לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה בן מאיטליה – אומר בונג׳ורנו, בת מצרפת – אומרת בונז׳ור. קאן מיפן – אומר אוהיו, כשהוא בא לביקור | עברי, דבר עברית והבראת! (אב״י) | מילים ומקורן | שגיאות בתקשורת | חידות היגיון | קורס לימוד לטינית בלעדי לפרש רוביק רוזנטל, אשכול האירוח חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > שפות ובלשנות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #1  
ישן 27-10-2012, 15:29
צלמית המשתמש של אור - ors
  משתמש זכר אור - ors אור - ors אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 11.08.04
הודעות: 5,005
כתבה מנגל של גחליליות

מאמרו של אמנון שפירא, מתוך "לשוננו לעם" מחזור מה חוברת ג (התשנ״ד) [הסריקה]:
ציטוט:
מַנְגָּל
שאלה:
מה פירושה המדויק של המילה מנגל ומה מקורה?

תשובה:
שמה של כירת הפחמים המיטלטלת מנגל מקורו בערבית: مَنْقَل (מַנְקַל). השורש נק״ל בערבית עניינו טלטול, העברה ממקום למקום.

ומהיכן צץ ההגה [g] בלשוננו? לכאורה נראה שהתשובה לשאלה בערבית עצמה. ואכן בחצי האי ערב נהגית הקו״ף כפי שאנחנו הוגים גימ״ל. המעבירים של המילה מנגל כפי שהיא נהגית בארץ יכלו להיות יהודי תימן, שסיפקו לנו את הזחוג (במקור: زحوق; זחוק), או הבדווים, שבלשונם מכונה החבל הכפול המהדק את הכפייה לראש בשם עגאל (במקור: عقال; עָקָאל).

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילהתמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

אולם בניסיוננו לראות את המנגל כיבוא מחצי האי ערב יש קושי. מבחינה חברתית־תרבותית מתקשר המנגל דווקא למזרח אגן הים התיכון ולא להשפעתה של תרבות האכילה התימנית או הבדווית עלינו.

נראה שלהגיית הקו״ף כ־[g] אחראית הפרסית. הפרסית שאלה את המילה מערבית. רוב דוברי הפרסית הוגים בשווה את ה־غ (גַֿיְן - כמו בשם בגֿדאד) הערבית ואת ה־ق (קאף). באזורים הסמוכים לתורכיה נהגה העיצור [g] ועל כן נשאלה המילה לתורכית כ־mangal. התורכית העבירה אותה ללשונות הבאלקאן (יוונית, אלבאנית, סרבו־קרואטית, בולגארית, רומאנית וגם לספרדית־היהודית) בין במשמעותה המקורית ובין במשמעות ׳פחמים׳, ומשם הגיעה ללשוננו.

אמנם יש קושי כלשהו בהנחה שמקור המנגל בלשוננו תורכי־באלקאני: הפרסית השאילה את המילה בהטעמה בהברה השנייה וכך היא משמשת בתורכית ובכל הלשונות ששאלו ממנה, ואילו בהגייה הרווחת בארץ מוטעמת הברתה הראשונה (כמו בערבית). ואף על פי כן נראה שזה המקור הסביר.

הערות:
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה נראה שהממרח החריף אמור להיות מאוית באות סין (سحوق ) ולא כפי שאוית במאמר. בערבית, سَحَقَ = שָׁחַק או כתש.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה רוזנטל, ב"מילון הסלנג המַקיף", קושר את המילה מנגל למילה נַגְלָה שמשמעותה, בלשון הדיבור, היא סיבוב (האם יש קשר לתנועה הסיבובית שבצלייה?) ומציין: "[זוהי] הגייה בדואית של נַקְלָה". באבן־שושן העדכני מנוקד: נַגְלֶה.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה אבן־שושן (תשס״ג) מתאר את מבנה הכירה בהרחבה: "תנור נייד בצורת קערת נחושת בעלת רגליות מלאה גחלים".

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה החלופה העברית למילה מנגל היא מַצְלֶה (מתוך אתר האקדמיה):
ציטוט:
מַצְלֶה (מנגל, גריל) – מצלה הוא מתקן לצליית בשר, ירקות ועוד. יש סוגים שונים של מַצְלִים: מצלה פחמים, מצלה גז, מצלה חשמלי.
המילה מַצְלֶה שקולה במשקלם של כלים דוגמת מַקְלֵף, מַמְחֶה (בלנדר). רשת המַצְלֶה היא אַסְכָּלָה, מילה שנשאלה ללשון חז״ל מן היוונית.
לצורך ליבוי האש בגחלים משתמשים בנַפְנַף – חתיכת קרטון או כלי מיוחד שנועד לכך. נַפְנַף נוצרה כמילת עגה, אך כשהוגים אותה במלרע (כמו עַפְעַף, גַּלְגַּל) היא נעשית מילה עברית תקנית.
את המילה מַצְלֶה הציעה הוועדה למילים בשימוש כללי, והיא אושרה במליאת האקדמיה ללשון העברית בשנת תשס״ה (2005).

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילההמילה התלמודית אַסְכָּלָה (או אַסְכְּלָא) – מקורה, לפי ארנסט קליין, ביוונית הקדומה: eschala = אח לחימום. משמעותה העברית היא שְׂבָכָה (או סְבָכָה, לשון סיבוך וקליעה), כלומר: רשת לצליית בשר. משמעותה השנייה, כבשׁ או סולם לעלייה מן החוף אל הספינה, גזורה דווקא מן המילה הלטינית scalae = סולם לטיפוס על חומה, בהוספת א פרוסתטית.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
גחלילית (CC BY-SA, Terry Priest)

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילההגֶּחָלִים שמניחים במַצלה – מינן נקבה: גחלים לוחשות. צורת היחיד (המופיעה בתנ״ך) היא גַּחֶלֶת (בעברית של ימי הביניים הופיעה המילה גַּחַל (יש לקרוא במלעיל; כמו: נַחַל), אולם בכל מקרה אין קיימת המילה "גחל" בצלילים E ואחריו A ובמלרע, הנשמעת כמעט כמו היכל).
קליין טען שלמילה גחלת קִרבָה אל מילים באמהרית, באכדית ובתימנית בעלות צליל דומה וכן אל הפועל הערבי גַ'חַמַ שמשמעותו היא בָּעַר, או אל ג'חים שמשמעותה היא גיהינום ותופת. יש הסוברים כי בתהליך שהחל בשורש ערבי זה, جحم, נוצרה המילה גַּחמה – קַפְּרִיזָה (ואילו מקורה של האחרונה במילה לטינית שמשמעותה תיש).

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילהמהמילה גחלת גזר ח. נ. ביאליק את שם החיפושית הזורחת גחלילית. אבינרי כתב על החידוש: "השם הנאה גחלילית קובע משקל חדש לעצמו: בעברית העתיקה לא מצאנו דוגמתו" ("מִלון חדושי ח. נ. ביאליק שבכתב ושבעל־פה", 1935). בעברית החדשה מצאתי שתי מילים נוספות למשקל: שם הציפור חַכְלִילִית ושם הצורה ההנדסית מַקְבִּילִית (אולי גם מַבְלִיגִית, צורת יחיד משוערת של המילה התנ״כית "מַבְלִיגִיתִי"). על כל פנים, עד אז נקראה הגחלילית (לפי לשון חז״ל) גֻּמְרַת לילה (גֻּמְרָה = גחלת, פחם בוער) או תולעת אור.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילההפועל חָתָה – הוראתו: גרף, אסף והעביר (בייחוד גחלים בוערות) ממקום למקום ביד או במכשיר.
חותים ערמונים מן האש = עושים מעשה מסוכן.
חותים גחלים על ראשו של פלוני = מייסרים אותו: "אִם רָעֵב שׂנַאֲךָ, הַאֲכִילֵהוּ לָחֶם, וְאִם-צָמֵא – הַשְׁקֵהוּ מָיִם, כִּי גֶחָלִים אַתָּה חֹתֶה עַל רֹאשׁוֹ" – משלי.
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה


נערך לאחרונה ע"י אור - ors בתאריך 27-10-2012 בשעה 15:41.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 07:50

הדף נוצר ב 0.24 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2022 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר