לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 07-03-2013, 13:54
צלמית המשתמש של תבור - tar 21
  משתמש זכר תבור - tar 21 תבור - tar 21 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.10.09
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי totaljack שמתחילה ב "תבור אתה מכיר אותי לא..."

עם קטן ולא מסיונרי בעליל מהמזרח התיכון מוצא את עצמו במצב שעיקרי הדת שלו נפוצים מברזיל ועד סקנדינביה, מניו יורק ועד יורק. העם הזה קיים כבר למעלה מ3000 שנה כשאלפי אלפי קבוצות אתניות שסבבו אותו כבר נכחדו מזמן,הוא המשיך להתקיים גם כשרדפו אותו כמו שלא רדפו אף עם אחר בעולם וגם כשחיבקו אותו כמו שלא חיבקו אף עם אחר בעולם (מבחן קשה לא פחות).הוא חזר פעמיים לארצו,בפעם השנייה אחרי גלות של אלפיים שנה והצליח להקים במהירות אחת מהמדינות המפותחות בעולם.התרומה שלו לתרבות ולמדע היא חסרת פרופרציות ביחס לכל עם אחר.

או בקיצור:ההשפעה,השיבה והקיום.אם היה רק אחד מהם אפשר היה לומר שזה מקרה,אבל שלושתם ביחד אצל עם קטן מהמזרח התיכון? זה מעלה את ה"חשד" שיש פה איזו התערבות על טבעית.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 07-03-2013, 16:43
  משתמש זכר Private Private אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.10.04
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "השאלה למה קרו כל כך הרבה..."

אתה יודע... היו לי המון ויכוחים בנושאים האלה.

אני אישית מאמין. בעבר(חודשים) השתדלתי להניח תפילין כל יום וכבר מעל 12 שנה שאני קבוע בשישי בבית הכנסת. שומר כמה הלכות של שבת (לא שבת לגמרי), שומר כשרות, אוכל במקומות כשרים וכו' וכו'.

ובכל זאת. מהצד השני, אני יכול לראות איך רואים את זה אחרים. הטיעונים האלה שלך ספציפית לוקים בחסר (לדעתי) - מכמה סיבות:
ציטוט:
במקור נכתב על ידי תבור - tar 21
עם קטן ולא מסיונרי בעליל מהמזרח התיכון מוצא את עצמו במצב שעיקרי הדת שלו נפוצים מברזיל ועד סקנדינביה, מניו יורק ועד יורק. העם הזה קיים כבר למעלה מ3000 שנה כשאלפי אלפי קבוצות אתניות שסבבו אותו כבר נכחדו מזמן,הוא המשיך להתקיים גם כשרדפו אותו כמו שלא רדפו אף עם אחר בעולם וגם כשחיבקו אותו כמו שלא חיבקו אף עם אחר בעולם (מבחן קשה לא פחות).הוא חזר פעמיים לארצו,בפעם השנייה אחרי גלות של אלפיים שנה והצליח להקים במהירות אחת מהמדינות המפותחות בעולם.התרומה שלו לתרבות ולמדע היא חסרת פרופרציות ביחס לכל עם אחר.
או בקיצור:ההשפעה,השיבה והקיום.אם היה רק אחד מהם אפשר היה לומר שזה מקרה,אבל שלושתם ביחד אצל עם קטן מהמזרח התיכון? זה מעלה את ה"חשד" שיש פה איזו התערבות על טבעית.

1. תפוצת עיקרי הדת שלנו זה משהו מאוד מעניין. תמיד אפשר להגיד שאנחנו הראשונים שהמצאנו את האל הספציפי הזה, סחפנו אחרים ואחרים סחפו אחרים על בסיס הסחף שאנחנו יצרנו. אין בכך שום דבר שמוכיח משהו.
2. לגבי התרומה שלנו לעולם, מסכים איתך לגמרי. אתה משייך את זה לאל. אני (ואני בטוח שאחרים) מייחסים את זה לדברים אחרים. מסיבות לגיטימיות. למה זה לא נשמע לך הגיוני שדווקא בגלל שרדפו אותנו כל כך, ודווקא בגלל שרצו להשמיד אותנו ולהרוס אותנו כל כך הרבה - נאלצנו להתפתח במהירות כזאת? שמעת על תורת האבולוציה? הברירה הטבעית? בגדול נאלצנו להסתגל למצב שלנו - והצלחנו.

ציטוט:
השאלה למה קרו כל כך הרבה דברים רעים ליהודים היא שאלה נפרדת.המציאות שהעם היהודי גם הצליח לגרום אפילו בלי להתכוון לכך שרוב העולם יקבל את העקרונות הבסיסיים של הדת שלו,גם לשרוד אלפיים שנה רדיפות איומות ואת ההשפעה התרבותית של אירופה בשיא גדולתה וגם לחזור ולהקים בגרון של מליונים על מליונים של שונאים מדינה מהמפותחות בעולם.
נס,פשוט נס,אין לזה שום תקדים או מקבילה וגם האסונות שנחתו על העם היהודי לא מבטלים את שלושת הנסים האלו אפילו אם הדמגוגים חושבים שכן.

3. אתה יכול להגיד את זה על כל יצור חי ששרד כל כך הרבה שנים. למה מקקים שרדו? כי היה מישהו שהתערב לטובתם? למה הדינוזאורים לא שרדו? כי רצו להשמיד אותם? מבין עד כמה זה שרירותי מהצד השני?
4. חוץ מזה, העקרונות הבסיסים של הדת שלנו הם עקרונות בסיסיים לקיום של סדר בסיסי בעולם. אין בכך משהו מיוחד ליהדות. תמיד אפשר להגיד שאנחנו התחלנו עם כל זה. מצד שני, מה היה קיים קודם - הביצה או התרנגול?
ישן 07-03-2013, 18:54
  liorif liorif אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.02.05
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "אתה יכול להסביר למה היהודים..."

ציטוט:
אתה יכול להסביר למה היהודים גרמו לכל כך הרבה עמים לקבל את עקרונות הדת שלהם.

קונסטנטינוס החליט לנצר את האימפריה הרומית כי הוא סבר שהדבר יסייע בידו לשלוט בה טוב יותר, מוחמד הושפע באופן משמעותי ביותר מדתם של השבטים היהודיים של חצי האי ערב .

אתה יכול להסביר איך הם שרדו בצורה מוצלחת כל כך.

אתה מתכוון פיזית או תרבותית ?
תרבותית - קיום מצוות והתבדלות מן הגויים.
פיזית - תועלת כלכלית לשליטים והיעדר מוטיבציה בקרב הגויים להשמדת עם רבתי.

אתה יכול להסביר איך הם חזרו לארצם פעם אחת אחרי 70 שנה ופעם אחת אחרי אלפיים שנה.

פעם ראשונה - כורש, שהיה בעל השקפה סובלנית יחסית לזמנו, החל במגמה של החזרת צלמי אלים ועמים לנחלותיהם המקוריות.
פעם שנייה - (בסדר כרונולוגי מקוצר ביותר) רעיון הלאומנות החל לתפוס תאוצה מסיבית בקרב כל עמי אירופה החל מאביב העמים של 1848, גל אנטישמי חסר תקדים במזרח אירופה של שלהי המאה ה-19, הרצל קונה נפשות לרעיון הציוני, הכיבוש הבריטי של ארץ ישראל מידי העות'מאנים, הצהרת בלפור

אבל בוא תסביר לי למה כל השלושה,שכל אחד מהם הוא אירוע נדיר בקנה מידה עולמי,קרו לעם אחד קטן.
אם מישהו ינצח באולימפיאדה אני יחמיא לו, אם הוא יקבל גם פרס נובל לספרות אני אתפלא ואם הוא יזכה בפרס ישראל אני יתחיל לחשוד שהשופטים חברים שלו.

כפי שתיווכח, אף אחת מן הסיבות המוזכרות לעיל אינה כוללת איזכור של אירוע בו חוקי הטבע חדלו מלכת.

נערך לאחרונה ע"י liorif בתאריך 07-03-2013 בשעה 19:22.
ישן 07-03-2013, 22:16

בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי liorif שמתחילה ב "[QUOTE=תבור - tar 21]אתה יכול..."

שוב,זה כבר מתחיל להיות מייגע...
כל אחד מהדברים שציינתי (בשביל הנוחות נקרא להם ההשפעה,השיבה והקיום) יכול להיות מוסבר בפני עצמו באמצעות גורמים היסטוריים ותרבותיים או סתם כמקרה (מר שאול התרסי מצא חן בעיני כמה גויים ומשם זה התפשט כמו ווירוס,היהודים נרדפו ולכן נאלצו לפתח כישורי הישרדות גבוהים וכן על זה הדרך). גם אם אני יזרוק כדור בייסבול והוא ינחת על 5 גבעולי דשא מתוך 10 מליון אני לא יגיד שזה נס אבל כאשר אני יזרוק אותו שלוש פעמים בצורה מקרית והוא שוב ושוב ינחת על אותם גבעולי דשא אני יבין שהייתה סיבת אב שעמדה מאחורי כל שלושת הנחיתות בדיוק על אותם גבעולי דשא.

שלוש מקרים היסטוריים מדהימים,כמעט חסרי תקדים ומקבילה (ההשפעה, השיבה, הקיום) קרו לעם קטן אחד.
יש איזו סיבת אב, אני מציע: "העם היהודי הוא העם הנבחר,ההשגחה התערבה לטובתו" - מה אתה מציע?
ישן 08-03-2013, 01:41
  liorif liorif אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "שוב,זה כבר מתחיל להיות..."

ציטוט:
שוב,זה כבר מתחיל להיות מייגע...
כל אחד מהדברים שציינתי (בשביל הנוחות נקרא להם ההשפעה,השיבה והקיום) יכול להיות מוסבר בפני עצמו באמצעות גורמים היסטוריים ותרבותיים או סתם כמקרה (מר שאול התרסי מצא חן בעיני כמה גויים ומשם זה התפשט כמו ווירוס,היהודים נרדפו ולכן נאלצו לפתח כישורי הישרדות גבוהים וכן על זה הדרך). גם אם אני יזרוק כדור בייסבול והוא ינחת על 5 גבעולי דשא מתוך 10 מליון אני לא יגיד שזה נס אבל כאשר אני יזרוק אותו שלוש פעמים בצורה מקרית והוא שוב ושוב ינחת על אותם גבעולי דשא אני יבין שהייתה סיבת אב שעמדה מאחורי כל שלושת הנחיתות בדיוק על אותם גבעולי דשא.

שלוש מקרים היסטוריים מדהימים,כמעט חסרי תקדים ומקבילה (ההשפעה, השיבה, הקיום) קרו לעם קטן אחד.
יש איזו סיבת אב, אני מציע: "העם היהודי הוא העם הנבחר,ההשגחה התערבה לטובתו" - מה אתה מציע?

האנאלוגיה של הכדור בייסבול לא מוצלחת: לא מדובר כאן בהתרחשות בעלת סבירות מזערית שאיכשהו חוזרת על עצמה שוב ושוב חרף הכלל של "המקרה לא יתמיד" אלא יש כאן שלושה אירועים נפרדים שכל אחד מהם ניתן להסבר מבלי הזדקקות למונח "התערבות אלוהית" (על 'התער של אוקם' אני מניח ששמעת...).

אפרופו התרחשויות לא סבירות שחוזרות על עצמן:
האם גם במקרה של היטלר ימ"ש שניצל מ-10(!) ניסיונות התנקשות הייתה התערבות אלוהית ?
ומה עם יתר "אוהבי ישראל" כדוגמת ערפאת, שהתחמק מהמוות בכארמה, ב'ספטמבר השחור' 1970, במצוד העקשני שניהל אחריו חיל האוויר ב'82 בביירות, במבצע 'רגל עץ' בו הופצצה מפקדת אש"ף בתוניס והנבלה במקרה לא שהה שם באותו רגע, בהתרסקות המטוס שלו בלוב ב 92 ?
מה עם חאלד משעל שאפילו לאחר שהוזרק לגופו הרעל הקטלני הצליח להחזיק מעמד מספיק זמן עד שרופאיו קיבלו מישראל את הנסיוב שנגד את השפעתו בעקבות תפיסת המתנקשים ?
מה עם איסמעיל הנייה שניצל מניסיון חיסול ממוקד ב 2003 ומניסיון התנקשות מטעם פתח' ב 2006 ?
מה עם נסראללה שלא שהה בביתו בזמן שזה הופצץ ע"י חיל האוויר במלחמת לבנון השנייה ?
לצערנו ולדאבוננו היד עוד נטויה...

אני מניח שתשובתך תהיה משהו בסגנון "במופלא ממך אל תדרוש" או "נסתרות דרכי האל" ?
ישן 08-03-2013, 15:37
  liorif liorif אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "נו? ולמה ששלושה אירועים..."

ציטוט:
נו? ולמה ששלושה אירועים מופלאים יקרו סתם ככה לאותו עם?

ראינו עמים שהתרבות שלהם הצליחה להשפיע על כל העולם (יוון)
ראינו עמים שהצליחו להישרד בסביבה עויינת (הצוענים)

אין אף עם שגם השפיע כל כך הרבה על העולם, גם שרד רדיפות מחד ו"התקפה" תרבותית קשה מצד שני, שהשפיע על העולם הן במישור הדתי והן במישור המדעי-תרבותי ושחזר לארצו פעמיים (דבר שלמיטב ידיעתי אין לו מקבילה בשום מקום). בעם היהודי יש משהו לא רגיל,משהו שחורג מגדר הטבע.

הטיעון שלך הוא נון סקוויטור:

1. התרחשויות A, B, C פקדו כולן את העם היהודי.
2. התרחשויות A,B,C לא פקדו שום עם אחר מלבד העם היהודי.
3. ניפקא מינה, יש משהו בעם היהודי שחורג מחוקי הטבע.

ואילו הטיעון שלי הוא הרבה יותר עקבי:

1. התרחשויות A, B, C פקדו כולן את העם היהודי.
2. התרחשויות A,B,C לא פקדו שום עם אחר מלבד העם היהודי.
3. הסיבות לכך שהתרחשויות A,B,C היו מנת חלקו של העם היהודי בלבד ניתנות כולן להסבר טבעי.
4. ניפקא מינה, אין שום דבר בעם היהודי שחורג מחוקי הטבע.

קיצר,
אם ניתן להסביר אירוע מסוים או מספר אירועים במסגרת חוקי הטבע, אז לא הגיוני בעליל לטעון שמדובר באירועים על-טבעיים.

ועוד משהו לגבי "ולמה ששלושה אירועים מופלאים יקרו סתם ככה לאותו עם?":

מדובר כאן בדוגמא קלאסית של Begging the question.

באותה מידה אני יכול להציב את השאלה "מדוע היטלר ימ"ש ניצל סתם ככה מעשרה ניסיונות התנקשות ? "
אם נלך לפי ההיגיון שלך אז גם כאן אפשר לומר שמדובר בחסד של ההשגחה עליונה.
ישן 10-03-2013, 15:14

בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "ברור שמבין כל העמים בעולם..."

ציטוט:
או שזו תוצאה טבעית של זה שמליוני אנשים ממלאים שוב ושוב כרטיסים - או שבאמת יש דבר כזה מזל בעולם...

חיכיתי שתסתור את עצמך ברמה הזאת. ברגע שאתה מאמין שיש מזל בעולם - האל לא יכול להיות קיים.
אם אתה מניח ואין מזל בעולם והאל קיים ומכוון הכל - זאת אומרת שלפי מה שאתה אמרת - זו תוצאה טבעית של זה שמיליוני אנשים ממלאים שוב ושוב כרטיסים.
באותה מידה אפשר להגיד שמתוך כל העמים הקיימים הגיוני שעם אחד גם יצליח לחזור לארץ שלו (פעמיים) - דבר שאין לי מושג למה בעינייך הוא כזה מופלא - וגם יצליח לשרוד את כל התהפוכות בעולם ולשרוד.
בכל אופן, אתה סותר את עצמך כאן.
ההמשך של מה שאמרת:
ציטוט:
ברור שמבין כל העמים בעולם טבעי שלמישהו יקרה משהו לא צפוי (כמו שהדת שלו תצליח להתפשט בכל העולם בלי שהוא אפילו רצה את זה), אבל מתוך המועדון הקטנצ'יק של העמים שהשפיעו על העולם בצורה דראסטית (חברים בו רק אנחנו והיוונים) מישהו הצליח גם לשרוד את כל תהפוכות ההיסטוריה וגם לחזור לארצו - פעמיים. רמז:זה לא היו היוונים...
ואני מאמין באבולוציה,אבל היא יכולה להסביר למה החרקים שרדו (מוטציה מוצלחת במיוחד) אבל היא לא מסבירה איך היהודים גם שרדו,גם השפיעו וגם חזרו למולדתם.אלא אם כן תטען שהיהודים נעלים ביולוגית וזה דבר מופרך.

גם לצורת התנהגות של בעלי החיים יש קשר ישיר.
נתחיל מזה שמבחינה ביולוגית - עד שלא יצליחו לפענח את כל הרצף הגנום האנושי - לא תוכל להגיד שהיהודים דומים ב-100% לכל שאר העמים. חשוב לזכור שאנחנו מתרבים ביניינו לבין עצמו כבר אלפי שנים.
בהנחה ואין קשר לגנום האנושי ואנחנו 100% דומים לשאר העמים בעולם מבחינה גנטית - יש עדיין את ההרגלים ואת הגורם הסביבתי שמשפיע על התפתחות כל עם ועם. עד שלא ישכפלו בן אדם גנטית ויקחו שני אנשים שונים לסביבה שונה ויבדקו את ההשפעות של הסביבה על אותם אנשים, לא ניתן להוכיח שהסביבה לא משפיעה על התפתחות האדם שנמצא בה.
ציטוט:
לי פשוט לא נשמע הגיוני שעם קטן כל כך יצליח שלוש פעמים איפה שכמעט כולם נכשלו,יש איזו סיבת אב מאחורי שלושת המקרים האלו. אני הצעתי:השגחה משמיים, מה אתה מציע?

אחלה שזה נשמע לך לא הגיוני. באמת.
שוב, זה שאתה לא מבין משהו או לא יודע איך הוא נוצר, לא אומר שאין סיבה הגיונית שגרמה לו לקרות. לאורך השנים היו מיליוני טענות כאלה. דוגמא טובה לזה היא שאף אחד לא האמין שהעולם עגול. כולם חשבו מאות אם לא אלפי שנים שכאשר תלך עד לקצה העולם אתה תיפול. לאף אחד לא היה הסבר אחר. האם זה הופך את הטיעון שלהם לקביל יותר? לנכון יותר? "כי אין הסבר אחר?"
אם אתה אומר שלא - הרי הוכחת שהטענה שלך חסרת יסוד.
אם אתה אומר שכן - זה הופך אותך לכבשה בעדר. אתה מאמין לכל מה שאומרים לך - כשאין לך הסבר הגיוני אליו. אגב, אני די בטוח שאתה לא מבין את חוקי הפיזיקה אבל אתה מאמין בהם. איך זה מתיישב עם הטענה שלך, נשגב מבינתי.

ציטוט:
ברור שמבין כל העמים בעולם טבעי שלמישהו יקרה משהו לא צפוי (כמו שהדת שלו תצליח להתפשט בכל העולם בלי שהוא אפילו רצה את זה), אבל מתוך המועדון הקטנצ'יק של העמים שהשפיעו על העולם בצורה דראסטית (חברים בו רק אנחנו והיוונים) מישהו הצליח גם לשרוד את כל תהפוכות ההיסטוריה וגם לחזור לארצו - פעמיים. רמז:זה לא היו היוונים...

אחלה, פה אתה מסכים עם אחת מהטענות שלנו - שהגיוני וטבעי שלמישהו יקרה משהו לא צפוי בעולם הזה. אבל אתה שולל את זה שיש מועדון קטנצ'יק של עמים שיוכלו להשפיע על העולם בצורה דראסטית.

אז בעצם אתה אומר שאם:
1. יש משהו או לצורך העניין "עם" שהשפיע על העולם בצורה כזאת דראסטית.
2. ובנוסף קרה לו עוד משהו לא צפוי.
3. ובנוסף הוא הצליח לשרוד את כל התהפוכות ההיסטוריות
4. ולחזור לארצו

המסקנה המתבקשת היא שהאל שלו יהיה קיים?

1. המקקים השפיעו על העולם בצורה דראסטית - ר"ע ההשפעה שלהם על הטבע. http://insectour.blogspot.co.il/200...og-post_11.html
2+3. קרה להם משהו לא צפוי בכל קנה מידה אפשרי והצליחו לשרוד את כל תהפוכות ההיסטוריה - הם חיים מעל 250 מיליוני שנים.
4. הם אולי לא חזרו לארצם אבל ניתן לומר שלמרות כל מה שהם עברו - הם לא רק שרדו - הם אפילו התפשטו בכל העולם. רוצה להעריך כמה מקקים(תיקנאים) יש בעולם הזה?

שוב, מקקאל קיים או לא?
ישן 10-03-2013, 21:14

בתגובה להודעה מספר 62 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב ""כי שאתה רואה את ההצלחה הבלתי..."

לא הבנתי מה הרעיון במה שאמרת.
בתגובות שלך אתה לא נוטה לסתור דבר שאני אומר, אלא רק חוזר על העמדה הזאת... שאין סיבה אחרת.
אני אשאל שוב את אותה השאלה, שנראת לי המרכזית כאן:

כל דבר שלא נראה לך הגיוני, אתה טוען שזה בגלל התערבות אלוהית?
שוב, אתה רואה הצלחה בלתי מוסברת וזה אתה שלא מבין אותה. זה שאתה לא מבין משהו, הופך את זה להשגחה אלוהית? זה שאני לא מבין משהו הופך אותו להשגחה אלוהית? זה שלא נראה לך שיש סיבה אחרת, הופכת את זה להשגחה עליונה?

ביקשת שאני אתן לך גורם טבעי שגרם לזה שנשרוד. אני אתחיל מזה שאומר שזה אפילו לא משנה. מפני שלא אני ולא אתה מתיימרים לדעת את כל הסיבות שבגללם קורים דברים בעולם הזה. הטענה שבגלל שאנחנו לא יודעים את הסיבות אז הסיבה היחידה היא שהאל קיים - למעשה מקיימת אינסוף אלים בעולם הזה. אני לא חושב שהם היו מסתדרים ביניהם...

אתה טוען:
ציטוט:
המקקים הצליחו לפתח עמידות גבוהה לכל מיני שינויים ולכן א.שרדו. ב. הצליחו להתפשט בכל העולם,כי ככל שהמין יותר עמיד לתנאים קשים הוא יכול להתפשט ליותר מקומות.

אתה קובע פה כמה קביעות:
1. שהמין שלהם יותר עמיד לתנאים קשים.
2. שהמין שלהם יכול להתפשט ליותר מקומות.
ולפיכך:
הם הצליחו לשרוד ולפתח עמידות גבוהה לכל מיני שינויים ולכן שרדו 250 מיליון שנה.

את שתי הקביעות האלה אתה לא יכול להוכיח. ככה פשוט נראה לך כי הם הצליחו לשרוד. אין שום הוכחה למה שאמרת.
אני טוען, בהתאם לגישה שלך בנוגע לדת היהודית - שהאל שלהם הוא זה שהחזיק אותם כל כך הרבה זמן. 250 מיליון שנה זה זמן בלתי נתפס. שום ייצור אחר לא הצליח לשרוד כל כך הרבה זמן.
בהתאם לגישה שלך, מה לא נכון פה?
ישן 10-03-2013, 22:20

בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "אני הצעתי הצעה סבירה ומתקבלת..."

שים לב שעדיין לא ענית לי על השאלות. זה הפוסט השלישי\רביעי (אין לי כוח לבדוק ) שאתה מתחמק. אני ארשום את השאלה העיקרית שוב, שלא תחמוק מעינייך:

ציטוט:
אני הצעתי הצעה סבירה ומתקבלת על הדעת לגבי ההישרדות של החרקים שמייתרת,לפי כלל תערו של אוקאם,את הטענה שאיזה חייזר מחבב אותם באופן מיוחד. אתה מוזמן להציע הסבר אפשרי לשלושת-ארבעת הדברים הדברים שהצגתי לגבי העם היהודי

האמת שאם היה לי מספיק ידע על ההיסטוריה של העם היהודי וההשפעות שלו על העולם, הייתי נותן לך סיבות אפשריות והגיוניות לכל תוצאה שרשמת.
אם מישהו יכול להשלים אותי, אז בכיף. הסיבות שהוא מדבר עליהן הם:
ציטוט:
אם תצליח למצוא סיבת אב לכך שהיהודים גם:שרדו.השפיעו על כל העולם בלי שום פרופורציה לגודל שלהם.חזרו לארצם (כן,זה דבר נדיר ומאוד לא פשוט). - אני אקבל את הטיעון שלך.
קדימה,תמצא גורם טבעי שעמד מאחורי כל שלושת הדברים האלו/תודה שהם קרו בנפרד,בלי שום קשר אחד לשני - דווקא לעם היהודי.

------

ציטוט:
נכון שהייתי יכול להמציא פשוט טענה ש"זיגו החייזר מחבב יהודים באופן מיוחד" אבל זה לא ככה כיוון שליהודים היה,עוד לפני כל מה שתיארתי,כתבים שטענו חד וחלק שהם העם הנבחר(דבר ש,אגב,לא נראה לי שהיה נפוץ בדתות של העמים מסביב) ואנחנו באמת רואים - משהו לא רגיל בעם הזה,משהו שאין באף עם אחר.

לעם היהודי היו כתבים שטענו חד וחלק שהם העם הנבחר? זה שבעבר מישהו חשב שאנחנו נבחרים ויצא שהצלחנו לשרוד לא הופך אותנו למיוחדים או לנבחרים. זה הופך אותנו לברי מזל. שהרי אתה בעצמך הודית שמזל קיים, לא?
ואתה רואה משהו מיוחד בעם הזה. שים לב, אתה.
ישן 10-03-2013, 22:35

בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי Private שמתחילה ב "שים לב שעדיין לא ענית לי על..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Private
שים לב שעדיין לא ענית לי על השאלות. זה הפוסט השלישי\רביעי (אין לי כוח לבדוק ) שאתה מתחמק. אני ארשום את השאלה העיקרית שוב, שלא תחמוק מעינייך:

לא!

האמת שאם היה לי מספיק ידע על ההיסטוריה של העם היהודי וההשפעות שלו על העולם, הייתי נותן לך סיבות אפשריות והגיוניות לכל תוצאה שרשמת.
אם מישהו יכול להשלים אותי, אז בכיף. הסיבות שהוא מדבר עליהן הם:

------

לעם היהודי היו כתבים שטענו חד וחלק שהם העם הנבחר?
"ואתם תהיו לי ממלכת כהנים וגוי קדוש" "בני בכורי ישראל" וכו' וכו'...
זה שבעבר מישהו חשב שאנחנו נבחרים ויצא שהצלחנו לשרוד לא הופך אותנו למיוחדים או לנבחרים. זה הופך אותנו לברי מזל. שהרי אתה בעצמך הודית שמזל קיים, לא?
זה שהצלחנו לשרוד הופך אותנו למיוחדים,בהחלט,לא הרבה הצליחו כל כך בתנאים קשים כל כך - וזה רק חלק משלושה -ארבעה פרמטרים של ייחוד שקיימים בעם היהודי.

ואתה רואה משהו מיוחד בעם הזה. שים לב, אתה.
אויש נו... עד עכשיו הכרת בעובדות שהבאתי ורק ניסיתי להסביר למה הן לא מעידות על כלום, עכשיו אתה כבר ממש מכחיש את ההיסטוריה. אני לא הייתי היחיד שהבחין במה שמיוחד בעם היהודי,הסתכלות פשוטה על ההיסטוריה מראה את זה.

אגב,אני לא חשוב שהטענה שלי מוכיחה באופן חד משמעי את קיום הבורא ונכונות התורה,אבל לדעתי זה מעלה בצורה רצינית את הסיכויים לכך.
ישן 10-03-2013, 22:44
  קגנס מנהל קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
בסופו של דבר, גם אני לא רואה כאן נס
בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "יש לי תשובות סדורות אחת אחת..."

אני חושב שהעם היהודי שרד כעם בגלל שהיה חשוב לו לשרוד כעם. עם שחשוב לו לשרוד כעם ישרוד אלא אם כן מישהו מחליט לבצע בו השמדה מוחלטת. מי שטוען שהעובדה שהיהודים שרדו את כל ההתנכלויות להם היא נס אלוהי, צריך לקחת גם בחשבון שאותן התנכלויות באות מאותו מקור. כלומר, אלוהים מאפשר לעם לשרוד את האסונות שהוא עצמו מביא עליהם...זה ניראה לי אישית קצת בעייתי.
אני חושב שהיכולת של היהודים לשרוד כעם היא לזכות העם ובניו אשר לא נשברו. מבחינה תיאולוגית אפשר אולי להתייחס לתלאות כנסיון ממושך שהעם היהודי עמד בו, אולי כדי להצדיק מחדש את האמון בו.
וכמובן, חלק ניכר מהתלאות האלו נבעו דווקא בגלל שהיהודים הפיצו את עיקרי אמונתם דרך הנצרות. זה לא נס אלא סוג מאוד לא חביב של עונש...האמת שגם היום את עצם השמיעה של דיבריהם המגוחכים של המאמינים הנוצריים זה סוג של עונש....אם כי פחות נורא ממעשי הטבח של ימי הביניים, כמובן.
ישן 10-03-2013, 22:55

בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "בסופו של דבר, גם אני לא רואה כאן נס"

אין כאן שום דבר שבפני עצמו מהווה נס גלוי.
אבל גם:
הישרדות מזה יותר מ3200 שנה (היו עמים שקמו אחרינו ונמחקו לפנינו) מול נסיונות השמדה מחד וחיבוק תרבותי חם בתקופות מסויימות מאידך.
גם ההשפעה העצומה על העולם הן במישור הדתי (נצרות איסלאם,מונתיאיזם באופן כללי), הן במישור התרבותי,הן במישור המדעי והן במישור הדעות (הוגה הדעות הסוציאליסטי המפורסם ביותר - מארקס,יהודי. הוגת הדעות הקפיטליסטית המפורסמת ביותר - איין ראנד,יהודייה. וכן על זה הדרך).
גם השיבה של עם לארצו - פעמיים, היא דבר חסר כל תקדים ומקבילה.

משהו בעם היהודי מיוחד,לא טבעי, לא משהו שאתה רואה בשום מקום אחר על כדור הארץ.
ישן 10-03-2013, 23:06
מנהל

כמובן שהעם היהודי מיוחד, אבל יש עוד עמים שהם מיוחדים בדרכם
בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "אין כאן שום דבר שבפני עצמו..."

כאמור, השרידות של העם היהודי כעם (כפרטים, כל עמי העבר שרדו, פשוט הם התמזגו בעמים אחרים) נבעה מכך שהוא רצה לשרוד כעם. זה נובע יותר ממאפיינים של הדת היהודית וממהיסטוריה המשותפת והייחודית בארץ ישראל מאשר התערבות אלוהית כלשהי. כדי לשרוד כעם, היהודים פיתחו יכולות יוצאות דופן. למשל, בימי הביניים, כשרוב אוכלוסית אירופה הייתה אנאלפביתית, היהודים עסקו בלימוד תורה ומתוך כך חינכו את כל הילדים לידיעת קרוא וכתוב והעסיקו אותם בפעילות אינטלקטואלית. זה יוצר מסורת של למדנות, של חשיבה סימבולית, של הערכת מי שמשכיל ולא רק מי שיש לו כסף וכדומה. היכולות האלו בפני עצמם סייעו ליהודים להגיע להישגים עצומים בעת החדשה (ולא הייתי מגזים בערך של איין ראנד-היא לא ההוגה הקפטליסטית החשובה ביותר. מרקס, אגב, לא היה יהודי). גם זה שהיהודים שמרו על הסולידריות המשופת שלהם והתרבות המשותפת למרות שנפוצו ברחבי העולם נתן להם יתרון עצום במסחר ובעסקים כי היו להם קשרים בכל מקום.
כלומר, אני חושב שיש הסברים סוציולוגיים פשוטים להצלחה של היהדות ושזה לא דורש התערבות אלוהית. זה גם לא שולל אותה, כמובן. אבל לגבי הנצרות אני חייב שוב להעיר שהצלחת הנצרות היא אומנם מחמיאה במקום מסוים ליהודת אבל היא אחת האסונות הגדולים שקרו לעם היהודי. לכן קשה לי להתייחס אליה כאל משהו ניסי או עדות לכך שמישהו שומר על עם ישראל או מתערב כדי להפיץ אץ ערכיו. מה עוד שהנצרות בעיני (ונידמה לי שגם בעיני הרמב"ם) היא עבודת אלילים ובעליל לא מונותאיסטית.
ישן 08-03-2013, 16:25
  liorif liorif אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 93 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "חכמי ההלכה מתבססים על אלו..."

ציטוט:
חכמי ההלכה מתבססים על אלו שלפניהם ואלו שלפניהם על אלו שלפניהם וכו' וכו' עד משה רבינו.
אלא שיכול לקרות שהיו תקלות בתהליך המסירה ואז צריך לברר את האמת או שיש כמה פנים בדבר הקב"ה ואז צריך לברר לפי איזו מהן צריך לנהוג למעשה.

לא נראה לי שתמצא היום בקרב פוסקי הלכה מישהו שמתייחס לטיעון הזה ברצינות.

כפי שאמר הרמב"ם בהקדמתו למשנה:
"אבל מי שיחשוב שהדינין שנחלקים בהם כמו כן מקובלים מפי משה וחושבים שנפלה המחלוקת מדרך טעות ההלכות או השכחה או שאחד מהם קיבל קבלת אמת והשני טעה בקבלתו וכו' הוא דברי מי שאין לו שכל ואין בידו עיקרים ופוגם באנשים אשר נתקבלו מהם מצוות וכל זה שקר ושוא."
ישן 07-03-2013, 20:03
  Sam Weller Sam Weller אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.01.05
אנחנו רואים שאין הרבה קופצים על המציאה
בתגובה להודעה מספר 110 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אז לדעתך כל אחד יכול לסטות..."

אני חושב שלהוציא פלגים קיקיוניים של הרפורמים, זה נואל מצד מדינת ישראל להתעלם משני זרמים ביהדות שמספרית הם גדולים מאד, וברמה העקרונית והמעשית הם מחוברים מאד למסורת היהודית.

אני חושב שזה די אווילי שאתאיסט וחילוני מוחלט יחשב "יותר יהודי" משומר שבת רק בגלל שהורי הראשון התחתנו אצל רב אורתודוכסי או בנישואין אזרחיים בקפריסין, והורי השני התחתנו אצל רב קונסרבטיבי.

מדינת ישראל, לשמחתי, מכירה בילדיי כאזרחים ותשמח לגייס אותם לצה"ל בבוא היום, אבל לצערי אינה מכירה בנישואיי משום שהם נערכו על ידי רב מהתנועה המסורתית (שהקפיד אגב על כל כללי ההלכה). אם הייתי קופץ לקפריסין, המדינה היתה מכירה בנישואים שלי. אני חושב שמדובר באבסורד.
ישן 07-03-2013, 20:24
  משתמש זכר shruki shruki אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.10.08
בתגובה להודעה מספר 111 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "אנחנו רואים שאין הרבה קופצים על המציאה"

אם הנישואים שלך נערכו בחו"ל ומוכרים בחו,ל, זה לא משנה מי חיתן אותך, הם תקפים בארץ. מדבריך אני מניח שלא יכולת להתחתן בנישואים אורתודוקסיים פה. אבל אתה שוב חוזר לנקודה המוטעית- לא תפקיד המדינה לקבוע מה זה נישואים ומה מקבל זוג/שלישייה נשואים. אורתודוקס לא צריך לקבל את הפלג האחר כחלק מהיהדות. הוא אמנם לא מחשיב אותם כלא יהודים, כמו היהודים המשיחיים למשל שאינם מוגדרים יהודים, אבל הוא בהחלט לא מחויב להקשיב להם. והמספרים פה לא מדברים. כי כידוע יש יותר נוצרים מיהודים, והם הרי רואים את עצמם כהמשך היהדות, לא?

ישן 07-03-2013, 20:24
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.09
בתגובה להודעה מספר 111 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "אנחנו רואים שאין הרבה קופצים על המציאה"

אז עשית דווקא ואתה מתבכיין. חלש.

יש את אלה שנלחמים על העקרונות שלהם, ויודעים שמלחמה זה לא כיף.
יש את אלה שמתפשרים על העקרונות שלהם, כי הם רוצים לחיות בסבבה.
ויש את אלה שמשחקים אותה נלחמים על העקרונות שלהם, אבל לא מפסיקים לבכות איך דופקים אותם. זה מה שקורה במלחמה, חבר.

חוץ מזה, מנגנון הנישואין אינו משפיע על היהדות של צאצאי הזוג הנשוי (או לא נשוי, תלוי לפי ההגדרה של מי).
אמא יהודיה -> ילד יהודי. גם אם האמא לא התחתנה בכלל. גם אם היא התחתנה בקפריסין. גם היא התחתנה בחלל.

אמר פסטן: שניהם גרועים, אבל עדיף להיות טיפש מאשר שקרן.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 07-03-2013, 19:07
  משתמש זכר channb channb אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.03
אני מעוניין להבטיח שמי שמחליט לפרוש יהיה מודע להשלכות.
בתגובה להודעה מספר 102 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "אין הגדרה למדינה יהודית"

אני לא מנסה להתווכח ואף לא מנסה לשכנע. אני רק מבהיר שכל ישות (אדם ציבור או מדינה) המחשיבה את עצמה לחלק מהיהדות המסורתית - זו שיש לה מסורת בת ה3000 שנה - לעומת הקונסרביטית בת ה200 צריכה לנהוג על פי השלחן ערוך בכל הנוגע ליוחסין.
הערה: מסורת היא דבר מחייב לא לאטקס רעיונות וקרעפלאך (של טומי).
משה קיבל תורה מסיני מסרה ליהושוע שמסרה לזקנים השופטים הנביאים אנשי כנסת הגדולה הזוגות התנאים האמוראים הגאונים הראשונים וכו'. אנו יודעים מיהם גדולי הדורות הללו בשמותיהם (תוכל לעיין באגרת ר' שרירא גאון או בהקדמת הרמב"ם לפירוש המשניות למשל), אנו יודעים מי מהם כתב איזה ספר (התנ"ך המשנה התלמוד מדרשי הההלכה התוספתות וחיבורים מאוחרים יותר עד השלחן ערוך ונושאי כליו) וכיצד המידע שהגיע לרשותינו הועבר במהלך הדורות.
מהי המסורת הקונסרבטיבית לעומת זאת, מהו השלחן ערוך שלהם, ומי הראשון שחידש את הbark mitzva.
ישן 07-03-2013, 20:05
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

משה רבנו כמובן
בתגובה להודעה מספר 120 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "סתם מתוך עניין, מי כתב את התנ"ך לדעתך?"

לפחות עד הפסוק שבו כתוב "כאן משה מת ונקבר"...

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Sam Weller
סיכמת יפה את האבולוציה של הדת היהודית. הזרם הקונסרבטיבי הוא חלק מהאבולוציה הזאת והוא לא נוצר בחלל ריק. בזרם הזה תמצא אגפים שאין כמעט הבדל בינם לבין האורתודוכסיה, ואגפים "ליבראליים" יותר. בגדול, האגף השמרני יותר אינו סוטה מהשולחן ערוך, אבל לא מרגיש חובה להצמד למנהגים שהשתרשו באורתודוכסיה.
נפלא. אבל אתה לא אמרת מי שאינו מכיר בפלוני ובאלמוני שבמקרה מכנים עצם קונסרבטיבים, אבל מכל בחינה הלכתית הם אורתודוקסים, אלא מי שאינו מכיר בזרם הקונסרבטיבי כולו וגו'.

ישן 07-03-2013, 20:15

בתגובה להודעה מספר 120 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "סתם מתוך עניין, מי כתב את התנ"ך לדעתך?"

תלמוד בבלי מסכת בבא בתרא דף יד עמוד ב

ומי כתבן משה כתב ספרו ופרשת בלעם ואיוב יהושע כתב ספרו ושמונה פסוקים שבתורה שמואל כתב ספרו ושופטים ורות דוד כתב ספר תהלים ע"י עשרה זקנים ע"י אדם הראשון על ידי מלכי צדק ועל ידי אברהם וע"י משה ועל ידי הימן וע"י ידותון ועל ידי אסף ועל ידי שלשה בני קרח ירמיה כתב ספרו וספר מלכים וקינות חזקיה וסיעתו כתבו (ימש"ק סימן) ישעיה משלי שיר השירים וקהלת אנשי כנסת הגדולה כתבו (קנד"ג סימן) יחזקאל ושנים עשר דניאל ומגילת אסתר עזרא כתב ספרו ויחס של דברי הימים עד לו מסייעא ליה לרב דאמר רב יהודה אמר רב לא עלה עזרא מבבל עד שיחס עצמו ועלה ומאן אסקיה נחמיה בן חכליה אמר מר יהושע כתב ספרו ושמונה פסוקים שבתורה תניא כמאן דאמר שמונה פסוקים שבתורה יהושע כתבן דתני' +דברים ל"ד+ וימת שם משה עבד ה' אפשר משה (מת) +מסורת הש"ס [חי]+ וכתב וימת שם משה אלא עד כאן כתב משה מכאן ואילך כתב יהושע דברי ר"י ואמרי לה ר' נחמיה אמר לו ר"ש אפשר ס"ת חסר אות אחת וכתיב +דברים ל"א+ לקוח את ספר התורה הזה אלא עד כאן הקב"ה אומר ומשה אומר וכותב מכאן ואילך הקב"ה אומר ומשה כותב בדמע כמו שנאמר להלן +ירמיהו לו+ ויאמר להם ברוך מפיו יקרא אלי את כל הדברים האלה ואני כותב על הספר בדיו כמאן אזלא הא דא"ר יהושע בר אבא אמר רב גידל אמר רב שמונה פסוקים שבתורה יחיד קורא אותן לימא (ר"י היא) ודלא כר"ש אפילו תימא ר"ש הואיל ואשתנו אשתנו יהושע כתב ספרו והכתיב +יהושע כ"ד+ וימת יהושע בן נון עבד ה' דאסקיה אלעזר והכתיב +יהושע כ"ד+ ואלעזר בן אהרן מת דאסקיה פנחס שמואל כתב ספרו והכתיב +שמואל א' כ"ח+ ושמואל מת דאסקיה גד החוזה ונתן הנביא דוד כתב ספר תהלים על ידי עשרה זקנים
ישן 07-03-2013, 19:16

בתגובה להודעה מספר 125 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "אתה צריך לקחת בחשבון שכשאתה..."

אני נזהר מלקבוע שבמקרה של נישואין וגירושין אזרחיים הילד שנולד לאחר מכן יחשב לממזר. נושא זה צריך הכרעה הלכתית שתלויה גם בשיקול הדעת ובניתוח המציאות.
יחד עם זאת ישנן הרבה בעיות הלכתיות נוספות (קהילת הקראים, גרים, טקסי נישואין אלטרנטיביים בהם כן יקדשו כדין אך ללא רישום ברבנות), ועד כמה שתהיה חקיקה גורפת שתשלול את סמכות הרישום של הרבנות ובתי הדין אני גם מאמין שהתוצאה תהיה כנ"ל.
בהקשר זה אנו כפופים לחלוטין לשלחן ערוך ובמקרה שהוזכר בתחילת האשכול, למפורש בתורה (וכתב לה ספר כריתות ונתן בידה). באורתודוכסיה אין מקום לשיקול דעת בנושא. הרבנים אינם אטומים בכלל לצער הנשים העגונות והם עושים כמיטב יכולתם בנידון. יחד עם זאת במקרים מסוימים יכולת זו מוגבלת מכח ההלכה.
ישן 08-03-2013, 12:21

בתגובה להודעה מספר 129 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "איך שאני מבין את המצב אתה..."

במקרה הנידון אשה זו היא אשת איש ואף בית דין לא יכול להתיר לה להתחתן.

מעבר לכך אני מתרשם שאתה לא מבין את המציאות ההלכתית.
אתחיל מדברי הרמ"א באבן העזר בסוף סימן ד' האוסר להתחתן עם הקראים גם באם חזרו בתשובה. לא מדובר בענישה אלא משום שלדעתו (על פי הפוסקים שהלך בעקבותיהם) הוחזקו ממזרים בקרב הקהילה ולא ניתן לברר מי הם. ומשפחה שהוחזקו בה ספק ממזרים אסורה בחיתון.
דוקא הרמב"ם (שהחרים את הקהילה הקראית) ותלמידיו הקלו בענין זה והתירו לקבלם בתשובה משום שלדעתם לא התברר לנו שאכן במשפחותיהם התערבו ממזרים.

בפועל הקהילות הקראיות נפרדו מהעם היהודי.
כיום מדינת ישראל כן מעלה קראים, וכאן הם משתדלים להיטמע באוכלוסייה היהודית הכללית, ולא פעם מגיע בירור יהודות שכזה לבית הדין הרבני. (כמה פסקים נכתבו בעניין. לרוב מעבירים את הדיון לדיינים ספרדים שכאמור מקלים יותר, ובמקרים מאוד מסוימים ניתן לעשות שימוש בהתר שכתב הנודע ביהודה).

אני מעוניין שוב להדגיש שהיפרדות קהילתית תבטל את החזקות הקיימות, ותצריך בירור בכל מקרה לגופו, כמו כן במידה ויכריעו הפוסקים שאכן יש תערובת ממזרים בקהילה היא תאסר בחיתון. (כאמור גם המציאות מורכבת וגם השיקולים ההלכתיים מורכבים).

לסיכום לכל מהלך מהסוג שעולה כאן בדיון יהיו השלכות מהותיות על כלל העם היהודי. (ושוב לא מדובר בענישה אלא בהיצמדות מחייבת לכללי ההלכה).

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 08-03-2013 בשעה 12:27.
ישן 07-03-2013, 15:55

זאת שאלה של השקפת עולם אלא של צדק או אי צדק
בתגובה להודעה מספר 136 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "הברווז צודק"

בהגיע הרגע שבו המדינה תפסיק לנהוג בענייני האישות והיוחסין על פי הלכה. אני מניח ומצפה שהיהדות האורתודוכסית תקים ספרי יוחסין. אני לא חושב שהאורתודוכסיה צריכה להגביל את עצמה במקרה שכזה, ואין כל סיבה להכפיף זאת למדינה ערכיה וחוקיה עד כמה שזו לא מחוייבת להלכה היהודית.
ספרים אלו ינוהלו על ידי גוף יהודי בין לאומי, שירשום את מה שהוא חושב לנכון, ובהתאם לאמצעים שיעמדו לרשותו, וללא כל קשר למדינת ישראל.

לפיכך אין כאן שאלה צדק ואי צדק אלא שאלה גורלית לצביונה של המדינה ולשלמותו של העם. עד היום הרוב בחר לשמור על הצביון הנ"ל.
אין לציבור הדתי במדינה אפשרות להכריח את הרוב החילוני בהקשר זה, כל מה שניתן לעשות הוא לדאוג שהציבור ומי שמקבל את ההחלטות בענין יבין את ההשלכות.

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 07-03-2013 בשעה 15:59.
ישן 07-03-2013, 15:57

זאת שאלה של השקפת עולם
בתגובה להודעה מספר 136 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "הברווז צודק"

בהגיע הרגע שבו המדינה תפסיק לנהוג בענייני האישות והיוחסין על פי הלכה. אני מניח ומצפה שהיהדות האורתודוכסית תקים ספרי יוחסין. אני לא חושב שהאורתודוכסיה צריכה להגביל את עצמה במקרה שכזה, ואין כל סיבה להכפיף זאת למדינה ערכיה וחוקיה עד כמה שזו לא מחוייבת להלכה היהודית.
ספרים אלו ינוהלו על ידי גוף יהודי בין לאומי, שירשום את מה שהוא חושב לנכון, ובהתאם לאמצעים שיעמדו לרשותו, וללא כל קשר למדינת ישראל.

לפיכך אין כאן שאלה של השקפת עולם, אלא שאלה גורלית לצביונה של המדינה ולשלמותו של העם. עד היום הרוב בחר לשמור על הצביון הנ"ל.
אין לציבור הדתי במדינה אפשרות להכריח את הרוב החילוני בהקשר זה, כל מה שניתן לעשות הוא לדאוג שהציבור ומי שמקבל את ההחלטות בענין יבין את ההשלכות.

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 07-03-2013 בשעה 15:59.
ישן 07-03-2013, 17:49
  Sam Weller Sam Weller אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.01.05
היהדות האורתודוכסית אינה מורמת מחוק
בתגובה להודעה מספר 138 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "זאת שאלה של השקפת עולם"

לכן ניהול ספר יוחסין, בין אם יתנהל בישראל ובין אם מחוץ לה ייצטרך להיות כפוף לחוק המקומי וחוקים בינלאומיים. בין השאר חוקים שנוגעים לפרטיות של אנשים.

מדינת ישראל אינה שומרת על אחדות העם, אלא על אחדות האורתודוכסיה והיא מדירה יהודים רפורמים וקונסרבטיביים. אתה דואג לאחדות על פי קריטריונים אורתודוכסיים, אני דואג יותר לאחדות על פי קריטריונים לאומיים, אם כי מובן שאי אפשר לנתק בין הלאום לדת.

תפקיד האורתודוכסיה הוא לדאוג לכך שאנשים ימשיכו להעדיף את הנישואין והגרושין באמצעותה. אבל זה לא תפקידה של המדינה לכפות את זה, ונכון לעכשיו, אני לא בטוח שהאורתדוכסיה יוצאת נשכרת במיוחד מהכפיה הזאת.
ישן 07-03-2013, 20:08
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 141 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "זה לא בהכרח חוקי שגוף פרטי..."

ציטוט:
זה לא בהכרח חוקי שגוף פרטי ינהל מרשם אוכלוסין כזה או אחר. למשל, אם אולמי הנוצץ ינסו להעביר לעמותה כלשהי דיווח על מי התחתן אצלם ועל ידי איזה רב, אני מאד מקווה שיהיה חוק שימנע את זה. זה בסדר גמור אם אנשים מיוזמתם יירשמו את עצמם כנשואים במסד הנתונים של העמותה הנ"ל.
חוק הזוי.

יש חוקים הנוגעים לניהול מאגרי מידע. כל מאגר מידע (במובן מסוים שמוגדר בחוק) חייב להיות רשום אצל רשם המאגרים, והוא מחויב בהחלטות של רמו"ט (שהוא אגב גוף המלא בבורים גמורים שאין להם מושג לפחות באחד התחומים עליהם הם ממונים).

אתה מציע חוק שימנע מאנשים לספר לאנשים אחרים שהם ראו זוג מתחתן באולם, ולשלוח להם תמונה של שלטי "לחתונה של שמוליק ויפית פנו שמאלה" שצילמו עם הסמארטפון? רק כי אלה שמקבלים את התמונה מנהלים מאגר מידע במדינה שאינה כפופה לחוק הישראלי? זו אפשרות מעניינת. אתה מוזמן לנסות להעביר חקיקה מגוכחת כזאת, ואחרי כל הכסף שתבזבז על זה למצוא דרך לאכוף את השטות הזאת...

ישן 07-03-2013, 17:06
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 153 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "כי היום דתיים וחילוניים מתחתנים אלו באלו?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קגנס
כי היום דתיים וחילוניים מתחתנים אלו באלו?
כדי שחילוני ודתיה יתחתנו, הרי שאו שהדתיה חוזרת בשאלה (ואז עניין הממזרות לא רלוונטי לה) או שהחילוני חוזר בתשובה ואז הוא באמת במצב בעייתי. אבל, אם העדר הצורך בגט יהיה בעיקר במצבים שבהם הבעל הוא סרבן גט הרי שאנחנו מדברים על תדירות נמוכה מאוד ויוצא מכך סיכוי נמוך מאוד להופעת המצב הבעייתי הנ"ל: הסיכוי הסטטיסטי שמישהו גם ייוולד לגרושה של סרבן גט וגם יחזור בתשובה הוא מאוד לא גבוה.
כן.
רק בפורום פרש יש לפחות זוג אחד כזה.

כמה שטויות אפשר לכתוב? כמה?
מסתבר שהאינטרנט אכן סובל הכל...

ישן 07-03-2013, 17:28
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 157 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "הוא בהחלט מזבל כי אני מדבר על כאלו שהם דתיים מספיק שהיה להם איכפת מעניין הממזרות"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קגנס
חרדים לא מתחתנים עם חילונים. אני חושב שעל זה אין ממש ויכוח (וחריגים תמיד יש, אני מדבר על הרוב המוחלט). "דתיים" יש כל מיני. גם אני "דתי" יחסית לאישתי. הנקודה היא האם האדם דתי מספיק כדי שיפריע לו עניין הממזרות. מי שהוא דתי מספיק בשביל זה הרי שדברים הרבה יותר מיידיים יפריעו לו גם היום. על כן, זה לא שאין בכלל זוגות כאלו, יש מעט מאוד. ואגב, גם זוג אחד מתוך כל הזוגות באתר פרש זה לא הרבה...וזה בלי להיכנס למידת החילוניות של זו ומידת הדתיות של זה.

כתבת דתיים ולא חרדים. זה שכתבת שטות לא ישנה את העבר.
הדתייה דתייה והחילוני חילוני, עם להיכנס ל"מידת הדתיות" שלהם. זה שכתבת שטות לא ישנה את בני הזוג. הם כפי שהם, והשטות שלך היא שטות.

ישן 08-03-2013, 16:18
מנהל

תגובה לך ולגולני
בתגובה להודעה מספר 165 שנכתבה על ידי looklook שמתחילה ב "אתה רציני? אני מכיר כמה וכמה זוגות כאלה"

ראה, לא אתעקש על העניין הזה בלי די, אבל דומני שבמקום מסוים אתה בסך הכל מסכים איתי.
אדם שמוכן לחיות עם העדר כשרות מלאה בביתו, עם חילול שבת בבית וכו, יש לי ספק ביחס למידה שאפשר לכנותו דתי וסביר שהוא יתפשר בעוד כמה דברים...אישה חילונית שמסכימה לשמור על כשרות מלאה, לשמור שבת באופן מלא, לשלוח את ילדיה למוסדות חינוך דתיים, להתלבש בצניעות וכדומה, אני בספק עד כמה אפשר לכנותה ״חילונית״.
רוצה לומר, מה שחשוב בעיני איננו איך האדם מגדיר עצמו והאם הוא מתהדר בכיפה אלא המידה שבה הוא מקיים באדיקות מצוות. אדם דתי בעיני לא יחיה בבית שמתפשר בנושא קיום מצוות.
ניראה לי שבחור ״דתי״ שמגיע בכלל לזה שהוא ייצא עם בחורה חילונית ויקיים איתה מערכת יחסים רומנטית/מינית (משהו שבפני עצמו קצת בעייתי מבחינת המסורת היהודית), ואשר מוכן לקחת את הסיכון שהחיים שלו איתה יכללו פשרה בנושא אדיקות שמירת המצוות שלו, בחור כזה לא ייעצר גם בגלל הכרזה על ״ממזרות״ שלה כשהם באים להרשם ברבנות. הוא לא יפרק את החבילה בגלל זה אלא רוב הסיכויים שהם יתחתנו אצל רב אורתודוקסי שלא במסגרת הרבנות, גם אם זה אומר לעשות את זה בחו״ל.
חוץ מזה, שאם מחפשים בעיית ממזרות הרי שצריך לבחון לא סוגיה שתהיה נדירה למדי (בכמה מקרים באמת יש סירוב תקיף לתת גט בקרב אנשים שאינם דתיים מכדי להשתמש בחוק המוצע?) אלא עניינים קצת יותר נפוצים כבר היום כגון הפריה מלאכותית באמצעות תורם. ענין שהוא בגדר ממזרות אצל חלק מהפוסקים,ומבחינת ההגיון היה צריך להיות עבור כולם שכן מדובר כמובן בילד שנולד לרם נשואה (כשמדובר בזוג נשוי) שלא מבעלה. אם רבנים מוצאים תירוצים לפטור את הילד ממזרות, שימצאו גם נימוקים כשמדובר בילד מנישואין של אישה שלא הצליחה לקבל גט מאיזה סרבן חלאה.
ישן 07-03-2013, 18:00
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 174 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "אני חושד שבפועל יש מדיניות של don't ask don't tell"

ציטוט:
יש בהחלט נישואין מעורבים, ויש אנשים מסורתיים וגם חילונים שבאים מרקע דתי שעבורם ממזרות יכולה להיות בעיה. אבל אני בספק אם מישהו מלבד בסביבה החרדית באמת בודק את העניין לעומק. סביר שאם יש מקרה ידוע מדור ההורים והסבים זה יכול ליצור בעיות, אבל מישהו מפשפש בהסטוריה המשפחתית?

בהתחשב בהסטוריה היהודית הרחוקה והלא רחוקה, בהתחשב במידת השמירה על מצוות היבום וכיו"ב, נדמה לי שהיה אפשר בלב שלם להכריז על כלל ישראל כספק ממזרים.
מה הקשר לייבום?

ישן 07-03-2013, 18:26
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 178 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "השאלה היא מי יפסיד יותר אם..."

יש לי תחושה שמבחינת אנשים שחושבים שאלוהים אמר להם לעשות כך וכך, חשוב יותר לעשות את אותם כך וכך מאשר לנסות להתחבב על אנשים ששונאים אותם מסיבות חיצוניות. אבל אולי אני טועה.

מה האלטרנטיבה שאתה מציע? שדתיים יתחתנו עם ממזרים כדי לא להעליב כמה טיפוסים בכיינים שכואב להם שיחזרו לעבוד עם רשימות יוחסין? רעיון מצוין! אני מצטרף ומציע לדתיים להפסיק להגביל את עצמם לאוכל כשר בלבד. זה ממש מעכיר את האווירה כשהם נמצאים אצל אדם שאינו שומר כשרות בבית או יוצאים לפאב. למה הם חייבים להיות כאלה party poopers? אני חושב שזו הצעה מצוינת!

בטח אנחנו נורא חכמים ומוכשרים והראשונים שחשבו על ההצעות האלה.
אחרת, לא ברור למה הדתיים עדיין לא התחילו להתנהג ככה? ברור שזה כי הם עדיין לא חשבו על ההצעות המופלאות האלה. לא כי יותר חשוב להם לשמור על כשרות מאשר לא להיות הורסי מסיבות. אין מצב...

ישן 08-03-2013, 11:01
  שימיadmin שימי אינו מחובר  
מנהל פורומי "תכנות ובניית אתרים" ו"חומרה ורשתות"

חבר מתאריך: 25.10.01
בתגובה להודעה מספר 184 שנכתבה על ידי looklook שמתחילה ב "זה לא ממש עונה על השאלה. "ממזרין פיקחין" ? זהו?"

אתר אחר טוען ש:

" מקור המילה לא ברור. יש המפרשים שמקור השם "ממזר" הוא הרכב של המילים מום וזר או לשון "מוזר מאחיו". הבחירה במושג זה באה לבטא את "טבעו" של הממזר- עצם הולדתו היא מום והוא זר לכל עם ישראל (שכן הוא מצווה להיות נפרד). כמו כן לא ידוע מאין בא, כיון שאביו התבייש מלהיוודע אליו. ויש המפרשים שהמקור הוא ממעי וזר. כלומר מהמעיים של איש זר."

(אולי זו הפרשנות הנוספת)

איזו תשובה תמצא חן בעיניך?

נ.ב. ביטויים מהמקורות שנכנסו לשפה לא חסר, אתה יודע. אם זה עבד בטל"ח, וב"די לחכימא ברמיזא", אינני מבין מדוע נשמע לך לא סביר שזה יעבוד גם כאן... מצד שני, גם באנגלית ישנן משמעויות דומות, והשאלה היא מי לקח ממי. שאל את רוביק רוזנטל (ובטח התשובה תכלול את המילה "לדינו"...)
ישן 07-03-2013, 18:49
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 190 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "אוקיי"

אתה שואל למה לא דורשים ממך בדיקת DNA כדי להוכיח שאתה אכן הבן של הוריך? כדי לא להרבות ממזרים בישראל.

אתה שואל למה לא בודקים את סביך? מסיבה פשוטה. כי רקורסיה בלי תנאי עצירה זה מטומטם.
ציטוט:
במקור נכתב על ידי חז"ל
אין חוששין שמא גררה חולדה מבית לבית, וממקום למקום; אם כן מחצר לחצר, ומעיר לעיר--אין לדבר סוף.

שבעת ימים קודם ליום הכיפורים, מפרישין כוהן גדול מביתו ללשכת פלהדרין; ומתקינין לו כוהן אחר תחתיו, שמא יארע בו פסול. רבי יהודה אומר, אף אישה אחרת מתקינין לו, שמא תמות אשתו: שנאמר "וכיפר בעדו, ובעד ביתו"--"ביתו", היא אשתו. אמרו חכמים, אם כן, אין לדבר סוף.
ברגע שהצלחת להתחתן, כנראה שאינך ממזר (אא"כ על תעודת הנישואים יש חותמת אדומה "ממזר", או סמיילי ורוד כדי לא להעליב...). לכן אין צורך לבדוק את סביך, ואת הורים של סביך, ואת סביהם של סביך, ואת הורים של סביהם של סביך, ואת סביהם של סביהם של סביך, ואת...

ישן 07-03-2013, 23:14

בתגובה להודעה מספר 200 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "אתה רוצה להגיד לי שהממסד הרבני לא מתנהל רק על פי השולחן ערוך?"

ההלכה קובעת שלא מרבים בבדיקות ככל שהמשפחה מוחזקת בכשרות. החזקה היא הסטטוס המקובל בקהילה וככל שמשפחה מקובלת ככשרה אין צורך בבדיקות. לגבי מי שמגיע מקהילות אלטרנטיביות ישנה חובת בדיקה לפחות ברמת התיעוד, משום שאין למשפחתו חזקה.
כעיקרון חובת הבדיקה (כאשר היא ישנה) היא ברמת התעודות ולא צריך לחשוש לקשר אסור בתוך המשפחה, אלא אם כן יש מי שמכונה בפי משפחתו או חבריו ממזר. (יצויין שגם במקרים אלו סומכים על רוב ולכן ילדיה של אשה נשואה מוחזקים בכשרות גם אם בפועל יצאה עם אחרים. ולא נהוג לערוך בדיקת DNA למשל. רק במקרה שבו הבעל היה באמסר למשל והאשה הרתה, או במקרה שהתגרשה שלא כדין או שלא התגרשה כלל ודרה בקביעות עם אחר יהיה הילד ספק ולפעמים אף ודאי ממזר.)

שולחן ערוך אבן העזר הלכות פריה ורביה סימן ב

סעיף ב: כל המשפחות בחזקת כשרות ומותר לישא מהם לכתחלה.

רמ"א סעיף ד' משפחה שנתערב בה פסול, ואינו ידוע לרבים, כיון שנטמעה נטמעה והיודע פסולה אינו רשאי לגלותה, אלא יניחנה בחזקת כשרות, שכל המשפחות שנטמעו בישראל כשרים לעתיד לבא. ומ"מ כשר הדבר לגלות לצנועין (כך משמע מהר"ן פרק עשרה יוחסין). ודוקא משפחה שנטמעה ונתערבה, אבל כל זמן שלא נתערבה מגלין הפסולים ומכריזין עליהם, כדי שיפרישו מהם הכשרים

(יש לעיין בנושאי כלים ובפוסקים האחרונים על מנת להסיק הלכה למעשה. הנ"ל מתייחס רק לחלק מהנקודות שהעלתי).

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 07-03-2013 בשעה 23:19.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 03:20

הדף נוצר ב 0.31 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר