לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 13-04-2013, 07:25
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
לא בטוח שזה יקרה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "מזל"ט לכל טנקיסט?"

בשנים האחרונות גבר השיח מסוג "מזל"ט לכל חייל" (בהקצנה) - ישנן הצעות ודרישות למזל"טים מובנים לכלי שיט, רק"ם, כוחות חי"ר ותותחנים ומודיעין וכו וכו וכו. יש בעיה אחת מובנית שלדעתי כלל לא מאפשרת למגמה הזאת להתגשם: עודף כלים שטסים ללא בקרה בתוך תא שטח סגור בהכרח ייגמר בתאונות כתוצאה מהתנגשות עם כלים אחרים (מאויישים או לא) או פגיעה מירי מהקרקע. ככל שאני מבין, המגמה בעולם היא להטמיע בכוחות הקרקע מערכות לקוח-קצה (Client) שמקבלות את המידע מכטב"ים וחיישנים אחרים - ע"ע מערכת ARGUS שנועדה לאפשר לעשרות צרכני חוזי להתחבר ולקבל שירות בו-זמנית ללא מעורבות כלשהוא בפלטפורמה עצמה.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 13-04-2013, 10:03
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile

לא יהיה!
סירפד צודק מאד, ביח' רוכ"ש הוסבר בפירוש שהיח' קיימת על מנת לתת מענה חוזי ברמת הגדוד לכל הצבא.
זהו מקצוע לכל דבר המצריך הכשרה ואימון, אי אפשר לעשות אותו בנוסף למקצועות אחרים.
חלק מההתמקצעות כולל שליטה על התעבורה האווירית, ב"מ, ביטחון הציוד והמפעילים.

שני אגבים:
- ברמת הגדוד זה די והותר, לא צריך לרדת לרמת הפלוגה/מחלקה/כלי, כלומר במבחני עלות/תועלת זה לא מוצדק.
- הטכנולוגיה של שליטה על כטב"מים מתוך אמל"ח קטן אחר (רק"מ, כלי טיס וכד' - לא ספינות) עדיין בהתהוות, הכלי הראשון שהצטייד בה הוא מסק"ר האפאצ'י החדש AH-64E Guardian וגם זה לא בצורה מושלמת.
יכולת השליטה על כטב"מים נמדדת ב 6 רמות שליטה שונות (Level Of Interoperability)
בתיאוריה המסק"ר יודע לשלוט על חלק מהפונקציות (וזה לא מעט) כמו: קבלת שידורים, שליטה על החיישנים שלהם ושליטה על התנועה שלהם

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 13-04-2013 בשעה 10:13.
ישן 13-04-2013, 11:54
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.05
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי deltaforce שמתחילה ב "ברמת הטנק הבודד"

א. אני מקווה שאף אחד לא הבין אותי כפשוטו מהכותרת. לא התכוונתי מל"ט לכל טנק באמת אלא כטב"מ לכל מספר טנקים (פלוגה? מחלקה?).
ב. אני מדבר על כטב"מ זעיר - משהו בגודל של טיסן קטן (אולי משהו ממריא אנכית כמו התעתוע של התע"א שלא דורש אפילו לוחם שיזרוק אותו בשביל להמריא).
ג. אתם מונים שתי בעיות עיקריות - התמקצעות בשליטה (שאין לכאורה לטנקיסטים) וסכנה להתנגשות אווירית. את שתי הבעיות הללו לדעתי ניתן לפתור בקלות יחסית. לגבי שליטה ניתן להכשיר איש צוות אחד בכל פלוגה שיעבוד ביחד עם המפקד - בדומה לאופן שבו קשר חי"ר עובד עם מ"פ לדוגמא, ויפעיל את הכלי בהתאם להוראותיו. ההפעלה יכולה כיום להיעשות ברמה של בחירת נקודות על מפה וירטואלית - עם כלים כאלו לא חייבת להיות ממש הטסה ידנית המראה והנחתה וכו'. רמת המיומנות לא צריכה להיות בשמים - קורס קצר של כמה ימים או שבועות בודדים אמור להספיק. לגבי סכנת ההתנגשות - שוב אין שום בעיה - תגביל את הכלי בתוכנה לטיסה בגובה שבו כלים אחרים לא טסים - נניח 30-40 מ' אולי פחות. כן הוא יהיה יותר פגיע אבל זה אמור להיות כלי זול ופשוט אז מקסימום הלך אחד תביא אחר.

באשר לשאלה העקרונית האם צריך את זה או עדיף לקבל מידע "מלמעלה" במערכת - כמו שאנחנו יודעים היטב מידע מלמעלה הרבה פעמים לא מגיע או לא מגיע המידע שאתה בדיוק צריך כמפקד זוטר בשטח. את רוצה לדעת ספציפית מה נמצא מאחורי הבנין או הגבעה בשנייה הזאת ולא לחכות שהמג"ד יחליט שזה מעניין גם אותו.

לגבי ARGUS ודומיו -אני מן הסתם תמיד בעד -אבל, כשזה יהיה קיים באמת וייפרס ויעבוד וייתן תוצרים נדבר. עד אז יש פתרונות זולים ופשוטים שניתן להכניס לכוחות באופן כמעט מיידי.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

ישן 13-04-2013, 13:04

בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי deltaforce שמתחילה ב "אני עדיין חושב שזה לא צריך לרדת"

למה לא?
שוב אני לא מדבר על רוכב שמים אני דיברתי על כלי קטן יותר ממריא אנכית כמו התעתוע שלא דורש יכולות הטסה אלא נע על פי נקודות ציון. זה אמור להיות גם כלי זול מאד (נניח כמה אלפי או גג עשרות אלפי דולרים בודדים לכלי). זה מחיר של כמה פגזי טנק לדעתי. ממש לא משהו שצריך להשפיע על התקציב הגדודי באופן משמעותי. גם ההכשרה לא אמורה להיות ארוכה במתאר כזה - שבוע-שבועיים ואחרי זה התמקצעות תוך כדי תנועה. אגב אם היה קצת יותר שכל מה שהיו עושים זה שולחים חניך לקורס בזמן שיש לוחם אחר ומנוסה שכבר מפעיל את המערכת וכשהחניך חוזר מהקורס הוא מוצמד ללוחם המנוסה למשך איזה חודש של פעילות. זאת הדרך הכי טובה ללמוד (כמובן שבצה"ל אף פעם לא יעשו את זה כי כל תהליך ההכשרה בצה"ל פארטצ').
www.MegaPixel.co.il

ישן 13-04-2013, 13:50
צלמית המשתמש של plonter5
  plonter5 plonter5 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.09.07
יותר מפריע מעוזר

לא תמיד עוד מידע הוא בהכרח טוב. יש גם עודף מידע, ולטעמי- מה שאתה מציע הוא עודף מידע- למ"פ, ובטח למי שמתחתיו. (ולמג"ד כאמור יש רוכ"ש).
חוץ מעודף המידע יש גם מגבלה של חלוקת קשב- מ"פ צריך לתמרן עם המחלקות ולפקוד על כל אחת, לעבוד ברשת הגדודית, לפתור בעיות, לעדכן עזרי שליטה, לטווח מרגמות/ארטילריה (רק זה לבד משבית מ"פ מכל דבר אחר לכמה דקות טובות)- אני כמ"פ לא הייתי רוצה להתעסק עם הפעלת הכלי שאתה מציע.
להצעתך להכשיר חייל בפלוגה שיעשה את זה- לא נראה לי פרקטי, מכיוון שהוא לא יוכל להיות עם המ"פ בלחימה. (ולפני שתציע איש צוות חמישי בטנק המ"פ אני אקדים ואומר שבמקרה כזה הייתי לוקח מט"ק שינהל עזרים ויעזור עם הטנק שלי ולא מש"ק מודיעין).

ישן 13-04-2013, 15:01
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06

לצבא ארה"ב יש את ה- Bradley Fire Support TEAM (BFIST, צוות סיוע ארטילרי/אווירי ברמת הפלוגה ומעלה שנע בנגמ"ש לחימה. אני מניח שעל גבי כלי כזה, די פשוט לשים כטב"מ זעיר שיאתר מטרות, ויעביר התראות עליהן למ"פ. זה חוסך את בעיית הקשב של המ"פ.

מה התועלת המבצעית? אני יכול לחשוב על שתי נקודות בעייתיות:
א. האם פלוגה בכלל נמצאת במשימות עצמאיות? אם כל הגדוד פועל מול אותו יעד, מל"ט גדודי יכול לשרת את כל הפלוגות (או לפחות את אלו שצריכות יותר את החוזי- נאמר, אלו שמאגפות ולא אלו שמחפות).

ב. בעיה טכנית: המל"ט צריך קו ראיה כדי לשדר חוזי. הכלי המפעיל לא יכול להישאר בעמדה מתאימה- הוא צריך לנוע עם הפלוגה, רצוי כמובן בנתיב שלא נצפה מהמטרה.. תהיה למ"פ דילמה- האם לוותר על מל"ט, או לשלוח אותו ולחכות לתוצאות לפני תנועה/ לחכות בסוף שרכב הסיוע/איסוף יחבור לפלוגה. נדרש ממסר, או שהמל"ט ישמש רק בלחימה סטטית יחסית.
ישן 13-04-2013, 15:18

בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "[font=Verdana]לצבא ארה"ב יש..."

אני אנסה אולי להסביר מה החזון שלי ולמה בעצם העליתי את הנושא. אולי זה יעזור קצת יותר לפתח דיון.

למ"פ או מט"ק יש משקפת (או אמר"ל כלשהו ללילה). משקפת מאפשרת תצפית בקו ראיה עד למרחק נתון. אבל מה קורה כשאתה רוצה לראות ואין קו ראיה ישיר?

את ההצעה שלי אפשר לראות כסוג של הרחבה של המשקפת. נראה לי שרוב הדיון התרכז בפתרונות המוכרים, הגדולים והמסורבלים (יחסית) הקיימים ברמות טקטיות גבוהות יותר. אני מדבר על כלי קטן ממש. אני בכלל לא בטוח שצריך בשבילו מפעיל (ובטח לא אחד מאד מיומן).

כרגע אני מדבר על טכנולוגיה שלא בהכרח קיימת אבל שלדעתי נמצאת מאד קרוב למבצעיות (נניח ברמה של שנים בודדות) - קבלו תסריט פשוט:
המפקד רוצה לדעת מה קורה מאחורי הגבעה? הוא מסתכל דרך משקפיים מיוחדים המחוברים לקסדה שלו (תחשבו משהו דומה למשקפיים של גוגל אבל עם מסך קצת יותר גדול ואולי לשתי העיניים) ויחד עם אמצעי שליטה קטן (על היד/בטנק או במקום אחר) הוא יכול פשוט להתבונן בדומה להתבוננות בתמונות של google maps או אם תרצו street view ולראות בדיוק מה קורה באזור.

איך זה יכול לעבוד? או באמת על ידי מערכת כמו ARGUS כפי שהעלה סירפד (אבל לדעתי זה ייקח עוד הרבה זמן - יש הרבה מורכבויות בסיפור הזה), או בצורה הרבה יותר פשוטה על ידי כלי זעיר וזול (שוב תחשבו על משהו זעיר ממש כמו התעתוע) שפשוט ינוע לאן שהמפקד הסתכל וייתן לו נקודת מבט על האזור - סוג של משקפת נעה מהאויר. לא צריך לשלוט ידנית בכלי כזה - אפשר לפתח אלגוריתמים שיאפשרו לכלי לנוע בצורה הטובה ביותר בכדי לספק תצפית - מבחינת המפקד זה לא אמור לצרוך קשב אלא רק לספק עוד מידע רלוונטי כשהוא צריך אותו.
www.MegaPixel.co.il

ישן 13-04-2013, 16:51
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05

כרגע התשובה היא- לא, תודה.
לטעמי כלי גדודי שיופעל ע''י בעל מקצוע אשר ידע לתפעלו, ולהפיץ נכון את המידע המתאים זה מספק בהחלט.
היום הצבאות המערביים נמצאים במצב של עודף קנים וחוסר באיתורי אויב. הפתרון הוא מענה לסגרת המתמרנת ולא לזרוק על הלוחם או על צוות הכלי עוד מכשירים לתפעל.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 13-04-2013, 22:00

בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי ה"שמל" שמתחילה ב "כמוך אני חושב כאן בעיקר על..."

אני חושב שאתם ממשיכים להתייחס לכך כמשהו שהוא הרבה מעבר.
כן יש צורך בכטב"מים מתקדמים ולהם צריך מפעילים מיומנים ואנשי מודיעין עם יכולות גבוהות ורמות קשב שאין למ"פ בשטח.

אני שואל האם אי אפשר ליצור אמצעי (עזבו לשנייה מאיפה הוא מביא את התמונה) שמספק למ"פ מראה שהוא קצת מעבר למה שהמשקפת שלו נותנת. הרי מט"ק או מ"פ שריון מוציאים תראש מהטנק מרימים משקפת/אמר"ל ומסתכלים לראות לפני שהם מכניסים את הטנק שלהם (או טנק אחר בכוח) לאזור כלשהו.

הבעיה היא שמשקפת או אמר"ל רואים מה שאפשר לראות בקו ראיה. אני מציע אמצעי שייתן להם בסך הכל לראות גם מעבר לקו הראיה. לא למרחקים גדולים לא משהו שדורש הבנת שטח סופר מעמיקה בסך הכל משקפת מלמעלה.
www.MegaPixel.co.il

ישן 14-04-2013, 23:26
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי deltaforce שמתחילה ב "ויש מספיק אמצעים"

אני חולק עליך מאוד מאוד בכך שהיכולות הן מספיקות, והאמצעים הם מספיקים

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 14-04-2013, 23:25
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אני חושב שאתם ממשיכים להתייחס..."

שוב, מדובר ברמת הקשב הנדרשת. העניין הוא שהאופי של האויב כיום דורש שינוי תו"ל ומבנה של היחידה. כלומר ההצעה שלך היא מאוד רלוונטית, אבל היא צריכה לגרור איתה שינוי של המבנה הפלוגתי.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 18-04-2013, 00:30
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי ה"שמל" שמתחילה ב "ולכן התקווה שלי היא לראות את..."

והוא בהחלט קיים - FIST בראשונה, ומבנה הישן של הפלס"ר המשוריין מעבר לכך.

ישן 15-04-2013, 03:57
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "נצל"ש: אם כבר מדברים על..."

שוב - בעיית עומס מידע. (מעבר לכך - מצלמה וכבל מידע שיהיו עמידים לרסיסים ולמטענים? כמה זה יעלה?)

אתה יודע - יצא לי לחשוב למה תמיד הפתרון הצה"לי המקובל לבעיה הוא טכנולוגי. נראה שצה"ל הפך לצבא ההנדסה לישראל. הפתרון למה יש מעבר לגבעה הוא בעיקרו תו"לי והכשרתי. כל מה שמזל"ט/תורן יעשה, זוג עיניים יעשה הרבה יותר טוב. רק צריך לדעת להביא אותו למקום בצורה טובה, וזה דורש השקעה של כסף בהכשרה ולא בצעצועים.

ישן 15-04-2013, 11:06
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "תראה כוחות סיור איכותיים..."

מה עשית מלוחמי החיזבאללה? אתה באמת מאמין שהם עושים 4 חודשים קו וארבעה אימון כל השנה? שהם כולם נחושים, אדוקים ומקצוענים בלי עיזים, מטעים וילדים לטפל בהם?
כשתהיה מלחמה איתם, ייהרגו לנו אזרחים ולוחמים, משום שאין לנו מגן קסמים הרמטי. אבל כל מה שנדרש כדי להרוג מעל שלושה רבעים מאנשי הארגון הוא הפעלה נחושה ומושכלת של כוח צבאי ישראלי מאומן היטב. הכוח הזה לא חייב למנות חצי מליון לוחמים. הוא גם לא חייב להיות מצוייד כולו במרכבה 4מ. הוא גם לא חייב להיות מצויד כולו בM16 מקוצר פלאטופ עם טריג'יקון ופנס וגומי הפעלה שחור על הקסדה ושכפוד קרמון עם חלון לים התיכון.

אבל הכוח הלוחם שלנו חייב להיות מאומן היטב. היטב זה אומר שכל פלוגה מתורגלת פיקס מרמת החייל עד תפקוד מבצעי מלא כפלוגה. כי אז אפשר לצוות פלוגות איך שרוצים כמעט ולקבל תפוקה מבצעית. כי מ''פ שיודע לתמרן, לחפות, לחבור בקשר ונוה''ק חפוז וטיווח ארטילריה יידע לעשות את זה עם פלוגתו גם אם אינו יודע את שם משפחתו של המג''ד שלו.
כי מ''פ כזה יבטח ביכולת הביצוע של פלוגתו גם אם הפיקוד מעליו שלח אותו לקרב רק עם נוה''ק חפוז וחלקי ואפילו חסר.
מסגרת מתמרנת צריכה להניח שלא יהייו לה כל העזרים ומירב המודיעין וכי עליה לדעת לעבוד נכון מרמת הפרט ועד הפלוגה. אח''כ זה כבר כמו חיבור בלוקים, אבני לגו או חיילים שיודעים לעמוד עם מגינים חופפים ולהחזיק שורות.

בצה''ל יודעים יפה (לפחות הידע קיים, בכל אופן) איך לעבוד בשטח הררי כשאין תמונת אויב טובה. יש מה לעשות. הרעים אמורים להיות רעים והטובים חייבים להיות טובים. כל הצעצועים האלקטרוניים מתחילים לקבל חום וסרחורת בתנאי אבק, עשן, ארטילריה ומחסור בסוללות. אני מעדיף משקפת, מצפן, מפה, מט''ל, מ''ק כערכת מינימום, והקצאות לצוותות הטנקים להתאמן בתנועה וירי עד רמת הפלוגה לפחות.
מעל לזה כבר אפשר להתחיל לחתוך ולנסוע באבירים והאמרים וסוסיתות בתרגילים מייצגים ושלדיים.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

נערך לאחרונה ע"י רגב06 בתאריך 15-04-2013 בשעה 11:10.
ישן 15-04-2013, 13:56

בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "מה עשית מלוחמי החיזבאללה? אתה..."

אין ויכוח שרמת אימון גבוהה היא הא' ב' של צבא טוב. זה לא אומר שאי אפשר לנצל טכנולוגיות חדשות.
זאת הסתכלות מאד בעייתית וצרה של מי שכל היום חוזר על המנטרה הזאת.
כן צריך לשים כסף וזמן ומשאבי כ"א על אימונים במתארים הרלוונטיים וכמה שיותר. אבל יחד עם זה צריך גם לשלב אמצעים שכן יכולים לעזור לשפר את היכולות הבסיסיות. אם יש לך אפשרות לראות מה יש מעבר לגבעה זה לא הופך אותך לחייל פחות טוב - זה נותן לך עוד מידע שלא היה לך קודם ויכול להיות חיוני. צריך למצוא תו"ל עבודה נכון ואמצעי מתאים כך שהוא לא יבזבז למפקד זמן יקר וייתן רק את המידע שהמפקד רוצה כשהוא רוצה אותו - זה לא משהו בלתי אפשרי אבל זה דורש חשיבה נכונה ותכנון - גם של האמצעי וגם של צורת העבודה איתו.

הדיון הזה הוא לא על אמצעים של המאה ה-22 אלא בסך הכל על משהו שנותן למפקד ברמת השטח הבסיסית קצת יותר ראות ממה שהוא רואה במשקפת - זה הכל. אם זה לא יעבוד כי יש ערפל, אבק, עשן או כל דבר אחר אז הוא יסתדר עם מה שיש כמו שהוא הסתדר עד כה - אף אחד לא אמר שהוא צריך להסתמך רק על טכנולוגיה מתקדמת (לא הכל שחור/לבן) - מצד שני זה שהלוחם מוכשר ומתאמנן טוב על חיילות בסיסית לא אומר שהוא צריך להימנע משימוש בטכנולוגיה שיכולה לסייע לו כשאפשר.
www.MegaPixel.co.il

ישן 15-04-2013, 14:55

בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי plonter5 שמתחילה ב "עקרונית אני מסכים איתך, למרות..."

שמע, יכול להיות שאתה צודק. יכול להיות שאין לזה צורך וזה סתם בזבוז תקציב והתעסקות מיותרת.
אני לא יכול לדעת והאמת שאני לא בטוח שאפילו המפקדים בשטח יכולים לדעת כל עוד לא ניסו.
לכן הצעתי ניסוי בקנה מידה קטן - גדוד סדיר אחד יקבל כלי אחד לכל פלוגה לכמה חודשים.
אפשר אפילו לנסות לפתח מספר תו"לים שונים כך שכל פלוגה תעבוד בצורה שונה ואחרי מספר חודשים יבדקו האם זה עזר ואם כן מה התו"ל המועדף. אם יראו שזה לא עוזר או אפילו מפריע - שלא ירכשו.
www.MegaPixel.co.il

ישן 15-04-2013, 15:45
  desertowl desertowl אינו מחובר  
מומחה טכנולוגיות צבאיות חיישנים ומערכות תצפית

חבר מתאריך: 18.10.03
מסתובבים במעגלים...
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "שמע, יכול להיות שאתה צודק...."

כמעט כל רעיון שהועלה באשכול הנ"ל מומש ברמת בשלות כזו או אחרת לאמצעי - החל ממתן מענה לרמת הכיתה / מחלקה, כדוגמת ה FIRE FLY:
http://defense-update.com/products/f/Firefly.htm
האמצעי הנ"ל משוגר ממטול 40 מ"מ ומייצר STRIP תו"כ מעוף ובכך מספק מודיעין "מעבר לגבעה".
קיימים גם אמצעים מושלכים ורימוני רובה המבצעים פונקציה דומה.

מזל"ט אישי חוזי מתאבד, כדוגמת ה SWITCH BLADE (לאלו שחבל להם על חוזי מתכלה):

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.
וכמובן שקיימים כאלו לתצפית בלבד (חלקם ניתנים להנצלה וחלקם לא).

אבטחת רכב / רק"מ לקרוב:
http://www.odfopt.com/Products_pdfs/ODR_HV.pdf
הפתרון הנ"ל כולל עיבוד תמונה (VMD) וכו'.

בחינת האמצעים ("לכן הצעתי ניסוי בקנה מידה קטן - גדוד סדיר אחד יקבל כלי אחד לכל פלוגה לכמה חודשים. "):
ראה את אשכול היט"ע ועוד ניסויים אג"מיים רבים מספור שבוצעו בארץ ובעולם:
http://www.fresh.co.il/vBulletin/showthread.php?t=34168

בשורה התחתונה, לטעמי - מעבר להטמעה נקודתית בסד"כ קטן ומיומן למתארים ספציפיים, כל הטכנולוגיות הנ"ל לא בשלות ומעמיסות על המסגרת תוספת קשב שאין להן להפנות בזמן קרב.
כל מי שביצע תרגיל לש"ב ברמת צוות והותקל ממס' מקורות בו"ז מבין עד כמה הפו"ש הבסיסי ביותר הוא מאתגר ועד כמה תפעול של כל אמצעי מעבר לנשק האישי, צעקות וקשר הוא כמעט בלתי אפשרי.

החיישנים עצמם ואמצעי השיגור וההכוונה שלהם אינם צוואר הבקבוק (שוב, לטעמי) , אלא רמת האוטונומיות והיתוך המידע (קרי לעיסתו לרמה שבה תמונת מצב כוחותינו והאוייב תיבנה ע"י המערכת ותוצג בצורה הברורה ביותר למפקד בשטח).
אמצעים שאינם מקלים על המסגרת הלוחמת (ואפילו כאלו המסוגלים להועיל אך דורשים עקומת למידה תלולה מידי) נבעטים ע"י המסגרות הנ"ל ודרושים מאמצים כבירים להטמיע אותם, מה שאפשרי אך ורק בפרוייקטים מערכתיים (כדוגמת מענ"ק / צי"ד).

דמיינו GOOGLE GLASS המציג בכחול את כוחותינו ובאדום את האוייב (אדום מקוקו אם אינו בשדה הראייה), IPAD מוקשח שמציג פריסת כוחותינו וכוחות אוייב ברמת הלוחם הבודד וברמת מסגרות (באמצעות סימונים טקטיים) וכו' - זו רמת היתוך המידע הנדרשת מהחיישנים הנ"ל (האמת שזו המחשה נטולת חזון לחלוטין, אני מניח שאפשר לאפיין זאת הרבה יותר טוב) וכנראה שאנחנו עדיין לא שם.
That would be like the splendor of the mighty One…
I am became death,the shatter of Worlds.
.

ישן 15-04-2013, 16:44

בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "מסתובבים במעגלים..."

שלום שלום לינשף - תמיד כיף לשמוע ממך.

האמת שאם אני לא טועה אתה התייחסת קצת יותר לאמצעים לחי"ר לא? הדיון פה הוא די ממוקד שריון - מבחינתי מהסיבה הפשוטה שאמצעים מקבילים קיימים בתותחנים ולדעתי ראוי שיהיו גם בשריון (למרות ההבדלים בטווחי העבודה/העסקה).

בגדול שריון (כולל נגמש"ים כמובן) הרבה יותר מתאים להתעסקות עם הפעלה של אמצעים כאלו מחי"ר. בחי"ר חיילים צריכים לתת 100% קשב למה קורה סביבם. התעסקות עם גדג'טים מיותרים יכולה לעלות להם בחיים. בתוך טנק ובמיוחד בתוך נגמ"ש להקצות לוחם אחד שיתפעל מערכת כזאת ויישאר בתוך הכלי ויעביר מידע רלוונטי למפקד או המ"פ נראה לי הרבה יותר הגיוני - הוא כבר יעשה בשביל המפקד את היתוך המידע ויעביר לו רק את מה שהוא צריך לראות - בעתיד אולי יהיו גם מערכות אוטונומיות שיעשו את זה).
www.MegaPixel.co.il

ישן 15-04-2013, 17:30

בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "שלום שלום לינשף - תמיד כיף..."

בתגובתי הצגתי מס' מערכות- חלקן לחי"ר וחלקן לרכב / רק"מ אולם זו לא הייתה הנקודה שניסיתי להעביר.
שים לב לתגובתו של פלונטר, היא חשובה מאין כמוה. - שדה הקרב דורש את מלוא הקשב והריכוז של הלוחמים בכלי והמטרה היא לסייע להם ולא להכביד עליהם עם מערכות שייגזלו מהם קשב נוסף.
הדיון כולו מתחיל בגישה מעוותת של פתרון המחפש בעיה - יש להתחיל בהגדרת הפער המבצעי (ולא - "מודיעין מעבר לגבעה" לא נחשב) ומשם לגזור את הפתרונות, שאינם בהכרח טכנולוגיים.
.

ישן 16-04-2013, 09:43
צלמית המשתמש של Pashut Shiryoner
  Pashut Shiryoner Pashut Shiryoner אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.03.05
מצטרף לדיון מאוחר...
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "שלום שלום לינשף - תמיד כיף..."

השאלה, הרעיונות והדיון כולו - מעניינים מאד.
קצרה היריעה מדיון מעמיק בכל הנקודות שהועלו כאן - דיון שאגב מתנהל, כל העת, במקומות בהם ההחלטות גם משפיעות על איך נלחם בעוד 10-20 שנה...

למיטב הערכתי, נכון להיום, עד אשר לא נבצע קפיצת מדרגה משמעותית בתחום היתוך המידע ומערכות תומכות החלטה - יהיה כמעט בלתי אפשרי לשלב מערכות מתקדמות נוספות בטנק. פלונטר צודק - מפקד טנק (שלא לדבר על מ"מ/מ"פ/מג"ד) - לא יכול להתפנות לעיסוקים נוספים.

כנראה שללא שינוי המבנה האירגוני ותפיסת לחימת כוחות היבשה - גם כאשר תהיה הטכנולוגיה בשלה - יהיה מורכב ביותר ליישמה.

נראה לי כי את לקחי הטמעת מערכות חדשות בכוחות המילואים כבר הפקנו.

יום עצמאות שמח לכולנו...

ישן 15-04-2013, 17:27
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אין ויכוח שרמת אימון גבוהה..."

הכסף הוא לא משאב אין סופי - כל אגורה שהולכת לקניות כיום יורדת מאימון. זה עד כדי כך פשוט.

לכן המשוואה היא שקלול של עלות הפיתוח וההצטיידות באמצעים שאתה מדבר עליהם, אל מול האימון שניתן לתת לחיילים תמורת הכסף המדובר. כיום, אימון יתן תוצאה עדיפה על גדג'ט זה או אחר.

הבעיה היותר עמוקה היא מבנית. היום האיום הוא לא כמויות של טנקים עד לקצה האופק. האתגר הוא כבר לא לירות מדוייק ולטווחים ארוכים. האתגר כיום הוא זיהוי אויב בראש ובראשונה - הקונספט של FIST הוא תחילתו של הקונספט הנכון (לדעתי) - כפי שאמרת, למ"פ צריכה להיות יכולת טובה יותר לזהות מטרות, אבל בשביל זה אתה צריך שחלק מהפלוגה ידע ויהיה מוכוון למודיעין טקטי, וכאן אתה צריך שינוי מפלוגת השריון ה"נקיה" לפלוגה כבדה מעורבת. כזו שיש לה חי"ר, ושריון וסיור ואולי אפילו מרגמות. אין הגיון להפעיל מזל"ט בפלוגת שריון, אבל יש הגיון מצויין לעשות זאת בכוח שהמבנה שלו מותאם לכך.

ישן 15-04-2013, 17:57
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "הכסף הוא לא משאב אין סופי -..."

ובגלל זה יחידת רוכ"ש מספקת את השירות ברמת הגדוד.
כל טנק וכל יחי' משנה יקבלו את המידע בהתאם ישירות אליהם באמצעות מערכת הצי"ד אחרי שעובר סינון והערכה ומצורף למידע רלוונטי אחר (אתה רוצה לדעת רק מה יש מעבר לגבעה, מה עם זו בהמשך שצופה אל הגבעה שלך? אולי בכלל יש תעלות/מנהרות באזור)
בשדה הקרב המודרני אם טנק צריך לשלוח מיקרו-מזל"ט מעבר לגבעה על מנת לדעת מה קורה שם הוא כבר בנקודת חיסרון.
הפלס"רים של השריון ויח' החוזי צריכות לפלס לו את הדרך (מודיעינית) הרבה לפני אותה גבעה.

עידו אתה מנסה לייצר טקטיקה לא מציאותית, השקיעו הון ברוכ"ש ובפלס"רי השריון (הפלס"ר של חט' 188 בהקמה) וזה מה שיש, כל שאר הרעיונות לא רלוונטיים המנסים לייתר את היח' האלה.

מט"ק הוא מפקד טנק לא קמ"ן ולא מג"ד!

ישן 15-04-2013, 18:08
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "ובגלל זה יחידת רוכ"ש מספקת את..."

1, מה שמעניין את המג"ד לא מעניין את המ"פ וההיפך.
2. כשלכל הכוח המתמרן יהיה צי"ד, אפשר יהיה לדבר.
3. הפלס"ר הוא בכלל של החטיבה ואמור לעבוד בשבילה ולא בשביל הגדודים (שלהם אמור להיות מחס"ר מאומן משלהם). יותר חשוב מקיומו של פלס"ר הוא הכשרה מתאימה וציוד מתאים - אין להם לא זה ולא זה.

בעית המודיעין קיימת. הפתרונות חסרים.

ישן 15-04-2013, 18:21
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "1, מה שמעניין את המג"ד לא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס
1, מה שמעניין את המג"ד לא מעניין את המ"פ וההיפך.
2. כשלכל הכוח המתמרן יהיה צי"ד, אפשר יהיה לדבר.
3. הפלס"ר הוא בכלל של החטיבה ואמור לעבוד בשבילה ולא בשביל הגדודים (שלהם אמור להיות מחס"ר מאומן משלהם). יותר חשוב מקיומו של פלס"ר הוא הכשרה מתאימה וציוד מתאים - אין להם לא זה ולא זה.
בעית המודיעין קיימת. הפתרונות חסרים.

יש מחס"רים בשריון? (בעידן האחרון היה/יש באחד הגדודים וגם זה לא ברמה ובייעוד של מחס"רי החי"ר)
הצי"ד בתהליך הטמעה והיכולות שלו רבות
לא יודע מה ידוע על הציוד וההכשרה של פלס"רי השריון, אבל הם נחשבים להכי מקצוענים בתחומם (סיור) וגם בציוד שלהם.
בביקור שהיה לי אצל פלס"ר 401 הם לא התלוננו, מה שהראו מבחינת ציוד המודיעין והסיור היה מרשים, היה גם ציוד שלא הראו כי זה מסווג.

ישן 15-04-2013, 18:41
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "[QUOTE=ביטיס]1, מה שמעניין את..."

1. מילואים תמיד היה (והשאלה שלך משקפת את אחת הבעיות הקרדינליות - מילואים זה חלק מהצבא).
2. הטמעה בסדיר? מה עם יחידת המילואים שאין לה, אבל נלחמת ליד יחידה סדירה שיש לה, ועכשיו מט"ק מזהה כוח בשטח שלא נמצא על המערכת ויורה עליו בגלל זה - ופוגע בכוח מילואים (מקרה אמיתי)?
3. גם מכבי עירוני שדרות נמצאת בראש הליגה - רק שזו ליגה ג' דרום. זה שפלס"רי השריון הם המקצוענים ביותר בתחום היא נכונה. היא גם משקפת את מצבו העגום של הסיור בצה"ל (והעובדה שהם לא התלוננו רק מראה עד כמה הם לא יודעים שהם לא יודעים).

ישן 15-04-2013, 19:51
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "1. מילואים תמיד היה (והשאלה..."

ציטוט:
הטמעה בסדיר? מה עם יחידת המילואים שאין לה, אבל נלחמת ליד יחידה סדירה שיש לה, ועכשיו מט"ק מזהה כוח בשטח שלא נמצא על המערכת ויורה עליו בגלל זה - ופוגע בכוח מילואים (מקרה אמיתי)?

ע"פ קצין בכיר במנהלת הצי"ד בחט"ל הטמעה היא בכל צה"ל כולל מילואים (לא יודע זמנים ועד איזה רמה אבל זה קורה, זה העתיד במז"י, ביח' מסוימות גם ההווה)

ציטוט:
היא גם משקפת את מצבו העגום של הסיור בצה"ל (והעובדה שהם לא התלוננו רק מראה עד כמה הם לא יודעים שהם לא יודעים).

הקמת בי"ס לפלס"רי שריון, השוואת רמת החי"ר שלהם לזו של חט' החי"ר, איחוד ההכשרות של כל הפלס"רים והקמת פלס"ר חדש - כל אלה מראים שפלס"רי השריון כן הולכים ומתמקצעים.

אנחנו כאן לא בכדי לנהל דיון על רמתם אלא על משמעותם ע"פ האשכול הזה, אבל זה בדיוק העניין הם הולכים ומתמקצעים לכיוון מתן מענה חוזי/מודיעיני/סיור ליח' השריון של החטיבה כפי שמתבקש באשכול.
אפשר למדוד אותם על סמך העבר, אפשר גם להתסכל על העובדות.

בשיחה שהיתה לי עם קצין במח' מח"מ (מערכות חימוש מתקדמות) של חט"ל המענה החוזי (רוכ"ש), הפלס"רים עם הציוד המיוחד שלהם ויח' התקשוב משלימים את איסוף המודיעין זמן אמת לכל הגופים הלוחמים של מז"י.
רוצה לחלוק עליו?

אגב, אני חושב שאני יודע מהיכן באה המחשבה הזו שלך.
זוכר את האשכול הזה?

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 15-04-2013 בשעה 20:02.
ישן 16-04-2013, 16:29
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "[QUOTE] הטמעה בסדיר? מה עם..."

אני בהחלט רוצה לחלוק עליו - כשירות בנויה בראש ובראשונה מתו"ל, אח"כ מאימון מתאים ולבסוף מאמצעים שתומכים בשניהם. רק בצבא ההנדסה לישראל התהליך הוא הפוך. זה שלסעודים יש מטוסי קרב, טנקים וחימוש מתקדם ביותר לא הופך אותם לכשירים ללחימה.
צה"ל הקים חיל שלם ב-2001 שתפקידו היה לשפר את מצב המודיעין הטקטי של חילות היבשה. ב-2006 קיבלנו דו"ח על מידת ההצלחה של הנסיון הזה (אפסית) למרות כל האמצעים, הכסף וכ"א שנשפכו עליו. על אחת כמה וכמה כל הצעדים שאתה מונה, שחלקם רגרסיביים למצב טרום-מופז שלא היה להיט בפני עצמו.

אבל בא נחזור לנושא - קיומו של הצורך המבצעי. על איזה צורך מבצעי עונה פלס"ר השריון כיום?
הרי גם אם פלס"ר 401 הוא הטוב ביקום, איך היכולות שאתה תיארת (הסתננות, הסוואה, שהיה בעמדה) משרתות כוח שיתרונו הגדול הוא ביכולת התמרון שלו? איך יכולת מבצעית שדורשת זמן רב להוצאתה לפועל משרתת כוח שיתרונו הוא ביכולת שלו לנו 20-30 ק"מ בשעות ספורות? האם פלס"ר 401, או לצורך העניין צוות התצפית של סיירת מטכ"ל או של דלתא היה יכול לשרת בצורה טובה יותר משמעותית את החטיבה בסלוקי? איך כוח קל שמתנייד על האמרים יכול לנוע לפני חטיבת השריון ולזהות איומים בקצב שחטיבת השריון מכתיבה?

כאשר האמריקאים פלשו לעירק ב-2003, יחידות הסיור של השריון היו מורכבות מהאמרים חמושים ונגמ"שים חמושים. ההאמרים מהר מאוד נשלחו לתפקידי עורף - קישור, הובלה וכדומה. הנגמ"שים החמושים הובילו את החטיבות אבל לעיתים קרובות נדרשו לתגבר אותם בטנקים בשביל לבצע את משימתן. אולי צה"ל לא צריך לנוע עשרות ק"מ ביום (למעט מתאר לחימה בסיני), אבל הדרישה לנוע מהר כאשר צריך לנוע נשארת. עכשיו תחזור ותשווה את זה חזרה לצה"ל. מישהו רואה פלס"ר כלשהו מבצע מסך סיור ממונע מול יחידות נ"ט של החיזבאללה, סוריה או מצרים?

לכן - איך התו"ל, ההכשרה והציוד הנוכחיים של פלס"רי השריון הסדירים (אני כבר לא מדבר על מילואים) משרתים את התו"ל, הכשירות והציוד של יחידות האם שלהן? כן מזל"ט, לא מזל"ט - הכל בבל"ת כאשר הבעיה הבסיסית היא התו"ל והמבנה הנגזר ממנו.

ישן 17-04-2013, 20:30
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אני בהחלט רוצה לחלוק עליו -..."

אתה מבין איך מה שאתה אומר נשמע?
אני לא מבין גדול בשריון, גם לא כל כך בסיור שריון.
בשיחה שהיתה לי עם אחד מקציני הפיקוד של גדוד 52 של חט' 401 דיברנו גם על כוחות עזר (מפעילות האמר, הנדסה, רוכ"ש, קשר, פלס"ר וכו')
היחידה שהוא העריך וראה בה הכי הרבה נחיצות היתה הפלס"ר, מסיבות מובנות הוא סירב לפרט.
זה אומר קצין בכיר בחטיבת שריון שמפעילה את הטנק הכי היי-טק שיש.
(אגב, היחידה שהוא ציין כלא פחות מקוץ בישבן היתה מפעילות ההאמר).

לא חושב שנכון לפרט עכשיו מה הפלס"ר עושה או צריך לעשות אבל אותי הוא שכנע.
אוסיף רק שביח' הצבאית אליה אני השתייכתי (סדיר ומילואים) עשינו מידי פעם פעולות מודיעין (לא זמן אמת) לשריון בכל מיני מקומות והיינו יח' חי"ר לכל דבר, לא היה לנו שום קשר לשריון.

קרא כאן כתבה מלפני חודשיים באתר דו"צ, שים לב למה שהם הדגישו
http://www.idf.il/1133-18230-he/Dover.aspx

לכל מי שתמהה על המיני דיון הזה, זה כן רלוונטי לנושא האשכול - זה בדיוק העניין!

ל rshibi בי"ס לפלס"רי שריון עד כמה שהבנתי עדיין אין, אבל יש תכנון (כתבה), אולם ההכשרות המקצועיות של פלס"רי 7, 401 אוחדו.
לפי המידע האחרון שקיבלתי פלס"ר סדיר ל 188 בשלבי הקמה או מתוכנן ממש בקרוב לקום.

ישן 17-04-2013, 20:50
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "אתה מבין איך מה שאתה אומר..."

אני הילד שצועק שהמלך הוא ערום - לא היחיד, אבל בין היחידים. אלא שאם אתה מסתכל מסביב, אתה מגלה שצה"ל הוא בין הצבאות היחידים שהסיור שלו הוא נראה כמו שהוא נראה. אתה מוזמן לשמור את האשכול הזה, ולחזור אליו אחרי לבנון 3.0 - אני מאוד אשמח לטעות.

אני מאוד שמח שאותו קצין מגדוד 52 חושב שהפלס"ר הוא אחד מכוחות העזר החשובים ביותר בשבילו. זה נחמד מאוד - רק שהפלס"ר אמור לשרת את הצייחים של המח"ט. בזמן מלחמה שהיא לא בשטח קטנטן כמו בעזה, הפלס"ר יעשה (אם המח"ט חכם) מה שיעזור למח"ט לגבש תמונת מצב, וזה לא מה שהגדוד צריך. אני הייתי שואל את אותו קצין, איפה המחס"ר שלו, ומה הכשירות שלו - ככוח סיור אורגני לגדוד שלו - לעשות את העבודה שהוא צריך. זו בדיוק הבעיה - כל אחד סומך על גורם שאינו אורגני ליחידה שלו, ולא בטוח שיהיה זמין בלחימה בשביל לתת לו את תמונת המצב שלו, במקום להשתמש במה שזמין לו.

לגבי בי"ס לסיור - הוא היה קיים במשך שנים רבות, והתוצר שלו היה מחורבן. לא מספיק שעושים בי"ס, לא מספיק שמקימים עוד פלס"ר. התוכן של הקנקן חשוב בהרבה מהשאלה אם יש קנקן או אין.

ישן 18-04-2013, 09:03
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אני הילד שצועק שהמלך הוא ערום..."

ציטוט:
אתה מגלה שצה"ל הוא בין הצבאות היחידים שהסיור שלו הוא נראה כמו שהוא נראה

לא, אני לא יודע איך הוא ניראה, האופי המקצועי של פלס"רי השריון מסווג, אבל במז"י ובשריון אומרים שהם בסדר, אז הם בסדר (לא כולם תקועים ומקובעים שם על הצנטוריון והמג"ח - אפשר לתת להם קצת יותר קרדיט)
ציטוט:
אני הייתי שואל את אותו קצין, איפה המחס"ר שלו, ומה הכשירות שלו - ככוח סיור אורגני לגדוד שלו - לעשות את העבודה שהוא צריך. זו בדיוק הבעיה - כל אחד סומך על גורם שאינו אורגני ליחידה שלו, ולא בטוח שיהיה זמין בלחימה בשביל לתת לו את תמונת המצב שלו, במקום להשתמש במה שזמין לו.

לא מקבל את הטענה הזו, בשריון אין מחס"רים אבל מי אומר שאין אלטרנטיבות?
התו"לים והקצאות כ"א והאמצעים של הפלס"רים כן יכולים לשרת את עניין הזה, יש מענה גם ברמת הטנק הבודד

במקומות אחרים בעולם (לא שזה משנה או אמור להקרין עלינו, כל שריון והעניינים שלו) מצאתי השתמשו עבר לפעמים בטנקים (Panzer Scout) ולפעמים בשריוניות, לפעמים גם בג'יפים ורגלי (כולל צלפים)

כיום היחידות (LAR ר"ת של Light Armored Reconnaissance) ברובן מתנייעות על שריוניות (LAV למיניהם), ג'יפים ורגלי.

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 18-04-2013 בשעה 09:22.
ישן 18-04-2013, 23:01
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "[QUOTE] אתה מגלה שצה"ל הוא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Fang
לא, אני לא יודע איך הוא ניראה, האופי המקצועי של פלס"רי השריון מסווג, אבל במז"י ובשריון אומרים שהם בסדר, אז הם בסדר (לא כולם תקועים ומקובעים שם על הצנטוריון והמג"ח - אפשר לתת להם קצת יותר קרדיט)
אני מכיר את האופי המקצועי של פלס"רי השריון, ובצבא תמיד אמרו שהוא בסדר, גם כאשר הוא היה מחורבן מאין כמותו. בטנקים וחי"ר כולם מבינים. בסיור ממש לא.

לא מקבל את הטענה הזו, בשריון אין מחס"רים אבל מי אומר שאין אלטרנטיבות?
רגב 06, שמעת? אתה לא באמת מ"מ מחס"ר... יש מחס"רים. אבל אם הגדוד הוא סדיר והמחס"ר הוא מילואים, אז יש איזו בעיונת בהתייחסות לעניין הזה.
התו"לים והקצאות כ"א והאמצעים של הפלס"רים כן יכולים לשרת את עניין הזה, יש מענה גם ברמת הטנק הבודד
הם יכולים, אם תחליט שהחטיבה לא צריכה את הפלס"ר. אבל בגלל שהחטיבה מאוד צריכה את הפלס"ר, וגם כאשר הוא כולו מוקצה לחטיבה, זה בד"כ לא מספיק, אז הגדוד, אפעס חוזר לבעייתו הבסיסית...
במקומות אחרים בעולם (לא שזה משנה או אמור להקרין עלינו, כל שריון והעניינים שלו) מצאתי השתמשו עבר לפעמים בטנקים (Panzer Scout) ולפעמים בשריוניות, לפעמים גם בג'יפים ורגלי (כולל צלפים)
רק שברוב הצבאות המערביים ההתייחסות לסיור היא קצת יותר רצינית

כיום היחידות (LAR ר"ת של Light Armored Reconnaissance) ברובן מתנייעות על שריוניות (LAV למיניהם), ג'יפים ורגלי.

באיזה צבא LAR הוא פלס"ר או מחס"ר של יחידת שריון, ועל אילו דרישות מבצעיות הוא בא לענות?

ישן 19-04-2013, 11:20
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "[QUOTE=Fang]לא, אני לא יודע..."

ציטוט:
אני מכיר את האופי המקצועי של פלס"רי השריון

אתה מכיר את מבנה היחידות, הקצאות כ"א ואמצעים, התו"לים והפקודות נכון להיום?
ציטוט:
אבל אם הגדוד הוא סדיר והמחס"ר הוא מילואים, אז יש איזו בעיונת בהתייחסות לעניין הזה

עזוב לא רציני, מחס"ר מילואים לגדוד סדיר זה כמו אין מחס"ר
ציטוט:
רק שברוב הצבאות המערביים ההתייחסות לסיור היא קצת יותר רצינית

לא ברור לי מה זה יותר רציני? איחדו את תהליך ההתמקצעות של כל הפלס"רים, כל יח' פלס"ר היא יחידה עצמאית המתנהלת כגדוד, מקימים פלס"ר נוסף על בסיס המודל הקיים וכל זה לא רציני?
אז מה כן רציני, להוסיף שיריוניות/נגמ"שים, לפזר את הפלס"ר בגדודים כמחס"רים? ניראה לי יומרני מידי להתייחס אל כל הגורמים הרלוונטיים במז"י ובשריון כמו אל עדת חמורים.
חוצמזה, בשדה הקרב הנוכחי/עתידי אין טנק בודד, לכוחות השריון יש סיוע צמוד של כוחות עזר (מסוקים, כטב"מים, חי"ר, איסוף קרבי, הנדסה,סיור, מגלן, מורן ואולי גם פלס"רי/פלנ"טי חט' החי"ר אם הם שם)
נכון, אלה לא יחידות אורגניות של הגדוד אבל הן עדיין קיימות גם בשביל הגדוד.
רק לאחרונה סיימה אימון יחידה מיוחדת עם מספר יח' משנה של אחת מחט' השריון, האמצעים שלה הם רובוטריקים לא מהעולם הזה, כל זה עובד בסינרגיה עם האמצעים של הגדוד (כמובן שהיו עוד יח' באימון כמו אוויר, מודיעין וכו')
ציטוט:
באיזה צבא LAR הוא פלס"ר או מחס"ר של יחידת שריון, ועל אילו דרישות מבצעיות הוא בא לענות?

דוגמאות:
למארינס יש אל יחידת Force Recon המיוחדת שלה, אבל לכל דיויזיה (הכוללת טנקי אברמס) יש את יחידת ה Marine Division Recon.
לכל דיויזיה של הצבא ההולנדי (הכוללת טנקי לאופרד) יש יח' סיור (כולל שריונית Fuchs הנושא עליה מכ"מ קרקעי RASIT)
המשימות שלהם כוללות מודיעין, תצפיות, האזנה, סיור,חדירה ראשונית, תפיסת ראשי גשר וכו'
(עוד לא הבנתי במה הן יותר רציניות מהיח' הישראליות)

ישן 19-04-2013, 17:23
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "[QUOTE] אני מכיר את האופי..."

ציטוט:
אתה מכיר את מבנה היחידות, הקצאות כ"א ואמצעים, התו"לים והפקודות נכון להיום?

אני אולי נמצא בחו"ל 5 שנים, אבל זה לא אומר שאני לא בקשר עם אנשים שנמצאים עדיין בתוך המערכת. יש בפורום רמ"ד סיור לשעבר שעשה בערך לפני שנתיים נסיון מאוד רציני לשפר את המצב. אתה מוזמן לשאול אותו מה ההתרשמות שלו מהמצב הקיים, ומהרצינות של הגורמים הנוגעים לדבר במז"י, אג"ת וכדומה - אם אתה לא מאמין לי.

עזוב לא רציני, מחס"ר מילואים לגדוד סדיר זה כמו אין מחס"ר
נכון! אני מסכים (וגם אמרתי את זה בכמה אשכולות)! אבל עד שהמג"ד והמח"טים של השריון יחליטו לעלות על מז"י ואג"ת ולרוצץ כמה ראשים, זה מה יש. ולמג"ד הממוצע יש חודש בשנה לקרוא למחס"ר מילואים שלו לטובת אימון, שזה הרבה, הרבה, הרבה יותר ממה שהמחס"ר של הגדוד שלי, של יוסי ושל רוב החברים בפורום מקבלים. אז במקום להתלות בגורם סיור שלא נמצא תחת פיקודו, אותו קצין בכיר בגדוד 52 והחברים שלו יכולים להפסיק לשבת על היד ולהתחיל לאמן את הכוח שהם יכולים לסמוך עליו ב 100% שימצא ביום פקודה. אחרת הם פושעים ואחראים ישירים לכל הרוג שינבע מהעובדה שהם רצו לשדה הקרב בעיוורון מוחלט. כי מה שיקרה בכל עימות עם כוח דמוי חיזבאללה וצפונה הוא, שהפלס"ר יהיה עסוק עד מעל לראש במשימות מח"ט ומה שיהיה למג"ד מול העיניים זה כוח של מילואימניקים שמנים שהוא רואה בפעם הראשונה ואין לו מושג מי הם ומה הם.

לא ברור לי מה זה יותר רציני? איחדו את תהליך ההתמקצעות של כל הפלס"רים, כל יח' פלס"ר היא יחידה עצמאית המתנהלת כגדוד, מקימים פלס"ר נוסף על בסיס המודל הקיים וכל זה לא רציני?
הראשון היה כבר בעבר הממש לא רחוק והביא תוצאות מחורבנות, השני תמיד היה, ועוד פלס"ר שיעבוד באותה צורה מחורבנת כמו כולם זה לא הישג גדול. זה לא הקנקן, אלא מה שיש בו. ומה שיש בו הוא לא רציני. זה שאיחדו את יח"טיות לגדס"ר אומר שמדובר באירגון רציני שיודע לתת את התפוקה שהוא צריך? הצחקת. אבל זה בדיוק מה שמז"י תמיד עשו.

אז מה כן רציני, להוסיף שיריוניות/נגמ"שים, לפזר את הפלס"ר בגדודים כמחס"רים? ניראה לי יומרני מידי להתייחס אל כל הגורמים הרלוונטיים במז"י ובשריון כמו אל עדת חמורים.
אני לא רואה שום סיבה להפסיק להתייחס לגורמים הרלוונטיים במז"י בצורה הזאת - הם הצדיקו את זה בכל פעם מחדש, ועדיין לא שמעתי דבר אחד שישנה את זה (למרות שהיו לי תקוות תקופה מסויימת).
מה שהשריון צריך זה כוח סיור שידע לעבוד בקצב השריון. תחשוב עם יד על הלב האם הפלס"ר שראית יכול לתמוך בתמרון של 20-30 ק"מ ביום.

חוצמזה, בשדה הקרב הנוכחי/עתידי אין טנק בודד, לכוחות השריון יש סיוע צמוד של כוחות עזר (מסוקים, כטב"מים, חי"ר, איסוף קרבי, הנדסה,סיור, מגלן, מורן ואולי גם פלס"רי/פלנ"טי חט' החי"ר אם הם שם)
נכון, אלה לא יחידות אורגניות של הגדוד אבל הן עדיין קיימות גם בשביל הגדוד.

פעם היה טנק בודד? אתה מכיר מלחמה שבה היה טנק בודד? העובדה הבלתי ניתנת לערעור היא שעד היום, ואני מדבר גם על צבאות עשירים ומצויידים בהרבה מצה"ל בזמן אמת מה שלא נמצא ת"פ ישיר שלך, לא יהיה. כל היחידות החבירות יופנו למוקד הלחימה. מה שאומר שחטיבה 7 אולי תקבל מזל"ט לכל מ"מ וחקש"ב לכל מט"ק כי היא נמצאית במאמץ העיקרי, אבל מג"ד 188 שסה"כ עושה משימה משנית ישאר רק עם המילואימניקים השמנים. אין לצבא משאבים לצייד כל גדוד שריון בקוקטייל היחידות החבירות הסקסיות, אחרת הוא היה עושה אותן לאורגניות. במלחמה יהיו סדרי עדיפויות, ויהיו כאלה שיש להם וכאלה שאין להם.

רק לאחרונה סיימה אימון יחידה מיוחדת עם מספר יח' משנה של אחת מחט' השריון, האמצעים שלה הם רובוטריקים לא מהעולם הזה, כל זה עובד בסינרגיה עם האמצעים של הגדוד (כמובן שהיו עוד יח' באימון כמו אוויר, מודיעין וכו')
תרשה לי לא להתרגש יותר מדי. הרובוטריקים לא יהיו זמינים בעימות של 5 אוגדות ומעלה, ובהם בטח לא יהיו זמינים בדיוק בזמן שצריך אותן. זה נכון מקצועית להכיר יכולות של יחידות שעלולים לפגוש בהן בלחימה, אבל יש הבדל בין לדעת לנצל את היכולות לבין להתלות בהן בשביל גורם חיוני כמו מודיעין

למארינס יש אל יחידת Force Recon המיוחדת שלה, אבל לכל דיויזיה (הכוללת טנקי אברמס) יש את יחידת ה Marine Division Recon.

לאוגדת הנחתים, שהיא אוגדת חי"ר קל יש 3(!) גדודי סיור אוגדתיים (מצא את ההבדלים...). הראשון הוא ה Force Recon, יחידה שאין לה מקבילה בצה"ל (בגלל הדרישות המבצעיות המיוחדות של אוגדת הנחתים), אבל היכולות שלה עולות בהרבה על כל יחמ"מ או פלס"ר. נוסף על כך יש לה 2(!) גדודי סיור משוריין קל בעלי חימוש מיגון ותמרון טובים בהרבה מכל האמר ממוצע, וכל זאת לאוגדה שקצב התמרון שלה איטי בהרבה משל כל אוגדת שריון צה"לית. (ואני לא סופר עוד יכולות האזנה, ל"א ומכ"מ קרקע שמשוייכים לפלוגות המודיעין) לאוגדה גדוד שריון בודד ויחיד, שגם כאשר הוא מופעל באופן אחוד, ולא מפוזר בין החטיבות לטובת סיוע אש, מכיל מחלקת סיור חמושה בכבדות רבה יותר מכל מחלקת סיור צה"לית, שהאמריקאים עצמם מכירים במגבלות ההפעלה שלה, ונתמכת ע"י מחלקת נ"ט (איפה ליאור שיקנא) בת 24 קנים.

ז"א גם כאשר גדוד השריון מופעל בצורה אחודה, הוא מופעל בצורה אוגדתית, ויש לו תמיכה של 2-3 גדס"רים...

לכל דיויזיה של הצבא ההולנדי (הכוללת טנקי לאופרד) יש יח' סיור (כולל שריונית Fuchs הנושא עליה מכ"מ קרקעי
אין יותר טנקים בצבא הולנד. ישנו רק"מ ע"ב תובת ליאופרד - חילוץ, טג"ש וכדומה. רק"מ הלחימה של צבא הולנד מורכב מנגמ"שים גלגליים בלבד, ויחידות הסיור מכילות גם כלים חמושים בנ"ט (spike) ותותחים.
[/B]המשימות שלהם כוללות מודיעין, תצפיות, האזנה, סיור,חדירה ראשונית, תפיסת ראשי גשר וכו'
(עוד לא הבנתי במה הן יותר רציניות מהיח' הישראליות)[B]

בכל אחת מהדוגמאות הנ"ל, ואתה יכול להוסיף דוגמאות מצבא בריטניה, גרמניה, צרפת וכדומה, יחידות הסיור של הרמות הטקטיות (אוגדה ומטה) נותנות מענה לצרכי המודיעין של היחידה שלהן, בקבועי זמן רלוונטיים - זה מצריך ציוד וחימוש ברמה ובאיכות של היחידה אותה הן משרתים - כאשר האמריקאים חרגו מזה, ויצאו ללחימה ב-2003 עם יחידות סיור שריון מצויידות "רק" בבראדלי (ותשווה לפלס"ר השריון בארץ) וחטפו חזק ביכולת הסיור שלהם. אני כבר לא מדבר על ההבדלים הכמותיים של פלס"ר אחד לשלושה גדודים בארץ וגדוד אחד לשני גדודים בארה"ב, או למשמעות של ההבדל בין גודל פלס"ר בצה"ל לבין ארה"ב, בריטניה,גרמניה וכו'.

הבעיה הבסיסית שלי, שאף אחד עדיין לא הצליח להסביר לי, היא איך צוות שלוקח לו שעות להסתנן כמה קילומטרים, ועוד כמה שעות עד שהוא מתחיל להביא מידע יכול לשרת כוח שעושה את המרחק הזה פחות משעה, מבלי לסרס אותו.

ישן 19-04-2013, 21:01
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "[QUOTE]אתה מכיר את מבנה..."

כי מה שיקרה בכל עימות עם כוח דמוי חיזבאללה וצפונה הוא, שהפלס"ר יהיה עסוק עד מעל לראש במשימות מח"ט ומה שיהיה למג"ד מול העיניים זה כוח של מילואימניקים שמנים שהוא רואה בפעם הראשונה ואין לו מושג מי הם ומה הם.
כן זה ברור, אני רק לא מבין למה אתה עושה הפרדה כזו דרסטית בין משימות מח"ט למשימות מג"ד, הרי בסופו של יום האינטרס של המג"ד הוא האינטרס של המח"ט.

אבל זה בדיוק מה שמז"י תמיד עשו.
ותמיד זה היה כזה כישלון? ז"א לא למדו מהעבר ולא התכוננו לעתיד

מה שהשריון צריך זה כוח סיור שידע לעבוד בקצב השריון.
תחשוב עם יד על הלב האם הפלס"ר שראית יכול לתמוך בתמרון של 20-30 ק"מ ביום.
זה שהשריון צריך לרוץ בלי שכל מיני דברים יעכבו אותו (מכשולים,איומים) לא אומר שגם הפלס"ר צריך (לפחות לא כולו) לרוץ, חלק מהאימון עליו דיברתי כלל ניטרול נקודתי של יח' מוסוות של צייד טנקים על מנת שהגדוד יוכל לרוץ.

פעם היה טנק בודד? אתה מכיר מלחמה שבה היה טנק בודד? העובדה הבלתי ניתנת לערעור היא שעד היום, ואני מדבר גם על צבאות עשירים ומצויידים בהרבה מצה"ל בזמן אמת מה שלא נמצא ת"פ ישיר שלך, לא יהיה. כל היחידות החבירות יופנו למוקד הלחימה. מה שאומר שחטיבה 7 אולי תקבל מזל"ט לכל מ"מ וחקש"ב לכל מט"ק כי היא נמצאית במאמץ העיקרי, אבל מג"ד 188 שסה"כ עושה משימה משנית ישאר רק עם המילואימניקים השמנים. אין לצבא משאבים לצייד כל גדוד שריון בקוקטייל היחידות החבירות הסקסיות, אחרת הוא היה עושה אותן לאורגניות. במלחמה יהיו סדרי עדיפויות, ויהיו כאלה שיש להם וכאלה שאין להם.
עם זה אני מסכים לחלוטין, רק לעניות דעתי הדברים הם לא כאלה שחור/לבן, יכול להיות שזה כן קורה אגב המבנה הנוכחי של הפלס"ר (אבל עם המגבלות של המבנה הזה).

הבעיה הבסיסית שלי, שאף אחד עדיין לא הצליח להסביר לי, היא איך צוות שלוקח לו שעות להסתנן כמה קילומטרים, ועוד כמה שעות עד שהוא מתחיל להביא מידע יכול לשרת כוח שעושה את המרחק הזה פחות משעה, מבלי לסרס אותו.
זוכר שסיפרתי באחת ההודעות הקודמות על פעילות מודיעינית שעשינו בשביל השריון? זה נבע בדיוק מהדבר הזה.
מטרתה היתה לצמצם ככל הניתן את הסיבות שיגרמו לשריון להתעכב ואפילו לעצור.
אנחנו ביצענו פעולת מניעה, אחד מתפקידיו של הפלס"ר הוא לבצע פעולת תגובה.

בוא ננסה לתקוף את הנושא מזווית אחרת עם שתי שאלות המופנות אל דעתך המלומדת:
- איך היית רוצה לראות את הסיור של השריון בצה"ל של היום?
- ממה חושש יותר מג"ד שריון, מאותו כוח שריון של האויב שהוא ניקרא לבלום ולהשמיד אבל באותה עת כל העולם ואחותו רואים אותו ומתנפלים עליו או מאותם חוליות חשאיות מוסוות שאולי לא יעצרו את הגדוד שלו אבל ישבשו לו את הפעילות, אגב עיכוב ונזקים (כולל פגיעה מוראלית)?

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 19-04-2013 בשעה 22:12.
ישן 20-04-2013, 07:02
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "[b]כי מה שיקרה בכל עימות עם..."

ציטוט:
כן זה ברור, אני רק לא מבין למה אתה עושה הפרדה כזו דרסטית בין משימות מח"ט למשימות מג"ד, הרי בסופו של יום האינטרס של המג"ד הוא האינטרס של המח"ט.

מה שמעניין את המח"ט לא מעניין את המג"ד - לא מבחינת זמנים, לא מבחינת מרחב ולא תמיד מבחינה המשימה. הגדוד יכול לתקוף יעד X, אבל בשביל להגיע אליו, המג"ד מבחינתו נוסע. מבחינת החטיבה מדובר בקרב התקדמות שאותו מנהל גדוד אחר. באותה מידה, כאשר הגדוד נלחם על X, החטיבה בכלל מתעסקת עם הכנה לתקוף את היעד הבא, בידוד איזור הלחימה כרגע מתגבורות, פגיעה בארטילריה של האויב, או הכל ביחד באותו זמן. הצייחים המודיעיניים הנגזרים מכך שונים לחלוטין. בהקצנה, קרה לא פעם בתרגילים שמחס"ר ופלס"ר ישבו 10 מטר אחד מהשני בתצפית על שני דברים שונים לחלוטין, בכיוונים שונים לחלוטין.

ציטוט:
ותמיד זה היה כזה כישלון? ז"א לא למדו מהעבר ולא התכוננו לעתיד

זה היה כשלון מ-1956. בדיוק כמו הימ"חים

ציטוט:
זה שהשריון צריך לרוץ בלי שכל מיני דברים יעכבו אותו (מכשולים,איומים) לא אומר שגם הפלס"ר צריך (לפחות לא כולו) לרוץ, חלק מהאימון עליו דיברתי כלל ניטרול נקודתי של יח' מוסוות של צייד טנקים על מנת שהגדוד יוכל לרוץ.

אם החטיבה רוצה להגיע ליעד שנמצא 20 ק"מ מכאן, ולהתחיל תנועה עוד 5 שעות - הפלס"ר צריך להיות בעמדות רלוונטיות ולשדר מודיעין עוד שעתיים-שלוש. זו המתימטיקה הפשוטה. בשביל לזהות יחידת נ"ט שנמצאת בעמדה, הוא צריך הרבה יותר זמן, אם הוא מתכוון לזהות אותם בתצפית. איסוף פסיבי דורש שהאויב שלך יעשה טעות בשביל שתגלה אותו. פטרול חי"ר יעשה את העבודה מהר יותר, אבל יקח הרבה יותר זמן.

ציטוט:
זוכר שסיפרתי באחת ההודעות הקודמות על פעילות מודיעינית שעשינו בשביל השריון? זה נבע בדיוק מהדבר הזה.
מטרתה היתה לצמצם ככל הניתן את הסיבות שיגרמו לשריון להתעכב ואפילו לעצור.
אנחנו ביצענו פעולת מניעה, אחד מתפקידיו של הפלס"ר הוא לבצע פעולת תגובה.

זה נכון אם יש לך הרבה זמן והתראה מראש. לרוב אין לך לא זה ולא זה. קבועי הזמן מפקודה לפעולה הם קצרים, והם מתקצרים ככל שאתה יורד למטה, גם אם המטה עושה עבודה מצויינת בעבודתו. בפועל הסיכוי שפלס"ר שיריון יקבל מספיק זמן התראה הוא נמוך מאוד ברוב המקרים. לרוב למח"ט עצמו אין זמן לנוהל קרב סדור.

ציטוט:
בוא ננסה לתקוף את הנושא מזווית אחרת עם שתי שאלות המופנות אל דעתך המלומדת:
- איך היית רוצה לראות את הסיור של השריון בצה"ל של היום?

מיגון, תמרון, אש ותצפית. כל יחידה סדירה צריכה יחידת סיור אורגנית משלה. כלי בסגנון נמ"ר חמוש, עם יכולת תצפית, בין אם תרמי ובין אם מכ"מ שתפקידה העיקרי הוא להלחם בשביל מודיעין - לגרום לאויב להגיב לנוכחותו ולפגוע בו במהירות. מבנה כמו של פלס"רי השריון הישנים של צבא ארה"ב בהחלט באים בחשבון - שילוב של כוח שריון, נגמ"ש סיור חמוש, מרגמות והנדסה. הייתי גם מוסיף ברמת החטיבה צוות "שושו", אבל עיקר הסד"כ צריך להיות כזה שיסע לפני הטנקים.

ציטוט:
- ממה חושש יותר מג"ד שריון, מאותו כוח שריון של האויב שהוא ניקרא לבלום ולהשמיד אבל באותה עת כל העולם ואחותו רואים אותו ומתנפלים עליו או מאותם חוליות חשאיות מוסוות שאולי לא יעצרו את הגדוד שלו אבל ישבשו לו את הפעילות, אגב עיכוב ונזקים (כולל פגיעה מוראלית)?
[/QUOTE]

המג"ד חושש ממארבי נ"ט. לא חוליה פה חוליה שם. הוא צריך כוח שיוכל להגיע ולטפל במהירות בסד"כ נ"ט משמעותי - בסגנון מה שהחיזבאללה העמיד בסלוקי ב-2006. את זה כוח שושו לא יעשה בפרקי הזמן שקיימים לו, והוא בטח לא יוכל לעמוד בקצב של השריון, אלא אם כן זה ירד לקצב החי"ר. אין זמן.

ישן 20-04-2013, 11:21
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "[QUOTE]כן זה ברור, אני רק לא..."

מיגון, תמרון, אש ותצפית. כל יחידה סדירה צריכה יחידת סיור אורגנית משלה. כלי בסגנון נמ"ר חמוש, עם יכולת תצפית, בין אם תרמי ובין אם מכ"מ שתפקידה העיקרי הוא להלחם בשביל מודיעין - לגרום לאויב להגיב לנוכחותו ולפגוע בו במהירות. מבנה כמו של פלס"רי השריון הישנים של צבא ארה"ב בהחלט באים בחשבון - שילוב של כוח שריון, נגמ"ש סיור חמוש, מרגמות והנדסה. הייתי גם מוסיף ברמת החטיבה צוות "שושו", אבל עיקר הסד"כ צריך להיות כזה שיסע לפני הטנקים.
את כל אלה יש, אבל פרוסים על פני יחידות רבות ולא כיחידה אחת אורגנית של הגדוד.
מבנה כזה הוא בעייתי מבחינת הארגון שלו (סדר עדיפויות תקציבי), וזה מה שבמז"י אומרים, יש את כל אלה אבל ביח' אחרות אז שיעבדו יחד, למה צריך כפילות?
נמ"ר לא יהיה - הוא מוגבל בכמות הרכישה ומיועד לחט' החי"ר.

אתה יודע מה? על פניו ניראה שבמז"י צודקים, בתקציב הנוכחי אין הצדקה לכפילות הזו אז אולי מה שנשאר זה כן לעבוד יחד על אף כל המגבלות.
לא רואה כל סיבה למה זה לא יכול להצליח בעיקר בעידן הטכנולוגי הנוכחי, מזכיר לי את סיפורי "חיל האוויר ממשיך להתעלם מהקרקע" והנה בפועל יש הרבה התקדמות בשת"פ אוויר-קרקע (אולי לא מושלם אבל הרבה יותר טוב מהעבר, בל נשכח שחלק גדול מהנתק הזה היה בגלל יח' היבשה ולא בגלל חיה"א).

כל כך הרבה אלמנטים ביחידה אחת עלולים להביא למצב של תפסת מרובה לא תפסת.
זה לא מלחמת העולם השניה שהכל היה פשוט יותר, אתה תצטרך מחס"ר בסד"כ של פלוגה לפחות עם צורך בהתמקצעות אישית מורכבת בהרבה אלמנטים - לא פשוט.

אגב, שים לב מה אומר אל"מ סער צור (מח"ט 401) הרלוונטי לדיון, האם יכול להיות שהאכזריות (מעודפי גולני?) מצאו את דרכם לפלס"רים?

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 20-04-2013 בשעה 16:54.
ישן 21-04-2013, 04:58
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "[b]מיגון, תמרון, אש ותצפית...."

את כל אלה יש, אבל פרוסים על פני יחידות רבות ולא כיחידה אחת אורגנית של הגדוד.
וזו בעיה. משימת הסיור, וביחוד הסיור הקרבי היא משימה שהיא אחת המורכבות בשדה הקרב ושצריך להשקיע מאמץ רב בשביל להכשיר כוח לטובתה. הסיכוי של כוח לא אורגני ולא מאומן, לבצע משימה ברמת הקושי הזו = 0.

מבנה כזה הוא בעייתי מבחינת הארגון שלו (סדר עדיפויות תקציבי), וזה מה שבמז"י אומרים,
בכל העולם יחידות מעורבות מתקיימות בהצלחה. אם כבר, סוד ההצלחה שלהן הוא בכך שהן מעורבות. רק אנחנו כאלה טמבלים שלא מסוגלים להעמיד יחידה מעורבת במקום חד חיילית?

יש את כל אלה אבל ביח' אחרות אז שיעבדו יחד,
אד הוק ללא הכשרה, לא עובד בשדה הקרב. להביא כוח אד הוק לבצע משימת סיור אליה לא הוכשר לעולם, שווה ערך להביא גדוד שריון לבצע חילוץ חטופים

למה צריך כפילות?
כפילות זה מצב בו שני כוחות עושים אותה משימה בדיוק. לכך שלסיור יהיו טנקים ונגמ"שים כבדים אי אפשר לקרוא כפילות. אתה קורא כפילות לכך שיש מחלקת נ"ט, ופלוגת נ"ט, וגדוד נ"ט ויחנ"טים ומסק"רים שכולם מוכוונים להרוג טנקים? לא! כ"א עובד ת"פ מסגרת אחרת ומשימתו שונה. איך אתה מדבר על כפילות בהמצאות מיכון בכוח סיור שתפקידו לסייר, לבין שאר הגדוד שתפקידו לתקוף או להגן? כאן אין בכלל כפילות, אלא ההיפך. יש וואקום יכולות.

נמ"ר לא יהיה - הוא מוגבל בכמות הרכישה ומיועד לחט' החי"ר.
עוד דוגמה ל"גאונות" מבית היוצר של צבא ההנדסה לישראל. בא נתעלם מהעובדה שיש לשריון יחידות חרמ"ש (שמגלמות עוד בזיון בפני עצמן), שציודן הוא זלדות איטיות ולא ממוגנות. במקום לתת לחי"ר שאמור לרוץ עם הטנקים, כלי שיוכל להסתער על אויב מצויד בנ"ט, כזה שיוכל לנוע עם הטנקים באותה מהירות ואותה עבירות, נתן אותה לכוח עצמאי, שההיסטוריה מראה שישתמש בה לא נכון, יתחזק אותה באופן גרוע ושתמצא עצמה כאוטובוס לשדה הקרב במקום כלי לחימה. מבחינת גולני, במלחמה הבאה הנמ"רים יתנו להם תוספת קלה ליכולת על האכזרית. מבחינת מג"ד השריון, ציוד החרמ"ש והסיור באכזריות יביא לשיפור משמעותי ביכולת הלחימה של הגדוד.

אתה יודע מה? על פניו ניראה שבמז"י צודקים, בתקציב הנוכחי אין הצדקה לכפילות הזו אז אולי מה שנשאר זה כן לעבוד יחד על אף כל המגבלות.
טוב, על זה עניתי למעלה
לא רואה כל סיבה למה זה לא יכול להצליח בעיקר בעידן הטכנולוגי הנוכחי,
כי הם לא מאומנים ולא מצויידים לעשות את זה. מה שאתה מציע שקול לשליחת חיילי שריון לביצוע שחרור בני ערובה, ושליחת הימ"מ לתקוף יעד חי"ר מבוצר.
מזכיר לי את סיפורי "חיל האוויר ממשיך להתעלם מהקרקע" והנה בפועל יש הרבה התקדמות בשת"פ אוויר-קרקע (אולי לא מושלם אבל הרבה יותר טוב מהעבר, בל נשכח שחלק גדול מהנתק הזה היה בגלל יח' היבשה ולא בגלל חיה"א).

כל כך הרבה אלמנטים ביחידה אחת עלולים להביא למצב של תפסת מרובה לא תפסת.
ובלעדיהן יביא והביא למצב של תפסת הרבה שקי גופות
זה לא מלחמת העולם השניה שהכל היה פשוט יותר, אתה תצטרך מחס"ר בסד"כ של פלוגה לפחות עם צורך בהתמקצעות אישית מורכבת בהרבה אלמנטים - לא פשוט.
לא ברור לי מה הקשר למלחמת העולם השניה. האם אתה טוען שהאמריקאים, הגרמנים, הצרפתים, הבריטים, הרוסים ורבים אחרים כל כך הרבה יותר חכמים מאיתנו שהם מצליחים מאוד בקלות להחזיק יחידות רב חיליות עד רמת הפלוגה, ואילו לנו אין סיכוי לעשות זאת.

אגב, שים לב מה אומר אל"מ סער צור (מח"ט 401) הרלוונטי לדיון, האם יכול להיות שהאכזריות (מעודפי גולני?) מצאו את דרכם לפלס"רים?
[/QUOTE]

סביר להניח שהוא מדבר על כוחות גולני והנדסה שת"פ.

ישן 21-04-2013, 09:51
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 61 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "את כל אלה יש, אבל פרוסים על..."

נניח לרגע שכולם במז"י ובחש"ן תקועים עם התיאוריה שפירטת.
גם באג"ת הם כאלה? רח"ט תכנון הנוכחי הוא קשנ"ר לשעבר, כל אלה נעלמים ממנו, או שהוא כמו כל השאר?

להזכירך, אג"ת אחראי על בניין הכוח של צה"ל, אליו מתנקזים מצד אחד קשת האיומים והמציאות המורכבת ומצד שני המצאי של צה"ל (כ"א, אמצעים, תקציב וכו'), אנחנו מדברים על השריון שזה הכוח המתמרן העיקרי של צה"ל!

ידידי, אמנם זה דיון מעניין אבל לא שיכנעת אותי, אני עדיין חושב, מאמין ומקווה (כי אף פעם אי אפשר להיות בטוח) שהדברים עובדים כמות שהם טוב יותר מהמצג הקיצוני בו אתה מתאר אותם.

מההיכרות הקלילה שיש לי עם צה"ל, הם עובדים ואפילו לא רע.

ישן 22-04-2013, 00:29
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 62 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "נניח לרגע שכולם במז"י ובחש"ן..."

באג"ת הם היו הרבה יותר גרועים (ואני מודה ששם יש לי נתק מזה מספר שנים), אבל הם פועלים לפי דרישה של מז"י ולא להפך. אם אף אחד במז"י לא יהפוך שולחן בשביל לתקן את המעוות, אז בטוח שבאג"ת לא יעשו את זה. הם בסופו של דבר מסנתזים את המידע שהצרכנים מספקים להם.

אני שמח שאתה מרגיש בטוח - שום דבר ממה שראיתי בצבא מאז גיוסי לא גורם לי להרגיש ביטחון...

ישן 22-04-2013, 08:03
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "באג"ת הם היו הרבה יותר גרועים..."

באג"ת הם היו הרבה יותר גרועים

תראה, המודל שתיארת ואליו אתה חותר הוא נכון וכבודו במקומו מונח, רק שלדעת הגורמים הנוגעים בדבר הוא לא היחיד.
זה לא שבצה"ל הפקירו את השריון בתוך ואקום ואמרו להם "סעו, אם תיתקלו במארבי נ"ט אז תסתדרו כבר".
הגישה שהתפתחה עם השנים היא להעביר את נושא פריצת הדרך לשריון לידי גופים מקצועיים יותר בתחומם, לשם כך הוקמו (או התפתחו) יחידות ייעודיות אשר צה"ל שפך עליהם הון תועפות בארגון כ"א מתאים ואמצעים מאד מיוחדים הדורשים תהליך מיון והתמקצעות מורכבים.
היחידות האלה זמינות לכל צורך אבל כיחידות עצמאיות.
אגב הכיסוי שלהם הוא לא רק מכשולים ואיומי נ"ט למיניהם אלא גם נ"מ ואפילו נגד איומים מהים, כל יחידה והתחום שלה.
(אני לא מדבר על היחידות המיוחדות אלא על יחידות ייעודיות נבחרות)

זה מודל מודרני שהלכו עליו בבניין הכוח, זה טוב יותר או פחות ממודל המחס"רים המסורתי? זו שאלה שלא בטוח שאפשר לתת עליה תשובה כזו חד חד משמעית.

אם תסתכל לאורך ההיסטוריה, צה"ל הקים לא מעט יחידות כצורך, כניסוי, ככסת"ח פוליטי/חברתי וכו', חלקן קיימות והצדיקו את קיומן, חלקן קיימות וממש לא מצדיקות את קיומן (תקועות כמו עצם בגרון) וחלקן ניסגרו, אולי זה חלק מהתהליך הזה, רק הזמן יגיד.

אחד הדברים שאני תמיד נזהר ממנו הוא "חוכמת הבדיעבד" או לנסות להקרין את מלחמות העבר על איומי העתיד, לפעמים יש זהות ולפעמים ממש לא.
ההיסטוריה הצבאית של ישראל מלאה בניתוחים של "היה לנו מזל יותר משכל וכו'", אבל בפועל היו לא מעט יחידות שפעלו בצורה מקצועית ע"פ תוכנית אש מסודרת והגיעו להישגים ואף חרצו גורלות - יח' אוויר, ים ויבשה.
כמובן יש גם את הצד של המזל או אלוהי אם תרצה שעמד לנו ויש גם את הכשלונות.

אני שמח שאתה מרגיש בטוח - שום דבר ממה שראיתי בצבא מאז גיוסי לא גורם לי להרגיש ביטחון...
אני הייתי מחליף את המילה בטוח בנותן קרדיט (אי אפשר להיות בטוח בשום דבר)

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 22-04-2013 בשעה 08:38.
ישן 22-04-2013, 12:29
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "[b]באג"ת הם היו הרבה יותר..."

מנסיוני עם גדוד שריון והמחס''ר שלו, המצב יותר קרוב למה שביטיס מתאר מאשר למה שאתה מתאר.
חשיבות המחס''ר אינה בפריצת מכשול ודרך. המחס''ר מיועד לפצות על חולשת מפקדי הטנקים באיתור אויב סביבם עקב התנאים בטנק.
זה אומר בעצם איבר חישה של המג''ד.
דמיין קנגורו עם מצלמה וקשר שאתה זורק באיזה מקום שולט בתצפית, שיש לו שכל, מוטיבציה וידע בקשר, ועכשיו בשקט ובריכוז הוא מסתכל לכל הכיוונים ומספר מה יש. מדי פעם הוא מדלג על מנת להישאר משמעותי לפי התקדמו הכוחות בשטח.
עכשיו העלה בדמיונך מחס''ר של גדוד טנקים שנע על גבי האמרים. פגיע לכל אמצעי, כבול לצירים בשטח הררי בחלק גדול מהתוואי,אך נדרש להיות מסוגל לנוע כך שיהיה יעיל בתצפית לפלוגות המתמרנות.
רק עכשיו תוסיף לתמונת המצב בעיית ימ''מ, חוסר כללי בצה''ל לתורת הפעלת מחס''ר ("תקראו בחומר של הפלס''רים, ותגזרו מזה מה שאפשר לעשות אצלכם") ואת התלונות הרגילות של יחידות המילואים שמנסות לשמור כשירות.

ישן 22-04-2013, 14:12
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "מנסיוני עם גדוד שריון..."

על זה אין ויכוח, בגלל זה אמרתי באחת ההודעות הקודמות "מחס"ר מילואים לגדוד סדיר זה כמו אין מחס"ר".
וכל זה רק ממחיש את הצורך בפיתרון מערכתי כולל, צה"ל טוען שיש וביטיס חושב שלא
ציטוט:
דמיין קנגורו עם מצלמה וקשר שאתה זורק באיזה מקום שולט בתצפית, שיש לו שכל, מוטיבציה וידע בקשר, ועכשיו בשקט ובריכוז הוא מסתכל לכל הכיוונים ומספר מה יש. מדי פעם הוא מדלג על מנת להישאר משמעותי לפי התקדמו הכוחות בשטח.

אגב, אפשר גם כלבים וקופים או רק קנגורו?
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 22-04-2013 בשעה 14:36.
ישן 22-04-2013, 18:24
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "[b]באג"ת הם היו הרבה יותר..."

היחידות האלה לא יעשו קרב התקדמות בשביל כל חטיבת שריון, גם לא נסג"ש, והן לחלוטין לא יעשו, והן לא יכולות, לשאת בעיקר הנטל של מאמץ האבטחה החטיבתי של כל חטיבה וחטיבה ושל כל גדוד וגדוד. הן עושות דברים מאוד ספציפיים, שאין להן סיכוי לענות על כל הצרכים היחידתיים. אתה לחלוטין לא מבין את הצרכים של חטיבת שריון ושל הגדודים שלה בלחימה מתמשכת בתחום הסיור והאבטחה.

ישן 23-04-2013, 19:31
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 69 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "[b]אתה לחלוטין לא מבין את..."

אל תהיה מצחיק - אני מדבר על הדיון. אתה כל הזמן מדבר על כך שיחידות חיצוניות ולא אורגניות יספקו למסגרות, כאילו מדובר בצרכים נדירים שמתרחשים פעם בהרבה זמן בשדה הקרב. סיור זה לא עוקץ ולא סמור. לא מדובר פה על מקרה שמתרחש אחת ל- בשדה הקרב שניתן (נניח) להחביר יחידה לפרק זמן מוגבל בשביל לפעול לפיו. סיור הוא כמו מחלקת החימוש ונגמ"ש 9 - אי אפשר בלעדיו.

לגבי הגורמים המוסמכים בצה"ל - מכיר שור מועד? צה"ל הוא שור מועד בנושא. עד היום הוא נכשל באופן חרוץ בבניה ותחזוקה של מערך מודיעין שדה מתפקד בשעת מלחמה (ולא רק בתחום הזה. אתה יכול לשאול את cre666 את דעתו על נושא האב"כ, נושא הצלפים גם לא להיט, ולמעשה כל תחום נישתי שדורש מקצועיות גבוהה מאוד לא במצב טוב). לא ברור לי על סמך מה אתה נותן קרדיט - אני עד היום לא ראיתי בדל סימן לשינוי ממשי.

ישן 24-04-2013, 12:30
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אל תהיה מצחיק - אני מדבר על..."

כתבה באתר דו"צ על דבריו של ראש אג"ת מהם ניתן להסיק על הכיוון בו הדברים נימצאים או הולכים
http://www.idf.il/1133-18825-he/Dover.aspx

ועכשיו תוסיף את הכתבה המטרידה הזו
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/...1&cat=875&loc=4

כמו שאתה רואה, הדברים לא פשוטים ולא הכל שחור-לבן
יש אילוצי תקציב ציוד וכ"א, סדרי עדיפויות ועוד כל כך הרבה משתנים, מחס"ר שריון לא נמצא בראש סדרי העדיפויות (גם לא בצורת תו"ל), יש פתרונות אחרים שמוצאים חן בעיני חלק מהאנשים ולא בעיני אחרים.

אתמול ניהלתי שיחה ארוכה עם קצין בכיר באחת היח' העצמאיות האלה, הרבה דברים הוא לא אמר.
אבל מה שהוא כן אומר זה שהיח' האלה מיועדות לתת מענה ואפילו טוב יותר מבעבר ו/או ממה שאתה העלית.
תגיד הוא משוחד והוא לא מכיר שום דבר אחר (דבר שנכון לכשעצמו) ,אז טוב שכך, הוא לא קובע מדיניות אבל הוא מכיר ביכולות שלו ויודע על מה הוא מדבר אז יש לו ביטחון להמשיך ולעשות טוב את מה שהוא אמור לעשות ועם זה צריך לנצח.

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 24-04-2013 בשעה 14:44.
ישן 25-04-2013, 04:16
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "כתבה באתר דו"צ על דבריו של..."

ציטוט:
יש אילוצי תקציב ציוד וכ"א, סדרי עדיפויות ועוד כל כך הרבה משתנים, מחס"ר שריון לא נמצא בראש סדרי העדיפויות (גם לא בצורת תו"ל), יש פתרונות אחרים שמוצאים חן בעיני חלק מהאנשים ולא בעיני אחרים.

וזו בדיוק הבעיה. יחידה שהיא חלק מהיסודות לבניין יחידה מבצעית מאוזנת לא נמצאת בסדר העדיפויות. כשאתה קונה רכב מעניין אותך המצב התחזוקתי, או האם יש לאוטו כסאות עור, גלגלי מגנזיום ורמקולים במושב של הנהג? כשאתה קונה בית, מעניין אותך קודם השיש במטבח והאם יש ג'קוזי, או מצב הצנרת, חיווט החשמל והיסודות?

מחס"ר זה יסודות. כל מיני יחידות פרצלציה שפעם יש אותן ופעם אין, זה מושבי עור.

אני מבטיח לך ב-100% שהקצין הבכיר הזה לא מתיימר לתת מענה לכל היחידות בצבא בו זמנית, או אפילו לכל הצרכים המודיעיניים של יחידה אחת. ואם לא, אז מי כן יביא?

ישן 20-04-2013, 08:23
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "[b]כי מה שיקרה בכל עימות עם..."

ואגב - אני חושב שתתעניין במה שאריה אלדד אמר בראיון האחרון שלו:
ציטוט:
אני זוכר שחצי שנה לפני שהשתחררתי מהצבא, מופז ארגן רפורמה גדולה בצה"ל, כל כך גדולה, שעד היום הצבא מתקן את הנזקים שלה.

"הביאו את התוכנית שלו לפלמחים והציגו בפני הפיקוד הבכיר. אחר כך עשו הפסקה, שתו קפה והזמינו את הקהל לוויכוח. ואני הכרתי את אלופי-המשנה ותתיהאלופים באותו היום. לפחות חצי מהם חשבו שזו קטסטרופה. החצי השני חשב שזו שואה גרעינית. אבל מי נרשם לדיון? שני אנשים. אני וקצין הקשר הראשי. אמרתי לבכירים באותו היום, בגלל הרפורמה הזו לא יפונו נפגעים במלחמה הבאה, אבל מה שצריך להדאיג אתכם היא העובדה שכולכם יודעים שזו קטסטרופה ואף אחד מכם לא מעז לצאת נגדה בגלוי.

"ראינו את האסון הזה במלחמת לבנון השנייה, כשכל המטכ"ל ידע שדן חלוץ טועה ולא היה אלוף אחד בצבא שקם ואמר לו, אי אפשר לנהל כך מלחמה, ואם אתה ממשיך, אני שם את הדרגות על השולחן. הקונפורמיזם הזה מנוגד לחלוטין לאישיות שלי. ולכן אני יכול להעריך את מיכאל בן ארי. אם יש לו אמת הוא ילך איתה קדימה באומץ, ולא יסתכל לצדדים".

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/...1&cat=404&loc=4

ישן 18-04-2013, 00:50
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.09
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "1. מילואים תמיד היה (והשאלה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס
2. הטמעה בסדיר? מה עם יחידת המילואים שאין לה, אבל נלחמת ליד יחידה סדירה שיש לה, ועכשיו מט"ק מזהה כוח בשטח שלא נמצא על המערכת ויורה עליו בגלל זה - ופוגע בכוח מילואים (מקרה אמיתי)?
שאלה יותר טובה: מה אם זה מוטמע אצל כולם, אבל בדיוק התקלקל באחת היחידות, או ש"אין קליטה" (או שהאויב משבש את הקשר)?

אפילו אם לכולם היו כל הגאדג'טים והם היו נוחתים בחינם מהשמיים, חייב להיות fallback, והתו"ל חייב להתייחס למצב שבו איבדת קשר במערכת כזו או אחרת. לסמוך בעיניים עצומות על ערימה של מעגלים חשמליים ולוותר על שיקול הדעת האנושי זה די מטופש בהרבה מקרים, אבל במהלך לחימה זה מטופש במיוחד. זה כמו שחיילים ידעו לנווט רק עם GPS אבל לא עם מפה ומצפן...

אמר פסטן: שניהם גרועים, אבל עדיף להיות טיפש מאשר שקרן.

ישן 15-04-2013, 18:45

בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "[QUOTE=ביטיס]1, מה שמעניין את..."

תראו הבעיה העיקרית בדיון הזה היא לדעתי סוג של קיבעון מחשבתי (הרגל של "כך הדברים נעשים וכך הם צריכים להיעשות").

לי ממש לא איכפת מי יעשה את העבודה ומי יפעיל את האמצעי שאני מדבר עליו ובכלל האמת שלא איכפת לי גם מאיפה יגיע המידע (מצידי שיגיע ממיקרו לווין אישי שישוגר בשביל לראות מעבר לגבעה).

אני שאלתי שאלה פשוטה - האם היום מ"פ או מפקד טנק יודע מה קורה כמה עשות/מאות מטרים ממנו או קילומטרים בודדים במצב בו אין לו קו ראיה. אם יש לו היום כוח סיור שמספק לו את המידע הזה בזמן אמת סבבא, אם יש לו מל"טים ברמת הגדוד או החטיבה סבבא, אם יש לו תצפיות רציפות של לווינים אז הוא צריך לבדוק אם הוא לא עבר בטעות למאה ה-24.

השורה התחתונה היא שאם אין לו את כל הדברים הללו (ומהדיון הזה נראה לי שהתשובה חיובית) אז הוא צריך למצוא דרך לקבל את המידע הזה. היו אנשים בדיון שטענו שהוא לא צריך את המידע. על כך (וגם בלי להיות שריונר) אני מרשה לעצמי לחלוק. אם אתה מתקדם עם כוח שריון אתה צריך לדעת מה נמצא לפניך ואם אין לך את המידע הזה אתה בעיוורון - חלקי או מלא - וזה מצב מסוכן.

אני גם חולק על הטענה שהאמצעים האלו יקרים וגם על כך שהם בהכרח מסובכים לתפעול או לשימוש. לקחת אמצעי זעיר כמו התעתוע שעולה כמה עשרות אלפי דולרים לכל היותר ולתת ללוחם אחד בפלוגה לתפעל אותו מתוך נגמ"ש לחימה נשמע לי דבר סביר מאד. מה שצריך למצוא זה דרך יעילה בה הלוחם יוכל להעביר את המידע המסונן והספציפי שהמ"פ רוצה לראות מהכלי בדיוק בזמן שהוא רוצה. אני מניח שניתן לעשות זאת אם בין החייל למ"פ יש קשר כולל העברת נתוני וידאו על מסך קטן והמ"פ יוכל לראות את התמונה בשנייה שהוא רוצה/צריך.
www.MegaPixel.co.il

ישן 15-04-2013, 18:52
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 82 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "תראו הבעיה העיקרית בדיון הזה..."

1. הוא צריך את המידע הזה לעוס. העברה של המידע הגולמי היא חסרת ערך מבחינתו מכיוון שאין לו את הזמן הזה לבצע את הניתוח המדובר. הפתרון כאן הוא תו"לי/מבני ולאו דווקא טכנולוגי.
2. בא נדבר על התעתוע - 20,000 דולר חתיכה. עכשיו תכפיל את זה במאות רבות של פלוגות, בלאי, הכשרה וכדומה. אתה תגיע לתג מחיר של כמה עשרות מליוני דולרים. תוסיף על כך את עלות צוות המבצעים הפלוגתי (שאגב, באמת צריך) עם כלי רק"מ נוסף לכל פלוגה (נגיד נמ"ר) שעלותו עוד מספר מליוני דולרים.
עכשיו תיקח את כל הכסף הזה, ותקנה מספיק תחמושת ודלק בשביל 4 תרח"טים רטובים, ותשאל כל מח"ט שריון מה הוא יעדיף...

ישן 17-04-2013, 23:06
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 83 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "1. הוא צריך את המידע הזה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס
1. הוא צריך את המידע הזה לעוס. העברה של המידע הגולמי היא חסרת ערך מבחינתו מכיוון שאין לו את הזמן הזה לבצע את הניתוח המדובר. הפתרון כאן הוא תו"לי/מבני ולאו דווקא טכנולוגי.
"לעוס" באיזה מובן? עד כמה?
נראה לי די ברור (אבל תקן אותי אם אני טועה) שמודיעין קרבי / מידע מסיור עובר פחות שלבי חפירה מסיגינט (לא טקטי) או מרוב המידע שמגיע מלוויינים.
עד כמה שאתה יכול להסביר כך שאבין - איך נראה המידע שהמ"פ רוצה ואיזה עיבוד נדרש?

כרגע - לפני שיש לי את התשובה שלך - אני לא רואה סיבה שלא יהיה יהיה בעל תפקיד בשטח שמבצע את העיבוד הזה עבור המ"פ. אפילו אם אין מקום לשים אותו בטנק, לחטיבה יש איזו מפקדה שיושבת קצת מאחורה? (אולי גם לגדוד יש דבר כזה?) יושב שם אדם-פר-מ"פ שמעבד את מה שמצלם הכלי שעידו רוצה, ומעביר למ"פ. זה בלתי-אפשרי?

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס
2. בא נדבר על התעתוע - 20,000 דולר חתיכה. עכשיו תכפיל את זה במאות רבות של פלוגות, בלאי, הכשרה וכדומה. אתה תגיע לתג מחיר של כמה עשרות מליוני דולרים. תוסיף על כך את עלות צוות המבצעים הפלוגתי (שאגב, באמת צריך) עם כלי רק"מ נוסף לכל פלוגה (נגיד נמ"ר) שעלותו עוד מספר מליוני דולרים.
עכשיו תיקח את כל הכסף הזה, ותקנה מספיק תחמושת ודלק בשביל 4 תרח"טים רטובים, ותשאל כל מח"ט שריון מה הוא יעדיף...
I'll take your word for it, אבל זה לא אומר שהתרגיל יעזור.
כתבת פה המון על בעיה ברמת של מפקדים והרבה בעלי תפקידים אחרים. כתבת על המון בעיות בשימור ידע. כתבת על המון בעיות באימונים. אתה יודע יותר טוב ממני מה כתבת פה...
אני מניח שזה די משמעותי מה עושים בתרגילים האלה. לדוגמה, בסרט Heartbreak Ridge עם קלינט איסטווד, יש אימון משעשע בו המחלקה של הדמות שמגלם איסטווד אמורה לתקוף קבוצה אחרת במקום קבוע מראש, כשהמותקפים יודעים מראש בדיוק כל פרט של ההתקפה המיועדת.
כמו שאפשר לבזבז כסף על גאדג'טים אפשר גם לבזבז כסף על 'אימונים' בשקל. אני כמעט מוכן להמר שאפילו סיפרת על כאלה בפורום.

ישן 18-04-2013, 00:29
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 84 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "[QUOTE=ביטיס]1. הוא צריך את..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי פסטן
"לעוס" באיזה מובן? עד כמה?
נראה לי די ברור (אבל תקן אותי אם אני טועה) שמודיעין קרבי / מידע מסיור עובר פחות שלבי חפירה מסיגינט (לא טקטי) או מרוב המידע שמגיע מלוויינים.
עד כמה שאתה יכול להסביר כך שאבין - איך נראה המידע שהמ"פ רוצה ואיזה עיבוד נדרש?

המ"פ צריך לקבל משהו כזה " זיהינו שידור אויב באיזור שנמצא 3.5 ק"מ באזימוט 300 ממך (או במיקום לפי מפת קוד, תלוי אם למשדר יש את מיקום הכוח)" או "1.5 ק"מ באזימוט 130 ממך (או במיקום לפי מפת קוד) בתוך הערוץ שנע ימינה-שמאלה ממך, זיהינו 5 דמויות".
זיהוי שמבחינת המ"פ יהיה ברור באיכותו (מה זוהה), שיהיה רלוונטי לכוח (לא בגזרה של כוח שכן, רחוק מדי, או זניח מבחינת איום) ושלא ידרוש ממנו יותר עבודה מאשר להרים משקפת לזיהוי הנקודה בשטח או להביט לדקה או שתיים במפת הקוד שלו. כל דבר שדורש פיענוח רב יותר הוא חסר תועלת.
נקודות אחרות צריכות להיות רלוונטיות של המידע - אם מגיעים מספר דיווחים חלקיים לגבי אותו איתור, יש צורך לחבר אותו לדיווח שלם יותר. אם ישנם דיווחים חלקיים או לא מספקים צריך לתחקר את המדווח, לבדוק אם ניתן לקבל דיווחים ממקורות אחרים. לבסוף, אם אפשר, לחבר משמעויות: "יש 5 דמויות 1.5 ק"מ מזרחית אליך נעות לכיוון הפיצול ערוצים אליו אתה נע" או " נראה שהדמויות נעות במסלול שיאגף אותך".

כרגע - לפני שיש לי את התשובה שלך - אני לא רואה סיבה שלא יהיה יהיה בעל תפקיד בשטח שמבצע את העיבוד הזה עבור המ"פ. אפילו אם אין מקום לשים אותו בטנק, לחטיבה יש איזו מפקדה שיושבת קצת מאחורה? (אולי גם לגדוד יש דבר כזה?) יושב שם אדם-פר-מ"פ שמעבד את מה שמצלם הכלי שעידו רוצה, ומעביר למ"פ. זה בלתי-אפשרי?
עקרונית זה אפשרי, ולא רק אפשרי, כדאי מאוד שיהיה כזה. ביחידות מילואים קל יותר לעשות זאת, ויש יחידות מילואים שאכן עושות את זה. אני לא רואה שום סיבה מדוע לא יהיה קצין מבצעים פלוגתי או משהו בסגנון שלא נושא בתפקיד פיקודי שזה יהיה תפקידו. אני לא בטוח שכדאי שבעל התפקיד יהיה יותר מדי בעורף בגלל בעיות קשר והיכרות עם הפלוגה, אבל בהחלט כן.

I'll take your word for it, אבל זה לא אומר שהתרגיל יעזור.
ברור - אבל בחישוב של עלות תועלת, זה נראה עדיף

כתבת פה המון על בעיה ברמת של מפקדים והרבה בעלי תפקידים אחרים. כתבת על המון בעיות בשימור ידע. כתבת על המון בעיות באימונים. אתה יודע יותר טוב ממני מה כתבת פה...
אני מניח שזה די משמעותי מה עושים בתרגילים האלה. לדוגמה, בסרט Heartbreak Ridge עם קלינט איסטווד, יש אימון משעשע בו המחלקה של הדמות שמגלם איסטווד אמורה לתקוף קבוצה אחרת במקום קבוע מראש, כשהמותקפים יודעים מראש בדיוק כל פרט של ההתקפה המיועדת.
כמו שאפשר לבזבז כסף על גאדג'טים אפשר גם לבזבז כסף על 'אימונים' בשקל. אני כמעט מוכן להמר שאפילו סיפרת על כאלה בפורום.

נכון. אימון ריאלי הוא חשוב ביותר - והוא די נדיר...

באופן כללי אני מתריע מפני נסיון למצוא פתרון טכנולוגי, לבעיה שהיא בבסיסה לא טכנולוגית אלא תוצר של תו"ל - כשירות - מבנה.

ישן 18-04-2013, 01:05
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 85 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "[QUOTE=פסטן]"לעוס" באיזה..."

כשכתבתי שישב מאחורה לא התיימרתי להציע איפה בדיוק הוא ישב. הכוונה שלי רק הייתה שאפילו שהמג"ד והמ"פ וכל מט"ק צריכים את המידע המעובד אצלם ביד, מי שיעבד את המידע לא יהיה מי שתקוע איתם בטנק.

מהדוגמה שהבאת ומדברים אחרים שנאמרו באשכול, נראה שבדיוק בעל תפקיד כזה - מה שקראת לו קצין מבצעים פלוגתי - שיקבל את המידע מהמזל"ט של עידו, ומיחידות הסיור (וממקורות חיצוניים, אם קורה שיש להם משהו מעניין לספר והם מחליטים לספר את זה ללוחמים במקום לשמור בסוד), שיש לו קשר עם המקבילים בפלוגות אחרות, וכו' שיבשל את זה ויגיד למפקדים.

זה שאתה אומר שאין דבר כזה (להגיד שלחלק יש זה בעצם להגיד שלכל השאר אין) מרגיש בין הזוי למפחיד. אני נורא בעד גאדג'טים אישית, אבל בלי בעל תפקיד כזה לא ברור לי מה המפקדים אמורים לעשות. לנחש?
אמרו לי פעם משהו בסגנון שלהיות בקרב, אפילו בתנאים הכי טובים, זה כמו להיות עיוור וחרש, אז אפילו את הטיפה שתעזור להם לראות קצת אין?

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס
נכון. אימון ריאלי הוא חשוב ביותר - והוא די נדיר...

באופן כללי אני מתריע מפני נסיון למצוא פתרון טכנולוגי, לבעיה שהיא בבסיסה לא טכנולוגית אלא תוצר של תו"ל - כשירות - מבנה.
אותי מזמן שכנעת, אבל אין לי הרבה מה לעשות בקשר לזה...

ישן 18-04-2013, 01:33
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 86 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "כשכתבתי שישב מאחורה לא..."

פעם עוד היה יחסית קל לזהות את האויב - טנקים ונגמ"שים הם גדולים, זיהוי של מחפורות חי"ר וכדומה. הבעיה היתה להרוג אותו מספיק מהר ולזהות אותו מספיק מוקדם.
היום, כאשר האויב נסתר ומועט הבעיה היא כבר לא להרוג אותו אלא בכלל לזהות אותו. אם תרצה, אתה כבר לא רק עיוור וחרש אלא גם איבדת את כל תחושת מגע...

ישן 18-04-2013, 23:22
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 88 שנכתבה על ידי plonter5 שמתחילה ב "ומה יאפשר זיהוי אויב ברמת..."

בגדול אתה צודק - קבועי הזמן הקצרים של הלחימה הפלוגתית דורשים ממך "להלחם" לטובת המידע. אבל - יש לך שתי בעיות מובנות. האחת היא חוסר מודעות סביבתית. יוסיפון העלה פה דוגמה טובה לאיך צוותי חי"ר קטנים יכולים להשאר בלתי מזוהים בטווחים בינוניים וקצרים ע"י שריון מתמרן וזו גם ההתנסות שלי במספר רב של מקרים בדו"צים של שריון מול סיור/נ"ט/חי"ר.

מה שיעזור לך הוא יכולת כפולה - אחד זה כוח אורגני שלא מתפקידו לבצע ירי אלא אך ורק לצפות. זה יכול להיות כיתת חי"ר שעולה לעמדת תצפית לפני שאתה נכנס לשטח וזה יכול להיות נגמ"ש עם תורן תצפית שמתמקם ועוקב אחרי התמרון שלך.
הדבר השני הוא קבלת מידע מעובד.
תעשה את הניסוי הבא - שים את הסמ"פ שלך בנגמ"ש 9, תן לו מפה, טושים ומ"ק שמכוון על הרשת הפלוגתית והגדודית. תן לו לעקוב אחרי הדיווחים בתוך הפלוגה והגדוד ושיתן לפלוגה כל כמה זמן תמ"צ, ויד חופשית להכווין את המחלקות לצפות לגזרות מסויימות. רק הוא יוכל לשים לב שאתה נע לכיוון נקודה בשטח שנמצאת בשטח מת שלך, ולאמת זאת. רק הוא יוכל לזהות את הגזרות שבאמת מאיימות עליך ולהמליץ לך נתיב התקדמות. רק הוא יוכל לדעת שהפלוגה השכנה חטפה טיל מכיוון שמוביל לנקודה אליה תחשף בעוד 5 דקות.

כמובן שאם היה לך צוות מרגמות, מחלקת חי"ר, כיתת הנדסה ושני צוותי סיור משוריינים, מצבך היה טוב יותר, אבל זה מדע בדיוני

אני רוצה שתשים לב לנקודה חשובה - בשדה הקרב מודרני שעומד מולך היום לא יהיו כמעט מצבים שידרשו יותר מאש מחלקתית לפתרונה. מבחינת אויב, יש לך overkill ביד. אבל עדיין, אצלך בפלוגה כולם יורים, אבל אף אחד לא חושב, וזה כולל את המ"פ! אין אף בעל תפקיד שתפקידו לעבד את המידע שרץ ברשתות ובדיווחים בתוך ומחוץ לפלוגה, ואין מצב שנושא תפקיד פיקודי (מפקד טנק ומעלה) יצליח לעשות זאת באופן טוב. בהצעה שלי אולי תוותר על סמ"פ אבל תרוויח יעילות קרבית גבוהה בצורה משמעותית ממה שהיה לך קודם - גם בלי לשנות לחלוטין את מבנה הפלוגה שלך.
כמו שאמר הינשוף - הבעיה הקרדינלית שלך היום היא עיבוד המידע גולמי הקיים בפרק זמן רלוונטי ללחימה שלך. את זה שום גדג'ט לא יעשה.

ישן 15-04-2013, 19:40

בתגובה להודעה מספר 90 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "לדעתי חוזי שמספק כלי בסדר..."

מאות פלוגות שריון?! נגד מי אנחנו נלחמים בדיוק גרמניה הנאצית? ברית המועצות? איפה בצה"ל יש מאות פלוגות שריון? - עם משהו כמו 50-60 יחידות תעתוע אתה מצייד אוגדת שריון שלמה (אתה רוצה תרביץ 80 שיהיו גם ספרים). אבל ביננו מי אמר שכל האוגדות צריכות את זה? (שלא לדבר על השאלה שכנראה נשאלת עכשיו הרבה במסדרונות הקריה - מי בכלל צריך כל כך הרבה אוגדות שריון).

בנוגע לעצם העניין - השורה התחתונה שלכם היא שמ"פ נשאר בלי יכולת לראות קדימה למרחק לא גדול כשהוא רוצה (לא בקו ראיה). בעיני זה לא תשובה מקובלת - אבל אתם כנראה חושבים אחרת ואם כך הדיון לא ממש יכול להתקדם מעבר לנקודה הנוכחית...
www.MegaPixel.co.il

ישן 15-04-2013, 21:28
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 91 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "מאות פלוגות שריון?! נגד מי..."

לא הצלחתי להבהיר לך שאת מ''פ הטנקים כיום לא כל כך מעניין הנוף של מעבר לגבעה. הוא מבין אותו לא רע ממפות מדוייקות ועוד עזרים שסופקו לו.
את המ''פ מאז ומעולם עניין מאוד איפה האויב. אפילו אם התשובה לכך תתקבל בצורת סמל דו מימדי על מפה לבנה, זה יספיק!
אני מבקש לציין כי לא יתכן שחייל (אפילו קצין בקבע בדרגת רב-סרן) אחד יוכל להפעיל כלי בסדר גודל של תעתוע בזמן אמת ולהפיק ממנו איתורי אויב מדוייקים וגם להזין בהם את המ''פ. זו ציפייה לא מתאימה למציאות של יכולות הכלים ויכולות האדם.

לעניין המחס''ר- אני מאמין שמחס''ר הוא כלי משמעותי ומהותי לגדוד שריון. אני משוכנע שמפקדי צוותים בפלס''ר שריון בצה''ל לא יודעים לתת ללקוחותיהם את המידע לו הם זקוקים משום שאינם בוגרי קק''ש ואין להם שפה משותפת עם מפקדי הטנקים ומפקדי מסגרות הטנקים. הם לא יודעים לנתח שטח בראייה טנקאית וקווי עמדות אפשריים.
אפילו ברמה של לכוון טנקים מהקרקע הם חסרי אונים.
ולא אמרתי מילה על נושא התמצאות בשילוטים טקטיים ונדב''ר שריון, למשל על מנת לתת תפוקה מבצעית מכריעה בזמן ובמקום.

לעומת זאת הם חי''רניקים מצויינים שחושבים שבמקצועיות הלוחמה ברגל ויכולות חיר''ם\לוט''ר נמצאת התהילה.

מ''פ שרוצה לראות מה יש מעבר לגבעה, שיעלה תצפית ויפתח את השטח לפי טכניקה קרבית ידועה ובהצלחה.
מ''פ ששואף להיכנס לשטח עם תמונת מצב אויב טובה, מוטב ראשית שידע על כוחותינו בגזרתו וישאב מהם את ידיעותיהם.
כשהצבא הגדול יוצא למלחמה, כוחות שונים רואים את הגזרה בשונה מאוד מהאימון. הפלוגה לא תצעד לבד ויש לכך השלכות מבחינת מודעות לכוחות שכנים ושליטה בהק''ש.

ישן 16-04-2013, 17:21
צלמית המשתמש של deltaforce
  deltaforce deltaforce אינו מחובר  
מנהל פורום מתגייסים

חבר מתאריך: 15.06.07
שלח הודעה דרך MSN אל deltaforce
אני רוצה להגיב לך ולשאר הכותבים באשכול
בתגובה להודעה מספר 93 שנכתבה על ידי rshibi שמתחילה ב "רגב, מבקש לסייג. כל פלס"ר..."

לדעתי הבעיה היא לא המחסור בחוזי בגדוד, כיום לכל גדוד יש הקצאה של חוזי כשהוא צריך.
אם יש בעיה היא בהעברה של המידע והפצת המודיעין לרמת הפרט הבודד-הכלי שיתקוף את המטרה ועובדים על זה!
גם הפלס"רים היום בשיריון עובדים על הכוונה מדוייקת ופתיחת שטח.
לגבי מוד"ש:
מודש כמו שאתם בטח יודעים, כבר עבר לאמ"ן(בשנת 2009) והופרד מחיל האיסוף הקרבי שהוקם, ולדעתי המעבר היה רעיון מצוין, לגבי היישום, עדיין מתווכחים.
ההחלטה לבגר את תפקיד קמ"ן הגדוד הייתה נכונה, הבעיה היא שהיא לא באמת מיושמת, אמנם הפכו את התפקיד לתקן של תפקיד שני, והשאיפה היא שקמ"ן גדוד יעשה לפני תפקיד של קצין איסוף, אבל בפועל בגלל מחסור בקצינים זה לא קורה. ההכשרה גם משתפרת עם הזמן, מכירים בכך שקמ"ן גדוד הוא חלק מחיל המודיעין ועם הזמן,יותר ויותר מחברים את ההשלמה לחיל.לדעתי קמ"ן גדוד גם יכול להיות תפקיד שלישי.
יש שאומרים שהבעיה היא לא רק בקמ"נים אלא גם במפקדים-ושבקורס מג"דים-מח"טים צריך להכין יותר לעבודה עם קמ"נים, אולי? קטנותי מלהגיד.
מה שכן, יש שיפור בנושא בשנים האחרונות.

נערך לאחרונה ע"י deltaforce בתאריך 16-04-2013 בשעה 17:45.
ישן 16-04-2013, 18:20
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 94 שנכתבה על ידי deltaforce שמתחילה ב "אני רוצה להגיב לך ולשאר הכותבים באשכול"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי deltaforce
לדעתי הבעיה היא לא המחסור בחוזי בגדוד, כיום לכל גדוד יש הקצאה של חוזי כשהוא צריך.
בבט"ש - כן. במלחמה? עשרות גדודים במקביל?

אם יש בעיה היא בהעברה של המידע והפצת המודיעין לרמת הפרט הבודד-הכלי שיתקוף את המטרה ועובדים על זה!
אם המודיעין קיים ברמת הגדוד, אז זה כבר לא בעיה. אבל המודיעין צריך להיות קיים ברמת הגדוד. המבחן הגדול האחרון (2006 - והוא לא היה גדול כ"כ) הראה שזה עדיין לא קיים.

גם הפלס"רים היום בשיריון עובדים על הכוונה מדוייקת ופתיחת שטח.
הראשון זה לא התפקיד שלהם, ופתיחת שטח זו לא הגדרת משימה

לגבי מוד"ש:
מודש כמו שאתם בטח יודעים, כבר עבר לאמ"ן(בשנת 2009) והופרד מחיל האיסוף הקרבי שהוקם, ולדעתי המעבר היה רעיון מצוין, לגבי היישום, עדיין מתווכחים.
אס"ק, מוד"ש - אותה גברת בשינוי אדרת.

ההחלטה לבגר את תפקיד קמ"ן הגדוד הייתה נכונה, הבעיה היא שהיא לא באמת מיושמת, אמנם הפכו את התפקיד לתקן של תפקיד שני, והשאיפה היא שקמ"ן גדוד יעשה לפני תפקיד של קצין איסוף, אבל בפועל בגלל מחסור בקצינים זה לא קורה. ההכשרה גם משתפרת עם הזמן, מכירים בכך שקמ"ן גדוד הוא חלק מחיל המודיעין ועם הזמן,יותר ויותר מחברים את ההשלמה לחיל.לדעתי קמ"ן גדוד גם יכול להיות תפקיד שלישי.
אפשר גם לקחת קמ"נים בתפקיד ראשון - אם ההכשרה שלהם טובה והמעטפת שלהם (נגד מודיעין) מתאימה

יש שאומרים שהבעיה היא לא רק בקמ"נים אלא גם במפקדים-ושבקורס מג"דים-מח"טים צריך להכין יותר לעבודה עם קמ"נים, אולי? קטנותי מלהגיד.
זו אחת הבעיות.
מה שכן, יש שיפור בנושא בשנים האחרונות.

ישן 15-04-2013, 22:28
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 91 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "מאות פלוגות שריון?! נגד מי..."

את השריון מעניין מה יש מעבר לגבעה ואת החי"ר לא? כמה אוגדות ספורות מביאות אותך למאה פלוגות מתמרנות שלכולן אותם צרכי מודיעין בסיסיים.

ישן 16-04-2013, 19:21
  משתמש זכר nabato nabato אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.04.11
לדעתי רובכם מנסים לדמיין את המחר מתוך הסתכלות על האתמול.
בתגובה להודעה מספר 97 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "את השריון מעניין מה יש מעבר..."

לדעתי אנחנו נמצאים בפיתחו של עידן חדש ושונה לחלוטין ממה שאנחנו מכירים והשינויים ילכו יד ביד
עם הבשלת הטכנולוגיות.
להערכתי תוך מספר שנים נגיע למצב בו כתב"מים יפעלו באופן כמעט עצמאי ואוטונומי,כמעט ללא צורך במפעיל ותוך תיאום עם כלים אחרים הנמצאים באוויר.
זאת יחד עם הבשלת טכנולוגיות של ניתוח חוזי אוטומטי בזמן אמת ,ישנו לחלוטין את שדה הקרב העתידי.
הכלים יפעלו באופן עצמאי כמעט לחלוטין,יאתרו את האוייב,יתאמו עם כוחות שכנים וישמידו את האוייב במידת הצורך.
השאלה העיקרית היא ,אם טנק ישאר הפלטפורמה?
צריך לזכור שמל"טים,מזל"טים ואפילו פלאפונים נחשבו לפני כמה עשרות שנים למדע בדיוני ממש, ואילו העתיד ממש כאן מעבר לגבעה בלחיצת כפתור בלבד.
אני אישית מעדיף מפה מנייר ,משקפת ,תרמיל ברזנט וקלאצניקוב, אבל הטכנולוגיה הצבאית כבר מזמן לא שמה.
ישן 16-04-2013, 21:24
צלמית המשתמש של deltaforce
  deltaforce deltaforce אינו מחובר  
מנהל פורום מתגייסים

חבר מתאריך: 15.06.07
שלח הודעה דרך MSN אל deltaforce
נו
בתגובה להודעה מספר 100 שנכתבה על ידי nabato שמתחילה ב "אני מבין קטן מאוד בנושא,אך לעניות דעתי תוך עשור אנחנו שם."

אז אנחנו כבר דיי שם.. הבעיה היא לא להפעיל את הטכנולוגיה.. הבעיה היא מי שישב באותה תחנה קרקעית ויעבד את מה שהוא רואה בעיניים לאיתורים.
אבל מה שאתה מדבר על "זיהוי ואיפיון" והפיכה של דבר כזה למטרה מוכשרת לתקיפה זה לא תהליך פשוט, וכשמדברים על גודש המידע מדברים על איך מתרגמים את כל המידע שזורם, וזה לא רק מחוזי למטרות ואיך מנגישים(זאת מילת מפתח חדשה) את זה לרמת הפרט.
יש המון שינויים שקורים ומערכות שנכנסות, מטעמים של ב"ש אני לא אפרט. לדעתי גם בגלל זה חברי הפורום חושבים שהמצב גרוע מכפי שהוא באמת.

נערך לאחרונה ע"י deltaforce בתאריך 16-04-2013 בשעה 21:27.
ישן 17-04-2013, 18:31

אז אולי אנחנו לא רחוקים כל כך...............?
בתגובה להודעה מספר 101 שנכתבה על ידי deltaforce שמתחילה ב "נו"

עקב האכילס של כל העניין הוא אותו,גורם אנושי שמפענח את שרואות עינייו.
כשתבשיל הטכנולוגיה שתעשה את מרבית עבודתו קרי פענוח,נהייה במקום אחר.יחד עם ניווט
וניהוג עצמי.אז בטח תתנפל עלי עם ענייני בינה מלאכותית ולי לא יהיה תשובות.אבל לעניות דעתי תוכנות זיהוי קיימות,תוכנות ניווט וניהוג מוגבלות קיימות ומערכות פיענוח כאלה ואחרות גם הן קיימותו.מהר יותר ממה שאנחנו חושבים הטכנולוגיות הללו יבשילו ויתחברו זאת לזאת.נקודת המוצא שלי לעניין היא שהטכנולוגיה הצבאית חסוייה ברובה ומקדימה בדור או שניים,את והפרסומים הגלויים בנושא.
אבל בהחלט יכול להיות שאני מדבר שטויות....
ישן 17-04-2013, 21:40

ראה קישור ל FIREFLY שהבאתי למעלה
בתגובה להודעה מספר 103 שנכתבה על ידי nabato שמתחילה ב "אגב מזל"ט לא חייב להיות במתכונת המקובלת והמוכרת."

ויש עוד מוצרים דומים רבים שמספקים חוזי מתכלה.
ועדיין - מדובר במוצרים בתקן MIL STD הדרשים רכיבים אמינים, עלויות פיתוח גבוהות ואבטחת איכות יקרה.
התשדורות צריכות לקיים חיים בצוותא (תאימות EMI / RFI) עם שאר האלמנטים בשדה הקרב, לעיתים קרובות התשדורת נדרשת להיות מוצפנת, תדרי השידור מוגבלים ועוד.

לגבי האמונה שמערכות צבאיות מסווגות מתקדמות בדור או שניים מהמקובל באזרחות - לרוב מדובר בהנחה ממש לא נכונה. בתחומים מסויימים ובמערכות מסויימות זה אולי מתקיים, אבל בד"כ, החל מהעשור האחרון לערך, ההפך הוא הנכון - ראה למשל ציוד מטיילים (שכרגע זולג לצבא, ולא להיפך), HMI (ממשקי אדם מכונה) ועוד.
.

ישן 18-04-2013, 05:54

מהתגובות האחרונות עולה כי לפחות טכנולוגית העניין אפשרי.
בתגובה להודעה מספר 105 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "ראה קישור ל FIREFLY שהבאתי למעלה"

ואמצעי חוזי פשוט ברמת המ"מ או המ"פ זה בהחלט משהו בר ביצוע.
נראה שמקור ההתנגדות הוא התפישה,כי המחלקה והפלוגה הן דרג מבצע ולכן צריכות פחות מודיעין אלא להתמקד במשימה שלפניו.
וכי רק הרמה הממונה עוסקת בניהול הקרב.
ולכן למח"ט יש מזלט קטן ,לאוגדונר גדול יותר ולאלוף לויין.
לדעתי זאת תפישה מיושנת שעבר זמנה.
הלחימה כיום וכנראה גם בעתיד הנראה לעין,מתבצעת במסגרות קטנות ומול אוייב סדיר למחצה ולא במסגרות גדולות כבעבר.
ולכן יש צורך בשינוי תפישתי ומבני עמוק.
הכוח הלוחם הקטן חייב להיות אוטונומי יותר ומקצועי יותר והמסגרת מעליו משמשת כגורם תומך,מסייע ומספק שרותים וכן גם מפקד אבל אחרת.
התפתחות הטכנולוגיות הופכת את הלוחם מרובאי פשוט ושריונר ,למפעיל מערכות.
וככזה צריכים להתייחס אליו,המפקד הלוחם הזוטר חייב יהיה להיות מקצועי יותר אוטונומי
יותר על מנת להצליח במשימתו ולמצות את אמצעיו.
המפקד הזוטר צריך לדמות בהכשרתו והסמכתו לטייס קרב ולא לסגן בריטי ממלחמת העולם הראשונה.
ישן 18-04-2013, 17:30

אם זה הרושם שהתקבל אז לא העברתי את עמדתי בצורה הנכונה...
בתגובה להודעה מספר 107 שנכתבה על ידי nabato שמתחילה ב "או נכון יותר ,בוגר קורס..."

מכיוון ומדובר באינטרנט, אינני יודע מהו הנסיון המבצעי והטכנולוגי של המגיבים, כך שאני משתדל להזהר בתגובותיי.

לטובת הדיון, נניח כי היכולת הבסיסית של יצירת מוקד חוזי מקומי לרמת הפלוגה והמחלקה קיימת ונגישה, אולם לא כאן הפער.
אני יכול להעיד רק מנסיוני (הן כמפקד צוות בסביבת לחימה / תרגול והן כמפתח ומאפיין מערכות נשק) על העומס בו שרויים הגורמים הטקטיים ברמות אלו (מפקדים ולוחמים כאחד), כמות הגירויים לה הם חשופים, העייפות ועוד גורמים רבים אחרים מחד והקושי הטמון בפענוח חוזי גולמי (בדגש על חוזי סופר טקטי, בלי מסגרת שו"ב תומכת ו"תמונת עולם") מאידך.

לא בכדי קרונות החוזי הם מבודדים ומקנים סביבה סטרילית למפעילים וגם בהם המתח הנפשי ועומס הקשב גדולים מאד.

על מנת להוריד את המודיעין (אגב, הדיון נסוב סביב חוזי, אבל כל מקור איסופי רלוונטי לדיון) לדרגים הטקטיים הנמוכים ביותר בזמן השואף ככל שניתן לזמן אמת, קיימים פערים תו"ליים וטכנולוגיים אמיתיים שיש לפתור אותם בטרם ניתן יהיה לממש את החזון הנ"ל - והפערים, לטעמי, גדולים מהנראה לעין.

אמירות כגון "אמצעי חוזי פשוט ברמת המ"מ או המ"פ זה בהחלט משהו בר ביצוע.
נראה שמקור ההתנגדות הוא התפישה,כי המחלקה והפלוגה הן דרג מבצע ולכן צריכות פחות מודיעין אלא להתמקד במשימה שלפניו. - NABATO" ו "תראו הבעיה העיקרית בדיון הזה היא לדעתי סוג של קיבעון מחשבתי (הרגל של "כך הדברים נעשים וכך הם צריכים להיעשות").-עידו" צורמות לי מכיוון והן מעבירות את האחריות לפתרון הבעיה אל המשתמש / צרכן, מתוך תחושה שהטכנולוגיה בשלה וכל מה שנשאר הוא מעט עבודת אינטגרציה ואנחנו כבר שם.

בתור נציג של הצד הטכנולוגי (בין היתר) , אני טוען כי המחוייבות שלנו היא ליצירת מערכות ידידותיות ואטרקטיביות למשתמש, שיציעו יתרון אמיתי בשדה הקרב.
בהנתן מערכות שכאלו, הצד המבצעי ישמח לאמץ אותן, גם אם הדבר ידרוש שינוי ארגוני והתאמות תו"ל.
מערכת שהמשתמש בחר שלא לקלוט הינה כשלון של גורמי האפיון / פיתוח ובאחריות אותם גורמים לוודא שהם מפתחים את המוצר הנכון ושהם מפתחים נכון את המוצר.
.

ישן 18-04-2013, 17:53

יש משפחה של פתרונות מבוססי כבלים
בתגובה להודעה מספר 109 שנכתבה על ידי avifresh שמתחילה ב "יש עוד אפשרות יותר פשוטה..."

לדוגמא הפתרון הנ"ל:
http://www.rt.co.il/Default.aspx?tabid=67
או קונספט מבוסס רחפן נוסף:
http://www.gizmag.com/cyphy-works-m...ent-uavs/25331/
וקונספט מבוסס מזל"ט:
http://www.militaryphotos.net/forum...Train-Cable-UAV

והם בעלי יתרונות וחסרונות - אבל שוב, לא זו מהות הדיון באשכול.
יכולת יצירת המוקד החוזי הגיעה לבשלות במס' אבני בניין ולכן אנו רואים המון אפליקציות שכאלו (הבאתי באשכול הנוכחי מס' דוגמאות ואני יכול לתת עוד רבות אחרות) ומצד שני השימוש המבצעי בפריסה רחבה של האמצעים הנ"ל הוא מצומצם מאד - וכבר הרחבתי בתגובותי בדיון זה מדוע,לדעתי, זה המצב.
כאשר יבשילו אבני בניין נוספות והערך המבצעי הסגולי של המערכות הנ"ל יהיה גבוה, לדעתי הן יישאבו במהירות לדרגים הטקטיים.

היתוך המידע ובניית תמ"כ (תמונת מצב כוחותינו) ותמ"א (תמונת מצב אוייב) אמינות בלי לדרוש קשב מהמסגרת המסתייעת באמצעי הן הערובה לשילוב אמצעים אלו במסגרות הלוחמות וכשהיכולות הנ"ל יהיו בשלות, הדיון הנוכחי כבר לא יהיה רלוונטי.
.

ישן 20-04-2013, 15:10

פסימי זאת הגדרה קצת חריפה...
בתגובה להודעה מספר 111 שנכתבה על ידי שקר כלשהו שמתחילה ב "הפסימיות שלך קצת מפליאה אותי,..."

בהסתכלות של עשור קדימה, יש סיכוי טוב מאד שיכולות החוזי ירדו לרמות הנמוכות יותר - המסר שניסיתי להעביר הוא לגבי הנסיונות הבוסריים לשלב חוזי ע"ב הכוחות המתמרנים בדרגים הנמוכים כבר כעת.

אין ספק שיש להשקיע בניסויים ויש יחידות מצומצמות שנהנות מיכולות האמצעים האלו כבר כיום, אולם נכון לעכשיו, מודל רוכב שמיים וצפונה מכך, הן סדר הגודל להשקעה בחוזי שגם ייתן תרומה מבצעית, לדעתי.

במתארים מסויימים, כגון אבטחה לקרוב באמצעות מצלמות היקפיות אלחוטיות, יש היתכנות למערכות ללא עיבוד או עם עיבוד פשוט יחסית, שכבר הגיע לבשלות, כגון (VMD (Video Motion Detection, וכן חוזי מושלך כדוגמת ה eyeball,
מגמות דומות ניתן לראות בתחום הרובוטיקה הקרקעית - גם שם המוטיבציה של התעשיות לדחוף פתרונות בשלים חלקית לשטח גבוהה, אולם היכולות הטכנולוגיות מגבילות את האפליקציות למשימות הדורשות יכולות אוטונומיות מאד מנוונות (ראהה "שותף נאמן").
.

ישן 21-04-2013, 05:04
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 111 שנכתבה על ידי שקר כלשהו שמתחילה ב "הפסימיות שלך קצת מפליאה אותי,..."

כי מלבד טכנולוגיה אתה צריך משאבים ונכונות עקרונית להעביר את הלחימה מהאדם לרובוט. זה מכשול גדול בהרבה ממה שנראה לך.

ישן 22-04-2013, 14:39
  שקר כלשהו שקר כלשהו אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.09.08
בתגובה להודעה מספר 113 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "כי מלבד טכנולוגיה אתה צריך..."

זו בדיוק הנקודה שרציתי להעביר, תודה.
אם אנחנו רוצים להתגבר על ה"מכשולים" האלה (שכבר מוצבים בפני צבאות מערביים, ע"ע http://www.hrw.org/sites/default/fi...2_ForUpload.pdf) -
מוכרחים לקבל את ההחלטות עכשיו, למרות שהטכנולוגיה עדיין לא בשלה.
משאבים צריך לתעל, דיונים אתיים אפשר לנהל. סוף מעשה במחשבה תחילה.
בסופו של יום, אין לי ספק שהטכנולוגיה תזחל לכל צבא בעולם. יתרון טכנולוגי נוכל לשמר בעשורים הבאים, רק אם נעשה את קפיצת המדרגה לפני כולם.

במאמר מוסגר, אני מכיר את הבעיות שציינת טוב ממה שנראה לך. (הן משיקות לעיסוק הפרטי שלי)
לידיעתך, שאלות מאותו סוג מוצגות גם בפני עולם הביוטכנולוגיה למשל, ולא ניכרת האטה בהתפתחות הטכנולוגית. עם כל הכבוד לכבשה דולי והסוגיות האתיות שמותה בטרם עת חידד.
ישן 23-04-2013, 20:41
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 114 שנכתבה על ידי שקר כלשהו שמתחילה ב "זו בדיוק הנקודה שרציתי..."

אין האטה בהתפתחות הטכנולוגית, אבל עדיין - לא לכל אחד יש spinning disc או Orbitrap Elite. רוב המעבדות עדיין משתמשות באמצעים שיצאו לשוק לראשונה לפני 10 שנים.עניין של כסף.

ישן 19-04-2013, 02:11
  ColMonty ColMonty אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.07.06
מה עם המיקרו מסל"ט הבריטי בשימוש היום באפגניסטן?

בשיחה עם חבר לעבודה על נושא השרשור הוא הזכיר את קיומו של מיקרו מסל"ט בשימוש הצבא הבריטי באפגניסטן. הממסל"ט (?) הוא בגודל כף יד ויכול להעביר מידע חזותי בזמן אמת ללקוח אחד או למספר לקוחות (לקוח ראשון משמש כתחנת ממסר לשאר הלקוחות). על הבסיס של הטכנולוגיה הזו כל טנק יכול לשאת משגר חיצוני של 10 יחידות ולשגר את המיקרו מסל"ט על פי הצורך המבצעי ולספק את המידע ליותר מטנק אחד. ברכש בכמויות גדולות צפוי שעלויות הייצור לא יהיו גדולות. כאמור מדובר ביחידה לשימוש חד פעמי. כך נפתרת הבעייה של טיסה של מספר כלים במרחב, עלות, איסוף המסל"ט או מזל"ט בסיום הטיסה. בנוסף המססל"ט צפוי להיות שקט וזעיר ומכאן שקשה לזיהוי ויירוט.
כמובן שיש גם מגבלות כמו זמן טיסה מוגבל, מהירות מוגבלת, השפעת רוחות באזור, וכמובן שניתן לשימוש רק במשך היום (הנחה על בסיס גודל). כמובן שניתן להתאים את גודל הממסל"ט לפי הצרכים של מה הוא צריך לשאת, מהירות וצרכים אחרים

http://www.modelairplanenews.com/bl...icro-uav-helis/

http://www.ainonline.com/aviation-n...not-watchkeeper

ישן 20-04-2013, 08:11

די ברור שהקושי המרכזי לא נעוץ בטכנולוגיה.

קשיים טכניים כאלה ואחרים בטח שיש,אך כמו שטענתי וטענו אחרים סביר מאוד שתוך עשור לערך "אנחנו שם".
הקושי ,השאלות וגם התשובות הן אחרות לגמרי.אך קשורות ישירות לאותה התפתחות טכנולוגית.
עולמנו וגם שדה הקרב משתנה דרמטית מול עיננו,דבר שבהכרח יוביל ומחייב תפישות חדשות,מיומנויות חדשות והגדרות חדשות.
אין ספק שהתפישה הצבאית הקלאסית,כבר לא רלוונטית יותר ומבנה הצבאות ,תורת הלחימה ותפישת הפיקוד הניהול והשליטה נמצאת בפני שינויי דרמטי וכולל.
האוייב הפנים זאת היטב ואפשר לראות זאת היטב בהתנהלות האיראנית,שאולי מפגרת טכנולוגית אחרי המערב אך תפישתית אולי מקדימה אותו ונותנת לו "פייט" אמיתי,חרף נחיתותה הטכנולוגית והכלכלית המוחלטת.
גם אם לא נעים לשמוע זאת,לדעתי האמת לא רחוקה מכך.
אפשר לראות את השינוי בהתנהלות הצבא האמריקאי בעיראק ב1990 לעומת התנהלותו כיום,באופן דומה גם באפגניסטן.
עם זאת נראה כי גם הצבא האמריקאי מגיב לשינויים ולאוייב ולא יוזם אותם.
לדעתי המערכת הצבאית מחוייבת להיכנס לתהליך של אירגון מחדש והגדרה על מנת שתוכל למצות את היתרון הטכנולוגי העומד לרשותה לשם הכרעה!
התפישה הנוכחית בה מחפשים פתרונות טכנולוגים לשם מענה לכול בעיה טקטית ,היא כשל תפישתי
המוביל ליצירת מאזן הרתעה ביננו לבין אויבנו,למרות הטכנולוגי והכלכלי העצום.
ראה עניין כיפת ברזל למול קסאם 200$.
התפישה לדעתי חייבת להשתנות מיסודה.
ישן 21-04-2013, 05:06
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 118 שנכתבה על ידי nabato שמתחילה ב "די ברור שהקושי המרכזי לא נעוץ בטכנולוגיה."

דווקא האמריקאים מאוד פעילים בנסיון להתאים את עצמם. יש להם את הבעיות הרגילות של ארגונים גדולים - אבל שים לב לשינויים מרחיקי הלכת שעברו כוחות היבשה מבחינה מבנית ותו"לית מאמצע שנות ה-90.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 03:22

הדף נוצר ב 0.21 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר