לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה בן מאיטליה – אומר בונג׳ורנו, בת מצרפת – אומרת בונז׳ור. קאן מיפן – אומר אוהיו, כשהוא בא לביקור | עברי, דבר עברית והבראת! (אב״י) | מילים ומקורן | שגיאות בתקשורת | חידות היגיון | קורס לימוד לטינית בלעדי לפרש רוביק רוזנטל, אשכול האירוח חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > שפות ובלשנות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 11-05-2012, 14:50
צלמית המשתמש של אור - ors
  משתמש זכר אור - ors אור - ors אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.08.04
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי רומק שמתחילה ב ""ערב לזכרו של יור מפלגת (הכנס שם) בעבר זל""

סקירה היסטורית מעניינת למדי מביא י. אבינרי. הנה שני קטעים נבחרים.
בכל חדושי הנוטריקין, שחודשו מראשית תחית השפה העברית בדורות אחרונות, לא מצאנו שם־עצם אחד הנובע מתוך ראשי־תיבות. היה בזה, אפוא, משום מעשה נועז, כשבאתי לחדש תפוז על סמך תפו״ז (תפוח־זהב). ואכן, כשפרסמתי את הצעתי זו (בשנת תרצ״ב) עורר הדבר סער של מחאות והתנגדות, ולא מצד מדקדקים בלבד. היה זה חדוש יחידי במינו עד פרוץ מלחמת העולם השניה (בשנת ה'ת״ש), שאז הוקמו ארגוני לוחמים ואנשי מחתרת בשמות של ראשי תיבות...
״תפוז״ – החידוש המודרני הראשון שנבע מראשי־תיבות (לא להפך). אבינרי כתב על ההתנגדות, ובמקום אחר פירט וסיפר שאפילו הד"ר טשרניחובסקי הביע כעסו על החידוש (ושלח לו מכתב ובו שתי מילים: "בולשביזמים בשפה!").
עוד לפני יותר מיובל חזה אבינרי שישאפו לקצר את ״מה שלומך״. ואמנם הילך פה יצור דומה: ״מה ניש?״, המתועד גם ב״מילון הסלנג המקיף״ של רוזנטל.
... וכיום נתרבו הנוטריקין עד שאין אדם יכול לפענח את כולם. את דו״ח (דין וחשבון) העמידו על דוח, והחית הגויה בשוא, – דבר שלא יתכן כלל לפי הפוניטיקה העברית, ומלבד זה הריהו נשמע כלשון דחיה (בייחוד – ברבים: דוֹחים). יש מפליגים עד כדי שיבוש ה״דש״ ומשתמשים בו במקום דרישת שלום. לפי זה עלול מו״מ (משא־ומתן) ליהפך למוּם, בי״ס (בית־ספר) – בּיס, שט״ח (שטר־חוב) – שטח, ״זה בסדר״ יהפך לזב, ״מה שלומך״ – מש, ״מה נשמע״ – מן, ואין לדבר סוף.

יפים הם הנוטריקין כשהם מצטרפים לשם המעיד על מהות העצם, ואינו סותרו: תפוז (כמבואר לעיל); ... צים (צי ימי מסחרי). מה שאינו כן נוריקין מתעים: סַמָּל נשמע כלשון סמל, ואינו מסמל דבר, אלא ר״ת הוא של ״סגן מחוץ למנין״. כללו של דבר: הכלל הגדול ״תפסת מרובה לא תפסת״ – כוחו יפה מאוד בענין הנדון.
https://sites.google.com/site/haska...Notarikon-1.jpg
https://sites.google.com/site/haska...Notarikon-2.jpg

יש לציין שאבינרי התנגד נחרצות לנוטריקון שנולד, "ארה"ב", נוטריקון שבעקבותיו נטו להתנסח: "ארה"ב המליצה" במקום "ארה"ב המליצו". על כך הרחבתי שם.

דבריו של הקריין והמגיש דן כנר (ה. גרשוני, 1/3/2012, ״ערוץ 7״):
ציטוט:
טעות מעניינת שמספר עליה כנר קשורה לאחד הדברים שאינם חביבים עליו, ראשי תיבות. ״אני באמת לא אוהב ראשי תיבות. כותבים אותם היום בחדשות, ולא תמיד העורך אוהב את זה שאני משנה ופותח אותם. אבל הם מכירים אותי כבר ואומרים לי מראש: את זה אתה קורא בראשי תיבות. אני לא אוהב להגיד מנכ״ל. מה רע במנהל הכללי? כשאתה אומר ראש אג״ם, תשאל את סביבתך הקרובה: אחד יגיד אגף מטה, אחד יגיד אגף מדיני, אחד יגיד אגף מטכ״ל, למה לא לעזור להם?

״בצבא בכלל אוהבים ראשי תיבות. מתקשרת אלי קצינת חינוך, ואומרת: 'אולי אתה יכול להנחות אצלנו באיו״ש, טקס לפמק״מים?'; אני ממציא את ראשי התיבות האלה עכשיו. אני אומר: בסדר, אבל לא הבנתי מילה. את יכולה להסביר לי מה זה פמק״ם? ואז, מה שקורה כמעט תמיד: קודם כל היא אומרת: כך אומרים אצלנו, תגיד את זה בראשי תיבות. ועל זה אני עונה שגם אם כך אומרים, עדיין אני צריך לדעת, כדי שכשאומר את ראשי התיבות ישמעו שאני מבין. ואז מה שקורה בדרך כלל זה שאני שומע אותה צועקת: 'יוסי, מה זה פמק״ם?'״.

בחזרה לעניין הטעות. ״כשיוגוסלביה התפרקה, היתה ידיעה מרעישה: תפסו שניים מהרוצחים הגדולים של הסרבים, ושר ההגנה של סרביה אמר: הסגירו אותם לארצות הברית. כך כתב לי העורך. איזו ידיעה מרעישה: ששר ההגנה של הסרבים יקרא להסגיר את אנשיו לארצות הברית? אני נכנס לקרוא, ופתאום הוא נכנס בסערה, חוטף את הדף הראשון, ואני כמובן ממשיך הלאה לידיעה הבאה. מה התברר? הוא קרא hand them to US, לארצות הברית, ומה שבאמת היה כתוב זה to us, אלינו. הנה הבעיה בראשי תיבות״.

נערך לאחרונה ע"י אור - ors בתאריך 11-05-2012 בשעה 23:56.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 11:02

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר