לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה בן מאיטליה – אומר בונג׳ורנו, בת מצרפת – אומרת בונז׳ור. קאן מיפן – אומר אוהיו, כשהוא בא לביקור | עברי, דבר עברית והבראת! (אב״י) | מילים ומקורן | שגיאות בתקשורת | חידות היגיון | קורס לימוד לטינית בלעדי לפרש רוביק רוזנטל, אשכול האירוח חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > שפות ובלשנות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 28-05-2008, 18:54
צלמית המשתמש של אור - ors
  משתמש זכר אור - ors אור - ors אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.08.04
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי Tallyco שמתחילה ב "לא חמישה מליון אינו תקין, אך..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Tallyco
לא חמישה מליון אינו תקין, אך חמישה מליונים זה תקין. כמו שעשרת אלף אינו תקין אך עשרת אלפים תקין......

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Tallyco
חשבתי שזה יותר קשור לחוקי סמיכות....
עריכה: אז מה נכון?

כל הצורות:

ציטוט:

מספרים גדולים
המספר המונה המקדים יחידות (מאות, אלפים וכו') תואם להן במינו:

המילה מאה מינה נקבה, ולכן לפני מאות, יבוא המספר בנקבה בנסמך: שְׁלֹש / חֲמֵשׁ / שְׁבַע / תְּשַׁע מאות (תזכורת: במספר מָאתַיִם - האות א' נחה)
  • המילה אלפים מינה זכר, ולכן המספר שלפניה יבוא בזכר - עד 10 בזכר נסמך, וממספר 11 ואילך בזכר נפרד. לדוגמה: תִּשְעַת אלפים; עשרים ותשעה אלף
  • לפני מיליונים, המספר המונה תמיד בזכר: חמישה מיליון, חמישה מיליוני־ או חמישה מיליונים
    לדוגמה: חמישה מיליון ביצים, חמישה מיליוני ביצים, חמישה מיליונים ביצים (כל האפשרויות תקינות)
  • גם במספרים גדולים יותר המונה הוא בזכר: שמונה מיליארד, שבעה טריליון וכן הלאה. גם כאן מותר לומר את היחידות בשלוש הצורות: שמונה מיליארד, שמונה מיליארדים או שמונה מיליארדי־
המילה עשרות מופיעה בצורת נסמך: עַשְׂרוֹת- או עֶשְׂרוֹת-

נלקח מהאתר "השפה העברית"
http://www.safa-ivrit.org/
כל הזכויות שמורות רוני הפנר 2004-2008

נערך לאחרונה ע"י אור - ors בתאריך 28-05-2008 בשעה 18:59.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 30-05-2008, 00:02
צלמית המשתמש של שחף דרור
  משתמשת נקבה שחף דרור שחף דרור אינו מחובר  
מנהלת פורומי הצילום

חבר מתאריך: 12.04.05
שלח הודעה דרך ICQ אל שחף דרור
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי Fascist שמתחילה ב "תשובה:"

לא מדוייק. צריך לומר חמישה מליונים.

יש כאן ערבוב בין שני נושאים: זכר-נקבה ויחיד-רבים.
בנושא זכר נקבה: מין המספר נקבע לפי מין האוביקט הנספר. כשאתה אומר "חמש מאות ילדים", ה"חמש" לא סופר את הילדים אלא את המאות. כמה מאות ילדים יש? חמש מאות. מאה זהו שם עצם בנקבה, ולכן יש לומר חמש מאות. באותה הדרך אלף הוא שם עצם בזכר, וכן מליון, ולכן יש לומר חמישה אלפים (משום מה מקובלת יותר הדרך של חמשת אלפים, שהיא סמיכות <כמו "חמשת הגברים הלכו לטייל", במקום כמו "חמישה גברים הלכו לטייל", בלי סמיכות>. אין לי מושג אם זה נכון בכלל לומר חמשת אלפים ולא חמישה אלפים. אני מניחה שלא) וחמישה מליונים.
היה כאן בלבול של gdanon שקישר בין חמשת אלפים לבין חמשת מאות, אבל ברור שאין קשר, כי "חמשת" זו צורת הסמיכות של זכר, ו"חמש" זו צורת הסמיכות של נקבה.

כעת לעניין היחיד-רבים.
כאשר יש לך פחות מעשרה אוביקטים, אתה צריך לומר אותם ברבים. על יותר מעשר אתה יכול לומר ביחיד.
לכן יש לומר חמישה שקלים ולא חמישה שקל (ובטח לא חמש שקל), ולכן יש לומר חמישה מליונים ולא חמישה מליון, ולכן יש לומר גם חמישה אלפים ולא חמישה אלף.
קל לשים לב ששם המספר לפני מליון הוא בזכר, לפי "עשרה מליון" (עשרה מליון בלוטו!!!!1 ), שם זה נשמע הגיוני (ואת הסיבה כתבתי - מ-10 ומעלה שם העצם יכול להיאמר ביחיד <אבל לא חייב>).

עכשיו הכל מובן?

[שמתי לב שחלק דברים נכתבו בתגובה של אור, אבל נדמה לי שהוספתי עוד.]
ישן 30-05-2008, 08:36
  משתמש זכר gdanon gdanon אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.08
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי שחף דרור שמתחילה ב "לא מדוייק. צריך לומר חמישה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שחף דרור
לא מדוייק. צריך לומר חמישה מליונים.

יש כאן ערבוב בין שני נושאים: זכר-נקבה ויחיד-רבים.
בנושא זכר נקבה: מין המספר נקבע לפי מין האוביקט הנספר. כשאתה אומר "חמש מאות ילדים", ה"חמש" לא סופר את הילדים אלא את המאות. כמה מאות ילדים יש? חמש מאות. מאה זהו שם עצם בנקבה, ולכן יש לומר חמש מאות. באותה הדרך אלף הוא שם עצם בזכר, וכן מליון, ולכן יש לומר חמישה אלפים (משום מה מקובלת יותר הדרך של חמשת אלפים, שהיא סמיכות <כמו "חמשת הגברים הלכו לטייל", במקום כמו "חמישה גברים הלכו לטייל", בלי סמיכות>. אין לי מושג אם זה נכון בכלל לומר חמשת אלפים ולא חמישה אלפים. אני מניחה שלא) וחמישה מליונים.
היה כאן בלבול של gdanon שקישר בין חמשת אלפים לבין חמשת מאות, אבל ברור שאין קשר, כי "חמשת" זו צורת הסמיכות של זכר, ו"חמש" זו צורת הסמיכות של נקבה.

כעת לעניין היחיד-רבים.
כאשר יש לך פחות מעשרה אוביקטים, אתה צריך לומר אותם ברבים. על יותר מעשר אתה יכול לומר ביחיד.
לכן יש לומר חמישה שקלים ולא חמישה שקל (ובטח לא חמש שקל), ולכן יש לומר חמישה מליונים ולא חמישה מליון, ולכן יש לומר גם חמישה אלפים ולא חמישה אלף.
קל לשים לב ששם המספר לפני מליון הוא בזכר, לפי "עשרה מליון" (עשרה מליון בלוטו!!!!1 ), שם זה נשמע הגיוני (ואת הסיבה כתבתי - מ-10 ומעלה שם העצם יכול להיאמר ביחיד <אבל לא חייב>).

השאלה היא קודם כל מה השאלה... נראה לי שהדיון כאן כולל תשובות לשתי שאלות שונות:
1. איך צריך להגיד, לפי חוקי האקדמיה ללשון או מערכת נורמטיבית אחרת?
2. איך דוברי העברית אומרים, בפועל?

ברור לגמרי שאת ענית לשאלה הראשונה, ואני לעומת זאת עניתי לשניה. אלה פשוט שתי שאלות נפרדות, ובחלק גדול מהמקרים התשובות עליהן שונות (ברור- הרי אם התשובות לשתי השאלות האלה היו תמיד זהות, היה לאנשי האקדמיה ללשון מאד משעמם...). הדגמת את הפער הזה יפה מאד כשכתבת "אין לי מושג אם זה נכון בכלל לומר חמשת אלפים ולא חמישה אלפים"; אני לא חושב שמעולם פגשתי מישהו שאומר "חמישה אלפים ילדים", ולכן מנקודת המבט שלי גם אם לפי איזשהו חוק נורמטיבי זה מה שנכון להגיד, זה לא ממש רלוונטי אם אני מנסה לענות לשאלה השניה.

פרט לכך:
לרגע לא היה לי ספק ש"חמש מאות" זה לא סמיכות ו"חמשת אלפים" זה כן. כל מה שניסיתי להגיד זה שכשם שיכול להיות שמספר אחד יהיה בסמיכות והשני לא (תשווי: 500-5000-5,000,000), כך גם יכול להיות שמספר אחד יהיה בצורת הרבים והשני לא (ויש שפות שבהן זה אכן המצב). אין כאן חוקיות מלאה, וכמו שכתבתי: אי אפשר להסיק מצירוף אחד לגבי צירוף אחר, וכל צירוף צריך להיבדק כשלעצמו.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 00:11

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר