לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה בן מאיטליה – אומר בונג׳ורנו, בת מצרפת – אומרת בונז׳ור. קאן מיפן – אומר אוהיו, כשהוא בא לביקור | עברי, דבר עברית והבראת! (אב״י) | מילים ומקורן | שגיאות בתקשורת | חידות היגיון | קורס לימוד לטינית בלעדי לפרש רוביק רוזנטל, אשכול האירוח חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > שפות ובלשנות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 05-08-2009, 23:40
צלמית המשתמש של אור - ors
  משתמש זכר אור - ors אור - ors אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.08.04
צילום היעלמו של החיריק - עלי מוהר, 1997

לחצו להגדלה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
גרסה איכותית.

על הגיית הֶ במקום הִ בבניין הפעיל
(נלקח מתוך fresh.co.il)
היעלמו של החיריק
ראש העיר, תדע לך -(נלקח מתוך fresh.co.il)
החיריק נעלם מנוף עירנו. כן כן, מה שאתה שומע - החיריק. זוכר אותו? התנועה הקטנה הזאת? שבתחתית השורה כזה?
זה שכשהאות י' מצטרפת אליו הוא הופך לתנועה גדולה ונקרא חיריק מלא כאילו? - זה.(נלקח מתוך fresh.co.il)
הוא נעלם. כלומר הולך ונעלם. יש כבר אזורים בעיר שבהם כמעט לא תשמע אותו. אתה יודע מה? -
נסה למצוא איזה חיריק בסביבות שינקין; אני בספק אם תוכל. באמת. לפעמים נדמה שאנשים מתחת
לגיל 25 כבר לא מכירים בכלל את החיריק; הם אומרים:
''הֶרגשתי'', ''הֶתחלתי'', ''הֶמלצתי'' - הכול בסֶגול. כאילו אין חיריק בעולם. כאילו לא היה כלל. כאילו אין
בכלל בניין ששמו ''הפעיל'' - אתה זוכר את ''הפעיל'', אני מקווה! - וכאילו כל העסק הזה שנקרא חיריק לא היה ולא נברא! (נלקח מתוך fresh.co.il)
למה זה קורה? - שאלה טובה! תאמין לי שאני שובר את הראש ולא מוצא תשובה. סביר להניח שהסיבה
היא עצלות: כנראה יותר קל לבטא סגול מאשר חיריק, המאלץ את הדובר להרחיב קצת יותר את פיו
ולמתוח מעט את השפתיים לכיוון האוזניים. אבל האם זוהי באמת הסיבה? מה כבר קשה כל כך בלהגיד
''הִרגשתי''? ואיך אפשר לא לחוש את ההבדל העצום בינו לבין הכיעור המרושל, הפרוץ ופעור הפה, של ''הֶרגשתי''?(נלקח מתוך fresh.co.il)
(נלקח מתוך fresh.co.il)
ראש העיר, תגיד אתה בעצמך - כלום ייתכן שהעיר העברית הראשונה תישאר בלי חיריק? יכול להיות
דבר כזה? הרי נתן אלתרמן, תושב העיר ומשוררה, כתב ב''ספר התיבה המזמרת'' שיר שלם על
החיריק, המחזיק יותר מ-20 (!) בתים, ושמו ''מעשה בחיריק קטן''!
והרי גם את שם העיר אין לתאר בלי החיריק, שלא לדבר על רחובות כמו דִיזנגוף או שיינקִין. וכן גם הזִיפזִיף והמיִם ששימשו לבנייתם.(נלקח מתוך fresh.co.il)
ראש העיר! אני ממליץ ומציע לך בזה להקים סח''מ, סיירת חיריק מיוחדת, שתורכב מפקחים יודעי לשון,
שיהיו להם גם שיניים: יהיה בסמכותם לקנוס את עברייני החיריק בשיעור שינוע בין 400 ש''ח על סירוס
חיריק בתחילת מילה (ששם זה חמור יותר, במיוחד ב''הפעיל''). ו-200 ש''ח על השמטת החיריק
בסיומה; רק תושבים אחדים יזכו (ורק באישור ממני) לפטור מיוחד מחיריק: לדוגמה: מאמן הכדורגל
הוותיק דוביד שוויצר, הנוהג זה שנים לדבר על ''הפועל תְ'לָבֶיב'' באופן העומד לדעתי מעל לכל תיקון.
אגב, כלום לא הגיע הזמן להעניק לו את תואר יקיר העיר? (נלקח מתוך fresh.co.il)
ואילו את עברייני החיריק - להעניש! בכל חומר הדין! וראש העיר, אני מבקש ממך - אל תבוא ותגיד לי
פתאום שזו הצעה לא כל כך דמוקרטית! אני הובאתי לכאן להמליץ על דמוקרטיה? אתה שמעת ממני
את המילה דמוקרטיה? אז מה אתה מכניס לי פתאום דמוקרטיה? ביקשתם שאני אייעץ? - אז תנו לי
לייעץ! עזרו לי! הצלת החיריק חשובה יותר כרגע, תאמין לי! (נלקח מתוך fresh.co.il)
(עלי מוהר, ''העיר'', 1997)
סריקה מתוך ספרה של אילת ברגר, "שפה בהקשר"
התמלול מבוסס על הגרסה שהוכנה באמצעות Hocr.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 04-09-2009, 17:34
  i3y i3y אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.09.09
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי אור - ors שמתחילה ב "היעלמו של החיריק - עלי מוהר, 1997"

אח, מי היה מאמין שאני אגיע לרגע בו אני עורך הגהה לעלי מוהר.

"ראש העיר, תדע לך -"

א. ראש העיר. הכינוי איננו חסר משמעות, אך משוייך לתקופות פיאודליות בהן היה לעיר מנהיג או שליט. כיום, תחת המשטר הדמוקרטי ממנו מוהר מנסה להתנער בקטעו, תפקיד משרת הציבור המוניציפלי, אשר עומד בראשה של העירייה והמועצה, הינו ראש העירייה, ולא ראש העיר.

ב. מוהר מבכה את גסיסתו של החיריק, ואני מבכה את פטירתו של הציווי. כוונתו של מוהר בפנייתו היא ציווי, ולא ניבוי העתיד. על כן יש לומר דע, ולא תדע.

טעות חוזרת:

"ראש העיר, תגיד אתה בעצמך"
וך fresh.co.il)
"ראש העיר! אני ממליץ ומציע לך בזה להקים סח''מ, "

"וראש העיר, אני מבקש ממך - אל תבוא ותגיד לי " - ציווי למחדל, דווקא זהה לצורת עתיד בתוספת "אל". השגיאה כאן היא אך השימוש במונח ראש העיר.

"הצלת החיריק חשובה יותר כרגע, תאמין לי!" (נ"לקח מתוך fresh.c
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 16:35

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר