לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 12-01-2014, 06:45
  yaari yaari אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.09.04
אשכול נבחר יפתח ספקטור - כל ההפלות בקרבות האויר... ועוד

ספקטור וחברים, 1967, מלחמת ששת הימים:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

הקדמה:
בסוף ספטמבר האחרון, בעת מפגש לוחמים של טייסת 107 קורנסים (40 שנים למלחמת יוה"כ), הוכנה תערוכת צילומים מהמלחמה וכן הוכן שולחן עם מוצגים מאותה מלחמה.
על השולחן ראיתי לראשונה את ספר הטיסות של ספקטור (לוג בוק) ונדהמתי מהעושר הרב של הנתונים, הצילומים, המכתבים ואף רישומים שהיו בו.

בתמונה: ספקטור ומימון מול שולחן המוצגים. ספר הטיסות בצד שמאל למטה. צילום: יעל גילוץ

ביקשתי מספקטור לסרוק את הספר לקראת עבודה שבכוונתי לעשות על השנתיים הראשונות (שנות ההקמה) של הטייסת.
מסתבר שבאותו ספר גם היו כל דפי הטיסות של ספקטור מתקופת הפיקוד על טייסת המיראז'ים (שחקים) 101. סרקתי גם אותם והחלטתי להקדים את העבודה המתוכננת בעבודה על כל ההפלות של ספקטור. לכן סרקתי בנוסף גם את החלקים הרלוונטיים בסיפרו הקודם.

עברו כבר לא מעט שנים (28) מאז קרב האויר האחרון של חיל האויר שבו הופלו מטוסי קרב של מדינת עימות. קרבות האויר של שנות השישים והשבעים, המיוצגים בתיאורים ובמראות שתראו בהמשך, אינם מאפיינים את סגנון הקרבות שיתפתחו בהמשך, עם התפתחות המטוסים והחימוש, כשם שאינם מאפיינים את הקרבות שהתרחשו בשנים שקדמו להם. לכן מדובר במסמך המייצג תקופה מיוחדת שספקטור היה אחד מטובי לוחמיה.

מרבית תאורי הקרבות לקוחים משני ספריו של ספקטור, "חלום בתכלת שחור" ו "רם וברור" ומרבית התמונות מספר הטיסות שלו. כמו כן השתדלתי להביא קטעי עיתונות שהתפרסמו על ההפלות ובהם גם תאורים של הדברים שקרו באותם ימים.

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 12-01-2014 בשעה 17:09.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 12-01-2014, 07:31
  yaari yaari אינו מחובר  

הפלות ראשונות - 7/4/1967 איזור דמשק
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי yaari שמתחילה ב "יפתח ספקטור - כל ההפלות בקרבות האויר... ועוד"

ספקטור החל לטוס בטייסת 101 בסוף דצמבר 1965. באפריל 1966 התחיל לבצע כוננויות כמספר 2 וכעבור חודשיים החל לבצע כוננויות כמס' 1 (מוביל).
באפריל 1967 היה בתפקיד סמ"ט ב' בטייסת (סגן מפקד טייסת שני).

"קרבות 7 באפריל 1967 הם רצף של קרבות שהתפתחו ב-7 באפריל 1967 בין צה"ל לבין צבא סוריה כתוצאה מתקיפת חקלאים ישראלים שעיבדו את הקרקעות הסמוכות לאזורים המפורזים על ידי צבא סוריה. בקרבות השתתפו בעיקר חילות האוויר והשריון משני הצדדים ובמהלכם הופלו שישה מטוסי מיג 21 סוריים ונפגעו טנקים ומתקנים סוריים."
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%99...9 9%D7%9C_1967

ספקטור מוביל זוג. מספר 2 הוא בני רומח ז"ל, שנהרג במלחמת ששת הימים, חודשיים אחרי הקרב המתואר כאן.

מספר הטיסות:

דו"ח תחקיר הקרב:

צילומי ההפלות:

מטוס מס' 52 שבו טס ספקטור בקרב זה:

ציור של מטוס מיראז' נושא טיל "יהלום", Matra R.530 מתוצרת צרפת, (כפי שצוייר ע"י ספקטור על לוח חדר התדריכים בטייסת, עבור אלבום הטייסת במלחמת ששת הימים):

מס' 2 במבנה: בני רומח ז"ל
http://www.izkor.gov.il/HalalKorot.aspx?id=46175

וכעת לדברים שכתב ספקטור לפני מספר שנים על הקרב ועל מה שעבר עליו לאחריו. דברים אישיים המובאים כאן בפרסום ראשון:

כתבה של אלי לנדאו בעיתון "מעריב" מה 9/4/1967:

מכתב ממפקד חיל האויר:

מכתב אישי מרות דיין, רעייתו של משה דיין (שימונה לשר הביטחון ב 1/6/1967, ערב מלחמת ששת הימים):

תעודות ההפלה:

בהזדמנות זו: תמונת כוונת ממלחמת ששת הימים שבו ניתן לראות ארוע של שני מטוסים הנלחמים נגד אותו מטוס אוייב (מיג 19 מצרי):

הסיפור מאחורי התמונה, כפי שסופרה לי ע"י אורי שחר שצילם אותה (אורי שחר היה בהמשך סגנו הראשון של ספקטור בעת שהוקמה טייסת 107 קורנסים ואח"כ פיקד על טייסת 102, כולל במלחמת יוה"כ):
ב 7/6/1967 נשלחנו רביעיה לתקוף שריון בא-טור.
בעמדת המראה גיליתי שאין לי קשר. כאשר כולם סימנו שמוכנים להמראה גם אני סימנתי והמראתי איתם.
בדרך, בגובה 30 אלף רגל, כשהגענו במערב סיני לקראת המפרץ ראיתי שאלה שלפני משליכים מטענים חיצוניים. כיוון שפיגרתי מעט בהשלכת המטענים נשארתי מעט איטי מהם.
עמוס עמיר הרים את האף, ראה מיג 19 והפיל אותו. אני תפסתי מיג אחר שהתחיל לצלול צלילה ספירלית רדודה. יוחאי ריכטר (האח הגדול של קובי ריכטר), שהיה מעט מהיר ממני בזכות השלכת המטענים המוקדמת, עבר מתחת לגחון שלי והתייצב בינינו.
כל עוד ריכטר היה במקום בעייתי – לא יריתי. כאשר הוא הושפע מהסליפסטרים (מערבולות האויר היוצאות מאחורי מנוע הסילון) של המיג 19 וזז הצידה – יריתי. כעסתי על ריכטר ולא ויתרתי. גם ריכטר לא ויתר וכך המשכנו לסירוגין. מסתבר שמאחורי היה גם שחק שלישי שהטיס ברוך פרידמן מהמבנה שלנו. גם הוא ניסה את מזלו.
בסוף המיג ביצע ג'י שלילי ונישפכתי מעט מעליו. החלטתי לירות תוך ביצוע ג'י שלילי גלגלתי אליו ויצא שעברתי מאוד קרוב אליו במהירות שלו. ראיתי את ראשו שמוט קדימה והוא אינו מתמרן. הנחתי שהדבר נבע בגלל הפגיעה שלי. ואז הוא חטף מריכטר את הצרור האחרון ובהמשך נדלק. עד הנחיתה הייתי בטוח שאני הפלתי. בסופו של דבר ריכטר קיבל את ההפלה.
והעיקר - אף אחד מרביעיית מטוסי המיג 19 לא שרד ואני הצלחתי לבצע את המשימה למרות בעיית הקשר.

נערך לאחרונה ע"י yaari בתאריך 12-01-2014 בשעה 07:50.
ישן 12-01-2014, 11:32
  yaari yaari אינו מחובר  

הפלת "חצי" מיג 21 מוטס בידי טייס סובייטי 30/7/1970 איזור ג'בל ג'ללה (ממערב לעיר סואץ)
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי yaari שמתחילה ב "יפתח ספקטור - כל ההפלות בקרבות האויר... ועוד"

מדובר במבצע "רימון 20"
http://www.mako.co.il/pzm-magazine/...6be94a31006.htm
ציטוט:
הימים ימי מלחמת ההתשה וחיל האוויר עסוק עד מעל הראש בתקיפות קרקע וקרבות אוויר. מכיוון שהמצרים לא מצליחים להתמודד עם תקיפות העומק של ישראל הם מבקשים מברית המועצות לסייע להם בהגנת המולדת ומפה ועד להתנגשות עם הרוסים הדרך מאוד קצרה. בתחילה ניסו בחיל האוויר להתחמק ממפגש עם הטייסים הרוסים, שמצדם ניסו מספר פעמים להפיל את מטוסי חיל האוויר. בישראל הבינו שהרוסים רואים את ההתחמקות הישראלית כחולשה ובאישור הממשלה החליטו לעשות מארב לרוסים. ב-30 ביולי 1970, סמוך לשעה שתיים בצהריים, נכנסו לעומק מצרים ארבע מטסי מיראז' כביכול למשימת צילום.
הרוסים ראו בהם טרף קל ויצאו ליירט אותם. הם שלחו שתי רביעיות של מטוסי מיג 21, אחת מדרום ושנייה מצפון, דקות ספורות אחר כך שלחו הרוסים רביעייה נוספת ולמפקדי המבצע היה ברור שהם נפלו בפח. ברגע שהגיעו הרוסים למטוסי הצילום שטסו בגובה רב הפתיעו אותם מטוסי הקרב שהוצבו בנקודות שונות, רביעיית פנטומים בפיקודו של אביהו בן נון, לימים מפקד חיל האוויר, ושתי רביעיות של מטוסי מיראז'. בנוסף הופעלה חסימת מכ"ם של המצרים ואנשי מודיעין חדרו למערכת הקשר של הטייסים הרוסים והתחזו לבקרים רוסים.

בתוך דקות ספורות הפילו טייסי חיל האוויר, שהיו בנחיתות מספרית, חמישה מטוסים רוסים. מטוס נוסף נפגע אך הצליח לנחות. אף מטוס ישראלי לא נפל בקרב הזה. בחיל האוויר היו מרוצים מהתוצאות אך ציינו ש"מעצמה גדולה יכולה להרשות לעצמה כמה טייסים בינוניים".

וגם בויקיפדיה:
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A8...%D7%95%D7%9F_20

מספר הטיסות:

תיאור הקרב בספר "רם וברור":

הופתעתי שאין סרט הפלה של המיג בקרב החשוב הזה ושאלתי את ספקטור אם המצלמה לא צילמה.
הנה תשובתו (שימו לב גם להערתו לגבי ציור הכוכב בספר הטיסות, בשורה הראשונה של תאור הקרב, והסיבה לכך).

מהדברים שאמר לי ספקטור על הקרב: ספקטור הגיע בודד מאוחר לקרב, מצא את המיג שהיה בקרב עם סלמון במהירות נמוכה. הוא ביקש מסלמון רשות להפיל את המיג וסלמון אישר ופינה את הדרך. המיג שיחרר מערבה ואז הגיעה ההוראה של "הפסק קרב, כולם מזרחה". ספקטור שיגר על המיג שני טילי חום (דקר) מטווח של כ 1500 מטרים אשר התפוצצו קרוב למיג בזה אחר זה ופנה מזרחה מבלי שהספיק לראות תוצאות. כך שבעצם היה האחרון ששיגר על המיג (ולכן האחרון שחזר מהקרב) וברור לו שהיה אמור לקבל את ההפלה בשלמותה.
כאשר הגיע אישור ההפלה (לאחר כשלוש שנים. בעת שהיה מפקד טייסת 107, הוותיקים לא ישכחו את הבשורה המשמחת) סלמון טען שרדף אחרי המיג לאחר השיגורים של ספקטור (דבר שלא תאם את תמונת המצב בשטח כפי שספקטור ראה אותה) ויצליח לשכנע שהיה שותף להפלה.

תעודת ההפלה:

בעיתון "מעריב" שפורסם ב 31/7/1970 (כנראה שהכתב קיבל רמז על הנושא, שהיה מסווג אותה עת, בדבר הטייסים הסובייטים שהופלו):

נערך לאחרונה ע"י yaari בתאריך 12-01-2014 בשעה 11:55.
ישן 12-01-2014, 13:06
  yaari yaari אינו מחובר  

שני מיג 21 סוריים 13/9/1973 בלבנון

באמצע 1971 מוטל על ספקטור להקים את טייסת 107 קורנסים ובדצמבר אותה שנה הוא מקבל את הפיקוד על הטייסת:

הדף הבא מתוך "רם וברור" מתחיל בהשתתפות הטייסת בארועים קרביים במהלך 1972, עליהם אכתוב בפעם אחרת, אך אנצל את ההזדמנות לכתוב על אירוע שקרה ב 10/1/1973 ואשר מוזכר בדף כ"קרב אוויר לילי בסוריה":

האיזור שבו התרחש הקרב הלילי:

תיאור הארוע מפי הנווט מיכה אורן:

צילום מתוך ספר הטיסות של ספקטור, מסך המכ"ם בנסיונות השיגור, כולל הסברים על הפרטים המופיעים במסך:

סיימנו עם ההחמצות ונחזור לקרב של ה 13/9/1973.
מתוך דף הטיסות:

התיאור בספר "רם וברור":

וכיוון שגם כאן התיאור לא היה נרחב דיו, אני נעזר בתאור שסיפר מיכה אורן לשלמה אלוני בעת שהאחרון כתב את הספר על הטייסת (שימו לב גם לדבריו של שלמה אלוני על הקרב שהיה לפני מלחמת ששת הימים. כזכור גם בקרב ההוא ספקטור השתתף והפיל לראשונה) :

לדף של תחילת סרטי הירי ושמות משתתפי הקרב:

סרט ההפלה:

הגדלה של רגע הפיצוץ:

תמלול הקלטת הקרב (הבקר היה כפרי ז"ל ואות הקריאה של המבנה היה "מזנון"). ניתן להתרשם מאורך הקרב, שהיה באותן שנים מספר דקות:

צילום משתתפי הקרב לאחר הנחיתה ברמת דוד (תודה לרענן וייס):

ולאחר הנחיתה בחצרים:

בערב ספקטור מכנס את הטייסת כדי לתאר את המהלכים בקרב:

המכתב שריגש את ספקטור. נכתב ע"י הקצין הטכני הראשון של הטייסת, יעקב ברעם ז"ל, שכבר התקדם לתפקיד אחר לפני הקרב:

תעודת ההפלות:

בהזדמנות זו: כמעט הפלה. סרט הירי של אגוזי עם השיגור שפגע אך המיג נחלץ מנפילה למרות שחלק מזנבו, יחד עם מצנח העצירה, התנתקו מהמטוס (לאגוזי אושרה הפלת תותחים על מטוס אחר):

בעיתון "דבר" שהתפרסם ב 14/9/1973:

ישן 12-01-2014, 14:57
  yaari yaari אינו מחובר  

מיג 21 סורי 8/10/1973 איזור שדה תעופה סייקל

אינני רוצה לחלק את שני דפי הגיחות של ספקטור במלחמת יוה"כ, כפי שהן מופיעות בספר הטיסות. לכן אעלה אותן כאן והן גם יתאימו להפלות שיובאו בהמשך.

וכעת לתקיפה בסייקל.
אודות התקיפה כבר כתבתי ב"אשכול" שעסק במלחמת יוה"כ בטייסת 107. אחזור כאן על התקיפה שהיתה בבוקר היום השלישי למלחמה, 8/10/1973:

את הבוקר מתחילים בתקיפת ש"ת סייקל בסוריה. את השדה הזה היינו מתוכננים לתקוף במסגרת המכה המקדימה שתוכננה להתבצע ביום כיפור לפני הצהרים. תכנון שבוטל בהחלטת הדרג המדיני.

16 מטוסים עמוסי פצצות יוצאים לתקיפה. אני טס עם רן גורן ולקראת משיכה מגובה נמוך אני מגלה מטוס מיג 21 המפטרל גבוה מעל שדה התעופה. לפי מצב טיסתו אני מבחין שהוא אינו רואה אותנו אבל ליתר ביטחון אני מודיע לגורן שאני אמשיך להסתכל עליו במהלך התקיפה ולכן שלא יצפה לנעילת מכ"מ על המטרה (דבר שהיה מאפשר דיוק רב יותר בשחרור הפצצות. פחות קריטי כאשר המטרה הינה מסלולי טיסה רחבים).
בקטע שגורן מכוון את הכוונת אל המטרה המיג נמצא בדיוק מאחור, בשטח "מת" מבחינתי, ואני מפסיק לראות אותו למשך מספר שניות.
כולם משחררים את הפצצות והפגיעות טובות.

כאשר יוצאים מתקיפה - המיג בדיוק מאחורינו בעמדת הפלה. אני מודיע לגורן לשבור שמאלה. תוך כדי השבירה אני מבחין שהמיג משחרר את הפניה ימינה ואני מעריך שהוא מבצע זאת כדי להשיג בהמשך זווית שיגור טובה יותר, אחרי שסיכלנו את כוונתו הראשונית. אני מייד מודיע לגורן לשבור ימינה כדי לסכל שוב את האפשרות לשיגור אבל אז אני רואה מחזה שממנו הבנתי מדוע המיג פנה ימינה. מסתבר שלא כדי לשפר את מצבו ביחס אלינו אלא כיוון שאחד הקורנסים יושב לו על הזנב בטווח תותחים. ספקטור, עם הנווט רועי מנוף, מפילים את המיג בתותחים. יוצאת להבה ארוכה מאחורי המטוס וטייס המיג נוטש. מחזה מפעים שלא יישכח.

כיוון שאת תיאורו של ספקטור אני מביא מהספר "חלום בשחור תכלת", שנכתב בתקופה שכולנו היינו עדיין בשרות פעיל ולא ניתן היה לכתוב את שמותינו המפורשים, אני מצרף לכאן את תחילת הדף של הפעילות היומית בטייסת. מכאן תוכלו לזהות לעיתים את הדמויות שבספר:

תאור הארוע בספר "חלום בשחור תכלת":

צילומי ההפלה והתוצאה:

תעודת ההפלה:

ישן 20-01-2014, 09:46
  yaari yaari אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "הפצצת מסלול עם מצרר?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי סירפד
תמונה נהדרת ונדירה, אך לא ברורה לי התאמת החימוש למטרה זו - הנזק למסלול אמור להיות זניח. או שאני טועה?

התמונה כבר הועלתה באשכול של "40 שנים למלחמת יוה"כ בטייסת 107" ולאור תגובתו של לבני, גם העליתי פירסום של שלמה אלוני מ 2005. ראה בקישור הבא (ידיעה#46):
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...055#post4439494

לגבי התאמת החימוש: קיימות פצצות מצרר חודרות מסלולים.
לדוגמא:
http://en.wikipedia.org/wiki/Cluste...ion#Anti-runway
סריקת מסך:

אינני יודע אם נעשה בהן שימוש או שמדובר, כפי ש DZZ ציין, בפצצות מצרר אחרות למטרות אחרות.

בכל מקרה, הנזק למסלול בשימוש בפצצות מצרר חודרות מסלולים גדול יותר משימוש בפצצות אחרות משום שהזמן הנדרש לתיקון מכתשונים רבים ארוך משמעותית מהזמן הנדרש לתיקון מעט מכתשים (גם אם הם גדולים ועמוקים יותר).
ישן 12-01-2014, 16:53
  yaari yaari אינו מחובר  

מיג 21 מצרי 14/10/1973 איזור ש"ת טנטא דמייט

גם על התקיפה המתוכננת על שדה תעופה טנטא הרחבתי ב"אשכול" שעסק במלחמת יוה"כ בטייסת 107. אחזור כאן על הדברים:

"המשך היום הפך ליום הכי בעייתי מבחינת הטייסת. חיל האויר תיכנן לתקוף בעוצמה רבה את שדה התעופה טנטא, הנמצא במצרים בלב הדלתא של הנילוס (בין קהיר לחוף הים). בשדה זה היתה טייסת מיג 21 מצרית וגם שתי טייסות מיראז' לוביות אשר זה עתה נודע שהם החלו להשתתף במערכה.
לשם כך היה תכנון ששלוש טייסות קורנס יפעלו להשגת המטרה. משימתה של טייסת 201 היה "לפתוח" את הדרך לשם ע"י תקיפת ש"ת מנצורה, שממנו פעלו טייסות יירוט מצריים. טייסת 119 תוכננה לתקוף ביעפי קלע את טנטא וטייסת 107 תוכננה לתקוף את השדה בתקיפה ישירה עם 12 מטוסים.
ההתארגנות לביצוע אופרציה זו נמשכה ונמשכה והעיתוי נדחה פעם ועוד פעם.
לבסוף, לקראת השעה שלוש אחה"צ יצאו הצוותים למטוסים והמריאו לעבר היעד.
שתי הטייסות שקדמו ל 107 תקפו, נתקלו במטוסים המגינים ונכנסו לקרבות אויר. היה ברור שהפתעה כבר לא תהיה בגיחה זו ואכן גם למטוסי הטייסת המתינו המטוסים המגינים וגרמו בכך שכל פעם "התקלפו" זוגות זוגות מבני המבנה כדי לטפל במטוסים המאיימים, שהגיעו למצב יתרון משמעותי עד כדי ירי על מטוסינו. בסופו של דבר כולם נאלצים לוותר על התקיפה המתוכננת.
ספקטור/מנוף מפילים מיג 21 בטיל דקר (טיל מונחה הקולט את חום המנוע של המטוס).
נחומי/רגב מפילים גם הם מיג 21 בטיל דקר. מיג נוסף המתמרן איתם נכנס לים וההפלה נזקפת לטייסת.
הקרב הכי קשה עבר על הזוג קריגר/יבין ומימון/רז. בעת ביצוע השלכות החימוש ומיכלי הדלק הנתיקים הנתיק השמאלי של מימון/רז נשאר על המטוס וגורם לטיסה אסימטרית תוך החלקה. מיג נכנס על קריגר/יבין וניסיון שיגור דקר של מימון/רז אינו מצליח. בינתיים המיג כבר יורה טילים ותותח על קריגר/יבין. קריגר צועק למימון "תפיל אותו כבר" ומימון/רז נאלצים לעבור מחדש על המפסקים ולבסוף מצליחים להפיל את המיג.
מימון שציפה לראות את המיג השני מאחוריו מופתע לגלות אותו נמצא מאחורי קריגר ויורה עליו. קריגר אינו רואה אותו. מימון צועק לעברו "שבור" ו"תהפוך" וכעת מתארגן לירי תותח על המיג (הטיל היחיד שהיה על מטוסו כבר שוגר בהפלה הקודמת). למרות המרחק הרב (700 או 800 מטרים, יותר מכפול ממה שהכוונת מתוכננת להתכוון כאשר אין נעילת מכ"ם) מימון מכוון את המטוס להיסט גבוה יותר ויורה צרור ארוך עד שהמיג נפגע ונעצר באויר תוך שמטוסם של מימון/רז חוטף ממנו מספר רסיסים. על פעילות זו מוענק לצוות מימון/רז עיטור המופת
אבל היום הזה אינו נגמר בלי אבידה מצידנו. מטוסי נשר מטייסת 144 מיירטים את בקל/רוזנבלט החוזרים מאירועי טנטא. בקל/רוזנבלט אינם שומעים את צעקות ה"שבור" המופנים כלפיהם. ככל הנראה כבר עברו לערוץ קשר אחר ומטוסם נפגע מטיל. הצוות נוטש לים התיכון. פטישי/אראל מזעיקים את מסוק החילוץ ומכוונים אותו לאיסוף הנוטשים.
וקס/לרנר בטוחים שמדובר במיראז'ים לוביים (שהרי הפילו מכוחותינו) ומשגרים טיל לעברם. הפעם אלו שמעו את צעקות ה"שבור" וניצלו.
זו היתה הנטישה הרביעית והאחרונה של הטייסת במלחמה.

בסופו של יום שלוש הטייסות הפילו תשעה מטוסי מיג ולא איבדו אף מטוס למיירטים המצריים אך התקיפה, שבסופו של דבר לא בוצעה כמתוכנן, זיכתה את טייסי המיג 21 המצריים בכבוד גדול והתאריך שבו מציינים במצרים את יום חיל האויר שונה ליום זה, ה 14 באוקטובר."

והנה הקטע בדף הפעילות היומי של הטייסת:

ומפתקית טיסה:

ותאור הדברים שקרו, כפי שמופיעים בספר "חלום בתכלת שחור":

תעודת ההפלה:

לשאלתי בדבר סרט הירי של ההפלה ענה ספקטור:
"14 אוקט' טנטא הראשונה. לאחר כישלון התקיפה, יוצאים צפונה. אל הזוג שלי (אני + בקל) מצטרפים נוספים, לפי זכרוני וקס ביניהם. הבעייה היא לאסוף את כולם ולגלות מי נשאר. מנוף מגלה במכ"מ בליפים מעל הים ומכוון אותי אליהם. כשמגיעים לשטח בגובה 20, רואים נמוך למטה קצף של מטוס שנכנס לים וקורנס "מפרפר באוויר" מעליו בלי מהירות, ומיג צולל לעברו. מנוף ואני מפילים את המיג בדקר (לא הייתה מצלמת ירי במטוסנו), ומייד אחרי זה בקל חוטף טיל מ"נשר"."

למחרת, ב 15/10/1973, נשלחת הטייסת לתקיפה חוזרת על ש"ת טנטא.

הדברים והתמונות שהעליתי באשכול של הטייסת במלחמה:
"מגיעה שוב פקודה לביצוע האופרציה של תקיפת שדה התעופה טנטא (הפעם ללא מנצורה) והתקיפה מתבצעת כראוי."

על גיחה זו כותב ספקטור:
"15 אוקט' טנטא השנייה. התקיפה מבוצעת. ביציאה צפונה, גובה נמוך מה' גבוהה מאוד, אני מגלה קשר עיין עם קורנס ואחריו מיג 21. בדיעבד, הקורנס הוא אלעד. אני רודף אחרי המיג, לא משגר מחשש לפגוע בקורנס, יורה תותח מטווח קצת רחוק, המיג נפגע לא אנושות ושובר חזק מאוד למעלה. אני מוותר וחולף מתחתיו וממשיך צפונה, מצרף המבנה ויוצאים. כל זה מצולם. לא דרשתי הפלה. הידיעה שהמיג הזה הופל באה רק מאוחר יותר, כמדומני אחרי המלחמה"

צילומי מצלמת הכוונת:

לדבריו של ספקטור, כאשר הגיע האישור למיג זה הוא כבר היה אחרי סיום תפקידו כמפקד טייסת וכנראה שהטייסת קיבלה את ההפלה. ברשימת ההפלות של הטייסת אינני רואה הפלה לזכות הטייסת בתאריך זה אלא רק ביום הקודם.
אני מקווה שראש תחום היסטוריה ומידע בחיל האויר, המבצע עבודה מקיפה על ההפלות של חיל האויר, יבהיר בסיומה של העבודה גם עניין זה.

בזאת תם הפרוייקט של העלאת ההפלות של ספקטור לפורום "צבא וביטחון" של "פרש".
ברצוני להודות לספקטור ולמיכה אורן על המידע שקיבלתי מהם, לרענן וייס על התמונה של הצוותים שהשתתפו בקרב של ה 13/9/1973 ולשלמה אלוני על שאיפשר לי לצטט עמוד מספרו.
ישן 12-01-2014, 19:52
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
יערי, מה כבר אפשר לומר עליך ועל כל אותם הטייסים שחירפו נפשם במלחמות ההן, שלא נאמר כבר
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי yaari שמתחילה ב "מיג 21 מצרי 14/10/1973 איזור ש"ת טנטא דמייט"

בימים אלה, כשאנו נפרדים משרון - אחד מאותם נפילים מהמלחמות ההן - לא נותר אלא רק שוב להודות לך ולהם על כל מה שעשיתם, בפעם המי-יודע-כמה.
ושוב, לך יערי - תודה רבה על התיעוד הנפלא הזה, קראתי אותו בשקיקה ובהנאה רבה שלא ניתן לתאר. אני חייב לעצמי את הספר של ספקטור, הכתיבה שם מצויינת והטעימה שקיבלתי ממנו פה היתה בהחלט מעוררת תיאבון.

תודה!

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 14-01-2014, 18:56
  yaari yaari אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי OINT שמתחילה ב "ישראל בהרב דאג לקבל את הסרטים שלו ואף ערך אותם יחד"

תודה עופר על הסרט. תוספת ברוכה לאשכול זה.
בדקתי את הנושא עם ספקטור וזו התשובה שקיבלתי:
"לא חילקו סרטי ירי לאיש, ולא הדפיסו תמונות אלא לפי בקשה מיוחדת מ"צילום אוויר" (שבדרך כלל היה "עמוס מדי" ועתים לא מצא את הסרטים).
התמונות שראית אצלי הודפסו עבורי, כי ביקשתי זאת במיוחד.
סרטי הירי – כך היה נהוג להגיד אז – שייכים לחיל האוויר, אך כנראה שלא נוהלו, ופשוט אבדו
לא ידעתי שזאת עשה בהרב, אך מסתבר שטוב עשה. כך נשאר משהו".

להערכתי הסרטים הושגו מחיל האויר ע"י בהרב או מישהו ממשפחתו (כשעוד היה ניתן), כנראה לכבוד איזה אירוע. הרי הסרטים היו ופורסמו בסרטים דקומנטריים שונים (כגון על מלחמת ששת הימים, כפי שגם ניתן לראות בתחילת הסרט של בהרב).

נערך לאחרונה ע"י yaari בתאריך 14-01-2014 בשעה 18:59.
ישן 29-01-2014, 01:16
  emile-a emile-a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.05.06
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי טומי בן ארי שמתחילה ב "ובכן מדוע הוא לא נהיה מח"א?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי טומי בן ארי
אולי בגלל שהוא לא התבייש לעבור על החוקים שבעצמו קבע, כשזה היה נוח לו.
או בגלל שסילק בתחמנות את מספר 8 מהשמיניה שתקפה את הכור בעירק?
או בגלל שלמרות שהיה חולה התעקש לצאת למבצע?
ואם זכרוני לא מטעני, הפגיעות שלו היו מתחת לרמה....
או אולי מישהו זיהה כבר אז את אופיו המרדני (אני ואפסי עוד) - ע"ע המכתב המפורסם.

אין חולק על טייס משכמו ומעלה. אבל להיות מח"א צריך יותר מזה.

אבל בלי להגיד מילה טובה על המחקר של יערי - אי אפשר. כה לחיי. כן ירבו.

סילק בתחמנות? הוא היה מפקד הבסיס, אולי זה לא מצא חן בעיני מישהו אבל הוא לא זקוק לתחמנות.
התעקש לטוס כשהיה חולה? קוראים לזה דבקות במשימה..אולי החלטה טיפשית אבל ככה זה אצל לוחמים רציניים.
בגלל פגיעות ביעף אחד לא מחליטים על רמה למח"אות.
אופיו המרדני- זאת כבר סיבה סבירה, אני משער שזה הכיוון הנכון.

ישן 29-01-2014, 13:25
  OINT OINT אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.06
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי טומי בן ארי שמתחילה ב "שכחתי להוסיף"

ציטוט:
הוא גם עקף סמכות באותה הזדמנות. הבוס שלו הוא מח"א ולא הרמטכ"ל...

הוא ממש לא עקף סמכות. אם צפית בסרט

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן. הרי יש שם ראיון עם עברי (ד' 32 ואילך) שבו הוא מספר שהוא אמר לספקטור שהוא לא ממליץ לו להשתתף אבל הוא השאיר לו את האופציה ללכת לרמטכ"ל. ספקטור פגש את רפול באופן יומיומי כיוון שרפול הטיס מטוס קל מרמת דוד (הסמוכה לביתו בתל עדשים) לשדה דוב. באחת הפעמים מז"א היה רע, אישור ההמראה התעכב, והיתה להם אפשרות לשוחח באריכות על הנושא. זה היה בידיעתו של עברי.

לגבי איסור על מב"ס לטוס בטיסות מבצעיות - גיורא רום כמפקד תל נוף טס לתקיפה בטוניס ב-1985. כל מפקדי הבסיסים משתתפים באופן סדיר בטיסות מבצעיות.
היתה אכן "הוראת שעה" שיצאה מראש הממשלה דאז גולדה מאיר ז"ל ב-9.10.73 לאחר נפילתו של זוריק ז"ל, אולם למיטב ידיעתי היא לא נאכפה כלל.

ואגב הערתו של אמיל בנושא ההחטאה ביעף - לראייה, גם דוד עברי וגם איתן בן אליהו הופלו ונטשו בקרבות אוויר (עם חה"א המצרי) ובכל זאת מונו ברבות הימים למח"א.

נערך לאחרונה ע"י OINT בתאריך 29-01-2014 בשעה 13:35.
ישן 29-01-2014, 17:29
  emile-a emile-a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.05.06
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי טומי בן ארי שמתחילה ב "מידע אחר אולי?"

ציטוט:
אמיל ידידי הלא מוכר.
יתכן ולך יש מידע שונה ממה שיש לי.
תבדוק איך בדיוק הוא "החליף" את מספר 8...

דבקות במטרה כשאתה חולה ולא במלוא יכולתך היא שטות (לדעתי העניה מאוד), במיוחד כשיש חלופה.
יש גם (יודעי דבר) הטוענים הרבה מאוד שנים שמב"סים לא צריכים לצאת למשימה כזאת. (לא מב"ס, לא מח"ט ולא רמתכ"ל. אבדנם האפשרי הוא שיקול חמור יותר. איני יכול להישבע, אבל אחרי נפילתו של זוריק ז"ל יצאה הוראה כזו.

כמו כן לא התיחסת לנימוק הראשון שלי. אני מניח שאינך חולק על כך...

רק שנהייה בריאים

התייחסו לנושא המידע שלך כאן למטה.
מה שטות ומה לא יודעים בדיעבד...לדבקות במשימה יש מחיירים לפעמים,ברור לי שלגנרלי המקלדת כאן בראיה לאחור הכל מאוד פשוט. במציאות זה הרבה יותר מורכב. במקרה הזה גם לא היו ממש מחירים, כולם חזרו בשלום והמשימה בוצעה בהצלחה, גם אם ספקטור פיספס ביעף, זה היה כאמור חסר משמעות.
את הצבא צריכים לנהל אנשים אמיצים שדובקים במשימות ונותנים דוגמה. טוב שספקטור יצא למשימה. זב בוודאי נתן בטחון לאנשי המבנה האחרים.

ישן 26-03-2014, 21:35
  yaari yaari אינו מחובר  

אנקדוטות נוספות מתחילת דרכו של ספקטור בחיל האויר

הצטברו בידי תמונות נוספות מספרי הטיסה והאלבומים של ספקטור. החלטתי להוסיפן לכאן.

1. בקורס טיס מס' 31, שלב הבסיסי

משמאל לימין, יושבים: צור בן ברק (נהרג בתאונה במיראז'), יואל ארד (נפטר), צבי אומשוויף (נפטר), יעקב זיק (נהרג בתאונת מטוס אזרחי).

עומדים: גיורא יואלי, יאיר חטיבה (נהרג בתאונה בקורס טייס). נחשון הלפרין, ניר גרשוני (נפטר), מיכה גנוסר, עמי גולדשטיין (מ"ט 115, נהרג בתאונת טיסה ערב מלח' יום כיפור). נחשון גל (נהרג בתאונת אורגן בקא"מ).

מאחור: אורי שעני (נהרג בליל הגשרים בפנטום). דן צימרמן, חנן פלד (נהרג בתאונת טיסה כמדריך במטאור). דן סגרי (נהרג בסמב"ד במלחמת ששת הימים). יפתח ספקטור, יקיר נווה (לאופר.נהרג בתאונת טיסה בפוגה).

2. על ההרוורד 1

יושבים על הרוורד מלפנים לאחור:
אומשוויף, גרשוני, ארד, ספקטור
בתא המטען סגרי וזיק
עומד צימרמן

3. על ההרוורד 2

ספקטור, גולדי, יואלי

4. קא"מ אורגן בחצור, טייסת 113

משמאל לימין, יושבים: זיק, שעני, לאופר, גולדי, פלד (שימו לב לאופנה של הגרביים האזרחיות באותה תקופה...)

באמצע: איתן ראשוני, ספקטור, בן ברק, צימרמן, יוסי אוורבוך, הבוגר היחיד מקורס 30 צורף לקא"מ זה, דן סגרי

שורה שלישית: גרשוני, יואלי, אומשוויף, גל, אלי כהן, הלפרין

למעלה: המדריכים בקא"מ: עמוס עמיר, עמוס לפידות (סמ"ט), רפי הרלב (מפקד הטייסת), עזרא דותן (בבן), רמי הרפז, אורי אבן ניר

5. נטישת מטוס אורגן
9/11/1964 ספקטור מדריך בקא"מ. טס במטוס 22. החניך טס במטוס 27. "קרב אויר נגד טל. במצב אף גבוה, בלי לראות אותי, טל שבר בפראות ולא יכולתי למנוע התנגשות. שנינו נטשנו בסדר !"

6. בהגדלה: ספקטור מצייר את החוויה בספר הטיסות

7. בהגדלה: המראה בשטח

8. בטייסת 105 סמב"ד (סופר מיסטר):

שורה ראשונה מימין לשמאל: רן אלדד, צביקה ענבר (בורנשטיין), בר ארז, גורדון, אלכס ערמון, מגיד, אילן רון, אילן אלוני, דן אראל (אנגל) ז"ל, יגאל שוחט
שנייה: אריק עזוז, אפרים אשכנזי, מנחם כהן, צבי אומשוייף, נסים אשכנזי, שלמה בית-און, חנן שחם (שרפשטיין), גיורא רום. רחוק בקצה צוליק עופר
שלישית: יוסקה צוק, אמנון שפירא, ספקטור, דן סגרי, אילן גונן, ?.

9. תדריך בטייסת:

המתדרך: יונג' (ניר שגיא, יונגשטיין),
משמאל לימין: ספקטור, סגרי, בית-און, מיכאל הבר

10. נטישת מטוס סמב"ד. 30/12/1965 "בפניה לפיינל נתבקשתי ללכת סביב. אש כבירה פרצה במנוע. נטשתי (גובה 1500) וצנחתי כראוי".

11. בהגדלה - ציור האירוע:

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 14-07-2018 בשעה 10:18.
ישן 28-03-2014, 13:18
  yaari yaari אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 66 שנכתבה על ידי שלום חן שמתחילה ב "תודה יערי"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שלום חן
אלוהים ישמור חוץ מספקטור שייבדל לחיים ארוכים כולם נפטרו או נהרגו

לא כולם. מתוך 17 נותרו חמישה בחיים (כבני 74 כיום). חלק מהנפטרים - בעקבות מחלות.
7 מ 17 נהרגו בשרות הצבאי. אכן מדובר במספר גבוה מאוד אבל תחשוב על כך שהיו שנים שבהם היו תאונות רבות (זכורים לי שנים שבהם נמחו מעל 15 מטוסים. (כמעט טייסת), וכמחצית המספר הזה - צוותי אויר הרוגים. תוסיף לכך את המלחמות ותבין שאכן מדובר במקצוע מסוכן. כפי שראית לעיל, גם ספקטור נטש פעמיים.
ביום הראשון שבו טסתי בביה"ס לטיסה (מיון פייפרים) התנגשו שני פייפרים. נהרגו שני מדריכים (אחד מהם המדריך שטסתי איתו חצי שעה קודם) ושני חניכים. למחרת המשכנו לטוס "כרגיל". בארץ תאונות כאלו לא פורסמו כלל.
הנה טבלת נופלי צוות אויר לפי תאריכי התאונות, כפי שרוכז ע"י אמיר שגב ומתפרסם באתר של "מרקיע שחקים":
http://www.sky-high.co.il/image/use....pdf?id=3269650
ישן 07-04-2014, 08:43
  yaari yaari אינו מחובר  

הנה עוד משהו שיכול ללמד על אופיו של ספקטור (ובהזדמנות זו גם על עד כמה הספר "חלום בתכלת שחור" נאמן למציאות).
לא מזמן קיבלתי מכתב מאחד הגולשים הנוגע לאשכול הנוכחי ולשאלה בדבר אירוע המסופר בספר "חלום בתכלת שחור". העברתי לספקטור את המכתב הבא:

נושא: "היה או אך חלום היה?"
שלום ספקטור.
הכותרת הינה של מכתב שקיבלתי מאחד הגולשים בפורום. להלן המשך המכתב:

יוסי שלום,
ראשית רציתי להודות לך על החומרים הנהדרים שאתה משתף בהם. גם משלך וגם משל ספקטור ואחרים.
נרשמתי חזרה לאתר לאחר שתיקה ממושכת כדי לשאול על ספור ספציפי של ספקטור מיום כיפור שגם אתה נגעת בזנבו בסיפורך האישי על המלחמה.

בספר הראשון, ספקטור מספר על תקיפה בתעלה, הפגעות מנ"מ שהעיפה את התותח ונחיתת חרום ברפידים. (אם אני מחבר נכון את הנקודות, אתה התבקשת לשמש כ"משקולת" להטסת המטוס הפגוע חזרה לארץ).
הסיפור עליו אני שואל מופיע בחלום בתכלת שחור ועל פיו ספקטור בהמתנה אחרי הנחיתה כמעט המריא במיראז' לירוט, אך הוחלף ברגע האחרון.
היה או אך חלום היה? ואם היה, האם תוכל להביא פרטים נוספים על המקרה כולל הטיסה שלפני.
תודה (וכאן בא שם הגולש)

ה"משקולת" שעליו הוא כותב קשור לביקור שלי בגושן באחד מהימים האחרונים של המלחמה (שכלל גם את איתור ההליקופטר שגורן ואני הפלנו ליד רפידים), הגעה לעמדת הכוננות ברפידים, שם מצאתי את ציוד הטיסה שהורד ממני לאחר הנטישה ופגשתי טייס מהטייסת, שהגיע ללא נווט כדי להחזיר את המטוס הפגוע. לצערי, בגלל המגבלות בידיים ובכתף, לא הצלחתי לשים עלי את הטורסו וויתרתי. חזרתי בבואינג שהחזיר חיילים.

האם אתה יכול לענות לשואל?

ותשובתו של ספקטור:

יוסי, אני יכול לאשר את הסיפור הזה במלואו
אכן נדפקנו – אני וקמאי – בדיוק כמתואר, ונחתנו ברפידים
עניין המיראז' היה גם היה, וטייס הכוננות החסר הגיע ברגע האחרון מחדר האוכל הכללי, המריא והופל.
שמו שפר ואפשר לשאול אותו
ישן 04-01-2018, 16:59
  yaari yaari אינו מחובר  

הכתבה "חלום הבלהות של טייס הקרב יפתח ספקטור" מ 7.6.1991

הכתבה של יגאל סרנה הופיעה ב"ידיעות אחרונות" במוסף "7 ימים" בעקבות צאת ספרו של ספקטור "חלום בתכלת שחור".
התוודעתי לנושא כאשר שלחו אלי קישורים לתמונות של ספקטור המופיעות בארכיון של אוניברסיטת הארווארד (תודה עופר ואבינועם). יצרתי קשר עם הצלם בועז לניר שצילם את התמונות ומכאן היתה הדרך קצרה להשיג את הכתבה (גם גילינו משהו משותף בעברינו. אותו נווט, עודד שאנני, השתתף בשני החילוצים במלחמת יוה"כ. שלו, בעת שהיה בכוח של מופז בעומק סוריה ושלי, לאחר הנטישה).

קישור לצילומים בצבע:
https://images.hollis.harvard.edu/p...=en_US&offset=0

אחת התמונות:

קישור לצילומים בשחור/לבן (לדברי הצלם, גם הן צולמו בצבע):
http://hollis.harvard.edu/primo_lib...58&fn=permalink

תמונה מהקישור:

והכתבה:

הערה: בעקבות ההפניה של החברים לארכיון הנ"ל, מצאתי תמונות נוספת של ספקטור כמוביל הצוות האירובטי בביה"ס לטיסה. ניתן למצוא בשלושת ההפניות האחרונות שבקישור הבא:
http://hollis.harvard.edu/primo_lib...747UI0%29=title

נערך לאחרונה ע"י yaari בתאריך 04-01-2018 בשעה 17:13.
ישן 20-10-2020, 09:28
  yaari yaari אינו מחובר  

מזל טוב לספקטור !
הנה מספר מילים שהעליתי בקבוצת הפייסבוק "אבירי הזנב הכתום 107-1973" (קבוצה שעיקר משתתפיה הם משנות ההקמה של הטייסת): https://www.facebook.com/groups/377128849060346/

ספקטור הצעיר הגיע לגבורות (אפילו שגבורות לא חסרו לו במהלך השנים). כן, לא יאומן שהיום הוא כבר בן 80 !

קישור לכתבה שעשיתי על ספקטור, שכללה בעיקר את ההפלות שלו, אבל גם דברים נוספים.
אם תגללו למטה תצפו גם באנקדוטות נוספות מתחילת דרכו של ספקטור בחיל האוויר, ביצירות האומנות שבהן צייר את חוויותיו, כתבות בעיתונים, הדרכה בביה"ס לטיסה ועוד

https://www.fresh.co.il/vBulletin/s...112#post4468571

לא כללתי דברים רבים נוספים של פעילות. כגון:
כוכב קולנוע בסרט סיניה (1962):

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.
ספרים שכתב, יזם של בניה קבלנית בקריית גת (אחרי שהשתחרר), פיתוח מערכות מתקדמות למסוקים, לימודי אנרגיה ירוקה בגרמניה (שאף לפתח שבשבות לייצור חשמל) ועוד ועוד

כעת "הצעיר" לקראת סיום עבודת דוקטורט בנושא השוואת ביצועי קרבות אוויר באיזור שלנו לעומת הקרבות בוויטנאם באותה תקופה (כבר שנתיים עובד על כך. הוזמן להרצאות בעולם אך הקורונה טירפדה זאת).

קישורים נוספים שהתפרסמו ממש לאחרונה:
שיח סופרים יום הכיפורים - תא"ל יפתח ספקטור על "חלום בתכלת-שחור" ו-"רם וברור":

ספקטור במשדר מיוחד ליום השנה ה-47 למלחמת יום הכיפורים - מוכנות צה" למלחמה (מהדקה ה 22)

בהזדמנות זו, שוב הקישורים על הקמת טייסת 107 קורנסים בפיקודו:
טייסת 107 קורנסים - שנות ההקמה (שנה ראשונה):
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...303#post4503948

טייסת 107 קורנסים - שנות ההקמה (שנה שניה):
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...319#post4504119

מצורפות תמונות מילדותו, נערותו ויום הגיוס (מחזיק בידו תרמיל ובד כהה).
שתי התמונות נוספות – מהתקופה שהיה מוביל הצוות האירובטי בביה"ס לטיסה שמצאתי לפני שנתיים. יש עוד מספר תמונות בכתבה שעשיתי על כנס הצוותים האירובטיים לדורותיהם:
https://www.fresh.co.il/vBulletin/s...023#post4672584

מזל טוב גדול למפקד הנערץ. עד 120 !
ישן 31-10-2020, 16:37
  yaari yaari אינו מחובר  

חגגנו לספקטור, מספר חברים מצומצם (מגבלות הקורונה) ממקימי טייסת 107 קורנסים, את יום הולדתו השמונים.

במהלך הערב הקרין הילל שמר, השליש המיתולוגי בהקמת הטייסת, את הסרטון שערך.

בהזדמנות זו, ראיון ששודר ב"ישראל 10" בשנת 2005.
ד"ר עליזה לביא מראיינת את ספקטור. ראיון מעניין ביותר שרק כעת התוודעתי אליו בעקבות הסרטון הנ"ל (לצערי יש בעיית קול בחלק גדול מהראיון אבל ישנן כתוביות).
מעניין לשמוע/לקרוא את הדברים שספקטור אומר, המתייחסים לערכים שלו ועונים גם לאלה שקיטלגו אותו כ"שלום עכשיווניק" בעקבות "מכתב הטייסים" ב 2003 (החל מדקה 5:40). ציטוטים מסרטון זה מופיע גם בסרטון הקודם (דקה 11:52).

ישן 22-07-2022, 08:57
  yaari yaari אינו מחובר  

ספקטור: לקחים אישיים בהקמה ופיקוד על טייסת

בסוף יוני האחרון התקיים בטייסת 107 סופה מפגש עם וותיקי הטייסת מתקופת הקורנס (פירוט הנושאים - בקולאז' הראשון).
אני מעלה לכאן את האירוע (לכאורה יש אשכולות מתאימים יותר) בזכות דבריו של ספקטור שהוקלטו ופורסמו ע"י אבי משה סגל (אוצר מוזיאון חיל האוויר) בעזרת הצלמים ניצן נרקיס וזיו ברזילי (זיו גם הפיק). קישור בהמשך. אבי משה סגל גם הדריך את הוותיקים בסיור במוזיאון לאחר המפגש בטייסת. תודה אבי.
תודה למפקד הטייסת, סא"ל י', שהשקיע ואירח למופת (זו לא היתה הפעם הראשונה בתקופתו) ותודה לנילי אגוזי, מצוות מקימי 107 קורנסים, על האירגון המוצלח.

ההזמנה וההתכנסות (שתי התמונות התחתונות בקולאז' הראשון צולמו ע"י צלם הבסיס)

ביקור והדרכה בדת"ק. ניצלתי את ההזדמנות לשחזר תמונה מהמלחמה עם ריקי (שמאל התמונה) ואתי (ימין התמונה) בעת שביקרתי בטייסת שלושה ימים לאחר הנטישה. הנווט שעזר לי לאכול, עופר בן צבי, היה אמור להגיע ולבסוף לא השתתף לצערי.

דבריו של ספקטור:

ישן 14-10-2022, 08:40
  Fox450 Fox450 אינו מחובר  
עוסק בהיסטוריה צבאית וגרמנית, ובתולדות הלוחמה האווירית

חבר מתאריך: 23.03.06
הספר מומלץ מאוד
בתגובה להודעה מספר 82 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "פרטים נוספים על מנהיגותו של ספקטור במלחמת יוה"כ בספרו החדש של אלוף במיל' רן גורן"

טרם סיימתי את קריאתו, אבל אני ממליץ בחום על הספר. מדובר באחד הספרים הטובים והמעניינים ביותר שיצאו על ח"א. בניגוד לרוב ספרי הזכרונות של ותיקי ח"א, כאן יש התייחסות מעמיקה ומלומדת למסגרת ההיסטורית תוך הסתמכות על מחקר עדכני. לכך נוספו ניתוחים מעניינים ומקוריים, וכאן ניכרת הפרספקטיבה הרחבה שנובעת מהקריירה הארוכה והמגוונת של גורן.

הספר קריא מאוד הודות לעבודת עריכה מעולה וקשה להניחו מהיד (בניגוד לספרו האחרון של דני שלום, שאותו לא הצלחתי לסיים...). פה ושם יש טעויות קטנות (לדוגמא, פוד הל"א הראשון היה ALQ-71 ולא ALQ-87), אבל הן לא גורעות מאיכותו הכללית של הספר.

לנושא האשכול, ניכר שיחסו של גורן אל ספקטור אמביוולנטי (הוא הדריך אותו בבסיסי זוטר ובקא"ם). הדבר בולט במיוחד בדיון המפורט על תקיפות שד"ת טנטא. מתברר שכראש מדור קרב זמני במטה גורן תכנן את שני המבצעים ויש בספר כמה תובנות חשובות עליהם ועל תקיפות שד"ת בכלל במלחמה. הוא מבקר את ספקטור על תכנון הנתיב העצמאי בתקיפה הראשונה, אשר הכניס את מבני 107 להגנת השטח המצרית. כמו כן הוא דוחה את הביקורת של ספקטור על גישת "האופרציות" בלוחמה האווירית וטוען שאין לה הצדקה.

ישנה גם ביקורת על מנהיגותו של ספקטור במהלך ואחרי קרב האוויר שלו ב-10 באוקטובר.

על צד החיוב, הוא מגן על החלטתו של ספקטור לבטל את התקיפה בדמשק ומצדיק אותה לחלוטין.

ישן 06-03-2024, 10:23
צלמית המשתמש של amirsgv
  משתמש זכר amirsgv amirsgv אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.08.04
מסוקים לחי"ר
בתגובה להודעה מספר 92 שנכתבה על ידי רם אדמון שמתחילה ב "שמעתי בעניין. ואנצל דבריו של..."

בח"א, זה לא סוד, יש מספר מועט ביותר של טייסות מסע"ר - שתי טייסות ינשוף ושתי טייסות יסעור (אחת עכשיו מודממת עד לקליטת היסעור החדש). יש עוד שתי טייסות מסק"ר, זה לא סוד.
אין הגיון לקחת את הכח המצומצם הזה ולפצל אותו בין חיל האוויר לחי"ר - החי"ר לא יודע להכשיר טייסים, ואי אפשר להקים מערכי תחזוקה מקבילים של כוחות היבשה ושל חיל האוויר. ההצמדה של מסוקים לצבא היבשה הגיונית בצבא ארה"ב, שיש לו פיזור גיאוגרפי אדיר וכמויות אינסופיות של כלי טייס, ויש שם את ההגיון של להצמיד מסוקים לצבא היבשה. במדינת ישראל הקטנה, עם סד"כ מאוד מצומצם, אין בזה שום הגיון.

גלריה: www.pbase.com/amirsgv

ישן 06-03-2024, 23:21
  רם אדמון רם אדמון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.03.15
בתגובה להודעה מספר 93 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "מסוקים לחי"ר"

חיל האוויר לא עזר או לא עזר אפקטיבית בהר חריף ובעוטף עזה, אם זה מראה על בעיה, אז צריך לשנות. לדעתי [וחסר לי הרבה ידע], מסוק עם יכולת תקיפה צריך להיות קרוב לחזית המשוערת, דוגמה, אם יש חשש לפלישה של חיזבאללה , מסוקים, לצורך הדוגמה, דיפנדר [וכפי שאמרתי , אינני מבין במסוקים, ואולי יש דוגמה יותר טובה], אמורים להיות במספר מקומות בגליל, עזרה בתצפית ואש מהאוויר , כשהחיזבאללה יפתיעו, ותהיה בעיה לחי"ר הפחות זריז להגיע, לחפש ולפגוע בכוח שיפתיע. טייסי המסוקים שיוצמדו לחי"ר יוכשרו בחיל האוויר, ונראה לי כי אם זה חשוב , בעיית התחזוקה תיפתר, מסוקים שכאלו עבדו עם צבאות קטנים בדרום אמריקה ואפריקה, בלי עורף תחזוקתי ענקי. אני מניח כי יכול להיות רתיעה מהרעיון, פשוט כי הוא זר, כמו שאין מאג ו-אר פי ג'י לכיתות כוננות בישובים, כי זה דורש סוויץ' בראש, וכמובן יכול להיות שהרעיון אינו פרקטי.

נערך לאחרונה ע"י רם אדמון בתאריך 06-03-2024 בשעה 23:24.
ישן 23-03-2024, 19:17
  HSI HSI אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.11.16
מספר שאלות
בתגובה להודעה מספר 91 שנכתבה על ידי yaari שמתחילה ב "[QUOTE=yaari]על עבודת..."

1. מיקוד בקרבות אוויר ("תסמונת ריכטהופן") - לפי ספקטור, בחה"א הישראלי שיעור גיחות האימונים בקרבות אוויר עלה על מחצית מכלל גיחות האימונים. האם בעבודת המחקר מציין ספקטור את שיעור גיחות האימונים בקרבות אוויר בקרב יתר כוחות האוויר הנדונים?
הייתי משער שלאחר מלחמת ששת הימים, הגנ"ש היתה המשימה המרכזית של חילות האוויר הערביים וכך גם אצל חה"א הצפון וייטנאמי, נוכח נחיתותם הכללית מול העוצמה האווירית האמריקאית. ניתן להצביע על כך שסד"כ חילות האוויר הערביים הורכב בעיקר ממטוסי יירוט (מיג 21), בעוד שבחה"א הישראלי מרבית המטוסים היו מטוסי תקיפה.
בנוגע לחה"י האמריקאי, הייתי משער שטייסות הקרב (פאנטום, קרוסיידר) התמקדו אף הן באימוניהן בהגנת שמי מרחב הפעולה של הנומ"ט ובליווי מטוסי התקיפה (סקייהוק, אינטרודר, קורסייר) הפועלים מהנומ"ט.

2. תרבות התחקור בחה"א הישראלי ("שולחן עגול") - מה מציג ספקטור בעבודת המחקר בנוגע לתרבות התחקור בקרב יתר כוחות האוויר הנדונים?

3. ספקטור שירת כמפקד טייסת מיראז' במלחמת ההתשה ומכאן יכול להעיד ממקור ראשון על הסיבות להצלחה שעליהן הצביע, "תסמונת ריכטהופן" ו"שולחן עגול".
ייתכן ומפוזיציה אחרת, למשל ממקומו של מח"א האלוף מוטי הוד ז"ל, ניתן היה להצביע על סיבות נוספות, כגון עדיפות בפו"ש, בקרה, מודיעין, ל"א וכו'. האם חקר ספקטור את הנושאים הללו בהתייחס לכל כוחות האוויר הנדונים במחקר?

4. במהלך מלחמת ההתשה חה"א הישראלי לחם לעתים בהגנה (ספקטור אף מציין כי מרבית ההפלות התרחשו במהלך מרדף - ניתן לשער שבמקרים רבים לאחר שהנרדף חדר לשטח ישראל).
האם מטוסי חה"י האמריקאי לחמו בהגנה במהלך מלחמת וייטנאם? בכמה מקרים ניסה חה"א הצפון וייטנאמי לתקוף ספינות או כוחות קרקע אמריקאיים?

5. חילות האוויר במזה"ת הפעילו שדות תעופה ומנחתים במרחק כמה עשרות ק"מ מהחזית (רפידים, רמת דוד, קטמיה, אבו חמאד, צלחיה, חולחולה, בליי, אל מאזה), מהם הוזנקו מטוסי יירוט ובהם יכלו לנחות מטוסים פגועים או "קצרים בדלק" (ספקטור עצמו אף נחת "קצר בדלק" באבו רודס לאחר קרב אוויר).
לעומת זאת, למיטב ידיעתי, נושאות המטוסים של חה"י האמריקאי עגנו במרחק גדול בהרבה מחופי וייטנאם (ואילו מטוסי חה"א האמריקאי פעלו מבסיסים מרוחקים בתאילנד). את שדותיו של חה"א הצפון וייטנאמי אינני מכיר מספיק. עד כמה מגבלת הדלק השפיע על ההטסה ועל תוצאות קרבות האוויר? עד כמה הסתמכו בחה"י האמריקאי על תדלוק אווירי?

נערך לאחרונה ע"י HSI בתאריך 23-03-2024 בשעה 19:20.
ישן 24-03-2024, 20:57
  משתמש זכר זיגפריד ששון זיגפריד ששון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.08.12
בתגובה להודעה מספר 104 שנכתבה על ידי yaari שמתחילה ב "תגובתו של ספקטור: "יופי של..."

אינני שואל שאלות לפני שאני קורא את עבודת הדוקטורט. ניסיתי למצאה, בספריה הלאומית נאמר שהיא אינה נגישה בגלל זכויות יוצרים. בבר-אילן כלום.
איכן ניתן להוריד את עבודת הדוקטורט?

עבודות דוקטורט אמורות להיות פתוחות לציבור ביחוד אלה שהוגשו באוניברסיטה ציבורית. אין דבר כזה זכויות יוצרים על עבודת דוקטורט. שלי פתוחה לציבור.

ממליץ לי. ספקטור לאפשר הורדת העבודה מאיזה ענן כלשהוא.
איך אוכל לקבל את העבודה?
עבודתו מסקרנת מאד, הן מבחינת הרקע שלו והן משום שתמיד היה אדם חושב באופן בלתי שגרתי. מסקרן כיצד התמודד בסוגייית ההשוואה בין זירות וחילות שלכאורה שונות מאד.
קורא עכשיו את ספרו של Weaver על המלחמה האווירית בוויטנאם, למרות שפורסם רק לאחרונה, יחסית, הספר מאכזב.
עבודתה של קלודין גיי, נשיאת הרוורד, להבדיל אלפי הבדלות, הייתה פתוחה לציבור ולגילוי מאוחר של הפלאגיאט שלה. הרבה אקדמאים אמריקנים משקשקים עכשיו כיוון שנפתח פרוייקט של בחינת עבודות דוקטורט לגבי פלאגיאטים כיוון שהכל נגוע בפוליטיקה שהרסה את המחקר האקדמי בארה"ב במדעי החברה.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 16:55

הדף נוצר ב 0.16 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר