לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 01-08-2010, 21:52
צלמית המשתמש של תבור - tar 21
  משתמש זכר תבור - tar 21 תבור - tar 21 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.10.09
אוהו, זה נושא שיצא לי לדוש בו הרבה...
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי hanamer שמתחילה ב "למה מעורר בך זעם? דווקא בתור..."

א. הרצי"ה ועוד רבים אמרו שתחי"ם לא פטורים ממלחמת מצווה.
ב. תורה זה חשוב אבל גם מלונאות, ספורט, מדע ועוד חשובים ולא ראינו שכל אותם עושי דברים חשובים משתחררים באלפים, זמן לתרומה וזמן להגנה.
ג. לגבי "תורה מגנא ומצלא" כבר כתוב בגמרא שבמקום שההיזק שכיח לא סומכים על זה, וחוץ מזה תחי"ם לא פטורים ממלחמת מצווה כמו שהזכרתי לעיל.
ד.אפשר לשלב שירות עם לימוד תורה, זה הפוך את זה להרבה יותר עוצמתי לדעתי.
ה. אם הדתיים באמת רוצים להשפיע במשהו על הארץ הזו הם מצפים שזה יקרה כשהם יושבים בבית המדרש ושולחים את החילונים למות למענם?
ועוד ועוד.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 01-08-2010, 22:00
צלמית המשתמש של hanamer
  hanamer hanamer אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.02.10
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "אוהו, זה נושא שיצא לי לדוש בו הרבה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי תבור - tar 21
א. הרצי"ה ועוד רבים אמרו שתחי"ם לא פטורים ממלחמת מצווה.
ב. תורה זה חשוב אבל גם מלונאות, ספורט, מדע ועוד חשובים ולא ראינו שכל אותם עושי דברים חשובים משתחררים באלפים, זמן לתרומה וזמן להגנה.
ג. לגבי "תורה מגנא ומצלא" כבר כתוב בגמרא שבמקום שההיזק שכיח לא סומכים על זה, וחוץ מזה תחי"ם לא פטורים ממלחמת מצווה כמו שהזכרתי לעיל.
ד.אפשר לשלב שירות עם לימוד תורה, זה הפוך את זה להרבה יותר עוצמתי לדעתי.
ה. אם הדתיים באמת רוצים להשפיע במשהו על הארץ הזו הם מצפים שזה יקרה כשהם יושבים בבית המדרש ושולחים את החילונים למות למענם?
ועוד ועוד.

1. ומי קבע שהמלחמות הנוכחיות הן מלחמות מצווה?, היכן אלוקים ציווה בתורה או בנביאים שכשנבוא לארץ באלף השישי, נהיה מחוייבים להילחם?
2. לא ממש הבנתי מה הכוונה.
3. הזק שכיח? ואם בחורי הישיחבות והאברכים יתגייסו, פחות אנשים ימותו? ומה עם "גדול ת"ת יותר מהצלת נפשות"?
4. נכון, אפשר לשלב, הדתיים ילמדו, והפחות, או החילונים ישרתו. מי קבע שהשילוב צריך להיות מצוי בכל אדם?
5. הם לא שולחים את החילונים למות למענם, הם גם מגינים עליהם בלימודם ובתפילותיהם, כעין"שמור עלי ואשמור עליך".

ישן 01-08-2010, 22:50
צלמית המשתמש של hanamer

בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "טוף, אז אאלץ להסביר שוב."

לא, מלחמת מצווה היא מלחמה שחייבים אנו להילחם על פי ציווי ה', וכיבוש הארץ בזמן יהושע נכללה בזה.
מאז שנחרב בית שני יצאנו לגלות, הנביאים והחכמים כתבו שעד שלא יבנה בית שלישי ע"י אלוקים בעצמו, אנו עדיין בגלות גם אם אנו חיים בארץ ישראל. גלות משמעותה - לא עם חופשי במדינה ריבונית. מה שאומר ששום מלחמה בזמן הזה אינה מלחמת מצווה, כי אין לנו אישור סופי להיות בארץ עם שלטון ריבוני.
2. שכיח הזיקא לא נאמר על זה, בגמרא מס' פסחים דף ח ע"ב כתוב, שבמקום ששכיח הזיקא לא ללכת אף על פי שאני לומד תורה, אבל זה לא אומר שאני צריך לכתחילה להפסיק מלימודי, על מנת שלא יהיה מצב בעתיד של שכיח הזיקא.
3. זה אתה אמרת.
4. אה כן? שמעת על מלחמת סנחריב ואשור עם עם ישראל בזמן חזקיהו המלך? אתה יודע מי נלחם? חזקיהו תקע חרב בביה"מ ואמר שמי שלא ילמד תורה בזמן המלחמה ידקר בחרב, ומה קרה אז? אלוקים שלח את מלאכו והיכה את כל מחנה אשור. זו רק דוגמה קטנה, שגם בזמן מלחמה צריך להשאר בבית המדרש. עוד כתוב בתורה במלחמת מדין "אלף למטה אלף למטה" ומפרש רש"י 12אלף יצאו למלחמה, ו12אלף למדו תורה, זה השילוב הנכון לעכשיו, ובהעדר אחד מאלה, לא תהיה הצלחה כלל.
ב. אידאולוגיה לא משנים על פי מה שרוצה העם. אם היא נכונה, צריך ללכת בדרכה.

ישן 01-08-2010, 23:09
צלמית המשתמש של hanamer

בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "1.עזרת ישראל מיד צר היא מלחמת..."

ציטוט:
1.עזרת ישראל מיד צר היא מלחמת מצווה. אתה פשוט, במחילה, לא מבין כלל בנושא זה, עיין בוויקיפדיה בערך "מלחמת מצווה". כיוון שכך אין זה משנה אם אנחנו כביכול "בגלות".
2.במלחמת סנחריב לא היה יותר מידי מה לעשות, אם צריך לוחמים אז כולם יוצאים.
3.יש הבדל בין לשנות אידאולוגיה ללא לכפות על העם אם אינו מקבל את התורה, לפי גרסתך צריך להקים בתי דין חשאיים שיסקלו מחללי שבת בסתר.

1. ומההערת שוליים בויקיפדיה אתה התעלמת :
ציטוט:
לפירוש הרע"ב במקרה של "עזרת ישראל מיד צר", לשיטת הבבלי זו אינה מלחמת מצווה: "לא נחלקו ת"ק ורבי יהודה אלא במלחמה שנלחמים ישראל עם אויביהם כדי שלא יתגברו עליהם ויצרו להם. ת"ק קרי לה מלחמת רשות וסובר שאין אדם רשאי להתבטל מן המצוה כדי להילחם במלחמה כזו. ור' יהודה סבר שגם זו מלחמת מצוה, מאחר שהוא להושיע את ישראל מיד שונאיהם, והעוסק במצוה פטור מן המצוה. ואין הלכה כר' יהודה." (רע"ב על מסכת סוטה פרק ח' משנה ז')‏

2. בודאי שהיה מה לעשות. לכל אורך תקופת המלכים היה צבא לישראל. בכל אופן זה לא משנה, אדרבה, אם כשאין צבא הלימוד תורה מציל, אז כשיש צבא ולימוד תורה, על אחת כמה וכמה.
3. לא לא, בתי דין סוקלים לא תהיינה לעולם כל עוד אין סנהדרין ואין בית מקדש. ולכן אסור לדון דיני נפשות. אם היה מותר לדון דיני נפשות גם ללא סנהדרין, היה צריך לעשות את זה גם כשהעם לא מקבל. הרי התורה לא דוגלת כלל בדמוקרטיה.
לכן, כיוון שהאידאולוגיה [שהיא בעצם הלכה לעניין זה] היא ללמוד תורה, לא שייך לגייס על פי התורה את לומדי התורה.

ישן 02-08-2010, 08:29
צלמית המשתמש של hanamer

בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי פלמינג שמתחילה ב "קל מאד להתפלמס על קוצו של יוד ולגייס לטובת טיעון פשוט ביותר את כל הפסוקים והפוסקים"

אוקי, אתה מהעמדה שלך לא תוכל להתערב בדיון שלי ושל תבור, מפני שאין לך את הבסיס האידאולוגי וההלכתי בעניין. כל מה שאני אכתוב, יהיה לך טיעון שאינו קשור לנושא. אני מכבד את העמדה שלך, אבל אתה לא יכול להגיב לדיון הלכתי, על אף שזה נוגע לכל אחד ואחד.

אבל אם כבר כתבת, אענה לך (דיברנו על זה פעם באחד האשכולות), יש לך בעייה אחת, אתה אפילו לא מנסה להבין למה. זה לא רק אתה, אבל כל איש עם דעות כמו שלך, קובע עובדות מתוך מירמור, ולא מנסה לשמוע את הצד השני. (חס וחלילה, אני לא בא לזלזל בך, זה לגיטימי לאנשים שמרגישים שהם תורמים ואחרים לא, להתרעם על העניין).
זה ממש לא קל להתפלמס על קוצו של יוד, תאמין לי שאם השרות הצבאי באמת היה מותר הלכתית, הרבנים היו מריצים את הבחורים לשרת. העובדה היא, שכל פעם שיש מלחמות או סכסוכים ישראלים פלסטינים, כל הרבנים וראשי הישיבות קוראים לכל הבחורים ולכל האברכים להתפלל וללמוד להצלחת ושמירת החיילים. יש לציבור החרדי הערכה מאוד עצומה לחיילי צה"ל. אבל שוב, יש הלכה, וממנה אי אפשר לזוז.
אתה שוכח שלאורך כל הדורות, כשלא היתה לנו מדינה, תמיד לומדי התורה הם היו מגיני הדור, היו מעבירים את התורה לדורות הבאים, ומוסרים את נפשם על התורה בחרוף נפש. זה מה שהחזיק את העם. אי אפשר בבת אחת לבטל הכל. אני לא אומר שלא צריך חיילים, אבל חייב לומדי תורה.

לסיום אשאל אותך שאלה: מה דעתך שכל חילוני לאחר השרות הצבאי ילך ללמוד בישיבה?

ישן 02-08-2010, 09:17
צלמית המשתמש של hanamer

בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "תפסיק לבלבל את המוח"

הסיבה שכתבת גם נכונה. רק לא חשבתי עליה בשביל לכתוב אותה.

מי מפסיק ללמוד בכל מקרה? מיעוט. וחוץ מזה, מי אמר שזה נכון לעשות ככה? זה שיש כאלו מוכיח שהלימוד לא חשוב?
ודרך אגב, אין מספיק חרדים שלא בגילאי 18-21 בשביל להתפלל. זה לא רק תפילה, זה גם לימוד תורה שמגן על החיילים. ולא רק עליהם, אלא על כל עם ישראל. (החרדים בכל אופן בטוחים בזה).
ולא, לשרת בצבא ואח"כ ללמוד תורה בישיבה זה ממש כמעט בלתי אפשרי. הרבה בחורים מישיבות הסדר נופלים מהדת [או מהלימוד] לאחר שרותם הצבאי.
בכל מקרה, אני לא מבלבל את המוח. אם אתה רוצה להתווכח, אתה יכול, אבל אל תפסול דעות שונות מאלו שלך.

ישן 02-08-2010, 15:00

לא אני מתעקש.
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי hanamer שמתחילה ב "אבל למה אתה עוד פעם מתעקש שזו..."

הרצי"ה מתעקש והרב גורן מתעקש וכל רבני הציונות הדתית מתעקשים.
הרב גורן אף הסביר את שיטתו כאן.
וחוץ מזה הנה הציטוט מוויקי:
"הגדרת מלחמת מצווה
קיימות כמה שיטות להגדרת מלחמת מצווה:
  • <LI sizset="3" sizcache="0">שיטת רש"י:
    • רק מלחמה שנועדה לכיבוש הארץ היא מלחמת מצווה.
    <LI sizset="4" sizcache="0">שיטת רמב"ם ובעקבותיו ספר החינוך:
    • מלחמה שנועדה לכיבוש הארץ ובלשונו "מלחמת שבעת עממים".
    • מלחמה נגד עמלק - מלחמה דתית נגד האויב הרוחני של עם ישראל.
    • מלחמת "עזרת ישראל מיד צר" - כלומר הצלה מפני אויב שקם על עם ישראל. (מקור הדין הוא בתלמוד הירושלמי)‏‏[2]
  • שיטת הרע"ב:
    • מלחמת ארץ ישראל‏‏[3]
    • מלחמת עמלק
המשותף לכל השיטות שמלחמת כיבוש ארץ ישראל לפי כולם תחשב למלחמת מצווה."
(סוף ציטוט)
חוץ מזה גם במלחמת רשות רק חלק סוברים שצריך לשחרר מגיוס תחי"ם.
ישן 02-08-2010, 16:40
צלמית המשתמש של hanamer

בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "שמע זה לא עסק"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי maorhag
צריך לקרוא הכל...
רמב"ם הלכות מלכים פרק ז הלכה ד:
"אבל במלחמת מצוה הכל יוצאין ואפילו חתן מחדרו וכלה מחופתה."

ציטוט:
עזרת ישראל מצד צר שבא עליהם. הרמב"ם לומד זאת מספר ויקרא פרק י"ט " מהפסוק: לא תעמוד על דם רעיך" שבא להטיל חובת הצלת ישראל במסירות נפש עצמית.
מצאתי את זה כאן http://tora.us.fm/tnk1/sofrim/abramm/mlxma.html
בכל אופן, מלחמת מדיין היתה מלחמת מצווה, ומשה ציווה שיהיו לומדי תורה באותו מספר של החיילים. היום, אין מספיק לומדי תורה באמת, כמו שהיה פעם, לכן אין הגנה מספקת. ולכן האיסור של "לא תעמוד על דם רעך" מחייב גם את לומדי התורה ללמוד.

http://daat-emet.com/?page_id=87 תשובה לשאלה מאת הרב מרדכי נויגרשל.

נערך לאחרונה ע"י hanamer בתאריך 02-08-2010 בשעה 16:50.
ישן 02-08-2010, 23:48
צלמית המשתמש של maorhag
  maorhag maorhag אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.01.06
שלח הודעה דרך MSN אל maorhag
בדיוק הפוך
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי hanamer שמתחילה ב "עדיף להיות בבידוד מאשר להתערב..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי hanamer
עדיף להיות בבידוד מאשר להתערב עם העולם החופשי ולהידבק מהם לא?
שנואים זו לא בעייה של החרדים, הרי במסכת סוטה כתוב בפרוש שבאחרית הימים "יראי חטא ימאסו"... סימן שהדרך שלהם נכונה.
גלותיים, לא כולם. יש את החבר'ה ממאה שערים ועוד זרמים שהם נראים גלותיים. שאר הזרמים לא ממש רוצים להראות גלותיים, למרות שאנחנו עדיין בגלות... לא?
אפשר לאהוב ולכבד את הרשעים, אבל "אל תתחבר לרשע" לא? פרקי אבות מפורש.
נראה לי שהאידאולוגיה שלכם כלפי החרדים לא מבוססת כלל על תורה, אלא על השקפות.

ההשקפות שלנו מתבססות על תורה,רק שהיא תורה רחבה,גדולה יותר מ"אני בחיידר שלי ושכולם יקפצו" תורה שדואגת לכלל ישראל,תורה שמקרבת.
גלותיים זה לא לבוש,גלות זאת מהות.גלות זה לעסוק בדלת אמות של הלכה ולא להסתכל מעבר...אומר הרב: "ואם יבוא אדם לחדש דברים עליונים בעסקי התשובה בזמן הזה, ואל דברת הקץ המגולה ואור
הישועה הזרוחה לא יביט, לא יוכל לכוין שום דבר לאמתה של תורת אמת" אי אפשר להתעלם מהמציאות של הגאולה. החרדים (חלקם) חיים עדיין בפולין,בליטא ובשאר ארצות הגלות המקוללת,הם עוד לא השכילו לתפוס את מהותה של מדינת ישראל ראשית צמיחת גאולתנו ואת השיבה לארץ ישראל שכוללת תפיסה שונה בכל מהלכי החיים....כמו שכתבתי מקודם זה לא רק בצבא...זו תפיסה שלמה ואורח חיים שלם..היחס ליום העצמאות ועוד...שמעתי שיעורים משני הצדדים וברוב המקרים הרבנים שלנו (ציונות דתית) הביאו טענות של חרדים בכל מיני סוגיות:גיוס,יום העצמאות ועירוב עם החילונים ופשוט פירקו אחד לאחד את כל הטענות שלהם בהתבסס על מקורות חז"ל.
"יראי חטא ימאסו"-שכוייח,וזה אומר מה? אולי תסביר לי איך נביא את הגאולה כשרוב עם ישראל מפולג ולא מאוחד? כשחלק גדול מעם ישראל לא מקפיד על קיום מלא של תורה ומצוות? לפי התפיסה החרדית (בכל מקרה כפי שהם מיישמים אותה) אני יושב בחדר שלי,לומד תורה ונזהר מלהתקרב רחמנא לצלן ל"כופרים"...ככה תעשה פה 2 אומות...
אני ממש לא יכול לכתוב פה את הכל,שוב פעם זאת תפיסה שלמה ותורה שלמה אבל בבקשה אל תחשוד בנו במניעים זרים...ההשקפות שלנו נובעות אך ורק מתורה

ישן 03-08-2010, 08:45
צלמית המשתמש של hanamer

בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "בדיוק הפוך"

אני לא אומר שצריך לפלג את העם, פשוט המציאות בשטח מוכיחה, שהציבור החרדי הספרדי שמקורב מאוד לחילונים, נמצא בדילמה, מלא בחורים ספרדים נופלים מהדת, ואחד הסיבות העיקריות היא ההתקרבות לציבור החילוני כדי לקרב אותו, והעובדה שלכל בחור ישיבה ספרדי יש קרובי משפחה חילונים. מה שאין כן האשכנזים שמנותקים מהחילונים, נמצאים ביותר יציבות. שלא נדבר על הדת"ל שמתקלקלים בכמויות בגלל ההתקרבות המיותרת לציבור החילוני.

לך תראה אילו רבנים מקרבים את החילונים: הרב אמנון יצחק - חרדי, הרב זמיר כהן, הרב מיכאל לסרי, הרב יצחק פנגר, הרב מרדכי נויגרשל, וכל הרבנים באתר הידברות, מה הם , מזרוחניקים? כולם חרדים וכולם פועלים לקרב את העם. אתה פשוט מדבר מתוך בורות, או רצון להתעלם מה באמת קורה בעולם החרדי. החרדים הם אלו שמתקרבים לחילונים כדי לקרב אותם. ואתה קורא לזה "אשב בחיידר וכולם יקפצו"? זו ההסתה שמלמדים בישיבות התיכוניות ובישיבות ההסדר?

בקשר לכל מה שאמרת, זו מחלוקת השקפות, שום רב חרדי לא התעלם מהטענות שלכם, דווקא הרב עובדיה כן מתייחס בתשובותיו לטענת "ראשית צמיחת גאולתינו" אבל זה לא נושא לדיון. יראי חטא ימאסו זו עובדה שקיימת בשטח, אי אפשר לשנות את זה, כל עוד חז"ל כתבו את זה.

ישן 03-08-2010, 10:33
צלמית המשתמש של hanamer

בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "אתה בא לחילונים בהשקפה מסיונרית."

ציטוט:
לפיה אין להם מה לתת אלא רק לקבל.
לדעתי הציבור החילוני, מבחינה מוסרית, הרבה יותר טוב מהציבור החרדי הגלותי.

שוב אתה מכניס לי מילים לפה, חוץ מזה שאתה מתעלם ממה שכתבתי שהרבנים החרדים, הם אלו שמתקרבים לחילונים ומקרבים אותם.
מה זאת אומרת יותר טובים מבחינה מוסרית? האם יש לחילונים מושג של "עבודת מידות", או עבודה עצמית, שיחות מוסר, ורצון לשנות את הטבעים הרעים? אם יש, אז אפשר רק להשוות אותם לחרדים. אבל האמת שאין, אני שומע ורואה חדשות, ואני רואה בדיוק איזו "מוסריות" יש בציבור החילוני. אתה מוכן למסביר לי למה התכוונת?

ישן 03-08-2010, 13:50
צלמית המשתמש של maorhag
  maorhag maorhag אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.01.06
שלח הודעה דרך MSN אל maorhag
עובדתית לא נכון
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי hanamer שמתחילה ב "אני לא אומר שצריך לפלג את..."

אתה יודע מה תנועת ההחזרה בתשובה הכי גדולה בעולם? תתפלא לשמוע קוראים לה בני עקיבא כמדריך לשעבר אני גם יכול לתאר לך בדיוק איך זה עובד...רק שבני עקיבא לא מאיימת בגיהנם ולא בשאר מיני עונשים...אתה אומר בחורים נופלים? לך תחזק אותם שלא יפלו,זה לא תירוץ.
רק תסתכל כאן בפורום כל אשכול שני על חרדים כמו מנטרה אנשים פה חוזרים על השנאה שלהם כלפי חרדים,אז אני מודה שזה מוגזם ומבוסס על המון סטיגמות,אבל בכל זאת החרדים הביאו את זה על עצמם.
לגבי הציבור שאתה קורא לו "חילוני":הקב"ה לא אוהב שמקטרגים על עם ישראל,אל תסתכל על הצפון תל אביביים,לא כל כל הציבור הזה הוא כזה,נשארו עוד ערכים,עיין "מאמר הדור" של הרב קוק זכר צדיק לברכה...עם אנשים כמוהו אפשר לקרב,לחזק ולהביא את הגאולה...לא עם רבנים שמאיימים ומתנתקים מהציבור.

נערך לאחרונה ע"י maorhag בתאריך 03-08-2010 בשעה 13:52.
ישן 02-08-2010, 11:52
צלמית המשתמש של hanamer

בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "ומה עם תקופות 'בין הזמנים' הנדיבות? האם לא ניתן לנצלן לצורך שרות מילואים?"

לא חודש לפני פסח, אלא שבועיים בלבד. אולי יש כאלו שיוצאים כבר חודש לפני, אבל עליהם אני לא מדבר. ולכן, אין זמן בימי בין הזמנים לעשות מילואים. קל וחומר שרוב האברכים לומדים בישיבות בין הזמנים. וגם אם הם עובדים, כבר כתבתי לקגנס שמלחמה לא דוחה לימוד, אבל פרנסה כן. ואני מבטיח לך שהאברכים שעובדים לא עושים את זה בשביל מותרות, אלא אך ורק בשביל פרנסה וקניית מוצרים לחגים.

אצל "רבים", זה עדיין לא רוב. אתה יודע שהשעות שבהם הבחורים לומדים בישיבה הן מעל 10 שעות לימוד חובה, בלי להתייחס לאלו שלומדים גם מחוץ לזמנים הקבועים, ובלי להתייחס לאלו שלא לומדים גם בזמנים הקבועים. שהם כאמור, המיעוט.

ישן 02-08-2010, 12:18
צלמית המשתמש של סוכן שקט
  משתמש זכר סוכן שקט סוכן שקט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.03.02
בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "ומה עם תקופות 'בין הזמנים' הנדיבות? האם לא ניתן לנצלן לצורך שרות מילואים?"

ואולי כל חייל שמקבל שבת וג' ינצלם כדי ללמוד תורה? |ציני|

אני למדתי בישיבות. המשטר הישיבתי קשה, אין לך זמן לעצמך ,7.00
בבוקר תפילה מיד אחרי זה סדר הלכה עד 9.00 אח"כ ארוחת בוקר ,
10.00 למוד בחברותה הכנה לשיעור 11.30 שיעור עד 13.00 ארוחת צהריים והפסקה
15.00 מנחה. 15.20 סדר חזרה על השיעור בחברותא, עד 18.30 אז ארוחת ערב עד 19.15 ערבית וסדר שלישי עד 10.00 או להיפך סדר ואח"כ ערבית (תלוי בחורף או בקייץ)
ביום שישי מ13.00 יש זמן להתאוורר עד קבלת שבת בסביבות18.00 או כשזה יותר מאוחר יש סדר חומש ורש"י קודם.
[כנראה שכחתי כמה נקודות אבל עבר קצת זמן]
אז כשיש לבן אדם כמה ימים "בין הזמנים" אסור לו קצת לחיות לנשום לעזור להורים להכין פסח לבנות סוכה? מה אנחנו לא בני אדם?
תעשה חישוב בכלל מתי יש זמן למקלחת? רק אם אתה קם ב 6.00 ומצליח למצא אחת פנויה.כי בערב לפני 11.30 אין סיכוי למצא.
אני אמנם לא שרתתי (פטור מסיבות מיוחדות) סבא שלי (רב) שירת. סבא שלי מצד אמא (חרדי) שירת באצ"ל ובהנדסה קרבית ולבסוף התנדב בה"גא, אבא שלי שירת הנדסה קרבית, ומילואים בתותחנים.
2 מאחיי שירתו. אחי שלא שירת עובד כרגע ב IAI שזאת אומרת תעשייה אווירית.

אני לא חושב שאנשים מבינים, בקום המדינה רוב החרדים היו בצה"ל, הרבה התקלקלו וילדיהם כיום חופשיים,
אחיו של סבא שלי מצד אימי ששירת ב"הגנה ובצה"ל ילדיו מסורתיים נכדיו חופשיים לגמרי.
בצה"ל לא בנו מסגרת מתאימה לדתיים,גם לא רצו אותם, פחדו מהם שהם יהפכו את צה"ל לצבא דתי.
אבל אנחנו הנכדים שלהם רבים היום את המריבה הישנה אבל להיפך.
במקור נכתב על ידי יחזקאל
וקראתי עליו לכל הרי חרב נאם אדני אלןהים חרב איש באחיו תהיה

Oui nous irons nous faire casser la gueule en cœur, Mais nous reviendrons vainqueur

ישן 02-08-2010, 13:23
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי סוכן שקט שמתחילה ב "ואולי כל חייל שמקבל שבת וג'..."

ואו. אני לעומת זאת ישבתי בתוך חרמונית 120 שעות, חירבנתי בשקית, כמעט ולא אכלתי - על נקיון מיותר לדבר, וכל זאת עם בונוס מעולה של הסיכוי לחטוף פצמ"רים\לעלות על מטען\להתקל.
תנסה להתחלף עם חי"רניק או שריונר ממוצע לשבוע, ואז נדבר.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 02-08-2010, 14:03
צלמית המשתמש של Tallyco
  משתמשת נקבה Tallyco Tallyco אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.06
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי hanamer שמתחילה ב "תנסה אתה להתחלף עם בן ישיבה..."

היית יום אחד בחייך חייל קרבי? או אפילו סתם בקורס, הכשרה או טירונות בצבא? כי לפי דבריך כאן - אין לך
שמץ של מושג מה עובר חייל בצה"ל. לפני שאתה מזלזל במעשיהם של אחרים, חשוב מעט.
זה בהחלט מתסכל, שמיטב הבחורים הדתיים-לאומיים והחילונים טוחנים שעות במארבים, שמירות, מחסומים,
תרגילים, חלק לא מועט מהזמן תוך סיכון ממשי לחייהם, ואז בא בחור, ואמר שלא, לשבת בבניין ממוזג, ללמוד גמרא
ותורה זה קשה יותר מכל דבר אחר... מה בדיוק הסיכון שמרחף מעל ראשם? חתכי נייר? אין לך מושג על מה אתה
מדבר... אז סדר היום עמוס ומורכב, והעומס האינטלקטואלי הוא בלתי נתפש...אני עוד שניה מזילה דמעה.
אין שום דבר שיכול להשוות בין סיכון ממשי לחייך, הלחץ, הפחד והסטרס הפיזי שבאים בעקבות מצבים
כאלה, לישיבה ללמוד. למדתי בחיי דברים רבים. נכון, לא למדתי גמרא - אבל למדתי תהליכים מ-א-ד מסובכים,
למדתי לקחת נושא ולחקור אותו עד שיוצאת הנשמה. זה קשה בהחלט, ואני מניחה שיש כאלה שזה קשה להם
יותר. הקושי אפילו לא מתחיל להשתוות לקושי שבהקפצת אמת אחת באבט"ש כשאתה כיתת כוננות....

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
מיכל - 20.1.13

מאיה - 9.11.14
נטע - 2.4.20

ישן 02-08-2010, 14:21
צלמית המשתמש של סוכן שקט

בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי Tallyco שמתחילה ב "היית יום אחד בחייך חייל קרבי?..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Tallyco
היית יום אחד בחייך חייל קרבי? או אפילו סתם בקורס, הכשרה או טירונות בצבא? כי לפי דבריך כאן - אין לך
שמץ של מושג מה עובר חייל בצה"ל. לפני שאתה מזלזל במעשיהם של אחרים, חשוב מעט.
זה בהחלט מתסכל, שמיטב הבחורים הדתיים-לאומיים והחילונים טוחנים שעות במארבים, שמירות, מחסומים,
תרגילים, חלק לא מועט מהזמן תוך סיכון ממשי לחייהם,
וחלק ג'ובניקים מזכירים ועובדי מנהלה שיושבים במזגן ורוב היום לא עושים כלום.
ואז בא בחור, ואמר שלא, לשבת בבניין ממוזג, ללמוד גמרא
לא, בישיבה שלמדתי לא היה מזגן והיה חם בקייץ וקור כלבים בחורף.
ותורה זה קשה יותר מכל דבר אחר... מה בדיוק הסיכון שמרחף מעל ראשם? חתכי נייר? אין לך מושג על מה אתה
מדבר... אז סדר היום עמוס ומורכב, והעומס האינטלקטואלי הוא בלתי נתפש...אני עוד שניה מזילה דמעה.
אל תזילי דמעות הם עושים את זה מבחירה(לפחות רובם), הם אמנם לא מסכנים את חייהם אבל הם לא משחקים ונהנים.
אין שום דבר שיכול להשוות בין סיכון ממשי לחייך, הלחץ, הפחד והסטרס הפיזי שבאים בעקבות מצבים
כאלה, לישיבה ללמוד. למדתי בחיי דברים רבים. נכון, לא למדתי גמרא - אבל למדתי תהליכים מ-א-ד מסובכים,
למדתי לקחת נושא ולחקור אותו עד שיוצאת הנשמה. זה קשה בהחלט, ואני מניחה שיש כאלה שזה קשה להם
יותר. הקושי אפילו לא מתחיל להשתוות לקושי שבהקפצת אמת אחת באבט"ש כשאתה כיתת כוננות....
נכון מאד, אין מה להשוות אבל עומס אינטלקטואלי וגם גופני (כי כמעט שאין לך זמן לעצמך)זה לא פיקניק. ואכן ללמוד גמרא עם המפרשים לחקור אותו עד שיוצאת הנשמה ואח"כ טור ושו"ע על הנושא ולהבחן עליו לא משתווים לשום דבר שלמדת.

אני ואחרים אולי לא עשינו צבא אבל בני משפחתינו עשו וגם עשו, ואני כירושלמי שחוויתי 2 פיגועים על ידי(קו 18, וירי בבנין העמודים מול בנין כלל) יכול לתאר לעצמי את הסטרס של לוחם, ואני לא מזלזל באף חייל גם אם הוא יושב במשרד ממוזג.
במקור נכתב על ידי יחזקאל

Oui nous irons nous faire casser la gueule en cœur, Mais nous reviendrons vainqueur

ישן 03-08-2010, 07:40
צלמית המשתמש של stoned
  stoned stoned אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.11.02
כל עוד אין שקיפות מלאה (אדמיניסטרטיביטת ותוכנית) של הלימודים בישיבות, לא יהיה ניתן
בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי hanamer שמתחילה ב "את צודקת, לחיילים יש עבודה..."

להתיחס למידת הרצינות בה לומדים בני הישיבות.

זה מתבטא תקציבית (לוקחים בחשבון שלפחות בחלק מהישיבות ישנו אחוז מסוים של תלמידים שכלל אינו פוקד את ספסל הלימודים, או שלא לומד ברצינות), בחוסר ההכרה בלימודים אלו בתור לימודים גבוהים (בחו"ל, לדוגמא, ישנן ישיבות שכן עומדות בתנאים על מנת להחשב כמוסד להשכלה גבוהה וניתן לקבל בהן תואר אקדמי ללימודי יהדות) וביחס הכללי לתחום זה שנחשב, בעיני רבים מהציבור כ"מפעל לקבלת תקציבים מהמדינה" בדומה למנגנונים דומים אצל אזרחי מדינת ישראל הפלסטינים.

ישן 02-08-2010, 13:39
צלמית המשתמש של סוכן שקט

בתגובה להודעה מספר 66 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "ואו. אני לעומת זאת ישבתי בתוך..."

אני עניתי לאדון "ישראלה היפיפיה" שרצה שישרתו בבין הזמנים שלהם כי הוא חושב שבישיבה מכייפים.
אני מעריך את מי שמשרת, ואם בני ירצה לעלות לארץ לשרת אני ישמח.
אכן בצבא יש שמחרבנים בשקית,וישנם כאלו שמבצעים תפקידים הרבה יותר נחמדים כמו החבר'ה שיושבים בלשכות הגיוס למינהם.
ונכון ישנם גם בחורי ישיבה שלא בדיוק מקפידים על הסדרים, וכאלו שיש להם כל מיני פטורים מסדר שלישי וכו
אבל לומר שבחור ישיבה סתם מבזבז את הזמן בכיף, זה לא נכון.
ולא הזכרתי מבחנים.
במקור נכתב על ידי יחזקאל

ישן 02-08-2010, 14:07
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 89 שנכתבה על ידי סוכן שקט שמתחילה ב "אני עניתי לאדון "ישראלה..."

מבחנים?! ואו, מפחיד! אתה מתכוון מבחנים כאלה שעברתי עשרות במשך כמעט עשור, אחרי השירות הצבאי? אתה מתכוון כאלה שאתה תלוי בהם לפרנסתך?!
אתה מנותק בנאדם. ואתה רק מדגיש יותר ויותר כמה אתה מנותק.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 02-08-2010, 14:47
צלמית המשתמש של סוכן שקט

בתגובה להודעה מספר 90 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "מבחנים?! ואו, מפחיד! אתה..."

אולי אני מנותק ואולי לא.
כרגע אני לא חי בארץ,כך שאני מדבר מהצד,ובשביל מי שהתחיל ללמוד בגיל 14 בישיבה עד החתונה 21 ואח"כ גם כן מתוך בחירה. ושאומר לך שזה בכלל לא פיקניק ולא שיושבים כל היום במזגן וחושבים איך להעביר ת'יום, אלא שיש תכנית ומתקדמים לפיה בקצב.
אתה לא יכול לומר לו שאתם בחורי הישיבה מכייפים.
וכאחד שאחיו ואבותיו וחבריו שרתו בצה"ל אתה לא יכול לספר לא כמה זה קשה בצבא, מי שרוצה קרבי מקבל קרבי, ומי שלא תמיד יש את האופציה היותר קלה,אמנם צריך קצת מאמץ(אם אבא שלך לא איזה אלוף או אל"מ שאז טיק טק אתה ג'ובניק בצריפין).ויש שמשרתים מול מסך מחשב.וכו..
אבל גם בצבא יש [לא מעט] ש"כייפו"(כמו בישיבה) 3 שנים והיום הם מקבלים זכויות יוצא צבא, אמנם הם לא נקראים לוחמים אבל זה מה שמתאים להם.
ושלא תבין לא נכון אני מעריך כל חייל גם אם הוא לא לוחם.
במקור נכתב על ידי יחזקאל

ישן 02-08-2010, 11:56
צלמית המשתמש של hanamer

בתגובה להודעה מספר 92 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "אתה טועה"

ציטוט:
היום, כשהעם אינו מקבל את היהדות איננו כופים עליו אותה.
(זו, אאל"ט, הסיבה שבגללה ישנם מתנחלים שגורסים שאם יהיה משאל עם שבו יכריעו לסגת מיהודה ושומרון יש לכבד אותו).
ב. אתה מביא רק דעה של פוסק אחד ומתעלם מדעותיהם של הרבה אחרים כמו הרמב"ם.

אף אחד לא כפה על אף אחד תורה. להפך, זו כפייה על החרדים להתגייס נגד ההלכה.

ציטוט:
הרמב"ם בפירוש המשניות (מסכת סנהדרין א' ה') סובר כמו הרע"ב, "ומלחמת הרשות היא מלחמת עמון ומואב וישמעאל ודומיהן, ומלחמת מצוה היא מלחמת עמלק ושבעה עממין בלבד".‏

נראה לי שגם הרמב"ם סובר כמו הרע"ב לא? גם זה לקוח מויקיפדיה בהערה 3.

ישן 05-08-2010, 02:15
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.09
בתגובה להודעה מספר 108 שנכתבה על ידי Tallyco שמתחילה ב "תרגיע. אם לא תכתוב לגופם של..."

כן, אני יודע שזה קשה. אני מבין שאפשר בשורה אחת להעביר מסרים כל-כך מורכבים עד
שמעטים הם האנשים שמסוגלים לפענח את אותם המסרים, קו"ח שלהבחין בין מסר לגופו
של עניין ומסר לגופו של אדם.

אילו אדם היה שואל, "למה לי אין אפשרות להתקבל לטכניון?" אולי התשובה הייתה "כי אין
לך בגרות" (ואתה לא בעל תואר קודם, או נכלל בקטגוריות "בן 35 ומעלה" או מה שלא היה),
או "כי כבר נרשמו מספיק אנשים בעלי נתוני קבלה גבוהים משלך", או אולי אפילו "כי אין לך
מספיק כסף כדי לשלם את שכר הלימוד", ובאופן כללי - "כנראה כי אינך עומד בתנאי הסף של
הטכניון". כנ"ל לגבי מישהו שהיה שואל "למה לי אין אפשרות לזכות במרכז 286 של נציבות
שירות המדינה - מנהל/ת מכון רנטגן ריפוי אונקולוגי", ואז התשובה הייתה יכולה להיות "כי אין
לך רשיון ישראלי לעסוק ברפואה", או "כי אין לך רשיון של רופא מומחה באונקולוגיה", וכן הלאה.

התשובה לשאלה "למה לי אין אפשרות לדחות את הצבא ואפילו לא לשרת כדי ללמוד?" היא
שאותו אדם אינו עומד בתנאים המוקדמים לקבל דח"ש. פשוט וקל. רק למי שאיננו עומד
בתנאים, ואף רחוק מהם עד מאוד, אין אפשרות מראש לקבל דח"ש (במקרה הגרוע, כמו בכל
דבר - מי שלא עומד בתנאים יכול לפנות בבקשה חריגה, ולעתים מאשרים כאלה; גם בקשר
לדח"ש, וגם בקשר לקבלה ללימודים או למכרזים של שירות המדינה).
לפי ויקיפדיה לפחות, מי שהשלים חצי מהתואר הראשון לפני הגיוס יכול להשיג אישור לסיים את
הלימודים בדח"ש, וכן מי שעושה שנת שירות. מי שיודע מראש שאין לו אפשרות לקבל דח"ש...
ובכן, כנראה שהוא יודע למה...

נכון שזה היה מורכב? כשהשאלה כוללת "אני", התשובה (אא"כ פלוני מדבר לעצמו) חייבת
לכלול "אתה" (או גוף שני אחר). כיאה למי שהאמת ממנו והלאה, ידוע שאין קשר בין דח"ש
או החזקת תואר לפני הגיוס לבין ה"סטטוס" הצבאי במובן של לוחם, תומכ"ל או ערפי, וכן
ידוע שיש אנשים בעלי תואר שהושג במהלך דח"ש שפנו לאחר מכן למקצועות "ג'ובניקיים"
כגון טייסים או לוחמי מטכ"ל (וסביר להניח שגם בגדודים יש לפחות חרשן אחד שעשה תואר
בפתוחה לפני הגיוס), ולכן אין שום הפתעה בתגובה לעיל. שיתוף הפעולה הוא שמעציב.
ישן 04-08-2010, 09:00
צלמית המשתמש של hanamer

בתגובה להודעה מספר 149 שנכתבה על ידי hellfrost שמתחילה ב "מה קשור לחושבים אחרת? קודם..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי hellfrost
מה קשור לחושבים אחרת?
קודם כל הוא חולה רוח- כמו כל החוזרים בתשובה.
דבר שני הוא טיפש ולא מבין מה כותבים לו.
הדיון איתו הוא לא עינייני, ולא מעניין, כי אין דו שיח, אתה כותב משהו, הוא לא מבין כלום, ועונה שטויות.
רק אין לי מספיק איפוק בישביל לא להגיב על חלק מהשטויות שהוא כותב...

אני מאוד מודה לך על המחמאות. עכשיו אני מבין עד כמה אנשים יכולים להתרגז על העובדה שהם לא יכולים להתמודד עם האמת. אני הודיתי לא פעם לאנשים שהוכיחו לי את דעתם, כגון
ציטוט:
במקור נכתב על ידי hanamer
אוקי, קיבלתי. | אתה צודק, זה באמת בעייה.
אבל מה לעשות, הלפרוסט ישאר הלפרוסט. רק חבל שאתה חוזר על הטעויות שלך... http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...080#post3776756

נערך לאחרונה ע"י hanamer בתאריך 04-08-2010 בשעה 09:12.
ישן 02-08-2010, 13:18
צלמית המשתמש של סוכן שקט

בתגובה להודעה מספר 136 שנכתבה על ידי stoned שמתחילה ב "אם תלמידי ישיבה כזו יקבלו פטור משירות צבאי במידה והם למדו בה עד גיל 22, אתה תהיה"

המלצה בלבד? כמעט פעם בחודשיים ישנה ביקורת פתע של משרד הדתות ופעם בשלוש חודשים של צה"ל.
אלא אם יש לך פטור ואתה לא רשום בישיבה(כך הישיבה לא מקבלת עליך גרוש מהדתות)

אבל באמת למה לא תפתח ישיבה כזו תדרוש ממשרד ההמצאות(כי זה לא קשור לדתות) לממן אותך,לפחות כמו הדתות.
תגיש בג"צים על ימי ן ושמאל וכו, אני חייב לראות את זה.
במקור נכתב על ידי יחזקאל

נערך לאחרונה ע"י סוכן שקט בתאריך 02-08-2010 בשעה 13:21.
ישן 02-08-2010, 15:26
צלמית המשתמש של סוכן שקט

בתגובה להודעה מספר 170 שנכתבה על ידי stoned שמתחילה ב "אה, כלומר הצגת חוסר ההתאמה בין הדיעות שלך למציאות נחשבת כ"ירידה לקטנות"?"

נו טוף, רוב ה"שבאבניקים " שאני הכרתי בישיבה שלי, וגם של אחיי, נשארה להם כיפה קטנה כזו הם התגייסו לצה,ל וחלק גדול (כ10מהם) למג"ב כיום הם עובדים ומפרנסים את ביתם, אבל הם לא בדיוק חרדים וגם לא דתל"ים.
וחלק האחר התחרד חזרה ,והמשיך במסלול הרבני.
אתה מנסה לדון איתי על קטנות, זאת אומרת על 4-3 החודשים שהם הסתובבו בחוץ עשו חרקות עם רכבים בלי רישיון ועישנו מכל הבא ליד, הלכו לסרטים עם בחורות, הסתובבו בפאבים, ובשעות הפנאי(שבתות וימים טובים) הציתו פחים והתגרו בשוטרים.
כי הרי כשבישיבה קלטו שהבחור לא ממשיך בדרך , הבחור נמחק מרשימת התלמידים ומצא עצמו חייב גיוס.
כן היו חכמים שהצליחו לעבור מישיבה לישיבה עד שקלטו אותם והועפו ממנה.(ולקח להם יותר זמן עד שהגיעו לצבא)
אבל כמו שכתבתי אני לא הייתי קורא להם חרדים.
אכן זו בעיה של החרדים כי הם באים ממשפחות חרדיות, ומסתובבים בשכונות וישיבות חרדיות,אבל הקשר בינם לחרדיות מקרי בהחלט.
אז תגיד לי זה לא קטנות?
במקור נכתב על ידי יחזקאל

נערך לאחרונה ע"י סוכן שקט בתאריך 02-08-2010 בשעה 15:28.
ישן 03-08-2010, 07:51
צלמית המשתמש של stoned
  stoned stoned אינו מחובר  

אתה מדבר על מה ש*אתה* מכיר, אני מדבר על חוסר מנגנוני אכיפה על מנת למנוע מצבים כאלו
בתגובה להודעה מספר 171 שנכתבה על ידי סוכן שקט שמתחילה ב "נו טוף, רוב ה"שבאבניקים "..."

באופן גלובאלי.

בתחום החינוך החרדי יש אפס שקיפות, אין שום ארגון חיצוני שקובע מה נחשב להישגים מינימלים על מנת שאותו תלמיד ימשיך את לימודיו.

אתה מכיר את הישיבה בה אתה למדת, אולם האם אתה יכול לומר בוודאות של 100% שלא דיימות ישיבות בהן התנאים יותר מקלים? שאולי מעידפים להחזיק את התלמידים שלא ממש לומדים כי:
א) מקבלים עליהם כסף מהמדינה.
ב) לנסות ובכל זאת להחזיק אותם בקבילה החרדית ולמנוע אפשרות בה הם, חס וחלילה, יחזרו בשאלה.

לגבי זהותם החרדית, מדובר בעוד "טריק" בו חרדים נוהגים להשתמש.
כל גורם מתוך הקהילה שקשה להם להסביר את מעשיו הופך, בן רגע, ל"חילוני בלבוש חרדי" (אלא אם כן הוא בן למשפחה מיוחסת, ואז ברור שסתם מעלילים עליו והוא צחוק כמו פתית שלג).

ישן 02-08-2010, 17:55

איזון זה לא חצי חצי.
בתגובה להודעה מספר 203 שנכתבה על ידי hanamer שמתחילה ב "ותורה מה תהא עליה? הרי אם..."

המצב הוא שחסר חיילים, המצב הוא שבגלל החרדים (כנראה) חיילים צריכים לעמוד במחסומים עוד חדשים.

אפשר ללמוד תורה וגם לשרת בצבא,אם באמת זה כ"כ מפריע אפשר לעשות שירות מקוצר של שנתיים כמו בנח"ל החרדי, אולי אם יהיו כ"כ הרבה חיילים יהיה אפשר לשלוח את כולם לשרת שנתיים ובא לציון גואל, זו תהיה תורה שלא מנותקת מהמציאות זו תהיה "תורת חיים" במלוא מובן המילה.
אין לך מושג מה נותן השירות לבנאדם, אחי (ששרת, למרבה הבושה, רק שנה וארבע) וסבל מאוד בצבא אמר שהוא לא מתחרט על הצעד הזה, זה נותן לך "חוויה" שמלווה אותך לכל החיים, ת"ח שישרת בצא יהיה ברוב המקרים (לדעתי) תלמיד חכם הרבה יותר עוצמתי.
וחוץ מזה, הרי הדתיים שואפים להשפיע על המדינה, אתה באמת חושב שזה יילך אם נשלח את החילונים למות בשבילינו?
ישן 02-08-2010, 22:07
צלמית המשתמש של hanamer

בתגובה להודעה מספר 206 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "א. לא פוסקים הלכה ממדרשים, אינך יודע זאת?"

עזוב את ההלכה עכשיו, כי אי אפשר לדון דיון הלכתי מעמיק על גבי המקלדת, צריך לראות את כל הפוסקים מלבד הרמב"ם שאינו היחיד מבין גדולי הראשונים. לכן כיוון שאין לנו מידע מספק, לא נוכל לדון הלכתית.
מה שאני חושב, שיש לחרדים בעייה עם המדינה, כי בקום המדינה, החרדים גם רצו להתגייס והתגייסו, אך לאחר שנודע שהמדינה קמה להיות ככל העמים ולא להיות מדינת הלכה, עזבו החרדים את העניין.
ואם תשאל, א"כ למה הם נהנים מהמדינה? לא קשה לענות על זה, הרי צבא זה לא התרומה היחידה למדינה. החרדים תורמים הרבה למדינה ולאזרחיה בפרט, שכן הציבור החרדי הוא אלטרואיסטי מאוד. בכל העניינים, ענייני מצוקה, עניות, זק"א, הצלה, תרומת איברים בחיים חיותם, ועזרה ועמותות לכל השכבות במגזר הציבורי, ולכן יש להם תרומה נכבדת למדינה, מלבד העובדה שרוב החרדים לא נפתח להם אף פעם תיק פלילי, הפשע ממוזער בציבור החרדי [וגם בציבור הדת"ל] ביחס לציבור החילוני, והכל נובע מלימוד התורה שלמדו בישיבות למיניהם.
לכן נראה לי שזה שהחרדים לא עושים צבא, עדיין לא צריכים להימנע התקציבי המדינה, כי יש להם תרומות משלהם. *

ישן 02-08-2010, 13:16
צלמית המשתמש של High_Hopes
  משתמש זכר High_Hopes High_Hopes אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.05.02
בתגובה להודעה מספר 210 שנכתבה על ידי סוכן שקט שמתחילה ב "צה"ל ממש לא רוצה..."

לא הבנתי את הקשר בין מה שכתבת למה שמופיע בכתבה.

הוא חרדי, זה נכון, הוא לא הומוסקסואל ולא קוקסינל (אני יודע זה לא pc להגיד את זה, אבל אין לי מושג איך מבטאים את הדרך הנכונה), אבל זאת לא הסיבה שלא קיבלו אותו לצבא.

הצבא לא מושלם בקבלת בעלי מחלות/מומים לצבא, אני מכיר מישהו שהתנדב בגלל סוכרת והצבע העביר אותו שבעת מדורי גיהנום עד שאישר לו להתגייס. בנוסף באמת יש את עיניין הגיל שהוא בעייתי.
אבל כל זה זה פרט שלא מעיד על הכלל, אני בטוח שחרדתיו לא הייתה שום שיקול בעיניין.

בקשר להומוסקסואלים - בניגוד לצבא האמריקאי (שם אסור לך להגיד שאתה הומו ואסור לאף אחד לשאול אותך אם אתה הומו) בארץ אין שום מניעה לשרת בצבא.

בקשר לקוקסינלים, אין לי מושג, אני מאמין שהם משוחררים מהצבא.

נערך לאחרונה ע"י High_Hopes בתאריך 02-08-2010 בשעה 13:18.
ישן 02-08-2010, 13:31
צלמית המשתמש של סוכן שקט

בתגובה להודעה מספר 212 שנכתבה על ידי High_Hopes שמתחילה ב "לא הבנתי את הקשר בין מה שכתבת..."

לא אמרתי שלא מגייסים אותם, רק עושים להם ת'מוות כדי שלא יתגייסו.
אחי התגייס ושירת, את הצרות שעבר כדי לקבל אוכל כשר (החבר'ה ע"ח מרוסיה לא הבינו בדיוק את כללי הכשרות כאילו הבשר כשר עם גבינה כשר )
אח"כ העבירו אותו לרבנות רצו אותו ב ז"ח אבל הוא לא בדיוק בקטע של חיילים מתים,בסוף תקעו אותו ש"ג קל"ב.
אני ראיתי כאלו שהצהירו שהם הומוסקסואלים שקבלו זימון לקב"ן(אני יכול לומר רק על מה שאני ראיתי או שמעתי)
צה"ל ממש לא מעוניין בהם.
אגב מה זה קוקסינל, אם לא מי שיש לו אברי מין זכריים ונקביים?
במקור נכתב על ידי יחזקאל

ישן 02-08-2010, 14:45
צלמית המשתמש של benny.zhit
  benny.zhit benny.zhit אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.01.09
בתגובה להודעה מספר 213 שנכתבה על ידי סוכן שקט שמתחילה ב "לא אמרתי שלא מגייסים אותם, רק..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי סוכן שקט
אני ראיתי כאלו שהצהירו שהם הומוסקסואלים שקבלו זימון לקב"ן(אני יכול לומר רק על מה שאני ראיתי או שמעתי)

בתור מפקד בצבא שיש לו חייל הומו מוצהר, אני יכול להגיד לך שמי שאמר לך את זה הוא מנפיצן מארץ המנפיצנים. אגב, לא מקבלים זימון לקב"ן אלא הפנייה מרופא.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי סוכן שקט
אגב מה זה קוקסינל, אם לא מי שיש לו אברי מין זכריים ונקביים?

קוקסינל זה שם גנאי לטרנסקסואל, אדם שחש שזהותו המגדרית אינה תואמת לזהותו המגדרית הפיזיולוגית. כלומר אדם שנולד גבר, אך מרגיש שהוא אישה, או להפך:
http://he.wikipedia.org/wiki/טרנסקסואליות
החרדי בכתבה הוא אנדרוגניוס או אינטרסקס, כלומר אדם שנולד עם סממנים פיזיולוגיים של שני המגדרים, גם זכר וגם נקבה.
http://he.wikipedia.org/wiki/אינטרסקס

נערך לאחרונה ע"י benny.zhit בתאריך 02-08-2010 בשעה 14:53.
ישן 02-08-2010, 14:49
צלמית המשתמש של High_Hopes
  משתמש זכר High_Hopes High_Hopes אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.05.02
בתגובה להודעה מספר 213 שנכתבה על ידי סוכן שקט שמתחילה ב "לא אמרתי שלא מגייסים אותם, רק..."

מצטער, אבל אתה מתאר דברים שחיילים רבים עברו ועוברים, התשובה להם היא כמעט תמיד "הצבא היא לא תוכנית כבקשתך".

הדברים שאתה מתאר על כשרות הם לא תקינים בעליל, אם חיילים לא שומרים על כשרות במטבח ובחדר האוכל חובה על המפקדים לטפל בכך, כל חייל טירון לומד להפריד בין כלים בשריים לחלביים - זה לא דורש ממש חשיבה שכל דבר צבוע בצבע מתאים, רק צריך למלא הוראות.

הצבא מיישר קו כדי שכולם יוכלו לשרת בו, וזה גורם גם לפגיעה במגזרים אחרים - העובדה שבפסח אסור לאכול קטניות גרמה לכך שעליתי למשימות מבצעיות רעב מאוד, לא היה חסר אוכל הוא פשוט לא סיפק צרכים בסיסיים כדי שהגוף יוכל להיות מרוכז במשימות. ביום כיפור מי שבוחר לא לצום מספקים לו פחות או יותר מלפפון ועגבנייה. אתה לא רואה אותי מתלונן שהצבא לא רוצה חילונים אצלו.

בקשר להומואים - היה איתי בטירונות אחד, הוא פנה לקב"ן והיא אמרה לו שאין שום מניע שהוא ישרת, אותו סיפור סיפר לי חבר שחייל שלו ביקש לראות קב"ן על זה. כמו כן היה לי באחד הקורסים מפקד שהיה הומו מוצהר. באחד המילואים האחרונים נשלחתי לחטיבה סדירה ולקצין חימוש היה דגל גאוה במשרד.
בקיצור, גם אם שולחים לקב"ן זה לבדוק אם צפוייות בעיות חברתיות, זה לא כדי לתת פטור.

בקשר לקוקסינלים, או כפי שדורון תיקן טרנג'נדרים, לא מדובר בכאלו שנולדו עם מערכת רביה של זכר ונקוה, אלא כאלו שנולדו גברים לכל דבר אך הם מרגישים שהם בעצם אישה כלואה בגוף של גבר (לדוגמא דנה אינטרונשינל)

ישן 02-08-2010, 14:27
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 226 שנכתבה על ידי סוכן שקט שמתחילה ב "זה מעצבן נכון, אבל הוא לפחות..."

נכון שזה קל לקרוא לזה תירוצים במקום להתמודד?

ישן 04-08-2010, 23:36
  קגנס מנהל קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
זאת בדיוק הנקודה, שאין כאן שום דבר לוגי
בתגובה להודעה מספר 237 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "זה טיעון לא לוגי, אתה יודע."

יש כאן אנשים שמצפים שהרוב החילוני/מסורתי יקבל את הטיעון שלימוד התורה של החרדים חיוני לביטחון מדינת ישראל לפחות כמו השירות הצבא ושבאמצעוצת לימוד התורה ניצלים חיי חיילינו. מצפים שנקבל טיעון זה אף שאין לו שום הוכחה אמפירית (איך תוכיח שאפילו אדם אחד ניצל בזכות לימוד תורה?) ואף שבתוך היהדות האורתודוכסית עצמה ממש אין קונצנזוס בעניין (שהרי דתיים רבים משרתים בצבא-בישיבות ההסדר וביחידות רבות אחרות). בקיצור, הנקודה שלי היא שלכל הפחות יבינו שאין טעם להשתמש בטיעון הזה בויכוח על שירות החרדים בצבא. יש סיבות אחרות שהן לפחות הגיוניות-חשש שהצעירים החרדים "יתקלקלו", רצון לקיים מסגרת לימוד תורה רחבה מתוך תפיסה שזה טוב באופן כללי לעם ישראל וכו'. חלק מהטיעונים האלה אפילו ראויים להתייחסות רצינית-למשל לאפשר לחרדים מסגרת צבאית שלא תסכן את אמונותם (משהו בסיגנון הנח"ל החרדי) וגם לאפשר מכסה מסויימת של עילויים שיעסקו בלימוד תורה ואפשר יהיה אפילו להגדיר זאת כשירות לאומי. הבעיה היא עם הפטור הכוללני, עם חוסר המוכנות לפשרה כלשהי שמשמעה שירות צבאי רציני של רוב הציבור החרדי ועם השימוש בטיעונים שעבור החילוני (ואף המסורתי) הממוצע הם פרובוקציה לשמה.
ישן 05-08-2010, 00:16
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 238 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "זאת בדיוק הנקודה, שאין כאן שום דבר לוגי"

אני אתייחס כאן לשתי נקודות, אחת שכתבת, ואחת שמשתמעת בהרבה הודעות.

אחת, מכך שיש דתיים ואף חרדים שכן משרתים בצבא אין הוכחה ואף עדות לכך שאין
קונצנזוס בחברה הדתית או החרדית על כך שלימוד תורה מספק הגנה מהסוג המדובר.
יכול להיות שמדובר באנשים שהחלטיו שבמסגרת "הסדר יששכר וזבולון הקהילתי" שיש
פה, הם מתאימים יותר להיות בצד של "זבולון", בלי לגרוע בשום צורה מהצורך ב"יששכר".

היה יותר קל להצדיק את הטענה הזאת באמצעות סקר בקהילה הדתית, או אפילו התבטאות
של רב באיזה אתר דתי (כיפה, מורשת, או אחד אחר שישמחו באחד מפורומי הדתיים כאן
להפנות אותך אליהם). אני לא אומר שאתה טועה (או צודק), אבל התצפית שציינת לא
מוכיחה בשום פנים ואופן את העמדה שאתה מייחס לאנשים.

שתיים, הטענה שעלתה אצלך במובלע ("פטור כוללני", "אי מוכנות לפשרה", "פרובוקציה",
וכן הלאה), ושעולה באופן מפורש במקרים אחרים היא: "מה זה השטויות האלה? בניו-יורק
הם יכולים להיות חרדים וגם לעבוד ולהיות אזרחים נורמאליים בחברה האמריקאית, ופתאום
כאן הם מחליטים שלא?" (ואפשר להוסיף - שהם מנצלים את הזהות היהודית של המדינה,
וכן הלאה).

על זאת ייאמר שתיים: בחברה החרדית יש לצבא קונוטציות שליליות עוד מהעבר. חלק גדול
מ"סיפורי החסידים" והמעשיות מדברים על הנערים היהודים התמים שגויסו בכפיה לצבא
הרוסי ושם אולצו לאכול חזיר בחלב ביום-כיפור, ועל המגביות שהיו נערכות ברחבי אירופה
כדי לקנות את תעודות הפטור עבורם (היום זה יותר זול, כך שמעתי). בתוך כך, תן דעתך
לעובדה שהיהדות (הדתית) שאינה חרדית במידה רבה היא תופעה חדשה יחסית. לדוגמה,
כל רב (כמעט כמעט) שתציין מלפני קום מדינה ישראל יהיה "חרדי", ולא "חרד"לי", "דתי
מתון" וכן הלאה.

בנוסף, כן בכ"ף רבתי. הציפיה היא שבמדינת היהודים היחס יהיה שונה במדינת הוואספים,
או בכל מדינה שאינה יהודית, לעצם העניין.
ישן 05-08-2010, 00:46
מנהל

שתי תגובות לשתי הנקודות
בתגובה להודעה מספר 239 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "אני אתייחס כאן לשתי נקודות,..."

1. כוונתי הייתה שאין קונצנזוס בקרב הציבור הדתי ביחס לשירות הצבאי מול לימוד התורה. זה משתקף אף באשכול הזה. כל הציבור הדתי מחשיב מאוד את לימוד התורה, ובכל זאת ציבור נרחב יחסית משלב את לימוד התורה עם שירות צבאי, למשל במסגרת ישיבות ההסדר. ידוע גם שבזמן מלחמ השיחרור מצאה אגודת ישראל לנכון לקרוא לגיוס כלל הצעירים החרדים (מסתבר שבאותה עת לפחות סברו שכדי להגן על עם ישראל מוטב להלחם ולא רק ללמוד תורה או להתפלל). באמת מעניין לדעת מה דעת הציבור הדתי-לאומי קיום (בכללו ו/או ההנהגה)-ביחס לשירות חרדים בצבא במקום לימוד בישיבה. עד היום לא שמעתי רב מהמגזר המשרת שאומר כי החרדים "משלימים" את תלמידיו בכך שהם לומדים תורה בזמן שהללו בצבא.
2. אני לא טענתי בשום מקום טענה שהשוות את התנהגות החרדים בישראל לעומת מקומות אחרים. גם לא טענתי שצריך להתעלם מחשיבות לימוד התורה בישראל-להיפך, כפי שמשתמע בהודעתי קודם. הבעיה היא שראשי הציבור החרדי לא מראים נכונות לשום סוג של פשרה שמשמעה שירות משמעותי של חרדים. בקושי הסכימו לגיוס של נוער שוליים, וגם זה במשורה. הבעייתיות שהצגת בקרב החרדים הגיונית ומצטרפת לבעיות אחרות שעם כולן ניתן להתמודד עם יש רצון לפשרה. צה"ל ומשרד הביטחון כבר הביעו נכונות ללכת די רחוק-הן ישיבות ההסדר והן הנח"ל החרדי אינן מסגרות אופטימליות מבחינה צבאית, ולו משום שהזמן של שירות צבאי נטו בהן (קרי-אימון וקו) מצומצם יחסית) ובכל זאת הצבא הסכים להם כדי לא לוותר על המתגייסים הדתיים ולדעתי זה עובד בסך הכל לא רע לטובת כל הצדדים. אם רוב החרדים יתגייסו דרך מסגרות מיוחדות מהסוג הנ"ל, יהיה בזה ערך עצום לצבא, לחברה הישראלית בכלל וגם לחרדים עצמם. שמע, לא מעט ממה שאני יודע על יהדות הוא ממה שקלטתי מחבריי לשירות הצבאי. לפני הצבא מעולם לא נכחתי אפילו בקידוש! אני בטח לא היחיד שהתקרב ולו במידת מה ליהדות דרך המגע עם חיילים דתיים בצבא. גם זה סוג של תרומה מבחינתם.
ישן 05-08-2010, 01:36
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 240 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "שתי תגובות לשתי הנקודות"

1. הבנתי שזו כוונתך, ולכך התייחסתי - העובדה שיש חרדים שמשרתים בצבא אינה עוזרת לבסס
את טענתך שהם אינם מקבלים את החשיבות המיוחסת ללימוד תורה (שכן, אילו היו מקבלים אותה,
היו לומדים תורה במקום להתגייס), שכן ישנו הסבר חלופי, אותו סיפקתי לעיל, לפיו גם מי שמקבל
את חשיבותו של לימוד התורה איננו בהכרח עוסק בכך בפועל יומם וליל (ואריאציה על הסכם יששכר
וזבולון). יתר על כן, הוא אפילו משמש כהשלמה כושלת לטיעון הכושל בדבר נחיצותם של תלמידי
"תורתם אומנותם" (נוסח "התלמידים הם כמו יששכר והחיילים הם כמו זבולון", ואפשר גם לנסות
להחיל את זה לגבי קצבות, או כל דבר שאתה רוצה שיעשו עבורך, כשאתה יושב בחדר ולומד - "גבר,
לך תמזוג לי כוס קולה, ואני אלמד בשבילך משנה יומית").

2. אם לא התכוונת לכך, לא אמרתי כלום. בכל-אופן, הטענה הזו עולה בכל דיון בנושא (שממחזר
חומרים בצורה שהירוקים יכולים רק לקנא בה), אז במקרה הסביר מאוד שהיא עלתה באחת מ-30
טריליון התגובות למעלה, שתישאר פה.
ישן 05-08-2010, 00:37
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 255 שנכתבה על ידי stoned שמתחילה ב "יש מחקר העומד בקנה מידה של מחקר מדעי אשר המוכיח את הטענה שלך?"

יש מחקר המוכח את דברי באותה מידה שיש מחקר המוכיח את דבריו של קגנס שאליהם הגבתי.

בעצם, אשכרה היו מחקרים שהוכיחו שתפילה יעילה בשיפור מצבם של חולים (כאשר המתפללים לא הכירו את החולים עבורם הם התפללו, ובקרב החולים - לא רק שלא הכירו את המתפללים, אלא החולים לא ידעו עבור מי מהם מתפללים ועבור מי לא). מכאן יש להניח, שתפילה עבור לוחמים תסיע להם במלחמתם בצבא לבנון, כמו שתפילה עבור חולים מסייעת להם במלחמתם במחלה, אבל אם אתה מערער על ההיקש הזה, אתה יותר ממוזמן לבחון אותו במחקר משלך...

אגב, אני עדיין מחכה למחקר אודות הסטטיסטיקה המופלאה של ניסים רפואיים שדיברת אודותיה:
ציטוט:
במקור נכתב על ידי stoned
הצעתי היא לקבוע פרק זמן בו "נס רפואי" בו הנאשם החלים לחלוטין מהשגעון בו שהה יוביל להמשך ההליך המשפטי, וזאת על מנת למנוע את הסטטיסטיקה המופלאה של "ניסים רפואיים" בקרב אלו אשר השתחררו ממשפט על בסיס נפשי.

וכן אני עדיין מחכה להתייחסותך לעשרות מאמרים שמדברים על קיומה של תלות בקנאביס:
ציטוט:
במקור נכתב על ידי פסטן
...

והנה הפסקה אודות תלות (הדגשה בקו תחתון - שלי):
Tolerance, dependence, withdrawal effects
Tolerance has been shown to develop to many effects of cannabis including the high and many systemic effects, and a cannabis withdrawal syndrome has been clearly demonstrated in controlled studies in both animals and man (Jones, 1983; Kouri et al, 1999). The withdrawal syndrome has similarities to alcohol, opiate and benzodiazepine withdrawal states and includes restlessness, insomnia, anxiety, increased aggression, anorexia, muscle tremor and autonomic effects. A daily oral dose of 180 mg of THC (one or two modern, good-quality joints) for 11-21 days is sufficient to produce a well-defined withdrawal syndrome (Jones, 1983). The development of tolerance leads some cannabis users to escalate dosage, and the presence of withdrawal syndrome encourages continued drug use. Thus, chronic cannabis use can lead to drug dependence, and reports from the USA, UK and New Zealand (Roffman & Barnhart, 1987; Stephens et al, 1993) indicate that many cannabis users are now seeking treatment for cannabis dependence.
אפשר לקרוא למישהו שלא יתעמק בפרטים הטכניים שלה?

(אגב, לא קראתי את המחקרים, שקיימים משנות השמונים או את הביקורות עליהם, אבל הם בהחלט קיימים)
ישן 05-08-2010, 00:49
צלמית המשתמש של stoned
  stoned stoned אינו מחובר  

כלומיר, הטענה המקורית שווה כקליפת השום.דברי קנגס הם תשובה לטענה המקורית, שנחמד לדעת
בתגובה להודעה מספר 256 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "יש מחקר המוכח את דברי באותה..."

שאתה חושב שאין היא תקפה, ולכן דעתך היא כדעתי וכדעת קנגס (שטען את מה שטען על מנת להגחיך את הטענה המקורית).

אני מכיר מחקרים בנוגע לתפילה ואמונה בקרב חולים, אולם עוד לא נתקלתי במחקר אשר טוען זאת על מתפללים צד שלישי ואשר נערכו בשיטת ה-DOUBLE BLIND TEST.

לגבי המאמרים בנודע לקנאביס, על המחקר היחיד שהיה חופשי כבר הגבתי באשכול המדובר.
על שאר המחקרים, מצטער, אני לא מתכוון לבזבז את זמני ולבקר במוסדות אקדמים תוך כדי תשלום דמי כניסה (לשמחתי כבר סיימתי את פרק הזמן בחיי בו יכולתי להכנס לאותם מאגרים "חינם" {אם לא מחשיבים את שכר הלימוד השנתי}), אם אתה מעוניין שאתיחס אליהם, כבר פירטתי מה עליך לעשות.

ישן 05-08-2010, 01:25
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 258 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "לגבי קנביס, הרי שהדיעות חלוקות"

עם כל הכבוד לפרופסור חנן פרנק, מהמוסד האגדי המכללה האקדמית תל-אביב-יפו:
(1) ברור שזו התחכמות; (2) לגבי כל מושג ניתן לטעון שאין קונצנזוס, ובלבד שנבחר את
קבוצת הייחוס ה"נכונה"; (3) הדבר נכון שבעתיים לגבי "מדעי" הבלה-בלה (שמסתבר שאותו
פרופסור הוא ראש בית-הספר לאחד מהם - "מדעי ההתנהגות", באותה מכללה אקדמית...),
וחשוב מכל (4) באותה סקירת ספרות שהבאתי (מאותו מגזין נידח, ה-British Journal of
Psychiatry), צוינו גם התסמינים הספציפיים - אינסומניה, חרדה, אגרסיביות, אנורקסיה,
צמרמורות, וגם ההשוואה לתסמיני גמילה מחומרים "דמויי-חמצן" (לפי הפרופסור הנכבד),
כמו אלכוהול, בנזודיאזפינים ואופיאטים, וכנה את התסמינים האלה "פיזיולוגיים" או "פסיכולוגיים" כרצונך.
ישן 05-08-2010, 01:52
מנהל

חבל שתעשה מעצמך צחוק
בתגובה להודעה מספר 260 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "עם כל הכבוד ל[b]פרופסור[/b]..."

חנן פרנק היה שנים ארוכות פרופסור מוערך באוניברסיטת תל אביב וחלק לא קטן מזמן זה הוא היה ראש החוג לפסיכולוגיה. יתרה, תחום המחקר שלו הוא ממש לא מדעי "בלה בלה". הוא עסק (כיום הוא לא מתעסק במחקר אמפירי) ביולוגי, בעיקר על מנגנונים עיצביים של כאב ושיכוך כאב (תחום שהוא מבין בו לא מעט מאז שמוקש לקח לו את שתי הרגליים מעל הברך). הוא עבר למכללה האקדמית מכל מיני סיבות לפני פחות מעשור. אין שום התחמקות בניסיון לתת את הדעת על ההבדל בין התמכרות להרגל וכו'. על ההגדרות של התמכרות יש ויכוח עד היום בתחום ופרנק לא המציא שום דבר. הוא רק יודע להצביע על הבעייתיות. זה שמופיע מאמר עם מסקנות מסוימות בכתב עת חשוב יותר או פחות לא אומר יותר מדי בימינו שכן אפשר למצוא מאמרים עם מסקנות סותרות בכתבי עת מובילים לא פחות כשמדובר בנושאים שהם שנויים במחלוקת. לגבי תסמיני גמילה-קודם כל, תסמיני גמילה לדעת רבים אינם תנאי מספיק או הכרחי לכך שחומר יהיה ממכר. יש תרופות שיש להם תסמיני גמילה והן לא ממכרות וקוקאין הוא מאוד ממכר אפילו שאין לו תסמיני גמילה קלאסיים (בתסמיני גמילה הכוונה היא בדרך כלל לפעילות של מערכת העצבים האוטונומית). לגבי קנביס, העובדה שבניגוד לאופיאטים ואלכוהול דיווחים על תסמיני גמילה של ממש הם עניין די חדש ודי לא ידוע בקרב אוכלוסיית המשתמשים, גורמת לי לחשוב (אף כי אינני מומחה לקנביס וייתכן שאני טועה) שמדובר בתופעה שולית.
ישן 05-08-2010, 02:30
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 262 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "חבל שתעשה מעצמך צחוק"

הצחוק (או שמא גיחוך?) הוא בכך שאתה נתלה ב"פרופסוריותו" של אחד ובטענתו הנהדרת
ש"אפשר גם להגיד שחמצן ממכר" כדי לבסס את הטענה שקנאביס איננו ממכר. זו הכי טוב
שיש לך? אין טענות יותר טובות? אם השוואת קנאביס לחמצן היא ה-"last stand" בהגנה על
הטענה שקנאביס איננו ממכר, נראה לי שזו מערכה אבודה.

פסיכולוגיה היא "מדע בלה-בלה" באותה מידה כמו "מדעי ההתנהגות", "מדעי ההתנהגות",
"לימודי מגדר", ו"מדעי השפעת הכיבוש הישראלי על רצח על רקע כבוד המשפחה בסומליה",
ואני יכול למצוא אינספור הודעות שלך בהן אתה מחווה עמדה דומה. רק הודעה אחת למעלה
התלוננת על "ההגדרה העמומה" של "תלות פסיכולוגית" (כשהמרכאות על תלות פסיכולוגיות
היו שלך!).

אגב, זה שניתן למצוא מסקנות הפוכות (בכל כיוון ובכל פרמטר) בנושא מסוים במה שמקובל
כספרות המקצועית באותו נושא הוא אינדקטור חזק למדי ל"אי-מדעיותו" של הנושא (כדוגמה
קיצונית: הויכוח על האטומיזם ביוון העתיקה לא היה מדעי), או לפחות לחוסר הצלחתו של
המדע ה"אחראי" על התחום לפתור את השאלה, כמדע.
ישן 05-08-2010, 03:01
מנהל

דומני שאתה התחלת עם טענת ה"אד הומינם" ביחס לפרנק
בתגובה להודעה מספר 263 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "הצחוק (או שמא גיחוך?) הוא בכך..."

אני בסך הכל ציטטתי אותו כדי להביא דברים בשם אומרם. העובדה שהאיש הוא בעל שם בתחום הסמים וההתמכרות בוודאי שאינה גורעת מדבריו. במקום להתייחס לטענה שלפיה להתמכרות הגדרות שונות ולפי חלקן כמעט כל דבר יכול להחשב סם ממכר, בחרת לתקוף את האיש. זה היה מיותר ושם אותך לחינם בפינה משום שאתה לא מכיר אותו (ושזה בסדר, רוב הציבור הרחב לא מכיר אותו לדעתי-לי יצא להכיר אותו במסגרת הלימודים והעבודה). אני מקווה שבזה נגמר שלב מתן הציונים ההדדי.
אני לא טוען שקנביס איננו סם ממכר. אני פשוט מטיל בכך ספק, או לפחות מטיל ספק במידה שהוא ממכר. כלומר, אני חושב שהסכנה להתמכרות אצל משתמשי קנביס קטנה מאוד, בוודאי קטנה בהרבה מאשר אצל המשתמשים בקוקאין, אלכוהול או אופיאטים. ואני חייב להוסיף כאן שהקהילה המדעית די משתפת פעולה עם מגמות פוליטיות מסוימות בתחום הסמים (או יותר נכון-המלחמה בסמים). אבל לא ניכנס לזה בשלב זה. אני אגב, נגד לגליזציה של הקנביס, בין השאר דווקא משום שלדעתי הוא לא ממש ממכר.
נראה לי שלא הבנת משהו-חנן פרנק (וגם אני) עוסק בענף מחקרי שהוא בתפר שבין ביולוגיה והתנהגות. המחקרים שלו ברובם הם ביולוגיים לכל דבר, רק שהמשתנים התלויים הם לעיתים התנהגותיים (למשל, סף הכאב כפי שהוא נמדד במשך הזמן שלוקח לחולדה להעיף את הזנב ממים בטמ"פ מסויימת). זה יותר קרוב לביולוגיה מאשר ל"מדעי הכיבוש". אבל אולי מבחינתך גם ביולוגיה זה "מדעי בלה בלה". אתה לא תהיה הראשון שחושב כך וזכותך. מעבר לזה, גם בענפי הפסיכולוגיה הקלאסיים יש תחומים שלדעתי קשה לקרוא להם "מדעי בלה בלה". מה "מדעי בלה בלה" בהבייוריזם?
אני הראשון שיסכים שיש בעיות עם מחקרים במדעי החברה ומדעי החיים שבגללן מתקבלות לא פעם תוצאות סותרות. מספיק שאותו מחקר יתבצע בעכברים ולא בחולדות וכבר לפעמים תקבל תוצאות הפוכות. לכן מסקנות סופיות רצוי לקבל רק אחרי שמצטבר גוף ידע רחב שהצטבר מניסויים בפרדיגמות שונות ועל נבדקים שונים. מה לעשות, יש מגבלות במחקרים בתחומים מסויימים. זה לא אומר שלא צריך לחקור אלא רק שהעבודה הרבה יותר מסובכת.
ישן 05-08-2010, 03:40
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בטוחני, אם כך, שכלל לא הבנת את טענתי. :)
בתגובה להודעה מספר 264 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "דומני שאתה התחלת עם טענת ה"אד הומינם" ביחס לפרנק"

לדעתי, "כדי להביא דברים בשם אומרם", מספיק היה לכתוב "סיפר לי חנן פרנק", או
לכל היותר "בהרצאתו של ד"ר חנן פרנק", מעבר לכך, זהו ניסיון להשתמש ב"סמכות"
שאינה רלבנטית, ולכך התייחסתי מסביב לטיעון. זה לא היה הטיעון עצמו, וחבל
שהשימוש באפשרויות עיצוב הטקסט הנהדרות של הפורום גרם לך להתעלם מהתוכן.

הטענה שלך הייתה בעצם שאין זה ברור מהי "התמכרות" כי כדבריך אין קונצנזוס על
הגדרת המילה (וכן, יש קורלציה בין הבעיה של מציאת הגדרות למילים ומשחקי סמנטיקה
ככל שנעים על ציר המדעים הרחק ממדעי הטבע לכיוון מדעי הדשא; לא - לשאול הנבון,
אין לי מחקר מדעי ש"מוכיח" את זה, אך זוהי עובדה שידוע לכל מי שקרא יותר ממאמר
אחד בתחומים הללו, כמו שהעובדיה שיש אוויר על פני כדור-הארץ ידועה לכל מי שנושם
אותו (אגב, כל זה בסוגריים, כי זה לא הטיעון העיקרי)), שהבעיה נהיית חריפה יותר כשמדברים על
"תלות פסיכולוגית" (בניגוד ל"תלות פיזיולוגית"), והוספת אנקדוטה ספק-משעשעת שיש
איזה בחור אחד, שהצליח להראות לכמה סטודנטים שלפחות לפי אחת מההגדרות של
התמכרות (כנראה, אחת הכושלות שבהן, לטעמי) חמצן ממכר.

יפה.

הטענה שלי הייתה, ש(ציטוט של ההודעה הקודמת, בלי הקטעים על הפרופסור):
(1) ברור שזו התחכמות; (2) לגבי כל מושג ניתן לטעון שאין קונצנזוס, ובלבד שנבחר
את קבוצת הייחוס ה"נכונה"; (3) הדבר נכון שבעתיים לגבי "מדעי" הבלה-בלה, וחשוב
מכל (4) באותה סקירת ספרות שהבאתי (מאותו מגזין נידח, ה-British Journal of
Psychiatry), צוינו גם התסמינים הספציפיים - אינסומניה, חרדה, אגרסיביות, אנורקסיה,
צמרמורות, וגם ההשוואה לתסמיני גמילה מחומרים כמו אלכוהול, בנזודיאזפינים
ואופיאטים, וכנה את התסמינים האלה "פיזיולוגיים" או "פסיכולוגיים" כרצונך.
רואה? קל מאוד. חתכתי את השורה הראשונה על הפרופסור, ואת ההערות בסוגריים,
והנה תוכן ההודעה שאליו יש להתייחס.
במה עסק פרנק, איפה עשה את הדוקטורט שלו ותחת מי, אינם רלבנטיים לדברים הנ"ל.
לדברים הנ"ל חסרה לי ההתייחסות.

וכעת אתייחס לכמה נקודות חדשות שהעלת:

יכול להיות שהקהילה המדעית מוטית בגלל דרישות מצד לובי המלחמה בסמים, ויכול
להיות שלא. הבעיה היא, שאם כך, אין לסמוך על איש בעניין (גם אתה הרי חלק מאותה
קהילה), וממילא לא ניתן לסמוך על איש בשום עניין, לעולם. בנוסף, הקהילה המדעית
תמיד הייתה מוטית, ובכל-זאת, כולנו בטוחים בכך שקיים כח משיכה וש-[tex]F = G \frac{m_1 m_2}{r^2} [/tex]
(חוץ מכמה חברה משועממים: חפש בגוגל "MOND")
היה גם איזה בחור אוסטרי המלצתי למעלה למישהו אחר לקרוא עליו. אני מאמין שסביר
מאוד שאתה לא קראת עליו, אלא קראת גם את דבריו, וגם הוא לא האמין בהעדר הטיה,
הוא פשוט קבע קריטריון תיחום למדע שלא דרש (=אפשר) ממדענים לא להיות מוטים.

הבנתי טוב מאוד את אותו משהו. זה משהו מאוד פופולרי בימינו בקרב העוסקים בביולוגיה
ובתחומים קרובים (קרוב משפחה שלי עשה תואר שני ב"מדעי הרפואה" או משהו כזה).
הבעיה היא, לדוגמה, שבעוד שכשדופקים גן, משחקים קצת עם צבע, פותחים לעכבר או
חולדה את המוח, ומסתכלים איזו יצירת אומנות נוצרה הכל טוב ויפה. ברגע שמנסים לטעון
להשפעות התנהגותיות מתחילות הבעיות: הוא טוען שזה השפיע על זיכרון, ואני טוען שזה
השפיע על המוטיבציה (לפעול עפ"י אותו זיכרון), או סתם עשה את חיות המעבדה הרבה
יותר מטומטמות (הן זוכרות באיזה חלק בכלוב מחשמלים אותן, אבל טיפשות מדי, או אולי.
מזוכיסטיות, או אולי...). כדי לטעון טענות על התנהגות (ואפילו לא בעלת הגדרה בעייתית
כמו "התמכרות" או "תלות"), צריך הרבה יותר.

ביולוגיה איננה בלה-בלה, אבל בהחלט יש לה אלמנטים כאלה, כמו שיש גם בפיזיקיה:
לדוגמה, ויכוחים על "פרשנויות" של מכניקת הקוונטים, שאין ביניהן הבדל שניתן לצפות
בו בניסוי (בניגוד לכאלה שבאופן היפותטי כן ניתן להבחין ביניהן בניסוי). אפילו למלכת
המדעים חודר קצת בלה-בלה.

נערך לאחרונה ע"י פסטן בתאריך 05-08-2010 בשעה 03:47. סיבה: אם חסרות אותיות יו"ד בהודעה, זו אשמת המקלדת, לא אשמתי!
ישן 05-08-2010, 04:24
מנהל

הכל בגלל המילה "פרופסור"???
בתגובה להודעה מספר 265 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "בטוחני, אם כך, שכלל לא הבנת את טענתי. :)"

השימוש בתואר "פרופסור" הוא מתוך הרגל קריצה למי שמכיר את פרנק ואת הסיגנון שלו.
לגבי התוכן-שוב, אולי נדמה לך שאתה יודע מה שזה התמכרות, אבל מדובר במושג מורכב. מה ההבדל בין מכור לקוקאין למכור לספורט (אגב, אחד השימושים המקוריים הראשונים במושג "התמכרות")? האם בכלל יש הבדל כזה? מה הופך את הרגל להתמכרות? עובדתית, הקונצנזוס המדעי ביחס להגדרות השתנה עם השנים ואיתו גם הגדרת חומרים אלו ואחרים כממכרים, הדגש במחקר ובטיפול וכו'. לכן לא מדובר בהתחכמות ולא בהתפלפלות. ההגדרות הן עניין מכריע. הבעיה עם "התמכרות פסיכולוגית" היא שכאן בוודאי מטשטשים ההבדלים בין התמכרות לסמים ובין "התמכרות" לספורט, לאוכל, או לאוננות. זה עונה על ההשגות שלך או שלא 100 אחוז הבנתי למה אתה מתכוון?
אין ספק שיש בעיות פרשנות קשות כשעובדים עם בעלי חיים ויש לי דוגמאות אפילו קיצוניות משלך (והדוגמאות שהבאת טובות מאוד). לכן חשוב מאוד, כפי שכתבתי לבצע מחקרים בפרדיגמות שונות ועם משתנים תלויים שונים ולבדוק היטב פרשנויות חלופיות. ואם תרצה לפרסם מאמר בתחומים אלו, תיצטרך לנמק עד צאת הנשמה (אם מדובר בכתב עת סביר) מדוע אתה מייחס את התוצאה לאפקט X (נאמר, זיכרון) ולא לאפקט Y (נאמר, יכולת מוטורית). לא פעם ידרשו ממך בגלל זה (ובצדק) עוד ועוד קבוצות ותנאי ביקורת. כאמור, זה ממש לא תחום שקל להגיע בו למסקנות חד משמעיות, אבל זה אפשרי. בעיקר אם מתייחסים לא למחקר בודד אלא לגוף מחקר. למשל, אפשר לומר בוודאות שהתמכרות כרוכה בשינויים במערכת הדופמינרגית במוח.
ישן 05-08-2010, 03:07
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 257 שנכתבה על ידי stoned שמתחילה ב "כלומיר, הטענה המקורית שווה כקליפת השום.דברי קנגס הם תשובה לטענה המקורית, שנחמד לדעת"

לחלוטן לא. את עמדתך המוזרה וההזויה שכל עמדה שאין מחקר מדעי המוכיח את
נכונותה "שווה כקליפת השום" שמור לעצמך, ואל נא תנסה לייחס אותה אלי. אני ודאי
שאינני חושב כך, אך אני אדאג להזכיר לך את עמדתך זו כשתדבר על "זכויות", שכן
אין ולעולם לא יהיה מחקר מדעי שמוכיח שיש לאנשים זכות, אפילו לחיים (שלא לדבר
על סוגים שונים של חירות).

אגב, בתור אדם שמתרשם כל-כך ממדע וממחקרים מדעיים, עד שהוא נזקק להם גם
כשאינם להם מקום, כדאי לך לקרוא על אנגלי אחד, יום, ועל אוסטרי אחד, פופר. אולי
תלמד דבר או שניים על "הוכחות מדעיות"...

הסיבה ש"לא נתקלת" במחקר double-blind על יעילותה של תפילה בקשר לחולים,
היא - בדומה למצב באשר לקנאביס - שמעולם לא טרחת לחפש, ואפילו חיפוש קל
שבקלים כמו חיפוש בגוגל. המאמר ה"קלאסי" (שמוזכר בכל חור) הוא:
Byrd, R. (1988). Positive therapeutic effects of intercessory prayer in a coronary
care unit population. Southern Medical Journal, 81(7), 826-829. Retrieved from
MEDLINE database.

המאמר כל כך מפורסם (עד רמת הנדוש), שהתוצאה הראשונה בגוגל תפנה אותך
למאמר בפורמט ב-PDF באתר משעשע בשם www.godandscience.org - עד
כדי כך.

אגב, זה המקום להעיר ולהאיר, שאם תמשיך להימנע מחיפוש מידע בעצמך (אגב
"תלונות" על כך שאינך "נתקל" בו), אני חושש שלא תצבור ידע רב, שכן מעטים הם
אותם ברי מזל ש"נתקלים" בידע בעל ערך במקרה, ללא חיפוש של ממש אחריו.

לגבי המאמרים על הקנאביס, באופן מפתיע ומדהים (באמת, אני נדהם), אני חושש
שאינך דובר אמת. אתה כתבת את תגובתך הנרגשת על טאוטולוגיות בשעה 20:09
בתגובה להודעתה של טלי שנכתבה ב-19:33, אלא שבתגובה לטלי, מעל לתגובה
שלך, נכתבה קודם לכן בשעה 19:53 (עם עריכה ב-19:56 - עדיין לפני פרסום
תגובתך) הודעה שלי שהביאה את המאמר שממנו ציטתי פסקה למעלה, וכן קישור
למאמר המלא (ולא רק ציון שמו). להלן התגובה המלאה שממנה צטתי למעלה רק
את החלק בקשר לתסמיני גמילה, הדגשתי עבורך את החלק של הקישור למאמר
המלא:
ציטוט:
במקור נכתב על ידי פסטן
את מצפה שילך עד לגוגל ויחפש לבד?! שמעי, טלי, לעשות העתק-הדבק זה לא דבר של מה-בכך...

אם המטרה היא לחפש -Google Scholar מאמרים מלאים, הנה משהו מהעמוד הראשון:
מאמר מה-British Journal of Psychiatry בשם הבלתי-מחייב Pharmacology and effects of cannabis: a brief review.
מדובר בסקירת ספרות מ-2001 שמגיעה למסקנות מוזרות מאוד (הדגשות בקו תחתון - שלי).
ABSTRACT

Background
Increasing prevalence of recreational cannabis use among the young population has stimulated debate on the possible effects of acute and longterm use.

Aims
To highlight recent knowledge of mechanisms of action, effects on psychomotor and cognitive performance, and health risks associated with cannabis consumption.

Method
A brief review of recent literature on the prevalence of recreational cannabis use, the potency of modern cannabis preparations and the pharmacological actions of cannabis.

Results
Cannabinoids derived from herbal cannabis interact with endogenous cannabinoid systems in the body. Actions on specific brain receptors cause dose-related impairments of psychomotor performance with implications for car and train driving, aeroplane piloting and academic performance. Other constituents of cannabis smoke carry respiratory and cardiovascular health risks similar to those of tobacco smoke.

Conclusions
Cannabis is not, as widely perceived, a harmless drug but poses risks to the individual and to society.
מקור לעצלנים שבינינו:
HTML
PDF

מה שזה אומר בקיצור שזה שבנוסף לנזקים החביבים המוכרים של עישון טבק, לשימוש בקנאביס יש עוד יתרונות למשתמש...

והנה הפסקה אודות תלות (הדגשה בקו תחתון - שלי):
Tolerance, dependence, withdrawal effects
Tolerance has been shown to develop to many effects of cannabis including the high and many systemic effects, and a cannabis withdrawal syndrome has been clearly demonstrated in controlled studies in both animals and man (Jones, 1983; Kouri et al, 1999). The withdrawal syndrome has similarities to alcohol, opiate and benzodiazepine withdrawal states and includes restlessness, insomnia, anxiety, increased aggression, anorexia, muscle tremor and autonomic effects. A daily oral dose of 180 mg of THC (one or two modern, good-quality joints) for 11-21 days is sufficient to produce a well-defined withdrawal syndrome (Jones, 1983). The development of tolerance leads some cannabis users to escalate dosage, and the presence of withdrawal syndrome encourages continued drug use. Thus, chronic cannabis use can lead to drug dependence, and reports from the USA, UK and New Zealand (Roffman & Barnhart, 1987; Stephens et al, 1993) indicate that many cannabis users are now seeking treatment for cannabis dependence.
אפשר לקרוא למישהו שלא יתעמק בפרטים הטכניים שלה?

כשכתבתי "מקור לעצלנים שבינינו" חשבתי על אלו שאינם טורחים לחפש בגוגל, אבל
לא על אלה שנמנעים מלקרוא תגובות שממוענות אליהם (או להיכנס לקישורים במיוחד
עבורם). כפי שאמרתי למעלה, אני מופתע ונדהם.

על הצער שלך לא נותר לי אלא להצטער בתורי. מסתבר שיש לך זמן לעודד שימוש
בסמים מסוכנים (סליחה, אדייק: יש לך זמן לנסות להמעיט בחומרת השפעתם של
חומרים מועילים ותורמים לבריאות הגוף והנפש שבגלל שרירות לבו של השלטון
נכללים בפקודת הסמים המסוכנים), אבל לא ללכת לכל מוסד אקדמי שהוא כדי לקרוא
קצת (ושוב, אינך מחפש ידע, ו"מתפלא" שאינך "נתקל" בו), ואף לא לחפש בגוגל.
כמה חבל.

לפחות במוסד האקדמי בו אני לומד כרגע אין צורך לשלם דמי כניסה (בקושי לעבור
בידוק ביטחוני קל), ומאגרי המידע בהם אני משתמש מהבית, הם כאלה שפתוחים
גם עבור בוגרים. כמה חבל, והפעם שבחרת ללמוד במוסד שאיננו מאפשר לבוגרים
לגשת למאגרי המידע שהוא מנוי עליהם (או שאולי הוא כן מאפשר, אבל כדי לגלות
את זה צריך לחפש בגוגל, ולכן עדיין לא נתקלת בזה).

כפי שאמרתי, אינני הולך להפר את זכויות יוצרים רק כדי לשמוע את השגותיך על
אותם מאמרים שקיבלת הפניות אליהם, ואוסיף עכשיו שממילא אינני מעוניין לשמוע
את התיחסויותיך אליהם. בפני הקורא הנקודה הוכחה - קיבלת הפניות וכן מאמרים
מלאים בקשר לקנאביס, ובחרת שלא לטרוח ולהשיג אותם בעצמך (אפילו אין לך
חברים בעלי גישה למאגרי מידע כאלה? אין קרובי משפחה? אין שכן שהוא במקרה
סטודנט או מרצה?), ויתר על כן, לא רק שהתעלמת מהפניה לקישור עם מאמר
מלא, הגדלת לעשות וטענת שהוא לא ניתן. כאמור, ישפוט הקורא...
ישן 05-08-2010, 03:54
מנהל

קודם כל, הנושא היה לימוד תורה ולא תפילה
בתגובה להודעה מספר 267 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "לחלוטן לא. את עמדתך המוזרה..."

כך שגם אם מחקרים היו מוכיחים שתפילה מועילה לחולים, זה לא היה אומר דבר לגבי לימוד תורה וביטחון חיילי צה"ל. הנושא הזה טעון הוכחה אמפירית ואת זה קצת קשה להשיג.
ולגבי המחקר שציטטת-ובכן הוא בעייתי משהו. קודם כל, המשתנה הבלתי תלויה מרכזי כאן-התפילה-לא נשלט וזה פגם רציני מאוד שכן השליטה במשתנה הבלתי תלוי זה מה שהופך ניסוי לניסוי. במקרה שלפנינו קבוצה אחת זכתה ש3-7 אנשים יתפללו עבורה והשניה לא. אלא מה? החוקר לא ידע לומר האם אנשים שאינם קשורים למחקר התפללו עבור קבוצת הביקורת. המשמעות? ייתכן שעבור אותה קבוצה התפללו בפועל באותה מידה או אפילו יותר...
שנית, ההבדלים מובהקים בין הקבוצות ניצפו רק במיעוט מהמשתנים שנבדקו. בין המשתנים שלגביהם לא נמצא הבדל היה אחד זניח בשם "תמותה"...
גם המובהקות של משתנים אלה בעייתית מבחינה סטטיסטית. ומה היה גודל האפקט באותם משתנים שהראו "הבדל מובהק"? 5-8 אחוז בלבד לטובת הקבוצה שהתפללו עבורה.
בקיצור, ההשפעה המיטיבה של התפילה הייתה די זניחה כשבודקים לעומק, אפילו אם מתעלמים מבעית השליטה במשתנה התפילה. מעניין גם לציין שבמבוא של המאמר המחבר מציין שמחקרי העבר על השפעת תפילות על החלמה לא הניבו תוצאות משמעותיות (בשניים לא היה הבדל בין הביקורת וקבוצת הניסוי ובשלישי התוצאות היו מעורבות). מה ניתן להסיק מכל זה? שהתמיכה המדעית האמפירית לכוחה של תפילה לטובתך על ידי אחרים היא קטנה. אני חושב שתפילה כן עשויה להשפיע על המתפלל עצמו, שכן יש מספיק עדויות לקשר דו כיווני בין גוף לנפש.
לגבי קנביס-מה בדיוק הופך אותו ל"סם מסוכן"? הוא בוודאי מסוכן פחות מאלכוהול וטבק.
ישן 05-08-2010, 00:21
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 269 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "דווקא מאז ההגנה על התיזה מאוד לא משעמם לי כי יש תיקונים לא מעטים והזמן קצר..."

אז בקיצור, היה לך קצת משעמם.

זו לא באמת הטענה שצריך להפריך (העלת למעלה כמה מאלה שדווקא כן רלבנטיות), ולכן במידה
רבה זו מלחמה בטחנות רוח (אם באמת באמת מאמין בזה), או ניסיון או לכל הפחות שיתוף פעולה
(כי אין לי כח ללכת למעלה לענפים החופרים כדי לבדוק מי החכמולוג שהעלה את זה ראשון, ואני
מוכן לקבל, למען הדיון, שהיה זה "פרו-חרדי" שהעלה אותו ראשון) עם הסטת הדיון לנקודות לא
קשורות. בוא נגיד, שכשבן-גוריון "אישר" לראשונה את הפטור לתלמידי הישיבות הוא לא חשב שהם
מגנים על המדינה מפני הפורעים הערבים, וגם לא זכור לי שכך טענו בפניו נציגי החרדים.
ישן 05-08-2010, 00:54
מנהל

אתה מת לאיזה "כאפה", מה? :)
בתגובה להודעה מספר 270 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "אז בקיצור, היה לך קצת משעמם...."

אני יושב כאן, מוקף בדפים שנוצרו על חשבון יער גשם קטן, ובמקום סוף סוף לסיים עם הדבר הזה, אני מתווכח איתך ואחרים. לא הייתי קורא לזה שיעמום..מקסימום נסיון בריחה קצר מהמציאות...
שמע, זו הטענה שהועלתה באשכול הזה ואשר הקפיצה אותי. סביר להניח שאלמלא היא לא הייתי מגיב כאן בכלל..
ולגבי בן גוריון-לא נראה לי שהוא קיבל ולו טענה עקרונית אחת של החרדים, אבל הוא היה מעוניין בפשרה ובמקסימום קונצנזוס בשלב העדין של בניית מדינה (ובצדק, הייתי אומר) ולא ראה נזק גדול במתן פטור משירות צבאי למכסה מצומצמת של כמה מאות חרדים. האמת, גם אני לא רואה בזה נזק גדול. אלא שמאז זה גדל ליותר מעשרה אחוז ויותר מכלל כל מחזור גיוס והפך תקף לכל חרדי כמעט ןעם זה יש בעיה.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 21:26

הדף נוצר ב 0.44 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר