לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 14-10-2016, 23:42
צלמית המשתמש של ctua
  ctua ctua אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.09.07
סרט "אש נ"ס" - התותחנים במלחמת יום הכיפורים

אש נ"ס - (אש נגד סוללות) - קרבות גדוד 405 במלחמת יוה"כ. קורותיהם של לוחמי חיל התותחנים שלחמו בחזית הצפון במלחמת יום הכיפורים, שטרם סופרו. התיעוד הדרמתי נדחק לקרן זווית, שכן מי שמיקד את עיקר תשומת הלב וזכה בתהילה היו אז אנשי כוחות השיריון וחיילי גולני, שבלמו את הסורים בקרבות עמק הבכא, פרצו למובלעת הסורית, וכבשו את החרמון שנפל לידי הסורים. כך נטועה בתודעת הציבור הרחב תמונת הכוחות שהכריעו אז את המערכה. סוללות התותחים פועלות בריחוק ניכר מהכוחות המסתערים, אך למרות זאת מצאו עצמם התותחנים בקו החזית ממש ותחת אש, כשהם לוחמים כתף לכתף עם כוחות השריון והחי"ר תוך כדי חירוף נפש. הם היו שותפים לכל בהכרעת קרבות הבלימה ובפריצה למובלעת הסורית, פעלו לטובת חילוץ פצועים, והגיעו עם ראשוני הלוחמים עד פאתי דמשק. במהלך הקרבות ספג הגדוד אבידות כבדות, הרוגים ופצועים, והיו ביניהם גם מי שנפלו בשבי. אף על פי כן במורשת הקרבות של מלחמת יום הכיפורים נגרע מקומם. הסרט "אש נגד סוללות" רצוף עדויות מסמרות שיער של לוחמים, שחוו את סכנות המלחמה, איבדו את חבריהם, נאלצו לראות פצועים שנותרו מדממים בשטח, ונותרו עם משקעים נפשיים קשים. עדויות חדשות על חלקם של חיילי התותחנים בקרבות מפי קצינים שלקחו חלק במערכה בחזית הצפון, ולימים הפכו למפקדים הבכירים בצה"ל, ובהם האלופים אביגדור (ינוש) בן גל, שי אביטל, התא"לים אביגדור קהלני, יאיר נפשי, אריה מזרחי, איש סיירת מטכ"ל מוקי בצר ואחרים. במאי: רמי קדר

http://www.iba.org.il/schedule/prog...x?scode=2172602

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 16-10-2016, 06:32
צלמית המשתמש של ctua
  ctua ctua אינו מחובר  

אנסה לענות על השאלות
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי Nargila Dwarf שמתחילה ב "[left]The 405 battalion, it's..."

לגבי הקרבה של הגדוד לגבול, הרי התפיסה עד שבת בבוקר היתה שהולכים ליום קרב ולא מלחמה וגם כשזה השתנה זה לא הגיע לדרגים הלוחמים בזמן. בתפיסה כזו אין בעיה במיקום העמדה משום שביום קרב לא אמורה להיות חדירה של כוחות אויב מעבר לגבול (אולי חדירה מוגבלת). תל ג'וחאדר שממוקם על הגבול ושמערבית לו (כ-2 ק"מ) הגדוד פרס, מספק מחסום מפני צפייה ישירה על הגדוד מתוך שטח סוריה ולכן גם הגנה מאש ישירה. לכן בהינתן הלך המחשבה הזה, בחירת העמדה היתה נכונה כי אף אחד לא צפה מתקפת שריון שתפרוץ את הקווים של חטיבה 188 ותשאיר את הגדוד חשוף...
אני אישית הייתי מעדיף לפרוס קצת יותר רחוק אבל אין לי מושג מה היו השיקולים מבחינת יעדים לסיוע תוך התחשבות בטווחי ירי לאותם יעדים.

לגבי ירי בכינון ישיר, הגדוד לא הצליח לירות על אף טנק סורי בגלל שהם הופתעו מטווח קצר וגם בגלל שאנחנו חסרי כל יכולת לירות בכינון ישיר בחושך אלא אם כן מאירים לנו את השטח.

ישן 19-10-2016, 19:01
  משתמש זכר Nargila Dwarf Nargila Dwarf אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.01.14
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי ctua שמתחילה ב "אנסה לענות על השאלות"

I was wrong before, The 405 was covered.
"On the Edge" lists tank forces from the 53rd and 74th battalions to the east of Tel-Fares at 14:00-15:00.

ציטוט:
לגבי הקרבה של הגדוד לגבול, הרי התפיסה עד שבת בבוקר היתה שהולכים ליום קרב ולא מלחמה וגם כשזה השתנה זה לא הגיע לדרגים הלוחמים בזמן. בתפיסה כזו אין בעיה במיקום העמדה משום שביום קרב לא אמורה להיות חדירה של כוחות אויב מעבר לגבול (אולי חדירה מוגבלת).

That is a true up to the point it was clear the Syrians are pouring in and the israeli
forces are hit hard.

ציטוט:
תל ג'וחאדר שממוקם על הגבול ושמערבית לו (כ-2 ק"מ) הגדוד פרס, מספק מחסום מפני צפייה ישירה על הגדוד מתוך שטח סוריה ולכן גם הגנה מאש ישירה.

Very good point.
However by the time the sun went down, when it was clear the syrian forces crossed in with lots of armour, including a close commando unit.
Whay stay? I understand that the battalion was busy supporting.
Was there a decision to stay?

Please correct me about this if I am wrong about this: with the attack on the 405 was there any fire support left for the south part of the Golan heights?
I think there was not, and more artillery was not available during the night and the next day (7/10).

ציטוט:
אני אישית הייתי מעדיף לפרוס קצת יותר רחוק אבל אין לי מושג מה היו השיקולים מבחינת יעדים לסיוע תוך התחשבות בטווחי ירי לאותם יעדים.

It is possible that the 405 had targets to shell inside Syria, and that is why it was so far out.
The 175mm were supposed to shell enemy AA sites, so it is possible that something like that existed for the 405 battalion, though they had 155mm (I think).

ציטוט:
לגבי ירי בכינון ישיר, הגדוד לא הצליח לירות על אף טנק סורי בגלל שהם הופתעו מטווח קצר וגם בגלל שאנחנו חסרי כל יכולת לירות בכינון ישיר בחושך אלא אם כן מאירים לנו את השטח.

Using direct fire to fight tanks at tank ranges is very likely to fail even with good light.
"On the Edge" mentions that the syrian tanks drove through the battery.

If anyone (ctua, B.A maybe) links to interviews of the artillery soldiers in the Golan heights, please link them.

ישן 24-10-2016, 07:23
צלמית המשתמש של ctua
  ctua ctua אינו מחובר  

חג שמח
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי Nargila Dwarf שמתחילה ב "[left]I was wrong before, The..."

Very good point.
However by the time the sun went down, when it was clear the syrian forces crossed in with lots of armour, including a close commando unit.
Whay stay? I understand that the battalion was busy supporting.
Was there a decision to stay?

לדעתי למפקדת הגדוד לא הגיע שום מידע על כך שהקווים נפרצו ולכן לא ניתנה שום פקודת דילוג. המדד הכי טוב לדעתי לעובדה שלא הגיע שום מידע כזה הוא שהצוותים נשארו בעמדותיהם, סיפקו סיוע והופתעו כשהסורים עלו עליהם פיזית.

Please correct me about this if I am wrong about this: with the attack on the 405 was there any fire support left for the south part of the Golan heights?
I think there was not, and more artillery was not available during the night and the next day (7/10).

אתה צודק, עד התמקמות גדודי המילואים בעמדות ירי למחרת, לא היה סיוע ארטילרי בדרום הרמה.

It is possible that the 405 had targets to shell inside Syria, and that is why it was so far out.
The 175mm were supposed to shell enemy AA sites, so it is possible that something like that existed for the 405 battalion, though they had 155mm (I think).

לדעתי לא היו מתוכננות לגדוד מטרות משמעותיות בתוך סוריה וזאת משום שלתומ"תים M-109 שהיו אז לגדוד היה קנה 155 מ"מ קצר (בניגוד לארוכים שיש היום). הטווח של הקנים האלה היה 14.5 ק"מ (18 ק"מ עם תחמושת ארוכת טווח שאני בספק אם היתה אז בצה"ל) בניגוד ל-20 ק"מ עם הקנים הארוכים שיש היום. לדעתי המשימה היתה פשוט לסייע לכוחות שיותקפו בגזרה מסוימת לפי קשת הטווחים.

Using direct fire to fight tanks at tank ranges is very likely to fail even with good light.
"On the Edge" mentions that the syrian tanks drove through the battery.

לטנקים תמיד יהיה יתרון עלינו בגלל העובדה שהם מיועדים לזה מלכתחילה ולכן השאיפה היא לא להיקלע לקרב כזה. אם אין ברירה אז אפשר לפגוע גם בטנקים ולהעיף צריחים שלמים מהתושבת (כמו שראיתי פעם באימון) אבל אלו יהיו פגיעות בודדות וכמו שאתה אומר, בסופו של דבר ידנו תהיה על התחתונה ללא עזרה.

ישן 16-10-2016, 11:43
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.05
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי assafx שמתחילה ב "את הסרט ראיתי עם אבא שלחם..."

המגד בן עמי כהן ז"ל סבר שלא צריך לדלג.מיד הוא צפה את הפגיעות, אך מחוייבותו לחברו יוסי בן חנן גברה והוא החליט להמתין. לו הייתי במקומו, הייתי מדלג מיד! נסיוני תחת אש נס לימדני שדילוג מהיר יכול להביא להמשך ירי מעמדת חליפין. דילוג בהול, לאחר פגיעות דורש זמן התארגנות מחדש ארוך בהרבה.

וחוץ מזה כדאי לבדוק האם לא עמדו לרשות מס"ח 7 מזרחי, יחידות אש נוספות.

וכך בן עמי כהן ז"ל מתאר את האירוע:

"השעה הייתה בסביבות 18:00 אור אחרון של יום שישי 12 באוקטובר, קרוב לחשכה מלאה ואחרי כניסת השבת.
הגדוד ירה בקצב אש מלא על תל-שמס, שם ניסו יוני והסיירת לחלץ את יוסי בן חנן מנפילה בשבי הסורי.
אני משער כי בעמדת תצפית מאולתרת על המדרון המזרחי של החרמון או במוצב החרמון עצמו, שעדיין היה בידי הסורים, צפה בנו קת"ק סורי. הקת"ק היה כנראה קצין צעיר ומוכשר שהבין מיד את ההזדמנות שנקרתה לידיו לפגוע בעמדת תותחים פעילה. הוא יזם את בקשת האש ופנה למפקדה הממונה לקבל הקצאת יחידת אש, תוך שהוא מתאר בקשר את המטרה שכדאי מאוד לירות עליה: "גדוד תותחים ישראלי במצב ירי".
אילו היה הקת"ק בדרגה ובסמכות בכירה יותר, כנראה שהיה מקבל יותר מקנה אחד וארבעה פגזים. במצב הנוכחי כאשר המערך הסורי קרס, צה"ל היה בתנועה על הצירים המובילים לדמשק, מפקד הארטילריה הסורי הקצה לקת"ק אמצעי אש בכמות מזערית, דומה לזו שהוקצתה לי ביום פרוץ המלחמה - המינימום האפשרי.
שתים עד שלוש דקות מאז הוציא הקת"ק הסורי את פקודת האש, נפל הפגז הראשון בשטח. בתצפית השולטת שלו על כל השטח, ללא שטחים מתים, איתר הקת"ק ללא קושי את מקום נפילת הפגז והזדרז להוציא תיקון אש. כפי שלמד בשעורי הטיווח הוא נתן פקודת תיקון כדי לפתוח "מסגר" על סוללה ב' שלי. פעולה נכונה שבאה לוודא, שהמטרה עליה הוא רוצה לירות, נמצאת בין שני פגזים שפגעו בשטח באופן מבוקר ושהמרחק ביניהם ידוע גם לקת"ק וגם לסוללה היורה.
מהזחל"ם שלי צפיתי היטב את נפילת הפגז הראשון. קיוויתי שזה פגז תועה שלנו או של הסורים, שפגע במקרה בחזית סוללה ב'. חששתי שתוך זמן קצר יפול פגז נוסף מאחורי סוללה ב' - פגז שיאמת כי מטווחים אותנו.
לא היו לי בשלב זה סיבות מספיקות להפסיק את הירי בסיוע לחילוצו של יוסי. לכן, הוריתי לסוללה ב' לבצע "היכון לנוע" בלבד ללא "הפסק אש", והוריתי שנהגי התומ"תים יהיו בתאי הנהג עם מנועים דלוקים, כל מי שיכול יתפוס מחסה ליד התומ"תים ולא להפסיק את הירי.
תיקון האש של הקת"ק הסורי היה נכון ומדויק. הפגז השני פגע סמוך למנ"א ו"סגר" במדויק על סוללה ב'.
אני בטוח שהקת"ק הסורי היה מאוד מרוצה ופקד ללא שהיות על חציית המסגר לירי הפגז הבא .
בשני צידי החזית - הקת"ק הסורי בצד האחד ואני מפקד העמדה בצד השני - הבנו את משמעות הטיווח. היה ברור שהפגז הבא יפגע סמוך לתומ"תים של סוללה ב'.
אני מניח שגם המסקנות המקצועית שלנו היו דומות.
מהבחינה המבצעית היה הבדל. הסורי תקף את העמדה שלי ולכן לא היו לו כל לבטים באשר לפקודה האש הבאה שהוא פקד בזריזות ליחידת האש שלו. אני הייתי בדילמה: האם לשקול רק את טובת הגנת העמדה או את מחויבותי לסייע כמעט בכל מחיר להצלחת חילוץ הנפגעים? האם אני רשאי לזנוח את הסיירת המחלצת את יוסי ולהפסיק את סיוע האש בשעה שהיא נלחמת על תל-שמס? האם מוצדק להפסיק את הירי בגלל שאני חושש מהסכנה שפגזים ארטילריים יפגעו קרוב לעמדה התותחים? עד כמה תהיה ההשפעה של הפסקת הסיוע לסיירת על תוצאת החילוץ? הייתי חייב להגיב מידית. ידעתי שיש לי פחות מדקה עד לפגיעת הפגז הבא. ידעתי גם שאין לי זמן מספיק להציג לאריה מזרחי את הבעיה ולקבל את אישורו להפסיק את הסיוע ולדלג את הסוללה.
בחדרי ההרצאות, בתרגילי ניתוח אירוע, העדיפות במקרה דומה ניתנה תמיד למסתייע. קל מאוד להסביר את ההיגיון שעליו מתבססת ההחלטה כי המסתייע עדיף. קל יותר לקבל ההלטה כזו בחדר ההרצאות, כאשר הגורם "זמן ומרחב" מוקפא, כשהחלטה לא נכונה תזכה רק להערת המדריך ואולי לציון הערכה נמוך. בשטח זה שונה. הדילמה גדולה ואין לך זמן, או עם מי לחלק את האחריות שהיא כולה רק שלך. ברגע כזה אתה הכי לבד בעולם.
החלטתי לדחות את הדילוג של סוללה ב' ולהמשיך בירי. אולי בגלל כהות חושים, אולי בגלל שהסתגלתי לסכנות.
גברה עלי כנראה האחריות שלנו התותחנים, לספק אש מסייעת יעילה למסתייע. חששתי יותר לתוצאות הקרב בתל-שמס. גם בגלל ההיכרות האישית, אבל בעיקר לאור העיקרון עליו חונכתי וחינכתי - "האש הארטילרית היא של המסתייע. יחידות האש הן האמצעי לייצר את האש המסייעת ולהנחיתה במקום ובזמן שהמסתייע צריך אותה. כדי להפסיק אש ארטילרית מסייעת תוך כדי הקרב, צריכה להיות סיבה חזקה יותר מ"החשש לירי על העמדה".
הפגזים השלישי והרביעי שפגעו בתוך עמדת סוללה ב', גרמו לפגיעות קשות. פגז אחד פגע ממש בין הצוותים 3 ו-4 ופגע אנושות בכל התותחנים שתפסו מחסה בצמוד לדופן התומ"תים. נהגי התומ"תים פעלו במהירות ויצאו בנסיעה חפוזה אל מחוץ לעמדה. התומ"תים לא נפגעו כלל.
שישה תותחנים נהרגו ושמונה נפצעו. צוער הילל טרבלסי נהרג מירי זה. עודפים של שקי חנ"ה שהיו בעמדה התלקחו ופרצה אש. התומ"תים התפזרו לכל עבר בתוך שטח סורי שהיה רק לפני כמה שעות מרחב מוגן סורי שבו שדות מוקשים וחשש לפעילות של חוליות קומנדו סורי. על האדמה הטרשית והשחורה של הרמה הסורית ירדה החשכה המוחלטת של לילה ללא ירח.
הקת"ק הסורי דיווח בסיפוק על פגיעות מצוינות עם נפגעים ואש שפרצה במטרה. עובדות שאומתו כנראה על ידי יחידות האזנה של ה
מודיעין הסורי שהאזינו בוודאי להודעות שלי על נפגעים ובקשותיי לעזרה בחילוץ הנפגעים."

ראו
כאן

נערך לאחרונה ע"י b.a בתאריך 16-10-2016 בשעה 12:04.
ישן 16-10-2016, 13:11
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "בסרט הסירוב לדלג מיוחס..."

כדאי גם לקרוא דברים נוספים שכתב בן עמי (ואני אמנע מלהביע דעה אישית בעניין):
" טנקים שלנו, שהיו מודעים שהתל (וכוונה לתל פארס- ב.א.) נמצא תחת התקפה סורית, שהרי באו להשמיד קומנדו מונחת סורי, ירו עלינו. לאחר שהטנקים זיהו אותנו, הם לא נשארו להגן יחד איתנו על התל, אלא ניתקו מגע מהר ומיד והשאירו אותנו לנפשנו. ולבסוף, הכוח שהיה על התל היה לא מאורגן לא מאומן ובלתי כשיר לנהל קרב הגנה. מראש לא היה לנו כל סיכוי לשרוד בקרב.
מה ששבר אותי יותר מכל דבר אחר, מה ששחק באחת את כוח העמידה האישית שלי, הייתה ההתנהגות של הטנקים. לא הייתה אחוות לוחמים או התחשבות במה שעלול לקרות לנו. הם עלו לתל כדי לפגוע בצנחנים סורים ולא כדי להגן עלינו או לחלץ אותנו. ברגע שזיהו אותנו, הם זנחו אותנו על אף שידעו מה עומד לקרות."

ישן 16-10-2016, 16:05
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי itamars2 שמתחילה ב "סליחה BA לא כל כך הבנתי את..."

תקרא היטב את יומנו של אותו קצין איכותי שלמרבה הצער הלך לבית עולמו בטרם עת. תתרשם מתחושותיו. ותלמד על ערכיו. איש אינו חייב לקבל את הדברים. אבל דומני שכדאי לדעת עליהם. איני בא לשפוט כאן איש. את דעתי בקשר לדילוג הסוללה אמרתי. אני גם לא בטוח שהטנקים שעלו על תל פארס נהגו שלא כשורה. כיום אנו יודעים על המצוקה הנוראה שהם היו בה.
רק כדאי שכל מי שקורא את הדברים ילמד מה צה"ל ואנשי התותחנים נכונים היו להקריב לשם חילוץ מג"ד טנקים, וכיצד חולץ מג"ד תותחנים.
נדמה לי שהסרט, הקלטות הקשר ויומנו של בן עמי (ויש עוד הרבה חומר רקע) עשויים לשמש רקע לדיונים אין ספור על אתיקה צבאית, אחוות לוחמים, קבלת החלטות תוך כדי קרב, הקרבת קורבנות למולך המלחמה ועוד.

ישן 18-10-2016, 11:22
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי ctua שמתחילה ב "לדעתי ההחלטה לא לדלג היתה החלטה שגויה"

או שהוא היה נרצח כמו יותר מדי חיילים ישראליים בגולן. גם בדרום היו אירועי רצח שבויים שכיחים מדי.
בסוף אין לזה תוחלת. היה אירוע בתוך מסגרת התרחשות ברמת הלחץ הגבוהה ביותר כנראה, והכל בזמן אמת. אחרי שאמרו וכתבו המעורבים, אנחנו מבינים מה היו המניעים והתחושות, וזה לא נשמע כמו שחיתות. אל תשכח שביו כוחות שרצו אל המעוזים וניסו שוב ושוב לחבור אל מוצבי הקו בגולן כמעט אך ורק לחילוץ החיילים שם- חיילים ככלל.

זה בדיוק הפוך מאירוע מדחת יוסף ז''ל, שם היו זמן ומרחב ובעלי תפקידים ואפשרות לשקול ולתכנן.

בסיפור הזה יש התרחשות מהירה וסוערת שאי אפשר לעצור, ואחרי הסיום יש זמן אין סופי לחזור ולעסוק בדיעבד.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 26-10-2016, 20:45
  ofer d ofer d אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.10.16
תיקון עוול הסטורי
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ctua שמתחילה ב ""אש נ"ס" - התותחנים במלחמת יום הכיפורים"

כנראה שההסטוריה נכתבת על ידי הגנרלים והתחקרנים שלא עושים עבודתם נאמנה.
את מגיני רמת הגולן חיזק ערב יום הכיפורים גדוד שנבנה על בסיס בית ספר לחת"מ.
והגדוד ירה בטרוף על תעלת הנ"ט ועל החרמון ועל שירות התקבורת הסוריות.
ומשום שהגדוד פורק לאחר תום המלחמה וגם המג"ד כבר הלך לעולמו לא נשאר מי שיספר על קורותיו.
אני היתי שם. וכמעט ומסרתי נפשי.
שמעתי את הזעקה שהעמדה מטווחת. אך כנראה שחיי בכיר אחד ומקורב חשובים היו יותר מאחרים.
לא דברו על זה ואף אחד לא בדק אם אפשר היה לירות מעמדה אחרת ולא מטווחת.והגדוד נמחק ממורשת הקרב.
אך את חברי המרוסקים אזכור עד יומי האחרון.
לא רק גדוד 405 שקבל את מירב שעת השידור בכתבה היה בין נפגעי החת"מ .גם סוללת תל פארס וסוללה ב שקבלה את מכת הנ"ס במהלך חילוץ בן חנן
יהי זכרם ברוך.
ישן 31-10-2016, 20:40
צלמית המשתמש של שמולביץ אשר
  משתמש זכר שמולביץ אשר שמולביץ אשר אינו מחובר  
מנהל פורום: דגמים לבניה עצמית, סקופים וחדשות, צילום ווידאו, וכן.... הצ'קלקה הכחולה של פרש

חבר מתאריך: 01.02.09
Facebook profile
הי
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "ואם כבר מדברים על התותחנים בחזית הסורית"

כאחד שהיה שם עם התותחים והשתתף בירי על החרמון, זוכר זאת היטב.
למיטב זכרוני היו ארבע ניסיונות לעלות ולכבוש ואנחנו (הכינוי שלנו בקשר היה "קומה") ירינו כמויות מטורפות של תחמושת.
היו מצבים שקנה מסוים ירה ארבע עד חמישה פגזים בדקה (למי שמבין-מדובר בתותח נגרר 130 מ"מ שלל) ומסך האש התגלגל כל הזמן (יש מושג שנקרא "פזר גשש", כאשר כל הזמן מהדהדת הפקודה "אש על כוחותינו" - כלומר אנחנו יורים בקרבה מאד מסוכנת ללוחמים שלנו)

מהמקום שאנחנו עמדנו ראינו את פטריות העשן על המוצב (זה לא דבר טריוויאלי לתותחן על כלי שהטווח שלו כ-30 ק"מ, לראות את הפגיעות שלו במטרה).

כך זה נמשך עד שקיבלנו את ההודעה שהמוצב שוב בידי צה"ל.

נערך לאחרונה ע"י שמולביץ אשר בתאריך 31-10-2016 בשעה 20:43.
ישן 31-10-2016, 19:35
צלמית המשתמש של a_tell
  משתמש זכר a_tell a_tell אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.05.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ctua שמתחילה ב ""אש נ"ס" - התותחנים במלחמת יום הכיפורים"

עמוד האש

במלחמת יום הכיפורים מצאו עצמם התותחנים לא רק מכתיבים את קצב האש, אלא עמוק בתוך זירת הלחימה - עד שהצליחו להגיע לטווח ירי ממש עד פאתי דמשק • סיפורי הקרב התפוגגו עם עשן המלחמה, ועתה הם יוצאים למאבק על הכרה בגבורת החיל
http://www.israelhayom.co.il/article/419031

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://digital-edition.israelhayom.co.il/Olive/ODN/Israel/shared/ITD-2016-10-11/image.ashx?kind=block&href=ITD%2F2016%2F10%2F11&id=Pc0830200&ext=.jpg&sk=C3F83590]

כנראה שתי הפעולות הידועות ביותר של החיל מאותה מלחמה:
הפגזת דמשק על ידי תותחי צה"ל במלחמת יום הכיפורים - גדוד 412

מבצע פונטיאק - סוללת נתרן 474

ובכל זאת עדיין נשפך כאן דם"

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 00:57

הדף נוצר ב 0.14 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר