לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #1  
ישן 10-06-2018, 17:26
  ariel_zuk ariel_zuk אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 16.07.15
הודעות: 2,718
רק"מ ישראלי עתידי

זהו אשכול לדיון על כל סוגי הרק"מ המיועדים לצה"ל (לא פיתוחים לייצוא) אך לא אשכול ספקולטיבי לגבי אילו טכנולוגיות כדאי/רצוי/מצוי/וכאלה שממש ממש בא לי שיהיו. ספקולציות לגבי איזה כיוון ילכו המפתחים, כן מותר, כל עוד זה מוביל לדיון בריא בנושא וכל עוד זה מבוסס על מידע שכבר פורסם.

לדוגמה: "למה לא להחיות את תותח ה-140ממ שפיתחנו עם השוויצרים במלחמה הקרה" לא יתקבל ברצינות.
"מזקו"מים מסוג קפיצים, או הידרו-פנאומטי, שניהם אידאליים בשביל ישראל. מה לדעתכם יהיה הכיוון שנבחר הפעם?" כן יתקבל ברצינות כי יש פוטנציאל לדיון אינפורמטיבי.

בגלל שהאשכול על הברק ננעל עקב סטייה רצינית מהנושא, ננסה פה טייק שני בתקווה שיווצר פה דיון יותר רציני ויותר בוגר, והכי חשוב, רק בנושא.

נזכיר את הפרוייקטים המרכזיים כרגע בתחום הרק"מ:

מרכבה סימן 4 ברק - השבחה מקיפה לטנק סימן 4 הקיים, וככל הנראה הגרסה האחרונה, או בין האחרונות שיצאו לטנק המרכבה הוותיק.

כניסה לשירות: 2021.

בין השכלולים הם מערכת הגנה אקטיבית נגד נשק קינטי, יכולות סגירת מעגל יותר מהירות, התמצאות סביבתית משופרת דרסטית במיוחד לטווח הקצר עד בינוני, ספק אם שכלולי הנעה, ושלל שדרוגים אלקטרוניים בעיקר לדוגמה הבק"ש, צי"ד וכו'.

נמר חי"ר - ציוד מספר לא ידוע של נגמ"שי נמר בצריח עם תותח 30ממ ומערכות טילים כך שיהפכו לנגמ"שי לחימה בסגנון ה-IFV האירופאי. בין המערכות יהיה גם מעיל רוח שמותקן באופן יותר אלגנטי מהתקנה על התובה.

כניסה לשירות: לא יאוחר מ-2020.

נגמ"ש איתן - נגמ"ש גלגלי שיצוייד בכמות מסויימת בתותחים בינוניים עם אותו הצריח של הנמר, ושיאפשר לצה"ל לתפוס גם תפקידים פחות "מסוכנים" עם נגמ"שים איכותיים וחדישים כגון מרגמה מתנייעת, חילוץ, אחזקה וכו', אם ירצה בכך צה"ל, לעומת הנמרים שיקרים מדי בשביל תפקידים אלו.

כניסה לשירות: 2020.

רקי"ע - משפחת הרק"מ הזחלי העתידי. כידוע, ב-2014 התפצלה התכנית ל-2: איתן וכרמל.
תכנית האיתן ממשיכה כמו שהיא, ותכנית הכרמל עתידה להיגמר באמצע השני של 2019.
בסוף 2019 יגיעו להחלטה בנוגע לאיזה קונספט לקחת ולפתח (קסדה של אלביט, תצוגות פנורמיות רחבות של רפא"ל, או שילוב שלהן של תע"א).
הקוקפיט שיפותח יהווה את המרכז למשפחת הרק"מ העתידי, ולאחר שייבחר הקונספט, הפרויקט יעבור לידי מנת"ק ושם יקבל שם אחר.

כניסה לשירות: 2027.

תותח ארטילרי עתידי - כרגע תכנית ההצטיידות הכי מפוקפקת והכי מוסתרת מעיני ואוזני הציבור, אך כנראה גם הכי שאפתנית, אם תצליח.
לפי דיווחים שמרשים לנו רק להסיק מסקנות לגבי הכוונה, ככל הנראה מדובר בפיתוח של צריח שיורכב על 2 פלטפורמות - אחת גלגלית ל- LOT הראשון, ואחת זחלית ל- LOT השני.
ירי נעשה באופן אוטומטי, כוח האדם ירד דרסטית, קצב האש והטווח עלו באופן דרסטי לא פחות וכל מה שנשאר זה לחכות.
עם זאת, הרטוריקה של צה"ל מראה שאין דעה מגובשת לגבי מה שרוצים מהתותח העתידי, ועד כה היו הרבה עיכובים בעיקר בירוקרטיים.

כניסה לשירות: לא ידוע. לפי ספקולציה - 2020-2021.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #4  
ישן 10-06-2018, 20:47
  tby tby אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 30.05.14
הודעות: 1,185
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "רוב הטכנולוגיה שהוצגה עד כה..."

ציטוט:
רוב הטכנולוגיה שהוצגה עד כה לגבי הכרמל כבר קיימת בשוק.
אתה מתכוון "ניצני טכנולוגיה".הכרמל הוצג כדור חדש של רק"מ, בסיס למשפחה עתידית שכוללת הנעה היברידית ונהיגה אוטונומיתתתחיל לפרוט את הבאזז של נהיגה אוטונומית , אז אפילו בכבישים אנחנו רחוקים 3-5 שנים מיישום מסחרי רחב אז כמה רחוקה אוטונומיה בנהיגת שטח? בשביל מה להשקיע בזה בישראל שקלים יקרים במקום להמתין לשוק העולמי לייצר פתרון ?

הנעה היברידית - אין יישום מסחרי של משאיות 40 טון . יש אוטובוסים חשמליים. אך רכיבים ליישום בסטנדרט צבאי ? אני מניח שבישראל לא יבנו מפעל לסוללות לרכב צבאי או מנועים חשמלים להנעת רכב צבאי או עמדות טעינה לרכב צבאי . צריך להמתין לארה"ב / אירופה שתשקיע ותפתח את רכיבי הפלטפורמה לצרכים צבאיים ואז אם רוצים לתפור מוצר "ישראלי" בדיוק כפי שקונים מנועים לרק"מ היום. עד שנושא הסוללות / מנועים חשמליים לא ברור יישומית בהיבט הנתונים הפיזיים אינך יכול אפילו להתחיל לתכנן את הפלטפורמה ומה לעשות, הטכנולוגיה עדיין לא הבשילה.

אז בלי נהיגה אוטונומית וללא הנעה היברידית מה נותר מהכרמל שלא יכול להיכנס לאיתן או מרכבה כשדרוג?

את הקונספט של "משפחת רק"מ" אפשר וצריך לממש על האיתן - תותח גדול, תותח קטן, נגמ"ש, אופני, זחלי , להתקדם עם מה שיש


טובי המומחים בפורום הסבירו מדוע לנמ"ר לא צריך להוסיף תותח או מדוע כלי אופני לא מתאים לצה"ל (איך יסע בחולות עזה, מישורי רמה"ג?) אך בסוף ההגיון הכלכלי מנצח. צה"ל נכנס לעידן הכלים האופניים , הצבא יתרגל וזה יהפוך למובן מאליו - תותח של טנקים על גלגלים , תותח 30/40 מ"מ , נגמ"ש -משפחה אחת לקלות תחזוקה

נערך לאחרונה ע"י tby בתאריך 10-06-2018 בשעה 20:54.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #5  
ישן 10-06-2018, 21:19
  ariel_zuk ariel_zuk אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 16.07.15
הודעות: 2,718
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "[QUOTE]רוב הטכנולוגיה שהוצגה..."

התעשייה האזרחית מתחילה להשקיע בנהיגה אוטונומית הרבה, אבל גם לתעשיות ביטחוניות, במיוחד ענקיות, יש השקעה עצומה בתחום הזה. תזכור שבהרבה יישומים אזרחיים, טכנולוגיה במיוחד "מטומטמת" לעומת טכנולוגיה צבאית.

חוץ מהנעה היברידית ואוטונומית, שהן רק חלק קטן ממה שרקי"ע יציע, הרבה אכן ניתן יהיה להכניס למרכבה כשדרוג, אבל כיום ברור שלמרכבה יש מבנה שנהיה מאוד מיושן, אפילו אם בשנות ה-70 הוא היה חדשני ויעיל.
היום הסטנדרט הוא בידוד כלל התחמושת מתא הלחימה (לעומת המרכבה בה מבודדים כ-5 עד 10 פגזים תלוי בדגם, בעוד למעלה מ-30 נמצאים בתא הלחימה), ומעבר למערכות אוטומטיות שכוללות בין היתר מערכות טעינה אוטומטית שיסייעו גם עם הבעיה של הפרדת התחמושת מתא הלחימה, וגם יסייעו נגד העלייה הדרסטית במשקל וגודל הפגזים שצפויה לקרות בערך בעוד כעשור שזה ממש בתחילת החיים של הטנקים החדשים שצה"ל אמור לקלוט.

שים לב שרפ"ט+מנת"ק מוסיפים לברק מערכת הגנה אקטיבית נגד נשק קינטי, וצה"ל בכלל מבצע רכש שמתאים ללחימה בעצימות בינונית עד גבוהה. לכן האפשרות שהתותח הגרמני בקוטר 130ממ, יגיע לא רק למדינות אירופה בתחילת שנות ה-30 (ייצור סדרתי), אלא גם לישראל, גבוה מאוד.

בשביל להכניס את הרעיונות האלה לשימוש, יש צורך בשינויים דרסטיים במבנה הטנק, מה שהופך כל טנק חדש למשהו אחר, ולא מרכבה. כלומר, אי אפשר יהיה לשדרג מרכבה לסטנדרט כזה.

כמובן שמבחינת המבנה, הסימן 4 תוכנן בשביל האפשרות שיותקן בו תותח 140ממ, אבל זה היה בשלבי התכנון רק, והיום הוא לא יהיה מסוגל לזה בלי שינויים מאוד קיצוניים ומאוד מאוד יקרים, מה שעלול לגרום לתעדוף רכישת פלטפורמות חדשות לגמרי.

הברק הוא פחות או יותר סוף החיים של שושלת המרכבה. הכרמל הוא העתיד, והטכנולוגיות שדיברו עליהן הן רק קצה המזלג.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #6  
ישן 11-06-2018, 04:29
  tby tby אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 30.05.14
הודעות: 1,185
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "התעשייה האזרחית מתחילה להשקיע..."

אינני מנסה לטעון כי לעולם לא תיבנה פלטפורמה היברידית / אוטונומית, אלא כי לוחות הזמנית של 202X הם לא ריאליים בגלל אי בשלות טכנולוגית.


אם כל הכבוד להשקעה העצומה של התעשיות הבטחוניות הן לא מסוגלות כלכלית להשקיע ברמה שתעשיית הרכב + הטכנולוגיה משקיעה בנהיגה אוטונומית, שלא לדבר על התעשייה הבטחונית הישראלית שהיא זעירה לעומת יכולת ההשקעה של גוגל,אינטל ג'נראל מוטורס, קבוצת ב.מ.וו, ויתר ענקי הרכב, כלומר רק לאחר שנושא הנהיגה האוטונומית על הכביש יהיה פתור בהיבט חומרה ותוכנה יהיה ריאלי להתחיל לממן נהיגה אוטונומית בשטח וגם שם לשוק האזרחי יתרון - יצרני משאיות לענף הכריה, הבניה , טרקטורים, כלים חקלאיים כולם ישקיעו בנושא.


הנושא ההיברידי במצב דומה.


לגבי תותח גדול יותר - בעולם של הגנה אקטיבית אוניברסלית, כלומר עוד 20-25 שנה לא יהיה רק"מ , המוכן לעימות בעצימות בינונית / נמוכה שלא יהיה ממוגן , האם "תותח גדול" הוא המענה להריגת רק"מ? אני כלל לא בטוח לאור האפשרות שלמערכת ההגנה האקטיבית תהיה בטן גדולה של מיירטים העולה על בטן הפגזים של הפלטפורמה בעלת התותח הגדול.
לדעתי העימות יהפוך הרבה יותר "אווירי" עם נחילי רחפנים וכתב"מים חמושים שישתמשו בחימוש פשוט יחסית אך בכמויות גדולות המיועד לפגוע באופטיקה ובנקודות תורפה וייתרו לחלוטין את ה"תותח הגדול" ככלי להשמדת רק"מ
האמת היא כי העתיד מאוד מעורפל לאור הדהירה הטכנולוגית בהובלה אזרחית. לפעמים החוכמה היא פשוט לשבת ולהמתין מה יילד יום ולא לבזבז כסף במו"פ שהקדים את זמנו.בנושא דור חדש של רק"מ - תכונותיו, חימושו ומבנהו זה המצב
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #7  
ישן 11-06-2018, 20:23
  ה"שמל" ה"שמל" אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 25.12.06
הודעות: 497
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "אינני מנסה לטעון כי לעולם לא..."

ציטוט:
הנושא ההיברידי במצב דומה.

https://www.m-aerospace.com/rambow-ugv

אתה בטוח?
פלטפורמה צבאית ישראלית, מוצאת לשיווק.

לא הייתי רוצה כזה במשטח רק"מ שלי מחר...

אבל הטכנולוגיה כבר כאן.

רק בוא נפריד את הנושא ההיברידי להעברת תנועה ול אגירת אנרגיה

העברת תנועה "היברידית" קיימת כבר שנים. כמו שהוזכר בדיון הנעול (וטוב שכך) בקטר דיזל חשמלי לדוגמה.
גם העברת אנרגיה דיזל-הידראולית קיימת- בכלים כבדים כמו משאיות מכרות, ובכלים חקלאים גדולים כבר שנים.

נושא אגירת האנרגיה באמת ישתנה עם השוק- לפי מה שאני זוכר מההרצאות בלימודים, הניצולת של אנרגיה\קילו של שום דבר כיום לא מתקרבת בכלל לאנרגיה\קילו של דלק פחמימני.
בכלי צבאי זה שיקול מכריע (עד לנסיבות מיוחדות- התנגבות וכו'- אין שום קשר לעולם הרק"מ.

אם תהיה פריצת דרך בסוללות- זה באמת יחלחל לעולם הרק"מ בסוף- אבל כיום אני לא מכיר משהו שמתקרב לזה.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #9  
ישן 11-06-2018, 20:54
  lazn lazn אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 16.11.06
הודעות: 523
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי ה"שמל" שמתחילה ב "[QUOTE]הנושא ההיברידי במצב..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ה"שמל"
.העברת תנועה "היברידית" קיימת כבר שנים. כמו שהוזכר בדיון הנעול (וטוב שכך) בקטר דיזל חשמלי לדוגמה.
גם העברת אנרגיה דיזל-הידראולית קיימת- בכלים כבדים כמו משאיות מכרות, ובכלים חקלאים גדולים כבר שנים.

נושא אגירת האנרגיה באמת ישתנה עם השוק- לפי מה שאני זוכר מההרצאות בלימודים, הניצולת של אנרגיה\קילו של שום דבר כיום לא מתקרבת בכלל לאנרגיה\קילו של דלק פחמימני.
בכלי צבאי זה שיקול מכריע (עד לנסיבות מיוחדות- התנגבות וכו'- אין שום קשר לעולם הרק"מ.


אם תהיה פריצת דרך בסוללות- זה באמת יחלחל לעולם הרק"מ בסוף- אבל כיום אני לא מכיר משהו שמתקרב לזה.
לא מדוייק . עקרונית העתיד של מנועי דלקים פחמניים\מאובנים)או בשמו מנוע בעירה פנימית) - יו ניים איט הוא מנועי מולטיפיול כאלה ואחרים . זא מנועים רב דלקיים -
מסיבה כזאת שכיום כבר היו פריצות דרך בהרבה תחומים שכל מה שקשור באגירת אנרגיה.
בין אם היא סולארית או מרוח או מים .

מנועי מולטיפיול יהיו מה שנקרא הדור הבא בתחום מהסיבה שהם יותר יעילים תרמודינאמית ונותנים יתרונות מכמה עולומות של דלקים במקביל . (ראה \עיין בערך הנקרא מחזור תרמודינאמי משולב )}https://en.wikipedia.org/wiki/Mixed/dual_cycle{
-מזמע אין באמת דלק הכי "אידאלי" להפקת אנרגיה . זה משתנה שתלוי בסוג מנוע ולצרכים מסויימים .
לכן לפעמים תראה גנרטורים שעובדים על גז. כאלה שעובדים על דיזל וכאלה שעודים על בנזין ואפילו כאלה שעובדים על תערובת קירוסין .


מביחנת פריצת דרך בתחום המצברים .
עובדים על זה בכל הכוח . מכיון שזה הפך לאינטרס פוליטי-כלכלי של המון "גושים" כלכליים כאלה ואחרים .

נערך לאחרונה ע"י lazn בתאריך 11-06-2018 בשעה 21:04.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #15  
ישן 12-06-2018, 00:42
  lazn lazn אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 16.11.06
הודעות: 523
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי ArmouredDov_D9 שמתחילה ב "יש לו חיסרון אחד בולט - מקור..."

היו ועדיין יש המון מדגימי טכנולוגיות כאלה ואחרים של כל מיני יצרניות כאלה ואחרות .
BMW הציגה כמה וכמה דגמים עוד לפני יותר מעשור
יונדאי ולקסוס ואניפיניטי השקיעו בזה לא מזמן אבל על פניו זה נראה כמו רעיון מגוחך לעומת מנוע חשמלי .
לכן לא סביר שהפתרון של תאי מימן וכל זה באמת ילך חזק בתעשיה .
ובגלל זה אתה כבר היום רואה ליגת פורמולה E כאלה ואחרות וזה בהחלט אומר לך לאן התעשיה הולכת בתחום הזה.
בנוסף . אתה מיום ליום רואה יותר ויותר חברות שקמות בתחום הזה של סוללות ומנועים חשמליים .
אתה מחודש לחודש רואה עוד ועוד פריצות דרך בתחום .
אם אתה משווה את כל התחום החשמלי למימן אתה בהחלט רואה מה ההבדל .
איפה כן סביר להניח שתראה מנועים והמצאות בתחום המימן .
- אולי בתחום הימי \תעופה. וגם זה בסימן שאלה .
כתוספת למה שאמרתי בתגובה#9 לה"שמל" ולאחרים שמעוניים להבין על מה הכוונה.:

https://en.wikipedia.org/wiki/High-...cy_hybrid_cycle
https://en.wikipedia.org/wiki/Mixed/dual_cycle
https://en.wikipedia.org/wiki/Combined_cycle

נערך לאחרונה ע"י lazn בתאריך 12-06-2018 בשעה 00:59.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #16  
ישן 12-06-2018, 02:36
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.09.09
הודעות: 12,572
לפי זה אין חסרונות - שים גנרטור והבעיה נפתרה
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי lazn שמתחילה ב "למנוע חשמלי יש -רק- יתרונות..."

והגנרטור - הוא מנוע בערה פנימית.
ציטוט:
במקור נכתב על ידי lazn
למנוע חשמלי יש -רק- יתרונות על פני מנוע בעירה פנימית(זא אין לו חיסרון אפילו 1) . ובעתיד הנראה לעין זה ילך וישתפר .
זה פשוט לא נכון.
נצילות של 70% בהעברת אנרגיה ממצב למצב - נחשבת לרוב טובה.

מנוע מכני מעביר ישירות דלק להנעה,
מנוע חשמלי מבצע מעבר נוסף: מדלק לחשמל ומחשמל להנעה.
מנוע היברידי - עוד מעבר: מדלק לחשמל, החשמל מטעין בטריות, והבטריות בהמשך מייצרות אנרגיה להנעה.
כך שאנרגטית אתה שורף המון אנרגיה (כנראה דלק) סתם.

אבל - זאת חזית הטכנולוגיה, הבלאי ומחירי החלקים יכולים לרדת משמעותית,
וההפרדה לרכיבים שונים - מאפשרת שימוש ברכיבים לא ייעודיים (ההשקעה בשיפור מנועי טנקים - נמוכה), ולכן מתקדמים יותר.

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 12-06-2018 בשעה 02:40.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #17  
ישן 12-06-2018, 03:33
  lazn lazn אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 16.11.06
הודעות: 523
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "לפי זה אין חסרונות - שים גנרטור והבעיה נפתרה"

אין באמת דבר כזה שאין חסרונות .

הכוונה הייתה . בתחום השימוש הנל יש לו רק יתרונות .

אם אתה מסתכל באופן כולל יש פה ושם חיסרון בודד.

המנועים הנ"ל שציינתי לצורך העניין יקרים פי 3 מהמנועים של היום .
שלא נדבר על מורכבים פי 3

בכל מקרה מנועים חשמליים זה העתיד . אתה תראה שנתפח את הדיון הזה בעוד 10שנים ונראה .

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ai22

מנוע מכני מעביר ישירות דלק להנעה,
מנוע חשמלי מבצע מעבר נוסף: מדלק לחשמל ומחשמל להנעה.
מנוע היברידי - עוד מעבר: מדלק לחשמל, החשמל מטעין בטריות, והבטריות בהמשך מייצרות אנרגיה להנעה.
כך שאנרגטית אתה שורף המון אנרגיה (כנראה דלק) סתם.
.


* במנוע בעירה פנימית . יש כל כך הרבה הפסדי אנרגיה . כמעט כל חלק שמייצר תנועה כזאת או אחרת. זה הפסד כזה או אחר .
במנוע חשמלי זה לא בידיוק ככה .

** אתה ברוב המקרים שורף המון דלק סתם . אבל זה כבר להכנס עמוק בתרמודינמיקה. וזה לא הפורום הנכון
(ראה \עיין בערך המנוע של פיג'ו סיטרואן שעובד על אוויר ושום דבר אחר מעבר לאוויר {תחפש ותבין } )

נערך לאחרונה ע"י lazn בתאריך 12-06-2018 בשעה 03:40.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #18  
ישן 12-06-2018, 08:02
  tby tby אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 30.05.14
הודעות: 1,185
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי ה"שמל" שמתחילה ב "[QUOTE]הנושא ההיברידי במצב..."

בוא נעשה סדר בנושא הנעה היברידית לרק"מ, הדורש 3 רכיבים:


1. גנרטור = מנוע שפועל בסל"ד אופטימלי המיועד לטעון סוללות - זה החלק הקיים היום כי דורש רק אופטימיזציה של מנועים קיימים . היתרון הוא לא רק בצריכת דלק טובה יותר לאותה יחידת אנרגיה אלא חיים ארוכים יותר של המנוע.2 סוללות - הסוללות שמשתמשים היום בתעשיית הרכב מסודרות כ "פלטה" על הגחון בגלל משקלן הגדול. הנטיה שלהם להתפוצץ / להישרף אולי מונעת סידור כזה ברק"מ שעשוי לעלות על מוקש / מטען.3. מנוע חשמלי להנעה - טכנולוגיה וותיקה , אבל מי מייצר מנועים חשמליים להנעה ברמה צבאית המתאימים לרק"מ של 30-40 טון? - כמובן שהמנוע מיועד לכל זר מניע כלומר לפחות 4 מנועים - אך מי אומר כי מבנה ההנעה של הזחל לא יכול להיות יותר יעיל במבנה שונה?
הרעיון הכללי הוא שהגנרטור יטען את הסוללות שיניעו את המנועים וככל שיש יותר סוללות , הגנרטור יכול להיות קטן יותר כי יטען את הסולללות באופן רציף גם כאשר הרכב עומד.דווקא נושא עלות הסוללות אינו פקטור במחיר של 200 דולר לקוו"טש סוללה של 300 קווט"ש תעלה 60,000 דולר - זה זניח במונחי רק"מ.


היתרון של הנעה היברידית היא היעילות בהעברת בכח - הגנרטור פועל באופן אופטימלי , אין הפסדים מכניים בתמסורת ומנוע חשמלי מייצר יותר "כח" ממה שמקבלים באופן נורמלי מהתמסורתלרכבים פרטיים, הטכנולוגיה בשלה, כמדומני אפילו תיכנס לצה"ל במסגרת המכרז לרכבים לבנים.


אבל מי שמע על רכב חום היברידי בעולם?הסדר הטבעי של ההתפתחות הוא לראות מעבר לרכב היברידי / חשמלי של רכב חום קל (ג'יפים) , אח"כ הרכבים על בסיס השלדה/מנוע של פורד F550 , משאיות , מובילים ורק כאשר כל ה"אקו-סיסטם" הזה יבנה בעולם אפשר יהיה לתכנן רק"מ היברידי של 30-40 טוןעניין נוסף הוא גם התועלת הלא כל כך משמעותית מהנעה היברידית - נניח חוסכים 30% בצריכת דלק ו - 30% בתחזוקה - הסד"כ הוא כל כך קטן שגוזר חסכון כספי קטן כך שאין סיבה להשקיע בקידום של הטכנולוגיה בכספי מו"פ ממשלתיים - יש לתת לעולם להפוך ההנעה ההיברידית לפתרון גנרי ואז לקפוץ על העגלה.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #19  
ישן 12-06-2018, 10:09
  lazn lazn אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 16.11.06
הודעות: 523
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "בוא נעשה סדר בנושא הנעה..."

בוקר אור .

בנוגע למס 2 שרשמת . - כבר לא נכון . סוללות כבר באות היום במגוון צורות וגיאומטריות מבניות .
זא - על פי דרישה של היצרן . אם היצרן רוצה לרשת את כל הרצפה בסוללות זה אפשרי .
בנוסף סוללות היום כבר לא דליקות . וכבר לא מבוססות על חומר נוזלי .

3- כמטע כל חברה שמייצרת היום מנועים חשמליים . מייצרת גם אבותטיפוס כאלה ואחרים לכל תחום בתעשיה .


4מנוע היברידי לא באמת חוסך בהוצאות תפעוליות . ההפך .
המצבר מאוד יקר ולפעמים אפילו תאמין או לא יקר יותר משל מכוניות חשמליות 100%
שלא נדבר על שמנים פילטרים וכל הבזבוז הזה שמסביב למנוע .בנוסף . תיבת הילוכים הוא מנגנון שיש בוא המון הפסדים מכניים . ! בעיקר שהוא מחובר למנוע חשמלי היא לא באמת מוסיפה כלום . רק משתמשים בה ברכבים חשמליים בישביל להמיר את מהירות הסיבוב במנוע .
לצורך העניין ברכב טסלה . המנוע והגיר מסתובבים ביחס של 9.81:1 מנוע לגיר . ( קבוע-זא לכל אורך המהירות )

נערך לאחרונה ע"י lazn בתאריך 12-06-2018 בשעה 10:14.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #20  
ישן 12-06-2018, 10:48
  tby tby אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 30.05.14
הודעות: 1,185
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי lazn שמתחילה ב "בוקר אור . בנוגע למס 2..."

ציטוט:
סוללות כבר באות היום במגוון צורות וגיאומטריות מבניות .
המונח סוללה מתייחס ליחידה הבודדת, כפי שאנו מכירים מהסוללות הביתיות - עצם גלילי קטן. בהתייחס לסוללות לרכב המונח הנכון הוא "Battery pack" כלומר "חבילת סוללות" - הסוללות הבודדות נארזות יחדיו ליחידות גדולות יותר שבתורן מחוברות יחדיו עד ליצירת "הסוללה לרכב" . אתה כמובן יכול לארוז את הסוללות באיזו צורה שאתה רוצה אך תעשיית הרכב בחרה , בגלל המשקל הגבוה של הסוללות, להניח אותם על גחון הרכב.
אם הסוללה תהיה במקום אחר, מרכז הכובד של הרכב יהיה יותר גבוה ויציבותו תיפגע. אני מניח שיקולי יציבות תקפים גם לרק"מ.


ציטוט:
בנוסף סוללות היום כבר לא דליקות . וכבר לא מבוססות על חומר נוזלי .
אני מניח לא שמעת על טלפונים ניידים / מחשבים ניידים שנדלקים , הרכב של טסלה שנשרף או הסוללות במטוס בואינג החדש שנדלקו.
על מדוע זה קורה ניתן לקרוא כאן
ציטוט:
4מנוע היברידי לא באמת חוסך בהוצאות תפעוליות . ההפך .
תספר את זה לכל מי שקונה רכב היברידי. מדוע לדעתך הם קונים אותו?
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #21  
ישן 12-06-2018, 11:34
  lazn lazn אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 16.11.06
הודעות: 523
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "[QUOTE]סוללות כבר באות היום..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי tby
המונח סוללה מתייחס ליחידה הבודדת, כפי שאנו מכירים מהסוללות הביתיות - עצם גלילי קטן. בהתייחס לסוללות לרכב המונח הנכון הוא "Battery pack" כלומר "חבילת סוללות" - הסוללות הבודדות נארזות יחדיו ליחידות גדולות יותר שבתורן מחוברות יחדיו עד ליצירת "הסוללה לרכב" . אתה כמובן יכול לארוז את הסוללות באיזו צורה שאתה רוצה אך תעשיית הרכב בחרה , בגלל המשקל הגבוה של הסוללות, להניח אותם על גחון הרכב.
אם הסוללה תהיה במקום אחר, מרכז הכובד של הרכב יהיה יותר גבוה ויציבותו תיפגע. אני מניח שיקולי יציבות תקפים גם לרק"מ.


אני מניח לא שמעת על טלפונים ניידים / מחשבים ניידים שנדלקים , הרכב של טסלה שנשרף או הסוללות במטוס בואינג החדש שנדלקו.
על מדוע זה קורה ניתן לקרוא כאן
תספר את זה לכל מי שקונה רכב היברידי. מדוע לדעתך הם קונים אותו?
1לא נכון. הסוללה שיושבת ברכב . ( מדובר כרגע על המצבר הראשי ולא מצברים עזר כאלה ואחרים של סטארט סטופ .
בנוי בצורה ככ שונה ממה שתיראת .
אם תפתח אותה ותסתכל תראה שהיא בנויה מהמון תאים קטנים שמסודרים בגיאומטריה של כוורת או "כרוורת דבש"

כמובן שיש גם מצברים אלקטרולייטים שבנויים בצורה שלה תאים מרובעים כאלה ואחרים . אבל זה כבר ענתיקב במונחים טכנולוגיים - זה שזה עדיין קיים זה נטו מטעמי עלות ייצור .

2- גם דלק הוא דבר דליק . הידעת ?
כמה רכבים נשרפו במהלך השנים כתוצאה מקצר חשמלי/תאונה/חשמל סטטי/ הצתה/ וכו כו כו וכו ?

(הידעת שכיום לאט לאט יש סטנדרט ברכבים ויש רכיב הנקרא "פיוז פירוטכני" שיושב על אחד מקטבי המצבר . בזמן תאונה הוא מתפוצץ ומנתק כל מערכת חשמל ברכב . מהסכנה שהרכב ידלק או מאדי דלק שברחו מהמיכל בזמן תאונה ונדלקו כתוצאה מניצוץ או חום באוויר .
או מהדלק עצמו שיבוא במגע עם חלקים חשופים וילדק מניצוץ כזה או אחר .

אנשים קונים היברידי כדי לחסוך בדלק .
אבל בוא נראה מה יקרה לאדון או גברת א שיגיע היום הוא המצבר של המערכת ההיברידית ילך .
או אם אחת הפאזות במנוע החשמלי תשרף .
ואז נראה אם יהיה שווה להשאיר את הרכב הזה נוסע או לא ..
(אם נדבר במונחים שיקליים . אז מניסיון אני אומר לך שיש רכבי יוקרה על הכבישים בישראל . שמצבר למערכת ההיברידית עולה 70 אלף שח לפני מעמ ועבודה . ומנוע עולה באזור ה 130 אלף .. )

נערך לאחרונה ע"י lazn בתאריך 12-06-2018 בשעה 11:40.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #22  
ישן 12-06-2018, 15:34
  tby tby אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 30.05.14
הודעות: 1,185
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי lazn שמתחילה ב "[QUOTE=tby]המונח סוללה מתייחס..."

הדיון על סוללות לתיום - איון לרכבים חשמליים אלו לא מצברים לרכב שיש לך באוטו היום. תבדוק כיצד בנויה הסוללה לררכב של טסלה. הרכיב הבסיסי נראה כמו סוללה ביתית, למי איכפת איך היא בנויה מבפנים?ציטוט:
גם דלק הוא דבר דליק . הידעת
נכון , אז לא ממקמים מיכל דלק בגחון הרכב ומכיוון שהדלק הרבה יותר קל מהסוללות, אפשר למקום אותו במקום הכי מתאים בהיבט השרידות.


ציטוט:
אנשים קונים היברידי כדי לחסוך בדלק .
אבל בוא נראה מה יקרה לאדון או גברת א שיגיע היום הוא המצבר של המערכת ההיברידית ילך .
הנסיון של טסלה מלמד כי הסוללות לרכב לא "הולכות". הן מאבדות כ- 10% מהקיבולת לאחר כ- 250 אלף ק"מ - שזה אורך החיים של רכב רגיל . הסוללות והמנועים החשמליים יחזיקו כנראה 1 מליון ק"מ . בינתיים הכי קרוב זה נהג טקסי פיני עם 840 אלף ק"מ וירידה של 7% בלבד בקיבולת הסוללהיתרה מכן , עלות התדלוק של רכב קרבי כאשר הוא בשדה עשויה להיות אסטרונומית. עלות ליטר דלק לבסיסים באפגניסטן עמדה על 100 דולר לליטר כך שעלות הסוללות הופכת להיות זניחה לחלוטין את מול החסכון העלויות הדלק.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #23  
ישן 12-06-2018, 16:46
  lazn lazn אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 16.11.06
הודעות: 523
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "הדיון על סוללות לתיום - איון..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי tby
הדיון על סוללות לתיום - איון לרכבים חשמליים אלו לא מצברים לרכב שיש לך באוטו היום. תבדוק כיצד בנויה הסוללה לררכב של טסלה. הרכיב הבסיסי נראה כמו סוללה ביתית, למי איכפת איך היא בנויה מבפנים?נכון , אז לא ממקמים מיכל דלק בגחון הרכב ומכיוון שהדלק הרבה יותר קל מהסוללות, אפשר למקום אותו במקום הכי מתאים בהיבט השרידות.


הנסיון של טסלה מלמד כי הסוללות לרכב לא "הולכות". הן מאבדות כ- 10% מהקיבולת לאחר כ- 250 אלף ק"מ - שזה אורך החיים של רכב רגיל . הסוללות והמנועים החשמליים יחזיקו כנראה 1 מליון ק"מ . בינתיים הכי קרוב זה נהג טקסי פיני עם 840 אלף ק"מ וירידה של 7% בלבד בקיבולת הסוללהיתרה מכן , עלות התדלוק של רכב קרבי כאשר הוא בשדה עשויה להיות אסטרונומית. עלות ליטר דלק לבסיסים באפגניסטן עמדה על 100 דולר לליטר כך שעלות הסוללות הופכת להיות זניחה לחלוטין את מול החסכון העלויות הדלק.
בבקשה. בוא נעצור כאן ! .

1- אם היית קורא נכון ממה שכתבתי היית מבין שצורה חיצונית זה לפי דרישת יצרן - זא טסלה ביקשה שככה תראה הסוללה.

בנושא ה"איך היא בנויה" מבפנים - בבקשה בוא נעצור את הדיון כאן .( וזה יותר דומה אם כבר לסוללה שיש לך בטלפון מה שיש ברכבי טסלה. )

2- לא ממקמים מיכל דלק בגחון הרכב ?
ראית פעם רכב על ליפט ?
אחד הסיבות למיקום מיכל הדלק ( שנמצא בחלק האחורי -לרוב- אולי גג 5 סמ מרצפת הרכב. )
היא גם איזון - ולכן לעולם לא תראה ברכה מיכל דלק שנמצא גבוה מנקודה מסויימת ( ROLL POINT )

לכן ממקמים את מיכלי הדלק כמה שיותר נמוך ובנוסף מבחינת מקום וצורת המרכב. כדי שיהיה לך כמה שיותר מקום לרגליים .

נערך לאחרונה ע"י lazn בתאריך 12-06-2018 בשעה 16:52.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #26  
ישן 10-06-2018, 22:48
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון
 
חבר מתאריך: 04.05.02
הודעות: 22,203
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "רק"מ ישראלי עתידי"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ariel_zuk
תותח ארטילרי עתידי - כרגע תכנית ההצטיידות הכי מפוקפקת והכי מוסתרת מעיני ואוזני הציבור, אך כנראה גם הכי שאפתנית, אם תצליח.
לפי דיווחים שמרשים לנו רק להסיק מסקנות לגבי הכוונה, ככל הנראה מדובר בפיתוח של צריח שיורכב על 2 פלטפורמות - אחת גלגלית ל- LOT הראשון, ואחת זחלית ל- LOT השני.
ירי נעשה באופן אוטומטי, כוח האדם ירד דרסטית, קצב האש והטווח עלו באופן דרסטי לא פחות וכל מה שנשאר זה לחכות.
עם זאת, הרטוריקה של צה"ל מראה שאין דעה מגובשת לגבי מה שרוצים מהתותח העתידי, ועד כה היו הרבה עיכובים בעיקר בירוקרטיים.

כניסה לשירות: לא ידוע. לפי ספקולציה - 2020-2021.

אני לא מכיר תוכנית לתומ"ת זחלי, אודה לך אם תוכל להפנות אותי לפרסום בנושא. במצגת של נציג אלביט בכנס האש והמודיעין האחרון, הוצגה הדמיה מאוד מופשטת של הצריח מורכב על משאית אושקוש 8x8 סטנדרטית - לא ברור אם החיבור יהיה בתצורת רמסע או מקובע למשאית (יותר סביר, עקב הצורך ברגלי ייצוב). כן מוצג סרט הדגמת ירי של הצריח כשהוא על הקרקע, עם פאנלים פתוחים שהראו את התותח והמטען האוטומטי בעבודה.
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
גם כשלא היה הרבה, היה לנו הכל

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #27  
ישן 10-06-2018, 23:41
  ariel_zuk ariel_zuk אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 16.07.15
הודעות: 2,718
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "[QUOTE=ariel_zuk][B]תותח..."

באחת מני רבות מהכתבות שהובאו בנושא, נאמר ש- 100 היחידות הראשונות יהיו על גלגלים. כלומר, זה מותיר עוד כ-100 יחידות נוספות בהן צה"ל מתכנן להצטייד (חושב לפי כמות גדודים קיימים וכמות תותחים לסוללה שרוצים מהתותח החדש), שגורלן עדיין לא ידוע, רק ידוע שיש עוד זמן עד שיתחיל הייצור שלהן.

במערכת הביטחון אמרו מספר פעמים שההעדפה היא לזחלים. גלגלים פשוט מאפשרים הצטיידות יותר מהירה ויותר זולה. עם מרחב הנשימה שיתפנה, יהיה כנראה זמן לבצע ניסויים על בסיס זחלים ולהכין לייצור לקראת סיום ייצור הפלפורמה האופנית.
כמו כן, עם זמן רב יותר לתכנון יש יותר אופציות לשריין תקציב לפרוייקט יקר.

עריכה: מחר אני אשלח לינק לכתבה.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #30  
ישן 12-06-2018, 13:07
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.09.09
הודעות: 12,572
למה להגיע לרף 40 הטון?
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "נכון, אך אמרו שההעדפה היא..."

הכלים הללו דומים טכנית לתותח הARCHER - ששוקל 30 טון.
הארכת טווח + תוספות - עדיין לא סביר שתחצה את הרף.

הרף כן יחצה - אם תוסיף מיגון.
מיגון תצטרך - אם תרצה להפעיל אותו מתוך שטח האוייב - לבצע תמרון.
כלי כזה - יהיה כבר פלטפורמה שונה מאוד - ואכן זחלית.
אבל - למה לשלם פי כמה על כל תותח, במיוחד באימון, תחזוקה וכו'?
הרי במדינת ישראל תתמרן רק עם חלק קטן מהתותחים - אם בכלל.
ציטוט:
במקור נכתב על ידי ariel_zuk
השאלה כנראה צריכה להיות כיצד לבצע חלוקה. זחלים וגלגלים גם במילואים וגם בסדיר? או אחד למילואים ואחד לסדיר?
זאת באמת שאלה מצויינת:
לכאורה, אם כל 100 התותחים יהיו בסדיר - כולם יהיו זמינים לשימוש בטווחי זמן קצרים מאוד, בהם לא תוכל לגייס מילואים, ולא תספיק לשנע תומ"תים.
במצב כזה - את המילואים תזמן לצרכי משמרות/ריענון.
סדיר זה משאב יקר - אבל הקיצוץ בכח האדם לתפעול כל תותח גלגלי - יכול לאפשר מעבר כזה.

הבעיה:
עדיין תצטרך להחזיק תומ"תים בסדיר - כדי שתהיה לך הכשרה ואימון איכותי של אלו שיהפכו למילואימניקים של התומ"תים - שתצטרך אותם בעיקר בזמן מלחמה (לתמרון או תפיסת קו כתחליף לתותחים הגלגליים).

יש חלופה של הסבה של הסדירים לתומ"תים לקראת סיום השירות - ותקבל מילואימניקים שיצטרכו ריענון בזמן מלחמה ויחששו לעשות בהם שימוש.
וזה לא סביר בכלל,
אלא אם - הוחלט כבר על רכש תותח מתמרן חליפי.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #35  
ישן 11-06-2018, 22:28
  ariel_zuk ariel_zuk אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 16.07.15
הודעות: 2,718
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי ArmouredDov_D9 שמתחילה ב "ומבחינת כניסה לצה"ל? למיטב..."

השיפורים שלהם לא היו משמעותיים מספיק כדי שתהיה להם כל משמעות היום. נתנו להם תותח חדש? יופי, אנחנו שמנו 105ממ. והיום כבר הורדנו את כולם.
הוסיפו עוד קצת פלדה פה ושם? רק בעיה, כי היום הכל מרוכב.

ה-M113 בעייתי בשבילנו בגלל יכולות ההגנה שלו, שלא קיימות בעליל.
הנורווגים מכניסים עכשיו לשירות (יותר נכון רק נתנו חוזה) השבחות מאוד מקיפות לזלדות, שמעלות בין היתר את רמת המיגון ומאפשרות להם לשמש לכל מיני משימות עורף בצורה יותר איכותית.
שוב, לא כל כך רלבנטי אלינו אלא אם כן רוצים להשאיר אותם כנושאי מרגמות או אמבולנסים, שגם אז אולי עדיף כבר איתנים בשביל נוחות שימוש וחיסכון בדלק (בשלב מסויים כבר לא יהיו חלקים מקוריים לזלדות).

נכון לעכשיו, כל הרק"מ שקנינו מחו"ל כבר מיושן או מתיישן ודורש תחליף.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #36  
ישן 12-06-2018, 18:35
צלמית המשתמש של ArmouredDov_D9
  ArmouredDov_D9 ArmouredDov_D9 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 19.10.03
הודעות: 10,798
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "השיפורים שלהם לא היו..."

אפילו אם לא היה שיפור טכנולוגי או שיפור במפרט הטכני, עדיין טנק חדש מפס הייצור יהיה פחול בלוי מטנק משומש ששירת 10 שנים איפשהו בפעילות צבאית, ובעל אורך חיים ארוך יותר.

גם בישראל תוכננו כל מיני שיפורי מיגון ל-M113, לא נראה לי שהם ממש הצליחו, והסיבה היחידה שעדיין ממשיכים להשתמש בו זה כי יש אותו, ובכמויות רבות. הצבעה על הכלים הכי ישנים, שחוקים ובלויים - כמו גם על כלים לא מוצלחים - יכולה להשפיע על סדר העדיפויות איפה להשקיע משאבים ברכש מאסיבי. להערכתי, יעברו שנים רבות עד שה-M113 יצא משירות, בגלל הכמויות הגדולות שצריך להחליף.
_____________________________________
ArmouredDov_D9
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ארץ ישראל לעם ישראל - הציונות תנצח!
דף ה-D9 של MathKnight

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #47  
ישן 22-07-2018, 02:55
  AJ-47 AJ-47 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 07.04.08
הודעות: 6,951
Israeli military unveils new ‘dual-use’ tank
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "קלי"ע ישר מזניק את ההשוואה..."

Israeli military unveils new ‘dual-use’ tank

Merkava 4 Barak, designed for guerrilla warfare conditions, will utilize sensors to give commanders full view of surroundings

By AFP 20 July 2018,

Inside of new 'dual use' Merkava 4 Barak tank (Screen capture: YouTube)

The Israeli army on Thursday revealed details of a new tank it is developing, designed more for use in guerrilla warfare conditions.

The Merkava 4 Barak, scheduled to be operational in three years, will be the latest of the Israeli Merkava tank series, which has traditionally focused on combating the conventional forces of neighboring Arab states.

The military said the new model reflected an understanding that the theaters of conflict it faces are changing.

“The enemy won’t necessarily be states and armies, but rather an enemy that uses people,” Brigadier General Guy Hasson, head of the army’s armored corps, said.

The “dual-use” tank contains technologies including a sensor system in the helmet that gives the commander a full view of the surroundings.

The model — which will also be equipped with a computer system based on artificial intelligence — is designed to be more secure in the confines of guerrilla clashes.

https://www.timesofisrael.com/israe...-dual-use-tank/


ISRAEL VR Training for the Merkava Mk. 4 Barak

https://www.youtube.com/watch?time_...3&v=aGLTLa04Il4תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #50  
ישן 05-08-2018, 13:01
  ariel_zuk ariel_zuk אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 16.07.15
הודעות: 2,718
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "רק"מ ישראלי עתידי"

כבר אמצע 2018. האבטיפוס הראשון של האיתן נבנה אי שם החל מ-2015, עכשיו כבר סיימו סדרת ניסויים שלמה ועברו לאבטיפוס הרבה יותר שלם, שיעבור כנראה את סדרת ניסויי המיגון ואולי גם הירי.
עוד מקסימום שנתיים אנחנו רואים כבר איתנים מבצעיים, כנראה איתם גם נמ"רי לחימה (עם תותח), והברק יבוא מיד אחריהם.

לא מזמן גם ראינו בתערוכה צה"לית קטנה, מרגמה של אלביט על ג'יפ קל, לפי כמה יודעי עניין זה רגל עץ אבל לי אישית אין שמץ.
גם בין אם זה יהיה משהו כלל חילי או רק משהו ליחידות מסויימות (לדוגמה חטיבת הקומנדו), לא ידוע.

אבל פה אני רוצה להביא ידיעה מעניינת מארה"ב:
http://www.thedrive.com/the-war-zon...-other-vehicles

ארה"ב מעוניינים במרגמה חדשה שתחליף את הקרדום, שתינשא גם על גבי הסטרייקר, רק שהיא תוכל לירות בכינון ישיר, עם קצב אש מאוד גבוה, ופחות קשור למבנה המערכת - גם חימוש משוטט.


יכולת פיתוח מקומית יש - אלביט, שסביר שתשתתף בצורה כלשהי במכרז שעתיד לבוא.

יכולת ירי בכינון ישיר היא מעניינת. היא תאפשר למרגמות לבוא לטווח הרבה יותר קרוב מבעבר, ולתת ליחידות החי"ר הקל כוח אש הדומה לשל טנקים, רק בלי להמציא פה טנק קל, ותוך שימוש במשאבים קיימים.

זה פיתרון שהוא לדעתי יפה ואלגנטי, ואולי יהיה שווה לאמץ.

כמובן, לבל נשכח, יש גם צורך להצטייד בנגמ"ש כלשהו בטווח ה-עד 8 טון, אז אולי לצה"ל יהיו סדרי עדיפויות אחרים.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #52  
ישן 15-08-2018, 23:06
  ariel_zuk ariel_zuk אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 16.07.15
הודעות: 2,718
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "רק"מ ישראלי עתידי"

בהצהרה על חטיבת גדעון הובאו לא מעט פרטים על כלל התכנית.
מה שעניין אותי במיוחד הוא לא הנשק החדש שדיברו עליו, מגן גדעון, או טייסות הכטמ"מים, אלא אפשרויות פיתוח הרק"מ שנפתחו בפני צה"ל בכל הנוגע לחטיבה החדשה ולייעוד היחידות השונות בתוכה.

דיברו בעיקר על ייעוד שונה לגדוד הסיור, ומעבר למשימות שידרשו עלייה רצינית במשקל.
כרגע הסיור הוא בעיקרו מאוד קל, אך עם משימות של כיבוש תאי שטח והחזקתם, באופן עצמאי מגדודי החי"ר והשריון, גדודי הסיור החדשים ידרשו הרבה מיגון והרבה כוח אש.

האופציה הכי אינטואיטיבית היא לחמש אותם בנגמ"שי איתן עם צריחים בעלי תותח בינוני, כמו גדודי החי"ר.
האוסטרלים לדוגמה הולכים רק על נגמ"שי סיור עם תותחים בינוניים בקונפיגורציה אחת.

לצה"ל לעומת זאת יש צורך טיפה שונה. נדרשת יכולת הרס גדולה יותר, בשביל לפגוע בבונקרים או מבנים בצורה שתותח בינוני לא יוכל לעשות עם כמות תחמושת סבירה.

לכן אני חושב שיש פה מקום לפתח איתן עם תותח בקוטר גבוה - 105ממ או 120ממ, שישמש פלגה מסייעת.

לתע"ש כבר יש תותחים מסוג זה ולכן נדרש רק פיתוח של הצריח והתאמת התובה. התותחים נקראים RG105 או RG120 בהתאמה.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #53  
ישן 16-08-2018, 00:15
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.09.09
הודעות: 12,572
זה לא נשמע הגיוני בכלל
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "בהצהרה על חטיבת גדעון הובאו..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ariel_zuk
לצה"ל לעומת זאת יש צורך טיפה שונה. נדרשת יכולת הרס גדולה יותר, בשביל לפגוע בבונקרים או מבנים בצורה שתותח בינוני לא יוכל לעשות עם כמות תחמושת סבירה.

לכן אני חושב שיש פה מקום לפתח איתן עם תותח בקוטר גבוה - 105ממ או 120ממ, שישמש פלגה מסייעת.
מדובר על הפיכת הגדס"ר - לפלוגות פשיטה עוצמתיות ועצמאיות
כך שאין שום הגיון - בכך שתהיה להן "מסייעת" שתחייב אותן לעבוד יחד (משמע - לא עצמאית).

גדוד משולב - יתאים כמו כפפה למשימת הפגזת בונקרים ומבנים מבוצרים וכיבושן (שעלול לקחת זמן).
פלוגת פשיטה - בכלל לא.
ואין הגיון בפיתוח מיוחד (הסבת האיתן לטנק) לצורך זה.
הרבה יותר הגיוני - לעשות שימוש באמל"ח מתקדם (משמע - טילים מסוגים שונים)
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #59  
ישן 13-02-2019, 02:02
  ariel_zuk ariel_zuk אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 16.07.15
הודעות: 2,718
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "רק"מ ישראלי עתידי"

הקונספט של רפאל לפרויקט הכרמל, שאמור להיות מוצג בפני צה"ל בקרוב:לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.

אני אזכיר, כי פרויקט הכרמל הינו פרויקט הדגמת טכנולוגיות שיגיע לסופו בין הרבעון השלישי לאחרון של שנת 2019, כלומר בכל נקודת זמן בין אמצע השנה לסופה.

רפאל, תע"א, ואלביט, כולן מציגות קונספט ייחודי בפני צה"ל:

רפאל - צגים מגע רחבים.
אלביט - תצוגה על קסדה.
תע"א - שילוב מסויים של השניים.

רפאל ואלביט כבר הציגו בפומבי את הרעיונות שלהן, ורק תע"א עדיין לא.
בנוסף, הסרטון על הכרמל מלפני בערך שנה, שפורסם ע"י משרד הביטחון ולא אף חברה ביטחונית, הציג קונספט פעולה שהיה הכי דומה למה שמציגה פה רפאל.

כאשר יוצגו הרעיונות בפני צה"ל, כולל הדגמה מעשית, ייסגר פרויקט הכרמל.
מנת"ק ייכנסו לתמונה ופרויקט הקלי"ע, שממנו צמח האיתן, ימשיך לשלב הבא, עד שב-2027 יבשיל לכדי רק"מ מבצעי.

כתבתי באנגלית פוסט כתגובה לסרטון, ובו אני מציג את היתרונות והחסרונות שלדעתי מאפיינים את הקונספטים של רפא"ל מול אלביט.

http://armor-il.blogspot.com/2019/0...re-armored.html

אחד היתרונות החשובים, שמטה את דעתי חזק לכיוון הקונספט של רפא"ל, הוא עידוד שיתוף הפעולה בין אנשי הצוות תוך כדי המשימה, לעומת הקונספט של אלביט שלדעתי מעודד חוסר שיתוף פעולה.

כאשר שני אנשי הצוות רואים על מסך אחד את אותו הדבר, ואחד יכול להושיט את ידו ולהצביע על הצג בשביל השני על מה הוא מסתכל ועל מה הוא רוצה לשים לב, זה מייעל את העבודה.

כאשר שני אנשי הצוות רואים את הסביבה על קסדה אישית וכל אחד סורק כיוון אחר, ורואה הרבה יותר את הסביבה מאשר את חברו לרכב, התקשורת נהיית הרבה פחות אינטואיטיבית והרבה יותר מסורבלת.
במיוחד כאשר מדובר במקרים שדורשים תגובה קצרה ביותר.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #60  
ישן 13-02-2019, 05:14
צלמית המשתמש של SIMONL
  SIMONL SIMONL אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 13.09.06
הודעות: 18
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "הקונספט של רפאל לפרויקט..."

לפחות לגבי אלביט (לא ראיתי את יישום הקונספט שלהם במציאות, לכן לא אוכל להתייחס אליו...), התיאור כי הוא מבוסס קסדת iron vision כיישום עיקרי לעבודת הצוות אינו נכון. אומר רק כי לסיטואציות שונות במהלך תפעול המערכת, כפי שממומשת בקונספט של אלביט יש יתרון משמעותי לקסדה, בעוד לסיטואציות אחרות נעשה שימוש בקונספט תפעולי אחר.

אוכל לומר, מניסיון, כי חיסרון עקרי בקונספט המוצג בסרטון הוא מיקום אנשי הצוות ביחס לתצוגה- שניהם נמצאים בהזחה לתמונה (בניגוד לנהיגה עם חלון אמיתי...) והתמונה המתקבלת מעוותת, ביחס לכל אחד ובכל מורידה את אפקטיביות הקונספט. מה זה אומר לגבי מה שנעשה באלביט? בשלב זה, כל עוד לא הוצג הקונספט במלואו- נכון יותר שלא להגיב.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #63  
ישן 13-02-2019, 23:01
צלמית המשתמש של SIMONL
  SIMONL SIMONL אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 13.09.06
הודעות: 18
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי SIMONL שמתחילה ב "לפחות לגבי אלביט (לא ראיתי את..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי SIMONL
לפחות לגבי אלביט (לא ראיתי את יישום הקונספט שלהם במציאות, לכן לא אוכל להתייחס אליו...), התיאור כי הוא מבוסס קסדת iron vision כיישום עיקרי לעבודת הצוות אינו נכון. אומר רק כי לסיטואציות שונות במהלך תפעול המערכת, כפי שממומשת בקונספט של אלביט יש יתרון משמעותי לקסדה, בעוד לסיטואציות אחרות נעשה שימוש בקונספט תפעולי אחר.

אוכל לומר, מניסיון, כי חיסרון עקרי בקונספט המוצג בסרטון הוא מיקום אנשי הצוות ביחס לתצוגה- שניהם נמצאים בהזחה לתמונה (בניגוד לנהיגה עם חלון אמיתי...) והתמונה המתקבלת מעוותת, ביחס לכל אחד ובכל מורידה את אפקטיביות הקונספט. מה זה אומר לגבי מה שנעשה באלביט? בשלב זה, כל עוד לא הוצג הקונספט במלואו- נכון יותר שלא להגיב.


הכוונה היא שלא ראיתי את ההצעה של תע"א ורפא"ל במציאות, אלא רק את הסרטונים וההדמיות...
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #65  
ישן 15-02-2019, 15:31
  ariel_zuk ariel_zuk אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 16.07.15
הודעות: 2,718
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "רק"מ ישראלי עתידי"

צה"ל קונה 270 מנועי MT883, מהסוג המותקן על סימני 4, בשביל הנמר.

למנועי ה-MT883 יש הספק של 1,500 כ"ס לעומת 1,200 של מנועי ה-AVDS-1790-9AR הקודמים, אך יתרונם העיקרי נמצא בקומפקטיות שלהם.

בהתקנת המנוע על טנק Strv 122 שבדי, נגזרת של הלאופרד 2, הצליחו להפחית את אורך הטנק במטר שלם (!). אפשר לצפות לחיסכון דומה על הנמר.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
על המרכבה 4 הותקן המנוע הנ"ל על מנת לאפשר להגיע לרמות מיגון רצויות, לאחר שנים רבות בהן הוזנחה רמת המיגון של התובה בסימני 1-3.
לנמר יש כבר מיגון רציני בתובה, אך הוא יכול ליהנות מיתרונות אחרים כגון הפחתת משקל, הארכת תא הלוחמים והגדלת קיבולת הציוד הנלווה להם, כמו גם העלאת רמת הנוחות בזמן הנסיעה.

הסיבות לרכישת המנוע האלה יכולות לנבוע מפרמטרים רבים. לא מפורט מה הסיבה העיקרית, אך ניתן לנחש כי פוחתת התמיכה במנועי AVDS ישנים, ישנה דרישה לתמיכה במערכות חשמל בצריח, ודרישה לשימור הניידות לאור המשקל הנוסף של הצריח.

גם ניתן לשער כי המהלך אמור להיות מתואם עם תחילת ייצור הצריח, שבתורו אמור להיות מתואם גם עם כניסת האיתן לשירות.

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 15-02-2019 בשעה 18:33.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #67  
ישן 15-02-2019, 19:05
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון
 
חבר מתאריך: 26.11.05
הודעות: 9,850
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "צה"ל קונה 270 מנועי MT883,..."

מדובר על יחידת כוח (Power Pack) הכוללת את המנוע MTU-883 מקורר מים כפי שציינת המשודך אל תיבת הילוכים אוטומטית 10 הילוכים מדגם Renk RK325
קישור

יחידות הכוח הנ"ל מיוצרות ע"י חברת MTU America (חברת בת של MTU הגרמנית המייצרת את גנרטורי הדיזל של צוללות הדולפין ואת מנועי הסטי"לים).
קישור

מנועי המרכבה 2/3 מתוצרת חברת Teledyne Technologies אכן חלשים יותר, גדולים יותר ומקוררי אוויר.
יתרה מכך החברה מכרה ב 2010 את חטיבת מנועי הדיזל שלה לחברת Technify Motor האמריקאית אשר נמצאת בבעלות מלאה של ממשלת סין.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #69  
ישן 04-08-2019, 16:50
  מוהנדס במיל מוהנדס במיל אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 27.06.19
הודעות: 724
בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי Puki שמתחילה ב "08-2019 פרויקט כרמל נחשף - רק"מ קל, חיישנים, תותח 30 מ"מ, רחפן, מסכים וקסדת HMD"לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.

מפא"ת חושפת את האבי טיפוס הראשונים לטנק הכרמל
כמה שאלות שעולים לי:

1.האם צהל החליט לעבור לטנקים קלים או שזה רק לצורך אב טיפוס?

2. הצוות יהיה מורכב משני מפעילים- מה שאומר טעינה אוטומטית, שעד היום לא כל כך הצליחה בעולם.האם תהיה אפשרות בכלל בעזרת רק 2 אנשי צוות לתפעל תקלות ידניות ביעילות?

3. צוות שמורכב מ2 אנשי צוות- אומר שחיל השריון יצטרך לעבור מהפכה משמעותית בתחום ההכשרה.
גיוס של אנשים איכותיים עם הכשרה של הנדסאים אפילו.

4. הסתמכות מרובה על מצלמות יכולה להיות מסוכנת אם אין אלטרנטיבה טובה של נהיגה ידנית בשיטה של פעם. האויב ינסה לעוור את הצוות ע"י ירי מדויק למצלמות

5. מה נסגר עם הפיתוח של התעשייה האוירית? שליטה בכלי באמצעות שלט של אקסבוקס? נראה קצת צעצוע.אבל טוב נו יכול להיות שזה האמצעי האופטימלי

6. צריך לייצר גם גירסא של הכרמל לשלושה אנשי צוות לטנקי מג"ד\סמג"ד\מ"פ\סמ"פ ואפילו טנק מ"מ
יכולת הקשב של קצין מוגבלת(גם אם הוא עילוי), ואם הוא יצטרך גם לפקד על מסגרת וגם לנהל תטנק הוא ייכשל באחת מהם.

7.האב טיפוס של אלביט עם קסדת הטייס מעולה! זה יכול לאפשר לנהג להסתכל על הסביבה בחוץ כאלו הטנק שקוף
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #70  
ישן 04-08-2019, 17:49
  OlivStone OlivStone אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 14.09.18
הודעות: 287
בתגובה להודעה מספר 69 שנכתבה על ידי מוהנדס במיל שמתחילה ב "..."

ברשותך שניי הסנט שלי;


ציטוט:
במקור נכתב על ידי מוהנדס במיל

1.האם צהל החליט לעבור לטנקים קלים או שזה רק לצורך אב טיפוס?


בעבר היה אשכול בנושא וההסבר היה שמדובר במדגים טכנולוגיה שבסופו של דבר יתלווה לכוחות שיריון (מרכבה) ויהווה מכפיל כח מבחינת יכולת זיהוי ותקשורת.


2. הצוות יהיה מורכב משני מפעילים- מה שאומר טעינה אוטומטית, שעד היום לא כל כך הצליחה בעולם.האם תהיה אפשרות בכלל בעזרת רק 2 אנשי צוות לתפעל תקלות ידניות ביעילות?


אני לא בטוח איך הגעת למסקנה הזו. אם אתה מדבר על נגמ"שי לחימה אז הטרנד בכל העולם הוא מעבר לצריחים בלתי מאויישים. אני מניח שאם במערב יפתחו מתישהו טנקים חדשים אז גם הם יהיו עם טעינה אוטומטית (לראייה - יפן ודרום קוריאה)


3. צוות שמורכב מ2 אנשי צוות- אומר שחיל השריון יצטרך לעבור מהפכה משמעותית בתחום ההכשרה.
גיוס של אנשים איכותיים עם הכשרה של הנדסאים אפילו.

אתה צודק ולדעתי זה אפילו מעבר לכרמל. בכללי רק"מים מודרניים, בדגש על טנקים, נהיים טכנולוגית יותר קרובים למטוסי קרב וספינות טילים יותר מאשר לגושי הפלדה של פעם ועם כל התחכום הזה צריך להעלות את רמת ההכשרה לדעתי לפחות אצל טנקים ורק"מים כמו כרמל.


6. צריך לייצר גם גירסא של הכרמל לשלושה אנשי צוות לטנקי מג"ד\סמג"ד\מ"פ\סמ"פ ואפילו טנק מ"מ
יכולת הקשב של קצין מוגבלת(גם אם הוא עילוי), ואם הוא יצטרך גם לפקד על מסגרת וגם לנהל תטנק הוא ייכשל באחת מהם.


אאל"ט אחת מהמטרות העיקריות בפרוייקט היא להוריד כמה שיותר עומס תפעולי מהמפעיל למערכות בינה מלאכותית. חוץ מזה לפחות בהצעה של רפא"ל יש בבירור מושב שלישי שיכול להתאים למפקדי מסגרות.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #72  
ישן 04-08-2019, 18:12
  ariel_zuk ariel_zuk אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 16.07.15
הודעות: 2,718
בתגובה להודעה מספר 69 שנכתבה על ידי מוהנדס במיל שמתחילה ב "..."

1. כרמל בהגדרתו הינו פרויקט להצגת היתכנות של יישום טכנולוגיות חדשות.
שלושת כלי הרק"מ שראית בסרטון נקראים כרמל, ועכשיו שהם הציגו את יכולותיהם בפני צה"ל, פרויקט הכרמל נסגר, ותכנית קלי"ע עוברת לשלב הבא ששמו עדיין לא ידוע.

2. ישנן כבר אלפי יחידות רק"מ בשירות בעולם בעלות צריח בלתי מאויש לחלוטין. ברכש המתבצע כיום, הרוב המוחלט של רק"מ נרכש עם צריחים או חימושים אחרים בלתי מאוישים.

3. לאו דווקא. עם העלייה בתחכום הטכנולוגי עולה גם רמת הממשק והפשטות שלו, כלומר הכל נהיה גם יותר מתוחכם אבל גם יותר אינטואיטיבי. חלק ניכר מהמהפכות הנעשות בתחום הביטחון כיום הן לא שיפור סנסורים למיניהם, או הוספת סנסורים חדשים, כפי שהיה במלחמה הקרה, אלא שיפור הממשק להפיכת המידע לנגיש הרבה יותר.

4. ישנן מצלמות רבות על כל רק"מ מהסוג שכרמל אמור להדגים. זה אמור לכלול גם מצלמות רזרביות. אך הסיכון כי הצוות יתעוור, סטטיסטית לא גובר על היתרונות העצומים שבצמצום כוח האדם המפעיל רק"מ לרק חצי מהקיים כיום.

5. הצגת היתכנות לא דורשת רכיבים מתוחכמים, אלא אלגוריתמים מתוחכמים.
אלביט לדוגמה הצליחה להציג את המוצר שנראה לעין כהכי מוגמר מכיוון שכל חברה קיבלה תקציב זהה לצורך ההדגמה, אך אלביט כבר סיימה פיתוח של חלק ניכר מהרכיבים שהיא הציגה, כגון הצריח, הקסדה, ואמצעי התצפית, כמו גם חלק מהמענ"ק החדש, וכעת יש לה גם מערכת הגנה אקטיבית בפורטפוליו.

לרפאל יש מעיל רוח, צריחים, אמצעי תצפית, ואפילו יתרון של מענ"ק מתקדם יותר, אך עיקר המערכת המתיכה את כל המידע ושמה אותו על המסכים, הייתה הרבה פחות בשלה מהמערכת של אלביט. לכן לרפאל מוצר פחות מוגמר.

תע"א לא מייצרת צריחים, אמצעי התצפית שמציעה אינם מתאימים ישירות לרק"מ, אין לה הגנה אקטיבית משלה, ואין לה מענ"ק ברמה הטקטית. יש לה רק את יתרון המכ"מ.
לכן המוצר שלה הכי פחות מוגמר.

6. קונספט הכרמל קורא לצוות דינאמי המורכב בבסיסו מ-2 אנשי צוות, אך עם עמדה נוספת לאיש צוות שלישי שהוא מפקד מסגרת.
הוא אינו מפקד על הטנק או כל רק"מ אחר. מי שעושה זאת הוא המת"ק.
הצוות הבסיסי מורכב ממפקד הרק"מ ומהנהג.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #73  
ישן 04-08-2019, 22:53
  מוהנדס במיל מוהנדס במיל אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 27.06.19
הודעות: 724
בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "1. כרמל בהגדרתו הינו פרויקט..."

ציטוט:
1. כרמל בהגדרתו הינו פרויקט להצגת היתכנות של יישום טכנולוגיות חדשות.
שלושת כלי הרק"מ שראית בסרטון נקראים כרמל, ועכשיו שהם הציגו את יכולותיהם בפני צה"ל, פרויקט הכרמל נסגר, ותכנית קלי"ע עוברת לשלב הבא ששמו עדיין לא ידוע.

2. ישנן כבר אלפי יחידות רק"מ בשירות בעולם בעלות צריח בלתי מאויש לחלוטין. ברכש המתבצע כיום, הרוב המוחלט של רק"מ נרכש עם צריחים או חימושים אחרים בלתי מאוישים.

אני לא אומר שאני נגד אבל בחיים לא הכל עובד חלק וטבעם של מכונות זה ליצור תקלות השאלה אם בצוות של שני אנשים אפשר לתפעל תקלות בצורה אפקטיבית

3. לאו דווקא. עם העלייה בתחכום הטכנולוגי עולה גם רמת הממשק והפשטות שלו, כלומר הכל נהיה גם יותר מתוחכם אבל גם יותר אינטואיטיבי. חלק ניכר מהמהפכות הנעשות בתחום הביטחון כיום הן לא שיפור סנסורים למיניהם, או הוספת סנסורים חדשים, כפי שהיה במלחמה הקרה, אלא שיפור הממשק להפיכת המידע לנגיש הרבה יותר.

נכון אבל עדיין יש בעיה של הצפת מידע.. יותר מדי מידע יכול לבלבל

4. ישנן מצלמות רבות על כל רק"מ מהסוג שכרמל אמור להדגים. זה אמור לכלול גם מצלמות רזרביות. אך הסיכון כי הצוות יתעוור, סטטיסטית לא גובר על היתרונות העצומים שבצמצום כוח האדם המפעיל רק"מ לרק חצי מהקיים כיום.

זה בסדר להשתמש במצלמות אבל חייב שיהיה פריסקופ או משהו ידני לנהג את הכלי אחרת ילד עם דלי של צבע יכול לעוור את הטנק
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #74  
ישן 05-08-2019, 12:22
  elaadhn elaadhn אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 13.07.10
הודעות: 259
בתגובה להודעה מספר 73 שנכתבה על ידי מוהנדס במיל שמתחילה ב "[QUOTE]1. כרמל בהגדרתו הינו..."

כל נגמ"ש ורכב משוריין מהעשורים האחרונים כולל עמדות נשק/צריח לא מאויישים. אפילו טנקים עם צריך מאוייש כוללים עמדות מקלע נשלטות. מקלעים ותותחים בינוניים - אמינים מספיק ומוכחים כבר עשרות שנים.
תותחים כבדים אוטומטיים - גם כאלו יש כבר איזה אלף שנה. הלקלרק הצרפתי, ספינות, ארטילריה ועוד. במקרה הלא סביר שיתקע - יוציאו את הראש ויסדרו ובינתיים ישתמשו בשאר המקלעים/טילים שעל הכלי.
אין שום הגיון לשים עוד איש צוות וצריח מאוייש למקרה שיהיה מעצור/תקלה פעם במיליון שנה.

פריסקופ/משהו ידני - יעני לפתוח מדף ולהוציא ראש? זה תמיד אפשר. אפשר גם להוציא את הטלפון וגם להתקין שפריצרים מול המצלמות. לירות/לשפוך צבע על הפריסקופ/חלונות של כלים משוריינים אפשר גם היום. דווקא במצלמות הרבה יותר קשה לפגוע (הרבה יותר קטנות ומוגנות) ויש לך גיבוי עם שלל מצלמות תצפית, רוורס וכו'.

הכשרה אקדמית, הצפת מידע וכו'...נסחפת לטעמי. גם היום וגם לפני 40 שנה המט"ק ממילא מוכשר לעשות את כל התפקידים בטנק. נהג, טען, תותחן ומפקד.
לרוב הטען יודע גם לירות/לנהוג. אז מה כבר כזה שונה כאן? אם כבר הם רק מקבלים את הכלים להיות הרבה יותר יעילים מבעבר.
בטנק כיום הנהג רואה זוית צרה קדימה. הטען רואה בעיקר פגזים, התותחן רואה דרך הכוונת והיחיד עם מודעות טובה לסביבה הוא המט"ק.
ה'עומס' היחיד שנוסף כאן הוא בנהיגה, שגם היא ברובה נעשית בעקיפין על ידי המט"ק שמכוון את הנהג ימינה, שמאלה, אחורה, קדימה. עכשיו במקום שהנהג ימתין לפקודות הוא יוכל להיות חלק אמיתי ומועיל בתפעול הכלי ולהבין מה קורה מסביב.

הכלי לא בהכרח יפעל רק עם 2 אנשי צוות. עדיין צריך פיקוד, ח"יר, מישהו להתעסק גם עם המזל"ט, לעזור עם פריסת זחל וכו', אבל עדיין רוצים שיוכל לבצע את רוב תפקודו עם 2 בלבד וטוב שכך. אם 1-2 אנשי צוות מספיקים כדי להטיס מטוס קרב לסוריה/איראן או להטיס 300 איש לאמריקה, אין סיבה ש2 אנשים לא יסתדרו עם תפעול מקלע ונהיגה, בטח בימינו כשהרוב אוטומטי וחלק ניכר מהפיתוח הוא ניהול העומס והצגת הנתונים הרלוונטים ביותר קודם.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #75  
ישן 05-08-2019, 16:27
  מוהנדס במיל מוהנדס במיל אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 27.06.19
הודעות: 724
בתגובה להודעה מספר 74 שנכתבה על ידי elaadhn שמתחילה ב "כל נגמ"ש ורכב משוריין..."

ציטוט:
הכשרה אקדמית, הצפת מידע וכו'...נסחפת לטעמי. גם היום וגם לפני 40 שנה המט"ק ממילא מוכשר לעשות את כל התפקידים בטנק. נהג, טען, תותחן ומפקד.
לרוב הטען יודע גם לירות/לנהוג. אז מה כבר כזה שונה כאן? אם כבר הם רק מקבלים את הכלים להיות הרבה יותר יעילים מבעבר.
בטנק כיום הנהג רואה זוית צרה קדימה. הטען רואה בעיקר פגזים, התותחן רואה דרך הכוונת והיחיד עם מודעות טובה לסביבה הוא המט"ק.
ה'עומס' היחיד שנוסף כאן הוא בנהיגה, שגם היא ברובה נעשית בעקיפין על ידי המט"ק שמכוון את הנהג ימינה, שמאלה, אחורה, קדימה. עכשיו במקום שהנהג ימתין לפקודות הוא יוכל להיות חלק אמיתי ומועיל בתפעול הכלי ולהבין מה קורה מסביב.


זה שהמת''ק מוכשר גם להיות תותחן + נהג+ טען לא אומר שהוא מוכשר לבצע את כל התפקידים האלו במקביל. חוץ מזה שהוא אולי מוכשר על הכל אבל לא מתמחה באף אחד מהתפקידים (למעט התפקיד שהיה לו לפני קורס מ''כים)

כל בר דעת מבין שאם יש לך X אנשים לביצוע משימה ועכשיו החלטת שאתה רוצה 1/2X אנשים לבצע את אותה משימה מבלי להוריד בביצוע ואף לעלות אותה אתה צריך אנשים איכותיים יותר
כשהטנק מתחיל להיות דומה יותר יותר בטכנולגיות שלו למטוס קרב אתה צריך כבר הכשרה ארוכה שמתקרבת להכשרה של טייס.
הכשרה ארוכה יותר אומר בהכרח שצריך גם להחתים שריונרים לקבע, אם אתה מחתים שריונרים לקבע וגם רוצה שהם היו אנשים איכותיים, אתה חייב לתת להם איזשהו גזר אחרת הם לא יבואו ויעדיפו לשרת ב8200.
הגזר יכול להיות בדמות משכורת יפה, אבל מכיוון שאני לא רואה איך צהל נותן משכורת של 20000 לשריונר (פחות מזה ואף אחד לא יבוא לשרת שהוא צריך גם לסגור שבתות ולצאת 17/4)
הגזר שאתה יכול לתת הוא בדמות הכשרה שיש לה גם הקבלה לעולם האזרחי
תואר הנדסאי יכול להתאים, כי זה אומר שגם השריונרים יצאו עם השכלה אקדמאית וגם צהל ירוויח משריונר שמבין איך המערכות עובדות לעומק... אפשר לעשות את זה גם עם כל מיני קורסים למינהם אבל חייב שיהיה איזושהי הקבלה לאזרחות כי עד היום לא שמעתי שמחפשים נהג טנק במודעות דרושים.

לגבי שאר הטענות לא אמרתי שאני מתנגד אמרתי שצריך למצוא להם פתרון. תקלות בטנק לא קורות אחת למליון הם קורות כל הזמן ומישהו צריך לדעת לתפעל אותם תוך כדי קרב. רק לידעיתך במטוס נוסעים יש ספר בן 500 עמודים עם כל התקלות האפשריות במטוס ופרוטוקולים של מה לעשות אם קורה תקלה. הטייס צריך לדעת את הספר בע''פ ולשיר אותו מתוך שינה.

הצפת מידע היא בעיה קריטית בייחוד בלחימה ברגע שיש לך מאות סנסורים ומצלמות בטנק ורק 2 אנשי צוות לתפעול כמות המידע שהשריונר צריך לנטר היא עצומה (ושוב זה מתקשר ללמה צריך אנשים איכותיים) והיא גם יכולה לבלבל.
אני למשל בא מעולם הרפואה וברפואה יותר מדדים לחולה לא אומר בהכרח טיפול יותר נכון לפעמים זה מעכב טיפול כי צריך לעשות לחולה אלף ואחת בדיקות שברובם לא מועילות ורק מבלבלות אותך מלראות את התמונה האמיתית

ככל שרמת המורכבות של הכלי עולה ככה ההכשרה תתארך.. אם במלחמת העולם השניה היה נדרש כמה חודשים בשביל להכשיר טייס היום צריך כמה שנים..

נערך לאחרונה ע"י מוהנדס במיל בתאריך 05-08-2019 בשעה 16:31.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #76  
ישן 05-08-2019, 17:28
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.09.09
הודעות: 12,572
לגבי מט"ק מקצועי (קבע ארוך) - הוא ממש לא נסחף
בתגובה להודעה מספר 74 שנכתבה על ידי elaadhn שמתחילה ב "כל נגמ"ש ורכב משוריין..."

והמשמעות של זה - היא בין השאר תואר אקדמי תוך כדי שירות.

תחשוב על זה:
עד היום בטנק היו 4 אנשים. המפקד נדרש לדעת הכל, אבל לא באמת חייבים אותו - אם השאר פעלו כנדרש.
עכשיו - יהיו בטנק 2 אנשים. בנוסף לתפקידי הטנק המסורתיים (מי יתפעל תקלה בטנק אם הוא לא ידע איך? מי יפעיל ידנית אם לא הוא? מי יבדוק שהטנק לא עלול להיות מטווח וידרוש לשפר עמדה?) - המפקד גם הופך לתצפיתן: צריך להתמחות גם בהבנת המידע משלל המצלמות והרחפן - למציאת אנומליות ומטרות (ולתפעל תקלות ברחפן ובמצלמות).
הציפיה - היא שהטנק יהיה שדרוג רציני לכ הלוחם - ולא רק כח-אש נייד למלחמה נגד טנקים שניתן לזהות מקילומטרים.

ולא,
אי אפשר להעביר את התפקיד הזה לתצפיתנית עורפית - כי אי אפשר לשדר מידע חוזי גולמי ממאות טנקים לבסיס עורפי:
רוחב הפס מוגבל,
ובזמן מלחמה - התקשורת גם סובלת מעומס ושיבושים קשים.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי elaadhn
אם 1-2 אנשי צוות מספיקים כדי להטיס מטוס קרב לסוריה/איראן או להטיס 300 איש לאמריקה, אין סיבה ש2 אנשים לא יסתדרו עם תפעול מקלע ונהיגה, בטח בימינו כשהרוב אוטומטי וחלק ניכר מהפיתוח הוא ניהול העומס והצגת הנתונים הרלוונטים ביותר קודם.
זהו - שמטוס לרוב נדרש לפעול בסביבה סטרילית, בה האוייב לא יודע על קיומו, או לא יכול לפגוע בו.
פעילות באמ"ט - היא מאוד מתישה מבחינת הקשב של הטייס.
והמכ"ם מזהה עבורו אוטומטית כל אובייקט באזור.

אבל הטנק - לא פועל באזור סטרילי - אלא דווקא באמ"ט.
אין לו יכולת להעזר במכ"ם/מזהה לייזר עד שמשוגר נגדו נ"ט - והאיומים יהיו לרוב קרקעיים - כך שמכ"ם יהיה חסר תועלת.
אז המשימה קשה לא פחות מזו של טייס.
היום כשיכולות הטנק משודרגות - סביר שההכשרה והאיוש ישודרגו בהתאם.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #78  
ישן 04-08-2020, 10:39
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 12.05.05
הודעות: 2,794
בתגובה להודעה מספר 76 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "לגבי מט"ק מקצועי (קבע ארוך) - הוא ממש לא נסחף"

"עד היום בטנק היו 4 אנשים. המפקד נדרש לדעת הכל, אבל לא באמת חייבים אותו - אם השאר פעלו כנדרש."

מה?!
מה?!
האם אתה שריונר?!

זו אמירה בלתי אפשרית. אלא אם התכוונת למערכות העתידיות של הטנק העתידי. ואז חשוב שבעתיים שהמפקד ואיש הצוות השני ידעו לעשות הכל ועוד יכולת פתרון תקלות מסוימת.
משהו שמקביל לטייס וטייס משנה מבחינת הכשרות והסמכות.
_____________________________________
אם אתה מחזיק ביד ענף זית דק, כדאי מאוד שביד השנייה תהיה לך חרב חדה וגדולה.
(הפרשנות שלי לרעיון שמאחורי סיכת המ"מ)

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #90  
ישן 05-08-2019, 07:05
צלמית המשתמש של MONOCHROME
  משתמש זכר MONOCHROME MONOCHROME אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 10.06.06
הודעות: 2,058
בתגובה להודעה מספר 88 שנכתבה על ידי ArmouredDov_D9 שמתחילה ב "גם אני מקווה. עושה רושם..."

אני מאד מעריך אותך ואת ידיעתך/תרומתך כאן. עם זאת, אני חולק עליך בנושא הזה.
התמרון הקרקעי לא אפשרי ללא ארטילריה יעילה.
ועם כל הכבוד להערכה כזאת או אחרת לגבי שטח בנוי, היא לא משנה את הצרכים הטקטיים בשדה הקרב.
וגם במקרה של לוחמה בתוך שטח בנוי, סיוע אש נדרש לא פחות (ולעיתים יותר) משטח לא בנוי. הקביעה שלך "שאי אפשר להפגיז שטח בנוי בארטילריה" - שגויה. אפשר וצריך - בכל אמצעי זמין.

הארטילריה בצה"ל נמצאת בהזנחה מתמשכת.
המערך הקני צומצם מאד - דובר כאן על גריטת התותחים הנגררים, ומערך התומ"תים זקוק למודרניזציה ולשיבוץ מחדש של כלים - בהתאם לראיה המבצעית של ההפעלה של הצבא כיום.
_____________________________________
"אין זו סבלנות לשאת את שאתה יכול לשאת בסבלנות. סבלנות היא לשאת את שאינך יכול לשאת."

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #91  
ישן 05-08-2019, 17:16
  משתמש זכר אספרסו קצר אספרסו קצר אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 15.08.09
הודעות: 600
בתגובה להודעה מספר 88 שנכתבה על ידי ArmouredDov_D9 שמתחילה ב "גם אני מקווה. עושה רושם..."

ציטוט:
רוב הלחימה בעתיד הקרוב (העשור הבא) תתנהל בתוך שטח בנוי, ושהיום - בעיקר בגלל דעת קהל עולמית וחוק בינ"ל - אי-אפשר להפגיז שטח כזה בתותחים וארטילריה


מותר להפגיז באופן שיטתי שטח בנוי שיש בו ריכוז גבוה של לוחמי אויב על פי החוק הבין-לאומי, אבל צריך לעשות מאמצים להביא לפינויים של האזרחים מהאזור לפני שהוא יופצץ. אבל גם אם כול האזרחים יצליחו להתפנות מהאזור המיועד להפגזה, כולל פלשתינים שנקטעו להם הרגליים כתוצאה מההתפרעויות בגדר הגבול, ויש לא מעט כאלה, יש למדינת ישראל אחריות מסויימת לנסות לספק למתפנים מגורים אלטרנטיביים. זהו צורך בסיסי שיש לדאוג לו בהקדם האפשרי, גם אם זה לא יהיה בתנאי 5 חמישה כוכבים. אנשים צריכים קורת גג, מים זורמים ורשת ביוב מתפקדת לצורך שמירה על הגיינה, ומדינת ישראל תצטרך להשקיע מאמצים כדי שפליטי עזה יקבלו את הדברים האלה, לא משנה באיזה מקום. כמובן שרצוי שגם מדינות אחרות תתמוכנה כספית במאמץ הישראלי לדאוג לשיכון זמני עבור פליטים מעזה. צר לי על אנשים שיאבדו את ביתם ללא יכולת לפנות את תכולתו, ואני מקווה שכך חושבים שאר משתתפי הפורום הזה, אבל זה הרע במיעוטו. חוששני שאנו עלולים להגיע ליום שזה יכול לקרות.
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #95  
ישן 05-08-2019, 09:59
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 13.05.05
הודעות: 4,430
בתגובה להודעה מספר 94 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "מה קורה פה?"

מה אנחנו רואים כאן? נגמ"ש M-113 שזמנו תם כבר בשנת 1973 עמוס לעייפה בציוד ומסכים מסוגים שונים שנלקחו ככל הנראה מאולם משחקי מחשב. לכל זה מצורף גויסטיק שנלקח ממשחק X-BOX (תהרגו אותי, אבל אני לא יודע מה זה המשחק הזה...). ברי, כי כל זה לא יכול להיכנס להכנס לשדה הקרב המודרני משופע האיומים. גם איני מאמין כי שני לוחמים יוכלו להפעיל את הכלי בתנאי קרב, ובמקביל לשתלט על שפע האלקטרוניקה שבו. הוספת מעטפת קרטון, מלמדת על צורך במיגון כבד, ששום נגמש קל לא יוכל לשאתו פרט לנמ"כים למיניהן- ואלה כבר קיימים.
ראינו כבר בעבר פיתוחים שונים וחדישים שהוצגו ברעש רב ונמוגו: ראינו את הלביא, ראינו את השולף המצויין, ראינו - לפני שנים- את האטמוס שנכנס לשימוש בצבאות זרים, ואולי כעת יכנס, בורסיה כזאת או אחרת, לשימוש. ראינו ציוד נגד רחפנים ואפילו בלונים- שאיני יודע אם יופעל פעם ברצינות. ובעיקר, רואים אנו ציוד חדיש שבטרם נכנס לשימוש, כבר מסבירים יודעי דבר באתר הזה, את מגבלותיו ונותנים לאחמד רעיונות כיצד להתמודד איתו. ואני מאמין שאחמד לומד הכל.
בקיצור, נער הייתי וגם זקנתי. ראיתי גם בצעירותי פיתוחים גדולים שנמוגו. ראיתי הרבה שרמנים זקנים עטויי ציוד "חדיש" לעתו, אך חסרי כושר עבירות או שפוכי מנוע. אבל נגמ"ש זלדה עטוי שריון מקרטון טרם ראיתי...
כשאשמע על תותח L-52 היורה ירי מבצעי, אולי אשנה דעתי. בינתיים, אני מעדיף שילדים ישחקו במשחקי מחשב.
_____________________________________
.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #96  
ישן 05-08-2019, 10:43
  murtk murtk אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 06.10.10
הודעות: 67
בתגובה להודעה מספר 95 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "מה אנחנו רואים כאן? נגמ"ש..."

צר לי אבל נראה לי שלא הבנת.

א. הפלטפורמה- כפי שכבר נכתב באשכול השימוש בM133 הוא לצורך יצירת אחידות בקרב כל מדגימי הטכנולוגיה ואולי מעיד אך ורק על גודלו הצפוי של הכלי הסופי.

ב. השימוש בשלטי XBOX מרתק בעיניי, אני בטוח שלא נפגוש אותם בכלי המבצעי, אבל זה מעיד סוף סוף על שינוי תפיסתי בקרב המערכת הביטחונית, שעטיפת המערכות המתקדמות בממשק איכותי ואינטואיטיבי (בדומה לשוק האזרחי) חיונית לצורך מיצוי היכולת הטכנולוגית איתה מגיע כל מגויס כיום (ובטח בעתיד).

ג.בקצה, ההיסטוריה אכן מלאה בפרויקטים גרנדיוזיים וחדשניים שמצאו עצמם בפח הזבל, אבל מספיק להציץ במעטפת הטכנולוגית שעוטפת אותנו באזרחות בשביל להבין שהכל יזלוג בסוף גם לעולם הצבאי.
רובוטים, רחפנים, אוטומציה, אוטונומיות, היתוך מידע, בינה מלאכותית אלו רק חלק מהמושגים שילוו את התעשייה הצבאית בעשורים הקרובים ומי שלא ישכיל להבינם ולפתחם פשוט ישאר מאחור...
_____________________________________
-כשאנשים קטנים מטילים צל גדול, זה סימן שהשמש שוקעת-

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #98  
ישן 05-08-2019, 11:52
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון
 
חבר מתאריך: 26.11.05
הודעות: 9,850
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 95 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "מה אנחנו רואים כאן? נגמ"ש..."

בחשיפה הנוכחית לא מתייחסים לכלי הזחלי שבפרויקט אלא לפיתוחים הטכנולוגיים שהוא נושא עליו (תא לוחמים, מיגון, חיישנים, ממשק לוחמים, נשק, אמצעים אחרים וכד')

כשייבחר אחד מהם אז יצטרכו למצוא את הכלי המודרני והמתאים אליו יותאם הפרויקט, מה יש כיום בפיתוח בשוק האמריקאי שאפשר יהיה לרכוש בכספי הסיוע? Lynx של ריית'און, Griffin III של GD ואולי בעתיד יהיו אחרים.

אגב, חלק מהטכנולוגיה המעניינת הזו יכול להגיע גם לאיתן ולנמר.
לגבי חש"ן? כבר נחשף שבסימן 4 ברק חלק מהטכנולוגיה הזו יוטמע.

הולך להיות מעניין....


נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 05-08-2019 בשעה 14:48.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #99  
ישן 05-08-2019, 13:54
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 12.05.05
הודעות: 2,794
בתגובה להודעה מספר 95 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "מה אנחנו רואים כאן? נגמ"ש..."

עניין השלט מראה שמאה שנים וקצת אחרי שנכנס בסערה "מקל השליטה" (Stick שהוא קיצור למושג ההנדסי המתקדם Control Stick) לעולם המכונות שנשלטות בידי אדם, סוף סוף מגשש דרכו פנימה מכשיר שליטה שהנוער כבר מכיר בגדול, ומאחר שברוב העולם שלטי המשחקים כבר מעוצבים כך, כנראה שהרבה מהמתגייסים ימצאו שהשלט הזה מוכר להם. האחרים כנראה יתרגלו לשלט הזה ממש כמו שכל מי שמשחק בקונסולות משחקי המחשב התרגל כילד.

אין מה להזדעזע. מקסימום תגלה שמייצרים את השלטים הללו מאלומיניום ופלסטיק מוקשח בסגנון חלקי הגלוק והM-16 שנדרשים לעמידות.
_____________________________________
אם אתה מחזיק ביד ענף זית דק, כדאי מאוד שביד השנייה תהיה לך חרב חדה וגדולה.
(הפרשנות שלי לרעיון שמאחורי סיכת המ"מ)

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #104  
ישן 05-08-2019, 14:26
  ariel_zuk ariel_zuk אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 16.07.15
הודעות: 2,718
בתגובה להודעה מספר 94 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "מה קורה פה?"

זו טעות שחוזרת על עצמה ולא ציפיתי שאתה, עם כל הכבוד אליך בתור אדם יודע דבר, תחזור עליה.

פותח האשכול לא הבין מה מהות פרויקט האיתן, הכרמל, והקלי"ע, ולא הבין את מהות החדשות.

ב-2012 הגיח לעולם, לתקשורת, פרויקט בשם רקי"ע - רכב קרבי ייעודי עתידי (אוהדי הסרט "ביצים בחלל" יגידו "יהודי" במקום "ייעודי"). אתר Jerusalem Post קיבל את הסקופ. כבר אז דובר על 2 אנשי צוות במרכז הרק"מ, הנעה היברידית, ושלל טכנולוגיות חדישות.
לפי הכתוב הפרויקט היה ממש בחיתוליו כי לא ידעו מה הקונספט האופרטיבי, ואיך ליישם אותו.

הרעיון בסופו של דבר התפתח למשהו גדול בהרבה, והחליטו בהתאם לשנות את השם לקלי"ע - קבוצת לחימה יבשתית עתידית.
שמת לב להבדל? עכשיו זה לא רק רק"מ בודד, אלא קבוצה שלמה שיכולה להיבנות ממספר משפחות שלמות של רק"מ. תת גרסאות של איתנים, נמרים, מרכבות משופרות, ודגמים של הטנק העתידי והנגמש העתידי.

כחלק מהפרויקט החליטו כי צריך לחפש לא רק טנק אלא מגוון רחב של יכולות, ובחרו לפתח בתוך הפרויקט את האיתן. באותו שלב, יצרו פיצול בתוך הפרויקט כך שהאיתן ייבנה קודם כפלטפורמה בסיסית קיימת, והטכנולוגיות לרק"מ העתידי יפותחו בינתיים וייושמו אחר כך.

אם אתה עוקב אחרי שוק הרק"מ העולמי ובפרט האמריקאי, אתה אולי שמת לב שה-NGCV האמריקאי לפני מספר שנים היה רק רק"מ אחד עתידי שאמור להיכנס לשירות ב-2027 (הפלא ופלא, בדיוק מתי שהקלי"ע ייכנס לשירות), ועכשיו הוא כולל משפחה מאוד רחבה של רק"מ שלא קשורים אחד לשני, כגון ה-ACV האופני האמפיבי, ה-AMPV הזחלי מבוסס הבראדלי, הטנק העתידי, ועוד.

בתוך הקלי"ע ישנו פרויקט מרכזי שהוא הצגת יכולות והיתכנות טכנולוגית. הפרויקט נקרא כרמל, והרק"מ של כל אחת מ-3 החברות הוא "כרמל".
בכנסים קודמים לגבי לוחמה יבשתית עתידית, דובר על כך שפרויקט הכרמל יימשך עד אמצע-סוף 2019, ויסתיים כאשר תתבצע ההדגמה הסופית של יכולות הרק"מ של כל חברה.


הפרויקט שממנו יצא הרק"מ נקרא קלי"ע.
תת-הפרויקט שממנו יצא רק"מ אופני נקרא איתן.
תת-הפרויקט שממנו יצא רק"מ עתידי כלשהו, עדיין לא ידוע בשמו.
תת-הפרויקט להצגת יכולות נקרא כרמל.

כלומר, אין קשר כרגע בין האיתן לכרמל. פרויקט האיתן נמשך, ופרויקט הכרמל נגמר. לא נסגר, לא בוטל, אלא מומש ונגמר.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #106  
ישן 07-08-2019, 22:09
  Tal53 Tal53 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 10.12.04
הודעות: 2,038
תודה,בהחלט עוזר לחבר את הנקודות
בתגובה להודעה מספר 104 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "זו טעות שחוזרת על עצמה ולא..."

תודה,בהחלט עוזר לחבר את כל הנקודות.

מספר רעיונות לדיון, יכול להיות שכבר נאמר ופיספסתי את התגובה.
הכלי הנוכחי תוכנן עם שני אנשי צוות בתוכו. בצה"ל העתידי צוות אין חובה שצוות הכלי יהיה זהה למספר העמדות בתוכו. חלק מאנשי הצוות (ובעתיד כולם) ימצא ברק"מ אחר מספר מטרים מאחור או מספר קילומטרים מאחור או בקרייה עם הפסקת צהריים בעזריאלי.
מכיון שהצוות מוזן רק במיד אלקטרוני מיקומו תלוי באיכות ומהימנות התקשורת. מצד שנ מל"טים מופעלים מהקרייה נראים לי רחוקים מישום . קלים לחסימה אלקטרונית, זקוקים לגיבוי תחזוקה וכו.
השלב ההגיוני הבא הו להפריד את הרק"מ לרכיב יורה לא מאויש ורכיב עוקב עם צוות. המרחק ביניהם, חלוקת התפקידים וכו' יהיו פועל יוצא של ההתפתחות הטכנולוגית.
_____________________________________
טל

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #107  
ישן 07-08-2019, 22:31
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.09.09
הודעות: 12,572
לא מבין למה לחלק לאוייב אמל"ח מתוחכם
בתגובה להודעה מספר 106 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "תודה,בהחלט עוזר לחבר את הנקודות"

פגיעה ואף השבתת תקשורת הם קלים מאוד ביחס לחדירה מעבר לעשרות ס"מ של פלדה וחומרים מרוכבים.
והזנת מידע חוזי לעבר ישראל, באופן מוצפן - דורשת פס רחב מאוד - ולכן קלה לשיבוש.

משוריין סמוך, ואפילו רחפן סמוך - יכולים להיות נשלטים ע"י סיב אופטי, עם תכנות אוטונומי לצורך נסיגה במצב תקלה,
וכך להיות חסינים לחלוטין לשיבושי תקשורת.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Tal53
מל"טים מופעלים מהקרייה נראים לי רחוקים מישום
ברמת העיקרון, אין הבדל בין שליטה מהקריה לשליטה מקראוון צמוד לגבול.


מבחינת הפלטפורמה ההבדל הוא שמל"ט מתרחק במהירות מאזור המשבש, ולא יושב כמו אבן ומחכה שהאוייב יאסוף אותו,
ובנוסף כמובן - יש הבדל בין מל"טים ספורים באותה גזרה, למאות משוריינים שחונקים רוחב-פס שתמיד חסר.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #109  
ישן 08-08-2019, 01:08
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.09.09
הודעות: 12,572
אני אומר - שזו לא בעיה טכנית או זמנית
בתגובה להודעה מספר 108 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "אני חושב שלא הבנת, אנחנו אומרים כמעט אותו דבר."

אלא עניין מהותי:
הרחקת הצוות למרחק של מאות מטרים - אפשרית טכנית ללא הפחתה משמעותית בביצועים (למשל תקשורת סיב אופטי, או תקשורת העושה שימוש בקו ראייה),
הרחקתו למרחק של עשרות או מאות ק"מ - משמעה פוטנציאל שלילי (נשק שתשלח הופך לשלל וישמש נגדך), שהאוייב ישמח לנצל. הרבה יותר זול מפיתוח ורכש נשק מתקדם בעצמו
ציטוט:
במקור נכתב על ידי Tal53
הפתרון ימצא בבינה מלאכותית שתחליף בעתיד את רוב שידורי החוזי.
זה לא באמת נותן מענה. האפשרות של שיתוק תקשורת מוחלט (במצב מלחמה, בהחלט לא דמיוני) היא אובדן הכלי,
הצורך בצוות סמוך, לחילוץ/תיקון כלים שנפגעו - לא ישתנה,
החלופה - היא פיתוח נשק מאוד מתקדם, שיעבוד רק בתנאי מעבדה,
וזה לא ריאלי.

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 08-08-2019 בשעה 01:11.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #110  
ישן 08-08-2019, 13:31
  ninesouls ninesouls אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 21.01.03
הודעות: 1,697
בתגובה להודעה מספר 109 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "אני אומר - שזו לא בעיה טכנית או זמנית"

לא ניתן לתקשר דרך סיב אופטי עם כלי בתנועה, זה מחייב חוט פיזי בין השולט לנשלט שזה לא ריאלי ברגע שהם נעים בשטח במרחקים משתנים. גם תקשורת בקו ראיה היא לא מעשית בתנאים קרביים, תחשוב למשל על כלי שעובר קו רכס או על פעילות בשטח בנוי - אי אפשר שכלי מבצעי לא יוכל לפעול במצבים כאלה. יותר מזה, אם השולט חייב לשמור כל הזמן על קו ראיה עם הנשלט אז הוא בדרך כלל יהיה חשוף לאותם איומים - ובכך אתה מאבד הרבה מהיתרון שיש לרכב לא מאויש.


הנושא של נפילת כלי בידי האויב לא צריך להיות שיקול עיקרי בתכנון של כלי. אפשר לבנות את המערכות של הכלי (מבחינת תוכנה לפחות) כך שלא תוכלנה להיות מופעלות על ידי גורם לא מוסמך, שאפשר יהיה להשבית את הכלי מרחוק באמצעות קוד ספציפי או אפילו שהתוכנה תמחק את עצמה אם היא לא תקבל אישור פעם באיזשהו זמן קבוע שעדיין הכלי בידיים בטוחות.


שיבוש תקשורת הוא באמת בעיה בכלים כאלה, אבל לא בלתי פתירה. לא קל לשבש תקשורת מוצפנת שמשודרת בספקטרום רחב, ומי שעושה את זה צריך כנראה לשדר בעוצמה גבוהה שחושפת אותו לאמל"ח שמתביית על שידורים כאלה - או שהוא בעל יכולת טכנולוגית ומודיעינית גבוהה מאד. כל עוד האויב הוא גורמים כמו חמאס וחיזבאללה סביר להניח שיכולות השיבוש שלהם תהיינה נמוכות מיכולות התקשורת שלנו.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #111  
ישן 08-08-2019, 14:05
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.09.09
הודעות: 12,572
בוודאי שזה ניתן.
בתגובה להודעה מספר 110 שנכתבה על ידי ninesouls שמתחילה ב "לא ניתן לתקשר דרך סיב אופטי..."

לא כששני הכלים נעים במקביל,
אבל כן אם אחד מהם די נייח כשהשאר (לא בהכרח אחד) מתמרן.

לא טענתי שזה קל, או שאפשר לעשות את זה מחר,
טענתי שזה אפשרי.
במצב בו לרוב התקשורת עוברת בסיב או קו ראייה, גיבוי תקשורת בשידור באוויר - הוא לפחות אפשרי (כי אין מאות כלים שמשדרים בו זמנית באותה גזרה - רק בודדים שהיה בהם כשל).
ונכון שיש סיכון לכשל משולב,
אבל הסבירות נמוכה משמעותית.

קו ראייה לא חייב להיות ישיר.
הוא יכול באותה מידה - להיות לתחנת ממסר שמחוברת בסיב למשוריין.
ושוב - זה סיבוך טכני, אבל מפנה תקשורת ומאפשר עמידות.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ninesouls
הנושא של נפילת כלי בידי האויב לא צריך להיות שיקול עיקרי בתכנון של כלי.
תכנון כלי בשליטה מרוחקת - חייב לקחת בחשבון מניעת הפיכתו לשלל.
תקשורת היא נקודת תורפה משמעותית,
היא רחוקה מלהיות חסינה,
ורוסיה מדגימה שובו ושוב שמבחינתה יש למטרה הזו עדיפות.
היא מדגימה זאת גם בסוריה - וסביר שהמטרה היא במפורש ייצוא.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ninesouls
כל עוד האויב הוא גורמים כמו חמאס וחיזבאללה סביר להניח שיכולות השיבוש שלהם תהיינה נמוכות מיכולות התקשורת שלנו.
אז ההנחה שלך היא עבודה ב"תנאי מעבדה",
מול אוייב חלש שלא קונה ציוד מתקדם.
הנחה מאוד בעייתית.
שים את ציוד השיבוש בבית חולים,
והמתבייתים שלך לא שווים כלום.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #112  
ישן 08-08-2019, 14:29
  ariel_zuk ariel_zuk אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 16.07.15
הודעות: 2,718
בתגובה להודעה מספר 111 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "בוודאי שזה ניתן."

רק"מ שמתוכנן בארה"ב בתכנית ה-NGCV להיות בלתי מאויש, וכנראה גם בפרויקט הקלי"ע הצה"לי, אינו רק"מ מתקדם שמסוכן שיפול לידי האויב.

על נגמ"שים ישנים וממוחזרים כגון זלדות ניתן יהיה להתקין ערכות זולות של נהיגה אוטונומית, מספר מצלמות מרחביות גם לא יקרות במיוחד, ועמדת נשק אחת בין 12.7ממ ל-50ממ עם ספייק, שכוללת לפחות אמצעי אופטי עוצמתי אחד.

כך רק"מ בודד יוכל לשלוח תצפית וכוח אש קדימה ללא סיכון בני אדם, וללא סיכון מידע וטכנולוגיות רגישות. ועוד במחיר זניח.

אני מאמין גם כי רוב הרק"מ הבלתי מאויש המתלווה לרק"מ המאייש יהיה לוגיסטי.
דבר כזה גורם לי לחשוב לפעמים אם יש אולי צורך לקנות עודפים נוספים של זלדות מארה"ב, במצב טוב יותר ממה שקיים אצלנו.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #113  
ישן 08-08-2019, 16:14
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.09.09
הודעות: 12,572
כבר הרבה שנים שארה"ב מייצרת NG בסדרת פילים לבנים
בתגובה להודעה מספר 112 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "רק"מ שמתוכנן בארה"ב בתכנית..."

פגמים מהותיים בתכן - זה חלק מהבעיה.
הפיל נראה מאוד חדשני, הכי מתקדם - אבל חסר היתכנות.
ותמיד חוזרת הסיסמא "הטכנולוגיה תשולב בפרוייקט הבא" (עוד פיל לבן)


נגמש"ים ישנים וממוחזרים - יתקעו בהמוניהם בשטח האוייב.
לגרור אותם חזרה לא ריאלי, גם לא לשדרג.
אז זה פיתרון להפיכת חיזבלה לקבלני משנה שיפטרו עבורך מהגרוטאה - אבל זה לא רציני.

ניתן ללכת לכיוון אחר לגמרי:
בלי צורך בטיל יקר ומתוחכם כמו ספייק, שלא רוצים שיפול שלל,
בלי תותח של מרכבה להילחם בטנקים שאין.
אלא תותח קוטר-בינוני, או אפילו מקלע כבד.
בלי הרבה שריון, כי אין אנשים בפנים, ועם טווח מוגבל - משקלו לא יהיה כבד,
והוא יוכל להינשא/להיגרר ע"י הפלטפורמה המפעילה.

אם אתה רוצה תצפית,
אפילו זה OVERKILL.
מצלמה 360 מעלות מחוברת לסיב אופטי,
שגר אותה ע"י פלטפורמה קרקעית או רחפן, או אפילו מרגמה.
בגמר השימוש - גרור אותה חזרה, או וותר עליה (כמה כבר עולה מצלמה?).

המשוריין ה"לוגיסטי" הוא זה שיצטרך לאסוף את כל המידע מהחיישנים והכלים ולסמן מטרות ולאשר ירי,
כי לשלוח את כל המידע הזה - באוויר - יקר מאוד, וקל להשבתה.
וכדי לשגר כח אש כבד (מרגמות, טילים) - לא צריך משוריין אוטונומי,
אז אין סיבה שהוא יהיה "לוגיסטי"
משמע - ללא כח אש מתאים - המשוריין האוטונומי חסר ערך.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #118  
ישן 08-08-2019, 18:13
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.09.09
הודעות: 12,572
אני אמרתי שהדרקונית זה פיל לבן?
בתגובה להודעה מספר 117 שנכתבה על ידי מוהנדס במיל שמתחילה ב "על איזה דרישות עונה בדיוק..."

אמרתי שמשוריין לא-מאוייש בגודל טנק - זה פיל-לבן.
הרי דרקונית/קטלנית - זה בדיוק עמדת-תותח/מקלע בשליטה מרוחקת,
בין אם ממרחק מטר - או מרחק מאות מטרים.

אבל אין סיבה לקביעה שהיא חייבת לשבת על משוריין בגודל של טנק.
גודל הכלי - נבע מכך שהיא נשלטת מאנשים בכלי, ולכן חייבת מיגון של משוריין מאוייש ומשקל של משוריין מאוייש.
משוריין לא מאוייש - יכול להיות קטן משמעותית,
וזה ישפר את יכולותיו - לא להפך.


וכפי שאמרתי:
אם אתה רוצה אמצעי צפיה - אתה בכלל לא צריך להצמיד אליה תג-מחיר של משוריין:
ניתן להציב מצלמות בלבד (גם עם הסוואה), וזה יעשה את העבודה הרבה יותר טוב.
וכן - חלק מהמצלמות יכולות להיות זולות, כך שבכלל לא יצטרכו לאסוף אותן.

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 08-08-2019 בשעה 18:17.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #120  
ישן 08-08-2019, 19:01
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.09.09
הודעות: 12,572
אני אמרתי שלתצפית זה OVERKILL.
בתגובה להודעה מספר 119 שנכתבה על ידי מוהנדס במיל שמתחילה ב "אתה אמרת [QUOTE]אם אתה..."

אם המשוריין יכיל את אותה עמדת-שליטה-מרחוק שיש במשוריין המאוייש,
הדבר היחיד שתצטרך להוסיף אליו זה אלקטרוניקה (תופסת שטח מצומצם. שוקלת כלום וחצי), ומספר אמצעי תקשורת ליתירות (גם מעט מקום ומשקל). ודווקא שידור רדיו לכל העולם בפס רחב - הוא הכי גרוע מתוכם.


כך שהוא כן יקטן משמעותית, ומחירו ירד בהתאם - במקום למגן חלל פנימי של כמה מטרים רבועים, ומחזיק עשרה אנשים - תצטרך להגן על מחשב בגודל כמה דצימטרים רבועים ומנוע. סדרי-גודל פחות.
אפילו אם תקיף אותו בפלדה בעובי מטר מכל כיוון (שוב - OVERKILL) - תקבל כלי בגודל של 2-3 מטר לכל כיוון, במקום 9 על 4 על 2.5 (שישית מהגודל והמשקל - מליון דולר במקום 5 )
אבל בעצם - אין סיבה למיגון האובססיבי הזה.
אם תוכל גם להקטין לחצי מטר מיגון (למשל תוך שימוש במיגון כלוב) - תקבל כלי בגודל ועלויות ומשקל של חמישית מזה: מליון שקל במקום מליון דולר.

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 08-08-2019 בשעה 19:08.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #121  
ישן 08-08-2019, 19:39
  מוהנדס במיל מוהנדס במיל אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 27.06.19
הודעות: 724
בתגובה להודעה מספר 120 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "אני אמרתי שלתצפית זה OVERKILL."

לא יודע מאיפה אתה מביא אתה מביא את התובנות האלו רק''מ בלתי מאויש זה לא רק להחליף את האנשים במחשב. צריך פה גם מערכות רובוטיות שידעו לתפעל תקלות בתוך הכלי.
בו נניח שהחלטת לשים מק''כ על הכלי , מה תעשה אם יהיה מעצור? איך תחליף שרשיר ?
מה לגבי תחמושת, גם אותה צריך למגן.יש פה אלף ואחת דברים שצריך לתת להם פיתרון אחרת אחרי כל 100 מטר שהכלי יסע יצטרך להגיע לוחם אל הכלי בשביל לסדר את התקלות

ציטוט:
אם תוכל גם להקטין לחצי מטר מיגון (למשל תוך שימוש במיגון כלוב) - תקבל כלי בגודל ועלויות ומשקל של חמישית מזה: מליון שקל במקום מליון דולר


אתה סתם זורק את המספר הזה מבלי להתבסס על כלום. עובדתית המל''ט rq 4 גלובל הוק האמריקאי שהופל שוקל 14.5 טון לעומת הf35 ששוקל 22 טון
מבחינת עלויות הגלובל הוק עולה 131 מליון דולר לעומת ה f35 שעולה 100 מיליון דולר .
כמובן שההשוואה הזאת היא קצת כמו להשוות תפוזים ותפוחים אבל בהינתן אף כלי מאויש מקביל זאת השוואה סבירה.
מסקנה : כלי לא מאויש לא מוביל לירידה בעלויות של הכלי, החיסכון היחידי כאן הוא בארונות קבורה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #122  
ישן 08-08-2019, 19:54
  מוהנדס במיל מוהנדס במיל אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 27.06.19
הודעות: 724
בתגובה להודעה מספר 121 שנכתבה על ידי מוהנדס במיל שמתחילה ב "לא יודע מאיפה אתה מביא אתה..."

בעצם יש לי הקבלה יותר טובה . הצי האמריקאי מפתח מל''ט מתדלק חדש בשם Boeing MQ-25 Stingray
המל''ט צפוי לקחת עליו 6800 ק''ג של דלק. התוכנית תוקצבה (נכון להיום, יכול להתייקר ) ב13 מליארד דולר ל 72 כלים. בחישוב פשוט זה יוצא 180 מליון דולר לכלי
לעומתו ה kc 46 המטוס מתדלק החדש של צבא ארה''ב (וצפוי גם להגיע לישראל) עולה 147 מליון דולר ליחידה(241 מליון דולר ליחידה עם עלויות R&D )
ויכול לקחת עליו 96,297 ק''ג דלק

בחישוב פשוט המל''ט לוקח 7% קיבולת דלק מהכלי המאויש ועולה 72% מהכלי המאויש
(לקחתי את החישוב של אחרי עלויות הפיתוח בשביל להיות הוגן)

נערך לאחרונה ע"י מוהנדס במיל בתאריך 08-08-2019 בשעה 20:06.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #124  
ישן 09-08-2019, 05:40
  מוהנדס במיל מוהנדס במיל אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 27.06.19
הודעות: 724
בתגובה להודעה מספר 123 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "אתה מבין שמטוס זה לא טנק?"

מכיוון שהתחום היחידי שבו משתמשים בכלים בלתי מאוישים בצורה רחבה הוא תחום התעופה אז בחרתי בזה.
מטוס וטנק הם אכן כלים שונים אבל ההבדל הוא שהרבה יותר פשוט להטיס מל''ט מאשר לנהג כלי רכב בלתי מאוייש
באוויר רוב המשתנים ידועים ולכן האלגוריתם של מל''ט הוא יחסית פשוט לעומת הקרקע שבה יש הרבה משתנים בלתי ידועים ולכן כלי רכב בלתי מאוייש הוא כל כך קשה לביצוע

ההשוואה היתה רק בשביל להראות לך שהפיכת רק''מ לבלתי מאוייש לא תחתוך את עלות הכלי בחמישית אלא היא אף תעלה אותו

לכן סביר להניח שאם בעולם התעופה מלט''ים לא הוזילו משמעותית את עלות הכלים אז גם בעולם הרק''מים זה לא יקרה

כל הטענות שלך על חיסכון במקום בעקבות הוצאת האנשים שיוריד את עלות הכלי הם לא נכונות.
כיוון שאם זה היה נכון מלט''ים היו אמורים להיות זולים בהרבה ממטוסים כיוון שאין בהם קוקפיט ושלל מערכות שתומכות בטייס (כמו מערכת להשוואת לחצים לדוגמא)

נערך לאחרונה ע"י מוהנדס במיל בתאריך 09-08-2019 בשעה 05:42.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #125  
ישן 09-08-2019, 06:23
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.09.09
הודעות: 12,572
יש הבדלים עצומים בין מטוס לטנק
בתגובה להודעה מספר 124 שנכתבה על ידי מוהנדס במיל שמתחילה ב "מכיוון שהתחום היחידי שבו..."

ההבדל היחיד שבעצם התייחסתי אליו - היה המשקל.
המטוס שציינת שוקל בערך כמו המטוס שהוא היה מיועד להחליף, ועלה כמוהו בעשור הראשון, אבל הטווח והשהות גדולים פי 2
מחירו זינק פי יותר מ10 בגלל סנסורים ומערכות דימות שלא היו במקורי, ושדרגו את היכולות - ובעצם הם עיקר העלות. אם היו מתכננים U2 היום - גם בו היו מוסיפים מערכות אלו ולכן מחירו היה דומה.
משמע - השוות תפוזים למטילי זהב.

הטנק הוא חלל ממוגן שמסוגל להכיל 10 לוחמים. זה הדגש הטכנולוגי סביבו בנוי הכלי.
והקטנת מספר הלוחמים ל0 משמעה שהיקף החלל הממוגן צונח (ולמעשה - הדגש מוחלף לחלוטין - למיגון המנוע, הדלק, או המצברים, שכיום המיגון שלהם פחות טוב) - ולכן גם היקף המיגון הנדרש - יורד בסדרי גודל.
גם הפגיעה - הופכת להיות קשה בסדר גודל: במקום פגיעה במטרה ענקית של 5 מטר מכל כיוון, צריך לצלוף לחלל פנימי רגיש של חצי מטר. פגיעה בצריח להשבתתו זה פתאום קל בהרבה מהשבתת הכלי ע"י חדירת המיגון - משמע כלי עמיד בהרבה.
ירידת המשקל - מובילה לירידת סדר-גודל בתקלות הנובעות ממנו.
לא נכנסתי לעניין הטכנולוגי,
אבל למעשה - אם במקום מנוע טנק כבד יש לך סדרת מנועים חשמליים עצמאיים (המספקים יתירות ועמידות-בתקלות) - יש לך תמיכה טובה בהרבה בצריח החשמלי וכל המערכות.

אבל אתה תקוע בחשיבה המיושנת: חייבים לבנות מטרה בגודל טנק!
חייבים למצוא שימוש לגרוטאות המתכת!

ציטוט:
במקור נכתב על ידי מוהנדס במיל
כל הטענות שלך על חיסכון במקום בעקבות הוצאת האנשים שיוריד את עלות הכלי הם לא נכונות.
כיוון שאם זה היה נכון מלט''ים היו אמורים להיות זולים בהרבה ממטוסים כיוון שאין בהם קוקפיט ושלל מערכות שתומכות בטייס (כמו מערכת להשוואת לחצים לדוגמא)
הטענה שלי - היא שהתחלפות הדגש התכנוני, מאפשר כלי קל בהרבה, זול בהרבה, עם הרבה יותר עמידות.
זה מייצר תמריץ לייצר אותו (לעומת פיל לבן שעולה כמו טנק - עמדת דרקונית ניידת, שמתופעלת מהטנק),
אבל הדגש עובר למערכות התקשורת, שלפי הצעתי הן הכי חסינות-שיבוש ושקטות שניתן להשיג (עם יתירות לשידור חונק התדרים שאתה מקובע עליו).

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 09-08-2019 בשעה 06:37.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #126  
ישן 09-08-2019, 07:23
  מוהנדס במיל מוהנדס במיל אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 27.06.19
הודעות: 724
בתגובה להודעה מספר 125 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "יש הבדלים עצומים בין מטוס לטנק"

מכיוון שלא לי ולא לך אין את התוכניות של שני הכלים, ובכדי לא להעמיס פרטים על דיון מורכב גם ככה הלכתי על השוואה פשוטה של שני כלים עם ייעוד דומה. שניהם צריכים לתדלק מטוסים.
כמובן שיש פה עוד אלף ואחד משתנים אך החלטתי לבדוק את הבסיס כמה דלק הם מסוגלים להכיל וכמה הם עולים. (ההשוואה הקודמת של הגלובל הוק לf35 לא היתה טובה מספיק כיוון שלשניהם יעוד שונה ולכן הלכתי על ההשוואה הזאת)

ציטוט:
הטנק הוא חלל ממוגן שמסוגל להכיל 10 לוחמים. זה הדגש הטכנולוגי סביבו בנוי הכלי


לא לא ושוב לא, תפקידו של הטנק הוא להשמיד אויב (את האיך כמה ולמה בו נוציא מהדיון) ולא להזיז חיילים ממקום למקום בצורה ממוגנת זה תפקידו של הנגמ''ש. בדיוק כמו שתפקידו של הf35 הוא לא להטיס את הטייס ממקום למקום.
תפקידם של החיילים בטנק הוא לתפעל את מערכות הנשק ברגע שתוציא אותם אתה צריך להכניס רובוט או כל אמצעי מכני אחר. אם הוצאת את הטען אתה צריך להכניס רובוט שיטען פגזים אם הפגז הוא נפל אתה צריך מערכת שתדע לתפעל ולסלק את הנפל מהטנק וכן הלאה..
לפיכך ברגע שהוצאת את האנשים גודל הטנק אומנם יקטן אך הוא לא יהיה בגודל של זלדה (ושוב לשם פשטות הדיון אנחנו מדברים על שני כלים עם יכולות זהות)

ציטוט:
גם הפגיעה - הופכת להיות קשה בסדר גודל: במקום פגיעה במטרה ענקית של 5 מטר מכל כיוון, צריך לצלוף לחלל פנימי רגיש של חצי מטר. פגיעה בצריח להשבתתו זה פתאום קל בהרבה מהשבתת הכלי ע"י חדירת המיגון - משמע כלי עמיד בהרבה.


טיל קורנט שיפגע בכלי יגרום להשבתתו בדיוק כפי שהוא יגרום להשבתה של טנק מרכבה לחלל הפנימי אין כל משמעות כי ברגע שהוא יפגע במערכת קריטית הטנק יושבת (שלא לדבר אם הוא יפגע בתחמושת ואז הטנק בכלל ילך קאפוט). רק בישראל מודדים טנק לפי שרידות הצוות בשאר המדינות טנק נמדד גם ביכולת לספוג פגיעה ולהמשיך להיות שמיש גם אם הצוות נפגע (מכיוון שהצוות יכול להיות מוחלף בצוות אחר )

ציטוט:
ירידת המשקל - מובילה לירידת סדר-גודל בתקלות הנובעות ממנו.
לא נכנסתי לעניין הטכנולוגי,
אבל למעשה - אם במקום מנוע טנק כבד יש לך סדרת מנועים חשמליים עצמאיים (המספקים יתירות ועמידות-בתקלות) - יש לך תמיכה טובה בהרבה בצריח החשמלי וכל המערכות.


השורה הראשונה לא נכונה, זה כמו להגיד שמכונית נכנסת פחות למוסך ממשאית אין כאן שום קשר
לגבי המנוע זאת גם הנחה לא נכונה מכיוון שבעתיד הנראה לעין אין תחליף למנועי בעירה פנימית (לפחות ברק''מים) ולא ניתן לייצר טנק "טסלה". האופציה היחידה היא טנק היברידי אבל לזה אין שום קשר לדיון מכיוון שמנוע היברדי יוזיל גם את עלות הטנק המאויש וגם את עלות הטנק הלא מאויש.

ציטוט:
הטענה שלי - היא שהתחלפות הדגש התכנוני, מאפשר כלי קל בהרבה, זול בהרבה, עם הרבה יותר עמידות.
זה מייצר תמריץ לייצר אותו (לעומת פיל לבן שעולה כמו טנק - עמדת דרקונית ניידת, שמתופעלת מהטנק),
אבל הדגש עובר למערכות התקשורת, שלפי הצעתי הן הכי חסינות-שיבוש ושקטות שניתן להשיג (עם יתירות לשידור חונק התקשורת שאתה מקובע עליו).


אם תוריד לו את השיריון כמו שאתה רוצה הוא לא יהיה עמיד אם תשאיר את השריון הוא יהיה קל אולי בקצת , וזול בטוח לא .

לשלוט בכלי כזה עם חיבור של סיב אופטי זה בכלל רעיון מגוחך כל פגז מרגמה שיפול יחתוך אותו . הדבר הראשון שאויבנו יעשו יהיה להניח מטען שיתפוצץ בין שני הכלים ויחתוך את הכבל (וזאת רק דרך אחת מיני רבות לחתוך את הכבל) שלא לדבר על כל מיני עצמים שהוא יכול להסתבך בהם, בקיצור זה יותר נזק מתועלת . תקשורת בקו ראייה היא ישימה ובימים אלו מפותח רק''מ הנדסי בלתי מאויש שישלט כך. אך עדיין נדרשת כאן אלגוריתם של בינה מלאכותית למקרה ויהיה שיבושים וכל מיני תקלות. ורוחב פס גדול במיוחד בשביל להעביר שידור מכל כך הרבה מצלמות וסנסורים.(+ הצפנה, סייבר וכו..) כל הדברים האלה ישימים היום(אולי חוץ מAI) אך הם ממש לא זולים

נערך לאחרונה ע"י מוהנדס במיל בתאריך 09-08-2019 בשעה 07:27.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #127  
ישן 09-08-2019, 08:03
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.09.09
הודעות: 12,572
אתה מבין כמה זה מגוחך?
בתגובה להודעה מספר 126 שנכתבה על ידי מוהנדס במיל שמתחילה ב "מכיוון שלא לי ולא לך אין את..."

השוות מל"ט תצפית למטוס קרב, התעלמת מכך שהעלות של המל"ט בשנים הראשונות הייתה נמוכה וזינקה בעקבות שדרוג הסנסורים והמכ"ם,
ועכשיו - "אין לי תוכניות"?
הפרטים האלו - הם היחידים שרלוונטים.

אתה מתעקש להתייחס דווקא להשוואות לא רלוונטיות:
השוואת מל"ט תצפית למטוס קרב,
השוואת משקלם של מתדלקים (שבעצם ממה הוא נובע, אם לא מכמות הדלק? עצם תפקידו).
אז תקבל תוצאות לא רלוונטיות.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי מוהנדס במיל
לא לא ושוב לא, תפקידו של הטנק הוא להשמיד אויב

אתה מתעלם מכל תכנון הטנק הקלאסי (מיגון, ניידות, כח-אש), ומתייחס רק ל"להשמיד אוייב".
אז התיאור הפשטני שלך הופך תותחים, מטוסים, ומרגמות לסוג של טנקים. כולם מיועד "להשמיד אוייב"

זה מסביר למה אתה מתעקש להשאיר את החלל הענקי, המרכיב העיקרי של תכנון הטנק - שהוביל גם למרכיבי העלות העיקריים, אפילו אם הוא ריק.
כי המראה של הטנק הוא הדבר היחיד שמייחד אותו משאר "משמידי האוייב". אחרת אתה מבין שזה לא טנק.

ולא - לא צריך רובוט שיסתובב לו הלוך ושוב בטובה של הטנק. הצריח החיצוני (דרקונית למשל) - הוא בעצמו הרובוט.


ציטוט:
במקור נכתב על ידי מוהנדס במיל
אם תוריד לו את השיריון כמו שאתה רוצה הוא לא יהיה עמיד אם תשאיר את השריון הוא יהיה קל אולי בקצת , וזול בטוח לא .
אתה לא מבין שמשקל הטנק נובע כמעט רק מהשריון?
מה לדעתך שוקל כ"כ הרבה? השריונרים?


גם בתקשורת - הפגנת את אותו עיוורון.
לחזור לשדר לכל העולם בתדרים שקל לשבש - זה טריוויאלי.
השגת יתירות באמצעים חליפיים (סיב אופטי, נל"נ), גדול עליך.
אתה רוצה את אותו טנק מיושן, בגודל של טנק מיושן, עם תקשורת של טנק מיושן,
אבל עם R2D2 מתרוצץ בפנים.
כי זה הכי מגניב,
וזה המרכיב היחד שרלוונטי מבחינתך.

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 09-08-2019 בשעה 08:07.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #128  
ישן 09-08-2019, 08:24
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 12.05.05
הודעות: 2,794
בתגובה להודעה מספר 127 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "אתה מבין כמה זה מגוחך?"

האם אתה ברצינות מציע כלי לחימה מתמרן קרקעי שמחובר בחוט לכלי אחר?
כאשר החוט הזה הוא התקשורת אל ומהכלי?
ולזה אתה קורא יתירות?
זה מהמילה יתר? כמו יתרים של אוהל?

כלי לחימה לא מאויש צריך להכיל מערכות שיאפשרו לו לנוע בתוך סביבה מלאת מכשולים. עצמאי או נשלט מרחוק.
הוא צריך מערכות מיגון נגד רסיסים ופגיעות ישירות עד רמה מסוימת.
הוא צריך מערכות לאיתור ורכישת מטרות אויב.
צריך מערכות ירי על מטרות האויב ובטן תחמושת.
צריך מערכות תקשורת אל כוחותינו כדי שיהיה נשלט לפחות ברמה מסוימת.
צריך אחסון אנרגיה ומקור כוח.

בינתיים בכל העולם מחכים בסקרנות לראות איזה פיתוח יבשיל לכלי שיודע לעשות את הדברים האלו.
נראה שבעתיד הנראה לעין כלי כזה יהיה בגודל של לפחות שני שליש מטנק מערכה של ימינו (מרכבה, אברהמס, ליאופרד).
_____________________________________
אם אתה מחזיק ביד ענף זית דק, כדאי מאוד שביד השנייה תהיה לך חרב חדה וגדולה.
(הפרשנות שלי לרעיון שמאחורי סיכת המ"מ)

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #129  
ישן 09-08-2019, 08:48
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.09.09
הודעות: 12,572
בהחלט יתירות.
בתגובה להודעה מספר 128 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "האם אתה ברצינות מציע כלי..."

נכון שחוט יכול להינתק - ואז חוזרים לברירת המחדל (לשדר לכל העולם, תוך הסתכנות בשיבושים)
זו בדיוק המשמעות של יתירות: 99% מהזמן להשתמש בחוט.
ומעבר לנל"ן או רדיו - אם מרגמה ניתקה את החוט.

החלופה היא כמובן שמרנות - להמשיך להעמיס עוד ועוד צרכנים,
עם כמויות מידע שרק מתנפחות,
על תדרי תקשורת שכבר חנוקים, והאוייב בנוסף מתכנן לשבש (מה שבוודאות יקטין את רוחב הפס הזמין).
איך זה יכול השתבש?
ואז לא להבין למה פתאום כל הטנקים שלך איבדו תקשורת,
או למה הספינה הענקית התנגשה בחוף כמו הנורווגים.


ציטוט:
במקור נכתב על ידי רגב06
בינתיים בכל העולם מחכים בסקרנות לראות איזה פיתוח יבשיל לכלי שיודע לעשות את הדברים האלו.
נראה שבעתיד הנראה לעין כלי כזה יהיה בגודל של לפחות שני שליש מטנק מערכה של ימינו (מרכבה, אברהמס, ליאופרד).
לא קונה את זה.
כלי בגודל של לפחות שני שליש מטנק מערכה של ימינו - מתוכנן ככלי מאוייש לחלוטין,.
עם "אופציה" לשליטה מרוחקת "בתנאי מעבדה"


רוצה פיל לבן שיעשה פחות ויעלה יותר?
סבבה.
לא רוצה?
תכנן את הכלי מההתחלה - ככלי ייעודי ואפקטיבי יותר.

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 09-08-2019 בשעה 08:51.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #130  
ישן 09-08-2019, 16:57
  מוהנדס במיל מוהנדס במיל אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 27.06.19
הודעות: 724
בתגובה להודעה מספר 127 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "אתה מבין כמה זה מגוחך?"

אתה ממשיך להיתפס להשוואה לא טובה שלי ומתעלם מההשוואה השנייה שהיא טובה בהרבה.
זה שמלט''ים פעם היו זולים והיום הם יקרים זה לא משנה כי מה שמשנה זה להשוות שני כלים עם יעוד ויכולות דומות .
ציטוט:
אתה מתעקש להתייחס דווקא להשוואות לא רלוונטיות:
השוואת מל"ט תצפית למטוס קרב,
השוואת משקלם של מתדלקים (שבעצם ממה הוא נובע, אם לא מכמות הדלק? עצם תפקידו).
אז תקבל תוצאות לא רלוונטיות


לאותו מל''ט תצפית יש גם יכולות תקיפה אבל נעזוב את זה בצד.
השוואתי את כמות הדלק שהמתדלקים יכולים לקחת לא את משקלם הכולל
זאת השוואה סופר רלוונטית. כי מה זה מטוס מתדלק אם לא תחנת דלק מעופפת

ציטוט:
אתה מתעלם מכל תכנון הטנק הקלאסי (מיגון, ניידות, כח-אש), ומתייחס רק ל"להשמיד אוייב".
אז התיאור הפשטני שלך הופך תותחים, מטוסים, ומרגמות לסוג של טנקים. כולם מיועד "להשמיד אוייב"


אתה מציג שתפקידו של הטנק הוא קופסת פח על גלגלים שכל מטרתה היא להגן על הצוות. לא התעלמתי משאר המרכיבים אבל הייעוד המרכזי של הטנק הוא השמדת אויב . כמובן שגם שאר הכלים שהצגת משמידים אויב אבל זה לא הופך אותם לטנקים. אתה ממשיך להיתפס על דברים קטנים ולא משמעותיים רק בשביל לסתור אותי בכל דרך אפשרית ולהתעלם מהעיקר

ציטוט:
זה מסביר למה אתה מתעקש להשאיר את החלל הענקי, המרכיב העיקרי של תכנון הטנק - שהוביל גם למרכיבי העלות העיקריים, אפילו אם הוא ריק.
כי המראה של הטנק הוא הדבר היחיד שמייחד אותו משאר "משמידי האוייב". אחרת אתה מבין שזה לא טנק
ולא - לא צריך רובוט שיסתובב לו הלוך ושוב בטובה של הטנק. הצריח החיצוני (דרקונית למשל) - הוא בעצמו הרובוט.

לא זה ממש לא מה שאמרתי, אמרתי שהחלל הזה (שאתה אוהב להציג אותו כדירת 4 חדרים עם מרפסת) ימולא במערכות שתפקידם להחליף את הצוות כמובן שהוא יקטן ואיתו יקטן הכלי אך לא בסדרי גודל שאתה מדבר עליהם. ואני ממש לא חושב שיסתובב רובוט R2d2 בטנק מה שאמרתי זה שאם אתה מחליף תטען אתה צריך להכניס מערכת טעינה שתחליף אותו המערכת הזאת צריכה גם להבדיל בין לטעון את התותח בפגז כלנית לבין פגז חץ ולכן זה לא יהיה המערכת הטעינה אוטומטית הקלאסית אלא יהיה איזשהו מערכת רובוטית
אותה מערכת צריכה גם להתמודד עם תקלות מכיוון שאנחנו לא חיים בעולם אידאלי בתנאי מעבדה. וצריך גם גיבויים למערכת וכך אט אט קיבלת מערכת גדולה שתופסת יותר ויותר מקום בטנק .

לגבי הדרקונית - חוסר הבנה מוחלט, חצי מהמערכת נמצאת בתוך הכלי ועדיין היא לא אוטמטית לחלוטין
לא כל המעצורים ניתן לתפעל באמצעות המערכת והחלפת שרשיר מתבצעת ידנית . ברגע שתירצה להרכיב דרקונית על רק''מ בלתי מאויש תיצטרך לתת מענה לדברים האלה ושוב עוד ועוד מערכות שתופסות מקום בכלי
(שים לב איך החלל שלנו מתחיל להתמלות)

ציטוט:
אתה לא מבין שמשקל הטנק נובע כמעט רק מהשריון?
מה לדעתך שוקל כ"כ הרבה? השריונרים?


תיקרא שוב את המשפט שאמרתי ותבין . על כל המערכות שצריכות להחליף את הצוות תיצטרך לשים מיגון גם אם החלל בסופו של דבר יהיה קטן בהרבה עדיין אותן מערכות ישקלו הרבה מאוד
(ושריונר פזמניק אחרי כמה קוים שוקל הרבה חביבי)

ציטוט:
גם בתקשורת - הפגנת את אותו עיוורון.
לחזור לשדר לכל העולם בתדרים שקל לשבש - זה טריוויאלי.
השגת יתירות באמצעים חליפיים (סיב אופטי, נל"נ), גדול עליך.
אתה רוצה את אותו טנק מיושן, בגודל של טנק מיושן, עם תקשורת של טנק מיושן,
אבל עם R2D2 מתרוצץ בפנים.
כי זה הכי מגניב,
וזה המרכיב היחד שרלוונטי מבחינתך


מה שאתה אומר בכל הפתרון המהולל הזה של הנל''ן הוא שבו נעשה כלי שבדרך אל הקרב ינוהג עם סיב אופטי והכל יהיה יופי טופי ושהוא יגיע אל הקרב סביר להניח שהוא יקרע ואז יהיה לנו מערכת גיבוי על רדיו.
אבל אותה מערכת גיבוי תיצטרך לעמוד בדיוק בכל הדרישות של המערכת הראשית (תקשורת פס רחב, הצפנה, סייבר) אז מה בדיוק הרווחנו פה חוץ מטנק שמוציא טנק אחר לטיול עם רצועה?
הרי הדבר האחרון שאנחנו רוצים זה חבורת חיזבלטורים שישתלטו בסייבר על הטנק הרובוטי בזמן לחימה ויתחילו לטבוח בחיילנו . אז צריך הצפנה בשביל למנוע את זה וסייבר בשביל להגן.. ואנחנו לא רוצים שיכולת השליטה שלנו על הכלי תיפגע אז עדיין צריך רוחב פס גדול. אז איפה בעצם הרווח כאן?
וושלא לדבר על זה שאתה מתייחס לשדה הקרב כאיזור נקי מעצמים שיכולים להפריע לסיב האופטי שלך

ונקודה אחרונה- תוציא מהלקסיקון את מגניב ויפה. את אף אחד זה לא מעניין חוץ מילדים בני 10 בסיור בלטרון
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #132  
ישן 05-08-2019, 11:29
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 12.05.05
הודעות: 2,794
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "רק"מ ישראלי עתידי"

די, זה פשוט מעליב.
מי שיש לו את הסבלנות לקרוא גם למטה מהכותרת והפסקה הראשונה, ימצא בקלות את הפסקה הזו:

"בשנים הקרובות מפתחי הרכב יוסיפו את אלמנט השרידות - מערכות הגנה פסיביות ואקטיביות, דוגמת מעיל רוח, שיירטו איומים שונים על הכרמל, כמטעני צד וטילי נ"ט. פלטפורמת כרמל הולבשה לצורך ההדגמות והפיתוח על נגמ"שי M113 המוכרים והוותיקים של צה"ל, אך טרם הוחלט אם כרמל יהיה על רכב זחלי כגון נגמ"ש הנמ"ר של גולני וגבעתי או על רכב גלגלי, דוגמת האיתן החדש שכבר נכנס לחטיבת הנח"ל."

וזה אמור להרגיע את כל בלוטות ה"געוואלד", "הצילו" וגם "מה זה?! זה נראה כמו פרויקט אירני לייצור מטוס קרב על בסיס מטוס F-5 אמריקאי משנות השבעים המוקדמות!" שנלחצו כאן לכל מיני אזרחים מודאגים.

אה, ויש גם את זה בידיעה- "כרמל יהיה בעל יכולות הסוואה מיוחדות ומסווגות, שיקשו מאוד על האויב לראות אותו - גם עם שימוש במשקפת ובאמצעי ראיית לילה, במכ"מים ובאמצעי לוחמה אלקטרונית."

מה שאולי יכול להסביר את התוספות במעטה הנגמ"ש.

בסך הכל ידיעה שעושה רושם של העברת מידע מגוון ומקיף.

חיים! תדליק את האורות בבקשה! נגמר הסרט!
_____________________________________
אם אתה מחזיק ביד ענף זית דק, כדאי מאוד שביד השנייה תהיה לך חרב חדה וגדולה.
(הפרשנות שלי לרעיון שמאחורי סיכת המ"מ)

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #137  
ישן 09-08-2019, 14:12
צלמית המשתמש של ArmouredDov_D9
  ArmouredDov_D9 ArmouredDov_D9 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 19.10.03
הודעות: 10,798
בתגובה להודעה מספר 135 שנכתבה על ידי האזרח שמתחילה ב "שאלה של חברנו הפולני...למבינים..."

הניסוי כרגע הוא בטכנולוגיות השליטה והבקרה, ובהיתוך המידע שהסנסורים קולטים לתא המפעילים, כך שתתאפשר נהיגה ותפעול מבצעי ללא הוצאת הראש החוצה. הניסוי גם בודק את שילוב קסדת Iron Vision של אלביט שמאפשרת תצוגה של הסביבה כאשר המפעיל/נהג לא מוציא את הראש החוצה (מה שמכונה "שריון שקוף").
מאחר שכרגע רק תחום זה נבדק, הוחלט לדחות את פיתוח הטכנולוגיות המכניות הכבדות: תובה משוריינת, מנוע היברידי וחימוש, והמכרז דרש מדגים טכנולוגיות על פלטפורמה אחידה של נגמ"ש זחלי M-113. בפועל, כאשר הכרמל יהיה מבצעי הוא יקבל תובה חדשה וממוגנת הרבה יותר מהנגמ"ש הישן.
_____________________________________
ArmouredDov_D9
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ארץ ישראל לעם ישראל - הציונות תנצח!
דף ה-D9 של MathKnight

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #141  
ישן 11-08-2019, 03:22
  מוהנדס במיל מוהנדס במיל אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 27.06.19
הודעות: 724
תכנית רק"ם העתיד של צה"ל – מבחן המציאות
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "רק"מ ישראלי עתידי"

https://www.israeldefense.co.il/he/node/39643

ציטוט:
במסגרת תוכנית "כרמל" נערכה תצוגת תכלית בה הודגמו פלטפורמות לרכב הקרב העתידי, אותן פיתחו שלוש התעשיות הביטחוניות. אחרי התצוגה, נשאלת השאלה כיצד משרד הביטחון מתכוון להפוך את התוכנית לכלי מציאותי? דעה

...

עוד נושא שאינו שקוף מצד משרד הביטחון ושלוש התעשיות (רפאל, תעשייה אווירית ואלביט) הוא עלות הפיתוח של מערכות "הכרמל". חלק מהמערכות פותחו בעבר על ידי החברות ונעשה בהן שימוש חוזר בכרמל. השאלה כאן מוכוונת להשקעה ישירה בכרמל . שלוש התעשיות, והמשרד, לא הסכימו לשתף סכומי מו"פ ייעודיים לפרויקט. יש לשער כי מדובר בעשרות מיליוני שקלים במצטבר לכל הפחות. חלקם מכספי מיסים וחלקם מהון עצמי של החברות (ששתיים מהן בבעלות הממשלה).
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #142  
ישן 13-08-2019, 08:15
  tby tby אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 30.05.14
הודעות: 1,185
ניצנים ראשונים למשאיות חשמליות
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "רק"מ ישראלי עתידי"

דיימלר מוציאה אב - טיפוס למשאית כבדה (~40 טון) בעלת טווח נסיעה חשמלי של כ- 400 ק"מ


מדובר במנוע של כ- 750 כ"ס (=איתן).


רק כאשר תעשיית הרכב האזרחית תהפוך ההנעה החשמלית למשאיות למוצר בוגר, גנרי, בעל תפוצת שוק רחבה ומגוון ספקים תוכל התעשיה הביטחונית לאמץ טכנולוגיה היברידית לרק"מ.


בינתיים נראה כי אנו בדרך "למהפכת סוללות" כאשר סוללות מצב מוצק יחליפו את דור הסוללות הקיים תוך שיפור ניכר בדחיסות האנרגיה והקטנת המחיר ל KW. במקביל מפותחים מנועים חשמליים המותאמים במיוחד לצורך הספציפי של הנעת גלגל במכונית כך ששילוב הטכנולוגיות החדשות הללו בטווח של 5-7 שנים יעמיד את כל נושא ההנעה החשמלית במקום אחר לגמרי מבחינת יעילות, טווחי נסיעה ומחירים.


https://electrek.co/2019/08/12/daim...cks-deliveries/
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #147  
ישן 26-09-2019, 09:14
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.09.09
הודעות: 12,572
אתה מפספס - מנוע העזר של הטנקים היה מנוע רכב רגיל
בתגובה להודעה מספר 146 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "זה לא מנוע עזר אלא מנוע עיקרי שטוען סוללה שמניעה הרכב"

הוא חסך לטנקים את הצורך להפעיל את המנוע העיקרי, הבזבזני בדלק, והיקר לתחזוקה,
שיכלו להפעילו - רק כשהטנק רצה לנסוע,
לרוב הפעילו רק את מנוע העזר - שתפקד בעצם כגנרטור לייצור חשמל. בפועל זה היה מנוע רכב בייצור מסחרי.
הטכנולוגיה הכי זמינה ואמינה.

אם יש לך בטריה - אתה כבר לא צריך את מנוע הטנק הייעודי שמייצרים בכמויות קטנות.
אתה צריך מנוע עזר - גנרטור לייצור חשמל.
וגם אותו - אתה יכול להשבית בבט"ש, ולהפעיל רק כשמתרחקים מעמדת הטענה ליותר מדי זמן.

אני בכלל לא בטוח שהמנגנון יהיה כפי שתיארת.
לדעתי,
בזמן נסיעה הטנק גם ישתמש בכל החשמל מהמנוע - וגם ירוקן את הבטריה.

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 26-09-2019 בשעה 09:19.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #148  
ישן 26-09-2019, 11:16
  tby tby אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 30.05.14
הודעות: 1,185
בתגובה להודעה מספר 147 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "אתה מפספס - מנוע העזר של הטנקים היה מנוע רכב רגיל"

לא אתווכח על סמנטיקה.
מנוע עזר הוא מנוע משני למנוע עיקרי .
מנוע יחיד המשמש כגנרטור לרכב המנוע חשמלית נקרא בעולם הרכב "מאריך טווח" . רוצה לקרוא לו מנוע עזר - בבקשה.


לגבי כיצד ישולב המנוע עם הסוללה , אני מניח שזה תלוי בגודל היחסי של שניהם- ככל שהסוללה גדולה יותר והמנוע גדול יותר כך ניתן ליסוע על סוללות בלבד יותר .
כיצד יהיה הישום ברק"מ? שאלה טובה. טנק רוב הזמן עומד במקום , וגם כשנוסע, כמה ק"מ ביום ינוע? כמה יסע ללא הפסקה ? מה אורך ההפסקה? .


אם אני המתכנן לרק"מ , הייתי רוצה להקטין את המנוע ככל האפשר ולרדת משמעותי מיחס של 1:2 בין מנוע רגיל למאריך טווח כמו בטרנזיט , אני מניח שמכיוון שהטרנזיט עשוי ליסוע הרבה ברצף היחס הוא גדול כי הסוללה יחסית קטנה אך בטנק אם מורידים היחס ל- 1:4-5 במקום מנוע 1500 סופר יקר אפשר להשתמש במנוע של F-150 ממנו מוצרים מליונים . החסכון עצום.ולגבי הפעלה המנוע - אחד היתרונות הגדולים של סוללה זו האפשרות להקטנה דרמטית של החתימה התרמית.יש יתרון גדול באפשרות שהטנק יסע 20-30 ק"מ על סוללות בלבד.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #149  
ישן 26-09-2019, 11:45
צלמית המשתמש של DZZ
  DZZ DZZ אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 02.06.07
הודעות: 5,745
החישוב שלך הגיוני, אך לא לוקח בחשבון את הכל
בתגובה להודעה מספר 148 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "לא אתווכח על סמנטיקה. מנוע..."

כוונתי היא לפן המבצעי של כלי כזה.
בעוד שרכב בעל מנוע דיזל או בנזין מסוגל לבצע פעילות רצופה כל עוד מיכל הדלק מכיל דלק, והתדלוק לוקח דקות אחדות, הרי שרכב היברידי, גם אם מצוייד בסוללה רבת קיבולת, ירוקן את הסוללה מהר יותר מאשר המנוע שטוען אותה יכול לטעון אותה. כוונתי שבמתאר של פעילות מאומצת, יכול להיווצר מצב שהסוללה ריקה, ולמנוע הטוען נדרש זמן רב לטעון אותה. זה הופך את הכלי לברווז מת . בכלי רכב היברידיים - מנוע הבנזין מסוגל להניע את הרכב בעצמו גם אם הסוללה ריקה, אם כי לא בביצועי שיא. בטנק - נושא הזמינות של הכוח ונושא היתירות חשובים מאד. למערכת היברידית יתרונות רבים, ואני בהחלט רואה לה עתיד בכלי רכב כבדים, בעיקר תובלתיים. ברק"ם - גם, אם כי לא בהכרח באותה מתכונת המוכרת כיום בתחבורה הפרטית.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #150  
ישן 26-09-2019, 12:30
  tby tby אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 30.05.14
הודעות: 1,185
אני חולק עליך
בתגובה להודעה מספר 149 שנכתבה על ידי DZZ שמתחילה ב "החישוב שלך הגיוני, אך לא לוקח בחשבון את הכל"

מערכת היברידית היא מערכת לא יעילה - אתה משלם כפול - גם ממערכת הינע רגילה וגם לחשמלית כאשר המנוע זקוק לממסרות (הילוכים) , עובד לא בהספק אופטימלי ויש הפסדים מכניים. בעולם הרכב זה פתרון זמני במעבר לרכב חשמלי.


גנרטור מאריך טווח הוא פשוט גנרטור - עובד באופן אופטימל (צריכת דלק / הספק טעינה) לטעינה. אני מניח שברק"מ תהיה אפשרות ל"טורבו" - נגנרטור יעבוד בשיא העוצמה אך לא באופן אופטימלי .


אתה צודק שיש סיכון שהסוללה תתרוקן וכאן האתגר התכנוני / תפעולי - כיצד לתכנן את הכלי כך שהסיכוי שזה יקרה יהיה נמוך וכיצד לתכנן את הפעילות על מנת לא להגיע לקצה .

גם אם יקרה , זו לא תהיה הפתעה למפעילים והם יוכלו לבצע פעולות מונעות כמו להאט או לעצור למספר דקות . בסופו של דבר זה שקול ללהיתקע בלי דלק - צריך לתכנן את הפעילות .
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #151  
ישן 26-09-2019, 13:14
צלמית המשתמש של DZZ
  DZZ DZZ אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 02.06.07
הודעות: 5,745
בתגובה להודעה מספר 150 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "אני חולק עליך"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי tby
מערכת היברידית היא מערכת לא יעילה - אתה משלם כפול - גם ממערכת הינע רגילה וגם לחשמלית כאשר המנוע זקוק לממסרות (הילוכים) , עובד לא בהספק אופטימלי ויש הפסדים מכניים. בעולם הרכב זה פתרון זמני במעבר לרכב חשמלי.


גנרטור מאריך טווח הוא פשוט גנרטור - עובד באופן אופטימל (צריכת דלק / הספק טעינה) לטעינה. אני מניח שברק"מ תהיה אפשרות ל"טורבו" - נגנרטור יעבוד בשיא העוצמה אך לא באופן אופטימלי .

יש לי רושם שאנחנו לא מדברים על אותו הדבר.
כאשר אני מדבר על מערכת הינע היברידית, מדובר בהינע סופי חשמלי, הניזון מסוללה המשמשת כבופר בינה לבין הגנרטור המונע ע"י מנוע שריפה פנימית. זה מאפשר לגנרטור לפעול ברציפות בסל"ד אופטימאלי. הסוללה סופגת את השינויים בצריכה האנרגטית. המנוע יכול להיות חלש יחסית, אך פעולתו הרציפה והחסכונית, גם כשהרכב עומד, תורמים ליעילות בצריכת דלק. יתרון אחר ברכב כזה הוא הבלימה הרגנרטיבית: בעת בלימה הופך ההינע הסופי לגנרטור הטוען חשמל חזרה לסוללה. בעת הצורך לביצועים מקסימליים, ניזון ההינע הסופי מן הסוללה וגם מן הגנרטור במישרין.אתה צודק שיש סיכון שהסוללה תתרוקן וכאן האתגר התכנוני / תפעולי - כיצד לתכנן את הכלי כך שהסיכוי שזה יקרה יהיה נמוך וכיצד לתכנן את הפעילות על מנת לא להגיע לקצה .

גם אם יקרה , זו לא תהיה הפתעה למפעילים והם יוכלו לבצע פעולות מונעות כמו להאט או לעצור למספר דקות . בסופו של דבר זה שקול ללהיתקע בלי דלק - צריך לתכנן את הפעילות .


בטכנולוגיה הקיימת ובטווח הנראה לעין - אלה לא יהיו "כמה דקות"....

בשורה התחתונה - אני לא חושב שאנחנו באמת חלוקים בדיעותינו עד כדי כך.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #155  
ישן 28-09-2019, 08:20
  tby tby אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 30.05.14
הודעות: 1,185
בתגובה להודעה מספר 154 שנכתבה על ידי lazn שמתחילה ב "להבדיל מאוטובוס או מטרזניט עם..."

מה שאתה מעניין, אך תשקול את הנתון הבא כחישוב "על מפית" , לפי מיטב הבנתי (העשויה להיות פשוט לא נכונה....):

ברכב חשמלי מנוע חשמלי מנצל את האנרגיה בסוללות פי 3 יותר טוב מאשר מנוע רגיל מנצל האנרגיה בבנזין (אלו נתוני משרד האנרגיה האמריקאי)

מנוע שמפיק 1 כ"ס שקול להפקת 0.75 קוו"ש כלומר בהחלפת מנוע שריפה פנימית בסוללה ברכב נדרשת סוללה של 0.25KW לכל 1 כח סוס. [ 1/3 מ 0.75]

קח טנק "לדוגמה" עם מנוע של 1000 כ"ס הפועל ב- 100% הספק בשעה , סוללה של 250KW תספק את אותה אנרגיית הנעה למנועים חשמליים.

נניח אנו מתקינים סוללה ענקית של 750KW שיכולה להחליף המנוע הפועל ב- 100% ל- 3 שעות - איזה מנוע נצטרך על מנת לטעון את אותה סוללה כך שלא "תיגמר" בתסריט של פעילות מאומצת של הטנק?


הרי טנק לא באמת מפעיל המנוע שלו בהספק המקסימלי במשך 3 שעות רצופות , רחוק מכך , אך המנוע "מאריך הטווח" פועל בהספק המתוכנן לטעינה - האם באמת צריך יותר מתוספת נטו של 45 דקות של פעילות ב- 100% על כל 3 שעות פעילות ברוטו? לי בוודאי אין תשובה מוסמכת....
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #156  
ישן 28-09-2019, 15:25
  lazn lazn אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 16.11.06
הודעות: 523
בתגובה להודעה מספר 155 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "מה שאתה מעניין, אך תשקול את..."

מגניב כל המידע הזה .
אבל אתה באמת רוצה להכנס לחישובים רציניים למה אתה טועה למרות המידע של המשרד האמריקאי ?
כשאגיע למחשב אני אפסרם פנ תמונה שתסביר לך בידיוק למה אתה טועה .


רק שאלה לפני שכל זה קורה ... כמה אנרגיה דרושה להאיץ טנק ששוקל 65 טון מ0-ל1 קמש ?

קח בחשבון שלטנק יש מקדם גרר של בניין במונחים של ענף הרכב .
מרכז מאסה שונה לחלוטין מרכב !.
שלא נדבר על כך שהוא מונע בשרשרת ולא בצמיגים ולכן מקדם החיכוך בין השרשרת לכביש ובין צמיג לכביש ( במקרה של הטרנזיט לא יותר מ 0.7) הוא שונה לחלוטין .
מה גם שלא לקחנו בחשבון מה קורה בזמן שיפוע .
ולכן כל החישוב נעשה טיפה שונה מרכב .

נערך לאחרונה ע"י lazn בתאריך 28-09-2019 בשעה 15:37.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #157  
ישן 04-08-2020, 11:03
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 12.05.05
הודעות: 2,794
בתגובה להודעה מספר 155 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "מה שאתה מעניין, אך תשקול את..."

העניין בטנק בצבא ההגנה לישראל הוא שרוב תנועתו הקרבית תהיה יציאה מעמידה לנסיעה קצרה יחסית- מאות בודדות של מטרים עד שניים-שלושה ק"מ.
מדוע? בשטח סגור (חורש או עירוני) אתה לא נוסע כמו אוטובוס בין תחנות. זה לא קורה ככה בלחימה.

בשטח פתוח- ישנה אפשרות לנסיעת תמרון ארוכה בת קילומטרים אחדים אולם התנועה הקרבית משמעותה עצירה והמתנות וחיפויים ותיאומים עם מסגרות משנה. רק בסיני או אולי בחלק מדרום הרמה יש לצפות לנסיעות ארוכות ואיגופים דוגמת קדש, ששת הימים או יום כיפור.

בשטח הררי נעים מרחקים קצרים בכל פעם, שוב מסיבות של חיפויים ופתיחת שטח והמתנה למסגרות (תנועה מבצעית, ולא "צורת קרב נסיעה" הידוע לשמצה).

ובכל שטח ובכל מקרה- עבודת קו עמדות, שיפורים ותנועות מקומיות למול ירי אויב או לשם יצירת קו ירי למטרות.

עכשיו לעניין זמן ההמתנה בין פרץ נסיעה אחד לשני- אין לדעת. אפשר על יסוד חקר ביצועים לומר שעל פי רוב יש לצפות שיהיה X זמן בין כניסה לעמדה ולתנועה הלאה ממנה, מסיבה כלשהי. אבל במלחמה שבה כולם משתדלים מאוד להמציא בעיות חדשות לצד שכנגד, לך תדע אם מדובר בככה זמן , או ככה וכהה?

האברהמס תוכנן כטנק לעמדות- יש לו APU ומנוע לתנועה- טורבינת הגז שלו דורשת תדלוק תדיר. צמאה מאוד. לא דומה למגחים שלנו שיכלו לפעול גם מעל עשר שעות בפעילות קרבית בלי לתדלק.

אתגר קשה לתכנון מערכת הנעה.
_____________________________________
אם אתה מחזיק ביד ענף זית דק, כדאי מאוד שביד השנייה תהיה לך חרב חדה וגדולה.
(הפרשנות שלי לרעיון שמאחורי סיכת המ"מ)

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #160  
ישן 24-08-2019, 20:23
  מוהנדס במיל מוהנדס במיל אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 27.06.19
הודעות: 724
הדור הבא: כוונות טנקים עם יכולות בינה מלאכותית
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "רק"מ ישראלי עתידי"

https://www.israeldefense.co.il/he/node/39845

ציטוט:
לפי מקורות של ישראל דיפנס, הכוונות נמצאות כבר בימים אלה בפיתוח, והן יכניסו לטנקים של חיל השריון יכולות אנליטיקה חשובות מבוססות בינה. המטרה: הדמיה חכמה במגוון תחומים

על פי מפקד מחלקת הטנקים מגדוד 82, סגן ע', באירוע ביום שבת הטנק הוקפץ לעמדת ירי בגבול וזיהה חוליה חמושה. היכולת לזהות אדם אוחז נשק הינה מהותית להפללה טרם השמדת מטרה, כאשר מנגנוני בינה מלאכותית עתידיים, יכולים לעזור למפקד להגיע לוודאות הפללה בצורה מהירה יותר. טרם ידוע מתי יכנס הדור הבא של כוונות הטנקים לצה"ל.


האם בעתיד יעלו את האלגוריתם למשפט על זיהוי שגוי של מחבל? (אני ציני)
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #162  
ישן 24-08-2019, 23:17
  מוהנדס במיל מוהנדס במיל אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 27.06.19
הודעות: 724
בתגובה להודעה מספר 161 שנכתבה על ידי Nargila Dwarf שמתחילה ב "בלי ציניות"

אתה צודק אבל בעיות מתחילות שיש אובר הסתמכות על המחשב, אני רואה את זה בהרבה תחומים שמה שהמחשב פולט הוא קדוש ולכן הוא חף מטעויות.
אז חייב להיות איזה איזון מסוים (ולא הכל אפשר להפיל על מהנדס התוכנה) איפה הקו עובר? אני לא יודע להגיד.
אני בא מעולם הרפואה(בעברי) והדבר הראשון שאותי לימדו זה שברפואה יש הרבה מכשירים שעוזרים לך לקבל החלטה.
אבל הסתמכות יתר עליהם היא מסוכנת ויכולה להוביל למוות של המטופל.
בגלל זה הכי חשוב זה להסתמך בעיקר על העיניים שלך, אם המכשיר אומר משהו שלא מסתדר לך עם איך שאתה רואה את המטופל אז המכשיר טועה ולא אתה. (למשל כמו עם מד רמת חמצן בדם(אוקסימטר) שמראה שהמטופל לא נמצא בקוצר נשימה אבל בפועל חיוור ומתנשם כמו אחרי ריצת מרתון)
לצערי הרב לא כולם הבינו את זה עד היום

נערך לאחרונה ע"י מוהנדס במיל בתאריך 24-08-2019 בשעה 23:20.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #165  
ישן 25-08-2019, 17:41
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.09.09
הודעות: 12,572
זה עניין של בשלות מערכות
בתגובה להודעה מספר 164 שנכתבה על ידי מוהנדס במיל שמתחילה ב "נכון... אבל תפריד, ורטיגו זה..."

ורטיגו הוא מצב מאוד מסוים - בו מודעים לכך שהסנסורים מדויקים הרבה יותר - ולכן מסתמכים עליו לחלוטין,
בכל הנוגע לזיהוי-תמונה המצב הפוך:
מחשב לא סובל מבעיות קשב, שהאדם נוטה לסבול מהם - אבל הוא סובל מאוד מבעיות זיהוי.
אלגוריתם הבינה-מלאכותית הבסיסי, יכול לזהות בניין כטנק או טנק כבניין.
והמשחק הוא בעיקר ב"רגישות" - או שהוא יזהה יותר מדי טנקים כבניינים, או יותר מדי בניינים בתור טנקים.

לכאורה,
כל עוד אין הצפה, עדיף שהוא יהיה יותר מדי רגיש - ויזהה קצת יותר מטרות שגויות,
וישאיר את הסינון האיכותי - לבן-אדם.
זה כולל אגב - גם מצבים בהם בן-אדם יסקור את הסביבה ויגלה הסוואה שהאלגוריתם התעלם ממנה לחלוטין, וכך "ילמד" את האלגוריתם בזמן אמת.

בגלל זה אני מתעקש שהדגש צריך להיות על תקשורת חסינת-שיבוש - ולא על "אוטונומי"

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 25-08-2019 בשעה 17:47.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #167  
ישן 25-08-2019, 18:23
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.09.09
הודעות: 12,572
טכנית זה נכון - אבל לא רלוונטי
בתגובה להודעה מספר 166 שנכתבה על ידי מוהנדס במיל שמתחילה ב "אני מסכים עם מה שאתה אומר אבל..."

יש לך סנסורים וכח עיבוד,
יש למחשב סנסורים וכח עיבוד.
לפעמים זה יהיה יותר טוב - לפעמים זה.

ולא צריך לבחור.
צריך להבין - מתי זה יותר טוב - ומתי זה.
אי אפשר להטיס מטוס-קרב על בינה מלאכותית,
אבל להפעיל מטוס קרב מתקדם בלי מחשב - טייס כבר לא יכול.
לדעתי הדור הבא של הטנקים - ינצל את אותן היכולות (למרות שהמשימה החישובית קשה יותר).

לא לתפעול מרוחק, אבל כן כדי לשדרג את יכולות מפעיל הטנק.
תאר לך מצב בו מפקד הטנק נותן לבינה מלאכותית לזהות מטרות על מספר מצלמות - בטנק וברחפן מלווה,
מה שמשאיר לו בעיקר - את המלאכה הקשה של להבין מה בעצם קורה בנקודות בהם המחשב זיהה תנועה חשודה או איום פוטנציאלי.

בתור התחלה - זה יאפשר לכסות הרבה יותר שטח, ולשמור על קשב גבוה יותר זמן.
וזה בלי להתייחס לאפשרות של כיסוי מספר ספקטרומים ומטרות שאדם בכלל לא יראה ללא סיוע.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #168  
ישן 25-08-2019, 18:37
  מוהנדס במיל מוהנדס במיל אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 27.06.19
הודעות: 724
בתגובה להודעה מספר 167 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "טכנית זה נכון - אבל לא רלוונטי"

שוב אני מסכים עם הכל, אבל הבעיה העיקרית שבהרבה מקרים נוצרת מחשבה שמה שהמחשב אומר זה קדוש וצריך תמיד לפקפק בזה. אז אם המחשב בטנק זיהה מישהו שמחזיק נשק מסתובב במרחב תפקידו של הטנקיסט זה לבדוק את הנתונים ולקבל החלטה, אם הנתונים לא מסתדרים אז המחשב כנראה טועה.
זה אחת מהבעיות בדור שלנו שאנחנו מתעצלים להפעיל את המוח ונותנים למחשב להחליט עבורנו
(אם היה לי שקל על כל פעם שאני צדקתי והוויז טעה למשל היום הייתי יכול לקנות את וויז)
ואני מדגיש שהבעיה היא לא בסנסורים מולטי ספקטרליים אלא באדם שמחליט

נערך לאחרונה ע"י מוהנדס במיל בתאריך 25-08-2019 בשעה 18:42.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #169  
ישן 26-08-2019, 09:28
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור מחובר עכשיו  
 
חבר מתאריך: 11.09.06
הודעות: 9,883
בתגובה להודעה מספר 168 שנכתבה על ידי מוהנדס במיל שמתחילה ב "שוב אני מסכים עם הכל, אבל..."

נו, ומצד שני- לפני 15-20 שנה, כמה פניות פיספסתי בגלל שמפת הכבישים לא היתה מעודכנת או כי לא הצלחתי למצוא את עמוד 52 (שממשיך את עמוד 37 לכיוון צפון..)!מי יודע כמה תאונות נמנעות כי אנשים מקשיבים לוייז ולא מעיינים במפות בזמן נהיגה.

כמהנדס, נוח לי לדבר לא על "מחשב עם בינה מלאכותית" אלא על "מערכת שמהנדסים ומומחים בתחום פיתחו". צוות עובד שנים כדי לפתח את המערכת הראשונה לרמה טובה, והיא תעבוד באותו אופן גם היחידה ה-10,000 שתותקן. ולאורך זמן.

האם מערכת כזו יכולה לטעות? כשמישהו טעה, או בתנאים שונים ממה שתוכנן ונבדק- בודאי!
האם היא יכולה להיות *עדיפה* על משתמש אנושי, שצריך לאתר, לאמן ולשמור על כשירותו? בודאי!


אני יכול לדמיין שני רכבי "כרמל" במרחק מאות מ׳, שמארבעת מפעיליהם רק אחד ער, והוא מאבטח את שניהם בסיוע מערכות עיבוד תמונה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #170  
ישן 26-08-2019, 14:24
  מוהנדס במיל מוהנדס במיל אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 27.06.19
הודעות: 724
בתגובה להודעה מספר 169 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "נו, ומצד שני- לפני 15-20 שנה,..."

ציטוט:
נו, ומצד שני- לפני 15-20 שנה, כמה פניות פיספסתי בגלל שמפת הכבישים לא היתה מעודכנת או כי לא הצלחתי למצוא את עמוד 52 (שממשיך את עמוד 37 לכיוון צפון..)!מי יודע כמה תאונות נמנעות כי אנשים מקשיבים לוייז ולא מעיינים במפות בזמן נהיגה.

שוב זה לא העניין אין ויכוח שווייז שינתה לחלוטין את האופן שבו אנו מנווטים תוך כדי נהיגה וחסכה אלפי שעות של התברברות בכבישים.
אבל עדיין זאת לא מערכת מושלמת ואסור להקשיב לה באופן עיוור.(שאני נוסע בעיר שאני מכיר והווייז אומר לי לקחת פניה שאני יודע שתאריך לי את הדרך אני יתעלם, אבל שאני נוסע במקום שאני לא מכיר אז אני יסתמך על הווייז)
המטרה של המערכות האלה זה להשלים את המשתמש ולשפר את ביצועיו ולא להחליף אותו. אנחנו עדיין רחוקים מזה שנות אור..

בעולם התעופה האזרחית למשל כבר הבינו את זה והטייסים מבינים שאובר שימוש בטייס האוטומטי מוביל לטייסים שלא יודעים לתפעל תקלות ברגע האמת ולכן טייסים היום מחוייבים לבצע מדי פעם המראה ונחיתה בלי טייס אוטומטי בשביל לשמור על כשירות

ואם כבר הזכרת מפות אז יש סיבה שבעידן הgps לוחמים עדיין לומדים ניווט בשיטה הישנה והטובה כפי שלוחמים התאמנו לפני 100 שנה

נערך לאחרונה ע"י מוהנדס במיל בתאריך 26-08-2019 בשעה 14:48.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #177  
ישן 26-08-2019, 17:20
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.09.09
הודעות: 12,572
זו שאלה שעוסקים בה - אבל בעיקר תאורטית
בתגובה להודעה מספר 176 שנכתבה על ידי Tachashon שמתחילה ב "שאלה מאד רלוונטית"

אף אחד לא רוצה להיות הראשון שיכניס אותה לזירה.
הסיבה פשוטה:
לצד היעילות האפשרית מתגובה סופר-מהירה, יהיו לך המון טעויות ופגיעות במטרות שגויות:
חפים מפשע,
בניינים עם אנטנה שזוהו בטעות כמטרות,
הסוואות מוצלחות שזוהו בטעות כמטרות.
התעלמות - מהסוואות של כלים אחרים עם הסוואה לא-מתוכננת.
בקיצור - ברדק.
מכיוון שמדובר במערכת באיכות מאוד נמוכה - קשה מאוד להאמין שיתנו לה אחריות ירי אוטונומי


מעיל-רוח היא מערכת-הגנה. אבל לא זו הסיבה שסומכים על האוטונומיה שלו.
אז למה?
יש לה רמת אמינות גבוהה.
חפץ שמעופף במהירות של מאות קמ"ש מכוון ישירות לעבר הטנק שלך - יהיה בעל מאפיינים מובחנים, ובוודאות עוין..
לא יהיה לך את הברדק שיש לך בירי מבצעי.

מסיפורי-סבתא על מה אמרו האמריקאים - ניתן להתעלם.
הם הרי בנו מערכות בעלות מאפיינים דומים (בגלל שהרוסים עשו זאת לפנינו ולפניהם).

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Tachashon
יש להניח שנהיה מהמובילים בפיתוח רק"ם אוטונומי שמאתר, מגלה, מזהה ויורה לבד. השאלה מתי זה יקרה - שאלה טובה. ממבט עמוק בסרט שאליו הפנתי קודם - אפשר להסיק שאנחנו ממש בכיוון.
מהסיבות שציינתי - בכלל לא.
אולי נהיה מהמובילים בפיתוח רק"מ שמסוגל לסגת אוטונומית.
אולי נהיה מובילים בפיתוח רק"מ שמסוגל לזהות ולחלק מטרות, ואפילו לירות תחת אישור.


אבל אפילו ההנחה שטנק מופעל-מרחוק/אוטונומי יראה כמו מה שראית בסרטון,
היא בעצם מופרכת לחלוטין.
מגוחכת.
טנק שמיועד לתפעול ע"י אדם - הוא כבד ויקר משמעותית מטנק בעל אותו חימוש ואותה עבירות - שהמתפעל לא יושב בו, ולכן המיגון שלו - יכול להתבצע ע"י יתירות במקום ע"י שריון עבה.

תחשוב למשל - שבמקום חלל בגודל מעל 10 מ"ר המוקדש ללוחמים אנושיים, המוקף בשריון בעובי מטר,
יהיו לך מספר רב של חללים בגודל של דצימטרים מעוקבים בודדים, בכל אחד מעבד ומצברים להפעלת הכלי - לגמרי לבדו, ומופרד משאר החללים בשריון - כך שפגיעה בו לא תפגע באחרים.
כדי להשמיד כלי כזה - אויב לא יוכל להסתפק בהשמדת חלל המרכזי בודד, או אפילו יחידת עיבוד או דלק בודדת- אלא תצטרך לנטרל את היתירות - לפרוץ כל חלל וחלל בכלי עד להשמדת היתירות.
משמע - כלי עמיד בסדרי-גודל,
אבל גם קל וזול בסדרי גודל.

אפילו אם כלי כזה יהיה נשלט-מרחוק ולא אוטונומי,
כי כזה יהיה משנה-משחק משמעותי.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #178  
ישן 26-08-2019, 17:42
  מוהנדס במיל מוהנדס במיל אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 27.06.19
הודעות: 724
בתגובה להודעה מספר 177 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "זו שאלה שעוסקים בה - אבל בעיקר תאורטית"

ציטוט:
מעיל-רוח היא מערכת-הגנה. אבל לא זו הסיבה שסומכים על האוטונומיה שלו.
אז למה?
יש לה רמת אמינות גבוהה.
חפץ שמעופף במהירות של מאות קמ"ש מכוון ישירות לעבר הטנק שלך - יהיה בעל מאפיינים מובחנים, ובוודאות עוין..
לא יהיה לך את הברדק שיש לך בירי מבצעי.


זו לא הסיבה, מעיל רוח היא אוטונומית לחלוטין בגלל שמרגע שהמערכת זיהתה שהאויב יורה את הנ''ט ועד לפגיעה הזמן נמדד במילי-שניות ולאף בן אדם אין יכולת להגיב בקבועי זמן האלה.
הנזק בהפעלת המערכת הוא שולי אלא אם כן יש לוחמים ליד הרק''מ ואז יש סכנה שיפגעו מהפיצוץ (למיטב הבנתי)
למרות שלהרבה אנשים יש מחשבה שקרב מתנהל בקבועי זמן מאוד נמוכים המציאות היא לרוב הפוכה ההחלטה האם לירות או לא (שמדברים על קרב במקום פתוח ולא בתוך חדרים) לוקחת כמה דקות וזה בטווח זמן התגובה של בן אדם (ואני יותר מדבר על ירי בכלים כבדים ופחות בנק''ל)

ציטוט:
תחשוב למשל - שבמקום חלל בגודל מעל 10 מ"ר המוקדש ללוחמים אנושיים, המוקף בשריון בעובי מטר,
יהיו לך מספר רב של חללים בגודל של דצימטרים מעוקבים בודדים, בכל אחד מעבד ומצברים להפעלת הכלי - לגמרי לבדו, ומופרד משאר החללים בשריון - כך שפגיעה בו לא תפגע באחרים.
כדי להשמיד כלי כזה - אויב לא יוכל להסתפק בהשמדת חלל המרכזי בודד, או אפילו יחידת עיבוד או דלק בודדת- אלא תצטרך לנטרל את היתירות - לפרוץ כל חלל וחלל בכלי עד להשמדת היתירות.
משמע - כלי עמיד בסדרי-גודל,
אבל גם קל וזול בסדרי גודל


ניהלנו כבר את הדיון הזה והסברתי לך שזה לא נכון טיל קורנט יחתוך את כל הרק''מ מקצה לקצה ויפגע בכל המערכות העיקריות אם הוא פגע נכון (ואם היום הוא מתוכנן להתפוצץ אחרי שהליינר חדר לתא אז בעתיד פשוט יפתחו רש''ק אחר.. )ואם לא... מספיק פגיעה במערכת אחת קריטית בשביל להשבית את הכלי גם אם תבזר את המערכות לא תצליח למנוע את זה. אין תחליף לשריון היקפי כבד סביב הרק''מ. (ולפי דיווחים אויבנו כבר מצאו שיטות לעקוף את מעיל רוח ע''י ירי של מטח נ''ט בו זמנית לעבר רק''מ אחד)

ועוד נק מערכות אלקטרוניות הם רגישות מטבעם ולכן גם אם הם לא נפגעו ישירות גל ההדף מהפיצוץ ישבית אותם(ואני מדבר על פיצוץ פנימי ולא חיצוני גל הדף בחלל סגור הוא חזק עשרות מונים מגל הדף בפיצוץ במקום פתוח, ראה ערך מטען זעזוע)

נערך לאחרונה ע"י מוהנדס במיל בתאריך 26-08-2019 בשעה 17:51.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #179  
ישן 27-08-2019, 00:18
  elaadhn elaadhn אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 13.07.10
הודעות: 259
בתגובה להודעה מספר 178 שנכתבה על ידי מוהנדס במיל שמתחילה ב "[QUOTE]מעיל-רוח היא..."

"למרות שלהרבה אנשים יש מחשבה שקרב מתנהל בקבועי זמן מאוד נמוכים המציאות היא לרוב הפוכה ההחלטה האם לירות או לא (שמדברים על קרב במקום פתוח ולא בתוך חדרים) לוקחת כמה דקות וזה בטווח זמן התגובה של בן אדם (ואני יותר מדבר על ירי בכלים כבדים ופחות בנק''ל)"

אממ...אתה בטוח בזה?
כי טנק אברמס אמריקאי למשל יכול לירות בממוצע כ17 פגזים ב45 שניות.
במלחמת המפרץ הראשונה היו קרבות שבו כוח קטן יחסית של אמריקאים חיסל כוח ענק של עשרות ומאות כלים של העירקיים בפחות משעה, כשרוב הכלים הכבדים הושמדו תוך דקות.
וזה היה ב1991...מה המצב היום ב2019 עם חיישנים, בקרת אש וטילים טובים בהרבה?

היום רק"מ צריך להיות מסוגל להגיב לאיומים קרובים ורחוקים מהר מאוד ודווקא בלוחמת הגרילה/טרור שברוב הגזרות - צריך להגיב לאיומים ומטרות כמעט מיד או שמאבדים אותן לחלוטין. זה כבר לא כיבוש פיתה סורית.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #180  
ישן 27-08-2019, 03:51
  מוהנדס במיל מוהנדס במיל אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 27.06.19
הודעות: 724
בתגובה להודעה מספר 179 שנכתבה על ידי elaadhn שמתחילה ב ""למרות שלהרבה אנשים יש מחשבה..."

ציטוט:
כי טנק אברמס אמריקאי למשל יכול לירות בממוצע כ17 פגזים ב45 שניות.


זה שהוא יכול זה לא אומר שזה קורה ברוב המקרים(והוא גם צריך לדעת על מה הוא יורה אחרת זה סתם בזבוז תחמושת).... שוב בגלל זה כתבתי ברוב המקרים ולא בכל המקרים (הבדל קטן אני יודע).
במציאות מרגע שזיהת מאיפה יורים עליך ועד שהתאפסת על איפה האויב באמת נמצא, מה הטווח וכו לוקח איזה כמה דקות (ולפעמים יותר)

ציטוט:
במלחמת המפרץ הראשונה היו קרבות שבו כוח קטן יחסית של אמריקאים חיסל כוח ענק של עשרות ומאות כלים של העירקיים בפחות משעה, כשרוב הכלים הכבדים הושמדו תוך דקות.


קודם כל אני לא יודע לאיזה קרב ספציפי אתה מתייחס אבל בהרבה מהקרבות העירקים פשוט ברחו.. שלא לדבר על זה שזה לא חוכמה לנצח דיוויזיה עירקית שיש לך טייסת שלמה של ח"א האמריקאי לצידך וחלק גדול מהטנקים (החלק שלא ברח) הושמד הרבה לפני שזכה בכלל להגיע לקרב. והשאר נכתשו ע"י המטוסים תוך כדי הקרב (הסרט ג'ארהד מתאר במדיוק את רמת הייאוש של החיילים האמריקאים שלא זכו להרוג את האויב כי ח"א כל הזמן הקדים אותם)

לפי מה שאני קורא מהפרסומים על סדנת הניצחון של כוכבי הרמטכל היום הגדיר יעד של סגירת מעגל על מטרה תוך דקה אאל"ט וגם זה יעד שאפתני מאוד.. שספק אם ימומש ברוב המקרים

נערך לאחרונה ע"י מוהנדס במיל בתאריך 27-08-2019 בשעה 03:54.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #181  
ישן 27-08-2019, 01:20
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.09.09
הודעות: 12,572
כל עניין המילי-שניות לא היה רלוונטי אם הטנק היה עשוי לחסל
בתגובה להודעה מספר 178 שנכתבה על ידי מוהנדס במיל שמתחילה ב "[QUOTE]מעיל-רוח היא..."

חיילים-ידידותיים ואזרחים סמוכים בגלל אלגוריתם שזיהה אותם כאיום:
עצם היכולת להשיג וודאות גבוהה - היא קריטית ליישום אוטונומי

ציטוט:
במקור נכתב על ידי מוהנדס במיל
ניהלנו כבר את הדיון הזה והסברתי לך שזה לא נכון טיל קורנט יחתוך את כל הרק''מ מקצה לקצה ויפגע בכל המערכות העיקריות אם הוא פגע נכון (ואם היום הוא מתוכנן להתפוצץ אחרי שהליינר חדר לתא אז בעתיד פשוט יפתחו רש''ק אחר.. )ואם לא... מספיק פגיעה במערכת אחת קריטית בשביל להשבית את הכלי גם אם תבזר את המערכות לא תצליח למנוע את זה.
ואני הסברתי לך - שזו בדיוק אותה חשיבה מאובנת - שמניחה שהכל חייב להישאר בדיוק כמו לפני 80 שנה.
בפועל - אם ה"מערכות העיקריות" זה מעבד וביזרת את העיבוד על 100 מעבדים, מוקפים בשריון - אבל קל יותר,
אז גם אם הרש"ק חדר מקצה-לקצה והשמיד 10 מהם - זה לא מזיז כלום.
ואם בין תא לתא אחר יש שריון - אז התאים האחרונים מוגנים ע"י אותו מטר שריון, גם אם בדרך "הפקרת" חצי מהמעבדים.

מה שרלוונטי זה לא יכולת-חדירה של הנשק הכי כבד - אלא של התותח המהיר - שיכול לפגוע שוב ושוב בקצב שכן יכול להשבית חלק גדול מהמעבדים בזמן קצר.

אז נכון - אולי מהנדס מוכשר יצליח בשלב כלשהו לפתח מענה, אבל עד אז - שינית את המשחק לחלוטין. הפכת את הקורנט לבלתי אפקטיבי, והאוייב חסר מענה עד שיבצע רכש מסיבי,
וגם אז - שינוי בצד שלך יכול להפוך שוב את פני המשחק.

ולכל אורך הדרך - הטנק שלך עלה פחות - והיה הרבה יותר אפקטיבי ועמיד.
ציטוט:
במקור נכתב על ידי מוהנדס במיל
מערכות אלקטרוניות הם רגישות מטבעם ולכן גם אם הם לא נפגעו ישירות גל ההדף מהפיצוץ ישבית אותם(ואני מדבר על פיצוץ פנימי ולא חיצוני גל הדף בחלל סגור הוא חזק עשרות מונים מגל הדף בפיצוץ במקום פתוח, ראה ערך מטען זעזוע)
מערכות ביולוגיות הן רגישות מטבען.
מערכות אלקטרוניות - עמידות בטמפרטורות, לחצים וזעזועים גבוהים בסדרי גודל, ובהתאם לתכנון.
גל הדף ב"חלל סגור" - לא רלוונטי אם תא אחד נפרץ, אבל 99 אחרים - לא.
וזה בזמן - שהפגז המעיך התבסס על הנזקים הביולוגים שאפילו פיצוץ חיצוני גרם.

בתכנון שהצגתי - המטרה קטנה בסדר גודל,
ונקודות התורפה עברו מ"חדירה" לפגיעה במערכות החיצוניות.
אלו שהיום לא מנסים לפגוע בהן - כי מספיק חדירה אחת וכל הטנק מושבת.

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 27-08-2019 בשעה 01:24.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #182  
ישן 27-08-2019, 03:32
  מוהנדס במיל מוהנדס במיל אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 27.06.19
הודעות: 724
בתגובה להודעה מספר 181 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "כל עניין המילי-שניות לא היה רלוונטי אם הטנק היה עשוי לחסל"

שוב אתה תקוע בגישה שהיא קצת ילדותית שבשביל להפוך רק"מ לאוטונומי כל מה שצריך לעשות זה להחליף את האנשים במעבדים ולכתוב אלגוריתם מתוחכם אם אתה עדיין תקוע בחשיבה הזאת אז באמת שכבר התעייפתי מלנסות ולהסביר לך עד כמה אתה טועה.

ציטוט:
פועל - אם ה"מערכות העיקריות" זה מעבד וביזרת את העיבוד על 100 מעבדים, מוקפים בשריון - אבל קל יותר,
אז גם אם הרש"ק חדר מקצה-לקצה והשמיד 10 מהם - זה לא מזיז כלום.
ואם בין תא לתא אחר יש שריון - אז התאים האחרונים מוגנים ע"י אותו מטר שריון, גם אם בדרך "הפקרת" חצי מהמעבדים.


גם אם זה היה נכון, אף מערכת לא נבנת עם 100 מערכות גיבוי ואם תשים מטר שריון על כל מעבד אז זה אומר שיש לך 100 מטר מעוקב של ברזל. בקיצור קיבלת וואחד גוש ברזל על גלגלים

ציטוט:
אז נכון - אולי מהנדס מוכשר יצליח בשלב כלשהו לפתח מענה, אבל עד אז - שינית את המשחק לחלוטין. הפכת את הקורנט לבלתי אפקטיבי, והאוייב חסר מענה עד שיבצע רכש מסיבי,לא צריך לשנות את הקורנט רק את הרש"ק(וזה עבודה פשוטה מאוד) והתהליכים האלה קוראים במהירות מדהימה לפני כמה שנים גם אף אחד לא האמין שלחיזבאללה יהיה טילי יאחונט והם יצליחו כמעט להטביע סט"יל והנה היום זה כבר עובדה מוגמרת.

ציטוט:
ולכל אורך הדרך - הטנק שלך עלה פחות - והיה הרבה יותר אפקטיבי ועמיד.

וגם את זה כבר הוכחתי לך שזה לא נכון.. תחזור שוב להודעות שכתבתי ותראה שבהשוואה של מל"ט מתדלק למטוס מתדלק המל"ט יהיה יקר פי כמה וכמה מהמטוס המאויש

ציטוט:
מערכות אלקטרוניות - עמידות בטמפרטורות, לחצים וזעזועים גבוהים בסדרי גודל, ובהתאם לתכנון.
גל הדף ב"חלל סגור" - לא רלוונטי אם תא אחד נפרץ, אבל 99 אחרים - לא.


גל הדף עובר גם דרך קירות אף מערכת אלקטרונית לא עמידה בפני עוצמה כזאת לך תחפש באינטרנט ותבדוק קצת על מטען זעזוע ותבין יותר טוב..
גם המערכות האלקטרוניות שהם בגדר MILSPEC בנויות לטווח עבודה שבין −55 °C to 125 °C
חום של פיצוץ מגיע להרבה הרבה יותר מזה...
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #184  
ישן 27-08-2019, 09:05
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.09.09
הודעות: 12,572
הסברתי לך - שלא מדובר באמת ברק"ם אוטונומי
בתגובה להודעה מספר 182 שנכתבה על ידי מוהנדס במיל שמתחילה ב "שוב אתה תקוע בגישה שהיא קצת..."

אלא ברק"מ נשלט מרחוק, עם רכיבים אוטונומיים (למשל לנסיגה במצב בו הצליחו לשבש תקשורת לחלוטין).

לא התעייפת - כי בעצם היית ממש עסוק בלהסביר לי למה רק"ם אוטונומי חייב להיות זהה לחלוטין לטנק - רק בלי אנשים.


מטר של שריון למיגון חלל ענק וריק שיש בו רק מעבד - היה בעצם הרעיון שלך.
מה שהסברתי לך - זה שאם יש לך 10 ס"מ שריון מסביב לכל מעבד - אז בין המעבד העשירי לתוקף - יש לך מטר שריון.
אם יש לך 20 ס"מ שריון מסביב לכל מעבד, אז המעבד החמישי מוקף בשריון בעובי מטר.
ובעצם - בכל מקרה התוצאה היא שימוש בשריון במשקל נמוך בסדרי גודל - ושרידות גבוהה בסדרי גודל.
ציטוט:
במקור נכתב על ידי מוהנדס במיל
לא צריך לשנות את הקורנט רק את הרש"ק(וזה עבודה פשוטה מאוד) והתהליכים האלה קוראים במהירות מדהימה לפני כמה שנים גם אף אחד לא האמין שלחיזבאללה יהיה טילי יאחונט והם יצליחו כמעט להטביע סט"יל והנה היום זה כבר עובדה מוגמרת.
דבר ראשון - זו לא עבודה פשוטה, אחרת חיזבלה היו עושים את זה, ולא טובי המדענים של אחת התעשיות הצבאיות הטובות בעולם.
דבר שני - שינוי קל ברש"ק לא באמת יהיה אפקטיבי.
מדובר בצורך בשיפור בסדרי-גודל לעומת הקיים, מה שאומר השפעה על המשקלים, מספר ראשי הקרב בטיל,
ובעצם מדבר על סופר-נ"ט בעל יכולות שהן פנטזיה.
הרבה יותר הגיוני - לזנוח את הכיוון הזה וללכת על נקודות תורפה אחרות.


ציטוט:
וגם את זה כבר הוכחתי לך שזה לא נכון.. תחזור שוב להודעות שכתבתי ותראה שבהשוואה של מל"ט מתדלק למטוס מתדלק המל"ט יהיה יקר פי כמה וכמה מהמטוס המאויש
לא "הוכחת", אלא כתבת - ולכן החלטת שזה נכון.
והחלטת להתעלם מכל השאר - שהרי החלטת שמה שכתבת נכון.
הסברתי לך - תוך שימוש בדוגמה שיש עליה מידע - מטוס הריגול.
בשלב הראשון בו השתמשו באותם סנסורים - יצא מטוס זול משמעותית, אפילו מהגרסה המאויישת,
מכרו אותו לצבא ארה"ב - וכולם היו מרוצים.
אבל כששדרגו לחיישנים של F35 - קיבלו מטוס בעלות שמתקרבת לF35. פשוט כי אלו עלויות החיישנים.
וכמובן שזה לא הסתדר לך עם המטרה שסימנת - אז התעלמת.

ציטוט:
גל הדף עובר גם דרך קירות אף מערכת אלקטרונית לא עמידה בפני עוצמה כזאת לך תחפש באינטרנט ותבדוק קצת על מטען זעזוע ותבין יותר טוב..
גם המערכות האלקטרוניות שהם בגדר MILSPEC בנויות לטווח עבודה שבין −55 °C to 125 °C
חום של פיצוץ מגיע להרבה הרבה יותר מזה...
גל הדף עובר דרך קירות, והקירות - מחלישות אותו.
ולהזכירך: דיברת במפורש - על הפיצוץ הפנימי. גם החום האדיר - הוא בפיצוץ פנימי.
כדי שהפיצוץ יהיה פנימי - אתה חייב לפוצץ 100 מטענים ב100 חללים שונים - במקום לפוצץ מטען אחד בחלל פנימי ענקי אחד.

הגל שעובר דרך קירות - הוא מוחלש, אין בו את העברת החום הישירה שיש בפיצוץ חיצוני.
אתה מבין כמה חום צריך כדי להעלות גוש פלדה במשקל של כמה טונות ל125 מעלות?
סדרי-גודל יותר מהחום הדרוש כדי לחמם רגעית חלל פנימי לטמפרטורה כזו (חלל שהוא בעיקר גז, וגם אז - האפקט בעיקר מושג ע"י רסיסי מתכת לוהטת שעפים בו - לא חימום מיידי של כל הטנק)

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 27-08-2019 בשעה 09:13.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום