן 04-10-2016, 18:47
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון
 
חבר מתאריך: 26.11.05
הודעות: 9,051
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי Benjamin Willard שמתחילה ב "אתה צודק לגבי osint אבל..."

הכתבה על 504 היא לא אחרת אלא צורה בוטה יותר של אותו תהליך מעוות.
בחשיפה כביכול של יח' מסווגות עלול להגרם נזק מערכתי אבל בחשיפת 504 אנשים מסויימים עלולים להפגע פיזית.

לי מפריע בכל כתבות "ההצצה" האלה לא רק הסכנה בעבירות ב"מ אלא גם הזילזול הבוטה של דו"צ בצבא הרגיל.
מה קורה כאן? לרוב הכתבים יוזמים את הכתבות, אבל הם רוצים כתבות סקסיות על יח' שושואיסטיות כי הם מחפשים סקופים.
וביח' דו"צ הפטיות חוגגת, ממש מצב קלאסי של הזנב מכשכש בכלב - הם רואים תקשורת וישר נעמדים דום.
מה התוצאה? הצצה לפעילות צוללת, הצצה ליח' אמ"ן, הצצה לש.13, הצצה לפעילות טייסת קרב וכו' וכו'
והכותרות? וואוו איזה דרמות - אלה המטוסים שיתקפו בעיראק, זו הצוללות שנושאת את נשק יום הדין, זו היחידה שתשתלט על הנכס הכלכלי במים הקדושים של ישראל, הנה היחידה שרצה עם רובוטים במנהרות, זו היחידה שיודעת על כל עכבר שמתעטש אצל החיזבאללה ...... תמשיך אתה.....

ומה עם הצבא הגדול שמורכב מגדודי החי"ר? השריון? הנדסה? התותחנים? התובלה? הלוגיסטיקה? הגנ"א? חיל הים? מכונאי מטוסים? שלישות? חינוך? מרכזי מזון? מרכזי חימוש דלק ותחמושת?
אלה לא מעניינים, לא את העיתונאים אבל גם לא את דו"צ.

לפעמים יש עליהם כתבות אבל מעט מידי ואפור מידי.
ברשתות החברתיות רואים מאמץ גדול יותר של דו"צ ליחצן את כולם וזה יפה.
כל חייל ירגיש טוב עם כתבה על היחידה שלו, ביח' המובחרות זה טריוויאלי רק מעצם איזכור שם היחידה, בצבא הגדול זה אוטופיה.

אם דו"צ היה מתנהל נכון הוא היה יוזם את נושא הכתבה ומזמין כתבים, מי שרוצה יצטרף, מי שלא רוצה שילך הביתה.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #73  
ישן 05-10-2016, 09:30
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון
 
חבר מתאריך: 26.11.05
הודעות: 9,051
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי אספרסו קצר שמתחילה ב "מסכים"

מלחמה גדולה או קטנה זה לא משחק כדורגל ואין דירוג ליגה בין היחידות.
המאמץ הוא כללי ובתוך כל זה כל אחת אמורה לעשות את חלקה ע"פ כישוריה ותפקידה.

הבדלי התדמית לא נובעים רק מגודל המאמץ או התעוזה של היחידה בימי שלום או לחימה.
אלא זו מסורת שהשתרשה בציבור ובגורמים האחראים הרלוונטיים, כל אחד מסיבותיו שלו לטוב ולרע.
הציבור שבוי בתדמית שנתן לטייס, לחובל, למטכ"ליסט וכו', מה שלא עושה הידע משלים הדמיון.
הגורמים הרלוונטיים (ממשלה, משהב"ט, פיקוד צה"ל) הם הגורמים שבידיהם להתחיל שינוי ודווקא הם עושים ההיפך, דוגמאות:
- טקס סיום קורס טיס נערך במעמד רוה"מ והנשיא
- טקס סיום קורס חובלים נערך במעמד שרהב"ט
- טקס סיום קורס קצינים נערך במעמד הרמטכ"ל
וכך זה ממשיך...

ביום שרוה"מ יבוא לטקס סיום קורס נהגי תובלה נדע שזה היום בו כל חיילי צה"ל שווים מבחינה תדמיתית והמאמץ של כל אחד בתפקידו ראוי.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 20:31

הדף נוצר ב 0.70 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2020 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר