לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה בן מאיטליה – אומר בונג׳ורנו, בת מצרפת – אומרת בונז׳ור. קאן מיפן – אומר אוהיו, כשהוא בא לביקור | עברי, דבר עברית והבראת! (אב״י) | מילים ומקורן | שגיאות בתקשורת | חידות היגיון | קורס לימוד לטינית בלעדי לפרש רוביק רוזנטל, אשכול האירוח חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > שפות ובלשנות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 10-01-2008, 21:48
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
כתבה מיושן, אנכרוניסטי, שייך לדור קודם אך עדיין בשימוש - דעתכם?

בפורום צבא וביטחון נפתח אשכול על צוללת רוסית חדשה.
הגולש Centurion ניסה לספק לנו פרטים על הצוללת החדשה תוך שהוא מתרגם מרוסית. מדובר בבחור בעל ידע מקיף בתחומו אך יש לו קשיים בעברית שהוא מעוניין להתגבר עליהם.
בתוך הטקסט שתירגם וערך צץ ביטוי משונה: "מיושנות מבחינה מוראלית". כמובן שהגולשים לא יכלו להתעלם מהביטוי הזה והתפתח דיון מעניין. אני מניח שיהיה לכם מה להוסיף לכן העתקתי את הדיון לכאן. ראו מתחתיי.

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 15-02-2008 בשעה 13:19.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 14-02-2008, 19:02
  Centurion Centurion אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.03.07
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "מיושן, אנכרוניסטי, שייך לדור קודם אך עדיין בשימוש - דעתכם?"

בפורום צבא וביטחון נפתח אשכול על צוללת רוסית חדשה.
ציטוט:
במקור נכתב על ידי DZZ
הקישור לעיל לא נותן שום מידע פרט לכך שזו צוללת חדשה בצי הרוסי. האם למישהו יש מידע על הצוללת הזו? מפרט, ביצועים, חימוש, תכנית הצטיידות?

מדובר בדגם חדש (המכונה "פרויקט 955" או "בוראי" - כלומר "רוח צפון" ), כך שאין הרבה פרטים. הפרטים שהתפרסמו:
אורך - 170 מ';
רוחב - 13.5 מ';
עומק צלילה - 450 מ' (לפי דעתי הרבה יותר);
צוות - 107 איש.

מדובר בדגם "מעבר", כאשר הדגם העיקרי יהיה "פרויקט 955A". "יורי דולגורוקי" היא הצוללת הראשונה, מדגם "פרויקט 955", אשר נבנתה תוך שימוש רחב בחומרים וחלקים שנשארו עוד מימי ברה"ם, ולכן היא תהיה שונה מ-"פרויקט 955A" אשר נבנה מאסף. "פרויקט 955" אמור לשאת 16 טילים בליסטיים ביניבשתיים מדגם "בולאבה" (כינוי נאט"ו SS-NX-30), אשר עדיין עוברים ניסוים ולא ברור מתי הם יכנסו לשרות מבצעי. יש שמועות על כך שב-"פרויקט 955A" יהיו 20 טילי "בולאבה". כרגה שלוש צוללות מדגמים "פרויקט 955" ו-"פרויקט 955A" נמצאות בשלבי בניה שונים. שתי הצוללות הנוספות (פרט ל-"יורי דולגורוקי") הן "ולאדימיר מונומאח" (מדגם "פרויקט 955A") ו-"אלכסנדר נבסקי" (כנרא מדגם "פרויקט 955").

צוללות אלה עתידות להחליף את צוללות גרעיניות הנושאות טילים בליסטיים ביניבשתיים (SSBN) הנמצאות היום בשימוש של חיל הים הרוסי. לפי שמועות, מדובר בצוללות בהחלט מתקדמות ומאוד שקטות (שזה אחד הפרמטרים החשובים לצוללות בכלל ולצוללות מסוג זה בפרט), ובמיוחד בהתחשב בכך שהצוללות האחרות (מגדם "פרויקט 667BDR" ו-"פרויקט 667BDRM" בעיקר, שידועות במערב תחת כינוי Delta-III ו-Delta-IV) הין מיושנות מבחינה מוראלית. אבל קיימת בעייה שמתבטאת באי-וודאות לגבי העתיד של טילי "בולאבה" החדשים (אני אישית מניח שבעיות אלו יפתרו בסופו של דבר).

לפרטים נוספים ראה ערכים בויקיפדיה (באנגלית):
צוללת - http://en.wikipedia.org/wiki/Borei_class_submarine
טיל - http://en.wikipedia.org/wiki/SS-NX-30

מראה אפשרי (תמונה מויקיפדיה):

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 15-02-2008 בשעה 13:20.
ישן 14-02-2008, 20:20

בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "מה זה "מיושנות מבחינה..."

חשבתי שיש מונח כזה בעברית...

הכוונה לאמל"ח (או כל דבר אחר) אשר נמצא במצב תקין ואשפר להמשיך ולהפעיל אותו, אבל הטכנולוגיות שבהם הוא בנוי הן מיושנות, וקיימות טכנולוגיות חדשות זמינות. אם לתת דוגמא: מטוסי קרב מהדור הרביעי כמו F-15 ו-F-16 (במערב) הם כרגע (או יהיו תוך כמה שנים) מיושנים מבחינה מוראלית, כיוון שהחל כבר ייצור של מטוסים מהדור החמישי F-22 (ובעתיד הקרוב גם F-35), למרות שהם עדיין תקינים ומסוגלים לעשות את מה שהם נועדו לעשות.

ובחזרה לעניינינו: "פרויקט 955" (Borei class) שייך לדור הרביעי של צוללות, וה-"פרויקט 667" (Delta class) למיניהן לדור השלישי.

ישן 14-02-2008, 21:34
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב ":) אני אודע אם מישהו יגיד לי..."

אני מנסה ניחוש מחושב- לשם התרגיל המחשבתי-

לא מוכר לי ביטוי עברי המכיל את כל המשמעויות של "מיושן מבחינה מוראלית" בצורה שהסברת אותו. כן קיימות מספר צורות שנותנות משמעות דומה חלקית:
א. "טכנולוגיה של שנות ה...(70) (80)" כך שניתן זמן התיחסות והקורא צריך בעצמו להשלים את היחס. דוגמה לשימוש-
מטוסי קרב מהדור הרביעי כמו F-15 ו-F-16 (במערב) הבנויים על טכנולוגיה של שנות השבעים.

ב."טכנולוגיה מדור אחד (או שניים) אחורה"- משפט שמשקף את העובדה שכבר יש טכנולוגיה מתקדמת יותר, אך בלי התייחסות שמגדירה אם מדובר בטכנולוגיה שכבר יצאה משימוש או שהיא כה מיושנת עד שאין בה כלל תועלת.
זה לעומת הביטוי "מיושן" שלרוב משקף משהו שהוא כבר ממש לא מתאים לתקופה.

ג."שמיש אך מיושן"- ניסוח מתחכם מעט שאומר בדיוק שהכלי עוד עובד אך כבר יש חדשים ממנו שדוחקים אותו אחורה.

ד."מזדקן"- ביטוי מושאל שמשמעותו הכי קרובה ל"מיושן מבחינה מוראלית"- עוד יכול לרוץ, אבל בטוח שלא רץ הכי טוב או הכי מהר...

שלושת הראשונים אינם ביטויים שגורים בעברית, אלא צורות ניסוח שאולי יהיו מקובלות כדי לגשר על הפער בין השפות.
האחרון הוא ביטוי מושאל מהתחום האנושי אך מכיל את המשמעות הנדרשת, לדעתי.

הערות יתקבלו בברכה.

ג.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 14-02-2008, 22:55

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "שכח מזה, אין תרגום. איך אמרו..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי NehemiaG
כל פעם מחדש החבר'ה מזלזלים בכמה שהעברית שפה "דלה", אבל אני חושב שהרוסית פשוט יצירתית מדי.

לעברית מודרנית יש סטטוס מאוד מיוחד בין שאר השפות - זאת השפה היחידה שמתה (לפי ההגדרה הפורמלית של שפה מתה) וקמה לתחייה לאחר אלפי שנים. בנוסף לזה, בגלל הקשרים ההדוקים של מדינת ישראל לתרבות, מדע, וכד' של מערב וגם של מזרח, היא נשארת פשוטה ואפילו פרימיטיבית בצורתה המדוברת כיום, בגלל שגם לא היה לה מספיק זמן להתפתח, וגם בגלל שיש תמיד מונח לועזי בהישג יד. בניגוד לזה, שפות אחרות נהנות מהיסטוריה ארוכה של התפתחות ושינוי מתמיד, שמתאים אותה לדרישות התקופה. לכן, מבחינת המושגים המודרניים היא אולי באמת "מפגרת" אחר שפות אחרות, אבל כשפה שהשורשים שלה הם בתקופה המקראית, היא מאוד עשירה ומיוחדת. פשוט לא רואים את שה הרבה בחיי היום-יום. לכן באמת שאין שום מקום בזלזול. אתה יכול לשאול את החבר'ה איך הם מבדילים ברוסית בין כפיר, לביא ואריה, או בין פר ושור - אני מבטיח לך שלא יהיה להם מה לענות

ובמה שנוגע לתרגום - קשה לתרגם מכל שפה לכל שפה אחרת, במיוחד אם מדובר בשפות ממשפחות שונות, כמו הרוסית שהיא ממשפחת השפות ההודו-ארופאיות והעברית שהיא שפה שמית. ההבדל נובע, לפי הבנתי, מכלים לשוניים שונים לגמרי שיש לשפות שמיות ולשפות הודו-ארופאיות (פונטיקה, מורפולוגיה, סינטקסיס וכו').

בקיצור, פגעת בנקודה החלשה שלי - בלשנות (לינגוויסטיקה)

ישן 15-02-2008, 18:28

בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "מיושן, אנכרוניסטי, שייך לדור קודם אך עדיין בשימוש - דעתכם?"

קודם כל אני מודה ליוסיפון הנכבד על כך שמצא עניין בשאלה שלי.

ואני גם אנסה לחדד אותה.

א. לפי הבנתי מדובר ב-terminus technicus (אם זה עוזר).
ב. המושג (בתרגומו המילולי) "התיישנות מוראלית" מהווה ניגוד למושג אחר - "התיישנות פיזית" (בתרגום מילולי).
ג. בניגוד ל-"התיישנות פיזית", שהכוונה לגיל או אורך חיים נצבר של דבר כלשהו, ב-"התיישנות מוראלית" הכוונה לכך שהקונספט (אם מדובר בספר לימוד, למשל) או הטכנולוגיה (אם מדובר באמצעי לחימה) שעליהם בנוי דבר, הם מיושנים וקיים כבר קונספט או טכנולוגיה חדשה. זאת אומרת, יכול להיווצר מצב, כאשר ספר או אמצעי לחימה (או מוצר חומרי או אינטלקטואלי אחר כלשהו) הם חדשים לגמרי, אבל לא עונים בצורה מספקת לצרכי הזמן.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 19:53

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר