לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 21-04-2006, 15:46
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Nin_Modern שמתחילה ב "[font=Verdana]נראה שהחטיבה..."

משתמשים בשכל, ועבודה קשה. חצאי מהלכים, כבר אמרנו?

אם כבר תרחיב יותר מזה:
פלחי"ק לא כ"כ צריך. פלוגת איסוף - מאוד צריך. ימחלקות חבלה ממוקצעות - מאוד צריך....
בקיצור - יש כאן הרבה יותר עבודה ממה שנדמה....

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 21-04-2006, 16:10
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי Nin_Modern שמתחילה ב "חצי עבודה, אז איפה החצי השני?..."

אני אחזור על מה שאמרתי לך פעם - אתה מתפרץ לדלת פתוחה - זו שאלה טובה מאוד.

בנוגע לפלחי"ק - קשרי מ"פ ומג"ד אינם חלק מהפלחי"ק, אלא מוכשרים בגדוד. הפלחי"ק נותן שרותים לחטיבה, ומכיוון שלא מדובר כאן בחטיבת תמרון לא צריך משהו מיוחד - הם נשענים על מתקני הקשר הנייחים בגזרות.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 21-04-2006, 16:31
  Nin_Modern Nin_Modern אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.12.05
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אני אחזור על מה שאמרתי לך פעם..."

להתפרץ לדלת פתוחה וללכת עם הראש בקיר זו הדרך שלי, רק שלפעמים הקיר לא נופל ולפעמים מבעד לדלת אין חדר אלה תהום...
אבל זה עדיין משגע אותי, איך זה שמקבלי ההחלטות בצה"ל לא רואים את זה, זו טיפשות גמורה.
זה כמו שאני עובר באלנבי ורואה את הקבצנים קונים עם הכסף סיגריות ולא אוכל, אין בזה היגיון.

הייתי במימונה לא מזמן, ובין מופלטה למופלטה דיברתי עם מישהו שעתיד להיות קצין קשר גדודי, הוא דיבר על קשר מ"מ וקשר מ"פ, פלחי"ק וקשרי מפקדה. אבל כנראה שהמילים שלו נבלעו בשאון המוסיקה המרוקאית ולא הבנתי ממש על מה הוא מדבר.

אז אם תוכל בבקשה, להסביר מה תפקיד הפלחי"ק בבט"ש ובשעת מלחמה? כי החיפוש בפורום לא מפרט יותר מדי.
ישן 21-04-2006, 17:51
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי Nin_Modern שמתחילה ב "[font=Verdana]להתפרץ לדלת..."

בא נתחיל מהתחלה:

על מנת ליצור שינוי - יש צורך ליצור תו"ל מושלם - מבצעי ולוגיסטי וליישם אותו. מנסיוני - כאשר הייתי בסיור - כל נושא יצירת התו"ל והתאמת הלוגיסטיקה וההכשרה שלו זה עסק בירוקרטי ומתסכל מאוד, גם בגלל מי שמעורב בנושא בענפים השונים.
התוצאה היא עבודה למחצה. מתעקשים על מה שנראה חשוב ולא נוגעים בשאר.

דבר שני - אמרת, שבתנאים מסויימים הפלס"רים יחזרו לבצע סיור - מי רוצה בזה? בטח שלא מ"פים של הפלס"ר והמח"טים שהיוקרה של מבצעים יותר מושכת אותם, ובטח שלא גדוד ניצן שיאבד משימות יוקרתיות לטובת פלוגות הסיור. לכן זה לא יקרה.

פלחי"ק - בגדול תפקידו הוא לשרת את החטיבה בצרכי הקשר - חפ"ק מח"ט, צוותי קשר שיאפשרו הקמת ותחזוקת רשתות קשר בתנאים בהם אין תשתית קבועה של קשר ותו"כ לחימה. ממסרים, קשר טווח ארוך ועוד תפקידים שונים ומשונים שלא נכנס אליהם כרגע.
מכיוון שבשטחים יש תשתית קשר חזקה, ומדובר בגזרה קבועה - את תפקידו של הפלחי"ק ממלאות יחידות קשר שונות הנמצאות בשטח.

ציטוט:

לדוג'- החל מהמחזור הבא לא נשלחים יותר חיילים לעבור קורס מרגמות כבדות וקורס תפעול טילי "גיל", אתה במקום זה שולחים אותם לקורס לוט"ר או איסוף כמו שאמרת וכו'...

מי יאמן את הסד"כ הנוסף בלוט"ר? שינוי תקנים ביחידות לוחמות צריך לגרור שינוי תקנים ביחידות ההכשרה, שינוי שטחי האימון הגדלה של תקציבים מחד וצמצום תקציבים מאידך אלה יגררו מלחמות פנימיות, פוליטיקה ומאבקי יוקרה...

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 21-04-2006 בשעה 17:56.
ישן 21-04-2006, 20:05

בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "בא נתחיל מהתחלה: על מנת..."

אם התוצאה של יצירת שינוי היא חצי עבודה, אז אני מקווה שהיא תושלם ואני ישמח לראות את החצי שקיים בנתיים.
איזה שינוי עברה בנתיים החטיבה בתחום המקצועי?
ואם כבר דיברנו על שינויים, מה עם בניית כוחות החרמ"ש? גם שם צריך לעשות שינוי, הרי הם שונים בתו"ל שלהם מחי"ר ויש להם צרכים שונים, גם הם לא זקוקים למחלקת נ"ט ומרגמות למשל.
מה השינוי שנערך שם בנתיים?

ברור לי שהמ"פים והמח"טים פחות מעוניינים בקישורי סיור ומעדיפים יוקרה. אז אם הם בוחרים לזנוח את הסיור, צה"ל צריך לזנוח את המ"פים והמח"טים, מי שמחפש יוקרה במקום מקצועיות לא צריך להיות בארגון כמו צה"ל שחיי אדם תלויים בו.

אם לבית ספר ללוט"ר יש קשיים בגלל מחסור בכח אדם, אז אני חושב שמגיע לו לקבל עוד כח אדם.
זה עולה כסף, אז שיעשו קצת חושבים (הבית ספר) ויגלו שלא מזמן אושרה תוכנית לבניית מפקדה חדשה ויוקרתית לאוגדת עזה בעלות של מעל 100 מיליון שקל בנוסף לכספי תרומות בסך 4.5-6 מיליון דולר.
אם הם יבדקו את מתאר הבנייה של המפקדה הם יגלו שלא מדובר במפקדה, אלה במלון החדש של חברת הילטון שמשמשת כמפקדה.
הם ידברו קצת עם קובעי ההחלטות שלבטח יבינו את גודל טעותם בהשקעה המרובה והמיותרת, יצמצמו במעט את בניין המפקדה כדי שיהיה רק סביר ונסבל לחיילים. המהלך הזה יחסוך כסף שילך לבית הספר.
אם התרחיש הזה הוא בגדר בלתי אפשרי לצה"ל, אז יש לנו הרבה אנשים מטומטמים שם.
ישן 21-04-2006, 23:23
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי Nin_Modern שמתחילה ב "אם התוצאה של יצירת שינוי היא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Nin_Modern
אם התוצאה של יצירת שינוי היא חצי עבודה, אז אני מקווה שהיא תושלם ואני ישמח לראות את החצי שקיים בנתיים.
איזה שינוי עברה בנתיים החטיבה בתחום המקצועי?

אין לי מושג - לא מקורב כ"כ לנושא.

ואם כבר דיברנו על שינויים, מה עם בניית כוחות החרמ"ש? גם שם צריך לעשות שינוי, הרי הם שונים בתו"ל שלהם מחי"ר ויש להם צרכים שונים, גם הם לא זקוקים למחלקת נ"ט ומרגמות למשל.
מה השינוי שנערך שם בנתיים?

אין כרגע יחידות חרמ"ש בצה"ל. יש פלוגות חרמ"ש מילואים בגדודי חי"ר. לגבי הרכב - נ"ט ומרגמות דווקא מאוד נחוצות.

ברור לי שהמ"פים והמח"טים פחות מעוניינים בקישורי סיור ומעדיפים יוקרה. אז אם הם בוחרים לזנוח את הסיור, צה"ל צריך לזנוח את המ"פים והמח"טים, מי שמחפש יוקרה במקום מקצועיות לא צריך להיות בארגון כמו צה"ל שחיי אדם תלויים בו.

ומי המפקדים שלהם? קפלינסקי היה מפקד סיירת גולני - זו שהקיזה דמה על הבופור בשל"ג כזכור...

אם לבית ספר ללוט"ר יש קשיים בגלל מחסור בכח אדם, אז אני חושב שמגיע לו לקבל עוד כח אדם.
זה עולה כסף, אז שיעשו קצת חושבים (הבית ספר) ויגלו שלא מזמן אושרה תוכנית לבניית מפקדה חדשה ויוקרתית לאוגדת עזה בעלות של מעל 100 מיליון שקל בנוסף לכספי תרומות בסך 4.5-6 מיליון דולר.
אם הם יבדקו את מתאר הבנייה של המפקדה הם יגלו שלא מדובר במפקדה, אלה במלון החדש של חברת הילטון שמשמשת כמפקדה.
הם ידברו קצת עם קובעי ההחלטות שלבטח יבינו את גודל טעותם בהשקעה המרובה והמיותרת, יצמצמו במעט את בניין המפקדה כדי שיהיה רק סביר ונסבל לחיילים. המהלך הזה יחסוך כסף שילך לבית הספר.
אם התרחיש הזה הוא בגדר בלתי אפשרי לצה"ל, אז יש לנו הרבה אנשים מטומטמים שם.

אני מציע לך ללכת לספריית האוניברסיטה הקרובה לביתך ולקרוא קצת על פסיכולוגיה של הבירוקרטיה ואירגונים. אירגונים מנסים לשמר עצמם ומתנגדים לשינויים. תוסיף את העובדה שצה"ל הוא לא צבא מיומן בשימור הידע ובעל גמישות נמוכה ותקבל את התוצאה.
הבעייה העיקרית היא שקצינים צעירים, מוכשרים ובעלי יכולת חשיבה לא רגילה, מהר מאוד מוצאים עצמם מחוץ למערכת. קשה מאוד לשנות אותה ולהתמודד עם הכבדות שלך.
אם אתה רוצה לחולל שינוי - יהיו לך חיים מאוד קשים....

ישן 22-04-2006, 06:38

בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "[QUOTE=Nin_Modern]אם התוצאה..."

למה גדוד חרמ"ש זקוק למחלקת נ"ט?
לפי זיכרוני מהאשכול "גולני לשיריון ושיריון לגולני" דובר שתפקידו של החרמ"ש הוא לנוע רכוב ע"ג נגמ"ש כבד, או לפחות עדיף כבד, שיספק להם הגנה עד ליעד במהירות השיריון, ולפרוק מן הנגמ"ש עם ההגעה ליעד. אותו יעד הוא המקומות שטנקים לא יכולים להגיע עליהם: שטח רווי חוליות נ"ט, שטח עתיר מכשולים שהנדסה קרבית לא יכולה לטפל בהם באופן מיידי, שטחים שבהם לטנקים אין יכולת עבירות בשום מצב (שטח הררי או עירוני למשל).
כך החרמ"ש ילחם במקומות שאין בהם איום רק"מ, אז מדוע אתה צריך מחלקת נ"ט?
מבחינת החרמ"ש מחלקת מרגמות תהיה יעילה רק בשטח הררי.

אם כמו שאמרת השינוי לא מגיע מלמעלה (וגם זה לא ברור לי לגמרי איך, המדינה וצה"ל עברו מספיק מלחמות כדי לדעת איפה צריך להפיק לקחים) אז הוא יכול להגיע גם מלמטה. אך גם במקרה הזה כתבת שהמנסים לא השיגו הצלחות, מכיוון שנבלמו ע"י גורמים חזקים מהם. זה מעלה לי שתי שאלות:

1. מי ניסה, מתי ובאיזה תחום?
2. למה לא קמה קבוצה של אנשים שמחפשים שינוי, התאגדה והתחילה להפעיל לחץ ביחד? מצידי שאלה יהיו אנשי מילואים ולא אנשים שנמצאים ממש בתוך המערכת.
ישן 22-04-2006, 22:20
צלמית המשתמש של שיShai
  שיShai שיShai אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.09.04
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי -I_E- שמתחילה ב "בשאלתך הנחת מספר הנחות, 1. יש..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי -I_E-
בשאלתך הנחת מספר הנחות,
1. יש לך מידע ברור לגבי קיומן או אי קיומן של מחלקות 7 ו- 8 בגדודי ה-90?
2. אם הן באמת קיימות, ידוע לך היעוד האופרטיבי המלא של הגדודים הנ"ל? (בכל מגוון התרחישים)
3. מי אמר שקורס לוט"ר או חבלה אכן רלוונטי? אתה מכיר את תכניו המדוייקים של קורס לוט"ר? כנ"ל לגבי חבלה?
זה לא שאני יודע לענות על השאלות הנ"ל אבל כלל לא בטוח ששאלתך רלוונטית.

1, כן, לפחות אצלינו יש מחלקת מרגמות, אין גיל
2, לא ידוע לי, אני לא במסייעת
3, אממ מחלקת חבלה בפלחו"ד, חלק מהאנשים עובירם קורס חבלה, אבל בו נגיד, מאז שאני בפלחו"ד, לא היה שימוש עם אף אחד מהם בקשר לחבלה..

ישן 22-04-2006, 23:30

בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי -I_E- שמתחילה ב "בשאלתך הנחת מספר הנחות, 1. יש..."

1. לא ידוע לי מהו הרכבן של גדודי חטיבה 900, אני מניח שהן זהות לשל שאר החטיבות ומעוניין לשמוע אם נערך שינוי בהרכב הגדודים?
2. כוונתך ליעוד גדודי החרמ"ש או גדודי חטיבה 900? על יעוד החרמ"ש נכתב בדיון "גולני לשיריון ושיריון לגולני", על יעוד ומבנה חטיבה 900 אני מנסה לברר פרטים באשכול הזה, אבל טרם התייחסו לשינוי.
3. תכניו של קורס הלוט"ר לא ברורים לי, אבל בדבר אחד אני בטוח- הקורס נועד להקנות לחיילים ידע בלוחמה בטרור, ועד עכשיו לא ניצחו טרור עם כישורי צלילה. לכן אני יכול להגיד שעדיף שתהיה קיימת בגדוד מחלקת לוט"ר, שתהיה אחראית למבצעים המסובכים ביותר של הגדוד (בדומה ליח"טיות) מאשר שמחלקת הסיור של הגדוד לדוג' תבצע את אותו מעצר.
גם את תכני החבלה איני מכיר, אבל יש צורך בכישורי חבלה בבט"ש ובלחימה עירונית, למשל מצב שיצריך הריסת מבנה, המחלקה יכולה לפוצץ את המבנה.
ישן 23-04-2006, 00:22
  -I_E- -I_E- אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.05.05
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי Nin_Modern שמתחילה ב "1. לא ידוע לי מהו הרכבן של..."

1. אם כך השאלה צריכה להיות מהו הרכבם של גדודי ה-90. לא ברור לי האם בכלל גובש לגדודים הנ"ל מבנה מסודר ויש לי הרגשה שהתשובה היא שלילית. כפי שכבר ציין פה אחד העונים שאצלו יש 7 ואין 8 (מה ההגיון?). אחת המטרות שלשמן הוקם האגד היא גיבוש תו"ל אחיד.
2. הכוונה היא לאגד 900.
3. אמנם הצבא מתמודד עם ארגוני הטרור אך כשאומרים לוט"ר מתכוונים למענה לאירועי חטיפה בהם יש בני ערובה. הרלוונטיות שלו לאגד 900 נמוכה. לפעילות בשטחים אופי שונה של סיורים, מארבים, מחסומים ומעצרים. אם יש תחום שבו יש להתמקצע הוא לחימה עירונית, ואכן הצבא שם דגש על תחום זה.
לגבי מחלקות חבלה - פיצוץ בתים כיום הוא ארוע נדיר מאוד, לרוב הריסה תתבצע באמצעות דחפור. אם כבר מתבצע פיצוץ ישנה רשימה ארוכה של יחידות שלהן עדיפות למשימות כאלו (יעל והפלחהני"ם השונים). קשה לי להאמין שמישהו יתן למחלקת חבלה לפוצץ מבנה של שלוש קומות בלב מתחם צפוף. החבלה כן רלוונטית בפריצת דלתות וקירות אך גם כאן לא ממש צריך את מחלקת החבלה, פיצוץ של דלת יכול וצריך להתבצע ע"י כל מחלקה בגדוד. מדובר במשימה די פשוטה.
ישן 23-04-2006, 07:35
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
יש מודל שלפיו אמורים להיות בנויים גדודי החי"ר הקל
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי -I_E- שמתחילה ב "1. אם כך השאלה צריכה להיות..."

כמו שכתבתי באשכול אחר:
ב2001 בוצעה במז"י עבודת מטה שבחנה את עבודת גדודי החירמ"כ בכלל (דוכיפת, חרוב ושמשון) והחי"ר הייעודי (נחשון ולביא). בעקבות אותה עבודה הוחלט על הפיכת כל הגדודים הללו לגדודי חי"ר ייעודי ואירגונם במתכונת אחת.
גדודי החי"ר הייעודי מתמחים בלחימה במתארי עימות מוגבל, לחימה בשטח אורבאני מורכב (בשטח בנוי ועירוני) בשגרה ובחירום במאפייני איו"ש וחבל עזה.

אגב, בעקבות עבודת המטה הנ"ל, שונה מבנה המחלקות (ממחלקה של שתי כיתות כמו שהיה בחרמ"ש ובחירמ"כ, למחלקה של שלוש כיתות כמו בחי"ר) בכל גדוד חי"ר ייעודי ארבע פלוגות שתי פלוגות מסלול ושתיים מבצעיות, בכל פלוגה שלוש מחלקות, כל מחלקה מתבססת על שלוש כיתות.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה פלוגה יעודית 1 (חוד) :

1. מחלקת צלפים (M24, לפעמים גם מחלקת בארט)
2. מחלקת תצפית ואיסוף.
3. מחלקת חי"ר ייעודי/חבלה (לאחת הכיתות במחלקת החבלה תוקנה יכולת פריצה).
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה פלוגה יעודית 2 (בחלק מהגדודים נקראת מסייעת) בפיקוד רס"ן:
  1. מחלקת סיור
  2. מחלקת תצפית ואיסוף.
  3. מחלקת חי"ר ייעודי/חבלה (לאחת הכיתות במחלקת החבלה תוקנה יכולת פריצה)
  4. מחלקת מרגמות (לא בכל הגדודים) בעיקר למטרות הנרה.
מאז שכתבתי זאת נוספה פלוגה מבצעית שלשית. בפלוגה זו (כמעט בכל הגדודים) יש:
  1. מחלקת לו"ז (לוחמה זעירה),
  2. מחלקת צלפי בארט
  3. מחלקת חי"ר יעודי/חבלה.
אגב, אני חושב שהגיע הזמן להפסיק להשתמש בשם המגוחך חירמ"כ (חיר ממוכן) ולעבור לחי"ר קל או חי"ר יעודי (ללוחמה אורבנית). כי זה השם שראוי לגדודים אלו (ראו גם אשכול זה). אולי מפה מהפורום יצמח השינוי.

ישן 23-04-2006, 12:11
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "יש מודל שלפיו אמורים להיות בנויים גדודי החי"ר הקל"

דבר ראשון - בא נפריד בין מונחים: החי"ר היעודי הוא אינו חי"ר קל. יש לו אלמנטים ממוכנים, והתקנון שלו שונה מיחידות חי"ר קל אחרות בצבא - קרקל. להוסיף על הבלבול - יחידות החי"ר קל במילואים לא ניזונות מיחידות חיר יעודי בצבא ואינן מתוקננות בצורה דומה בכלל.

דבר שני - מבנה יחידות החי"ר יעודי הן דוגמה די מרגיזה למה שנראה כמו עבודת מטה רשלנית. מהכרה שלי את הנושא אני רואה אלמנטים שמשוייכים ליחידות החירמ"כ כפי שהיו בזמני, לפי היעוד הקודם שלהם ולא לפי היעוד הנוכחי. מה שאני רואה, בהסתכלותי בעץ המבנה של הגדוד כפי ששמת - הוא בלאגן אחד ענק.
3 מחלקות איסוף/סיור (מה בדיוק ההבדל? חי"ר יעודי לא זקוק להובלת כוחות או לתמרון...)
2 מחלקות צלפים נפרדות (ולא כפי שמקובל לאחד אותן)

מחלקת מרגמות? למה צריך מחלקה שלמה להנרה, כאשר לכל פלוגה יש יכולת הנרה לא מבוטלת באמצעות מטולים ומרגמות 60?

לדעתי צריך להפריד לחלוטין את החי"ר היעודי מהחירמ"כ/חרמ"ש זה לא אותו דבר בכלל, והצבא צריך להפנים זאת גם בכל האמור לשיבוץ הלוחמים ליחידות מילואים.
חטיבה 900 זה חי"ר יעודי ותו' לא.

ישן 23-04-2006, 14:08
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "[font=Verdana]דבר ראשון - בא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס

צריך להפריד לחלוטין את החי"ר היעודי מהחירמ"כ/חרמ"ש זה לא אותו דבר בכלל, והצבא צריך להפנים זאת גם בכל האמור לשיבוץ הלוחמים ליחידות מילואים.

זה בדיוק העניין. לפלוגתהחרמ"ש של הגדוד שלי במילואים משובצים משוחררי החי"ר היעודי, בעוד שחיילי חטיבות החיר"ם משובצים לחטיבות חי"ר וחיר"ם במילואים, זאת למרות שמשוחררי החיר"ם עבדו הרבה יותר כחרמ"ש מאשר החי"ר היעודי.

לגבי הערתך על החי"ר הקל, אני מקבל אותה במלואה. אכן חטיבה 900 היא חטיבת חי"ר יעודי ולא חי"ר קל. סליחה.

ישן 22-04-2006, 21:06
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי Nin_Modern שמתחילה ב "למה גדוד חרמ"ש זקוק למחלקת..."

1. נ"ט - לנ"ט יש תו"ל שונה משל שריון. זה לא רק כלי אחר לענות על איום, אלא גם על אפיון לחימה שונה. תחשוב מה ההבדל בין חוליית נ"ט לטנק. אי לכך, לנ"ט יש יכולת השתלבות גם בלחימה של חרמ"ש, ובטח בלחימת שריון.

2. מרגמות - לא נכון. מה עם יעד מבוצר? חי"ר בשטח פתוח? חוליות נ"ט פזורות? הארה? מרגמות זה נשק מאוד יעיל לכל מטרות החי"ר, וגם בשביל לגרום לטנקיסטים לסגור מדפים.

3. ההנחה שלך של חרמ"ש תהיה עבירות יותר טובה מטנקים היא שגויה. חרמ"ש נועד ללחימה בקצב השריון בצורה ממוגנת. הם יוכלו לעבור בצורה רכובה בדיוק באותו תוואי שטח כמו השריון. רגלית, תהיה להם עבירות עדיפה, אבל מהירות נמוכה. כמו כן תחשוב מה חוליית נ"ט שממקומת בשטח הררי הצפוה לשטח מישורי יכולה לבצע.

4. בנוגע לשינויים ארגוניים - שוב, אני מציע שתקרא קצת על פסיכולוגיהה של אירגונים, בדגש אחד: לצבא אין לחץ להשתפר בימי שלום. בימי מלחמה, זה כבר מאוחר מדי, והשיפור הוא חלקי מאוד.
איך בדיוק אתה, בתור זוטר, מכריח את המערכת לשינויים?

ישן 22-04-2006, 23:09

בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "1. נ"ט - לנ"ט יש תו"ל שונה..."

-אני יכול לראות איך משתלבת לחימת נ"ט בשטח עירוני, אך גם בה על מחלקות הנ"ט לעבור כמה שינויים כדי שיתאימו לאופי הלחימה העירוני. למשל לדעתי הלא מקצועית עדיף לחמש את חוליות הנ"ט בשטח עירוני ברקטות נ"ט מתקדמות (כדוג' השיפון) מאשר משגר טילים אשר סובל מסרבול ומשקל. קשה לסחוב אותו, לוקח יחסית זמן רב להכין אותו לשיגור ויתכן שהוא לא יהיה יעיל בטווחים קצרים.
הרקטה הרבה פחות מסורבלת, קלה יחסית, פשוטה לכיוון ופריסה, בעלת מחשב ירי שלמרות שלא קיימת בו אפשרות הביות על המטרה הוא מעלה את אחוזי הפגיעה במיוחד בשטחים עירוניים שבהם הטווחים קצרים. בנוסף ניתן להשתמש ברקטה בעלת רש"ק טרמוברי, דבר שעוד לא ראיתי במשגירי טילים מונחים.
-חוליית נ"ט לא תהיה יעילה בשטח הררי מכיוון שאין שם איום רק"מ.
-חוליית נ"ט יכולה להכין מארב נ"ט שטוב יותר ממארב של טנק, אבל יעוד החרמ"ש הוא לנוע בקצב השיריון ולא להקים מארבי נ"ט.
זה למה אני לא רואה צורך בהשארת מחלקות ה"גיל" בגדוד חרמ"ש בתצורתן הנוכחית, אם אני טועה אשמח לשמוע.

בקשר למרגמות, אכן הן יעילות בשטח פתוח אבל למה על החרמ"ש לפרוק מן הכלים בשטח פתוח שגם לשיריון ולנגמ"שים יש עבירות?
גם צורך בלחימה של חרמ"ש בשיריון אין צורך, מכיוון שבמילא קרבות שיריון לא יערכו בשטח שבו אין עבירות רק"מ ולכן לא סביר שאיום כזה יהיה קיים.
הארה וחוליות נ"ט פזורות, זה אכן נשמע כאיום לחרמ"ש הפרוס. זה המקום לציין שבכוונתי למרגמות התכוונתי יותר למחלקת המרגמות הכבדות שקיימת בפלוגה המסייעת, אני חושב שבטווחים קצרים כאלה מרגמות ה 60 מ"מ שקיימות גם ברובאית יהיו יעילות.

בכוונתי שעבירות החרמ"ש טובה משל הטנקים היא רק במצב שהחרמ"ש פרוס.
החרמ"ש אכן אמור להילחם בחוליות הנ"ט, ואני רואה מצב שחרמ"ש יצטרכו לפרוק יחסית רחוק מן היעד לכיוון שטח הררי כי קיימת סכנת חוליות נ"ט ובשטח ההררי עצמו ישנם חוליות נ"ט וחי"ר שמהוות איום על החרמ"ש עצמו שכעת הרבה פחות מוגן.
אבל פה אין חדש תחת השמש, האם אף פעם לא היה מצב שחיילים נדרשו להסתער רגלית, ללא סיוע טנקים, על יעד הררי שקיים בו אויב בעל יתרון גובה? וסביר להניח שהאויב גם רענן, ממוגן ואולי אף בעל יתרון באמצעי הלחימה שעומדים לרשותו.
כיצד יש לבצע את פעולת ההסתערות במצב כזה אני לא יודע, כי את הרובאי 07 שלי עדיין לא עשיתי, אני בטוח שיש לך יותר מושג ממני בנושא זה.
אני יכול רק להניח שכדאי להשתמש באש מסייעת אם אפשר, תותחים, MLRS וחיל האוויר יוכלו לסייע כדי לרכך את היעד. גם מרגמות כבדות ובעלות טווחים גדולים יוכלו לעזור, אבל ניראה שזנחתי אותן בפיסקתי הקודמת, ופה המקום לציין שטעיתי- אכן יש צורך במרגמות מסוג זה. אך יש לציין שהן יעילות רק למס' התרחשויות מעטות, וכדאי להשתמש במרגמות ה 60 במקום הכבדות במקרים שונים מהמקרה שתואר כאן.

אני ינסה למצוא על הנושא חומר, אבל יקח לי זמן, עד אז אני יכול להציע את דעתי הלא מקצועית.
בתור זוטר יהיה לי קשה, גם בתור יחיד, אבל בקבוצה אני יכול להפעיל יותר לחץ, ומכיוון שאולי גם זה לא יעזור, אז אולי יש צורך במערכת ביקורת שתקח חלק בהחלטות הצבא ותהיה מנוע מפוליטיקה פנימית ומאבקי יוקרה. דבר דומה נראה לי קיים בקונגרס האמריקאי שבו גנרלים מבקשים תקציבים בפני הקונגרס ונדרשים לתת את הדין במקרים מסויימים שמעלים אצל הקונגרס שאלות.
חוץ מזה לא רק זוטרים לוחצים על המערכת לשינויים, אתה בעצמך ציינת פעם שאתה, בנוסף לקצין בדרגת אל"מ שאת שמו ותפקידו המדוייק איני זוכר, ניסיתם לגרום לשינוי במערכת בתחום הסיור.
אני לא בקיא במקרה ומה היו תוצאותיו ואני ישמח אם תרחיב על כך.
גם דוגמאות נוספות יתקבלו בברכה.
ישן 23-04-2006, 11:57
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי Nin_Modern שמתחילה ב "-אני יכול לראות איך משתלבת..."

לפני שאנחנו ממשיכים - אנחנו מדברים על חרמ"ש או על חי"ר יעודי? אלו הם שני דברים שונים בתכלית.

חרמ"ש תכל'ס לא קיים כיום בצבא.

ישן 23-04-2006, 19:50
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי Nin_Modern שמתחילה ב "-אני יכול לראות איך משתלבת..."

בא נענה על שאלת החי"ר היעודי:

תשאל את עצמך - האם יש צורך לרכז למחלקה משהו, שהוא תכל'ס ריכוז של רקטות? מה ההבדל בין השיפון לRPG או ללאו בשטח בנוי? ברור לשנינו שהשימוש לא יהיה מרוכז, אלא יפוזר על כלל הפלוגות. אין שום סיבוך או צורך בהכשרה ארוכה בהפעלת רקטות וממילא אף אחד לא ישתמש בהן לטווחים רחוקים. אם כבר - לבנות לכל פלוגה, כיתת סער שתתמחה בפריצה חמה, כולל שימוש ברקטות, סיימונים וכו'.

עכשיו, למה לדעתי צריך כן להתמקד בהכשרת חבלה? לדעתי הלקח העיקרי מחומת מגן היה השימוש הנרחב באמצעי חבלה בכל המסגרות. מכיוון שאנו מתכוננים למצב לחימה בשטחים, הרי שבמצב כזה, הכשרת חבלה מאוד חשובה, בין אם מדובר בשימוש התקפי או הגנתי.

חרמ"ש:
נ"ט - בא נשתמש בהגיון. מה קורה כשגדוד תוקף? האם כולו נע קדימה? מה עם אבטחה? מספיק שמקצים לגדוד שריון מחלקת נ"ט, ואתה כבר משחרר מחלקת שריון חיונית להתקפה. נ"ט לחרמ"ש מאפשר לחרמ"ש מצד אחד להעסיק מטרות קשות לפני סגירת טווח, ומצד שני, מוריד את נטל ההגנה על החי"ר מיחידות השריון. זו הסיבה שבצבאות המערביים (והמזרחיים) מציידים את נגמ"שי הלחימה של החי"ר בנשק נ"ט.
האם קיימת לחימה של שריון בשטח הררי? כמובן! דוגמאות ידועות הן - ההבקעה של חטיבה 8 במלחמת ששת הימים בגזרה המרכזית ברמת הגולן - לחימה במעלה הררי. הלחימה באיזור טובס של גדוד מחטיבה 37 במלחמת ששת הימים וכמובן הלחימה של אוגדה 210(?) במלחמת של"ג בגזרה המזרחית (קק"ש/קמ"ט כדוגמא).
נ"ט בלחימה בשטח כזה, כמובן חוגג ותנאי הכרחי ליכולתו של כוח חרמ"ש לפעול בחופשיות - ללא נ"ט, יש צורך לחתוך מחלקות שריון מגדודי השריון ולהחליש אותם.

בנושא המרגמות ענית לעצמך, אבל חלקית: הטווח של מרגמה 60 הוא כרבע ממרגמה 120 והאפקט של כל פגז גדול בהרבה. המשמעות של זה היא שבעוד שמרגמה 60 היא נשק פלוגתי נקודתי שיעיל במיוחד להטרדה - מרגמה 120, ובעיקר ריכוז של מרגמות, יכול לספק אפקט אש רציני ביותר ממוקד אחד ולהחליף מטרות רחוקות אחת מהשניה במהירות - אין מה להשוות, בקיצור. טווח יכולות זה, מאפשר להעסיק כמובן טווח מטרות גדול - בין אם מדובר על יעד מבוצר, או חי"ר אויב פרוס בשטח. בקיצור - מרגמות זה כלי מצויין כאשר מנצלים אותו נכון.

עכשיו - איך מתמודדים מול חוליות נ"ט? לא ע"י חרמ"ש! ברור לשנינו שאם החרמ"ש יתקרב רכוב, הוא יחטוף, ואם רגלית - הוא מסתכן בפגיעה ארטילרית. מי אמור להלחם מול חוליות נ"ט? פלס"ר!

ציטוט:
אבל פה אין חדש תחת השמש, האם אף פעם לא היה מצב שחיילים נדרשו להסתער רגלית, ללא סיוע טנקים, על יעד הררי שקיים בו אויב בעל יתרון גובה? וסביר להניח שהאויב גם רענן, ממוגן ואולי אף בעל יתרון באמצעי הלחימה שעומדים לרשותו.

וחטפו בד"כ באבי אביהם.... בין אם מדובר בגדוד 51 בחרמון, 12 בגולן, חט' 8 בגולן......

ציטוט:
בתור זוטר יהיה לי קשה, גם בתור יחיד, אבל בקבוצה אני יכול להפעיל יותר לחץ, ומכיוון שאולי גם זה לא יעזור, אז אולי יש צורך במערכת ביקורת שתקח חלק בהחלטות הצבא ותהיה מנוע מפוליטיקה פנימית ומאבקי יוקרה. דבר דומה נראה לי קיים בקונגרס האמריקאי שבו גנרלים מבקשים תקציבים בפני הקונגרס ונדרשים לתת את הדין במקרים מסויימים שמעלים אצל הקונגרס שאלות.

תמיד תהיה פוליטיקה, אבל כאשר מערכת סגורה מבקרת את עצמה - שום דבר טוב לא יוצר מזה....
אני גם חושב שצריכה להיות מערכת בקרה חיצונית, אבל זה כבר קשור לדיון אחר לחלוטין.

ציטוט:
חוץ מזה לא רק זוטרים לוחצים על המערכת לשינויים, אתה בעצמך ציינת פעם שאתה, בנוסף לקצין בדרגת אל"מ שאת שמו ותפקידו המדוייק איני זוכר, ניסיתם לגרום לשינוי במערכת בתחום הסיור.

נכשל. ברגע שדרור עבר תפקיד, יחד עם עוד מספר אנשי מפתח, העסק התפרק. פשוט לא נבנה נכון מראש, לשמור ידע ולקבל משאבים קריטיים.

ישן 24-04-2006, 17:09

בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "בא נענה על שאלת החי"ר..."

1. בתגובתך למה שכתבתי על מחלקות נ"ט בלחימה עירונית חשבת שהתייחסתי רק לחי"ר יעודי, אבל התייחסתי גם לחרמ"ש. מטרת החרמ"ש הן להילחם במתארים שלא מתאימים לשיריון, ושטח עירוני הוא אחד מהם. אבל למרות שהמתאר לא מתאים לשיריון אנו עדיין רואים נוכחות שיריון ורק"מים אחרים בשטח עירוני, ולכן עדיין חשוב להחזיק יכולת נ"ט בשטח עירוני, אבל לדעתי יש לשנות את מחלקת הנ"ט שקיימת בגדודים הרגילים בכיוון שאינה מתאימה למתאר העירוני.
אמרתי שעדיף שתהיה מחלקת שיפון בגדוד, לא מתוך כוונה שזה הדבר הנכון, אלה עקב זה ששכחתי לרגע שאנו מדברים על מבנה חרמ"ש אידאלי. לי מאד קשה לראות את צה"ל הופך את השיפון לנשק פלוגתי, עקב מחירו היקר.
אחרי שהבנתי את דעתך וחשבתי עד הסוף, אני מסכים שהשיפון צריך להיות הנשק הפלוגתי של צה"ל נגד רק"מ, ולא להיות מרוכז בפלוגה מסייעת. פה גם המקום לשאול מה הפריסה שלו בצה"ל וגם של ה B300?

2.בכל זאת ציינת שצריכה להיות קיימת מחלקת נ"ט מסייעת בחרמ"ש כמו מחלקת ה"גיל", מה הם יעשו בהגיעם לשטח עירוני? כמו כן לגבי מחלקת המרגמות הכבדות?
דבר נוסף שטעיתי בו הוא ההנחה שגדודי שיריון וחרמ"ש יכולים לנוע קדימה ולא להיות מוטרדים מאבטחה מכיוון שכוחות אחרים יאבטחו אותם. למשל חטיבת שיריון (שמשולב בא גדוד חרמ"ש) תנוע קדימה ללא צורך לאבטח עצמה, וחטיבה שיריון אחרת תאבטח אותה.
הנחה שגויה נוספת שלי היא שעל השיריון להימנע מכל שטח שבו יש סכנת הימצאות של חוליות נ"ט, ומכיוון שחוליות נ"ט יכולות להימצא חבויה בשטח הררי אז עדיף ללכת על בטוח ולשלוח חרמ"ש במקום שיריון. שכחתי את הפלס"ר והמחס"ר שיכולות לספק מודיעין ולענות על השאלה האם יש או אין חוליות נ"ט בשטח. אבל איך הן אמורות להתמודד עם איום חוליות הנ"ט בעצמן? יש להן הכשרה מיוחדת משאר החי"ר והחרמ"ש שמקנה להם יכולת לחימה בחוליות נ"ט? הדבר היחיד שאני יכול להעלות בדעתי הוא שהן מכוונות ארטילריה לעבר חוליות הנ"ט תוך שמירה על מחבוא. גם שימוש בצלפים הגיוני, אבל צלפים יש גם בגדודים.

3.גם מה שאמרת לגבי זה שפלס"ר אמור להתמודד עם חוליות נ"ט ניראה לי לא תואם את ההיסטוריה.
הצנחנים, בקרב החווה הסינית, נשלחו לשם לבדם מתוך ההנחה שבשטח קיים רק איום חוליות נ"ט, ואם יצורף אליהם שיריון אז הוא יושמד ללא יכולת לענות לאיום. אז אם הפלס"ר אמור להילחם בחוליות הנ"ט אז איך זה שנשלחו לשם רק גדודים רגילים?
ישן 29-04-2006, 17:05
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי Nin_Modern שמתחילה ב "[font=Verdana]1. בתגובתך למה..."

1. לא יודע. אני גם לא חושב שזה מפורסם

2. דבר ראשון, צריך לזכור שהדרך הטובה ביותר להלחם בשטח בנוי היא... לא להלחם. אם אפשר לא להכנס לשטח אלא רק לסגור אותו - עדיף. מחלקת נ"ט יכולה לבצע סגירת שטח בצורה מעולה ובחתימה נמוכה. כנ"ל לגבי מרגמות. במידה וכן יש צורך להכנס לשטח הבנוי, ישנן שתי אופציות: להשאיר את היחידות הנ"ל לאבטחה, או להשתמש בהן בתור חי"ר רגיל.
איך נלחמים בנ"ט - פוגעים בו בנקודת התורפה שלו - פגיעות לנשק תלול מסלול. ע"י שימוש בתצפיות והכוונה אש ארטילרית ניתן להלחם בנ"ט בצורה יעילה. ברור לי שזה לא קל למצוא אותן אבל יש דרכים להגיע למצב בו הסיכון יהיה מינימלי.

3. זוכר שאמרתי שבצה"ל לא יודעים להפעיל סיור? אז לזה התכוונתי. בזמן ש 890 שקעו בחול של החווה, הפלס"ר היה מנותק מהחטיבה לטובת הפעלה מטכ"לית. באופן די אבסורדי, הם מילאו את התפקיד של סיירת מטכ"ל.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 08:09

הדף נוצר ב 0.10 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר