לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 27-06-2010, 18:53
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי pisauron שמתחילה ב "גם המרכבה 4 הוא לא הכי נהדר..."

האם אתה מבין שהאברהמס יודע לנסוע 4 וחצי שעות ואז עומד ופועל על גנרטור עד שיגיעו המיכליות?!
האם ידוע לך שחול שוחק כל מכלול מכאני משום שגרגרי החול הם בלתי דחיסים ואין שום דבר מעשה ידי אדם היכול לעמוד בפני השפעתם השוחקת?
האם אתה מכיר את תופעת שפיכת הטבורים במגחים לאחר נסיעה בעיקר בחול אך גם בכל מתאר אחר?

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 27-06-2010, 19:02
  pisauron pisauron אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.06
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "האם אתה מבין שהאברהמס יודע..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי רגב06
האם אתה מבין שהאברהמס יודע לנסוע 4 וחצי שעות ואז עומד ופועל על גנרטור עד שיגיעו המיכליות?!
האם ידוע לך שחול שוחק כל מכלול מכאני משום שגרגרי החול הם בלתי דחיסים ואין שום דבר מעשה ידי אדם היכול לעמוד בפני השפעתם השוחקת?
האם אתה מכיר את תופעת שפיכת הטבורים במגחים לאחר נסיעה בעיקר בחול אך גם בכל מתאר אחר?

מבין, ידוע לי ואני גם מכיר.
היית מצפה ממישהו שכתב את המילה "בוגי דיסק" בהודעה שלו שלא יבין?

ולעניין,
כמה זמן מרכבה 4 יכול לנסוע על מיכל מלא? בלי להפעיל מיסוך וכל מיני שואבי דלק אחרים?
אתה יודע?

איפה מרכבה 4 נפגש עם חול היום?
קצת בצאלים, קצת ברצועה ולדעתי זהו.
אחרי תרח"ט "שלדי" בצאלים בהשתתפות 4 מרכבות:
בסה"כ החלפנו 2 חט"כים 2 בוגי דיסקים (בטנק הכי שמור בגדוד!!)
מאג אחד שהחול פשוט בלע!
ולפחות 5 פעמים ראיתי את הצוותים עובדים על הזחל בהזמנויות שונות.

אני לא מומחה גדול אבל עשיתי 1+1 והבנתי שחול זה לא משהו לטנק הכי מתקדם סופר דופר שלנו..
ישן 27-06-2010, 20:25
  צופה ורואה צופה ורואה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.10.07
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי pisauron שמתחילה ב "[QUOTE=רגב06]האם אתה מבין..."

ציטוט:
איפה מרכבה 4 נפגש עם חול היום?

אני לא רוצה להרוס לך את התיאוריה אבל חשוב שתדע שעקב מגבלות מסוימות של שטחי אימונים רוב הטנקים כיום רואים בעיקר את החול של צאלים ושיזפון, והרבה מאוד ממנו.

בתור אחד שבילה לא מעט זמן על הדורות הקודמים של המרכבות אני יכול לספר לך שלטנקים האלו אין שום בעיה עם חול-הרבה מאוד חול.

(ויליאם רארף אינג')
גם כאשר יגור זאב עם כבש-אני לא מציע שנהיה הכבש.
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 27-06-2010, 21:21

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי pisauron שמתחילה ב "המדהרין מדגישים - שיזפון..."

המהדרין מחפשים הבדלים במקומות שהם לא קיימים, פודרה היא פודרה היא פודרה, ובכל המקרים היא חול שנטחן עד דק למימדים קטנים יותר ממהחול המקורי שאמור להיות ההבדל בין המקומות.

אתה מזכיר לי את התופעה שכל דור בא בטנות לדור שצעיר ממנו.
רבות כבר נכתב על בעיות הילדות של המרכבה 4 כולל המנועים והטיפול בבעיה זו.
גם בזמני החליפו לא מעט חט"כים, אני רק לא יודע אם קצב החלפות חט"כ בסימן 4 גבוה יותר כיום מסימן 3 או 2.
בכל מקרה לא צריך להכנס בדיון הזה למסםרים ופרטי פרטים

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

נערך לאחרונה ע"י צופה ורואה בתאריך 27-06-2010 בשעה 21:35.
ישן 27-06-2010, 22:32
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי pisauron שמתחילה ב "לא יודע כמה המידע הזה..."

חשבתי שכבר כתבתי את זה קודם, מסתבר שלא שלחתי את התגובה.
אני יודע כמה ק"מ מרכבה 4 יכול לעשות על מיכל דלק בתנאי נסיעה רציפה אופטימאלית ולא בתנאי קרב (כך גם לגבי מרכבה 2ב. אין לי נתונים על מרכבות 3).
אבל גם את זה אני לא יכול לכתוב כאן.

בתנאי לחימה שולטת אי הודאות: מיסוך, שיפורים, החלצויות לפנים, חימומים בסעפת ועוד. כל אלו דורשים יותר דלק.
אי אפשר לחשב עמדות המתנה, התנעות להטענת מצברים, טל"תים, טא"תים, טב"ש, קירור וכו'.

ישן 27-06-2010, 22:37
  pisauron pisauron אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.06
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "חשבתי שכבר כתבתי את זה קודם,..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יוסיפון
חשבתי שכבר כתבתי את זה קודם, מסתבר שלא שלחתי את התגובה.
אני יודע כמה ק"מ מרכבה 4 יכול לעשות על מיכל דלק בתנאי נסיעה רציפה אופטימאלית ולא בתנאי קרב (כך גם לגבי מרכבה 2ב. אין לי נתונים על מרכבות 3).
אבל גם את זה אני לא יכול לכתוב כאן.

בתנאי לחימה שולטת אי הודאות: מיסוך, שיפורים, החלצויות לפנים, חימומים בסעפת ועוד. כל אלו דורשים יותר דלק.
אי אפשר לחשב עמדות המתנה, התנעות להטענת מצברים, טל"תים, טא"תים, טב"ש, קירור וכו'.

ברור. התכוונתי אך ורק על תנאי אופטימאליים של נסיעה רציפה.

הוצג פה הנתון של הארבע וחצי שעות לאברמס. זה באופטימלי?
כי אם כן, אז בתנאי קרב קשה לי לראות אותו נוסע יותר משעתיים
ישן 27-06-2010, 22:47
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי pisauron שמתחילה ב "[QUOTE=יוסיפון]חשבתי שכבר..."

באשכול הזה מופיע חלק ממה שעבר עלי במלחמת לבנון השניה.
תוכל לקרוא שנסענו במשך ארבעה ימים בלי לתדלק.
אני יכול להוסיף שהפעלנו מיסוך, שביצענו היחלצות ותרגולת טילים, נסענו על בולדרים ושהספקנו לנסוע כמה ק"מ טובים.
כשהגעתי למתדלקת כמעט שלא נזקקתי לתדלק.

ישן 27-06-2010, 23:15
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי pisauron שמתחילה ב "..."

ארבעה ימים ברצף!
לא כל הזמן בנסיעה ואפילו חלק גדול מהזמן היינו מחוץ לטנק או בעמידה.
נהג צריך לדעת לקרוא מחוון תידלוק ולדעת לחשב מה היכולות של הטנק שלו עם הסולר שעוד נשאר לו.
זו פונקציה של לימוד ושל ניסיון.
הכי טוב, לא לסמוך על הנס ולתדלק בכל הזדמנות.

ישן 27-06-2010, 22:04
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "[QUOTE=רגב06]האם אתה מכיר את..."

כשנייתי בעניין היתה לי מצלמת פוקט, אם אתה זוכר מה זה, ואמנם יש לי כמה תמונות עם חיוך מטומטם מואר על ידי זרקור עזר עם ידיים קפואות מסולר וזרוע נקייה מאוד שעומדת להיכנס מקומה בבית הזרוע, אך אין לי תחת היד תמונה של טבור שגרגירי חול הצליחו להתגנב לתוכו עקב עייפות מחז"ש או ניקוי לא מספק או שסתם נשפך עקב חוסר גריז ועודף תנועה- שהעלתה את חומו למצב שהמתכת של כיפתו פשוט הותכה והזרוע מציצה לה לא מכוסה.

על מה אני כותב בשעה כזו, ולמה?
מצד שני, להרים זורע לבד בול, למקום זה ממלא אותך בסיפוק רב, ומצחיק להיזכר ולהשוות מה עשה אותי אז שמח ונרגש לעומת היום...

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 27-06-2010, 22:23
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "כשנייתי בעניין היתה לי מצלמת..."

זרוע מתח הכי כיף
אבל בנוגע לטבורים - קרה לי רק פעם אחת (אם זכרוני אינו מטעה אותי) שהלך לנו טבור במג"ח 7, וזה היה באימון עם חרוב באחד המקומות הנידחים ביותר שיצא לי להתאמן בהם, שניקרא חצצון.
שטח האש שם, ובפרט הנסיעה אליו, עוברת בשטח מאוד קשה, גם במונחים של טנקים.
בנסיעה חזרה משטח האש אל הבסיס, כנראה עלינו על איזה בולדר בצורה כזו שהוא דפק את המחז"ש והוא נשפך, ומרוב החום ששרר בטבור, מכסה הטבור פשוט התאבד - ההברגה בברגים שמחזיקים את הטבור פשוט התנתקה ומכסה הטבור התעופף לו אל עבר הלא נודע...
אני חושב שזה דווקא דיי מכובד, שפיכה אחת של טבור במהלך כל השירות שלי במבצעית, נוכח כל מה שהעברנו את הטנקים שלנו בפלוגה (למשל, נסיעה מבסיס בקעות ועד לחורון על זחלים). מצד שני, אלו טנקים של פלוגה מבצעית שבד"כ נשמרו במצב מעולה ע"י צוותים מיומנים...

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 27-06-2010, 23:51
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
?
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי yairbe5 שמתחילה ב "אכן"

"בהתחשב בזה שהאבראמס הוא טנק גרוע ללוחמה במדבר"

מי קבע את זה ועל בסיס מה? חידון קצר:
א. כמה פעמים ב 20 השנים האחרונות חצו מאות טנקי אברמס 500 ק"מ של מדבר צחיח תוך השמדת אלפי מטרות קרקע מכל הסוגים, תוך ספיגת אבדות מזעריות עד זניחות והכל בתנאי מזג אוויר קשים ו/או לילה? (התשובה: פעמיים)
ב. כמה פעמים ב 30 השנים האחרונות עשו טנקי מרכבה אותו דבר או כל דבר אחר שאפילו מתקרב אליו ועל בסיסו ניתן לבסס משפטי מחץ כאלו (התשובה: אפס)
ג. כמה מדינות מזרח תיכוניות שרובן מדבר צחיח מפעילות טנקי אברמס אברמס? (תשובה: לפחות 4, לא כולל טנקים אמריקנים המוצבים באזור)
ד. כמה טנקי אברמס מצריים פועלים ומתרגלים בעיקר במתארים מדבריים, כולל בסיני? (תשובה: 1000)
ה. בכמה מתארי מדבר צחיח פועלים מאות טנקי אברמס אמריקנים כדרך קבע (תשובה: לפחות 5 כולל 29 פאלמס, פורט אירווין, עירק, כווית, אפגניסטן)
ו. האם למעשה רוב טנקי האברמס הפעילים נמצאים במתארי מדבר (תשובה: כן)
ז. האם למעשה רוב טנקי המרכבה הפעילים נמצאים במתארי מדבר (תשובה: ממש לא)

קיצר, בדיוק כמו שהיו בצה"ל עשרות שנים חטיבות מרכבה, שוט ומגח אין שום מניעה/בעיה שיהיו בצה"ל חטיבות מרכבה לצד חטיבות אברמס מדגמים מתקדמים. האברמס עדיף על המרכבה בכמעט כל אספקט ואין זה סוד שרק הרתמות והתעקשות של ישראל טל וכמה אחרים הצילה את המרכבה בזמנו מגורלם של הלביא והשולף לטובת רכש אברמס מהאמריקנים כבר באמצע שנות ה-80.
ישן 28-06-2010, 07:16
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "?"

פעם ניהלתי שיחה ארוכה עם מ"פ אברהמס אמריקאי מ-91 שאמר שהאמריקאים הפעילו כמויות משמעותיות של פטונים ב-91 משום בעיות של חול במסננים עד רמה של זיגוג חול החלק מהמקומות לאורך מסלול האויר.
בעיית התדלוק באברהמס היתה לדעתו משמעותית מאוד והפתרון האמריקאי התבסס היותם חזקים בניהול מסגרות בכך שהצמידו אושקושים מיכליות תדלוק לטנקים. אם תזכור, היו פרסומים אודות משמעות התארכות קווי האספקה והדלק האמריקאיים עוד במהלך ההתקדמות שלהם.
לגבי השמדת אלפי מטרות- נדמה לי שלקחי שתי הפלישות לעירק הזכירו הגעת חלוץ הטנקים האמריקאיים לאזורים שברובם הגדול טופלו ע"י אויר וסיוע נ"ט משמעותי מנגמ"שי הבראדלי.
לגבי תנאי מז"א קשים- ב-91 היה קרב חטיבתי נדמה לי שצוין במיוחד ואולי אף נעשה בעקבותיו סרט מאחר שבהיתקלות אמריקאית קשה הםהחלו לירות דו"ץ בתוצאות קשות לעצמם.

ישן 28-06-2010, 10:10

תגובה
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "פעם ניהלתי שיחה ארוכה עם מ"פ..."

פעם ניהלתי שיחה ארוכה עם מ"פ אברהמס אמריקאי מ-91 שאמר שהאמריקאים הפעילו כמויות משמעותיות של פטונים ב-91 משום בעיות של חול במסננים עד רמה של זיגוג חול החלק מהמקומות לאורך מסלול האויר.

הארמי לא הפעיל כלל פטונים ב 1991 (למעט טנקי גישור וחילוץ), אתה מתכוון לגדוד וחצי שהנחתים הפעילו בגזרת החוף... אני מזכיר שכיום גם הנחתים מפעילים רק טנקי אברמס...
ואפרופו שיחות, אני פגשתי לפני כמה שנים קצין שריון בכיר שביקר במסגרת לימודיו בארה"ב בפורט נוקס וחזר משם נפעם עד עמקי נשמתו כולל הערות משיחיות בסגנון "שלהשוות בין האברמס למרכבה זה בערך כמו להשוות בין פרארי לטויוטה, וגם זה רק בגלל שאין באמת סובארו באמריקה"

בעיית התדלוק באברהמס היתה לדעתו משמעותית מאוד והפתרון האמריקאי התבסס היותם חזקים בניהול מסגרות בכך שהצמידו אושקושים מיכליות תדלוק לטנקים. אם תזכור, היו פרסומים אודות משמעות התארכות קווי האספקה והדלק האמריקאיים עוד במהלך ההתקדמות שלהם.

אלף אלפי הבדלות, הם נלחמים בטווחי תמרון של 500 ק"מ והרחק מבסיסי האם שלהם לכן זה אתגר לוגיסטי כביר בשבילם, אנחנו לעומת זאת נלחמים מתוך גבולות המדינה ובטווחי תמרון של 5-15 ק"מ (ובינינו, גם זה בקושי)... מה עוד שניתן לתדלק את האברמס בדיזל ולא בדס"ל ולפשט את העניין, בדיוק כמו שהאוסטרלים והמצרים עושים כבר שנים.

לגבי השמדת אלפי מטרות- נדמה לי שלקחי שתי הפלישות לעירק הזכירו הגעת חלוץ הטנקים האמריקאיים לאזורים שברובם הגדול טופלו ע"י אויר וסיוע נ"ט משמעותי מנגמ"שי הבראדלי.
לגבי תנאי מז"א קשים- ב-91 היה קרב חטיבתי נדמה לי שצוין במיוחד ואולי אף נעשה בעקבותיו סרט מאחר שבהיתקלות אמריקאית קשה הםהחלו לירות דו"ץ בתוצאות קשות לעצמם.

בויקיפדיה נכתב שבמלחמת לבנון 2 נחדרו/הושמדו כחמישים טנקי מרכבה מכל הדגמים... אם זה נכון, משמעות הדברים שפחות טנקי אברמס נחדרו/הושמדו בשלושים השנים האחרונות (כולל 2 מלחמות מפרץ ומטעני צד בעירק ואפגניסטן) מאשר טנקי מרכבה בשלושים הימים ההם... ואפשר להניח לצבא העירקי ב 1991 ובעיקר ב 2003 לא חסר נשק נ"ט מתקדם נגיד לפחות כמו זה של החיזבאללה ב 2006... מה זה אומר על שרידות הכלים?
ישן 28-06-2010, 12:01
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "תגובה"

הנתונים בויקיפדיה לא נכונים.
מ99 ועד היום הושמדו פחות מעשרה טנקים כולל מגחים, כולל מפגיעות מטעני גחון.
לצבא העיראקי ב2003 (ובטח ב91) לא היה נשק נ"ט שמתקרב לזה שהיה בידי חיזבאלה ב2006, מה גם שהם בכלל לא הגיעו לטווחי מגע עם הטנקים האמריקאים.
אני שב ומבקש ממך להציג סטטיסטיקה שתוכיח שהטנקים האמריקאים בכלל הגיעו לקרבות ש' בש'.
כשתמצא סטטיסטיקה כזו תראה שכמות ירי הנ"ט שהאברמסים ביצעו הייתה לא רלוונטית.

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 28-06-2010 בשעה 12:03.
ישן 28-06-2010, 15:19

תגובה
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "הנתונים בויקיפדיה לא..."

"לצבא העיראקי ב2003 (ובטח ב91) לא היה נשק נ"ט שמתקרב לזה שהיה בידי חיזבאלה ב2006, מה גם שהם בכלל לא הגיעו לטווחי מגע עם הטנקים האמריקאים."

פה למשל נכתב על האשמות של האמריקנים כלפי 3 חברות נשק רוסיות שספקו בין היתר טילי נ"ט מתקדמים לעירקים לפני מלחמת 2003... אמנם לא נכתב אילו דגמים אך אפשר להסיק שלא מדובר בסאגרים עתיקים, אחרת על מה התרעומת של נשיא ארה"ב...
http://www.cdi.org/russia/251-9.cfm
ופה לעומת זאת נכתב על שימוש בטילי קורנט (לצד טילים אחרים) במלחמת 2003
http://www.jamestown.org/single/?no_cache=1&tx_ttnews[tt_news]=876
רקטות RPG-29 הרי שמשו להתקפות בעירק ב 2007 וב 2008 כך שמן הסתם הגיעו לשם בדרך כלשהי... כמו כן היו בידי העירקיים טנ"טים מערביים דוגמת מילן, הוט וטאו עוד ב 1991 וכמובן שגם ב 2003

"כשתמצא סטטיסטיקה כזו תראה שכמות ירי הנ"ט שהאברמסים ביצעו הייתה לא רלוונטית."

יש עשרות מקורות אינטרנטיים ולא אינטרנטיים שמעידים על השמדת רק"מ עירקי מכל הסוגים על ידי טנקי אברמס אמריקנים גם ב 1991 וגם ב 2003... הנה 2 למשל
http://www.militaryfactory.com/armo....asp?armor_id=1
http://www.globalsecurity.org/milit...pment-intro.htm

ואפשר באותה מידה להקשות ולשאול כמה ירי נ"ט ביצעו טנקי מרכבה ב 30 השנים האחרונות... לא אתפלא אם אפשר לספור את כל המקרים מ 1982 בפחות מ 20 אצבעות...

לגבי כמות המרכבות שהושמדו בפועל, השכלתי, אכן המספר נמוך מאד
ישן 29-06-2010, 19:38
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "תגובה"

צריך מצ שני להבין מה נחשב כהשמדת טנק-
בארץ טנק שיצא מכלל פעולה עקב פגיעה אך הושמש בתהליך של כמעט בנייה מחדש במש"א ייחשב כטנק שלא הושמד.
לגבי תדלוק טורבינת גז בדיזל- נתון מדליק שלא הכרתי. מצד שני הוא בוודאי לא הופך את המנוע לחסכוני, משום שדרך הפעולה של מנוע הטורבינה לא משתנה, לכן גם אם תתדלק בתירס המנוע עדיין יסיים את מלאי הדלק בזמן קצר.
במגח מהסוג שכבר לא משרת בצה"ל יותר נסעו למעלה מעשר שעות עד תדלוק, זה טווח פעולה שהאברהמס לא יודע להתחרות בו.
לגבי הקצין שלנו שהתפעל מהאברהמס, הייתי שמח לראות את מה שהוא ראה, על מנת להבין אם ההתפעלות היא ממערכות אלקטרוניות שהורכבו על הטנק או מן הכלי עצמו.
מערכות כמו בק"ש קשר ושו"ב הן נגזרת של כסף ולא כל כך מעידות על הטנק ככלי, לדעתי, למרות שאין חולק על כך שמערכות כאלו יכולות להכפיל את יעילותו כמערכת נשק בסך הכל.

ישן 29-06-2010, 19:42
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "צריך מצ שני להבין מה נחשב..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי רגב06
צריך מצד שני להבין מה נחשב כהשמדת טנק-
בארץ טנק שיצא מכלל פעולה עקב פגיעה אך הושמש בתהליך של כמעט בנייה מחדש במש"א ייחשב כטנק שלא הושמד.
אני סופר את הטנקים הללו כטנקים שהושמדו ועדיין לא נזקק ליותר מעשר אצבעות, כולל מגחים.

ישן 13-07-2010, 20:58
  nec_000 nec_000 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.05.07
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי yairbe5 שמתחילה ב "אכן"

הנתונים שהעלאת אינם נכונים.

אברמס בגירסתו העדכנית עולה ליצוא כ- 9 מיליון דולר.

טנק מרכבה עלותו המדויקת כמובן מסווגת, אבל על פי פרסומים
בתקשורת מדובר על סדר גודל גס של 5 מיליון דולר (כולל עלות פיתוח מגולמת)
וכולל מערכת הגנה אקטיבית כנגד טילי נ"ט.

לישראל נכון לנקודת הזמן הזו, אין שום מקום ולו סמלי אפילו
לשקול רכישת אברמס - במחיר כמעט כפול מאשר מרכבה 4.

על כל יתרונותיה הרבים והחשובים שיש למרכבה 4 ביחס לאברמס ככלל
ולמדינת ישראל באזורנו בפרט - לא נכנס.

על זאת יש להוסיף שיקול חשוב בעצם העובדה שהכסף של המרכבה ברובו נשאר
במחזור העסקי של ישראל ומשמש לפרנסתם של אלפי עובדים ומהנדסים,
ובין השאר משמש כמקור תקציבי מו"פ אדירים למשק הישראלי:
בין אלו מדענים שנשארים בארץ ולא יורדים לחו"ל, ותעשיה שצוברת
מוניטין שמשמש בעקיפין לעוד אלף ואחד מוצרים ותוצרים נוספים.

פרויקט המרכבה הינו אחת ההצלחות הכבירות של מדינתנו, לא רק מבחינה טכנולוגית
כי אם גם מהפן הכלכלי: הפירות להם אנו זוכים לו היו מכומתים כנדרש,
היו משכנעים גם את אחרון הכלכלנים.
ישן 14-07-2010, 03:57
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

חבר מתאריך: 08.03.05
מסקנותיך בסימן שאלה
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי nec_000 שמתחילה ב "הנתונים שהעלאת אינם..."

לא בטוח שקראת את הודעותי באשכול (למשל הודעתי כאן מס' 55)?.

"...אברמס בגירסתו העדכנית עולה ליצוא כ- 9 מיליון דולר...".
כלים כאלה אנו לא קונים מארה"ב אלא מקבלים. בעקרון כסף אינו עוזב את המדינה בעיסקאות FMF שכאלה... משמעות מחיר הייצוא של הטנק האמריקאי שונה על כן בהרבה.

"...טנק מרכבה עלותו המדויקת כמובן מסווגת, אבל על פי פרסומים
בתקשורת מדובר על סדר גודל גס של 5 מיליון דולר (כולל עלות פיתוח מגולמת)
וכולל מערכת הגנה אקטיבית כנגד טילי נ"ט...."

אינני יודע מה אמינות הנתון שהבאת והאמירה שהוספת בסוגריים אולם האם אתה בטוח שבמחיר האברמס שלעיל לא נכלל NRE גם כן ? - אני ממליץ לך לבדוק את הנושא.... נקודה נוספת - היכן נכנס מחיר המנוע ומערכות אמריקאיות אחרות שמסופקות לנו בכספי אשראי (FMF) בתמחיר המרכבה שהבאת ??

"...לישראל נכון לנקודת הזמן הזו, אין שום מקום ולו סמלי אפילו
לשקול רכישת אברמס - במחיר כמעט כפול מאשר מרכבה 4...".

בהתייחס למחיר כשיקול השוואתי כפי שהבעת במשפט הזה - נא עיין בהערותי לעיל ובכמה הערות נוספות שהעליתי באשכול הזה בבקשה.

"...על כל יתרונותיה הרבים והחשובים שיש למרכבה 4 ביחס לאברמס ככלל
ולמדינת ישראל באזורנו בפרט - לא נכנס...".

חבל. אבל הערה אחת אתרום - רוב המערכות המקנות יכולות טובות למרכבה, יכלו להיות מותאמות גם לאבראמס כפלטפורמה נושאת!! - ואילו כך היה, היה קל בהרבה לייצא אותן למדינות אחרות שלחלקן אגב טנקי אבראמס בכמויות גדולות.... כמובן - באישור אמריקאי, אולם כזה היה ניתן לקבע כתנאי במשא ומתן על קבלת הטנקים ומסגרות ה- Offset הרצויות לתעשייה הישראלית.

"...על זאת יש להוסיף שיקול חשוב בעצם העובדה שהכסף של המרכבה ברובו נשאר
במחזור העסקי של ישראל ומשמש לפרנסתם של אלפי עובדים ומהנדסים,
ובין השאר משמש כמקור תקציבי מו"פ אדירים למשק הישראלי:
בין אלו מדענים שנשארים בארץ ולא יורדים לחו"ל, ותעשיה שצוברת
מוניטין שמשמש בעקיפין לעוד אלף ואחד מוצרים ותוצרים נוספים...".

הכסף אליו התייחסת (בלשון מקצועית יותר: התקציב השיקלי במדינה) לא היה עוזב את ארץ-הצבי גם במקרה של רכישת (=קבלת) טנקי אבראמס !! - ראה ערך FMF ותקציבי מט"ח אשראי אמריקאי למדינת ישראל.... ממילא אין כאן היבט שלילי לטענת "אלפי עובדים..." כדבריך וכו'. היפוכו של דבר - היו אולי מתפנים תקציבי ענק שיקליים לפיתוחי מו"פ חשובים לא פחות ואף יותר (חלל למשל, טילים, מערכות חכמות אחרות וכן טכנולוגיות שלא קשורות במישרין לביטחון).

"...פרויקט המרכבה הינו אחת ההצלחות הכבירות של מדינתנו, לא רק מבחינה טכנולוגית
כי אם גם מהפן הכלכלי: הפירות להם אנו זוכים לו היו מכומתים כנדרש,
היו משכנעים גם את אחרון הכלכלנים...."

אתה מניח ש"אחרון הכלכלנים" איננו בקיא ביתרונות בחסרונות ובשיקולים הנוגעים לנושא

נו שויין.

נערך לאחרונה ע"י מיקיטל בתאריך 14-07-2010 בשעה 03:59.
ישן 28-06-2010, 00:07

הגיון כלכלי
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אם מוציאים את ההרכבה מצה"ל..."

בדיוק כפי שאין בארץ פסי ייצור לסטי"לים, לצוללות, למטוסי קרב, לרכב אזרחי, לקומביינים ול D9ים, כך גם אין שום הגיון כלכלי בהחזקת פס ייצור ייעודי לטנקים ונגמ"שים המעסיק בעיקר עובדי צה"ל ומוכר רק לצה"ל. עם כל ההבנה, הכאב והצער למאות אזרחים עובדי צה"ל שעובדים בפס הייצור הזה, חלקם עשרות שנים, גם הם יצטרכו למצוא עבודות/תפקידים אחרים, בדיוק כמו אלפי יוצאי תע"א, תע"ש, רפא"ל, סולתם וכו' שעבדו בפסי ייצור שנסגרו מחוסר כדאיות. תבין את גודל האבסורד, למדינה משתלם להוציא את כל עובדי פס הייצור לפנסיה מוקדמת ולהעביר את הייצור כולו לארה"ב מאשר להמשיך לייצר בארץ! רק שילוב של פוליטיקה/ועד/עיני/הסתדרות/מפלגת העבודה (ובעבר ישראל טל) מונעים בינתיים את הדבר הזה אבל ברור לכולם שלא לאורך זמן. ותכף יקפצו פה כל מיני חכמים ויגידו ומה יעלה בגורל כל התעשיות הפריפיראליות שמייצרות רכיבים ואופטיקה ובק"שים וקשר וחץ דורבן ומטפים ובלה בלה בלה - אדרבא, שיציעו את מרכולתם המעולה בתנאי שוק תחרותיים לקו הייצור בארה"ב, שם יבחנו אל מול חלופות מהעולם, בדיוק כמו שחברות מצויינות אחרות כמו רפא"ל, תע"א ואלביט עושות מזה עשרות שנים.

נערך לאחרונה ע"י strong1 בתאריך 28-06-2010 בשעה 00:09.
ישן 28-06-2010, 09:40

תלות?
בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "באותה ההזדמנות, תוכל לכמת..."

מדוע אנחנו רוכשים מזה 35 שנים מטוסי F-15 ו F-16 מארה"ב ומאבזרים אותם במכלולים ובחימוש שלנו וזה לא נחשב תלות? מדוע אנחנו רוכשים מזה 40 שנה תומ"תים מארה"ב ומאבזרים אותם במכלולים ובחימוש שלנו וזה לא נחשב תלות? מדוע אנחנו רוכשים 40 שנה צוללות מהגרמנים ומאבזרים אותם במכלולים ובחימוש שלנו וזה לא נחשב תלות? מדוע אנחנו רוכשים 50 שנה מחשבי על מ IBM וזה לא נחשב תלות? מדוע אנחנו רוכשים 20 שנה נתבים ומתגים מסיסקו וזה לא נחשב תלות? מדוע דווקא רכש טנקי מרכבה ונגמ"שי נמר כן נחשב תלות? חברה, תוציאו את האמוציות מהמשוואה ותגלו שאין בכלל הבדל. השנה היא 2010 ולא 1970, המצרים כבר קבלו את התעלה וסיני בחזרה ואובמה על כל מגרעותיו זה עדיין לא דה-גול. יתרונותיה ועוצמתיה של ישראל הם בפיתוח וייצור מערכות ורכיבים, ולא בפלטפורמות.
ישן 28-06-2010, 12:08
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "תלות?"

במחשבים של IBM ובנתבים של סיסקו שהזכרת מותקנים שבבים.
איפה מיוצרים ומפותחים אותם השבבים?
האם היה לנו כח קניה אם לא היינו מפתחים ומייצרים שבבים?

לאורך שנים מסרבים למכור לישראל מחשבי על בנימוקים שונים.
שמועות עקשניות מספרות שמכוני מחקר ישראלים בונים לעצמם מחשבי על מרכיבים שהם רוכשים.
אולי אתה מציע שגם הם יפסיקו לפתח ולהרכיב את אותם המחשבים?
זו הרי השקעה עצומה ומיותרת שלא מוכיחה את עצמה (אם היא בכלל קיימת).

ישן 28-06-2010, 20:03
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "וכאילו כדי להזכיר..."

נסה לשים את היד על הכתבה של אלדד בק שהתפרסמה אתמול בגליון הכלכלי של ידיעון "ממון".
ישראל מונתה לנשיאות התורנית של "יוריקה" הארגון הכלכלי האירופאי למו"פ וזכתה לשבחים מצד בכירים בארגון. שר התמ"ת (פואד בן אליעזר) קיבל ביום שישי האחרון לידיו את "פעמון הנשיאיות בטקס שהתקיים בברלין.
על פי הכתבה ישראל היא אחת המובילות במו"פ בעולם.
האיש האחראי על המו"פ בנציבות האיחוד האירופי, רוברט יאן סמיתס, ההולנדי, מחמיא לישראל וממליץ לכל שאר החברות באיחוד ללמוד מישראל.
לדבריו ישראל היא "דוגמא טובה מאד למדינה המתייחסת למו"פ ברצינות. מדינות אירופיות רבות צריכות ללמוד מרמת ההשקעה הממשלתית הישראלית בתחום." ועוד סופרלטיביים שלא אמשיך לצטט כדי שהמסך לא יהפוך לדביק.
לבן אליעזר ולמנכ"ל משרדו שרון קדמי יש כבר תוכניות גדולות ליישום תוכניות המו"פ והמרצת הסטארטאפים מישראל גם במדינות החברות ביוריקה והוספת מדינות נוספות אל התוכנית כולל מדינות ערב ודרום אמריקה.

ישן 28-06-2010, 23:05
  ykantor ykantor אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.07.05
מו"פ הינו שם יפה להרבה בזבוז
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "נסה לשים את היד על הכתבה של..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יוסיפון
שר התמ"ת (פואד בן אליעזר) קיבל ביום שישי האחרון לידיו את "פעמון הנשיאיות בטקס שהתקיים בברלין.
על פי הכתבה ישראל היא אחת המובילות במו"פ בעולם.
האיש האחראי על המו"פ בנציבות האיחוד האירופי, רוברט יאן סמיתס, ההולנדי, מחמיא לישראל וממליץ לכל שאר החברות באיחוד ללמוד מישראל.

מו"פ הינו שם יפה להרבה בזבוז. כדי לקבל כסף ממשרד התמ"ת צריך למלא המון טפסים ולשכנע פקידים, שהענין העיקרי שלהם הוא שלא יאשימו אותם בזריקת כסף לפח. לכן קל לתעשיות הגדולות לקבל כספי מו"פ, ולרוב החברות הגדולות האלה אינם ממש יצירתיות.
פואד הוא פוליטיקאי מיומן, והצליח להשחיל לעיתון ידיעה שמרוממת את מצב הרוח שלנו וכאשר השם שלו והתמונה שלו מקושרים.
הוא הכניס לעיתון ידיעה שהתמ"ת עומד לתת לאינטל שוב מאות מליוני דולרים, וכמובן הידיעה מזכירה מחקר ומוניטין ותעסוקת הייטק ועוד. במציאות לא מדובר על מחקר או פיתוח כלל, אלא מפעל יצור טהור שצריך השקעות אדירות בציוד יקר, ולאחר מספר שנים הציוד כבר מיושן. חבל שלא מוצאים שימוש טוב לסכום העצום הזה .

ציטוט:
במקור נכתב על ידי yairbe5
עלות טנק אבראמס חדש היא 6.21 מיליון דולר לעומת 4-5 מילין דולר לטנק מרכבה סימן 4

מה הסימוכין לעלות טנק המרכבה? האם המקור הוא ויקיפדיה?
כבר שנים שמדובר בסגירת קו היצור, וגורמים במערכת הבטחון נלחמים בכך, בין השאר ע"י חישובי עלות "יצירתים".

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
האם אתה מתכוון להעביר את ייצור המרכבה למפעל ייחודי בארה"ב או למפעל קיים שמייצר למשל בראדלי/אברהמס?
במידה וזה מפעל ייחודי- האם לא יותר יקר להקים ולהפעיל מפעל חדש מאפס?
במידה והתכוונת למפעל קיים- האם שווה לאותו המפעל להקים קו ייצור מיוחד רק למרכבות?

בכל העולם תעשיות מתאחדות ו\או משתפות פעולה. לפני כ 50 שנה היו מספר יצרני מטוסי נוסעים בבריטניה, בצרפת, איטליה וגרמניה. היצרנים הבינו שאין אפשרות להתקיים כך, התאחדו, והקימו את איירבאס, כך שכל מרכיב יתמחה בגזרה מסוימת. הבריטים למשל אחראים לכנפיים.
גם יצרני הטנקים יעלו על הדרך הזו.

יהודה
ישן 30-06-2010, 19:49
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי ykantor שמתחילה ב "מו"פ הינו שם יפה להרבה בזבוז"

תודה יהודה על הניתוח המבריק של היח"צנות הפואדית.
כל הכבוד לפואד שהצליח להחדיר ידיעה לעיתון ישראלי באצעות השפעה על הפרלמנט הארופי ואירגון כלל ארופאי כמו יוריקה.
אולי פואד הצליח לערבב גם את הOECD כדי שיכתבו גם את הנתונים בקישור הבא?

ישן 28-06-2010, 19:25
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

שבבים לעומת מערכות
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "במחשבים של IBM ובנתבים של..."

ראשית עלי לציין שלא כל השבבים של מחשבי IBM מייוצרים ומפותחים בארץ. כולנו היינו רוצים שכך יהיה - אבל הדבר איננו מדויק. לגבי הנתבים של סיסקו - אינני יודע.

אבל מעבר לכל אלה - דעתו של Strong1 בנושא כפי שהביע אותה כאן, נכונה בהיבטים רבים, הן ביטחוניים והן כלכליים.

Stong1 טוען, ובצדק רב, כך דעתי, כי טוב יהיה אם ישראל תתמקד במה שהיא טובה בו, במה שיש בו ייתרון יחסי ושולי הן לביטחונה והן לכלכלתה. טנק, צוללת, מטוס קרב (ומכניות נוסעים אגב....) אינם מסווגים ככאלה בראייתי את השוק העולמי. והסיבות לכך רבות אבל רובן נובע ממגבלות שיווקיות ומדיניות השזורות זו בזו בעולם.

הדוגמא שהבאת - דוגמת השבבים של IBM (ונניח לרגע כי תחילת דברי אינה מקובלת עלייך) מחזקת למעשה את דעתו של Strong1 בנושא. השבבים אותם הבאת כדוגמא הינם אכן רכיבים, ונוכל אף לסווגם כתתי מערכות בדומה לבק"ש, מט"ל, מערכת הגנה אקטיבית או תוכנה כזו או אחרת בתוך מערכת מתקדמת ויקרה הרבה יותר. אגב רצוי גם לשים לב כי בפיתוח שבבים מסוימים בישראל, במקרים רבים ההשקעה בפיתוח (ועל כן בבעלות חלקית) נמצאים ב....חו"ל.

ארשה לעצמי ואוסיף עוד לדבריו של strong1 ואזכיר כי את ה"תלות" הזאת ממנה כה חוששים, אל לנו לשכוח כי אנו מקבלים מערכות יקרות מאד בחינם אין כסף. אם בכספי אשראי או במתנות (גרמניה למשל). השוואת מחיר מרכבה-4 לאבראמס מבחינת תקציבית כטיעון מבחינה כלכלית של "איזה טנק זול יותר" כפי שעשה כאן מישהו אחר באשכול, הינה חסרת משמעות אם אין לוקחים בחשבון את ה"משתנה" הזה.

אגב כאן כדאי לומר כי במרכבה קיימים עוד רכיבים "חכמים" אחרים שמוצאם מארץ הדוד-סאם, רכיבים רגישים שקשה ויקר לייצר באמינות גבוהה כאן בארץ, ולרכוש בח"ול, בכסף מלא (מהצרפתים למשל...) אינו עניין זול יותר כלל וכלל, ואף חושף אותנו לאמבארגו אפשרי נוסף מכוון ייצרני היין והצפרדעים.

כמו strong1 ודומני שבדומה לדעתו של רגב06 גם כן, אני בדעה כבר שנים רבות, כי עדיף היה להשקיע תקציבי רכש מערכות גדולות כחול-לבן בפיתוח תתי מערכות עתירות "חוכמה" ועתירות נסיון צבאי וקרבי המצוי אצלנו (וזה יתרוננו היחסי), ולנסות להגיע להסכמים עם ארה"ב למכירתן במסגרת מהלכי Offset ללקוחות שלהם עצמם, אם בארה"ב או מחוצה לה. גם אם במשרד ההגנה האמריקאי היו מסרבים לכך כמהלך פתיחה צפוי, קיימות "בשרוול" מספר אופציות fallback אטראקטיביות מאד לכלכלה הישראלית ולאפשרויות הגלומות בייצוא למדינות רבות לפלטפורמות זרות.
ישן 28-06-2010, 21:11
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "שבבים לעומת מערכות"

העיניין הוא - איפה מפסיקים? איפה נפסקת ההעברה הזו לחברות בחו"ל (אמריקאיות נניח)? מערכות שלמות? תת-מערכות שלמות? רכיבים? תת-רכיבים? אתה מבין את הנקודה שלי...
מה אם חברה שמפתחת מערכת "ישראלית", שתהיה בה איזו-שהיא נגיעה אמריקאית, תרצה להביא אותה כהצעה במכרז לאיזו מדינה, כשבמכרז מתחרה גם חברה אמריקאית אחת או יותר, וארה"ב תאסור על החברה הישראלית להשתתף במכרז באמתלה שהיתה במוצר איזו נגיעה אמריקאית? הרי היו דברים מעולם...
כמה פעמים החברות הישראליות יוכלו לעמוד בגזירות האלה?

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 28-06-2010, 22:17
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

הקוים האדומים....
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "העיניין הוא - איפה מפסיקים?..."

בוודאי שהבנתי אותך. ההיסחפות וההקצנה של העמדה הגורסת כי אופי קבלת ההחלטות שם וכאן הוא חד גווני ופשטני אינה נכונה ברוב המקרים. פה ושם ניתן למצוא "חסימת ממשל" שכזאת אולם בדרך כלל זו אינה נעשית, לא בגלוי ולא מאחרוי הקלעים. מהלכים שיווקיים, מהלכים שבהם מעורבות ממשלות התומכות את תעשייתן קיימיםץ גם שם אצל היינקים וגם אצלנו.

הסברתי בעבר כי האינטרסים הגיאו פוליטיים והאסטראטגיים של ארה"ב, שונים במקרים רבים ברחבי העולם מאלה שלנו.

ובכן - ההתייחסות למתן אישורים או איסורים מצד הדוד-סאם אינה גורפת לכל או אף לרוב המערכות אותן אנו מציעים בתחרות מול חברות אמריקאיות בעולם.

העיניין הוא - איפה מפסיקים? איפה נפסקת ההעברה הזו לחברות בחו"ל (אמריקאיות נניח)? מערכות שלמות? תת-מערכות שלמות? רכיבים? תת-רכיבים? אתה מבין את הנקודה שלי...

את הנקודה שלך אני מבין. אני חולק על ההככלה שבדוגמאות. זו שפוט אינה המציאות. התשובה לשאלתך אינה חד ערכית. לכל נושא המשתנים שלו. מי שמצוי בנושא גם יודע כי במקרים רבים הידע שאנו מעבירים איננו הידע ה"חכם" דווקא, אלא ייצור והרכבה, וטכנולוגיות הזמינות בחו"ל ממילא. כך נחסך כסף רב. כך מתאפשר תיקצוב אשראי שהינו "מתנה". כך מתפנים שקלים לפרויקטים נוספים כאן "חכמים" יותר, מתקדמים יותר. בכל מערכת, בכל סוג טכנולוגיה אנו בוחנים היטב את מה שניתן, ומה שרצוי להעביר מבחינות רבות ושיקולים רבים. זעקות ה"גוואלט" של חלקנו במקרים רבים הן חסרות בסיס. הן כלכלי, הן תעשייתי, והן ביטחוני גרידא. כל נושא לגופו.

מה אם חברה שמפתחת מערכת "ישראלית", שתהיה בה איזו-שהיא נגיעה אמריקאית, תרצה להביא אותה כהצעה במכרז לאיזו מדינה, כשבמכרז מתחרה גם חברה אמריקאית אחת או יותר, וארה"ב תאסור על החברה הישראלית להשתתף במכרז באמתלה שהיתה במוצר איזו נגיעה אמריקאית? הרי היו דברים מעולם...
זה קרה, זה קורה אבל בדרך כלל במקרים בודדים שם ארה"ב מנסה לשמור על השפעתה בתהליכים מדיניים באיזור זה או אחר. כתבתי כבר, ואחזור שוב: גם אם אין שום רכיב אמריקאי במערכת, לפי הסכמים שנחתמו בין המדינות, ישראל אמורה לקבל אישור אמריקאי למכירת נשק למדינות זרות. האם זו תלות? - אכן כך. האם זה טוב לנו ? - נקודתית בוודאי שלא, אולם בראייה כללית של קבלת כלל הסיוע הביטחוני הניתן לנו מארה"ב - אין לי שום ספק שזהו ה"תשלום" לכך. מה האופציה שלפנינו ? לוותר על מיליארדי הדולארים מארה"ב, ועל מערכות שאין בכוחנו הכלכלי להרים, כדי למכור מערכת אווירית אחת או שתיים של שו"ב AWACS לסין על אפו וחמתו של משלם המסים האמריקאי?

עד כמה שונה הדבר מתהליכי השפעה הלוביסטים שלנו בקונגרס כדי לחסום מכירות של מטוסים ומערכות מסוימות לסעודיה? אלה כללי המשחק בשוק. אגב - רבים ( לא כולם) אינם מבינים שלטווח רחוק יותר, הסעודים למשל נפתחים בשל המגבלות הללו לשווקים אחרים שעליהם אין לנו כלל השפעה בעתיד (סין ואף בריטניה !!!)

כאן אאיר (מלשון "אור") היבט נוסף וחשוב - העברה חלקית של ייצור או הרכבה או אף תיכנון מסוים ורכש חומרים עבור מערכות שלנו לארה"ב, מעבר ליתרונות התמונים באפשרויות גילךום כספי האשראי היושבים בבנק בניו-יורק, נותנת לנו כוח בתחרויות מקומיות בארה"ב (לקוח גדול מאד), וכן במדינות אחרות - בסיוע ותחת מטרייה של חברה אמריקאית. כך גם קשה למימשל למנוע מאיתנו להתחרות בשווקים בינלאומיים שם מופיעות חברות אמריקאיות לגמרי. יתרה מזאת, השותף (אם הוא תחת JV או הסכם שת"פ) מכסה בחלק גדול מהמקרים חלק מהעלויות שבתשתית, שבשווק, ואף בפיתוח - כך אנו חותמים עימו במשא ומתן ההתחלתי וכך אנו שומרים שיבצע. הוא הופך לבעל עניין כ- PRIME וזהו במקרים רבים משחק טוב בשוק, אם בחרנו בשותף הנכון כמובן. ואנו לא ממש כסילים בבחירה הזאת.

כשלא ניתן לנו לאכול את כל העוגה, יש להסתפק בחלק ממנה.
כמה פעמים החברות הישראליות יוכלו לעמוד בגזירות האלה?
זאת שאלה רטורית-אמוציונאלית. אינני יודע לחשב את התשובה
ישן 28-06-2010, 07:15
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "הגיון כלכלי"

צריך להפסיק לייצר בישראל בכלל!
אני באמת לא מצליח להבין למה ממשיכים לייצר כאן לחם כשאפשר לייבא לחם מחו"ל.
חייבים לסגור את המאפיות ךהוציא את העובדים לפנסיה מוקדמת ולהתחיל ליבא לחם מאיטליה וצרפת.
תחשבו על הג'בטות, הקלצונה והבגטים הפריכים הריחניים והנהדרים שיגיעו למכולות ולסופרים!
איזה מוצר ישראלי עלוב יכול להתמודד איתם?
כך אפשר להשיג גם חיסכון בעלויות וגם שיפור באיכות!
אני מכיר מישהו שייבא פיתות מעות מטורקיה ועשה בוחטה של כסף!
איזה פיתות מעולות, טעימות ולא נקרעות כמו הישראליות שרק תשים בהן כדור פלאפל וטחינה והן נשפכות לך על החולצה.
חבל שאני כבר לא מוצא את הפיתות שלו יותר.
אני באמת צריך להתקשר אליו לשאול אותו מה קרה...

(כנ"ל לגבי שמן זית, יין, שבבי מחשב, עפרונות, נייר, תזקיקי נפט, חשמל, סירות בט"ש, טכנולוגיה, תחמושת, נק"ל, אמר"ל)

עם כל הכבוד לתעשיות הנשק בעולם, ויש כבוד, ממעבר על המוצרים שהם הציגו ביורוסאטורי 2010 נראה שהן היום מתעסקים בפיתוח של אותם דברים שבישראל כבר מבצעיים.
היום הם מציגים אבות טיפוס לאותם מוצרים שראינו אבות טיפוס או כלי במהלך ניסויי מבצעי בLIC2004 וLIC2005
(זה כך לא רק בתחום היבשה, גם בתחום האווירי, ראית את ה"נחשון" של לוקהיד?)

ישן 28-06-2010, 07:35
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "צריך להפסיק לייצר בישראל..."

התגובה הזו יכולה להתאים רק חלק מהפעמים.
המרכבה המפוארת תהפוך לבונקר חמוש אם הגרמנים או האמריקאים יתעטשו עלינו גם כיום.
מצד שני, מותר לבחון לפרטים איפה העוצמות שלנו, היתרון היחסי?
האם ביציקת תובות?
האם ביציקת צריחים?
האם ביציקות שריון מיוחד?
האם ביציקות בוגים?
האם ביציקת חוליות זחל?
האם ברובוטיקה והפעלה של פס הרכבה כבד?
האם בתהליכי מחקר, אפיון ופיתוח?
האם בפיתוחים של תת מערכות הכלי?
ביציקות קני תותחים?
מערכות צידוד והגבהה?
כב"ש?

אני מזכיר שכבר התקבלה החלטה בארץ שאין מה לפתח תעשיה של מנועים וממסרות, כך שמוכח שיודעים אצלנו לחשוב שלא צריך להמציא את הגלגל והחשמל כחול לבן בכל דבר, יתכן שהחשיבה הזו כבר התרחשה והמצב כיום הוא איזון בין שיקולי מחיר בכסף ושיקולי מחיר פחות מדידים של הותרת מרכזי ידע חיים ועדכניים ברשותנו.

נראה לי נכון לזכור שלעתים הוצאות על בטחון הן למעשה זריקת כסף לשמיים בלי שהוא ייפול בחזרה, אך מותר להעריך עלויות של ימי קרב, מלחמות בעצמה לא מלאה, תקופות פיגועים, פיצויים לנפגעים בנפש ורכוש, ירידה בפעילות הכלכלית כתוצאה מטרור וכו'.
אם ניתן להתייחס להוצאה על בטחון כרכיב שאין לבטלו, צריך לזכור שהקטנתו עלולה להיות כרוכה בהגדלת סעיפי הוצאה אחרים. לטעמי, לא ניתן לקלוע נכון בהערכה איזה צד במשוואה הזו יהיה הגדול יותר, ואין מנוס מהשקעת יתר מסוימת בבטחון.

זאת, כמובן בהנחה שלמנגנון קבלת ההחלטות במדנה ברור שתפקידה הראשון של המדינה הוא לשמר את קיום אזרחיה ולפעול תמיד במגמה לשיפור איכות חייהם.
אם עובדי הממשל לא חושבים שחיים קודמים לאיכות חיים, אז אין בסיס לדיון בכלל.

נערך לאחרונה ע"י רגב06 בתאריך 28-06-2010 בשעה 07:38.
ישן 28-06-2010, 08:20
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 61 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "התגובה הזו יכולה להתאים רק..."

ונניח, רק לשם הדיון, שבישראל כן מייצרים מנוע וממסרת למרכבה?
הרי מנכ"ל משהב"ט אישר שהטנק נמכר למדינה זרה.
אולי לטובת אותה עיסקה היה צריך לייצר חט"כ שלא יצטרך אישור ייצוא אמריקאי גרמני?

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 28-06-2010 בשעה 08:23.
ישן 28-06-2010, 08:35
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 62 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "ונניח, רק לשם הדיון, שבישראל..."

נשאלת השאלה עד כמה מה שאנחנו מרשים לעצמנו למכור למדינה זרה יתאים לדרישותינו.
אח"כ הייתי ממשיך לנג'ס לך אם שאלת מקור המתכות המשמשות חמרי גלם ליציקות.
אני הראשון שישמח לגלות שמפעל המרכבה עומד על רגלים כחול לבן ויכול להילחם בדורשי הפרטתו\הוצאתו. אין לי ידע מספיק כדי לקבוע דעה, לכן אני מרשה לעצמי רק לזרוק שאלות.

ואגב מדינה זרה, האם זו מדינה שמפעילה צי טנקים כזה שנוכל לראותם בחודשים הקרובים ולהתמוגג? או שאולי מדובר בעסקה עם תנאים ייחודיים ומוזרים שגורמים לנו לא לפרסם פרטים אודתיה?

ישן 28-06-2010, 09:02
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "נשאלת השאלה עד כמה מה שאנחנו..."

על בסיס כתבה אחת בדיפנס-ניוז שאליה התראיין מנכל משהב"ט, סוג של אוטוריטה), אנחנו רק מדברים היפוטטית , מנחשים ניחושים ומשערים השערות.
נחכה לפירסום רשמי ולמידע.

חשבתי שיהיה פרסום רשמי במהלך היורוסאטורי.
אני יכול לנחש מדוע עוד לא פורסם כלום.

ישן 28-06-2010, 18:26
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

כ"יושב על הגדר" בדיון הזה... אעיר ברשותך
בתגובה להודעה מספר 62 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "ונניח, רק לשם הדיון, שבישראל..."

גם אם כל טנק המרכבה יהיה "כחול-לבן" וחומוס ופיטה, וכובע טמבל יהיו בפק"ל, כל ייצוא שכזה למדינה זרה מצריך את אישור ארה"ב. קיים על כך הסכם כתוב וחתום עםממשלת ארה"ב. טנקים ככלים בעלי יכולת להשפעה אסטראטגית אזורית בעולם אינם עוברים תחת ה"ראדאר" של ממשלת ארה"ב, מבחינת ייצוא מישראל.

יש מדינות שייצוא טנקים אליהן הוא מעניינה המדיני של ארה"ב גם אם אינה מרגישה בנוח למכור את טנקיה שלה אליהן...

אנו לא אוהבים אמנם לשמוע זאת. ברחוב כאן (וכן - גם בקרב אנשי התעשייה הביטחונית) משכנעים זה את זה כי כחול-לבן הינו תנאי מספיק ליוזמות חופש הייצוא הביטחוני של המדינה ולא כך הוא.
ישן 28-06-2010, 19:47
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

וזו בדיוק נקודתי
בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "לא חשבתי אחרת. הרשאה כזו היא..."

כשהסברתי מדוע קיים הגיון רב בעמדותיהם של Strong1 ושל רגב06

אבל אני גם חייב להדגיש שוב - ייצור מלא בארץ אינו תנאי מספיק ל"עוקף היתרי ממשל אמריקאי" . וקיימת חשיבה שכזאת גם בקרב מספר בכירים בתעשייה. עד בוא היום.

אני מתקשה למצוא עיקביות בהערתך בהודעה מס' 51:
"אולי לטובת אותה עיסקה היה צריך לייצר חט"כ שלא יצטרך אישור ייצוא אמריקאי גרמני?"

והסכמתך כאן כי אישורים כאלה לייצוא קלים כקשים אכן חייבים לקבל מארה"ב.

היכן איבדתי אותך ?

נערך לאחרונה ע"י מיקיטל בתאריך 28-06-2010 בשעה 20:06.
ישן 28-06-2010, 19:44
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

הפעם אני חושש ש"נסחפת" מעט....
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "צריך להפסיק לייצר בישראל..."

הייתי ביורוסאטרואי, אהיה בפרנפורו, ועוד בכנסים ותצוגות ופגישות שונות.

אין משמעות ל"ראשוניות" בפיתוח כאשר אין מספיק שוק למכירת המערכות הללו. זוהי משוואה כלכלית שאסור לשכוח גם כשמניפים דגל ישראלי ועליו מגן דוד. בהם אני כמוך וכמו רבים בדעתנו גאים.

אבל אומר כאיפכא מסתברא - המערכות ותתי המערכות היפות שראינו בתצוגה ומערכות אחרות שלא ראינו שם קבל עם ועולם, הן בבחינת קצה הקרחון של מה שאפשר היה לעשות לו נמצאו תקציבי פיתוח נוספים לתתי מערכות שכאלה.

בהפשטה גדולה אומר - תקציבי ענק המופנים לפיתוח כלים בארץ שלא ניתן ליצאם (לא לכולם כוונתי !!!), יכלו להיות מופנים לפיתוח מערכות ותתי-מערכות מצוינות אותן ניתן היה בקלות רבה יותר לייצא , ולפפלטפורמות קיימות או פלטפורמות שבפיתוח בשוק המערבי. כבר נעשו דברים כך.

לא כל מה שנוצץ - זהב.

ברשותך ומפאת הכבוד - לא אגיב לשמן הזיתים ללחם ולמיני הבצל .... שהזכרת בעמדתך בנושא.
ישן 28-06-2010, 21:58
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "הלחם ושמן הזית הם דוגמאות..."

הטקסטבוק אומר:
עוצרים כשאין הגיון כלכלי (כלומר, כשהמוצר הישראלי זול משמעותית ממתחרהו המיובא, כולל סיכויי יצוא עתידיים)
כשיש חשיבות אסטרטגית לבניית תשתיות או לקיום יכולת עצמאית
כשהמוצר הישראלי משרת מטרה לאומית אחרת (למשל, ייצור בפריפריה)

הבעיה היא, כפי שציין strong1, שזרוע האוויר שלנו ממילא מבוססת כולה על פלטפורמות אמריקאיות. אין לנו יכולת לעמוד באמברגו אמריקאי ממושך. מה תעזור לנו בעת צרה יכולת [היפוטתית] לייצר ולתחזק מרכבות כרצוננו, אם חלק ניכר מסד"כ חה"א יהיה מושבת? בחרנו לפני שנים להתעלם מהנחיה מס' לעיל, לקחת את הסיכון הזה ולקבל צבא מתקדם אך פגיע ללחץ מדיני.

אגב, בהערה לתובנה שלך על כך שביורוסאטורי הוצגו דגמים של מה שמבצעי אצלנו: הצד השני של המטבע הוא, שלו היינו משקיעים חלק מתקציבי הפיתוח בייבוא (של מערכות לא-הכי-טובות), אפשר היה לצייד סד"כ גדול בהרבה במערכות סבירות.

וספציפית למרכבה, יש להזכיר נקודה נוספת: היות וזה מוצר ישראלי ייחודי שמהווה חלק נכבד מאוד מסד"כ צה"ל, המפעל שייצר אותו-ומן הסתם גם יתחזק אותו ברמה שמש"א עושים היום- יהיה מונופול שצה"ל יהיה מאוד תלוי בו. זה עלול להביא למחיר בפועל גבוה בהרבה מזה שמהווה בסיס לתוכניות ההפרטה כיום.

נערך לאחרונה ע"י קרן-אור בתאריך 28-06-2010 בשעה 22:08.
ישן 29-06-2010, 23:59
צלמית המשתמש של Golden Paths
  Golden Paths Golden Paths אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.01.07
בתגובה להודעה מספר 75 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "יש לי נטייה מגונה לחשוב על..."

מיקיטל כבר הזכיר כאן ובעוד מקרים רבים את המושג "ערך מוסף". לצורך הדוגמא, נניח שיש לך שני מוצרים. לשניהם אתה נדרש לייבא חומרי גלם במידה שווה ואת שניהם אתה מייצא במידה שווה. בראשון, עקב פשטות המוצר, הערך המוסף שלך עומד על 10% ולשני הערך המוסף שלך עומד על 30%. מה עדיף לך לייצר? איפה אתה מקבל More bang for buck?
יציקות כבדות הן מוצר שהערך המוסף שלך ככל הנראה נמוך משל מוצרים טכנולוגיים ואין לך יכולת לפתח לא יתרון לגודל ולא יתרון להתמחות בתחום בהשוואה ליצרנים בין-לאומיים. לעומת זאת, מכלולים ותתי מכלולים טכנולוגיים הם מוצרים בהם היתרון היחסי שלך בא לידי ביטוי ושם כן תוכל לראות יתרון לגודל ולהתמחות.

המשכיל בעת ההיא, ידום. (ספר עמוס, פרק ה' פסוק יג')

ישן 30-06-2010, 21:57
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

לא נוסעים לחו"ל כל כך מהר....
בתגובה להודעה מספר 77 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "לעומת זאת, אתה צריך גם לחשוב..."

א. יש לי הרגשה כי קיימת כאן התעלמות מההיבט אותו הבעתי בהודעה מס' 79 ובהודעות אחרות כאן באשכול. מדוע אתה מתעקש לציין כי תוצאת הפרטה הינה העברת עבודה לחו"ל?

ב. וגם אם ייסגר קו ייצור של "ברזלים" או יעבור למפעל אחר - אנו איננו מדינה סוציאליסטית או קומוניסטית רחמנא ליצלן. מבחינה כלכלית אי אפשר ואף לא נכון לתמוך ולסבסד תעשיות בלתי ריווחיות, ושאינן עטירות ידע, לאורך זמן רק כדי שאנשים בתפקידים אלה או אחרים שאינם בחזית הטגנולוגיה לא ייפגעו. אין לנו הפריוילגיה הכלכלית והתקציבית לכך. אין כסף לכך. מענקי אבטלה לכשעצמם (שלהערכתי אגב לא יהיו רבים כל כך) לא בהכרח יפגעו בכלכלת המדינה באופן השווה להוצאות שיקליות על סיבסוד תעשייה שאינה מסוגלת להחזיק את עצמה לאורך זמן.

ג. כתבתי כבר בעבר כי גם אם תועבר עבודה לחו"ל, (הנמר למשל), אזי הן במסגרת ה- OFFSET , הן מבחינת שיחרור תקציבי שקלים, והן מבחינת הגברת הכוח השיווקי שיתהווה מכך, "ייתפנה" תקציב שיקלי מכובד לתעשייה. אלה הם כוחות השוק. זוהי הכלכלה הנכונה.

ד. אני אגב נוטה להעריך שמספר העובדים שממש ייפלטו ממעגל התעסוקה, אינו רב. חלקם יימצאו אף עבודה אחרת, ואולי אף טובה יותר.

ה. כשמדובר בתעשיות "ברזלים" שאינן קריטיות לביטחון המדינה (אל נשכח - במרכבה ממילא רכיבים ותתי רכיבים רבים שאינם מיוצרים בארץ ואלה הרבה יותר קריטיים מבחינה מערכתית כוללת מאשר ה"ברזלים" שאתה מתעקש לסמן...)

ו. משרד האוצר איננו אויב העם. יושבים שם אנשים חושבים שטובת המדינה וביטחונה חשובה להם לא פחות מקריירה מקצועית או קידום אישי. בהכללה אין הם אנשי זדון. הם רואים תמונה כלכלית מסוימת, הם שומעים טיעונים אלה או אחרים של משהב"ט ולפעמים מבחינים ( לא תמיד - אולם אין שום גוף שילטוני שיש לו מניות על אמת ודרך נכונה !!) באפשרויות הגלומות בהפרטה - ואם צריך גם בהוצאה של עבודות לחו"ל.

ז. חוזר בפעם ה..... הפרטה לכשעצמה אינה גוררת לויתור על ייצור מקומי ולזעקות של "שומו שמיים" אולי - כך אני מקווה, תיגרום אותה הפרטה לדירבון והכוונת השוק לאפיקי תעשייה ביטחונית טובה וחזקה הרבה יותר. ולא אחזור על ההסברים שחלקם כבר ציינתי מספר פעמים.
ישן 01-07-2010, 11:19
  משתמש זכר shruki shruki אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.10.08
בתגובה להודעה מספר 78 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "לא נוסעים לחו"ל כל כך מהר...."

א. אני לא מתעקש על כלום, אני דן, שואל ועונה.
כן, ראיתי את הודעתך הנ"ל, אם תשים לב, המיני שרשור הקטן הזה דן בשאלה מה היה קורה אילו. האם לא סביר להניח שאחרי הפרטה לשם חיסכון בעלויות יבוא ייצור בחו"ל לשם אותה מטרה? האם הדיון בנושא הוא תיאורטי גרידא או שהוא תרחיש לא בלתי סביר?

ב. טוב ויפה, אני לא יודע כמה עולה לסבסד את עשות למשל (חברה בגירעון מצטבר עצום), ולא יודע כמה יעלה לתת דמי אבטלה או הכשרה מקצועית לעובדיה. לכן אני שואל. שואל, לא קובע עובדות.

ג. כתבתי למטה תהיה בנושא, לגבי האם באמת יהיה חיסכון.

ד. הניחוש שלי טוב כמו שלך. לכן אני שואל.

ה. שוב, אני לא מתעקש. חבל שאתה מנסה לתייג אותי כפרד עקשן בזמן שאני מנסה לנהל דיון וללמוד. עשות למשל (אני מכיר בעיקר את פועלה ולכן מדגים עליה) מייצרת גם מיגון לנמ"ר. יש לה צברי הזמנות של מאות מליוני שקלים גם בתחומים האזרחיים. האם לא שווה לעזור לה לשרוד כדי שתמשיך לחתום על חוזים של עשרות ומאות מליוני שקלים עם יצרני מטוסים אמריקאים למשל (למדינה יש 85% אחזקה בחברה. רווחי החברה הם גם רווחי המדינה)? לא יודע, זאת תהיה שאני מניח ומקווה שבמשרד האוצר חושבים עליה.

ו. לא טענתי אחרת, אז אין לי מה להתייחס לזה

ז. הפרטה יכולה להיות רעיון מצוין, ויכולה לגרור הפסדים למדינה (מכירת מספר נכסים לחברה לישראל כדוגמא). וכן, ברגע שאתה מכניס שיקולים כלכליים ומציע הפרטה, סביר בעיני שהשלב הבא יהיה לנסות לחסוך עוד על ידי העברת ייצור לחו"ל.

ישן 12-07-2010, 12:52
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

מילה מאוחרת על "עשות"
בתגובה להודעה מספר 79 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "א. אני לא מתעקש על כלום, אני..."

אותה הבאת כדוגמא. ראה הודעתו (מס' 1) של יוסיפון:

http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...ad.php?t=518123

שם נאמר בין היתר:
"... החברה זכתה בהזמנת המשך למערכת הביטחון עבור צה"ל לייצור מערכות הנעה לרק"מ מתקדם בהיקף של כ- 76.5 מליוני ש"ח. ההיקף הכולל של העסקה עשוי להגיע לכ- 285 מליוני ש"ח. ..."

"...יצויין, כי עשות אשקלון סיימה את הרבעון הראשון של 2010 ברווח נקי של כ-8.2 מליון ₪, לעומת רווח נקי של כ-6.7 מליון ₪, ברבעון המקביל בשנה שעברה...."

ההדגשות הינן שלי.
ובכן, לא אלמן ישראל
ישן 12-07-2010, 19:01
צלמית המשתמש של Golden Paths
  Golden Paths Golden Paths אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.01.07
בתגובה להודעה מספר 80 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "מילה מאוחרת על "עשות""

מילה מאוחרת למילתך...
התחלתי לרשום ניתוח קצרצר של דו"חות עשות אבל מפאת קוצר זמן הפסקתי ואני מקווה שאחזור לזה היום בערב ושאוכל להוסיף. בקצרה, רווחי החברה אינם נמדדים כך סתם אלא נדרשים לעמוד למול מדד ייחוס חיצוני או פנימי. כיוון שעשות היא חברה ייחודית למדי בנוף החברות הציבוריות, צריך למדוד אותה למול מדד ייחוס פנימי כגון רווח גולמי חלקי מאזן או רווח נקי חלקי גודל מאזן (וגם אז לקחת הכל בערבון מוגבל מאוד).
  1. רווח גולמי חלקי מאזן לשנת 2009 עומד על 7.8% אאל"ט.
  2. רווח נקי חלקי מאזן לשנת 2009 עומד על 2.25% אאל"ט.
אלו נתונים נמוכים מאוד אך כמובן שיש לקחת בחשבון כי זוהי תקופת משבר וכי החברה הנזילה את עצמה בצורה די משמעותית (יחס שוטף באזור 2 אאל"ט) ומשתדלת להתגונן ככל הניתן כנגד החשיפות שלהם לחומרי גלם, ריבית ושע"ח.
לא חברה מדהימה בדו"חותיה ובהתחשב בגרזן בדמות תעש שמתנופף לה מעל הצוואר בכל רגע נתון, אני לא נופל מדו"חותיה.
נוסף על כך, במילים עדינות, אין מו"פ בעשות. הוצ' המו"פ שלה לשנת 2009 עומדים על סדר גודל של מיליון וחצי ש"ח ובדו"ח דירקטוריון הם מדווחים על הימצאות 9 אנשי מחקר בחברה של 450 איש. יש להם יותר אנשי מנהלה ו-H.R מאשר מהנדסים וחוקרים ומבנה חוזי המו"פ שהם מקבלים (B.T.P או B.T.P) לא מאפשרים להם לנצל את תשתית הידע הנצברת לטובתם.
אם אתה רוצה לראות חברת תעשייה צבאית מעולה, לך על דו"חות אלביט. מרשימים ביותר! (בהשוואה לתע"א וחברותיה כמובן).

המשכיל בעת ההיא, ידום. (ספר עמוס, פרק ה' פסוק יג')

ישן 12-07-2010, 21:19
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

אתה לא בגלות
בתגובה להודעה מספר 83 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "חע, רציתי לכתוב דברים כאלו..."

ונראה לי כי אם לא ניכנס (כולנו) לעוביים של ניתוחים כלכליים אלא ננסה להתמקד בנושא "עשות" כדוגמא לפגיעה או לא פגיעה בתעשיות הביטחוניות במידה ויופרט קו המרכבה, גם לא יעלה על דעת כי תוגלה מכאן לשדות זרים.

תודה על הטבלה. היא שופכת אור מסוים על מצבה של החברה בשנים האחרונות. כפי שהגבתי לפני מספר דקות היא מביאה את תשקיף הפרטים המשוחרר לציבור. הנקודה כאן היא שלא נראה כי עשות בבעיה רצינית של "...גרעון מצטבר עצום ...." לפחות לא כזה שפוגע באופן מורטאלי בחברה. וכפי שכבר כתבתי: "לא אלמן ישראל" והתכוונתי למספר נקודות אותן הזכרתי בתגובה האחרונה שלי ל - Golden Paths (וקיימות נקודות נוספות - אגב).

נערך לאחרונה ע"י מיקיטל בתאריך 12-07-2010 בשעה 21:33.
ישן 12-07-2010, 21:48

בתגובה להודעה מספר 84 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "אתה לא בגלות"

כמו שציינת קודם, כל תע"ש לא כל כך מתפקדת, כלכלית. יש תוכנית לפרק אותה לחטיבות ולהפריט כל אחת. את חטיבות גבעון למשל רוצות תע"א ורפא"ל. מגן כבר נמכר ולפי מה שאני קורא- לסמי קצב הולך טוב. בהחלט יכול להיות שהפרטת עשות לחלוטין (ולא 15%) תוביל את החברה להצלחות, כמו מגן. מעניין מה היה קורה לו היתה מצליחה ההפרטה שתוכננה לפני זמן מה ובוטלה עקב חשד לשחיתות.

מה שכן, למרות הגרעונות, ההלוואות של החברה לא ניתנות בריבית גבוהה, דווקא בגלל שהחברה ממשלתית ברובה, ואני מניח שכל נותן אשראי סומך על ממשלת ישראל שתחזיר לו את החוב. ריבית גבוהה על חברה ממונפת היתה פוגעת בה יותר. וזה אולי החיסרון של ההפרטה, כי בעלים פרטיים יותר מסוכנים מאשר המדינה.

בחזרה לנושא הפגיעה או לא: כמובן שהכל התחבר לי בהודעות- הפרטת קו הייצור לכשעצמה לא קשורה לעשות, ושאר יצרני ה"ברזל". לא קשר ישיר, הרי החברה כבר ככה ציבורית. מנגד- השאלה איפה הגבול, מתי, בשם החיסכון, גם יעבירו את ייצור הכלים לחו"ל, בשם התייעלות. או לפחות חלקים "טיפשים" של הכלים.

ישן 12-07-2010, 21:06
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

ניתוח קצר ונכון
בתגובה להודעה מספר 82 שנכתבה על ידי Golden Paths שמתחילה ב "מילה מאוחרת למילתך... התחלתי..."

בהסתמך על נתונים הנגישים לציבור זהו אכן ניתוח עקרוני נכון. כפי שרמזת - לא כל הנתונים אכן נגישים לציבור. אולם התמונה הכוללת מתקבלת היטב.

למעשה הגבתי כאן להודעתו מס' 33 (סעיף ב') של Shruki שם כתב כי "....עשות בגרעון מצטבר עצום..." וגם תהה אם לא כדאי לספק עבודה נוספת לעשות. "...האם לא שווה לעזור לה לשרוד כדי שתמשיך לחתום על חוזים של עשרות ומאות מליוני שקלים עם יצרני מטוסים אמריקאים למשל...."

הנקודה שאני מעלה בתגובתי כציטוט שהבאתי מאשכול אחר אותו פתח יוסיפון מתומצתת למעשה במשפט האחרון שכתבתי: לא אלמן ישראל.

אינני חבר בהנהלת עשות, למרות שאני מכיר אותה מבחוץ.

אחת השאלות שחשוב לשאול בהקשר הזה הינו מהי השפעת הסכמי ה- OFFSET עם ממשלת ארה"ב בכלל ההזמנות שמקבלת חברה כזאת, והאם ניתן למנף הסכמים כאלה בעתיד להבראת חלק מהחברות בארץ ולשימור הידע שבהן ואף להרחבתו . טענתי היא שכן ! - ניתן, ועושים זאת. זהו סיבסוד סמוי לתעשיות מקומיות הנהנות גם מ"תמריצי ייצוא" כאלה ואחרים. כלומר יש דרכים. הדרכים הללו טובות. הן למשק והן למאגר הידע בארץ.

אכן - גם תחת הסכמים "מסובסדים" שכאלה, חייבת חברה לעמוד בתחרות (אמינות, איכות, לו"ז לאספקות, מחירים, ועוד ועוד). אולם התחרות הזאת קלה יותר בשוק האמריקאי ותוצר לוואי שלה הינו הגברת היכולת הפוטנציאלית לייצא גם לשווקים אחרים....

ההחלטה להשקעות במו"פ לעומת השקעות בייצור וכו', הינה בדרך כלל החלטה אסטראטגית של מועצת המנהלים בחברה שלוקחת בחשבון מרכיבים רבים. כך גם בעשות, שם, כפי שציינת מספר אנשי המחקר קטן ביחס למספר עובדי הייצור וההשקעה כך נראה לי גם היא אינה גבוה. זהו בדרך כלל (אבל לא תמיד) סימן רע (נורית אזהרה) לעתיד החברה.

מבחינת התע"ש, זהו ענינו של משה"בט לשמר את שתי החברות ולספק פרויקטים לשתיהן. לוא דווקא משיקולים ביטחוניים ולאומיים של שימורי תשתיות טכנולוגיות בלבד - אלא דוקא משיקולים כלכלים - תחרותים. וטוב שכך (אם אכן החברות בתחרות אמיתית והוגנת...)
ישן 12-07-2010, 22:53
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

לא ממש....
בתגובה להודעה מספר 87 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "לגבי המו"פ- זה תלוי גם באלו..."

בחוזי BTP כמו כ גם בחוזי BTP - בדרך כלל אין צורך במו"פ (מחקר ופיתוח) וגם לא משתמשים בתקציבי מו"פ לסיוע ההנדסי לייצור שכזה. יש לזה כללים חשבונאים שלא כאן המקום להכנס אליהם.

ולמען שאר הקוראים:

BTP - Built to Print: הינו מונח חוזי המשקף פרויקט ייצור לפי תוכניות ושירטוטים (היום כבר הכל ממוחשב בדרך כלל), הניתנים ליצרן ע"י הלקוח בדרך כלל לייצור לפיהם. קיימת מידה משוימת של לוייו הנדסי ויוזמה הנדסית לפתרון בעיות ייצור, בדיקה ועמידה במפרטים אולם אין כאן פיתוח במובן המקובל של המונחץ

BTS - Built to Spec: הינו מונח חוזי המשקף ייצור לפי מפרטים. היצרן איננו מקבל שרטוטים מוכנים אלא מקבל מפרטים (מכניים, חשמליים, אופטיים וכיוב') ועליו לייצר מערכת העומדת במפרטים הללו. במצבים שכאלה נזקקת חברת הייצור לליווי הנדסי ברמה גבוה יותר מזו של ה- BTP אולם בדרך כלל אין זו רמת מו"פ כוללת.

נערך לאחרונה ע"י מיקיטל בתאריך 12-07-2010 בשעה 22:57.
ישן 29-06-2010, 20:15
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "[font=Verdana]הטקסטבוק..."

מי אמר שצריך סד"כ גדול?!
את מלחמת יום הכיפורים נצחה ישראל כשסטטיסטית כל טנק ירה- שים לב- 8 פגזים!
אחרי המלחמה נפתח בולמוס רכש אדיר כאילו שכמות הטנקים היתה הבעיה.
לא צריך סד"כ גדול.
צריך חישוב שמתבסס על חקר ביצועים, מיקוד בהגדלת השרידות פר-כלי משום מיעוט הצוותים המיומנים והמאומנים וכמובן יכולת ייצור והשמדת מטרות.
אין שום סיבה לשאוף לסד"כ גדול, כי לשמר אותו זה כסף גדול ולרדוף אחרי הרבה הרבה אנשים על מנת שיישארו בכשירות להפעילו. אנחנו כבר יודעים היום שהסדיר שלנו הוא לא בית ספר טוב לקראת המילואים, אז טוב לחשוב גם על זה כשמדברים על סד"כ.

ישן 28-06-2010, 19:42

בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "הגיון כלכלי"

יש כמה נקודות שאני מתלבט האם להסכים איתך:

האם אתה מתכוון להעביר את ייצור המרכבה למפעל ייחודי בארה"ב או למפעל קיים שמייצר למשל בראדלי/אברהמס?
במידה וזה מפעל ייחודי- האם לא יותר יקר להקים ולהפעיל מפעל חדש מאפס?
במידה והתכוונת למפעל קיים- האם שווה לאותו המפעל להקים קו ייצור מיוחד רק למרכבות? הרי המרכבה שונה מהאברהמס, כך שאיכשהו זה ממש כמו להקים מפעל חדש.

מה התחשיב שעזר לך לקבוע ששתי האופציות הנ"ל זולות יותר מהשארת המפעל בארץ?

בנוסף- איך תמנע הצצה של בעלות ברית של ארה"ב שאינן בעלות בריתנו במוצר, כמו סעודיה?

ההצעה שלך נשמעת מעט קיצונית

ההצעה שעל הפרק בכתבה, כלומר אזרוח והפרטה, יכולה אולי להיות פתרון ביניים שגם ישאיר את הייצור כאן וגם יוזיל עלויות.

ישן 01-07-2010, 10:24
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 96 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "יש כמה נקודות שאני מתלבט האם..."

היתרון של המרכבה הוא במערכות האלקטרוניות שמיוצרות בארץ, לא ביציקות תובה וצריח.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 01-07-2010, 11:29
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 98 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "האין מרכבה 4 מתהדרת בשריון..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
האין מרכבה 4 מתהדרת בשריון מודולרי מחומרים מיוחדים שאסור לדבר עליהם?
u
ועל מה מורכב השריון המודולרי?

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 28-06-2010, 22:39
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

הוצאת ייצור המרכבה לחו"ל..!?
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אם מוציאים את ההרכבה מצה"ל..."

חברים, למרות הפולמוס בנושא, דומני שנספחפנו ב"גוואלט" הלאומי.
  • ממתי העברה של ייצור הטנק לחברות פרטיות משמעה העברת ייצור לחו"ל ?
  • אין כאן משרד ביטחון? אין א"פי? אין מגבלות והגבלות על התעשייה הפרטית? אין כבר השגחה של המדינה על מה יוצא ומה לא יוצא? מה כדאי ומה לא כדאי להוציא לחו"ל? - מה מקור ההנחה כי בהפרטה הכל בורח לנו מהידיים? את תתי המערכות העיקריות ממילא עושות תעשייות פרטיות. לא ראיתי כי אלאופ מייצרת את הבקש בחו"ל, או רפא"ל את ערכות המיגון בחו"ל.
  • מה זעקתא ?
האם לא נספחפנו בדיון הזה ? (כן, גם עבדכם....)
ישן 29-06-2010, 19:00
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

לא הגבתי אלייך אישית אבל....
בתגובה להודעה מספר 103 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אם הגבת לי אישית בגלל ההודעה..."

מכיון ששאלת ומכיוון שראיתי שתי הודעות אחרות שלך באשכול בנושא ייבוא-ייצוא, אחזור ואומר -

לכשעצמה, העברת ייצור למפעלים פרטיים אינה מובילה בהכרח להעברת ייצור לח"ול. ראה הערתי ושאלותי הרטוריות בנוגע למיגבלות ו"חסימות" אלו או אחרות שהמדינה ומשרד הביטחון יכולים לבצע חוקית ומנהלתית.

בבהתייחס לדוגמת "עשות" שהבאת - מדוע לדעתך ייפגע הייצור שם ? ואם אכן ייפגע בשל מחירים גבוהים בשוק - יאלצו מנהליה לשבת ולחשוב מדוע הם יקרים ומה עליהם לעשות בהמשך כדי להוזיל עלויות. ייתכן שלא יוכלו להמשיך לייצר ברזלים דווקא שם באופן בלתי תחרותי עבור הפרויקט הזה (אגב - יש שם עוד פרויקטים אחרים גם כן), אבל אלה כוחות השוק והכלכלה. הרי כל מטרת ההפרטה הינה להוזיל את מחיר הטנק.

אני מדגיש ואומר - הפרטה אינה בהכרח העברה לח"ול. הדיון על ייצור בחו"ל או ייבוא טנק אחר מארה"ב, הינו אולי מקביל אבל שונה במהותו מדיון על רעיון ההפרטה לכשעצמה.

להפרטה עצמה צדדים אחרים שיכולים להוות אבני נגף בהוזלת הטנק. אחד מהם הוא אפשרות עליית מחירים בלתי מבוקרת ע"י חברות אלו או אחרות שאין להן תחרות נאותה. זהו סיכון מסוים, אולם הוא גם פותח פתח חשוב לתחרות טובה בארץ. ניתן להכניס "בלמים" רגולאטוריים גם במשחק הכלכלי הזה.
ישן 15-07-2010, 12:58

דואר ישראל וייצור טנק המרכבה לא יופרטו
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי צופה ורואה שמתחילה ב "משרד האוצר ממשיך בתוכנית להפריט את קו הייצור של המרכבה/נמר"

עד הפעם הבאה
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3920205,00.html

דואר ישראל וייצור טנק המרכבה לא יופרטו

בתום דיון לילי ובלחץ יו"ר ההסתדרות עיני נדחו שתי ההפרטות. במקביל, המשא ומתן של האוצר עם התאחדות התעשיינים נקלע למבוי סתום. במוקד המחלוקת: אי הסכמה על חלקם של המעסיקים בתשלומי הביטוח הלאומי

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 09-08-2010, 07:19
  amitaikl amitaikl אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.10.04
הנמ"ר נוסע לארה"ב, ואיתו 2.4 מיליארד דולר - כלכליסט
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי צופה ורואה שמתחילה ב "משרד האוצר ממשיך בתוכנית להפריט את קו הייצור של המרכבה/נמר"

התעשייה המקומית עומדת לאבד הכנסה של כ־2.4 מיליארד דולר בחמש השנים הבאות. בשבועות הקרובים עתיד משרד הביטחון להודיע כי ייצורו של נגמ"ש הנמ"ר יועבר מישראל לחו"ל, כך נודע ל"כלכליסט".

http://www.calcalist.co.il/local/ar...3414032,00.html
שמעון אבידן
מפקד חטיבת "גבעתי", תש"ח

ישן 09-08-2010, 08:07
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 107 שנכתבה על ידי צופה ורואה שמתחילה ב "כפי הנראה יעקב עיני חי בעולם משלו"

לא בטוח שזה דבר רע.
1. העברת היצור לארה"ב אינה אומרת שכל המכלולים של הנמ"ר יועברו לארה"ב - ניתן יהיה להרכיבם שם, או להרכיבם כאן לאחר היציקה הראשונית. כך שלא בטוח בכלל שכל "העלות" תפוספס.
2. הרכבה בארה"ב, משמעה רכש בדולר סיוע. בתכל'ס אנחנו מקבלים נמ"רים בחינם, כך שניתן יהיה לרכוש יותר כל שנה.
3. משמעות של רכש גומלין של 33% (שזה הרף התחתון), אומר שנוסף על כך שאנחנו מקבלים את מה שמיוצר בארה"ב בחינם, הם עוד קונים בנוסף בערך של שליש העלות של הכלים, ז"א - כסף אמריקאי נכנס למדינת ישראל, יחד עם נמ"רים.
4. הכסף שנחסך ילך לרכש אחר במשרד הבטחון, או יפונה במסגרת הקיצוץ הנדרש במשרד. בהתחשב בקיצוץ הכפוי על משרד הבטחון, קשה לי לראות רכש נמ"ר ביצור עצמי באותו קצב שנדרש, אם בכלל ניתן היה לשמר אותו - הנזק לתעשיה היה מתבצע כך או כך. אם לא למפעל יציקה, אז למפעל אלקטרוניקה, ואני מעדיף את ההיי-טק.

בסופו של דבר, המעבר יאפשר לצה"ל להצטייד יותר מהר בנמ"ר, ויכניס עוד כסף זר קשה לתעשיות הבטחוניות.
מדובר, לפי הכתבה, בחצי מיליארד דולר לשנה, כך שיהיה רכש אמריקאי נוסף של לפחות 160 מליון דולר בשנה כגומלין.

ונקודה נוספת למחשבה - BAE הציעו רק"מ כבד לצבא ארה"ב. המעבר של הנמ"ר לארה"ב יאפשר להציע את הכלי לשימוש אמריקאי ובכך להוזיל עלויות רכש מצד אחד, ואולי להגביר את המכירה של המכלולים הישראליים לארה"ב מאידך.

ישן 09-08-2010, 08:16
  nec_000 nec_000 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.05.07
בתגובה להודעה מספר 106 שנכתבה על ידי amitaikl שמתחילה ב "הנמ"ר נוסע לארה"ב, ואיתו 2.4 מיליארד דולר - כלכליסט"

צריך לזכור נקודה מאד חשובה שנוטים לפעמים לעשות בה דמגוגיה זולה:

1. אילו היה נשאר ייצור הנמ"ר בישראל במלואו, לא היה הוא יורד מפס הייצור בקצב של 800 כלים בחמש שנים.
שכן 800 כלים בחומש, הינם קצב שנתי של 160 כלים, בעלות של חצי מיליארד דולר לשנה = 2 מיליארד שקל לשנה).
לכן, לטעון "שהולכת כאן לאיבוד עבודה מהשוק הישראלי בשווי של 2 מיליארד שקל לשנה"
הינה לא אחרת מאשר דמגוגיה - הסבר בהמשך.

2. קצב הייצור המושג באמצעות כספי הסיוע למעשה הינו "סדר גודל" מעל מה שהתקציב
השקלי בארץ היה מאפשר מלכתחילה:
למיטב הערכתי, באם כן היו משאירים את ייצור הנמר בארץ, במלואו, ומבצעים אותו
מהתקציב השקלי, קצב ירידת הכלים מפס הייצור לא היה עובר את
רף 40-50 כלים לשנה = חצי מיליארד שקל שנתי.

3. עכשיו בואו נשים לב מה עשתה מערכת הבטחון עת שפרסמה את המכרז לרכש
בארה"ב ובקצב של פי ארבע לערך ממה שהיתה יכולה לממן בארץ מהתקציב השקלי:
היא בקשה רכש של 160 כלים לשנה בעלות 2 מיליארד ש"ח, ולא רק זאת אלא
אף הגדילה להכריך את הזכיינים לבצע רכש גומלין במשקל של 35-45% כאן בארץ.

קרי: מערכת הבטחון הולכת להמיר דולר סיוע אמריקאי לשקל, לטובת תמיכה בתעשיית
הבטחון הישראלית, וזאת בסך כולל של 700-800 מיליון שקל לשנה (שהם 35-45% מתוך אותם 2 מיליארד ש"ח).
סכום זה שווה או גדול ממה שמלכתחילה היה מושקע כאן בארץ בשקלים לו פרוייקט
הנמ"ר בכל זאת היה מבוצע כולו כאן.

4. סיכום:
אפשר לשחק עם המספרים ולעשות דמגוגיה זולה - כפי שנכתב לא אחת בתקשורת,
ובמקרה שלפננו גם כלכליסט הצליח לחטוא באמצעות כותרת דמגוגית שגויה ומטעה!

אבל לכשבאים לבחון עובדות ומספרים - להבדיל מססמאות פופוליסטיות,
רואים כי מערכת הבטחון לא רק שאיננה מסיטה תקציבים מתעשיית הנשק הישראלית,
אלא דואגת להמשיך ולפרנס אותה הלאה וזאת תוך כדי הסטה סיבובית של כספי הסיוע
האמריקאים אשר בתורם מועברים לארץ.
ישן 09-08-2010, 09:08
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 106 שנכתבה על ידי amitaikl שמתחילה ב "הנמ"ר נוסע לארה"ב, ואיתו 2.4 מיליארד דולר - כלכליסט"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי כלכליסט
פשרת רכש הגומלין עתידה לגרום להסרת התנגדותה של התאחדות התעשיינים להעברת הפרויקט. ההתאחדות טענה בעבר שהעברת ייצור הנמ"ר תגרום לפיטורים בישראל.

מעניין!
הייתה התנגדות וההתנגדות תוסר... צריך לתת משהו בתמורה...
האם למישהו יש אינטרס (אישי או עיסקי)?

אני לא יודע הרבה על מודלים כלכליים, אבל אני כן יודע שאם רוכשים רכיבים מישראל, מובילים אותם לארה"ב, מרכיבים אותם שם ומובלים בחזרה העלות אמורה להיות גבוהה יותר מהעלות של אותו תהליך בלי עלות ההובלה (גם אם עלויות ההרכבה זולות).
למה החברה שתיקח על עצמה את יצור הנמר ("תזכה במכרז") תהיה מוכנה לקחת עליה את העלויות וגם לרכוש רכש גומלין?
כמובן שהיתרון כאן הוא שעלויות הובלה והרכש מגולמות בדולר סיוע.
הדולר סיוע הוא בלתי מוגבל?

ישן 09-08-2010, 09:19
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 112 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "[QUOTE=כלכליסט]פשרת רכש..."

הוא לא בלתי מוגבל, אבל פוטנציאל הקניה שלו גבוה בהרבה מתקציב בטחון מקוצץ.

ישן 09-08-2010, 10:05
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 114 שנכתבה על ידי blancoynegro שמתחילה ב "מה שצריך לחשוב עליו הוא טובת..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי blancoynegro
יותר חיילים יהיו מצויידים במלחמה הבאה בנגמ"ש מודרני...אז עדיף שהייצור יעבור לארה"ב.

שאלות היפוטטיות, מהדמיון הפרוע, בלי קשר למציאות:
ומה לגבי המלחמה שאחריה?
מה יקרה לקראת המלחמה כשיעצרו את האספקה לישראל, אם בגלל חרם/אמברגו נשק או בגלל מצור ימי של האוייב?
האם העברת כושר הייצור החוצה תפגע בכושר התכנון והשיפור?
יכול אולי להיות, תסריט דמיוני לחלוטין, שבו ארה"ב מפסיקה להיות ידידה של ישראל?

ישן 09-08-2010, 10:09
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 115 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "[QUOTE=blancoynegro]יותר..."

במצב כזה, לא יהיה לך חיל אויר, לא יהיו לך מנועים חליפיים למרכבות ולא יהיה לך חלק נכבד מהחמ"מ ואמצעי ראית הלילה שלך.... הנמ"ר באמת יהיה הקטנה בדאגותינו במצב הזה.

ישן 09-08-2010, 16:02
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

התייחסות לדבריך
בתגובה להודעה מספר 112 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "[QUOTE=כלכליסט]פשרת רכש..."

"... האם למישהו יש אינטרס (אישי או עיסקי)?..."
עיסקי - בוודאי. ומה הרע בכך? הרי בבסיס הבעייה "נישתלה" ההנחה הכלכלית שהכל בורח מהארץ - עבודה, מסים, כסף, ידע וכו'. גוואלט לאומי - ולא כך היא.
אישי - יש לכל אדם ואדם ואין ל"ו צדיקים כאן גם ובפרט בקרב מנהיגים וראשי תעשיות. אולם אם יצא שכרו בהפסדו, והכל נוהל בהתאם לחוקי המדינה ולטובתה, על מה זעקתא ?

"...אני לא יודע הרבה על מודלים כלכליים, אבל אני כן יודע שאם רוכשים רכיבים מישראל, מובילים אותם לארה"ב, מרכיבים אותם שם ומובלים בחזרה העלות אמורה להיות גבוהה יותר מהעלות של אותו תהליך בלי עלות ההובלה (גם אם עלויות ההרכבה זולות)...."

אתה לא צריך לדעת הרבה על "מודלים כלכליים". את רמת העיקרון הכלכלי שסביבו נבנים המודלים הללו - כדאי לדעת ואני בטוח שאתה יודע. לא כל הרכיבים ייוצרו כאן וישונעו הלוך וחזור, מרביתם לא יטיילו הלוך וחזור. במקרים רבים ניתן להרכיב את הרכיבים הללו כאן בארץ על פלטפורמות שתגענה מוכנות לקליטתם מארה"ב. השינוע גם הוא אינו עלות יחסית גדולה וגם הוא ממומן בכספי האשראי - מתנה אמריקאית (ואופסט נוסף בצידה....!!)

"...למה החברה שתיקח על עצמה את יצור הנמר ("תזכה במכרז") תהיה מוכנה לקחת עליה את העלויות וגם לרכוש רכש גומלין?..."
אינני יודע מדוע אתה מתייחס לתהליך המכרזי כתהליך שיש לשימו בין מרכאות. יש מכרז, למכרז תנאי מכרז, ותנאים אלה ידועים למתחרים. המכרז חייב לעמוד בחוקי ישראל אבל מעל ומעבר לכך בחוקי המדינה בארה"ב. האם יש העדפה במשה"בט...? - סביר מאד להניח. "לא עשו אותנו באצבע" - כך נהגנו לומר.

חלק מתנאי כל מכרז בינלאומי כיום הינו מרכיב רכש גומלין (offset). בדרך כלל רכש גומלין יכול להיות ישיר מהחברה הזוכה, או עקיף, שיכול להתחלק בין החברה הזוכה אולם ממוצרים אחרים שלה או עקיף ממשליתי כלומר מתעשיות אחרות ולוא דווקא צבאיות.

לשאלתך - אם וכאשר חברה מגישה הצעותיה (ואין היא חייבת כלל לעשות זאת אם אין לה עניין בכך !!) הרי שסביר מאד ששקלה היטב את תנאי רכש הגומלין והגיעה למסקנה שכך או אחרת יש לה אינטרס והיא תוכל להפריש את הנדרש ל"רכש גומלין". במסגרת הגשת הצעתה עליה לפרט את פרטי רכש הגומלין אליו היא מתחייבת, לו"ז, ותוכניות אחרות לביצוע. מעמד מתחרה זה או אחר בתחרות, נשקל בין היתר לפי חלק זה בהצעתו הכוללת.

העיקרון הזה פשוט. ביצועו בפועל הינו בעייתי יותר אולם אין הוא זר לא להם ולא לנו. מתגברים.

"...כמובן שהיתרון כאן הוא שעלויות הובלה והרכש מגולמות בדולר סיוע.
הדולר סיוע הוא בלתי מוגבל?..."

דולר הסיוע הינו "מוגבל/דינאמי". לטוב ולרע. הוא משתנה בהתאם למצבים פוליטיים ולדרישות שמציבה ישראל לאישור הקונגרס והממשל האמריקאי, ונתון לאישורים שם. יחד עם זאת זה איננו בור ללא תחתית או קופה סגורה לגמרי. כבר היו דברים מעולם. רצוי לבחון את הנושא במובן הכלכלי הרחב יותר - תקציבים שיקליים במדינה, לעומת "מתנות" מכספי משלם המסים האמריקני שבצידן.... "Offset" נוסף.

נערך לאחרונה ע"י מיקיטל בתאריך 09-08-2010 בשעה 16:30.
ישן 23-10-2021, 01:32
  ariel_zuk ariel_zuk אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.07.15

אלביט תוציא את עשות מהפורטפוליו העשיר שלה ותמכור אותה לקבוצת פימי.

https://www.shephardmedia.com/news/...-divests-ashot/

ההחלטה עצמה מוזרה לדעתי. ברכישת תעש, אלביט הדגישה את הצורך בחדירה יותר רצינית לשוק היבשה, בין היתר עבודות ברמת OEM על מוצרים זרים (כלומר להחליף את היצרן), וחימושים למיניהם.
עשות מייצרת ממסרות לטנקי המרכבה והנמר, אך גם מהווה את היכולת לבצע עבודות עם טונגסטן, מתכת עם שימושים צבאיים לא מעטים, אשר ידועה בין היתר בקושי לעבוד איתה. מתכת זו מרכזית לחלק מליין התחמושת של אלביט.
אני חושב שיש סבירות גבוהה שחברת עשות תחולק, והיכולת לעבוד עם טונגסטן תישאר בתעש ואלביט.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 03:10

הדף נוצר ב 0.20 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר